*Qenó komt de ótra] EEN JAAR NATUURLEVEN OP DE ZIERIKZEESCHE OUDE HAVEN Geschenken voor het bruidspaar STREEKNIEUWS De financiën der gemeenten BEELDBUIS? Stemming onder Duitsers Intussen begint de zon ons noor delijk halfrond wat meer te verwar men. En op 16 april scheert de eer ste boerenzwaluw weer over de ha ven; de huiszaluw meldt zich enkele dagen later. De laatste week van april zijn ook de gierzwaluwen te rug, een grote groep zwiert hoog bo ven de stad rond. Op 6 juni verschijnen een groot aantal oorkwallen in de havenkom; als een bijna doorschijnende parasol drijven ze in het water. Op het mid den bevindt zich een in vier secto ren verdeelde cirkel, geel tot roze gekleurd, die de vier geslachtsklie- ren bevat. Deze kwal behoeven we niet uit de weg te gaan, want onze huid is er ongevoelig voor. De geel- tot blauwachtig gekleurde brand- kwai, die maar zelden tussen de ka demuren verschijnt, heeft echter al menige zwemmer veel narigheid be zorgd. Inmiddels vertonen zich tussen de straatstenen de geie sterretjes van de muurpeper; hun volksnaam „eeu wig leven" doen ze hier wel eer aan, want ondanks toenemend verkeer blijven ze zich hardnekkig handha ven. Hun blaadjes zijn dik en vlezig en kunen daardoor veel vocht be vatten, zodat ze onder zeer slechte omstandigheden kunnen voortleven. Hun naam „muurpeper" danken ze aan de zeer scherpe smaak van het blad. Ook de kademuren geven veel te zien. De muur aan de noordzijde, clie meer zen krijgt, is „bloemrijker" dan de zuidkant. In mei al bloeien hier de havikskruiden. Een grote pol lu cerne klaver zorgt voor een paarse decoratie. Een vogel heeft waar schijnlijk zaden van een roos (rosa rugosa) op de kaderand gedeponeerd. Nu staat er een struikje, dat kans ziet tussen de stenen te bloeien en vruchten te dragen. Ook een iep doet pogingen zich hier te handhaven, evenals de wilde peen, kenbaar aan één paars bloempje in het overi gens witte btoeischerm. Jonge plant jes van de eikvaarn houden het meestal maar korte tijd uit. z'n wor- U Istok is zoetig, vandaar de minder officiële naam „wild zoethout" of „engelzoet" (Ook wel „duvekrak"). De muurvaren voelt zich hier be ter in zijn element, het aantal plant jes neemt de laatste jaren toe. Ook de muurleeuwenbek laat zich niet onbetuigd, ondanks dreiging van het zoute water onder hem. na de bloei buigt zich het vruchtsteeltje meestal De „Prawda" meent, dat de V.S. en communistisch China in 1966 ne derlagen hebben geleden, maar dat de vredelievende politiek van de Sowjet-Unie de omstandigheden in Europa in het afgelopen jaar heeft gewijzigd. INGEZONDEN STUKKEN Protest tegen protest (2) Mijnheer de redakteur. Het is duidelijk dat uw hoofd- redakteur en in het „Protest tegen protest" (van de heer Haitsma) pro beert de zaken ietwat kleinerend voor te stellen. De inhoud en vooral de stijl van het „Protest" laten dui delijk zien vanuit welke mentaliteit dit alles geschreven is. Hier spreekt de vader die zich niet laat meesle pen door emoties. (Het schijnt trou wens usance geworden te zijn ge voelsmatige uitingen als onoirbaar te betitelen). Het „Protest" en ook het com mentaar van de redakteur op „Pro test tegen protest" getuigen naar mijn mening van de z.g. regenten mentaliteit in de veel voorkomende trant van: vroeger dachten wij ook zo (over oorlog en vrede b.v.), als je wat ouder wordt, wordt dat wel anders. Het duidelijkst komt bovengenoem de mentaliteit naar voren in de ali nea waarin uw redakteur „beschei den" stelt, dat men de denkfout c.q. de kortsluiting zo „vaak" treft in de sfeer van „deze moderne doe-ten- minste-iets-mensen". Overigens meent uw hoofdredak- teur dat „het (kerk)volk geen kerst feest heeft gevierd, wanneer het de straat optrekt om te demonstreren tegen b.v. de afgrijselijkheden in Vietnam". Ik laat deze stelling geheel voor zijn rekening, hoewel ik me nauwe lijks een beter kerstfeest kan voor stellen, dan door op deze manier van zijn mede-leven en mede-mens-zijn blijk te geven. ((Ik dacht trouwens dat dit de ware bedoeling van het geloof was. Te veel heeft het geloof zich i.p.v. met de mens met bijbel teksten etc. bezig gehouden). We moeten daarom niet „dank baar" (uitdrukking van de redaktie in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 27 en 29 december j.l.) maar „blij" zijn met dit protest van onze een zame stadgenoot. N.B. Overigens zou die „teach-in" over het al of niet grotere nut van God lof toezingen of van dit soort protesten zeer nut tig kunnen zijn. Moggestraat 4, Zierikzee. J. H. POMP. (We missen de status, de allure en het geld van de regent, als door u bedoeld, mijnheer Pomp ,maar we zijn alleen maar van mening dat een eenzijdige emotionele benadering van een wereldpolitiek vraagstuk, ontoereikend is als inspraak in een generaal debat of als stunt In het ka der van volksbeïnvloeding. Een bloe- metjes-plantjes-zon-maan-geloof of wat voor „menselijk" geloof ook is niet voldoende Met de „tekst": „hebt u naasten Hef als u zelf", komt men een mooi stukje verder. Dat geluid klonk duidelijker binnen de kerk muren, dan het *'it de bordtekst viel te distilleren Red.) zo ver om, dat de zaden weer in de spleten van de muur terechtkomen, waardoor voorbestaan is verzekerd, oorspronkelijk is het een rotsplantje uit het Middellandse zeegebied. Eind juni staan de linden langs de straat volop Ln bloei, de zoete geur Van de bloempjes verspreidt zich over de haven. De linde heeft al vroeg Ln de geschiedenis Ln de be langstelling gestaan. Bij de Germa nen was het een heilige boom. On der de dorpslinde werd vaak het ge recht gehouden. In dit verband voert het dorp Aalten in de Achterhoek een linde in het wapen. Begin oktober nog staat de paarse dovenetel in bloei tegen de noorde lijke kademuur; ook de muurleeu wenbek bloeit dan nog. Vlinders zijn geen alledaagse ver schijningen hier, bij gebrek aan veel bloeiende planten. Toch zagen we op de warme 15e oktober een atalanta en kleine vos op de brugleuning van één der woonboten. In juli werd één keer een dagpauwoog gesignaleerd. Af en toe wagen ook de zilvermee- wen zich binnen de stadpoorten. Hun aantal is echter maar klein, hoog stens vier of vijf. Voorgaande jaren was ook het visdiefje van de partij 's zomers, maar helaas dit jaar niet meer. Een laatste boerenzwaluw zagen we nog op 20 oktober en begin no vember verschenen weer de eerste wilde eenden en zijn ook de koper wieken op hun tocht zuidwaarts weer ten tonele verschenen. De kringloop in de natuur zal opnieuw beginnen. C. v. d. Salm-Doornink ZIERIKZEE „Schouwen-Duiveland en ile Mammoetwet" Het gemeentebestuur van Zierik zee maakt bekend, dat op dinsdag 17 januari a.s., des avonds te 8 uur, in het Hervormd Verenigingsgebouw 't Vrye 2 te Zierikzee, een openbare byeenkomst zal worden gehouden, waarop de Inspecteur van het Gym nasiaal- en Middelbaar Onderwijs, de heer Dr. J. L. P. Brants te Goes, een inleiding zal houden over de mogelijkheden die de Mammoetwet biedt voor het voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland. Deze bijeenkomst, welke het ka rakter zal dragen van een open ge sprek over zaken betreffende het nieuwe onderwijsbestel, ingevolge de Wet op het voortgezet onderwijs, in het bijzonder voor Schouwen-Dui veland, is toegankelijk voor allen, die rechtstreeks of zijedlings met het onderwijs te maken hebben. Op deze gespreksavond, waarvoor reeds een aantal onderwijsautoritei- ten en gemeentebestuurders etc. zijn uitgenodigd, zal volop gelegenheid worden geboden voor het stellen van vragen en voor de beantwoording van de gestelde vragen en opmer kingen, etc. DEN HAAG. De 13-jarige scholier Ainton van der H. uit de Pansier- straat in Scheveningen is ernstig ge wond geraakt bij een vechtpartij om wat afgedankte kerstbomen. DEN HAAG. De Van Gogh-ten toonstelling, die van 30 oktober tot 20 december van het jaar 1966 in Belgrado werd gehouden, blijkt een groot succes te zijn geweest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Strijen: A H. Sonnen- berg te Kampen; te Reeuwijk: J. C. Stelwagen te Zwijndrecht; te Gies- sendam: J. den Besten te Huizen; te Harkstede: B. J. Bannink te Boombergen; te Zevenhuizen (Z.H.): J. G. v. d. Vlist te Ochten. Aangenomen het beroep der Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Melissant (toez.): A. Breure te Hei en Boeicop. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen (vac. A. Verschoor): H. Groeneveld te Ben- nekom. Aangenomen naar Landsmeer: B. Boelens te Delden; de benoeming als luchtmachtpredikant te Hessich- Oldendorf (W.-Duitsland): D. W. Geesink te Bant (N.O.P.) Beroepbaarstelling. De classis Fra- neker heeft beroepbaar verklaard de heer T. de Boer te Bolsward en R. Steenstra, kand te Wassenaar. Bedankt voor Beekbergen: H. Dijkstra te Diever. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Winschoten: D. Nieu- wenhuis te IJmuiden. Aangenomen naar Hengelo Ov (2e beroep): M. Brandes te Meppel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden: A. Hofman te Zeist; voor Wolfaartsdijk: G. Schipaanboord te Apeldoorn Brusselse geestelijken vergaderden BRUSSEL, 31-12. Ruim 200 rooms- katholieke geestelijken uit de Brus selse agglomeratie hebben samen met kardinaal Suenens, hun bis schop, drie dagen vergaderd in het klooster Barlaimont. Er is gespro ken over de problemen die samen hangen met het leven en het ambt van priester, zo heeft het vicariaat- generaal te Brussel vrijdag bekend gemaakt. Aan de conferentie is ook deelgenomen door een vijftigtal le ken, zowel mannen als vrouwen, al dus de mededeling. Verhoging rente Rijkspostspaarbank DEN HAAG, 31-12. Met ingang van 1 januari 1967 wordt de rente voor gewone spaarrekeningen, jeugd- spaarreken ingen en premiespa a rre- keningen bij de Rijkspostspaarbank verhoogd. Bovendien wordt het be- drag dat zonder voorafgaande aan vraag kan worden opgenomen, ver dubbeld. De rentevergoeding voor gewone spaarrekeningen wordt verhoogd tot 3,48 procent. De rentevergoeding voor jeugdspaarrekeningen en pre miespaarrekeningen gaat 3,96 pro cent bedragen. Het bedrag dat zon der voorafgaande aanvraag op ge wone spaarrekeningen kan worden opgenomen wordt gebracht op 2.000 gulden. De rentevergoeding voor beleggingsrekeningen blijft ongewij zigd. Ton schade door rotjes: boerderij afgebrand EMMELOORD, 1-1. Op oudejaars middag is onder Rutten in de N.O.- Polder een landbouwschuur vrijwel tot op de grond toe afgebrand, door dat een 10-jarige en een 15-jarige jongen van de landbouwer J. M. de Laat thuis in de schuur rotjes af staken. Er ontstond brand in enkele balen geperst stro, waarna de schuur afbrandde. De schade wordt geraamd op ruim een ton. De inventaris van dhr. De Laat was grotendeels verzekerd. Zo niet de bedrijfsgebouwen, die eigen dom wanen van het Rijk. De bewo ners konden het op .stal staande vee op tijd uit de vlammen redden. De machinerieën gingen verloren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het Vrouwen Ac tiecomité voor vervroegd Staatspen sioen heeft een brief gestuurd aan de politieke partijen - P.v.d.A., K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U., P.S.P. en C.P. N. - waarin in verband met de ko mende verkiezingen het standpunt van de partijen wordt gevraagd ten opzichte van de toekenning van ver vroegd staatspensioen aan ongehuw de en gescheiden vrouwen (A.O.W. met 60 jaar). HENGELO. In het R.K. ziekenhuis te Hengelo (Ov.) is overleden de 80- jarige J. Welberg uit Borne (Ov.) De bejaarde man werd tweede kerstdag toen hij op weg was naar de kerk, aangereden door een wielrijder, waarbij hij een zware schedelbasis- fractuur opliep. LOBITH. Het Duitse motorschip „Hans Heidi", afkomstig uit Duis burg, is na een aanvaring op de Rijn bij Lobith gezonken. De bemanning van het schip kon worden gered. De „Hans Heidi", die met een lading fosfaat op weg was naar Duisburg, werd aangevaren door het motor tankschip „Greco 7" uit Rotterdam. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden heeft het voorne men op zaterdag 21 januari 1967 de nieuwe Kennemersporthal bij de Delftlaan in Haarlem officieel te openen. ARNHEM. De 78-jarige Oosterbe ker P. Jansen is op slag gedood toen hij, zonder op het verkeer te letten, de Utrechtseweg overstak en daarbij werd aangereden door een in de richting Arnhem rijdende NBM-bus. WEERT. De 63-jarige weduwnaar P. van Kimmenade is in het zieken huis van Weert overleden nadat hij eerder op de avond ernstig gewond was bij een verkeersongeluk. Hij kwam toen met de auto die door hem bestuurd werd frontaal in botsing met een andere wagen. NIJMEGEN. Pater Gofaert van de paters van het Heilig Sacrament is op 67-jarige leeftijd overleden in het Sint Radboud ziekenhuis te Nijme gen waar hij twee weken geleden werd opgenomen na ernstig te zijn gewond bij een verkeersongeluk. DEN HAAG. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft een informeel be zoek gebracht aan de Nederlandse wapen- en munitiefabriek „De Kruithoorn N.V." te 's-Hertogen- bosch. DEN HAAG. De Haagse politie ver wacht, dat enkele arrestaties naar aanleiding van de bestorming van de Indonesische ambassade door Zuidmolukse jongeren op dinsdag 27 december niet, zullen uitblijven. AMSTERDAM. Op de Meer en Vaart te Arpsterdam ter hoogte van de flat Totenwijck is de 33-jarige mejuffrouw T. L. N. uit Amsterdam, bij het oversteken van de rijksweg aangereden en ernstig gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen een concert bij te wonen dat door het Nederlandse Studenten Orkest wordt gegeven ter gelegenheid van het derde lustrum van de N.S.O. op donderdag 26 januari 1967 in het Kurhaus te Scheveningen. UTRECHT. In Leersum is brand uitgebroken in de boerderij van de 31-jarige heer H. Geurtsen. De brandweer, die aanvankelijk gebrek aan water had, voorkwam dat de boerderij geheel verloren ging. Al leen het dak boven de veestallen en 30.000 kg. hooi gingen in de vlam men op. UTRECHT. In Utrecht zijn dit jaar ruim 9.800 verkeersongevallen door de politie geregistreerd, tegenover ruim 10.100 vorig jaar. Er waren daarbij 23 doden (vorig jaar 34) en 2.311 gewonden (vorig jaar 2.316). UTRECHT. De 62-jarige opper man A. P. Arendonk uit Hagestein is vrijdag overleden aan de verwon dingen die hij bij een bedrijfsonge val opliep. Op een bouwterrein aan de Japura-dreef in Utrecht werd hij door een hoeveelheid beton getrof fen. Italiaan vond automatische telefoon uit VATICAANSTAD, 31-12. De uit vinder van de automatische telefoon centrale was geen Amerikaan, zoals men aanneemt, maar een Italiaan. Dit heeft het Vaticaan vrijdag dui delijk gemaakt. Zes jaar voordat de Amerikaan Strowger zijn automati sche telefoon bouwde, zo verklaar de de persdienst van het Vaticaan, installeerde in 1886 de ingenieur Giovanni Battista Marzi een auto matische telefooncentrale voor Paus Leo XIII in de bibliotheek van het Vaticaan. De postdienst van het Va ticaan geeft een speciaal poststempel uit om het tachtigjarig bestaan van deze centrale te herdenken. Duikers vinden munten AUCKLAND, 31-12. Duikers heb ben een hoeveelheid zilveren mun ten naar boven gebracht uit het wrak van het in 1902 in de buurt van Nieuw Zeeland gezonken stoom schip „Elingamite", dat voor een waarde van duizenden ponden aan gouden en zilveren munten aan boord had. Slechts een gedeelte hiervan is in de loop der jaren ge borgen. De vijf duikers ontdekten het wrak na een speurtocht van vier dagen. Zodra het weer wat gunstiger is geworden zullen zij opnieuw naar „hun schat" afdalen. Ontploffing in chemische fabriek LUDWIGSHAFEN. 31-12. Bij een ontploffing die zich in de chemische fabriek „Fasf" te Ludwigshafen heeft voorgedaan, hebben 63 mensen verwondingen opgelopen. Vijf moes ten naar het ziekenhuis gebracht worden. Hun toestand is echter niet ernstig. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Nóg een politieke partij UTRECHT, 1-1. Aan de veelheid van partijen en partijtjes, die aan de komende verkiezingen gaat deel nemen, is er weer één toegevoegd. Zij noemt zich: de politieke groepe ring „Alarm", een groepering die „een eendrachtige samenwerking op basis van het gezonde verstand het enige politieke redmiddel acht". De initiatiefnemers vinden dat de kansen voor de wat zij noemen „dringend noodzakelijke politieke hervorming in Nederland", stelsel matig worden klein gehouden door een eenzijdige beheersing van de pu bliciteitsmedia. „Alarm" wil in de grote steden en in Limburg, waar volgens de op richters de politieke onvrede het sterkst wordt gevoeld, aan de ver kiezingen gaan meedoen. DEN HAAG, 31-12. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de „Statistiek der gemeentefinanciën, comptabele gegevens 1962-1965" en de „Statistiek der gemeentefinan ciën, economische categorieën, reke ning 1961" uitgegeven. De eerstgenoemde is een voortzet ting van een reeds jaren bestaande reeks, waarin de ontwikkeling der gmeentelijke financiën wordt weer gegeven, zoals deze uit de gemeente rekeningen resp. begrotingen en en kele andere opgaven der gemeenten blijkt. De uitgaven op de gewone dienst zijn sinds 1955 meer dan ver dubbeld en wel van f 2,3 miljard in 1955 tot f 5,2 miljard in 1965. Meer dan 40 procent hiervan wordt gedekt door de uitkeringen uit het Ge meentefonds. De vaste opgenomen schuld der gemeenten nam per hoofd der be volking toe van f 687,60 op 31 de cember 1955 tot f 1.875,80 op 31 de cember 1965. Voor de vlottende schuld beliepen deze bedragen resp. f 23,81 en f 19,28. Hij stak zijn vinger op en keek het tweetal beurtelings aan. „Laten we dit even nadrukkelijk vaststellen. Wanneer ik een scheiding aanhang ig ga maken, ben ik de beledigde partij. Als ik wil, kan ik jullie er morgen uit laten zetten. Zonder één cent vergoeding. Of overmorgen. Of over een half jaar. Net wanneer mij dat het beste uitkomt. Maar dat doe ik voorlopig althans niet. Morgen vlieg ik terug naar Amerika. Daar ga ik kalm overwegen wat ik uit eindelijk zal doen. In het najaar versier ik opnieuw wel weer een weekje verlof. Of in de komende winter. Dat hangt van allerlei fac toren af. Vanmorgen ben ik naar de stad geweest, naar een advokaat. Je hoort te zijner tijd wel, wie hij is. Hij zal in Nederland vanaf morgen mijn belangen behartigen. Uiteraard heb ik hem van alles op de hoogte gesteld. Ik heb hem blanco volmacht gegeven. Waarmee ik de zaak en jullie als het ware aan hem heb overgeleverd. Als Max er voor zorgt, dat de zaak hier blijft lopen, zoals hij nu loopt, zal hem niets in de weg gelegd worden". Frans wendde zich tot de man: „Jij krijgt een vast sala ris. Meer niet. Je boekhouding zal maandelijks gecontroleerd worden. En Mientje ontvangt elke eerste van de maand huishoudgeld. Als ze meer geld nodig heeft, zal ze zich tot die advokaat moeten wenden. Hij beslist of je het al of niet krijgt .Evenzo de zaak: voor iedere speciale uitgave zal Max zijn toestemming nodig heb ben. Op gezette tijden krijg ik een schriftelijk rapport. Sjaantje blijft mijn naam houden, daar verander ik niets aan. De gedachte: buiten mij SOESTDIJK, 31-12. Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben van de oranjevereniging Bunschoten-Spakenburg een pop in Spakenburgse klederdracht gekre gen. De vier vertegenwoordigers van de oranjevereniging openden op pa leis Soestdijk de rü van ruim 20 de putaties die het bruidspaar geluk wensen en geschenken kwamen aan bieden. De Nederlandse Christelijke Vrou wenbond bracht een zilveren brood- mand en de Rooms-Katholieke Stu dentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas het kookboek „Eet eens wat anders", terwijl de veiligheidsdienst van het koninklijk huis ook in de culinaire sfeer bleef met een fon due-set. Van de Eduard van Beinumstich- ting, waarvan prinses Margriet be schermvrouwe is, kreeg het paar Jongetje verbrand in schuur EMMEN, 31-12. Te Noordbarge nabij Emmen is een 9-jarig jongetje van het gezin Kleine Deters in een brandende schuur omgekomen. Twee andere kinderen alsmede de eige naar van de schuur, de heer Hollen, ontkwamen uit de brandende schuur De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen, doch ontdekte het lichaampje van het jongetje, van wie men niet zeker wist of hij uit de schuur was gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een pot leer, die op een gas- comfort stond te koken, in brand is gevlogen. Muis in bierfles APELDOORN, 31-12. De Apel- doorner J. W. is voorlopig de smaak voor een flesje pils kwijt. Het viel hem op dat bij het volschenken van zijn glas het straaltje uit de fles zo dun was. De heer W. hield de fles even recht en probeerde het nog eens. Maar het straaltje bleef dun. Hij hield vervolgens de fles tegen het licht en kwam toen tot de ont dekking dat voor de hals van de fles een prop zat die bij nadere be schouwing een dode muis bleek te zijn. Hij heeft de fles ingeleverd op het politiebureau. De Keuringsdienst van Waren in Zutphen zal een nader onderzoek instellen waardoor het be trokken muisje wellicht nog wel een staartje hebben zal Ontslagen te Sprang-Capelle SPRANG-CAPELLE, 31-12. Wol- trinks confectie-atelier te Sprang- Capelle heeft m.iv. 1 januari wegens slapte in het bedrijf 10 van de 40 werkneemsters ontslagen. Volgens de directie zijn voorlopig geen nieuwe ontslagen te verwachten. Bij een brand in de Newyorkse wijk Brooklyn zijn een moeder en haar vier kinderen omgekomen. om tot vader gebombardeerd te zijn, is komisch. Te zijner tijd zal ik wel beslissen over de toekomst van Jean- nette Sornee. Dat is immers mijn goed recht als vader, nietwaar? Mis schien laat ik haar wel naar Ameri ka komen. Ik kan haar daar een uit stekende opvoeding g^ven". Mientje liep rood aan. „Als je toch het hart zou hebben mijn kind van me af te nemendreigde ze. „Ons kind", verbeterde hij. „Het is bij de burgerlijke stand in Hoo- gendijk aangegeven als dochter van Frans Sornee en Hermina Oudkerk. Als de wettige vader heb ik dus be paalde rechten. Hoe en wanneer ik van die rechten gebruik zal maken, zien we te zijner tijd wel". Doch Mientje was woedend. „Waarom ben je teruggekomen?" beet ze hem toe. „Was maar geble ven, waar jeWas maar „Was maar gesneuveld, he? Dat wilde je toch zeggen, nietwaar? Voor jullie beiden zou dit de beste oplos sing geweest zijn, veronderstel ik. Na het bekend worden van de dood van de voormalige sergeant Sornee, zou er enige tijd een diepbedroefde we duwe zijn, doch ze zou een toegewij de trooster bij de hand hebben. Na een of twee jaar kon dan jullie hu welijk gesloten worden. Altijd zou er dan met dankbaarheid en eerbied aan de dierbare overledene worden gedacht. En zo voort. Misschien werd er wel een nieuwe straat naar mij genoemd: Frans Sorneestraat. Jammer voor jullie ben ik levend de oorlog doorgekomen. Ik snap volko men, dat dit een tikkeltje beroerd voor jullie is. Maar het leven bevalt me uitstekend en als het aan mij grammofoonplaten die werden aan geboden dooi- mevrouw Phia Berg hout. De dominee J. van Haeringen- school uit Rotterdam-ziud was ver tegenwoordigd door maar liefst elf leerlingen, die onder leiding van hel schoolhoofd liedjes zongen, versjes opzegden en eigengemaakte tekenin gen aanboden plus een zelf geknut selde „metro-tunnel" met een trein van boter vloten. Een meubelmakerij uit Garderen kwam met een schom melstoel en een echtpaar uit Rot terdam bracht een ets. De oranje vereniging uit Doetinchem bood een met linten en rode en witte anjers versierde scheepsbel aan. Wat biedt de DINSDAG 3 JANUARI. NED. I: Kwart voor zeven weer de start met Pipo, het journaal, re clame en om zeven uur een nieuwe rubriek „Mensen en hun liefhebbe rijen", Tips voor hobbyisten, wen ken voor automobilisten, een agenda voor de „uitgaanders" en ter afwis seling een verhaaltje van de Belgi sche Carmiggelt Jos Ghijsen. Het journaal wordt opgevolgd door „At tentie" en ,'t Is zó bü de luchtmacht' Wereldreiziger Nico van Vliet laat ons vervolgens ooggetuigezijn van de gang van zaken op het sprookjes eiland Hawaï. Alvorens de dagslui ter aan het woord komt, kunnen de operaliefhebbers eerst nog hun hart ophalen. Uitgevoerd wordt de ope ra „La Serva Padrona'> van Giovanni Pergolesi. „La Serva Padrona" is een vrolijk niemendalletje, dat geschre ven is als divertissement. Deson danks heeft het nu reeds meer dan twee eeuwen stand gehouden. Hoofd persoon is een rijke vrijgezel, die niet tevreden is over zijn dienstbode en wil trouwen. NED. II: Op het tweede net een NTS programma, waarover eigenlijk niet bijzonder veel te vertellen valt. Het programma begint met „Cine ma", een programma over films en filmmakers, waarin interviews met Roman Polanski vond Jean Luc Go- dard en Sidney Furie en het laatste nieuws over de Nederlandse Speel- filmprodukties. Aanleiding voor het interview met de bekende filmer Polanski vond Jan Blokker in de vertoning in ons land van diens film „Culde-sac". De rest van de avond is bestemd voor de herhaling van de zevende aflevering van „De Bezet ting", met als onderwerp de Joden vervolging. Dr. L. de Jong behandelt de maatrgelen in 1941, die ten doel hadden de Joodse bevolkingsgroep in ons land te isoleren en te verpaupe- riseren, de deportaties en de mee- en tegenwerking die de Duitse bezetter daarbij kreeg DINSDAG 3 JANUARI. NED. 1: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 19.00 U ziet maar; 20.00 Journaal 20.20 Attentie; 20.45 't Is zó bij de luchtmacht; 21.10 Ooggetuige; 21.50 Haar meester de baas; 22.25 Avond sluiting; 22.30 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws20.05 Ci nema.- 20.56 De Bezetting; 22.00 Journaal. door To Dorssen-van Loon 36 ligt, laat ik het voorlopig zo. Dat al les zo blijft als het nu is, spruit voort uit mijn erkentelijkheid voor het geen Max in de oorlogsjaren voor mijn zaak gedaan heeft. Ik weeg het een tegen het ander af". Doch van dit gesprek bleef Hoo- gendijk onkundig. Inderdaad kwam enkele dagen na het vertrek van Frans Sornee een auto voorrijden, waaruit een lange man stapte. Mien tje deed hem open. De man groette vriendelijk en overhandigde zijn kaartje. Ze las: „J. Ogenthals, advo caat en procureur". Dat is hem dus, dacht ze. Even later zaten ze tegenover el kaar in de huiskamer, de vrouw ge laden met vijandigheid; de man zelf bewust. Op zijn verzoek ontbood ze Max, stelde de heren wederzijds aan elkaar voor. Daarna ging ook hij zit ten. De advokaat hield een korte inlei ding, waarin hij begon vast te stel len, dat men waarschijnlijk wel wist waarvoor hij kwam en wat zijn taak was. Hij liet een brief zien, die dui delijk door Frans Sornee was onder tekend en waarin hij Meester van Ogenthals vérstrekkende bevoegd heden gaf. Het onderhoud duurde de gehele middag. Max en Mientje hadden al voorzien, dat er moeilijkheden zou den ontstaan, doch men had afge sproken zo min mogelijk zich bloot te geven en voorlopig op alles maar ja en amen te zeggen. „Als het alle maal tegenvalt, staan ons nog ande re wegen open", was Max Ellegers van mening. (Wordt vervolgd). BONN, 31-12. De „Stuttgarter Zeitung" trekt in een artikel over de huidige stemming in west-Duitsland een parallel tussen de republiek van Wei- mar en de bondsrepubliek en verklaart dat de Duitsers van nu evenals die van de jaren twintig de mening zijn toege daan dat „de andere in alles ongelijk hebben". De Duitser voelt zich miskend, verraden, vernederd en uitgebannen. Hij zoekt daarom zijn toevlucht in een houding van hoogmoed en medelijden met zichzelf. De politieke thema's zijn anders dan die tijdens de republiek van Weimar ,maar de melodie is gelijk gebleven, aldus het blad. Het verzet is nu gericht tegen het schuldcomplex, de ontwikkelingshulp en de in vloed der Amerikanen. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8