Mijnenveger „Rhenen" tegen de Oosterscheldebrug gevaren I GOUDZWAARD s Delta van zuidwest-Nederland opent enorme perspectieven Weer aardschokken in Chili Bormann en Mengele in leven De Loena-13 De Gysbreghl STREEKNIEUWS Oudejaarsavond-vuurhappening werd een stuitend incident Nederlander dronk in 1966 meer „fris" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 januari 1967 Nr. 19719 Gevolg van ebstroom ZIEIUKZEE, 30-12. Donderdag avond omstreeks 19.10 uur is de mij nenveger „Rhenen", de M 844 die uit de richting Keeten naar open zee voer tegen de Oosterscheldebrug ge varen. Het schip iiep daarbij een flinke deuk in de midscheeps-stuur- boord op terwijl tevens de railing over een 10 meter werd vernield. De brug liep geen schade op. De „Rhenen" een 373 ton grote kustmijnenveger van de Dokkum- Wildervank-klasse die tevens als duikoefeningen-vaartuig wordt ge bruikt oefent herhaaldelijk op de Roompot. Het schip werd in de Ver enigde Staten gebouwd en in 1956 als een produkt dei- wederzijdse hulp verlening in dienst gesteld. Het is ongeveer 46 meter lang, beschikt over 2500 apk en heeft normaal een bemanning van 38 koppen. In 1963 werd het geschikt gemaakt om toe komstige duikers praktijkoefeningen te kunnen laten maken. Op weg naar de thuishaven Vlis- singen verscheen het om 18.00 uur vanuit het oosten voor de brug en de gezagvoerder zag dat de doorvaart gesperd was omdat er op dat mo ment windkracht 7 stond. Met deze wind wordt de brug door doorvaren de schepen niet geopend. Rond 19.10 uur wilde de boot die inmiddels voor anker was gegaan, zwaaien en bij die manoeuvre werd ze dwars door de enormde ebstroom gegrepen en tegen de 2 caissons-kelders ge kwakt waarna het achterschip tussen 2 remmingspalen terecht kwam. waarbij het de hierboven genoemde beschadigingen opliep. Met volle kracht werd toen de onheilsplaats verlaten en weer voor anker gegaan. ADVERTENTIE ^0000000000000000000000000000000000» 5 Meubelsloffeerclerij g J staat U óók in 1967 5 met raad en daad ter zijde! 3 Zierikzee - Meelstraat 24 Telefoon 2491 i s '00000000000000000000000000000000000» Schieten langs de Israëlische grens TEL AVIV, 1-1. Zondagochtend hebben Syrische en Israëlische strijdkrachten een uur lang op el kaar geschoten, heeft een Israëlische woordvoerder zondagochtend in Tel Aviv bekend gemaakt. Bij Amrat Az Din opende Syriërs het vuur op drie Israëlische tractors bij de kibboetz Haon bij het meer van Tiberias. De Israëliërs schoten terug en zetten ge pantserde tractors in om het werk voort 'te zetten. Israël heeft een klacht ingediend bij de wapenstil standscommissie. Er waren geen do den of gewonden. DODELIJKE ONGELUKKEN VENLO. Zondagavond is de 59- jarige J. J. Cornelissen op de Strael- seweg te Venlo bij het oversteken door een personenauto gegrepen. Het slachtoffer werd bij deze botsing zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval aan de verwondingen be zweek. ELSHOUT. De 22-jarige mej. H. M. Wolfs uit Elshout, gemeente Drunen, is overleden na door een bromfiets te zijn aangereden. AMSTERDAM. Op de Venneper- weg in Burgerveen (gem. Haarlem mermeer) is de vorige nacht om streeks half vier een uit een trekker met oplegger bestaande tankauto, geladen met 18.000 liter ammonium nitraat, door onbekende oorzaak van de weg geraakt en in een sloot ge kanteld. BERGH. Op oudejaarsavond om streeks tien over acht is de 68-jari- geheer G. Freriks uit Burgh (gem. Zeddam), toen hij in zijn woonplaats per fiets de weg Beek-Terborg over stak, aangereden door een personen auto. Hij overleed in het ziekenhuis te Doetinchem. DEN BOSCH. Zondagmiddag is op het kruispunt Aartshertogenlaan- Monseigneur Diepenstraat te Den Bosch de 65-jarige Bosschenaar T. H. Jansen die op de fiets dit kruis punt overstak door een passerende Belgische auto gegrepen. De man was op slag dood. SLOOTDOORP. De achttienjarige R. van Hoijen uit Slootdorp in de Wieringermeer is door een verkeers ongeval om het leven gekomen. Door dat hij, in de buurt van zijn woon plaats, met zijn bromfiets op het lin ker weggedeelte kwam, kwam hij in frontale botsing met een hem tege moet komende personenauto. Hij overleed ter plaatse. NIJKERK. De 21-jarige motorrij der H. Muis uit Nijkerk is op de Barneveldseweg aldaar door glad heid geslipt, tegen een paal gebotst en tijdens vervoer naar een zieken huis overleden. OOSTVOORNE. Op de Groene- kruisweg te Vierpolders is de 23-ja- rige mevrouw H. J. H. R. van A. uit Spijkenisse bij een auto-ongeluk op slag gedood. Zij zat naast haar man die in een juist gekochte personen auto een proefrit wilde maken. In de loop van vrijdagmorgen ver schenen hoge Marine-autoriteiten om de schade op te nemen, waaraan zelfs nog een helicopter te pas kwam. Nadat de schade opgenomen was voer het schip naar de marinebasis Den Helder. Dit is de derde maal dat een schip de brug ramt. De oorzaak moet ge zocht worden in de enorme ebstroom die er de laatste tijd loopt. Ze is ont staan door de zware regenval die de rivieren sterk deed wassen. Bij laag water wordt dan dit overtollige wa ter in de zeearmen gespuit. De stroomsnelheid is dan veel groter dan normaal en dat speelde ook deze mijnenveger parten. ROTTERDAM IN 1967 ROTTERDAM, 31-12. „De Delta van Zuidwest-Nederland opent voor de werkgelegenheid enorme perspec tieven. Rotterdam groeit in deze Delta en de Delta wortd wereld haven', aldus burgemeester Thomas sen van Rotterdam in zijn oudejaars- rede, die hfj uitsprak in het Rotter damse stadhuis. GEMAKKELIJKE BETALING TUCSON (Arizona), 21-1. Na de drive-in banken, theaters en restaurants is Tucson in de Amerikaanse slaat Arizona nu ook een drive-in belastingkan toor rijk. Men kan er formu lieren krijgen en zijn belasting betalen zonder uit de auto te hoeven stappen. de Nieuwe Waterweg. „Niet voor de zes schepen van 300.000 ton die nu in aanbouw zijn, maar voor de 80 a 100 van 200.000 ton, die thans over al in de wereld worden gebouwd. Optimistisch was de, burgemeester over de kansen op een nieuwe veer haven tussen Hoek van Holland en Maassluis. ,Het havengebied van Rotterdam is nog lang niet uitgeput", zo zei burgemeester Thomassen, „maar het is wel beperkt". Hij vindt dat Rot terdam een einde moet maken aan het „dwaze misverstand" dat het ha vengebied vol zou zijn. „Wij zijn op 14 oktober in Middelburg tot samen werking gekomen over de ontwikke ling van het hele zuidwestelijke ha vengebied, waar nog onuitputtelijke mogelijkheden liggen Aanleg, exploi tatie en beheer van de haven moe ten geschieden alsof het één gebied is, de Deltahaven" Het goederenverkeer in de Rotter damse haven is in 1966 met 8 procenC toegenomen, namelijk van 122,7 tot 132 miljoen ton Het aantal schepen in 1966 was niet veel groter dan vo rig jaar, namelijk 28320 tegen 28103. Dit komt echter omdat de diepgang van de schepen steeds toeneemt. Dit, aldus burgemeester Thomassen, stelt Rotterdam voor problemen. De stad moet de steun krijgen van het rijk voor het aanleggen van een vaargeul in de Noordzee voor de ingang van Brutale geldroof te Maastricht MAASTRICHT, 31-12. De 81-ja- rige Harei Bergervoet is in Maas- trcht het slachtoffert geworden van een brutale roofoverval. Hij was in opdracht van het expeditiebedrijf Te Winkel en Omes geld gaan halen bij de Algemene Bank Nederland in de Bredestraat in Maastricht. Toen hij bijna bij het kantoor van het expe ditiebedrijf aan de Oude Binnenha ven terug was, voelde hij plotseling hoe de tas waarin zich f 18.000 aan salarisgelden bevond, onder zijn arm werd weggetrokken. Hij draaide zich om en zag een jongeman met de tas weg vluchten. Onmiddellijk riep hij om hulp en twee monteurs, die in de buurt werkten, zetten de achtervol ging in. Daarbij werden ze geholpen door een melkleverancier. In de nauwe straatjes van de fabriekswijk wist de dader echter te ontsnappen. Twee doden bij botsing op spooroverweg LOSSER, 1-1. Een botsing op de niet beveiligde overweg in de Kop- pclboerweg in Losser heeft het leven gekost aan twee jongens. Zij zaten in een kleine personen auto, die om ongeveer half zeven op da overweg werd gegrepen door een trein uit Duitsland, die op weg was naar Oldenzaal. De slachtoffers, de 21-jarige Ro land Ovefkamp uit Oldenzaal en de 21-jarige Andre Koko® uit Enschede werden vrijwel op slag gedood. Zij waren de enige inzittenden van de auto. De trein die bij het ongeluk was betrokken, werd getrokken door een Duitse locomotief die licht werd be schadigd. Chr. Herter overleden WASHINGTON, 31-12. De voor malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christian Herter is vrijdagavond jl. op 71-jarige leef tijd overleden, aldus een zaterdag in Washington gedane bekendmaking. Heter werd in april 1959 tot op volger benoemd van de overleden Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles. Hij bekleedde zijn functie tot 1961, toen Kennedy president werd. SANTIAGO. 31-12. In de Chi leense stad Taital, die 28 december door een aardbeving werd getroffen, hebben zich vrijdag weer aardschok ken voorgedaan. De inwoners renden in paniek de straat op. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Bij de aardbeving van 28 december zijn maar weinig slachtoffers gevallen. Vele huizen werden echter verwoest. RIO DE JANEIRO, 31-12. De twee dagen geileden in Brazilië gearres teerde ex-S.S.-offioier Hans Detlev Sonnenburg heeft zaterdag ver klaard, dat hij Martin Bormann, des tijds Hitiers plaatsvervanger, en Jo seph Mengele, de beruchte kamparts van Auschwitz, goed kent. Bormann zou in Bolivia wonen en een plasti sche operatie ondergaan hebben en Mengele zou in Paraguay verblijven. De 43-jarige Sonnenburg zou in diverse landen gezocht worden we gens diefstal en oplichterij. MANCHESTER, 31-12. De Sow- jet-autoritedten hebben het Britse observatorium van Jodrell Bank la ten weten dat zij publikatie van de door Loena-13 overgeseinde maan foto's zouden toejuichen. De direc teur van genoemd observatorium had zoals gemeld de Russen om toe stemming gevraagd voor publikatie van door zijn instituut opgevangen foto's. Mogelijk zal Loena-13 „order" krijgen tot uitzending van een nieuwjaarsboodschap aan de wereld, aldus menen deskundigen. Overigens verwacht men dat Loena-13 niet langer dan ongeveer een week aan het zenden zal' blijven. Textielindustrie in moeilijkheden DEN HAAG, 31-12 In schriftelijke vragen aan minister Bakker en aan staatssecretaris van Son (economi- sche-zaken) heeft het KVP-kamerlid Engelbertink de aandacht gevestigd op geruchten, dat bepaalde textiel bedrijven geheel zullen moeten slui ten. Hij vraagt in dit verband een on derzoek naar het behoud van een zo ruim mogelijke werkgelegenheid in de textiel-industrie. Aanleiding tot deze vragen is, zo kon worden ver nomen, het bericht over de eventuele sluiting van de textielfabriek Gel derman te Oldenzaal, waarbij 1.000 tot 15.00 werknemers zouden zijn betrokken. De heer Engelbertink vraagt of de mogelijkheid bestaat tot het ver lenen van financiële hulp, bijvoor beeld in de vorm van kredieten of garanties, „opdat zo min mogelijk werkgelegenheid verloren gaat". MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 2-1. Aanvoer 1542 stuks vee, t.w.: 1195 runderen en 347 varkens. Prijzen per kg: Slachtrunderen, extra kwaliteit f 4,30-4,65, le f 3,90- 4,25, 2e f 3,50-3,70, 3e f 3,15-3,30; stieren f 3,95-4,50; worstkoeien f 2,95- 3,20; slachtvarkens: extra kwaliteit f 2,50-2,55, le f 2,45-2,50. 2e f 2,40- 2,45, 3e f 2,35-2,40; slachtzeugen f 2,00-2,10; zware varkens f 2,15-2,25. Runderen: aanvoer ruimer; han del tamelijk; prijzen iets stijver. Varkens: aanvoer iets meer; handel redelijk; prijzen even lager. AMSTERDAM. 2-1. Tijdens zijn nieuwjaarsspeech hedenmorgen tot het personeel gehouden heeft de di recteur van „The Coca-Cola Export Corporation" te Amsterdam, de heer E. van Steeden, de produktie van frisdranken in ons land in 1966 ge raamd op 460 miljoen liter, dit is 67 miljoen liter meer dan in 1965. Volgens deze cijfers heeft elke Ne derlander in het afgelopen jaar ruim 36 liter „fris" gedronken, wat vier liter meer is dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt dat het bierver- bruik in het afgelopen jaar op 39 K- ln samenhang met de in de Oudejaarsnummer gepubliceerde artikel over de aanvraag van studiebeurzen en renteloze voorschotten voor het volgen van een universitaire studie, gewerd ons bijgaand geestig plaatje van „het zweet kamertje" in de Leidse universiteit, hier bewaakt door de pedel. Overleden na vasten NIEUW DELHI. 31-12. De 56- jarige Hindoese „heilige man" Tsjand Pahoeja is zaterdag na 42 da gen gevast te hebben, overleden. Hij wilde met zijn vasten bereiken dat er geen „heilige koeien" mieer in In dia worden geslacht. .Bewaar deze foto LISSABON, 31-12. „Dams en he ren, ik wens IJ prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar"Deze woor den sprak een passagier van een veerboot op de Taag tot de anderen voordat hij op de railing klom en overboord sprong. Hij verdween on middellijk in de diepte. Kort tevoren had hij een vrouwelijke passagier een foto overhandigd met d emede- deling: Bewaar deze foto, zij is een herinnering. AMSTERDAM. 2-1. Geheel vol gens de traditie is het nieuwe jaar in Amsterdam ingezet met een gala avond in de stadsschouwburg waarop Joost van den Vondels „Gysbrecht van AejiTstel" de hoofdschotel vorm de, en de ..Bruiloft van Kloris en Roosje" met de Nieuwjaarswens was verzorgd door d* journalist Evert Werkman. De voorstelling van de Nederlandse comedie werd geregis seerd door Henk Rigters. die zelf de rol van Gozewijn van Aemstel speel de. Er was wederom traditioneel-ge- streefd naar een eigen visie op Von- de's drama waarbij Rigters duidelijk geprobeerd heeft alle eer aan de t«-kst ie bewirien. met name door een sobere aankleding. Afdelingsvergadetingen C.M.M.C. In de komende maanden zullen op Schouwen-Duiveland een aantal ver gaderingen plaats vinden van de C. M.M.C.-afdelingen. De rij wordt ge opend door de afdeling Oosterland op maandag 16 januari a.s. in „De Blauwe Keet". De afdeling Kerk- werve volgt op woensdag 18 januari in café D. Vermeer. De C.M.M.C. van Ouwerkerk is aan de beurt op maan dag 23 januari in café P. Vijverberg en daarna volgt Zierikzee in het „Huis van Nassau" op woensdag 25 januari. Noordgouwe vergadert met de leden van Zonnmaire, Dreischor, Noordgouwe en Brouwershaven op maandag 30 januari a.s. in café v. d. Weijde. De C.M.M.C.'ers van Scha- rendijke, Duivendijke, Eikerzee, El- lemeet, Noordwelle en Serooskerke komen bijeen in café „Sportief" te Scharendijke op woensdag 1 februari Tenslotte op maandag 6 februari de afd. Nieuwerkerk in „De Meebaal" en de afd. Haamslede, gezamenlijk met Burgh en Renesse in hotel Bom, op woensdag 8 februari. ZIERIKZEE Man aangehouden Wegens het zich kennelijk ter plaatse opheuden met oneerbare be doelingen, werd zaterdagavond door de politie bij de St. Lievensmonster- toren een man aangehouden. „Zierikzee brüle-t-il ZIERIKZEE. 31 december. „Zie rikzee brüle-t-il" (brandt Zierikzee?), men zou het als argeloze en toeval lige bezoeker van de binnenstad op oudejaarsavond zich hebben kunnen afvragen, in de geest van een variant op de filmtitel „Brandt Parijs". Zierikzee brandde gelukkig niet, maar het brandde er wel, met name op het Havenplein, waar metershoge vlammen en dikke, vette rookwolken omhoog werden gestoten, als gevolg van een vuurhappening die de jeugd zich permitteerde bij gelegenheid van de jaarwisseling. Zij het dat in het kader van dit bijna ongelooflijke optreden van een vrij losbandige schare jongeren, wel komische dingen waren te zien ook, toch zal wel niemand blij geweest zijn met deze vuurmakerij op een niet-ongevaarlijke plaats als het Ha venplein. Kort na 12.00 uur brak de hel los. Een afleidingsvuurtje van autoban den brandde op het Kraanplein, maar op het Havenplein werd een fik ver sierd die maar net binnen de perken bleef, als men dat nog wil erkennen. Het ontstoken vuur werd gevoed door verschillende tonnen teer en afgedraaid vet, die roetige padde stoelen rook de lucht instuwden, langzaam wegdrijvend over 't stads centrum. In combinatie met grote hoeveelheden vuurwerk die werden afgestoken, ontstond er meer het beeld van een oorlogsscène dan van een vreedzaam vreugdevuur. Stromen brandende teer Vooral als de tonnen het in de hitte van het vuur begaven, kregen de vlammen een soms angstwek kende stimulans. Brandend vet en teer stroomde naar alle kanten uit. In een later stadium werd ook een oude bakkerskar in het vuur ge bracht. „Moet dat nu zo?" is een vraag die menigeen zich zal hebben ge steld. De kern van de vuur jeugd had het allemaal goed voorbereid op een tevoren gehouden „vergadering", tij dens welke werd afgesproken hoe het allemaal moest en welke ingre diënten in het vuur moesten worden geworpen. De politie had - zich de ervaringen van vorig jaar herinnerend - beslo ten aanvankelijk een afwachtende houding aan te nemen, mede gelet cp de geringe mankracht. Wel was besloten de brandweer te alarmeren, zodra de zaak helemaal uit de hand ging lopen. De brandweer is er ook aan te pas gekomen, zij het in een iets later stadium dan misschien gewild. De oliebollen waaraan de brandweer lieden gekluisterd waren, zal daarvan wel de oorzaak zijn. De brandweer dekte het vuur met schuim vak kundig af en toen was het wel beke ken. Tijdens de bluswerkzaamhe den poogde één der jongeren een spuitgast z'n slang te ontrukken. Een. politieman greep in. De jongeman ging er vandoor, maar de agent liep de jongen klem in het Vrijpoortje en pakte hem in de kraag. Dit gaf aanleiding tot een stuiten de scène. Vele lawaaischoppers groepten rond de agent en twee van zijn collega's. Een politie pet werd afgeslagen en de jeugd drong steeds meer op. De politie evenwel had strenge orders, eerst in uiterste nood gevallen van de gummistok gebruik maken, zodat het incident net niet op een kloppartij uitliep. Een auto matische benzinepomp in de buurt had de politie geblokkeerd, omdat bekend was dat jongeren dit fel brandend goedje allemaal wilden aftappen voor „hun vuur". Enige oudejaarsavond-souplesse in een aantekening bijmengend, vonden wij het geheel toch beschamend voor een stad als Zierikzee ,die met zo veel zorg dient te waken voor de veiligheid en ordelijkheid in zijn fraaie centrum. We geloven dat de houding van de politie een verstan- dige is geweest. Er stak zoveel - door de loeiende vlammen gestimuleerde - agressiviteit in de gi-oep, dat schoonvegen van het plein stellig ernstige gevolgen zou hebben gehad. We vragen ons wel eens af of Ne derland in de toekomst niet toe moet naar een burger-wacht. Alle sentimentele geklets ten spijt, zal er toch iets gedaan moeten worden om have, goed en gezondheid van de burgerij op gevaarlijke momenten te beschermen tegen de agressiviteit van alles-durvers. Moeten er volgend jaar huizen en kerken in de brand of is de grens nu wel bereikt? We hopen het laatste van harte. Verder resultaat van het „feest" waren afgebroken kikkers van de fontein in het Havenpark en twee vernielde verkeerspalen. Dat moet tijdens of na de brand zijn gebeurd. Rond een uur had de brandweer zijn taak verricht en werd het langza merhand was rustiger. Nog een pikante bijzonderheid tot slot. De vaten teer werden weder rechtelijk weggehaald van het ter rein achter garage Anker. Mag dat ingestraft? Onder het Havenplein ligt een grote benzinetank. Als het daarmee was mis gegaan, zeg maar marhand wat rustiger. Het begin van de veten teerbrand op het Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ter por hoofd van de bevolking is ge stegen - cLw.z. twee liter meer dan het jaar daarvoor. De heer Van Steeden stelde voorts vast, dat frisdranken niet meer als typische zomerdranken kunnen wor den beschouwd. Zo werd in de pe riode van mei tot en met augustus 1965 (waarin dus de zomermaanden) 40 procent van het totaal volume aan frisdranken geproduceerd. De Nederlandse huisvrouw blijkt de grote verpakkingen te prefereren. Ruim tweederde deel van de fris drankenconsumptie werd vorig jaar uit de zgn. gezinsfles geschonken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3