Kwart finales voor de Europacup RenniesJI komt de ótr&l Als Ajax Dukla verslaat, wie wordt dan tegenstander? Inter - Real Madrid klapstuk Jack Ruby dood Gevallen van nekkramp P.T.T. Tweede Kamer oefent kritiek op voorgestelde tariefsverhogingen Het onbezorgd expansiefeest is ten einde Rond prinses Margriets' huwelijk Ofcchcon Ajax straks met Dukla Praag de grootste moeite zal krijgen, is er een kleine kar.s dat de Amster dammers evenals Fejjentord enkele jaren geleden zullen doordringen tot de halve ïinales voor de Europacup vcor landskampioenen. Wanneer de rcod-witten dïi kunststukje zouden uithalen, is zelfs een plaats in de fi nale niet crdenkbaar. Dat zal dan voornamelijk afhangen van de lo- twant bij de laatste vier zullen dit seizoen vermoedelijk twee ploe gen zijn, bij wie Ajax niet by voor baat kanslocs Is. De kwart-finales zullen het ant woord geven cp de vraag, welke ploeg de Amsterdammers na een eventuele triomf op Dukla -zouden kunnen ontmoeten. Het klapstuk van t'cze kwart-finales wordt ongetwij feld het treffen tussen de twee mach tige Zuideurcpese ploegen Real Ma drid en Inter Milaan, beide poten tiële cupwinnaars. Alhoewel de Nederlandse voetbal liefhebbers zich natuurlijk verge noegd in de handen hebben gewre ven, dat Inter en Real tegen elkaar hebben geloot, moet men deze sen sationele loting toch eigenlijk be treuren. Het is altijd jammer dat ploegen van een dergelijk formaat elkaar reeds vóór de finale treffen. Over de uitslag van deze ontmoe- tingen valt niets te voorspellen. Toe vallig kwamen de Italiaanse en Spaanse kampioenen vorig seizoen in de halve finale ook al tegen el kaar uit. Thuis won Real toen met 1-0 en tegen alle verwachtingen in wisten de Spanjaarden in het San Siro-stadion een gelijkspel te be halen. ivaarmee de basis van hun zesde Europacup-triomf was gelegd. De mannen van Arnancio boften echter, want Inter speelde in deze wedstrijden duidelijk beneden de ongenaakbare vorm, waarmee het de twee seizoenen ervoor alle te genstanders had verslagen. Eerst lootten zij tegen de Russi sche kampioen Torpedo, daarna te gen het zeer sterke Vasas Boedapest dat in de eerste ronde Sporting Lis sabon met 7-0 had afgedroogd. Maar beide Oosteuropese ploegen moesten de kracht van Inter erkennen. Real Madrid lootte evenmin gemakkelijk namelijk tegen de Duitse kampioen Miinchen 1800. Uiteindelijk triom feerden de bekerhouders, maar het magere doelsaldo 3-2 duidt er op, dat het geen walk-over was. Real gunstiger Inter moet in staat worden ge acht Real Madrid dit seizoen uit ie schakelen. De Italiaanse defensie met internationals als Fachetti, Burgnich en Guarneri lijkt sterk genoeg om de Real Madrid-voorhoe- de aan banden te leggen. In die Spaanse voorlinie haalt alleen Arnancio het niveau van Real's vroe gere sterrenbrigade. Gento is nog altijd een handige voetballer, maar aan snelheid heeft hij duidelijk in geboet. Bovendien is de achterhoede van de Maclrilenen veel kwetsbaar der dan die van Inter, hoe een voor treffelijke rol een internationaal als Zocco ook in deze linie vertolkt. Voor Ajax zou het gunstiger zijn, wanneer Real Madrid tot de halve finales wist door te dringen. Het lijkt ons, dat de Ajaxieden tegen de Madrilenen meer ruimte voor hun geraffineerde aanvalsacties zou den krijgen dan tegen de ijzeren de fensie van Inter, die in tegenstel ling tot Liverpool wel over een paar mannetjes beschikt die Cruyff en Keizer aan banden kunnen leggen. Het is bijvoorbeeld ondenkbaar dat Jacques Swart tegen een Fachetti de zelfcle kunststukjes zal kunnen wit hal en als hij in Amsterdam tegen de Britten deed. Dat ivil niet zeggendat een loting tegen Real Madrid wèl gunstig is. De Madrilenen spelen bovendien aanzienlijk onsportiever dan de Mi- lanezen, maar hun defensie is min der gesloten en biedt daarom voor de rappe Amsterdammers meer mo gelijkheden. Vcjvodina! Real Madrid's stadgenoot Athle- tico Madrid, dat vorig seizoen kam pioen van Spanje werd, is inmiddels uitgeschakeld door het Zuid-Slavi sche Vojvodina. Zal deze onbekende ploeg uit het land van Tito het stou te staaltje van Partizan herhalen, dat vorig seizoen finalist werd? De Zuid-Slaviërs worden nu zwaar op de proef gesteld, ivant het harde spel van het Schotse Celtic ligt deze technische ploeg niet zo bijster. De scholten hebben dit seizoen met hun stoere spel beslist indruk gemaakt. En nu zou men zeggen: als Vojvo- dina Athletico Madrid kan verslaan, dan moet ze Celtic ook kunnen pak ken. Toch zijn we daar allerminst van overtuigd. Het korte spel van de Spanjaarden, met welk een bril jante techniek tiet ook wordt uitge voerd, Hgt dc Oosteuropeanen nu eenmaal ■.reel Icier dan het ietwat ruige, near 'eer directe snel van dr Britten. Thuis is Vojvodina ech ter zeer sterk, zodat Celtic er wel goed aan ral doen in Glasgow met ruim verschil te winnen. Ajax zal ongetwijfeld hopen op een Zuidslavische triomf, want le gen Vojvodina zal de ploeg veel ge makkelijker zijn eigen spelletje kun nen ontplooien dan tegen de grim mige Schotten. Zwakke broeders De twee zwakste broeders komen in de kwart-finale tegen elkaar uit. Het Ierse Linfield, dat via de kam pioenen van Luxemburg en Noorwe gen tot de laatste acht doordrong, zal vermoedelijk niet voldoende kwaliteit bezitten om het Bulgaarse Sofia van de troon te sloten. De Bulgaren bereiken qua voctbalcapa- citeiten zeker niet dezelfde hoogte als de Hongaren, Tsjechen en Zuid- slaviërs, maar thuis zijn :e heel moeilijk te kloppen. Hun defensie is bijzonder sterk en Linfield zal dan ook niet veel doelpunten scoren. Ajax, zo het van Dukla mocht winnen, zou in de halve finale het beste tegen Sofia kunnen loten, want dan ligt de finale binnen het bereik van de Amsterdammers. Te gen Vojvodina of Celtic is onze landskampioen evenmin kansloos, maar dat zou toch wel een zeer zware opgave worden. Tegen Real Madrid of Inter moeten onze land genoten redelijkerwijs kansloos ge acht worden, ofschoon Ajax dit sei zoen bewezen heeft dat het gaarne stoeit met onze voetballogica TOM NODDÏ Volgens het Egyptische radio station .,de stem van de Arabieren" heeft koning Feisal van Saoedi-Ara- bië besloten het pensioen van zijn broer, ex-koning Saoed, en diens zoon die thans met zijn vader in Egypte verblijft, in te trekken. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! Mars tegen werkloosheid HOOGEVEEN, 4-1. Vrijdag 13 januari zullen werkloze arbeiders in Hoogeveen een protestmars houden onder het motto „vandaag wij, mor gen jij". Initiatiefnemer voor deze demon stratie is de heer C. Annen, één dei- oprichters van de partij van de ge wone man en lid van een actieco mité van werklozen. De politie en het gemeentebestuur hebben toe stemming gegeven voor het houden van de protestmars. De artsen en de hulp aan patiënten DEN HAAG, 4-1. Naar aanleiding van hetgeen van ziekenfondszijde is beweerd, als zou door de maatre gelen van de huisartsenvereniging de volksgezondheid in gevaar wor den gebracht, heeft de L.H.V. in een daartoe uitgegéven communiqué na drukkelijk vastgesteld: 1. dat de taakopvatting van de Nederlandse huisarts de grootst mo gelijke waarborg is voor het zich ongewijzigd blijven inzetten van de huisarts voor zijn patiënten en dat dan ook nimmer een patient door zijn huisarts hulp zal worden ge weigerd; 2. en dat, in afwachting van maat regelen van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, onrust en emotie over de mogelijke financiële gevolgen voor de patiënt met be trekking tot de huisartsenhonore ring op zijn minst voorbarig zijn. DALLAS, 4-1. Jack Ruby, de man die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, neerschoot, is dinsdag in het Park- landziekenhuis in Dallas aan kanker overleden. Hij was 55 jaar. Twee dagen na de moord op Ken nedy, 22 november 1963, stormde Ruby op Oswald toe, terwijl deze uit het politiebureau van Dallas voor verhoor werd overgebracht en schoot hem neer. Miljoenen Ameri kanen waren daarvan voor hun tele visiescherm getuige. FINANCIEEL NIEUWS De R.P.S. in '66 DEN HAAG, 4-1. In 1966 werd bij de Rijkspostspaarbank 1410 miljoen ingelegd en 1277 miljoen gulden op genomen. Het spaarverschil bedroeg derhalve 133 miljoen gulden ('65 201 miljoen gulden). Tezamen met de bijgeschreven rente ad 151 miljoen gulden steeg hierdoor het inleggers tegoed tot 4493 miljoen gulden. In het verslagjaar bedroeg de gemid delde verblijftijd der spaargelden bij de Rijkspostspaarbank 3.41 jaar. Het totaal aantal spaarrekeningen bedraagt thans 5.7 miljoen. Nederland koopt Indonesische siervissen SEMARANG, 4-12. Nederland is de voornaamste koper van Indonesi sche siervissen, volgens een bekend making van het persbureau Antara. Er zijn in het recente verleden reeds verscheidene proeven genomen met de verzending van deze siervissen naar Nederland. Niet elke vis heeft de reis overleefd, maar de experi menten zijn bevredigend genoeg ge bleken om aan de grote vraag naar siervissen tegemoet te kunnen ko men. Zeer gevraagde vissoorten wor den aangetroffen rondom de Kari- moendjawa-eilanden in de Javazee en voor de kust van Djapara, het noordelijke gedeelte van midden- Java. Kind kandidaat voor de Tweede Kamer DEN HAAG, 3-1. Een inwoner van Doorn wil de stemgerechtigden in de kieskringen Amsterdam, Rot terdam en Den Haag in de gelegen heid stellen op 15 februari a.s., bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, hun stem uit te brengen op een kind. Het is de heer J. F. N. van Os, voorzitter van de Christelijk Nationale Volkspartij voor Monarchale Democratie, die dinsdag zijn lijst voor deze drie kies kringen heeft ingediend. Lijsttrek ker is zijn zevenjarig kleinzoontje. Wat de heer van Os, die lid is van de gemeenteraad van Doorn, tot deze „grap" heeft bezield, is naar men in Doorn aanneemt, een soort Don Quichotterie. Hij heeft zich bij voorbeeld bij de jongste gemeente raadsverkiezingen ook kandidaat gesteld voor de gemeenteraad van Amsterdam. Men vermoedt, dat de heer van Os met zijn handelwijze de aandacht wil vestigen op leemten in de Kieswet. Het is namelijk toe gestaan een kind kandidaat te stel len bij verkiezingen. De Kieswet verhindert dit niet. Aliiminiumfabriek in Zeeland? DEN HAAG, 4-1. Het Franse Concern Pechiney stelt opnieuw po gingen in het werk om te komen tot oprichting van een aluminiumfabriek in Nederland, met het Sloegebied als de daarvoor het meest in aanmer king komende vestigingsplaats. De minister van economische za ken, drs. J. A. Bakker, heeft dit me degedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Assman (KVP). DEN HAAG. 4-1. De 2Ü-jarige dienstplichtig soldaat J. C. M. Kuy- laars uit Hilversum is aan nekkramp overleden. De jongeman, die cursist was bij de eerste centrale opleidings school administratief kader te Mid delburg. had zich 's morgens ziek ge meld. Hij werd opgenomen in liet Gasthuis te Middelburg, waar hij in de voormiddag overleed. Voorlopige sectie heeft uitgewezen, dat het een acuut geval van nekkramp betrof. OLDEBORN. 4-1. Drie kinderen van het gezin Betlehem in het Friese Oiceborn zijn met nekkramp opge nomen in het ziekenhuis van Hee renveen. Het zijn een meisje van vier jaar en een drie-jax*ige tweeling, bij wie kort na elkaar de ziekte werd geconstateerd. De toestand van de drie kinderen wordt thans goed ge noemd. Er zijn in Oldeborn verder geen medische maatregelen genomen omdat het niet aannemelijk wordt geacht dat de ziekte zich verder uit breid. Aardbeving in Griekenland ATHENE, 4-1. In de omgeving van de Griekse plaats Achaia, in het noorden van de Pelopponesus, zijn vanmorgen door een aardbeving van middelmatige kracht acht personen gewond en ongeveer 500 huizen ern stig beschadigd, aldus de politie. Van de gewonden is er één ernstig aan toe. Uit angst voor verdere schokken verlieten de inwoners van vele dorpen in de omgeving hun woningen. werkloosheid in schildersbedrijf RIJSWIJK, 4-1. De toegenomen werkloosheid baart ook het schil dersbedrijf grote zorgen. Zij is in deze bedrijfstak belangrijk hoger dan de laatste jaren: eind november 1963 waren er 657 werklozen, november j.l. 1719. Er is nu al een grotere werkloosheid onder de schilders dan in de jaren 1957-1958 van de beste dingsbeperking. Men moet tot 1953 teruggaan om een groter aantal werklozen in deze bedrijfstak te vin den dat toen 2450 bedroeg. Aldus de heer H. A. Kok, voorzitter van het Bedrijfschap Schildersbedrijf, in zijn nieuwjaarsrede, die hij woens dagmiddag in de bestuursvergade ring van dit schap heeft uitgespro ken. naar de mogelijkheden om te komen tot een lager telefoon tarief vcor be jaarden en invaliden. De heer Jonge ling (GPV) wilde weten of het zo dringend noodzakelijk is in deze tijd de tariéven te verhogen. De postwet is naar zijn mening niet met deze bedoeling opgezet. De verhoging van het nieuwsbladtarief drukt deze af gevaardigde wel erg zwaar op de maag. De heer Jongeling betitelde P.T.T. als een traag en sloom melk koetje van de regering. De partijloze Vcogd achtte evenmin tariefsverho ging noodzakelijk. DEN HAAG, 4-1. In de Tweede Kamer is tydens de behandeling van de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T., zeer ernstige kritiek geuit cp de voorgestelde tariefsverhogin gen. De heer Tolman (CHU) sprak in dit verband over belastingheffing per postzegel. Hij vroeg zich af of een dergelijke ongelimiteerde verho ging niet als een boemerang zal wer ken. Hij drong aan op een onderzoek naar de efficiëncy bij P.T.T. Ook de heer Aantjes (ARP) keerde zich tegen de verhoging. Via de P.T. T. wordt belasting geheven. De ta riefsverhoging maakt deel uit van het dekkingsplan der regering. Met name het nieuwsbladtarief en de dif ferentiatie daarin, komt ernstig in gedrang. Vooral op dit punt gaat de regering veel te ver, zo stelde deze afgevaardigde. De KVP'er Assman vroeg zich af of de verhogingen wel met de geest van de postwet in overeenstemming zijn te brengen. Een dienstverlenend staatsbedrijf mag niet dienen als in strument van de budgettaire politiek, aldus de heer Assman, die vroeg na te gaan wat er aan het posttarief in het algemeen en aan het nieuwsblad tarief in het bijzonder kan worden gedaan. Het socialistische kamerlid Vermooten deelde mee dat de P.v.d. A.-fraktie evenmin enthousiast over de tariefsverhogingen is. Hierover zullen een nieuwe kamer en een nieuwe regering moeten beslissen, zei hij. De heer Joekes (WD) drong aan op verdere rationalisatie en me chanisatie bij P.T.T., zonder dat het dienstbetoon daaronder te lijden zal hebben. De liberale politicus vroeg of een zo snelle stijging van het nieuwsbladtarief wel nodig is. Hij wenst de status van P.T.T. in de nieuwe kamer uitvoerig besproken te zien. De heer Jager (CPN) verklaar de tegenstander van alle voorgestel de prijsverhogingen te zijn. Hij vroeg Marrokkaan viel meisje lastig UTRECHT, 4-1. De bedrijfsrecher- cheur van een Utrechts warenhuis heeft een 33-jarige Marokkaan aan gehouden, die een 15-jarig meisje, dat met haar moeder liep te winke len, had lastig gevallen. Nadat de Marokkaan was overgegeven aan de Utrechtse politie, is komen vast te staan, dat hij in de afgelopen maan den tientallen meisjes in warenhui zen in Utrecht en Amersfoort heeft lastig gevallen. i AMSTERDAM, 4-1. Dc wind steekt op. Langzaam entwaakt Ne- 4 derland uit zyn rees. Het onbezorgde expansiefeest spoedt zich ten r ilnde. De welvaart valt ons niet meer in de schoot. De inflatie-peppil a kikkert ons steeds minder op. Zyn speren tekenen zich af in onze economie. In het nuchtere licht van een nieuwe dag raken onze wat onzekere benen weer de begane grond. Dit schrijft traditiegetrouw de secretaris-generaal van het depar tement van economische zaken, drs. G. Brouwers, bij de jaarwisse ling in het eerste nummer voor 1967 van economisch-statistische be richten. Aan zyn artikel, getiteld „Koeler weer", wordt het volgen de ontleend: Er zün er die nu het woord recessie laten vallen. Dat is niet het punt waar het in de eerste plaats om gaat. Een afzetcrisis is by alle schaarste aan liquiditeit nog niet in het zicht. De cverbesteding is neg niet bedwongen. De arbeidsmarkt ontspant zich, maar voorals nog in het bijzonder in het bouwbedryf buiten het westen. De loon- en prysbéweging is in 1967 bepaald nog aan de hoge kant. Het ex terne evenwicht wordt met een overschot van mogelijk enkele hon derden miljoenen op de betalingsbalans nog nauwelqks of eigenlük niet bereikt. Zolang trouwens de internationale conjunctuur iets ster ker daalt, is een erstige recessie speciaal in Nederland niet zeer waarschyniyk. De wuzigingen die zich genuanceerd in het buiten land voltrekken, hebben merendeels het karakter van een terugkeer naar het evenwicht uit een vroegere of latere overspanning. In zo verre past de ontwikkeling hier in het algemene beeld. Een beper king zy het te langzaam van de inflatie, om straks zo hoopt men op basis van een beter evenwicht solider door te groeien. DEN HAAG, 3-1. Voor de orde dienst op de trouwdag van prinses Margriet en de heer P van Vollen- hoven zullen in Den Haag op 10 ja nuari 2500 politiemannen worden in gezet. Daar het gewone werk van de Haagse politie ook moet doorgaan, zullen 300 leden van het Haagse kerps worden ingeschakeld, 200 le den van politiekorpsen uit andere gemeenten, 1000 man van de rijkspo litie en 1000 man van de Koninkly- ke Marechaussee. Van dit legertje zullen er ongeveer 900 in burger ope reren. Vcor dc afzetting van de route werdt ongeveer 18 kilometer hekken gebruikt. Bij da bevestiging en inzegening van het huwelijk van prinses Mar griet en de heer P. van Vollenhoven zal op 10 januari in de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag een nieuw huwelijksformulier worden gebruikt. Tn overleg met het brïudspaar ge beurt dit. Het bruidspaar zag ook zijn wensen vervuld ten aanzien van de dienst in de kerk. De bruidsjapon van prinses Mar griet is ontworpen door mevrouw L. Bergé-Farwick van het modehuis Linette in 's-Hertogenbosch die ook de bruidsjapon voor prinses Beatrix creëerde. De japon voor prinses Mar griet is gemaakt door mej. Riek van Lieshout en haar staf van hetzelfde modehuis. De heer P. van Vollenhoven zal op zijn trouwdag het geklede tenue van de luchtmacht met ponjaard dragen. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Kandidatenlijsten tweede kamerverkiezing ingediend DEN HAAG, 4-1. Op de 18 hoofd stembureaus zijn de kandidatenlijs ten voor de Tweede Kamerverkie zing van 15 februari ingediend 24 politieke groeperingen nemen aan de verkiezingen deel, waarvan 16 in alle kieskringen. 7 partijen meer dan bij de kamer verkiezing van 1963. Een nieuw na oorlogs rekord. In 1933 dongen 54 Mail stak vrouw met mes DEN HAAG. 3-1. De 40-jarige gieter J- C. de G. uit Den Haag is door de politie gearresteerd. Hij trachtte de vrouw mist wie hij sa menwoonde. met een mes dood te steken. De vrouw werd gewond. De G. verkeerde onder invloed van sterke drank. In hun woning aan de Nicolaisstraat kregen man en vrouw ruzie over het gebruik van de ka mer. de man greep een mes. Hij stak de vrouw in haar linker bovenarm. Het lemmet van het mes drong ter hoogte van het hart. De vrouw ging op eigen gelegenheid naar het Rode Kruisziekenhuis. Na er te zijn be handeld kon zij huiswaarts gaan. De politie trof De G. in de omge ving van de woning op straat aan. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. partijen naar de gunst van de kie zers. In 1937 na invoering van de borgsom, die f 250,- bedroeg, liep het aantal partijen terug tot 21. De borg som moet door elke politieke groe pering, die geen zetel in de Tweede Kamer heeft, betaald worden. De nieuwe partijen hebben vandaag wanneer zij in alle 18 kieskringen een lijst hebben ingedient, f 18.000 moeten betalen. Wanneer zij 75 pet. van de kiesdeler niet halen, vervalt dit bedrag aan de staat. In alle kieskringen zijn lijsten in gediend door KVP. PvdA, VVD, ARP CHU, PSP, CPN, BP, SGP, GPV. Noodraad, D66, CDU. Landsbelan gen, Partij voor ongehuwden en Li berale volkspartij. Het zittende Tweede Kamerlid Voogd (ex-Boerenpartij) heeft in twee kieskringen geen lijst inge diend. namelijk in Groningen en Drenthe. De CNV (Christelijke Nationale Volkspartij voor monarchale demo cratie) heeft een lijst ingediend in de kieskringen Amsterdam. Rottei-dam en Den Haag. Jack Ruby heeft een verklaring van drie minuten op de band laten opnemen, waarin hij zegt dat hij geen deel van een komplot uitmaak te toen hij Lee Harvey Oswald dood de, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. ZIERIKZEE De brandweer en het Oudejaarsavondvuur Er staken voor wat betreft het ver slag over het Oudejaarsavondvuur cp het Havenplein drie mogelijkhe den van kritiek aan ons adres. De vuurmakers hadden vervelend kun nen gaan doen, de politie zou mal content kunnen zijn geweest en de brandweer kon bezwaren te berde brengen. Nu, de brandweer is het dan gewerden. Die kritiek heeft een technisch as pect. Er is geen teer gebruikt in het vuur. maar oiie en of vet. Daar de vlammen hoog opschoten en wij - op dit barre uur - niet in een asbest pak waren gekleed en dus niet in de gelegenheid waren een analyse te maken van de vuurvoe- dende in tonnen „verpakte" vloei stoffen, zijn we daar fout mee ge weest. Geen teer. maar olie en/of vet Een tweede bezwaar geldt de alarmering. Op dit punt moeten wij teruggrijpen op een officiële infor matie. waaruit wij de conclusie trok ken, dat de brandweer even heeft gewacht met uitrukken, na de alar mering. Dat is niet juist. Het komt kort en goed hier op neer dat de brandweer te laat ge-alarmeerd is. n.l. op een tijdstip dat het ergste al voorbij was. Na de alarmering wa ren de brandweerlieden er binnen de ..drie magische minuten". Ons oliebollengrapje is dus tussen kaai en schip gevallen. Om de catastrophe compleet te maken, is er niet geschuimblust, maar geneveld. Als excuüs hiervoor moge gelden de traanverwekkende rook. die een uur in neus en ogen doordrong en het onophoudelijk ge knetter van de rotjes. We zijn niet precies met dc neus op de blusvloai- stof gaan liggen en dan krijg je zo iets. Wij hopen hiermede ten aanzien van de brandweer amende honora ble te hebben gepleegd. Overigens - dat moet er dan ook nog wel bij - leeft er in kringen van de brand weer verbazing dat de mogelijkheid bestond tonnen vet en/of olie (geen teer) aan te voeren naar deze brand. Dat had volgens de brandweerlieden voorkomen kunnen en moeten wor den. Wij zijn blij althans daarvoor de verantwoordelijkheid niet te hebben gedragen. Men zoeke de kwestie uit, maar liefst ver van ons byreau. Frans mocht hem anders best dankbaar zijn, want die Ellegers heeft het bedrijf toch maar de hele oorlog door gesleept. En altijd was er werk te doen. Waar hij het mate riaal vandaan haalde was een raad sel. doch als je een wagen nodig had, kon Ellegers hem altijd nog maken. Ja, zo zie je maar weer: ondank is altijd je loon. Geloof maar, dat El legers, de meeste klanten meeneemt. Zonde en jammer van dat bedrijf van Sornee. In de dagen, dat de ou de Herman er nog de leiding had, was bet de beste wagenmakerij in de wijde omtrek. Ik heb wel met die Mientjc te doen, hoor. Zoals gewoonlijk wisten de Hoo- gendijkers niet, wat hier allemaal achter gezeten had. In ieder geval was Ellegero plotseling vertrokken en had een onderkomen gevonden bij de oude mevrouw Oudkerk, die nog goed bij de pinken was. Een week na het bezoek van advokaat Van Ogenthal'es had in alle kranten in de streek een advertentie gestaan, dal opgericht was de Carrosseriefa- briek Ellegers-Oudkcrk aan de Ko- perweg te Hoogendijk en dat de voormalige bedrijfsleider van Sor- nee-Oudkerk als directeur zou op treden. Aclvokaat Van Ogenthals liet ter stond een onderzoek instellen, maar binnen drie dagen wist hij, dat er geen speld lussen te steken was. Het kapitaal was niet onttrokken uil het bedrijf van Sornee cn volgens dc in 1831 ontworpen en getekende koop overeenkomst tussen de families Oudkerk cn Sornee, was de bepaling dat een Oudkerk geen wagenmaker ij mocht beginnen, verjaard, want er was een termijn van twaalf jaren genoemd en die was allang verstre ken. Bovendien, carrosseriefabriek was geen wagenmakerij. Tenslotte droeg het nieuwe bedrijf wel mede de naam Oudkerk. maar in feite zou Ellegers de leiding voeren. En hii was een vakman. Derhalve stelde hij een rapport samen dat per lucht post naar Amerika werd gestuurd. Meneer Sornee moest dan maar be slissen, wat hij wilde. Mientje Sornee had gedurende de oorlogsjaren, toen er ondanks alles tamelijk goed verdiend werd, weke lijks een bedrag naar de bank ge bracht. Daar zij en Frans op huwe lijksvoorwaarden waren getrouwd en ze zelf geld meegebracht had in haar huwelijk, waarvan ze af en toe bedragen voor uitbreiding van de zaak beschikbaar had gesteld, vond ze het heel gewoon, dat ze dit geld geleidelijk aan weer terugbracht op haar eigen rekening. Ook alle over winst, die niet behoorlijk geboekt konden worden en in de laatste oor logsjaren als zwart geld werd aan gemerkt, kwam op die rekening te recht, zodat ze op de dag van de be vrijding beschikte over een vrij re delijk kapitaal. Hoewel ze aanvanke lijk wat moeilijkheden had met dc geldzuivering, kreeg ze het hele ka pitaal erdoor. Na het vertrek van advokaat Van Ogenthals ontvouwde ze haar plan nen. Max wilde er eerst niets van welen, doch Mientje hield net zo lang aan, tot hij ja zei en haar kapi taal wilde accepteren. Met het geld, dat hij zelf ook opgespaard had, be door To Dorssen-van Loon zat hij voldoende basiskapitaal om besoheiden te beginnen. Nog voor de bijgebouwde montagehal gereed was. had Max al drie bussentrucks ont vangen en begon hij met twee knechts aan de opbouw. Doordat Mientje sinds haar huwe lijk in 1931 doorgaans een of twee keer per week naar de Koperweg fietste om bij haar moeder een kopje koffie of thee te drinken, zag nie mand er iets in, toen ze dit bleef doen nadat Ellegers daar voor zich zelf was begonnen. Alleen werd de frequentie wat op gevoerd, want nu ging Mientje da gelijks een uurtje naar het andere eind van het dorp, haar dochtertje meenemend. Die zwierf al heel gauw in de fabriek, liet zich knuffelen en verwennen door oom Max en was de lieveling van de beide andere arbei ders. Soms was er even gelegenheid voor Mientje en Max om elkaar te omhelzen en te kussen, hetzij op de brede overloop van de woning, dan wel in het piepkleine kantoortje bij de oude werkplaats, die nu als op slagplaats werd gebruikt cn waar doorgaans niemand aanwezig was. Om eventuele narigheid te voorko men kwam Max niet meer in de wo ning aan het Noordereind. waar Mientje haar dagen sleet met het klaarmaken van het eten voor zich zelf cn Sjaantje en de koffie voor de acht arbeiders. De tweede tegenzet, die Mientje deed was: niemand anders aanstel len in de plaats van Max Ellegers. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8