DEN BOER Bfonchi letten DE EERSTE SNEEUW IN REGEN- EN STORMSEIZOEN Rode Kruis-inzameling Zeeland in 1966 Grootste luchtslag in Vietnam i i „Zittenblijvers" kosten 400 miljoen LAATSTE NIEUWS Syrische aanval op Israëlische buitenposten RENESSE STREEKNIEUWS DENKEN J ZIERIKZEE, 3-1. En vanmorgen begon het clan. De eerste sneeuw van de winter dwarrelde omlaag. Hagel en een beetje regen evolueer den tot een echte sneeuwbui, maar dat was al vlug duidelijk men behoefde er zich geen al te grote voorstelling van te maken. Het was natte sneeuw en het duurde maar kort. Maar dat feit ligt er - het was de eerste sneeuw in een seizoen, dat slechts regen en storm heeft ge kend. Het plotselinge wit was een aanwijzing dat er „ergens'> in de at mosfeer toch sterke afkoelingen plaats vinden, die best eens voor boden zouden kunnen zijn van vorst. Dat is meer vertoond in januari. Het winteren vóór de jaarwisseling stelt doorgaans niet veel voor, maar na 1 januari wordt het heel vaak menens. In de erkenning dat het neergeschre- vene hier slechts praat is van een iueerprofeet, die zich: „het kan vrie zen, het kan dooien" bewust is, zit er niets anders op dan het allemaal maar rustig af te wachten. Maar de eerste sneeuw is gevallen en gaf al dadelijk aanleiding voor enkele ty pische winterplaatjes. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Met een totaalbedrag van f 81.916 of bijna f 4.500 hoger dan verleden jaar, bereikte Zeeland weer een nieuwe mijlpaal. De kring behaalde 116,5 pet. van het streefbedrag, ruim 6 pet. hoger dan in 1965 toen het in gezamelde bedrag was f 77.517 of 110.4 pet. Voor de veertiende keer, waarvan 13 maal in successie, be haalde Zeeland van allé kringen in den lande de ere-plaats hetgeen ook vermeld kan worden van St. Philips- land dat als afdeling evenzo als no. één uit de bus kwam met het fraaie resultaat ad f 3.114 (576.7 pet. van het streefbedrag) of precies f 50 ho ger vergeleken met het vorig jaar, Contact kwijt met schip NEW YORK. 3-1. De Amerikaanse kustwacht deelt mee het radiocon tact te hebben verloren met de Libe riaanse tankboot Failaika van 29.230 ton. die 600 mijl ten oosten van New York bij stormweer in moeilijkheden verkeert en noodseinen heeft uitge zonden. Een vliegtuig van de kust wacht en een Canadees legervlieg tuig zijn naar de opgegeven positie vertrokken, evenals een kotter van de kustwacht en twee vrachtsche pen. De brug van de Failaika is over boord geslagen. welke eerste plaats voor de 11e keer werd bereikt. Alhoewel de afdeling Kapelle- Biezelinge-Schore ruim f 200 minder inzamelde dan in 1965, eiste zij toch weer de 2e plaats op in de kring met f 2.426 (212,8 pct.( echter dicht op de hielen genaderd door de afdeling Duiveland die 208.2 pet. wist te be halen. Een goede derde was Schou wen Westhoek met 195.7 pet. Niet minder dan 19 (v.j. 17) van de 27 Zeeuwse afdelingen kwamen boven, en in verschillende gevallen zelfs ver boven, het streefbedrag uit ter wijl een veertiental afdelingen een nieuw record vestigden. Het ledental in de provincie is de 30.000 gepasseerd, hetgeen neerkomt op plm. 43 pet. van de bevolking. SAIGON, 3-1. In de 12 minuten die maandag de grootste luchtslag van de Vietnamese oorlog heeft ge duurd, heeft de Noordvietnamese luchtmacht waarschijnlijk meer dan de helft van haar nog in dienst zijrv- de Mig's-21 verloren. ADVERTENTIE FA. JOH. TELEFOON 2345 b.g.g. 3170 en 3345 ZIERIKZEE textiel, complete woninginrichting wenst U een, in alle opzichten, rijkelijk 1967. •I* v v *j» Ruim zevenhonderd tegenstan ders van de koeienslacht zijn maan dag 'in de Indische hoofdstad Nieuw Delhi gearresteerd tijdens een beto ging ten gunste van de vastende Hin doe-leider Jagadgoeroe Sjankarats- jarye van Poeri. UTRECHT, 2-1. Het zittenblijven op lagere scholen, ulo-scholen en scholen voor middelbaar onderwijs, kost de Nederlandse schatkist ruim vierhonderd miljoen gulden per jaar. Dit meldt het Nederlands Katholiek Vakverbond in zijn blad „Ruim Zicht". In dit blad noemt het enkele cij fers. Veertig procent procent van de leerlingen der lagere scholen blijft een- of tweemaal zitten. Bij het v.h. m.o. moet 24 procent van de leerlin gen de eerste plas overdoen, terwijl slechts 52 procent, van de jongens en 53 procent van de meisjes het eind diploma haalt: van de jongens maar 21 procent zonder gedoubleerd te hebben en van de meisjes 27 procent. Het rendement van de ulo is 50 pro cent. Van de geslaagden haalt 17 pro cent het einddiploma zonder een of meer keren te zijn blijven zitten. Verkeerde schoolkeuze Omdat een verkeerde schoolkeuze bijzonder nare gevolgen heeft, ver heugt het N.K.V. zich over de tot standkoming' van de Mammoetwet, die beoogt hel kind in dat schooltype te brengen, waarin het qua aanleg en belangstelling thuishoort, en die het bij tegenvallende resultaten in de zogenaamde „brugklas" mogelijk maakt, dat een leerling ..door stroomt" naar een ander schooltype zonder een jaar te verliezen. Boven dien tracht de Mammoetwet de aan sluiting te verbeteren door de leer stofprogramma's van de verschil lende scholen meer op elkaar af te stemmen. Hel N.K.V. hoopt, dat het enorme vraagstuk van het zittenblij ven met de invoering van de Mam moetwet gedeeltelijk zal worden op gelost. INGEZONDEN STIKKEN Geachte redakteur. Het is me een behoefte, enige re pliek te uiten tegen de ingezonden stukken van de heer O. Haitsma. Ten eerste s\aat er (weliswaar tus sen haakjes, maar het staat er toch maar), dat Zierikzee een bijna initia tiefloze gemeenschap is. Iedere gemeenschap is opgebouwd uit individuen, die elk afzonderlijk de plicht (en voorrecht) hebben, hun licht alzo te laten schijnen, dat hun goede werken gezien mogen worden. Het werk van een enkeling, een in dividu, moet vaak lange tijd gedaan worden, vooraleer de gemeenschap beseft, dat het goede werkzaam is. en als een lichtpunt in een passieve, of chaotische wereld straalt. Kritiek zonder meer op een stad in zijn ge heel is dus vrij doelloos; de vraag is slechts, of wij onszelf inzetten, ten behoeve van gezin en gemeenschap. Wat de essentie van de stukken betreft, is mijn persoonlijke ge dachte onderworpen aan het 6e ge bod: „Gij zult niet doden", waar achter geen enkele voorwaarde ver meld staat, die dat gebod nutteloos maakt, of teniet doet. Verder staan er gezegden in de stukjes, die beledigend aandoen, ten opzichte van het kerstkind. Laat het „kerstkind" lieve zoet heid zijn voor velen, laat niemand vergeten, dat uit dit Kind een Mens gegroeid is, die presteerde, wat nie mand vóór of na Hem ooit gepres teerd heeft tot op heden. Hulde en eerbied voor dit Kind is dus wel op zijn plaats. Dat de zich noemende christelijke wereld dikwijls niet handelt in over eenstemming met de Christus, dit zelfde kerstkind), doet niets af aan de waarde van deze mens Jezus, de Zoon van God. Wanneer U, meneer Haitsma, U- zelf pertinent een niet christen noemt, laat U dan tevens woorden weg als: godsgruwelijk. Het lijkt me beter, in dat geval, de christenen te laten uitspreken, wat hun god een gruwel is. Lucht hierover eventueel Uw hart in Uw huiskamer tegenover een gelijkgezinde. Wat een mogelijke veroordeling over christenen betreft, kunt U be denken, dat een boom gekend wordt aan zijn vruchten; en ik zou U aan raden, omgang te zoeken met men sen, die U aantrekken door hun goedheid en liefdevol handelen. En ook door het lezen van verrijkende boeken. Mag ik bv. de gedachte eens opwerpen, dat ook Jezus voor Zijn 30ste jaar hoogstwaarschijnlijk der gelijke dingen gedaan heeft? Tenslotte heb ik, na lang overwe gen, besloten, de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode te vragen, dit stukje te plaatsen, in tegenstel ling tot de gedachte, het aan uw per soonlijk adres te zenden. Wanneer U echter meent, uw meningen over be paalde dingen in het openbaar weer te moeten geven, dan is het wellicht ook beter, in het openbaar kritiek te krijgen, zoals ook de redakteur openlijk kritiek van U kreeg. Aan de redaktie van de krant zeg ik mijn dank voor plaatsing van dit schrijven, en met een welgemeende groet voor alle partijen besluit ik. Mevr. C. v. d. BOOGAART- ROELSE. Manhuisstraat 3, Zierikzee. Verbeteringen van het Suezkanaal PARIJS, 2-1. De beheersinstantie van het Suezkanaal is van plan het kaneel te verbreden en te verdie pen, zodat tankers van 110.000 ton het tegen 1972 zouden kunnen ge bruiken, aldus wordt gezegd in een brief van de onder-directeur van de instantie aan het Franse blad Le Monde. Wegeninformatiedienst op Europees niveau DEN HAAG, 3-1. Was het tot dusver vrij moeilijk exact op de hoogte te komen van de toestand van wegen en passen in de ons omrin gende landen, sinds enige dagen is daarin voorzien. De Wegeninforma tiedienst van de K.N.A.C.-A.N.W.B. is thans in staat om a la minute be langstellenden te vertellen hoe het staat met de toestand van wegen en passen, die deel' uitmaken van de be langrijkste doorgaande routes in Bel gië, Frankrijk. Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, Italië en uiteraard (hetgeen al jaren mogelijk is) in Ne derland zelf. Vondst van 1300 urnen DRESDEN, 3-1. Bij opgravingen in het gebied van Bautzen dat bij Dresden ligt, heeft men rond 1.300 urnen gevonden. De urnen zijn voor het grootste deel afkomstig uit het bronzen tijd perk. Staking in Spanje leidt tot resultaat MADRID. 3-1. Een korte staking van 13.000 Spaanse arbeiders heeft maandag geleid tot de vrijlating van zes collega's door de politie. De zes man waren zaterdag gear resteerd toen 3.000 werknemers van de firma Standard Electrica Sa in de straten van Madrid een protestbeto ging hielden legen het dreigende ont slag van enige honderden arbeiders van Standerd Electrica om economi sche redenen. Maandag verscheen het personeel van Standard Electrica gewoon op het werk, maar in dine fabrieken weigerden de arbeiders en de ambte naren. in opdracht van voormannen van het syndicaat van metaalarbei ders. aan het werk le gaan voordat de zes man zouden zijn vrijgelaten. „Recalcitrante' afgetreden abt BARCELONA, 2-1. De abt van het Spaanse klooster van Montserrat, die bpkend staat om zijn uitgespro ken kritiek op het bewind van Fran co, is op last van het Vaticaan af getreden, zo is maandag in Barce lona vernomen. Het Benedictijner klooster, dat in de omgeving van Barcelona ligt, is één van de belangrijkste religieuze centra in Catalonie. De abt, de 57- iarige Dom Aurelio Maria Escarre, heeft o.a. verklaard: „Waar geen werkelijke vrijheid bestaat, is geen rechtvaardigheid en dat is het geval in Spanje". De laatste twee jaar woonde de abt in een klooster bij Milaan, maar hij had nog steeds officieel de lei ding over Montserrat, waar hij twin tig jaar geleden was benoemd met dezelfde rechten als een bisschop. DAMASCUS, 2-1. Syrische troe pen hebben maandag drie Israëlische buitenposten ten ncordcn van het Meer van Galilea vernietigd, zo heeft een Syrische legerwoordvoerder in Damascus meegedeeld. Volgens de woordvoerder hadden de Israëliërs het vuur op Arabische boeren geopend waarna het schieten vanuit Syrische grensposten was be antwoord. Hij zei dat het Syrische leger de opdracht heeft de Arabische burgers te beschermen en „Israëli sche agressie tot in Israël te beant woorden". Het laatste ernstige incident vond plaats op 15 augustus toen bij een ge vecht bij het Meer van Galilea, vol gens de Israëliërs twee Syrische Mig- straaliagers werden neergeschoteri en volgens de Syriëers drie Israëli sche patrouilleboten werden vernie tigd. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct' Libanese ouderscheiding voor Nederlandse verpleegster SCHIPHOL, 2-1. Wegens haar ini tiatief en verdiensten voor de wet telijke bescherming van het ver pleegstersvak in Libanon heeft de Libanese regering een Nederlandse verpleegster, mej. Fernanda Prager uit Zwolle, benoemd tot ridder in de Orde v,an de Ceders. De daarbij be horende medaille is haar inmiddels door de Libanese ambassadeur in Londen uitgereikt. a Meer dan 13.000 metaalarbeiders zijn maandag in Madrid in „zitsta- king" gegaan. Zij protesteren tegen de arrestatie van zes mede-arbeiders die zaterdag voor hogere lonen had den gedemonstreerd. Geen gedeelde wedden BARNEVELD, 2-1. De ruim 25-000 zielen tellende gemeen te Barneveld heeft sinds begin september van het vorig jaar vier wethouders. Toen de raad moest beslissen over het wel of niet instellen van een vier de wethouderszetel, was het vooral de fractievoorzitter van de Boerenpartij de heer E. C. van Beek, die hiermee alleen akkoord wilde gaan, als de vier wethouders de wedden van drie zouden krijgen. Deze kostenbesparende maatregel werd in stemming gebracht en niet 15 tegen 2 stemmen aan genomen. Al gingen bijna alle raadsleden akkoord met de vermindering van de wedden, Gedeputeerde Staten van Gel derland konden zich niet met de gang van zaken verenigen. Het verzoek van de raad kon niet worden toegestaan, zodat de wethouders een nieuio- jaarsvoordeel hebben van ruim 3000 gld. Op de woensdag te houden raadsvergadering zal het niet toewijzen van de be stedingsbeperking punt van uitvoerige bespreking worden. Oude dokter berekende woekerhuren SOLINGEN. 2-1. Een rechtbank te Solingen Noordri.inland heeft een 77 jaar oude arts uit Essen in eerste instantie veroordeeld tot een geld boete van 10.000 DM (ongeveer 9000 gld) wegens het berekenen van woe- kerhuurprij zenDe bejaarde arts vroeg voor de huur van o.a, varkens stallen en lijkenhuizen van een voor malig' ziekenhuis te Solingen schan delijke hoge prijzen. Hij had in 1964 het ziekenhuis zonder zijn eigen geld gekocht voor 675.000 DM (ongeveer 555.000 gld). Hi.i verhuurde alle be schikbare ruimten van „zijn" zieken huis, van de kelder tot de garage,- voor woekerprijzen. Zelfs de vroege re lijkenzalen en varkensstallen wer den door huurders bezet. Zij moesten zelfs de muren afbreken om er ra men in te maken, tussenwanden bou wen en sanitair aanleggen. De waar de van het huis steeg door de woe kerhuren tot ruim een miljoen gul den. Naast de geldboete moet de be jaarde dokter nog 45.000 DM aan dc schatkist betalen. Met ingang van 1 januari 1967 is als agent voor ons blad aan gesteld: dhr. Joh.s den Boer Hogezoom 196, tel. (01116) 423, die zich gaame belast met het aannemen van advertenties en abonnementen op de Zierik zeesche Nieuwsbode, zomede van drukwerken voor druk kerij Lakenman Ochtman. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Bij de wnd. groepscommandant van de rijkspolitie van de groep Brui- nisse, zijn op het bureau aldaar na dere inlichtingen te bekomen over in de maand december te Bruinisse ge vonden voorwerpen: Een linker dameshandschoen don kerblauw; een brilmontuur zonder glazen; een zijschot van een vracht auto; twee kinderhandschoenen; een Shell butagasfles; een houten uil- schuifbare ladder (merk Wienese) (deze werd gevonden in de buurt van Nieuwerkerk). Royaal gebruik van vuurwerk De Bruinisser jeugd heeft dapper meegeholpen, om het recordbedrag ad f 2 miljoen gulden, dat in Ne derland aan vuurwerk de lucht is in gegaan, te bereiken, want de diver se soorten vuurwerk, die tussen Kerstmis en Nieuwjaar hier zijn op- genald zullen zeker wel met vier cij fers voor de komma worden geschre ven. De politie heeft het allemaal nog al laconiek opgevat, alleen wanneer het wat over de schreef ging greep men in, want niet altijd was het voor passanten even aangenaam wanneer de rotjes of de huilende keukenmei den hen om de oren vlogen. Over de schreef gingen zeker ook de vandalen, die het bestonden, om terwijl de politie tijdens de Oude- jaarskerkdienst surveilleerde om een oneestoorde dienst mogelijk te ma ken. vlak voor de kerkdeur op het verhoogde plateau een autoband in brand te steken. In de eigenlijke oudejaarsnacht ble ken de meesten hun kruit al vroeg tijdig te hebben verschoten en was het wat de knallen betreft niet zo druk als andere jaren wel het geval was en ook andere ongeregeldheden hadden gelukkig niet nlaats. We) was er de gebruikelijke samenkomst van jeugd rond de muziektent en gin gen -er wat vuurpijlen de lucht in. Recordbezoek aan Rijksmuseum AMSTERDAM, 2-1. Het afgelopen jaar is voor het rijksmuseum in Am sterdam wat het aantal bezoekers betreft een recordjaar geworden. Precies 784.581 personen ,van wie 80 pet. buitenlanders waren, hebben in 1966 het museum bezocht. Dit is 38.000 meer dan in 1956, het zoge naamde Rembrandtjaar, toen 746.892 personen een bezoek aan het muse um brachten en dat toen als een re cord werd aangemerkt. In 1965 trok het museum 729.739 belangstellenden. Nu, dat is dan ronduit moeilijk „om er weer in te komen" in het nieuwe jaar. Het leven is nu eenmaal niet zonder vervelende dingen, maar die hebben ze op de oudejaarsavond echt vergeten te verbranden, al heeft het (helaas) hier en daar bijna ang stig ge fikt. Die dingen dan sjouwt een mens weer mee en de laatste avond van het jaar heeft dan toch een beetje teveel roze schijn gehad. Eenmaal dapper natuurlijkhet nieuwe jaar binnengestapt, verbleekt dat aardig. Beslist triest na de jaarwisseling is ook altijd het feit „dat er niets gebeurt". Men mag dit zo letterlijk nemen als men wil. Er gebeurt van alles, maar toch wordt het leven even een beetje afgeremd. De mensen hebben de flappenen bollensmaak nog in de mond en dan lenen ze zich nog niet voor grote vergaderingen, voor initiatieven en toestanden. Ook dat zal overgaan. Langzamer hand vloeit de agenda weer wel vol en voor dat de jnens het helemaal goed beseft, zit er ahveer een flinke deuk in het jaar. En dan de goede voornemens. Hoe voelen de rokers zich, die stopten om 12 uur en degenen die wel eens wat veel geestrijk vocht gebmiken? Hoe de nensen die niet zó lief voor een ander waren, hoe de kwaadspre kers, de dagdieven en de op-de-dui- tenzitter. Onder hen zijn er, die het in 1967 anders zouden willen doen. Ze hebben het zich voorgenomen, be halve de verstokten. Die zijn gewend aan hun ellende. Ze vertroetelen het als een knuffelkind. Maar de mensen van de goede voornemens. Die heb ben het zwaar, vooral in de eerste week, want nu valt de beslissing. Straks is alles helemaal echt bij het oude en dan wordt het onmogelijk. Zo blijkt zohi jaarwisseling nog een heel gedoe te zijn, want de on zekerheden komen er ook b\j. Heb ben we ook nog overgehouden uit 1966. Hoe moei dat nu? Toch maar door gaan en verlangend uitzien naar het voorjaar, dacht ik zo. Dan is alles anders en krijgt het jaar zijn mach tigste en doorgaans interessantste impulsen. In zijn niét te stuiten ritmiek blijft het leven een raadsel. Het passeren van markante tijdstippen en mijlpa len is alleen daarom al goed. Men denkt tv eer eens na over dat myste rie. Om een. oplossing te vindenAls 't kan graag, maar denken zelf is al wat, want Descartes wist al: „Ik denk, dus ben ik". SCll IERF1LA N DM AN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2