I IB RAIFFEISENBANK Het mosselseizoen nu'microfined' verdrijft uw pijn sneller! -éHtflf&itH/eet f?! HET PORSELEINEN MASKER Raad van Duiveland verhoogt vergoedingen voor de brandweer Vraag naar P.T.T.-diensten verminderd De duikboten voor Zuid-Afrika met meer ilan 1300 vestigingen spaarbank en alle bankzaken STREEKNIEUWS ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dimda£Q^aiiuari 1967 Nr. 19720 'Ontsnappingsniode' LONDEN, 2-1. Een gedetineer de die maandag even een Lon- dense gevangenis mocht ver laten om in het huwelijk te treden wenste de wittebroods weken in vrijheid door te brengen en ontsnapte na de plechtigheid op een bureau van de burgerlijke stand aan zijn bewakers. Hij heeft er slechts twee van de twaalf maanden waartoe hij wegens diefstal veroordeeld is opzit ten. In Engeland zijn als be kend al meer dan honderd ge vangenen voortvluchtig. Volgens voorlopige gegevens zijn in de vier dagen van kerstmis en de jaarwisseling op de Franse wegen 140 mensen om het leven gekomen en 1220 gewond. Kolendampvergiftiging BARNEVELD, 2-1. De 54-jarige mevrouw van de Broek uit Barne- veld is maandagmorgen door haar zoon dood in bed aangetroffen. De weduwe die in de woonkamer sliep is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De zoon van het slachtoffer die altijd 's morgens vroeg door zijn moeder werd ge wekt werd laat in de morgen wakker en vond zijn moeder dood op bed. VISSERIJBERICHTEN Het blijft verleidelijk om wat de mosselen betreft een jaaroverzicht te gaan schrijven, doch waar de jaar wisseling eigenlijk midden in het sei zoen valt, is het daarvoor nog te vroeg. Bepalen we ons daarom tot de maand december, dan kan onveran derlijk worden geschreven, het mos selseizoen is in volle gang, er wor den vaartuigen vol geleverd, iedere kweker neemt aan die levering deel en toch is er een zeker onbehagen, want het is toch weer een seizoen dat weinig bevrediging geeft. Er blijken zo goed als geen grote mosselen van de A of B-kwaliteit meer voorradig te zijn, wat geleverd wordt is in overgrote meerderheid de nieuw gecreëerde C II kwaliteit en er is een zeer groot tarra percen tage, dat de afrekening van de mos selkwekers met het Produktschap ongunstig beïnvloedt. In de laatste week van december werden geen mosselen van de Wad denzee geleverd, er werden uitslui tend mosselen van de Zeeuwse per celen aangevoerd en voor de handel wat dat een welkome gelegenheid om een flinke voorraad in te slaan, want de Zeeuwse kwaliteit is voor de handel nog beter geschikt dan de Waddenzee kwaliteit. In totaal zijn thans ongeveer 575 duizend tonnen mosselen door de kwekers aangevoerd, waarvan 225 duizend tonnen van de kwaliteit C en 300.000 tonnen van de B-kwali teit en 50.000 A-mosselen. Maandagmorgen vertrok een groot deel van de vloot weer naar de Wad denzee om zo lang het nog niet vriest daar de leveringen mee gaande te houden. advertentie •microfined' 'aspro' Dat betekent 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nög sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep J'ASPRO'» De rij van ons toegezonden kalenders dient nog aangevuld met de kalender van de Kon. Zeelandia N.V. te Zierikzee. een drie-maandelijkse kalender, voorzien van fraaie foto's van voedselstillevens. Het bedrijf houdt nogal vast aan deze motieven voor de foto's, die de kalenders van jaar tot jaar sieren. In het scala neemt fruit een belangrijke plaats in, maar vooral brood in aller lei vormen. Men kan zich verbazen over de exotische arrangementen, die zijn gefotografeerd; bij nader inzien concludeert men toch wel, dat de op lossing interessant en origineel is. Oosterland krijgt bushaltes in het dorp advertentie 9. Een ogenblik laaide de hoop in Aram op, doch meteen liet hij daarop opnieuw moedeloos het hoofd zakken. Blijkbaar hadden de gravenschenners deze ruimte al eens eerder gebruikt om zich van onge wenste elementen te ontdoen en de man, die daar in de hoek lag, was tenminste reeds uit zijn lijden. Of was het mogelijk Aram kon zijn gedachte niet afmaken. Een diepe zucht klonk door het gewelf en op hetzelfde ogenblik kwam er beweging in de gestalte op de grond. De man sloeg zijn ogen op, rekte zijn leden en kwam lang zaam overeind. Dwalend gleed zijn blik door de grot, tot zij onderzoekend op Aram bleef rusten. Een paar seconden lang nam de man hem op. Toen plooide een vriende lijke glimlach zijn lippen en met langzame schreden kwam hij op Aram toe. Nog steeds kon Aram geen woord uit brengen; zwijgend staarde hij de ander aan. Het was een oude man, gehuld in een schamel kleed, dat rond zijn middel met een koord was dichtgemaakt. Een lange, witte baard golfde tot op zijn borst en gaf hem iets eerbiedwaardigs, welke indruk nog verstrekt werd door het no bele, hoge voorhoofd van de grijsaard en de vriendelijke, helder blauwe ogen. „Gegroet, vreemdeling", sprak de oude. „Vrese niet, want zij die het lot aan de zelfde kant brengt, zijn vrienden. Men heeft u gebonden, zie ik? Laat mij u hel pen, u van deze vernederende boeien te ontdoen". \v ijzigiug politieverordening iu verhand met hinder van vuurwerk DUIVELAND, 2-1. In de vrijdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Duiveland werd besloten om de bezoldiging van het brandweerpersoneel te verhogen. De vergoeding voor de commandant wordt gebracht van f 330,- op f 400,- voor de ondercommandant wordt de vergoeding thans f 300,- in plaats van f 200,-. Deze beide functionaris sen krijgen verder een vergoeding voor telefoonkosten (abonnement). Brandwachten komen van f 35,- op f 70,- en een lid. belast met onder houd materiaal van f 200,- op f 300,-. Het uurloon van de brand wachten wordt in het vervolg f 5,-, in plaats van f 3,-. Goedgekeurd werd verder een verhoging van de suosidie oudercommissie openbaar onderwijs. Besloten werd tot instel ling van een schoolraad voor het openbaar lager onderwijs. Vastgesteld werd vervolgens een exploitaticverordening, regelende het in exploitatie brengen van gronden in de gemeente, bestaande uit 15 ar tikelen. De gemeenterekening en de rekening voor het gemeentelijk wo ningbedrijf over het dienstjaar 1964 zijn door de rekeningscommissie na gezien en goedgekeurd. Naar aanlei ding van een adres van de heren J. Romeijn en J. Berrevoets te Ouwer- kerk, namens de kleuterschool al daar, inhoudende het verzoek tot stichting van een openbare kleuter school aldaar, werd meegedeeld dat - ingevolge de bepalingen van de kleuteronderwijswet - binnen drie maanden een besluit moet worden genomen. Voor de stichting van de ze school is - voor wat het leerlin genaantal betreft - ontheffing van, de kroon vereist. Een daartoe strekkend verzoek is ingediend, doch tot op he den is nog geen beslissing genomen. Hangende deze procedure stellen b. en vv. de raad voor in beginsel tot het oprichten van een openbare kleuterschool te Ouwerkerk te be sluiten, behoudens de door de Kroon tè verlenen ontheffing inzake het aantal leerlingen. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Van 't Hoff wat er gedaan zal worden met de tuintjes bij de ratio- bouvv die gelegen zijn tussen trottoir en weg. De voorzitter antwoordde dat deze beplant zullen worden. Ver der werd gewezen op het euvel van het spelen van kindaren met vuur werk op de openbare weg, wat voor al in deze tijd veelvuldig voorkomt. Voorgesteld werd om de politiever ordening zodanig te wijzigen dat hier paal en perk kan worden gesteld. De heer Van Klinken (SGP) kon niet begrijpen dat er nog winkeliers zijn die zo weinig eergevoel hebben dat zij deze dingen willen verkopen aan minderjarige kinderen. Als het aan hom lae dan volgde een algeheel ver bod. Het is geldverkwisten en het komt voor, volgens de heer Bakker, dat er rotjes in brievenbussen wor den geworpen. Ook ontziet men geen zieke of bedlegerige mensen om de schrik op het lijf to jagen. Besloten werd tenslotte de politieverordening zo te wijzigen dat in het vervolg geen rotjes en dergelijk vuurwerk mag worden ontstoken, dan van 29 december tot 1 januari en verkoop aan kinderen beneden 16 jaar is streng verboden in het vervolg. De heer Op 't Hoff (ARP) wees op het feit dat er te Sirjansland enige tui nen. eigendom van de gemeente, lig gen te vervuilen, n.l. achter de be graafplaats en achter D. Heijboer. Verder werd gewezen op de beplan ting op de begraafplaats te Sirjans land langs het perceel van de heer J. Stuijk, die maar 30 cm van de erf- scheiding staat. „Kan hier wat aan worden gedaan", aldus deze afge vaardigde. De h-oer Van den Hoek wees op de meer dan natte toestand achter de nieuw gebouwde raticwoningen te Nieuwerkerk en dat hier drainage onontbeerlijk is. Dit is voor een ge deelte reeds gerealiseerd, aldus de voorzitter. De heer Van Klinken in formeerde waar die te ontsluiten gronden liggen waarop nog garages zouden kunnen worden gebouwd in de gemeente. De voorzitter antwoord de dat die te Nieuwerkerk liggen tus sen School- en Molenstraat en te Oosterland achter de nieuw gebouw-i de ratiowoningen. De toegang ernaar zou te Nieuwerkerk moeten worden gemaakt langs de heer Joh. Folmer. De heer Boogert wees op het feit dat er te Oosterland op drie verschillen de plaatsen defecte straatlantaarns zijn, en hij verzocht de aandacht hierop te willen vestigen aan de be trokken instanties. In verband met het verzoek gericht tot de Rotter damse Tramweg Maatschappij om in het vervolg de bussen over het dorp Oosterland te doen rijden, kon de voorzitter mededeling doen dat thans eindelijk dit verzoek is ingewilligd. Er is reeds geruime tijd geleden hier op gewezen dat het oversteken op de rijksweg bij de haltes Oosterland en Blauwe Keet vooral voor bejaarde reizigers, levensgevaarlijk is. De au tobussen zullen dan binnenkort de Oud Heilige weg inslaan, om door de Burg. Van der Havestraat en de Mo lenweg weer naar de Rijksweg te rij den. De consequenties van dit be sluit voor de gemeente zijn dat er nu een tweetal wachtlokalen op het dorp zullen moeten worden ge bouwd, één bij het badhuis in de Burg. Van der Havestraat en één in de Oud Heilige weg ongeveer 50 me ter vanaf de Rijksweg. De kosten zullen 7 a 8000 gulden bedragen. Onzekere verwachtingen voor 1967 DEN HAAG, 2-1, Het verslechte- ren van het klimaat in de conjunc tuur heeft er in de laatste maanden van het afgelopen jaar voor gezorgd dat er een vermindering is opgetre den in de vraag naar sommige dien sten van de P.T.T. Hier en daar zul len daardoor de ramingen niet wor den gehaald. „Ik meen dat we hierin een aan duiding moeten zien van grotere on zekerheid in onze verwachtingen voor 1967", aldus vandaag de direc teur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast in zijn nieuw jaarsrede. Het staatsbedrijf heeft, als gevolg van de ontspanning op de arbeids markt, buiten de drie grote steden nauwelijks meer met een tekort aan arbeidskrachten te maken. In de drie grote steden blijft het personeelste kort echter „hinderlijk". De P.T.T. zal voortdurend blijven aftasten of bestaande vormen van dienstbetoon bij de lastenstijging hun kosten nog wel waard blijken te zijn, dan wel dat er meer belovende voor in de plaats moeten komen. Zoals bekend tracht de P.T.T. zo veel mogelijk te automatiseren door plaatsing van automaten en van lo- ketmachines en door het gebruik van mechanische uitrusting. Aan het be gin van 1967 is het zover dat de op de postkantoren te behandelen beta lingsdocumenten voor 90 procent uit ponskaarten bestaan. KALENDER KON. ZEELANDIA N.V. In het komende jaar gaat de P.T.T. behalve de drie jaarlijkse bijzondere emissies nog een drietal incidentele bijzondere postzegels en series uit geven, namelijk ter gelegenheid van het 25e lustrum van de T.H. in Delft, ter gelegenheid van de inter nationale postzegeltentoonstelling ..Amphilex '67" en een serie Rode Kruis zegels. In West-Dui Island stijgende werkloosheid BONN, 2-1. Met het oog op de stijgende werkloosheid in West- Duitsland heeft de Westduitse minis ter van arbeid. Hans Katzer. maan dag een nood-steunprogram voor werklozen en arbeiders voor wie werktijdenverkorting geldt, inge diend. Het hoofdpunt van het program, dat in het bijzonder in aanmerkelij ke verbeteringen voor werklozen met verscheidene kinderen voorziet, is een verhoging van de werklozen- uitkering met ongeveer 20 procent., In politieke kringen in Bonn ver wacht men, dat het aantal werklozen binnen enkele maanden tot ongeveer 700.000 zal stijgen. AMSTERDAM, 3-1. Naar aanlei ding van het antwoord van de mi nister van buitenlandse zaken op de vragen van de heer Schmelzer over de gang van zaken met betrekking tot de eventuele uitvoer van onder zeeboten naar Zuid-Afrika geduren de de laatste week van het kabinet Cals, hebben de oud-minister van economische zaken, de heer J. M. den Uyl, en de oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, gisteravond een bespreking gehad met minister Luns en staats secretaris de Block. Het bleek niet mogelijk over de preciese gang van zaken rondom de toezending van een brief aan de scheepswerven in de laatste dagen van het kabinet Cals tot een eenslui dende conclusie te komen. Weder zijds werden de eerder gegeven le zingen gehandhaafd. Geen verschil van mening bestond echter over het feit, dat door het ka binet Cals ten aanzien van deze ma terie een standpunt is ingenomen en aangehouden, waarbij volledig reke ning is gehouden met de onoverko melijke bezwaren, die een aantal le den van het kabinet tegen levering van onderzeeboten aan Zuid-Afrika had, zo wordt namens de oud-be windslieden verklaard. DEN HAAG. Maandagmiddag is in de omgeving van een nieuwbouw- flat in de Aaltje Noordewierstraat in de Haagse wijk Waldeck nogal wat glasschade ontstaan door dat een mastiekketel, waarmee mastiek voor de dakbedekking verwarmd werd, ontplofte. mmuM mural IRS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er één. De neerslag in 1966 Het K.N.M.I. te De Bilt heeft een aantal cijfers over de regenval gepu bliceerd, die aantoonden dat 1966 een zeer nat jaar is geweest, met een neerslag record van ruim 1000 mm. Zo erg is het gelukkig op Schou- wen-Duiveland niet geweest, al is ook hier sprake van een record met 987 mm. De normale gemiddelde hoe veelheid voor deze streken is 720 mm., waarboven het afgelopen jaar dus 261 mm. uitkomt. In 1960 (tot dusver het natste jaar in Duiveland), viel er 916 mm. In 1952 905,2 mm. Een erg droog jaar was 1959 met 545 millimeter. De maand december 1966 heeft na tuurlijk goed meegeholpen om het record te bereiken. Er viel namelijk in 24 regendagen 128% mm., terwijl de normale hoeveelheid slechts 60 mm. is. Een topdag wat de regen val betreft was 13 december met 20 mm., andere natte dagen waren 7 december met 10, 10 dec. met 12, 9 dec. met 9.8, 25 dec. met 11 en 30 dec. met 9.3 mm. Er waren vier dagen waaronder de thermometer beneden de 0 graden Celsius daalde; 2% graad beneden nul was de laagste thermometer stand. zierikzee Actie Vrouwenvereniging De Chr. Geref. Vrouwenvereniging „Tabitha" organiseerde (vorig jaar) een verkoping, die het fraaie bedrag van f 2935,69 opbracht. Het bedrag wordt voor kerkelijke doeleinden gebruikt. De Nieuwe Komedie Een eerste evenement door de Z. V.U. te organiseren in het nieu we jaar, vindt plaats op 13 januari a.s. Voor die datum is een optreden van De Nieuwe Komedie aangekon digd. HAAMSTEDE Nutsavond Een bijzonder onderwerp, uitge werkt tot een lezing met zeldzame dia's, heeft de Nutsafdeling Haam- stede-Burgh uitgekozen om de leden voor de eerste maal in 1967 bijeen te brengen. Het gaat ditmaal over een soort watersport die de laatste jaren steeds, ook in deze omgeving, grotere vormen gaat aannemen, nl. de diepzeeduiksport. De heer H. A. van Vlimmeren zal over dit onder werp a.s. vrijdagavond in hotel Bom spreken. Hij dook herhaaldelijk in de wateren rondom ons schiereiland doch in de heldere, blauwe Middel landse zee vergaarde hij zeer veel materiaal om als fundament voor deze lezing te dienen. scharendijke Verkeerscursus Ook hier zal zo spoedig mogelijk worden gestart met een verkeers cursus, nu per 1 februari jl. nieuwe verkeersregels en verkeerstekens van kracht geworden zijn. Voor deze cursus, waaraan een ieder uit Scha- rendijke en wijde omgeving kan deelnemen, wordt een grote deelne ming verwacht. Een snelle aanmel ding dient te geschieden bij de plaat selijke bestuursleden van het Ver bond voor Veilig Verkeer afdeling Schouwen, W. j. Verjaal of l. F. van Wijck. oosterland „Hoe het reilt en zeilt" De Oosterland-film van de Ned. Blindenbond zal op zaterdag 7 ja nuari a.s. worden vertoond. bruinisse De heer W. Kootstra te Bruinis- se werd in de vacature A. Both be noemd tot concierge van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Hel verkeer op de Grevelingendam In de maand december passeerden 60.311 auto's de teller op de Greve- lingendam. Deze teller bereikte op oudejaarsavond het cijfer 1.760.150 (het aantal sinds de in gebruikstel- ling), terwijl voor het gehele jaar 1866 1.154.173 werd bereikt. Er passeren thans dagelijks nog van 1700 tot ruim 2000 auto's, een vergelijking met vorig jaar leert dat dït aantal aanmerkelijk meer is, in deze decemberdagen dan die in 1965. De weersomstandigheden kunnen daarop natuurlijk wel van invloed zijn. Dit was ook de beide kerstdagen het geval. Eerst kerstdag (slecht weer) was het aantal 1385, tweede kerstdag 3291 auto's. LANDBOUW EN VEETEELT De inenting tegen mond- en klauwzeer De normale, jaarlijkse enting van de Nederlandse rundveestapel tegen mond- en klauwzeer zal ditmaal ruim een maand eerder aanvangen. De minister van landbouw en visse rij heeft hiertoe besloten in verband met de ontwikkeling van deze vee ziekte in West-Duitsland en de daar uit voortvloeiende kans tot over brenging van het virus. De entingsperiode, die 27 december jl. reeds is ingegaan, loopt thans tot 15 april 1967.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3