DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saigon meldt de grootste luchtslag uit Vietnamese oorlog Zaakgelastigde G. J. Jongejans uit Peking met lijnvliegtuig terug in het vaderland Aardgasomzet in 1966 verdubbeld Dubbel-ongeluk op spoorwegovergang station Sloterdijk Chinees-Russisch scheepvaartincident Huisartsen achten een Prijzenbeschikking onaanvaardbaar Betaling abonnementsgeld Verkeersbord met doodskop ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODES Dinsdag 3 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19720 WAARIN OPGENOMEN 1797 1869 <ÉDAKflE EN ADMINISTRATIE: Janncwekken 11, Zierik2ee, poslbui 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. RecJakleur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week :>0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: EprStP S11PPUW VI I PgPlI- PU StOrWSPizOPII Dit nummer bestaat uit 8 pagina's /yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyz SAIGON, 2-1. Amerikaanse vlieg tuigen hebben maandag boven de delta van de Rode Rivier zeven Migs van de Noordvietnamese luchtmacht neergeschoten, zo is in Saigon ver nomen. In deze luchtslag, die de grootste uit de Vietnamese oorlog werd genoemd, leden de Amerikanen geen verliezen. De Amerikaanse militaire woord voerder. die dit meedeelde, verklaar de slechts te weten dat de Ameri kaanse toestellen in de luchtslag van het type F4-C Phantom waren. Hij beschikte niet over nadere details, zoals de juiste plaats van de slag. het type Mig dat daarbij betrokken was, of het aanvalsdoel van de Ameri kaanse toestellen. Wel verklaarde hij dat in dezelf de sector jachtbommenwerpers van het type F105 Thunderchief ianceer- irvrichtingerv voor „Sam" luchtdoel raketten hadden aangevallen. In totaal zijn nu 34 Migs boven Noord-Vietnam door de Amerikaan se luchtmacht neergehaald. Burger-slachtoffers NEW YORK, 2-1. Harison Salis bury, assistend-hoofdredacteur van de „New York Times" heeft uit Noord-Vietnam gemeld, dat er bij een Amerikaanse luchtaanval op een door rooms-katholleken bewoond dorp. dat op 120 km ten zuiden van Hanoi ligt, 72 mensen om het leven zijn gekomen en 46 gewond zijn ge raakt. De aanval op het dorp Kien- tioeng. ..waar geen militaire doelen duidelijk te onderkennen zijn. werd op 24 april van het vorig jaar uit gevoerd. De verliescijfers waren af komstig van Noordvietnamese func tionarissen. Noordvietnamese autoriteiten had den voorts meegedeeld, dat er op 2 november bij een bombardement van de Amerikaanse luchtmacht op het complex clorp. bekend onder de naam Phatdiem, waartoe ook Kientioeng behoort 14 mensen zijn omgekomen. Onder de slachtoffers waren de vrouw en vijf van de zeven kinde ren van de voorzitter van de R.K. gemeenschap *Een Vietnamese pries ter had verklaard, dat er bij de Ame rikaanse aanvallen ook een R.K. kerkhof beschadigd is, dat aangelegd was met steun van Amerikaanse ka tholieken. Zoals bekend is Harrison Salisbury op het ogenblik Ameri kaanse correspondent in Noord-Viet nam. Geen Big Ben meer in klokketoren Wou Han PEKING, 2-1. „De klokketoren van Wou Han aan de Yang Tse Kiang, diP al sedert 42 jaar de kwartierslag van de Londense Big Ben heeft doen ho ren, is nu omgesteld op de eerste to nen van het populaire Chinese lied „Het oosten is rood", in het kader van de culturele revolutie en ter ere van Mao Tse Tceng, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" meege deeld. Wild-west-taferelen bij cricket-match CALCUTTA. 1-1. Bij de cricket testmatch India-West Indië hebben zich in Calcutta tonelen afgespeeld, die men alleen voor mogelijk zou hebben gehouden bij voetbalwed strijden in Zuid Amerika. Rebelle rende fans bestormden de grasmat, zetten het stadion in brand en keer den zich tegen de politie, die zich met traangasbommen teweer stelde, De uitbarsting van volkswoede vond plaats op het moment dat de tweede dag van de testmatch India-West In dië zou beginnen. Het aantal toe schouwers in het Eden Gardens sta dion ging met duizenden de maxi male capaciteit van 57.000 te boven. De politie trachtte op te treden te gen de honderden, die van de tribu nes het veld werden opgedrukt. Aan de ene zijde belaagd door de naar voren dringende mensenmassa en aan de andere zijde door met wapen stokken uitgeruste politie-agenten keerden degenen, die de eerste linie vormden zich tegen het gezag. De criminaliteit in Den Haag DEN HAAG, 2-1. Het afgelopen jaar kreeg de Haagse politie kennis van bijna 15.500 misdrijven, waarvan ruim 45 pre cent werd opgelost. Deze getallen wijken maar heel weinig af van die over 1965. Het aantal zedendelicten steeg met bijna acht procent. De kinderpolitie had het in 1966 minder druk dan het jaar tevoren. De geüniformeerde Haagse politie maakte het afgelopen jaar 70.000 processen-verbaal op. waarvan ne gentig procent betrekking had op verkeersovertredingen. In verreweg de meeste gevallen kwam het tot een schikking. Het aantal transacties nam met 33 procent toe. Van de straten van de residentie werden in 1966 ongeveer 1500 autowrakken verwij derd. Bij de 23.280 verkeersongeluk ken in Den Haag vielen vorig jaar 55 doden, werden 765 mensen zwaai en 4.898 personen licht gewond. Door verdrinking in de Noordzee kwamen tien badgasten om. 84 werden er ge red. van wie 45 door leden van het stranddetachement v<in de Haagse politie. Johnson opnieuw bestgeldede bewindsman c NEW YORK, 3-1. Amerikaanse maatkleermakers en mocle-ontwer- pers hebben bij een opiniepeiling voor de vierde achtereenvolgende maal president Johnson aangewezen als de bestgeklede bewindsman van het land. De hertog van Windsor, ook van de Engelse koningin, ver drong in de categorie van de „inter national Society" lord Snowdon, prinses Margarets echtgenoot, van de eerste plaats. SCHIPHOL. 3-1. Aan de affaire met de 8 lastechnici cn de dood na ontvoering van een negende was voer rood China geen eer te behalen. In de van overheidswege geleide Chinese pers is aan de zaak dan ook nauwelijks aandacht besteed. Dit vertelde heden (dinsdag)ochtend vroeg de na een gijzeling van bijna 5 maanden uit Peking teruggekeer de Nederlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongejans, bij zijn aan komst op Schiphol. Op het koude en winderige platform speelde zich daar na vele onprettige maanden van af wachten het hartelijke weerzien af tussen hem en zijn familie: vrouw en vier kinderen. Of het Chinese volk heeft geweten, dat de regering van Mao Tse Toeng hem als onderpand voor de 8 las technici in China vasthield, kon de Nederlandse zaakgelastigde, die op Schiphol door een uitgebreide schare journalisten werd ondervraagd, niet zeggen. Hij zelf had het in de Chi nese kranten niet gezien. De heer Jongejans zette nog een misverstand recht. Uil Peking is naar ons land het bericht overgeseind, dat rode gardisten bij zijn vertrek aan halingen uit de werken van Mao Tse Toeng hadden geciteerd. „Maar dat betrof helemaal geen demonstratie tegen mij", zei hij. „In China zijn dit soort kleine voorstellingen schering en inslag op station? en vliegvelden, waar mensen afscheid van elkaar nemen of elkaar ontmoeten. Het spreekkoor bij mijn vertrek was be slist op iets anders gericht, want van Chinese zijde wilde men van mijn vertrek zeker geen ophef maken. In tegendeel, er was hun alles aan ge legen dat geluidloos te laten verlo pen. Misschien waren de gardisten wel aan het repeteren voor de terug komst van de 8 lastechnici uit Ne derland". Physiek heeft onze landgenoot zich tijdens zijn gedwongen verblijf in de legatie te Peking nimmer be dreigd gevoeld, psychisch echter ui teraard niet helemaal op zijn ge- Bemanning van Noorse vrachtvaarder gered LEEUWARDEN, 2-1. Zestig mijl ten noord-westen van Terschelling is maandagmorgen omstreeks tien uur de Noorse vrachtvaarder „Raagan" van de rederij T. Lear uit Haugesun vergaan. De i4 bemanningslden van het 1477 brt. metende schip, dat ge laden was met verfgrondstoffen, zijn op het nippertje gered door een Deense helikopter en een Ameri kaanse tanker de „Marmack Riggel". De helikoptei-, een Sikorsky S 61, bracht 's middags om half twee twaalf bemanningsleden - 10 Noren een Deen en een Spanjaard - van het gezonken schip op de vliegbasis Leeuwarden. De helikopter werd be geleid door een Neptune van de Ne derlandse marine, die naar de plaats van de ramp was gedirigeerd. Nat en koud. maar monter stapten de mannen uit de enorme wentel wiek, de grootste die ooit op de basis Leeuwarden is geweest. De andere twee waren met een rubbervlot aan boord van de Ame rikaanse tanker genomen. Klacht tegen politie wegens mishandeling ROTTERDAM, 2-1. De 21-jarige assistent-analist Ernst Verhaar uit Rotterdam heeft bij de officier van justitie een klacht ingediend wegens mishandeling door de Rotterdamse politie. In een brief aan de officier z.egt de heer Verhaar dat hij op ou dejaarsdag, na een anti-Vietnamde- mónstratie. op het hoofdbureau van politie na een hevige kaakslag even bewusteloos is geweest. Vervolgens zou hij tegen een bank zijn gesmeten en aan z.ijn haren zijn voortgesleept. De demonstrant vraagt een strafver volging tegen de schuldige politie ambtenaren. Het bureau persvoorlichting van de Rotterdamse politie heeft op vra gen meegedeeld, dat een hoofdin specteur en een adjudant, die irt de hal van het politiebureau aanwezig waren, geen mishandelingen hebben geconstateerd. mak. De impasse kon immers einde loos voortduren. De heer Jongejans waakte er voor te optimistisch te zijn, al hield hij zich vast aan de me ning, dat zo'n situatie op het laatst zelfs Chinezen moet gaan vervelen. Last heeft hij van hen verder niet gehad. Geen enkele heeft de legatie in de afgelopen 5 maanden bezocht. „Voor hen was ik lucht geworden". DEN HAAG, 2-1. Het jaar 1966 heeft een spectaculaire groei van het verbruik van aardgas te zien gege ven, aldus de hoofddirecteur ir. J. van Dam van Isselt in zijn nieuw jaarsrede voor het personeel van de Gasunie. De totale afzet van aardgas in 1965 van ongeveer 1,6 miljard m;i„ het geen meer dan een verdubbeling be tekent. De oorzaken hiervan zijn: de snelle ombouw op aardgas (circa 700.000 aansluitingen in 1966) waar door thans 71 procent van het aantal aansluitingen verbonden is met het aardgasnet. In de tweede plaats het steeds toenemende verbruik van aardgas voor verwarming van hui zen en gebouwen en tenslotte een snelle stijging van het industriële verbruik van aardgas, o.a. voor che mische doeleinden. Subsidies verbetering toeristische infrastructuur DEN HAAG, 2-1. De staatssecre taris van economische zaken heeft in 1966 voor 53 projecten op het ge bied van de verbetering van de toe- ristiche infrastructuur subsidies toe gekend tot een totaalbedrag van f 11.102.104, waarmee het voor 1966 beschikbare bedrag zijn bestemming heeft gekregen. Van dit bedrag kwam ten goede aan de prov. Groningen f 1.184.947; aan Friesland f 1.323.180; Drente f 2.027.871; Overijssel f 1.093.200; Gelderland f 279.135; Noord-Holand f 803.588; Zuid-Holand f 995.875; Utrecht f 322.244; Zeeland f 1.412.850 Noord-Brabant f 392.714; Limburg f 1.266.500. Gevaarlijke geneesmiddelen WASHINGTON, 2-1. Volgens de Washington Post heeft de Ameri kaanse regering aan de drie antihis- taminen die schadelijk kunnen zijn voor ongeboren kinderen, er twee toegevoegd, namelijk buclizine, dat tegen misselijkheid tijdens de zwan gerschap wordt gebruikt en hydro xyzine, dat wordt toegepast bij al lergie van het neusslijmvlies. Deze twee middelen kon men al niet an ders krijgen dan op recept. DIOLLY SUR SION (Zwitserland). Dat men bij druiven en wijn niet altijd aan zon moet denken is te zien op deze foto waar de druiven geplukt worden bij een barre temperatuur en een laag sneeuw op de grond van 20 cm overweg tegen een auto, die op het nippertje onder de bomen was door gereden. De bestuurder kwam met de schrik vrij, het wrak van de auto bleef op de overweg achter. Terwijl een kraanwagen van de politie om streeks half negen bezig was het wrak van de overweg weg te slepen, botste een trein uit de richting IJmuiden tegen de politiekraanwa- gen. Het voorste deel van de trein ontspoorde daardoor. Tengevolge van dit ongeluk is op de drukke lijn Amsterdam-Haarlem- Den Haag een belangrijke vertraging ontstaan. UTRECHT, 3-1. Een dubbel-on geluk op de door automatische halve overwegbomen beveiligde spoorweg overgang bij het station Sloterdijk in Amsterdam is er oorzaak van dat vanochtend omstreeks half negen het voorste deel van een trein is ont spoord. Beide sporen van Amster dam naar Haarlem zijn versperd. Persoonlijke cngelukken deden zich niet voor. Omstreeks acht uur botste een trein uit de richting Haarlem op de MOSKOU, 2-1. De Chinezen heb ben, naar maandag pas bekend is ge worden, van 8 tot 28 december in de haven van Dairen aan de Gele Zee het Russische motorschip Zagorsk vastgehouden. Het ministerie van koopvaardij in Moskou heeft hierover in een door Tass verspreide verklaring zijn scherpe afkeuring uitgesproken en Telefonisten in Frankrijk overbodig PARIJS, 3-1. De Franse minister van P.T.T., Jacques Marette, heeft meegedeeld dat er de "komende maanden 35000 telefonisten in Frank rijk overbodig worden door het in gebruik nemen van automatische installaties. Hun zal ander werk bij de P.T.T. worden aangeboden. de Chinese beschuldiging als zou de kapitein van het schip inbreuk heb ben gemaakt op de Chinese soeve reiniteit, als „vergezocht en geheel en al ongegrond" betiteld. De Chine se autoriteiten proberen nu „om het ware karakter van hun optreden voor de wereldopinie te verdoezelen, met verdraaiing van de feiten de on wettige vasthouding van een Rus sisch schip en zijn bemanning ach teraf te rechtvaardigen", aldus de verklaring, volgens welke de nor male scheepvaart tussen de Russi sche en Chinese havens op deze ma nier in gevaar wordt gebracht. Rus land behoudt zich, zo wordt gezegd, het recht voor schadevergoeding te eisen. In Noord-Columbia zijn maandag bij een botsing tussen een autobus en een vrachtwagen elf doden en twaalf gewonden gevallen. DEN HAAG, 2-1. Naar aanlei ding van de mogelijkheid, dat de mi nister van economische zaken een prijzenbeschikking zal uitvaardigen tegen de op 1 oktcber 1966 verhoog de tarieven van de huisartsen heeft de Landelijke Huisartsenvereniging zich laten voorlichten door deskun digen. In een maandagavond uitge geven communiqué zegt de L.H.V. thans het hoogst discutabel te ach ten: a. dat op basis van de bestaande prijzenwet een prijzenbeschikking zou kunnen werden uitgevaardigd met betrekking tot de diensten ver leend door de beoefenaars van vrije beroepen; b. dat in een dergelijke prijzenbe schikking onderscheid gemaakt zou kunnen worden met betrokking tot c*e diensten verricht voor patiënten met een lager of voor patiënten met een hoger inkomen; c. dat een dergelijke prijzenbe schikking terugwerkende kracht zou kunnen hebben. Ht communiqué vervolgt: „Ter toelichting en tot voorkoming van misverstand merkt de L.H.V. op, dat van de zijde van het ministerie van economische zaken naar aanlei ding van de herziening van de tarie ven in 1966 is gesteld dat de tarieven van de huisartsen zouden vallen on der de toen geldende prijzenbeschik king goederen en diensten 1966. De L.H.V. heeft dit toen met kracht ontkend en derhalve gewei gerd ontheffing van de toepasselijk heid van deze beschikking te vragen. Wel heeft de L.H.V. harerzijds vrij willig aan het ministerie van econo mische zaken de motieven uiteen ge zet die haar hebben geleid tot be doelde tarievenherziening. Van de zijde van het ministerie van economische zaken is nimmer opgetreden tegen wat in de gedach- tengang van het ministerie zou zijn: schending van de prijzenbeschikking, goederen en diensten 1966. Tenslotte wil de L.H.V. er op wij zen dat zij iedere vorm van prijzen wet leven achter /iet toneel 8 is vaak dramatischer dan het X leven er op. h Abonnees buiten Schouwen- Duiveland. die zich de hoge incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a f 6,50 voor het eerste kwar taal 1967 storten of overschrij ven op onze postgirorekening nr 1 3 7 6 7 7. Abonnees die gewoon zijn per giro te betalen en op wie wij dus geen postkwitantie afge ven, wordt verzocht ook thans te gireren en niet te wachten tol wij een berichtkaart sturen U voorkomt hiermede veel ex tra werk! Nog eenvoudiger: vraagt ons een kaart voor automatische giro-overschrijving. De administratie Plaatselijk lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien; ma tige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige noordwestelijke wind; van nacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 1.28, onder 12.39. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 2.53, onder 12.54. Laatste kwartier: 3 jan. te 15.19. HOOGW ATERST DEIN' ZIERIKZEE: 4 jan. 8.43 v.m. 5 jan. 21.24 n.m. 22.30 n.m. BROUWERSHAVEN 21.17 n.m. 22.25 n.m. beschikking, die op de beoefenaren van het vrije huisartsenberoep di rect of indirect van toepassing zal zijn, met kracht - tot in hoogste in stantie - zal bestrijden. SLIKKERVEER. 2-1. In Slikker veer (gem. Ridderkerk) hebben maandagavond buurtbewoners op een kruispunt een onofficieel ver keersbord geplaatst, xoaarop een doodskop staat afgebeeld .De betoon- ners maken zich ongerust, omdat dit kruispunt voor het verkeer veel ge vaar oplevert, zolang er geen ver- keersboren zijn geplaatst. Regelma tig vinden er op het kruispunt ver keersongevallen plaats. Begin no vember kwamen er bij een aanrij ding twee mensen om het leven. 4 jan. 8.45 v.m. 5 jan. 9.46 v.m. Doodtij: 5 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen da gen is met noordwestelijke winden polaire lucht naar onze omgeving ge stroomd. De temperatuur van deze lucht is geleidelijk lager geworden, vooral in de hogere niveaux. Samen hangend hiermee nam de buiigheid toe en viel de neerslag veelal als sneeuw of natte sneeuw. De noordwestelijke stroming is aanwezig tussen een hogedrukge- bied dat zich uitstrekt van Ierland naar IJsland en een lagedrukgebied boven het zuiden van Zweden. Het lagedrukgebied vult enigszins op, zo dat de wind in onze omgeving lang zaam afneemt. In verband hiermee moet er in de komende nacht in het binnenland op plaatselijk lichte vorst worden gerekend. Morgen overdag komt de temperatuur overal weer enkele graden boven het vriespunt. De kans op enkele lokale sneeuw- of hagelbuien blijft aanwezig. Prof. dr. P. Geyl overleden UTRECHT, 2-1. Naar eerst nu be kend is gemaakt is op oudejaarsdag in Utrecht prof. dr. P. Geyl. oud hoogleraar in de algemene en vader landse geschiedenis aan de rijksuni versiteit in Utrecht, overleden. Zijn stoffelijk overschot zal heden in alle stilte worden gecremeerd. Verschillende malen trad prof. Geyl op als gastdocent op de univer siteiten van Yale cn Harvard. Op 21 mei 1966 onderscheidde het hoofd van de historische afdeling van de Harvard University, prof. Franklin L. Ford. hem in Utrecht met de Silas Marcus MeVane prijs. Noord-Vietnam heeft vandaag bjj monde van het communistische par tijorgaan Nlian Dan de Britse vre desvoorstellen af gewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1