1 WÈ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Niet taak overgangskabinet tariefsverhoging uit te stellen Snelheidsduivel D. Campbell omgekomen De bevolking van Vietnam Regering bood bruidspaar diner aan De vaderlandse landbouw in 1966 s Betaling abonnementsgeld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19721 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een» per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De jeugd en het feest van 10 januari Minister De Quay bij behandeling begroting P.T.T.: DEN HAAG, 4-1. Het is niet de taak van dit overgangskabinet de ta riefsverhoging b(j de P.T.T. uit te stellen tot het optrdeen van het nieuwe kabinet. Tot deze uitspraak kwam minister De Quay (verkeer en waterstaat) woensdagmiddag in de tweede kamer b(j de voortzetting van het debat over de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1967. De bewindsman gaf te verstaan dat zonder deze verhoging het tota le bedrijfsverlies 59,6 miljoen gulden zou bedragen. De opvatting, dat een dergelijke verhoging in het particu liere bedrijf niet is toegestaan acht de minister juist. De P.T.T. is geen particulier be drijf, heeft een publieke functie en kan als staatsbedrijf niet op de vrije kapitaalmarkt lenen. De inves teringen ten opzichte van de omzet zijn bij de P.T.T. veel hoger dan in de particuliere sector. Een kwart van de omzet wordt jaarlijks in eigen bedrijf geïnvesteerd, aldus minister De Quay, die het overigens on juist acht te stellen dat de schatkist van de verhoging profiteert. De P.T.T. is een goed geleid be drijf. Er wordt snel geautomatiseerd bij telefoondienst en postcheque- en girodienst. Een efficiëncy-onderzoek kan naar 's ministers mening in be paalde gevallen nuttig zijn. Hij zei een doorlichting van het postbedrijf ernstig te overwegen. Dr. de Quay verdedigde de door zijn voorganger voorgestelde algemene maatregel van bestuur ter verhoging van de posttarieven door er op te wijzen dat een goed geleid P.T.T.-be drijf noodzakelijk is. Als men er van zou uitgaan dat elk bedrijfsonderdeel rendabel moet zijn dienen de tarieven van de poste rijen - die thans een verlies van 37 miljoen gulden lijden - te worden verhoogd. - Drukwerken Dr. De Quay merkte in dit ver band op dat drukwerken en nieuws bladen het grootste verlies veroor zaakten. Drukwerken en nieuwsbladen heb ben in verhouding tot brieven een belangrijk lager tarief. Hij herinner de er aan dat het tarief voor een brief tot 20 gram niet is verhoogd. ADVERTENTIE Menutip van onze chef-kok California groentesoep uit hlik zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvla SOEP VAN ONZE CHEF-KOK ^le^laggetje^oo^rati^cadeau^ Drukwerk is tot nu toe steeds be gunstigd geweest, zo zeide hij. Doch inmiddels is de verhouding tussen de hoeveelheid brieven en drukwer ken aanzienlijk gewijzigd: er wordt steeds meer drukwerk verzonden. In 1959 werd het drukwerktarief verhoogd van 2 tot 4 cent, in 1965 van 4 op 6 cent, in 1966 van 6 op 8 cent, en in 1967 zal het worden ver hoogd van 8 op 10 cent. De minister gaf toe dat de verho gingen procentsgewijs belangrijk waren, maar voegde hier tevens aan toe dat de verhoging in vergelijking met het brieftarief nog gering was. Hij wilde de gevolgen voor de dag en weekbladen geenszins onder schatten, maar merkte op dat slechts zes procent van de dagbladen per post werd verzonden. Omgeslagen over alle abonné's kwam dit neer op een stijging van drie cent per abonné per maand. De P.T.T, geeft thans - d.w.z. voor de verhoging - onzichtbare subsidie aan de nieuwsbladen van zeven a acht miljoen gulden per jaar, aldus minister De Quay, die zich nadruk kelijk tegenstander van een derge lijke subsidie verklaarde. De minister zeide dat de directie van de PT.T. de mogelijkheid zal bieden voor een gesprek met verte genwoordigers van het bedrijfsleven, doch niet over de huidige verhoging. de Engelsman zijn geweest toen de boot het contact met het water ver loor. Als een steen kaatste de boot in enkele salto mortale's over het wateroppervlak en binnen enkele se conden had het drama zich voltrok ken. CONISTON, 4-1. Snelheidsduivel Donald Campbell, geboren op 23 maart 1921, is dood Op de ochtend van de vierde januari, cp het moment dat hij meende dat de wind genceg was gaan liggen om opnieuw een nieuwe tricmf te kunnen beleven, betaalde de 45-jarige Schot met z(jn leven om het wereldsnelheidsrecord te water nieuwe glans te geven. Brullend stoof de door jetmotoren bekrachtigde „Blue Bird" over het water van het Coniston-meer met als doel 480 km per uur. Halverwege het parkoers gebeurde? het verschrikke lijke ongeluk. De boot, die een ver mogen moet hebben gekost, stoof voor het oog bijna niet te volgen over het water, een zilveren schui mend spoor achter zich latend. In eens verhief het schip zich uit het water als een gewonde vogel en de totaal geparalyseerde toeschouwei's zagen tot hun schrik en als op een vertraagde iilm - opgenomen spoor van verwoesting. Machteloos moet Moordpartijen in Lourdes LOUHDES, 4-1. Woensdagmiddag zijn in Lourdes twee vrouwen ver moord en een derde "ernstig gewond. De dader ontsnapte in een auto. De doden zijn de dochters van de 46-ja- rige mevrouw Passet, die naar een ziekenhuis in Toulouse is vervoerd. De 27-jarige echtgenoot van een van de gedode meisjes, tegen wie een echtscheidingsprocedure loopt, wordt ervan verdacht de dader te zijn. SAIGON. 4-1. De Amerikaanse speciale diensten in Zuid-Vietnam schatten de totale bevolking van dat land cp 16,5 miljoen, waarvan alleen in de hoofdstad Saigon en het Chi nese stadsdeel 2.200.000 mensen wo nen. De rest van de bevolking leeft in 11.000 gehuchten die tezamen 2500 dorpen of steden vormen. Hiervan zijn. volgens. Zuidvietnamese rege- ringsopgaven, ongeveer 1000 dorpen of steden onder regeringscontrole. Hiertoe behoren de grote "woonoen- tra. Volgens de ramingen leeft 55 tot 60 procent van de Zuidvietnamese be volking in zones of vluchtelingen kampen welke onder regeringscon trole staan. Zeventien tot twintig procent van de Zuidvietnamezen woont in gebieden waar de Vietconig het voor het zeggen heeft en de rest - 25 procent - woont in omstreden gebieden, waar overdag veelal de re geringstroepen controle uitoefenen en 's nachts de Vietcong heerst. LEIDEN, 4-1. De regering heeft woensdagavond in het gemeente lijk museum „De Lakenhal" te Lei den een diner aangeboden aan prin ses Margriet en mr van Vollenhoven ter gelegenheid van hun a.s. huwe lijk. Aan het diner zaten aan de vol tallige koninklijke familie en alle ministers, behoudens minister Veld kamp wiens echtgenote plotseling in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Voorts waren aanwezig de staatssecretarissen, de gevolmachtigd ministers, minister-presidenten en Door vallend heiblok gedood SLUISKIL, 4-1. Woensdagmid- dag omstreeks half twee is de 46-ja- rige J. de Feijter, afkomstig uit Sluiskil, op slag gedood, toen hij een 1000 kg wegend heiblok op het li chaam kreeg. Tijdens heisteliings- werkzaamheden aan het kanaal Ter- neuzen-Gent was bij het slaan van stam-wand in de kom van Sluiskil cm onverklaarbare redenen het hei blok van de drijvende heistelling van de firma Nordenne uit Hardinxveld naar beneden gestort. De bedienings man poogde nog vergeefs met rem men een ongeluk te voorkomen. Een collega van het slachtoffer die naast hem stond kon door wegspringen aan het gevaar ontsnappen. Het slachtof fer was gehuwd en vader van drie kinderen. DEN HAAG, 4-1. Ir. C. S. Knott- nerus, die voor de eerste drie maan den van 1967 het voorzitterschap van het Landbouwschap op zioh heeft genomen, heeft in de gehouden be stuursvergadering een nieuwjaarsre de gehouden. Hij zei daarin dat de rentabiliteits- positie van het agrarische bedrijf de laatste jaren sterk bij de algemene welvaartsontwikkeling is achterge bleven; bij velen is de financiële po sitie zelfs ernstig aangetast. Voor de boer en tuinder individueel is er in deze omstandigheden slechts een antwoord mogelijk, n.l. meer en effi ciënter produceren on de arbeidspro- duktiviteit nog hoger opvoeren. De bedrijfsstructuur moet verder wor den aangepast, de bedrijfsuitrusting gemoderniseerd, het produktie- en afzetpa troon gewijzigd. Door verde re samenwerking via verticale inte gratie en producentenorganisatie zal de boer moeten trachten een groter aandeel te bemachtigen van hetgeen de consument voor voedsel uitgeeft. De landbouwpolitiek zal het de boer en tuinder mogelijk moeten ma ken zijn economische positie te ver sterken. Het prijsbeleid zal daarvoor de nodige ruimte moeten geven, ook nu het in hoofdzaak in Brussel tot stand komt. voorzitters van de staten van Suri name en dé Nederlandse Antillen, de voorzitters van de kamers van de staten-generaal en autoriteiten van provinciale en gemeentelijke over heden evenals van de Leidse uni versiteit. Bovendien waren enkele zeer goede relaties van het bruids paar aanwezig. De keuze van de re gering van de plaats voor dit diner werd bepaald door het feit dat bruid en bruidegom elkaar tijdens hun Leidse studiejaren hebben leren ken nen. Nadat de koninklijke gasten tegen acht uur waren gearriveerd wérden zij begroet door de minister-presi dent en de vice-premiers. In een van de zalen werden vervolgens de on geveer 50 dinergangers aan het ko ninklijk gezin voorgesteld. Het di ner vond plaats in de fraaiste zaal van het eeuwenoude museum, de Grote Pers, die stemmig was ver licht met kaarsen en zeer eenvoudig was versierd. Huwelijksgeschenk Tijdens het diner heeft de minis ter-president ,prof. dr. J. Zijlstra, het bruidspaar namens de regering een huwelijksgeschenk aangeboden bestaande uit een antieke mahonie houten Hollandse barometer met thermometer, vervaardigd in Am sterdam in de tweede helft van de achttiende eeuw. Er werd verder tijdens het diner niet officieel het woord gevoerd. Om ongeveer elf uur vertrokken de koninklijke gas ten weer uit Leiden. Verkeerde aan] ui ting AARHUS (Denemarken) Dins dagavond verbond een arbei der in een margarinefabriek in Aarhus twee pijpleidingen aan elkaar. De aansluiting was kennelijk verkeerd, want de volgende morgen waren enige honderden meters riolering, twee kelders en 50 meter weg volledig dichtgeslibd door ruim 100 ton gestolde margarine. Een onderzoek wees uit, dat de margarine, inplaats van ver dere bewerking te ondergaan, in het afvoersysteem was ge pompt. V akantiespr eiding in 1967 DEN HAAG, 4-1. In een circulaire verzonden naar de gemeentebestu ren, deelt ,de minister van binnen landse zaken mede, dat de regering zich heeft verenigd met 'het volgen de door de Stichting van de Arbeid aanbevolen schema voor de sprei ding van de vakanties voor het be drijfsleven in het jaar 1967, t.vv.: Ie periode: 3 tot en met 15 juli: het oosten en het noorden van Ne derland plus de bouw- en neven- bedrijven en de textiel-industrie. 2e periode: 17 tot en met 29 juli: het gedeelte van Nederland bezui den de grote rivieren. 3e periode: 31 juli tot en met 12 augustus: het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, alsmede Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) plus de me taalindustrie. De bedoeling is, dat alle bedrijven - ook die behorende tot de in het schema met name genoemde be drijfstakken metaal en textiel - zich in eerste instantie aansluiten bij de regionale spreiding. ADVERTENTIE Brïllant- M schitterend bezit voor altijd! van Andél Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam DEN HAAG, 4-1. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. H. B. J. Witte, heeft de gemeentebesturen verzocht b\j het ontwerpen van woningwetwoningen ter uitvoering van het programma voor 1967 rekening te doen houden met de noodzaak om de stichtings- kostengrenzen en de hiermee samen hangende huren binnen beperkte grenzen te houden. Daartoe zal het in vele gevalen noodzakelijk zijn, dat wordt afgezien van de uitvoering van woningwet woningen op het maximale niveau van de voor nieuwbouw geldende voorschriften en wenken en van de uitvoering in hoogbouw, die vrijwel steeds duurder is dan andere bouw vormen. Voorts moet worden ver meden, dat de woningen op te kost bare terreinen worden gebouwd. Wat dit laatste betreft geeft de minister de gemeenten die niet meer beschik ken over minder kostbare gronden in overweging, met buurgemeenten of met gemeenten waarmee zij een agglomeratie vormen in overleg te treden over het realiseren van een deel van hun contigent. De minister heeft de medewerking van de gemeentebesturen ingeroe pen, omdat de stichtingskosten van sommige complexen woningwetwo ningen zo hoog worden, dat de huren van die woningen niet meer betaal baar zijn voor degenen voor wie woningwetwoningen in de eerste plaats zijn bestemd, nl. de gezinnen van handarbeiders en hiermede, wat inkomen betreft, gelijk te stellen groepen van de bevolking. Boven dien eisen de investeringen in som mige complexen zodanige bedragen dat het voor het land als geheel ge projecteerde aantal woningen niet met de daarvoor ter beschikking staande middelen kan worden gere aliseerd. Deze ontwikkeling vervult de minister met zorg. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 2COSOGOCOGCOCOSOCOCOCOCODG De meeste mensen brengen hun hand vlugger naar hoed dan naar hun beurs engen O hun x SG0O5CCCCOCO&SCCCGO5O5CCC* Abonnees buiten Schouwen- Duiveland, die zich de hoge incassokoslen willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a f 6,50 voor het eerste kwar taal 1967 storten of overschrij ven op onze postgirorekening nr 1 3 7 6 7 7. Abonnees die gewoon zijn per giro te betalen en op wie wij dus geen postkwitantie afge ven, wordt verzocht ook thans te gireren en niet te wachten tot wij een berichtkaart sturen U voorkomt hiermede veel ex tra werk! Nog eenvoudiger: vraagt ons een kaart voor automatische giro-overschrijving. De administratie De regering bood woensdagavond prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven een galadiner aan in het gemeentelijk museum De Lakenhal te Leiden. Aan dit diner zaten aan de koninklijke famüie en de leden van het kabinet. De foto toont bruid en bruidegom aan tafel. „Sluik-reclame" zet t.v.-uitzending Dukla- Praag op het spel HILVERSUM, 4-1. De programma commissaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink, heeft in Hilversum gewaarschuwd voor de onaangename gevolgen welke kunnen ontstaan voor de TV-kijkers wanneer bij de directe televisiereportage van de voetbalwedstrijd Dukla Praag-Ajax op 8 maart a.s. in het Tsjechische stadion extra aangebrachte reclame uit Nederland wordt aangetroffen. De N.T.S. heeft ook via de Europese Radio Unie de Tsjechische televisie gewaarschuwd voor deze „sluikre clame". Wanneer de N.T.S. aldus de heer Rengelink uit redelijkheids overwegingen moet besluiten de re portage niet te laten doorgaan, dan ligt de verantwoordelijkheid daar voor bij de betrokken firma's. Vliegtuigwrak gevonden BOGOTA, 4-1. De Colombiaanse luchtvaartmaatschappij „Avianca" heeft meegedeeld, dat in het zuide lijke oerwoudgebied van Putumayo het wrak is gevonden van de DC-3 die sedert kerstavond vermist werd. Reddingsploegen hebben gemeld, dat negenentwintig inzittenden van het vliegtuig zijn omgekomen. Een woordvoerder van de Avianca deel de mee, dat het vliegtuig veronge lukte en in brand vloog. De meeste passagiers waren inwoners van Bo gota, die op weg naar familie in Zuid-Colombia waren om daar kerst mis te vieren. Beroep op de gemeenten Woningwetwoningen in een goedkopere uitvoering Hier en daar matige vorst Verwachting tot vrijdagavond: vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst en plaatselijk mist banken, overigens opklaringen met in de kustprovincies enkele ver spreid voorkomende sneeu wbuien morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.44 Maan op 4.18. onder 13.13 Nieuwe maan: 10 jan. te 19.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 jan. 10.58 v.m. 23.46 n.m. BROUWERSHAVEN 6 jan. 10.57 v.m. 23.39 n.m. Doodtij: 5 jan. MFT WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De stroming van onstabiele polaire lucht, is zwakker geworden, maar deze blijft het weer in ons land nog beheersen. Een depressie die gisteren ten westen van Ierland tot ontwikkeling kwam is in zuidooste lijke richting naar de Golf van Bis- caye getrokken en vervolgt zijn weg over zuid-Frankrijk. Een andere de pressie van kleine omvang bij IJs land verplaatst zich langzaam naar het oosten en zal het komende et maal luchtdrukdalingen in Schotland teweeg brengen. Van deze depressie is morgen nog weinig invloed te be speuren. In ons land zijn enige stra lingsnachten te verwachten met in het binnenland plaatselijk matige vorst, vooral daar waar enige sneeuw ligt. Verder zullen opklaringen voor komen en mogelijk voornamelijk in de kustprovincies nog enkele sneeuw -buien. Tevens bestaat er kans op vorming van mistbanken .De tem peraturen zullen overdag tot om hel vriespunt oplopen. Drie (loden in Haarlems verkeer HAARLEM, 4-1. Bij een verkeers ongeval op de Zuiderhoutlaan in Haarlem-Zuid zijn twee personen om het leven gekomen. De 34-jarige handelsagent R. E. George uit Aer- denhout slipte door onbekende oor zaak met zijn auto en kwam links van de weg tegen een boom. De be stuurder en de 22-jarige schilder C. R. Beers uit Haarlem werden op slag gedood. Een derde slachtoffer is te betreu ren bij een verkeersongeval op de Delftlaan in Haarlem -Noord. De 15- jarige Rolf Vreven uit Haarlem werd aangereden door een auto. Met een schedelbasisfractuur is hij naar een ziekenhuis vervoerd en daar in de afgelopen nacht overleden. DEN HAAG. De heer P. van Vol- Ienhovcn is door de koningin be noemd tot. grootkruis in de huisorde van oranje. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1