komt de ótra% Elk Schouwen-Duivelands dorp had vroeger wel twee molens Successen van emigranten in Australië Drogen van bloemen en planten De P.T.T. in cijfers Windkorenmolenaar oeroud beroep Eén der oudste beroepen, die door de tijdsverandering steeds minder werden aangetroffen, is dat van wind-kcrenmolenaar. Het waren in vroeger tijden niet alleen de schip pers, die naar een oud gezegde „van de wind moesten leven", ook de mo lenaars behoorden ender deze cate gorie thuis. Het was wel een vak met een ro mantische inslag dat van korenmo lenaar of „mulder" zoals men op sommige plaatsen de molenaar wel noemde. Er zijn vele oude rijmpjes en gezegden het molenaars-vak be treffende. De korenmolens, op Schouwen-Duiveland, die nog koren malen, zijn wel op de vingers van één hand te tellen, in tegenstelling met vroeger jaren toen ieder dorp en stad op het eiland één of twee koren molens rijk was. Het is een oeroud bedrijf, want reeds in het jaar 1274 waren er windkorenmolens in ons land. Deze waren meestal het eigen dom van de Ambachtsheer, zoals ook Oosterlands molen, gesticht in 1752 door Suzanna Maria Loncque. nog steeds het eigendom is van Ooster lands Ambachtsheer. Oudtijds beza ten de Ambachtsheren en -vrouwen een heel grote macht, zij bezaten niet alleen het jacht- en visrecht, maar ook het plantrecht en het windrecht. En juist dit laatste was oorzaak van het ontstaan van de z.g. „dwangma- lerij", want alleen de heer van een plaats of dorp had recht gebruik te maken van de wind, en lieten daar om vaak een molen bouwen teneinde deze aan een molenaar te verpachten Daarom bouwde ook Vrouwe Suzan na de Oosterlandse molen aan de Molenweg, waar de keurig geschil derde wapens in hout aan de „baard" van de molen, doch ook de aan de straatzijde ingemetselde hard stenen gedenkplaat met de wapens van haar en haar man, mr. Cau. de herinnering aan haar levendig hou den. Einde dwangmalertf Het duurde tot in de Franse tijd (1798) toen er een einde aan de dwangmalerij werd gemaakt. Het paste blijkbaar in het kader van „Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap, waarmee de Fransen de Ne derlanders tegemoet traden. De mo lenaars bleven natuurlijk wel hun oacht betalen aan de Ambachtsheer. Op sommige plaatsen vroegen de molenaars maalloon aan hun klanten doch het kwam ook op vele plaatsen voor dat de molenaar meest leven van het z.g. „schepgeld". Met een voor dit doel vervaardigde schop mccht de molenaar eerst een deel van het graan uit de zak scheppen. Op sommige plaatsen was dit de gewoonte van een zestiende van de inhoud van de zak. op andere plaat sen één vierentwintigste of nog min der. Na dit graan gemalen te hebben, verkocht do mulder dit aan de bak ker. Over dit „scheppen" van de mo lenaars deden eertijds verhalen de ronde. Over het algemeen werd er veel geknoeid hiermee, de goeden niet te na gesproken natuurlijk. Dit lag aan de geaardheid van de betref fende mulder. Een oud rijmpje luid de: „Neem een kleine schepper, en schept een klein getal, maar vrees de Grote Schepper, de Schepper van 't heelal". Sommige molenaars, die het waarschijnlijk niet al te nauw namen met het scheprecht, noemde men eertijds wel spottend: De al machtige schepper" Merkwaardig rümpje Ook het rijmpje: „Molenaars en bakkers, die knoeien als rakkers, pleit nu niet direct voor de eerlijk heid van deze beide vaklieden. Ver der betekende het vroeger een ramp wanneer de wind soms weken lang verstek liet gaan en het Is bij niet velen bekend het oud molenaars ge zegde, dat de maanden september en oktober de lastigste van het jaar be tekenen, omdat er dan het minste wind waait van het hele jaar, on ontbeerlijk voor de windmolen. Het is de loop der tijden wel voorgeko men dat de molen zo lang stil staan moest, wel zeer tot ergernis van mo lenaar en boer, die overstag raak ten met hun meel/voorraad. Dit is ook wel de grootste reden waardoor het malen met de wind grotendeels afgeschaft werd en vervangen door mechanische maalmethoden. In Flakkee spreekt men van „graan- honger" als de molen zo lang stil staan moest. Het kwam veel voor dat er in de nacht gemalen moest worden wan neer de wind opging. En op sommige plaatsen zelfs op zondag. Weer een oud versje: „Als hij (de mulder) 's naohts moet uit zijn kooi. al is het weer dan ook niet mooi. Toch moet hij malen, slaap of niet, want zonder meel zijn kan hij niet". Dat konden zware nachten zijn voor de mole naars, vooral kort na de nieuwe oogst, als er ook op de dag veel ge malen moest worden. Het nachtma len was bij de meeste molenaars niet geliefd getuige het oude rijmpje: Het molenaarsleven heeft God ons gegeven. Maar malen bij nacht, heeft de duivel bedacht". Het is wel gebeurd dat de molenaarsknecht 's nachts op de zakken in slaap ge vallen was, terwijl de wieken steeds harder gingen draaien. Toch waren er ook vroeger wel molenaars die het nachtmalen niet zo erg vonden, om dat de nachtwind meestal regelmati ger is dan de wind op de dag. En verder zeiden zij, krijg je 's nachts geen last van pottenkijkers van klanten, handelaren en dergelijke. Accijns Er is nog een tijd geweest dat ei- accijns geheven werd op het te ma len graan. Een soort belasting dus, en bij tijd en wijle verscheen er een controleur op de molen om te kij ken of wel van alle aanwezige graan accijns was betaald. De molenaar moest zelf het gemalen meel bij do boeren bezorgen, vergezeld van een geleidebiljet. dat het „meulbriefje" werd genoemd. En om goed te kun nen zien of één en ander klopte, moest het transport plaatsvinden op een wagen met open ladders, en be slist niet tussen zonsondergang en zonsopgang. Ook hier trad wel be- lastingonduiking op, in sommige ko renmolens werden onzichtbare gi-aankasten aangebracht om het „belastingvrij'' graan in op te ber gen. Het kwam in die tijd vaak voor dat de ene molenaar de andere waar schuwde dat er onraad op komst was door de wieken in zekere stand te plaatsen. Het zou nog tot 1855 duren eer aan deze door velen verafschuw de belasting een einde kwam. Ver der was het ook wet toentertijd dat een molenaar niet gelijktijdig bakker mocht zijn, en dat de bakkerij min stens 50 roeden van de molen moest afstaan. Het is alles verleden tijd er? zoals gezegd, de windkorenmolen heeft afgedaan bij de meeste mul ders, er zit. naar hun zeggen, „geen brood meer in". En zo is ookdit mooie vak van windkorenmolenaar slachtoffer geworden van de tijd geest. Oosterland HAMILTON, Victoria, 2-1. De 13 jaar geleden uit Nederland naar Australië geëmigreerde glazenier L. E. Orval uit de stad Hamilton heeft opdracht gekregen vcor twee grote glas-in-lood ramen voor de St. Paul's kerk te Mount Gambier in zuid-Aus- tralië. Glazenier Orval begon 13 jaar ge leden als tekenleraar aan de mid delbare school te Hamilton en ont wierp in zijn vrije tijd ramen. Hij heeft nu voldoende opdrachten om zich geheel aan de glazenierskunst te wijden. Na 1960 maakte Orval tientallen gebrandschilderde ramen. Twee hier van kan men aantreffen in de St. George's kerk te Malvern en St. Da vid's kerk te Moorabbin. beide voor steden van Melbourne, Hij heeft voorts een opdracht ge kregen voor het ontwerpen van 12 ramen voor de Grimwade Grammar school en hij heeft een uitnodiging ontvangen zijn werk te tonen aan de Anglikaanse bisschop van Can berra en Goulburn. Deze maand zal hij ook in Sydney besprekingen voeren over het ont werpen van een drietal ramen voor een van Australië's oudste kerken, Twee doden door gladheid op de weg ELBURG, 2-1. Maandagmorgen omstreeks half zes heeft zich op de Zuiderzeestraatweg onder de ge meente Oostendorp nabij Elburg als gevolg van gladheid een verkeerson geluk voorgedaan, dat aan twee men sen het leven kostte. Een truck met oplegger geraakte door een slip op de verkeerde weg helft en botste tegen een tegemoet komende personenauto. Van de drie inzittenden van de personenauto was de bestuurder, de 43-jarige G. Koele uit Oldebroek, op slag dood. De 26- jarige T. Huenenstein uit Elburg overleed op weg naar het ziekenhuis. De derde inzittende, de 24-jarige H. Schoeber uit Oldebroek. is zwaar ge wond opgenomen in het ziekenhuis te Zwolle. De heer Koele was vader van veertien kinderen. de St. John's kerk in het nabij Syd ney gelegen Parramatta. Een van de dagbladen in Perth heeft een groot geïllustreerd artikel gewijd aan het grote metaaldraad- bedrijf van de 55-jarige Johan Kui per uit Welshpool, die zich 12 jaar geleden zo opwond over het feit dat hij een paar cent moest betalen voor de metalen klerenhanger waarop zijn pak van de stomerij kwam. dat hij besloot die dingen zelf te gaan ma ken. Hij knipte een stuk draad van de omheining, maakte 12 klerenhangers, ging met zijn vrouw op de fiets de stomerijen langs en kwam terug met opdrachten voor 56 gros. Zijn buigtang is inmiddels uitge groeid tot een indrukwekkend ma chinepark dat alle mogelijke produk- ten van staaldraad kan produceren, waarin 45 mensen werk vinden en dat een jaaromzet van een miljoen gulden heeft bereikt. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21-1. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 301 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1260 tot f 1590; werkpaarden f 1035 tot f 1525; oude paarden f 860 tot f 1320; 3-jarige paarden f 860 tot f 1240; 2-jarige paarden f 725 tot f 950; veulens f 325 tot f 675; hitten f 735 tot f 850. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,95 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,40 tot f 4,00. De handel was vlot. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 2-1. Heden werden op de Rotterdamse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Groene erwten tot f 44,00 (42,50); Schokkers tot f 42,50 (41,00); Capu- cijners tot f 59,50 (59,50); Bruine bo nen - boerenschoon - tot f 85,00 (83.00). Predikanten bij boeren in de leer DEN HAAG, 1-1. Er js een tijd geweest waarin de platte landspredikanten het niet bij het woord alleen lieten, maar metterdaad de landbouwkun dige ontwikkeling van hun gemeenten hielpen bevorderen Nu echter zijn de boerenpro- blemen zo moeilijk geworden dat de dominees van vandaag moeten erkennen dat dg nodi ge kennis van zaken om er enigszins verantwoord over mee te kunnen praten hun veelal ontbreekt. Tot die er kenning z\jn althans de her vormde en gereformeerde pre dikanten in de classis Zutphen en Doetinchem gekomen. Hun tekort inziend en betreurend hebben ze het er niet bij laten zitten, maar zich met een ver zoek om voorlichting gewend tot een tweetal landbouworga nisaties in hun provincie. Die wilden graag helpen, en op 16 januari zullen de dominees tij dens een bijeenkomst in Bar- chem van alles over de land bouw te horen krijgen. Twee functionarissen van de land bouworganisaties, drs. E. Broekhuis van de Gelderse C. B.T.B. en de heer H. Visschers van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, zullen er spre ken over „De landbouw in een groeiende economie" en Be drijf en gezin in de branding". L. A. C. HONGKONG. De acht Chinese las- technici die na een verblijf van eni ge maanden in het gebouw van de Chinese vertegenwoordiging in Den Haag, uit Nederland vertrokken, hebben op het vliegveld van Peking een hartelijk welkom gekregen. PEKING. Rode-Gardisten hebben in het centrum van Peking biljetten opgehangen waarin de terechtstel ling van de voormalige burgemeester van deze stad, Peng Tsjen, en drie andere aan de kant gezette Chinese leiders wordt geëist. DEN HAAG, 2-1. Volgens voor lopige gegevens zal de P.T.T. over het afgelopen jaar een bedrijfsresul taat boeken van 54,5 miljGen gulden, tegen 56,5 miljoen in het jaar daar voor. Grote negatieve financiële resulta ten werden geboekt door de afdeling posterijen (verlies 68,4 miljoen gul den tegen een verlies van 52,2 mil joen in 1965). Ook de draadomroep leverde weer een verlies op, name lijk van 3,5 miljoen gulden (1965: 2,3 miljoen). De postcheque- en giro dienst verdiende voor het bedrijf 25 miljoen gulden (13,3 miljoen). Tante Pos verwerkte in 1966 bijna 2,5 miljard poststukken in binnen lands verkeer. Bij de giro stonden 1.275.000 rekeninghouders ingeschre ven die samen een saldo-tegoed heb ben van 3.150.000.000 gulden. Deze dienst verrichtte in het afgelopen jaar 266 miljoen transacties. Bij de Rijkspostspaarbank staan 5.700.000 rekeninghouders ingeschre ven die samen een saldo-tegoed heb ben van 4.460.000.000 gulden. Er werden in 1966 1.900.000 tele grammen in hel binnenland verzon den en 3.400.000 werden er met het buitenland gewisseld. Het aantal te lexaansluitingen nam toe van 6780 tot 7775 en het telexverkcer met het buitenland omvatte 42.8 miljoen mi nuten (37,5 miljoen in 1965). Voor het eerst in haar geschiede nis heeft de P.T.T. in het afgelonen jaar het getal van 100.000 nieuwe te lefoonaansluitingen gepasseerd. Er wachten, nog 168.000 Nederlanders op telefoon, een nog weer langere wachtlijst dan in» 1965 (153.000), Ma ri nem 0111 u men t ill Seheveniiigen beklad DEN HAAG, 2-1. Het nationaal marinemonument aan de boulevard in Scheveningen is op de eerste dag van het nieuwe jaar voorzien van het opschrift „301 jaar moord". De tekst werd aangebracht met witte verf. De reinigingsdienst zal trachten de verf te verwijderen. Het nationaal marinemonument werd in de zomer van 1966 door de koningin onthuld, bij gelegenheid van de herdenking van de vierdaag se zeeslag in 1666. MARKTBERICHTEN Aardappelbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 2-1. Klei-aardap pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 20,50- 22,50; Bintjes 35-50 mm f 13,00-14,00 Bintjes 40 mm opwaarts f 14,50-15,50 Furore 40 mm opwaarts f 17,50-19,00 Meerlander 40 mm opwaarts f 18,50- 19,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts intwee ma ten gesorteerd f 14,25-15,25; Bintjes 45 mm opwaarts f 15,50-16j00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintjes - blank - 35 mm opwaarts f 10,50. Zand-aardappelen voor de export: Climax 35 mm opwaarts geen note ring; Bintjes - blank - 35 mm op waarts f 10,50. Voer-aardappelen f 2,00-5,25. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. E ierveiling Ede. EDE, 1-1. Aanvoer 301.440 stuks, handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 10,73-10,76; van 56-57 gram f 11,38-11,80; van 60-61 gram f 12,00-12,46; van 62-63 gram f 12,50- 12,91; van 64-65 gram f 12,83-13,03. Een geliefkoosde bezigheid is het drogen van bloemen en planten. Het is niet zo'n grote kunst om dit werk je zo te doen, dat de bloemen en planten hun natuurlijke kleuren be houden. De meest gangbare manier van drogen is de planten of de bloemen tussen enige lagen vochtopslorpende papieren te leggen. Zware boeken moeten dan dienst doen om de no- die druk te krijgen voor het mooi plat maken. Het resultaat van deze werkwijze is, dat zodra de planten en de bloemen droog zijn, z0' hun natuurlijke kleur hebben verloren. Dat komt omdat de plantendelen dan door de druk op het papier min of meer geheel van de buitenlucht afgesloten z\jn geweest. Het water kan niet verdampen omdat ventilatie geheel ontbreekt tvaardoor broeiing ontstaat. Dit is de oorzaak van de ontstane bruine kleur. Deze methode staat gelijk met worden gefermenteerd. Het laat zich begrijpen, dat men op deze ivijze geen natuurlijke kleuren kan hou den. Noodzakelijk is, dat het drogen zo snel mogelijk geschiedt. Verder moeten de planten direct na de thuis komst van een wandeling worden behandeld. Slapelramen Maak van dun triplex eens enkele droograampjes. Latjes van ongeveer lVicm. breedte slaat u met spijker tjes kruiseling over elkaar. Het raampje moet ongeveer 45 bij 30 cm. zijn. Verder is nodig een stukje tri plex van dezelfde grootte als de raampjes .Een flink stuk ijzer of an der zwaar materiaal is nodig om de nodige druk te verkrijgen. Als mate riaal waartussen de planten en bloe men gedroogd moeten worden neemt u filtreerpapier, ook al van de zelfde afmetingen. Hebt u niets anders bij de hand, dan kunt u ook volstaan met krantenpapier. Op elk houten raampje wordt een flinke laag filtreerpapier gelegd en daarop worden vervolgens de bloe men en planten uitgespreid. Dit uit spreiden moet natuurlijk netjes plaats hebben, opdat het materiaal niet dubbel komt te liggen en er ook een aardige verhouding onderling ontstaat. Leg tussen twee raampjes liefst niet meer dan één laag bloe men, opdat de druk gelijkmatig ver deeld wordt. Op deze wijze kunnen verschillende raampjes op elkaar ge legd worden. Hebben alle door u meegebrachte planten en bloemen nu een plaatsje gekregen, dan wordt op het bovenste raampje het stuk tri plex gelegd, waarop dan het stuk ijzer of ander voorwerp komt. De volgende dagen Na een dag drogen worden de planten en bloemen voorzichtig van- het filtreerpapier afgenomen en op droog papier overgebracht, waarna de raampjes weer netjes, op elkaar worden gelegd, met hei stuk triplex en het zware voorwerp er op. Ook de derde dag moet de zelfde behan deling nog eens plaats hebben. Op de vierde dag kunt u dan het resul taat aanschouwen en als daarbij blijkt dat verversing niet meer nodig is, laat u de planten en bloemen rus tig op hun plaats. Rem op tariefsverhoging leidingwater RIDDERKERK, 2-1. De gemeente raad van Ridderkerk besloot onlangs de tarieven voor het waterverbruik te verhogen. De verhoging, die op nieuwjaarsdag zou ingaan, zou voor de nutsbedrijven een meeropbrengst van bijna f 66.000 hebben betekend. Van de beslissing werd mededeling gedaan aan de minister van econo mische zaken, die de prijsstijging wel wat al te gortig vond. De raad moet nu het eerder genomen besluit® intrekken en de tarieven zo vast stellen, dat de meeropbrengst onge veer f 21.000 lager komt te liggen. Het is natuurlijk afhatikelyk van het weer, wanneer de planten ge heel droog zijn. Dat dient u na een dag of tien wel even te controleren. 's Wirtlers duur! hel proces i»a«- zelfsprekend langer dan 's .omers, hoewel men het droog worden eni germate kan bespoedigen door Je raampjes dicht bij de haard of by de radiator van de centrale verwar ming te leggen. Het is nodig, dat de stapel planten onder een constante druk ligt en bij voorbeeld niet tussen een pers. V kunt er zeker van zijn, dat een pers de volgende morgen weer vaster aangedraaid kan worden, zodat van een constante druk dan al geen spra ke meer is. Het drogen van verplanten e.d. is af te raden, deze planten lenen zich nu eenmaal door hun vorm en dikte niet zo voor het drogen. Oudere bladeren houden veelal be ter hun oorspronkelijke kleur dan jonge, omdat het vochtgehalte van deze laatste te groot is. Indien u bovenstaande werkwijze volgt, zult u de beste resultaten ver krijgen, waardoor u nog lange tijd met genoegen aan uw tochten in de vrije natuur kunt terug denken. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse minister-president Vorster zinspeelde in een toespraak op oude jaarsavond op de mogelijkheid, dat Zuid-Afrika het volgende jaar uit de Verenigde Naties zal treden. Voor 25 jaar.... REN ESSE. ln verband met het herhaald voorkomen van onbevoegd weghalen van rijwielen is het ge wenst 's avonds geen rijwielen onbe heerd langs de weg te laten staan. Z1ERIKZEE. Hel bestuur der voet balvereniging „l.V.O." te Zierikzee heeft van de N.V.B. bericht ontvan gen dat de naam „l.V.O." is geregis treerd als „Schouwen". KERKWERVE. Op het gemeente huis zal de gemeente-arts gelegen heid geven tol kosteloze inenting. ZIERIKZEE. De Prov. Boot, ko mende van Kalsche Veer, had bij de ingang van de haven een aanvaring mei het mosselscheepje Z.Z. 18. Hel scheepje was met mosselen geladen en werd midscheeps getroffen. Na nog 20 meter te zijn doorgevaren, zonk het. ZIERIKZEE. Ten gerieve van de vele werkloze arbeiders buiten Zie rikzee zullen in enkele plaatsen door het gewestelijk arbeidsbureau zit- tingsuren worden gehouden om zich te laten inschrijven. HAAMSTEDE. De molen „De Ko renbloemte Burgh, daterend uit hel jaar 1859 wordt met een afbraak be dreigd, omdat de eigenaar zich van elektrische drijfkracht wil gaan be dienen zelfs in deze tijd van stroom- schaarste. ZIERIKZEE .De werkgemeenschap Vreugde en Arbeid'' van het N.V.V. organiseerde een cabaretavond met het gezelschap van Herman Dide- richs. OOSTERLAND. In de spoedeisen de vergadering van de landbouw- vereniging „Door Eendracht Sterk" werd besloten niet vrijwillig toe te treden tot de Landstand. BRUINISSE. Het sleepschip ,Ajax' gesleept door de sleepboot Damco is nabij de Steenbergse Vliet aan de grond gevaren. Bij pogingen om hel schip vlot te krijgen is de sleepboot gekapseisd waarbij de kapitein ver dronk. HAAMSTEDE (Adv.). Het distri butiekantoor „Haamstede" maakt be kend dat personen die in aanmerking komen voor extra zeep wegens vui le arbeid een formulier hiertoe kun nen afhalen. Het viel tegen, nog meer als ze verwacht hadden. Op de vraag van de advocaat, hoeveel huishoudgeld mevrouw Sornee maandelijks nodig dacht te hebben, noemde deze een bedrag. De man zei, dat dit veel te hoog was en deelde haar rustig me de, dat ze maandelijks op ongeveer de helft kon rekenen. Bovendien moest ze voortaan een huishoud boekje aanleggen, waarin alle in komsten en uitgaven werden ge boekt. Het salaris voor Max Ellegers werd eveneens bepaald en was tot zijn verbazing zo ongeveer hetzelfde als hij nu kreeg. Maar al gauw be greep hij, dat hij te vroeg gejuicht had, want de man deelde hem mede, dat hij binnen een week een ander kosthuis moest hebben, aangezien meneer Sornee het niet welvoege- lijk achtte, dat de heer Ellegers als man bij een gehuwde vrouw wiens man buitenslands vertoefde, bleef wonen. Van zijn salaris zou hij der halve voortaan kostgeld moeten be talen en dat betekende dus. dat hij in werkelijkheid veel minder ging verdienen. Er waren nog een aan tal bepalingen, die stuk voor stuk vernederend wai'en voor de andere partij. Hoewel Mi entje inwendig kookte van woede, beheerste ze zich wonderwel, gaf korte antwoorden en zei tenslotte, dat ze alles zou over wegen en dat meneer de advokaat binnen veertien dagen haar beslis sing zou vernemen. Ditmaal was de advokaat even van de kcok gebracht. ..Mevrouw." be toogde hij. hierover valt niet tc dis cussiëren. Ilct vormt allemaal sa men een uitgemaakte zaak en u zult zich er bij neer moeten leggen. U kunt het alleen maar aanvaarden. Het enige isindien u zich bij uw man in Amerika wilt voegen, ben ik gemachtigd voor u het vliegtuigbil jet te kopen. Voor het overige, zult u zich moeten schikken in de maat regelen, die uw man gemeend heeft te moeten nemen." Mientje herhaalde desondanks: „U hoort wel van mij. En wat uzelf be treft ik wens in dit dorp niet in opspraak gebracht te worden, dus als u weer wat te bespreken hebt, doet u dat dan schriftelijk. Ik laat u hier niet meer binnen". „Wanneer ik van mening ben. begon de advocaat, doch Mientje viel hem in de rede: „Als u hier een tweede keer binnen wilt komen, zult u daarbij de politie nodig hebben, dan weet u dit alvast." Toen de man vertrokken was, kwam de opgekropte woede los. „Dit is de wraak van Frans. Ik had wel zoiets verwacht. Al die kalmte van hem was pose. Terwijl hij hier al die dagen rustig zat te roken en te zui pen, overwoog hij de maatregelen, die hij tegen ons zou nemen. Hij heeft alles voortreffelijk georgani seerd. Als we precies doen, wat die advokaat ons voorgeschreven heeft, kunnen we geen kant meer uit. Zijn we halve gevangenen. Op alle mo gelijke manieren wil hij ons verne deren. Zogenaamd om Sjaantjc. Wat weten wij van hem? Wat hij al die jaren heeft uitgespookt? Moeten wij maar geloven, dat hij als een monnik geleefd heeft? Maar tegen hem kun nen wij niets bewijzen." Max haalde zijn schouders op. „Wat kunnen we doen? We staan ge woon machteloos. We zijn met han den en voeten aan die advocaat overgeleverd." door To Dorssen-van Loon Ze keek hem boos aan. „O ja? Denk je dat? Dan ben jij een suf ferd, hoor je? Ik zei toch al, dat ik iets dergelijks wel verwacht had? En ik heb intussen gepeinsd over een flinke tegenzet. Geloof maar. dat ik die gevonden hebt. Moet je horen. Om te beginnen neem je vandaag meteen ontslag hier. Schriftelijk cn aangetekend. Omdat het salaris je niet aanstaat. En vervolgens HOOFDSTUK 4 In Hoogendijk vond men. dat er na de oorlog over het bedrijf van Sornee-Gudkerk nogal eens wat te deen was. Kwam eerst die Frans plotseling als een Deus ex machina het dorp binnenvallen, om een maand later weer even onverwacht te vertrekken, nu had die Max El legers, die bedrijfsleider zijn ontslag gen/men en was voor zichzelf een Carrosseriefabriek begonnen. Nota bene in de oude werkplaats van Oudkerk aan de KoperwegL Geen mens kan vandaag de dag een bouwvergunning krijgen, maar die Ellegers speelt het klaar om binnen vier weken van de gemeente een vergunning te krijgen, een montage hal te laten bouwen. Snap jij zoiets? Dus het is weer net als vroeger, toen Oudkerk en Sornee elkander be concurreerden. Ik vraag me af. wat die Mientje r. u met het bedrijf gaat doen nu haar man weer in Amerika z:t. Ms ze maar weer een geschikte bedrijfsleider kan krijgen. Jaren ho-ft d!e Fllegers bij Sornee gewerkt cn nu op ens gaat hij cr vandoor. Zeker ongenoegen gehad met Frans in die weken, dal hij hier was. (Wordt vervolgd). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5