BECROTINCSVERCADERINC CEMEENTERAAD DUIVEL,AN Chinese lastechnici vertrokken Verwachte werkloosheidscijfers voor 1967 Vietcong wil nieuwjaarsbestand 1966 was erg nat Te veel dokters aan het ziekbed STREEKNIEUWS HET PORSELEINEN MASKER W2 Verhoging van reinigingsrechten DUIVELAND, 31-12. Onder lei- ding van burgemeester A. A. van Eeten vergaderde de raad van Dui- veiand vrijdagavond in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. De voorzit ter opende de vergadering waarop alle leden tegenwoordig waren, met ambtsgebed. Na de notulenvaststei- ling volgden verslagen van gemeen schappelijke regelingen en de vast stelling hiervan. Bij die van de Centrale Werkplaats te Zierikzee, gem. vertegenwoordi gers: de heren Van den Hoek (CHU) en J. L. van 't Hoff (Arb.), wees de heer L. M. Bolle (SGP) op de vroege begintijden van de minder-vaLiden, aan de werkplaats. Vooral bij win tertijd vond de heer Bolle dit ab surd. „Zou dit niet een half uur later kunnen worden?", zo informeerde hij. De heer Van den Hoek deelde mede dat dit moeilijk zal gaan om dat men anders moeilijk aan de ver eiste werktijden kan komen. Bij de ingekomen stukken werd vastgesteld een subsidie van f 28 per jaar te verstrekken aan de Stichting tot Exploitatie van Astma-Centra, en de jaarlijkse subsidie aan de vereni ging „Pro Juventute" te Middelburg inplaats van f 10 per jaar te stellen op 1 cent per inwoner. Besloten werd verder tot grondaankoop te Nieuwerkerk van de heren N. Lem- son en cons., G. de Reus, J. Schoen maker, A. Sies, J. Heijboer, M. Mol, W. A. Brouwer, J. D. Bolijn en fam. van der Vlucht. Deze grond is nodig voor de uitvoering van het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan van het dorp Nieuwerkerk. Een voorstel om de reinigingsrechten te verhogen van f 14 naar f 17 werd goedgekeurd, met de stem van de heer A. L. Bakker (Arb.) tegen. De heer J. L. van 't Hoff (Arb.) zag graag dat er niet verder wordt ge gaan dan tot f 16 per emmer. Bij de vaststelling begrotingen voor het dienstjaar 1967 sprak de heer Bakker woorden van lof aan het secretarie-personeel voor de keu rige wijze waarop een en ander werd verzorgd. Overigens maakte deze af gevaardigde bezwaar tegen de ge ringe activiteit door het college van b. en w. in 1966 aan de dag gelegd. Hij vreesde dat ook in het nieuwe jaar hier weinig verbetering in zal treden. Hij drong aan op medewer king aan het stichten van een tehuis voor chronische zieken, een moge lijke realisatie van een tweede bouw- stroom ratiobouw, instructiebad in de gemeente en bouw van een nieuwe school te Oosterland. Verder bevor dering van de veiligheid van het verkeer, inzonderheid bij de Blauwe Keet en op de Hofweg te Oosterland, aanstelling leerkracht voor het vak lichamelijke oefening, telefoons op de scholen, hoognodig herstel aan vier woningen aan de Öud Heilige weg te Oosterland en kortere werk tijden aan de Centrale Werkplaats voor minder validen te Zierikzee. Na deze verlanglijst te hebben gelan ceerd wenste de heer Bakker het college voor het nieuwe jaar sterkte en kracht toe en veel activiteit in be leidszaken. De heer S. Overbeeke (ARP), hier na het woord verkrijgend had weinig waardering voor het politiek beleid van b. en w. Bij de algemene be schouwing van de begroting uitte hij heftige kritiek op dit beleid. Het schortte vooral aan te weinig open heid. Hij noemde dit een ondemocra tisch euvel en hij wees op het feit dat door dit optreden de image over hen is gevormd: „Ze doen maar wat" Dit ging de voorzitter wel wat ver, en hij interrumpeerde geïrriteerd: „Als u zo doorgaat, mijnheer Over beeke, kan er geen sprake zijn van een goede samenwerking". Vinnige kritiek leverde de heer Overbeeke op het feit dat de brandweer o.m. naar Oosterland verhuisde zonder de raad daarin van te voren te hebben gekend. Verder vroeg hij of het voor malige raadhuis „Oostkenshil" te Oosterland nu nog lang leeg zal moeten staan. „Talmen is verlies in dezen", was zijn commentaar. Verder sprak de heer Overbeeke over de badhuizen in de gemeente, de her bestratingen, de woningnood, die nu volgens hem opgeheven zou zijn door de ratiobouw, en wees verder op de wenselijkheid in de gemeente de garagebouw te stimuleren door grond, achterwaarts gelegen, hier voor ter beschikking te stellen door het maken van toegangen hiernaar. Dat de financiële positie der ge meente gunstig is stemt tot voldoe ning en laten wij trachten deze ge zond te houden, aldus was het slot commentaar van de heer Overbeeke. De voorzitter betreurde de kritiek van de heer Overbeeke, die niet wij zen op vertrouwen in het gevoerde beleid van b. en w. Voor verschillen de argumenten vindt hij dat het spij kers zoeken is op laag water. „Oost kenshil" staat nog maar pas leeg, en wanneer we een gunstig bod krijgen zal tot verkoop worden overgegaan, aldus de raadsvoorzitter. De bad huistarieven verhogen, zoals de heer Overbeeke aanried, zal leiden tot nog minder gebruikmaking hiervan, en dat de woningnood opgeheven is, be streed de voorzitter, want er staan altijd in de gemeente nog 60 woning zoekenden ingeschreven. Ook de vragen van de heer Bakker werden door de voorzitter beantwoord. Bij het rapport van de commissie van onderzoek naar de begroting vroeg de heer Bolle naar de subsidie voor de volksfeesten. „Is dit bestemd voor de kinderen of ook voor de oude ren?", zo informeerde hij. Nu het eerste waar is zal hij zijn stem hier aan geven. Voor de subsidie die ge geven zal worden voor de sport stemde de hele SGP-fractie tegen, nl. de heren L. M. Bolle, M. Boogert, en S. van Klinken. De gemeente Duiveland is zeker de meest welva rende gemeente van het eiland. De toch heus niet krap opgezette gemeentebegroting sloot aanvanke lijk met een goed slot van f 15.596,96. Door het verdubbelen van de subsi dies aan de sportverenigingen en door f 1000 meer uit te geven voor feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet, wordt het goed slot teruggebracht op f 13.746,96, maar bovendien kan nog f 30.000 worden gereserveerd voor het vergroten van de rioolwaterzui vering te Nieuwerkerk. Overigens wordt dan wel geklaagd over de enorme stijging van de kosten voor Algemene Bijstand. Daarvoor is dan ook voor hoofdstuk 9, waaronder dit ressorteert, een tekort geraamd van f 240.920,27. Gerekend is op een uit kering van het Gemeentefonds van f 68.000. Voor schrijf- en bureaube hoeften werd f 6000 geraamd, druk- en bindwerk f 2000, representatie- en vergaderingskosten f 2200, telefoon kosten f 2200. Kosten uittreden uit de Centrale Dienst zal vermoedelijk f 6220 vergen, premiën woningsplit sing f 6000, onderhoud straten en pleinen f 21.000, straatverlichting f 13.000. Diverse sportverenigingen krijgen f 1700, en ruim f 3000, ver schillende instellingen zoals Zeeuw se Muziekschool, Cult, verenigingen, mandolinevereniging enz. Het her tenkamp te Ouwerkerk vergt f 450, en de oefenlokalen voor de muziek verenigingen f 1200. Enkele in het oog lopende posten voor sociale zorg zijn: bijstand aan niet in inrichtin gen verpleegd wordende personen: f 70.000; verplegingskosten van wel in inrichtingen verpleegd wordende personen: f 12.900. Sociale Werk plaats f 20.000. Gezinsverzorging en gezinshulp f 17.000. Gerekend wordt aan inkomsten: grondbelasting f 25.110; personele belasting f33.400; hondenbelasting f 1.150. De reini gingsrechten worden verhoogd tot f 17 per emmer, verwachte opbrengst f 18.122 (1066 emmers). Besloten werd tenslotte de begroting 1967 goed te keuren met aan inkomsten en uit gaven gewone dienst de som van f 2.296.429,74, en de kapitaaldienst met een inkomen van f 6.291.302,95 en een uitgaaf van f 6.471.067,69, al zo een nadelig saldo van f 179.764,74. ADVERTENTIE •0000000000000000000000000000000000000000000000000000000********************^ Met ingang van 1 januari 1967 berust het beheer van Hötel-restau- 5 rant „DE TORENHOEVE", Haamstede (Westenschouwen) bij de heer J 5 en mevrouw R. VAN OUDHEUSDEN-VERHOEF. 2 2 000000000000000000000000000000000000*0000000000000000000000000000*00000*000 A Nederlandse regering heeft de schuld" DEN HAAG, 31-12. De acht Chi nese lastechnici, die na een gedwon gen verblijf van vijf maanden in het gebouw van de Chinese legatie in Den Haag naar hun vaderland zijn teruggekeerd, zijn vertrokken met vriendschappelijke gevoelens ten op zichte van de Nederlandse bevolking doch niet ten opzichte van de Ne derlandse regering. Dit blijkt uit een gestencilde ver klaring van deze delegatie naar de 19e jaarvergadering van het inter nationale instituut voor lastechniek te Delft, die vrijdagavond van de zijde van de Chinese legatie aan de pers werd verstrekt. In deze verklaring werpen de acht delegatieleden de schuld aan de dood van hun collega Hsu Tzu-Tsai ge heel op de Nederlandse regering. Tij dens de conferentie in Delft, zo zeg- Amerikanen rookten veel WASHINGTON, 31-12. De Ameri kanen hebben in 1966 tezamen een record aantal sigaretten van 542 miljard gerookt hetgeen 13 miljard meer was dan vorig jaar en 34 mil jard meer dan in 1964. Het ministerie van landbouw in Washington dat dit vrijdag bekend maakte gaf als oorzaken op het gro tere aantal Amerikanen dat de leef tijd voor roken bereikt^, hogere in komsten, en grote verschepingen naar ed strijdkrachten overzee. Ned. zaakgelastigde in Peking op thuisreis HONGKONG, 1-1. De Nederland- se zaakgelastigde in Peking, G. J. Jongejans, heeft zondag in Hong kong gezegd dat hij tijdens de vijf maanden durende diplomatieke strijd van zijn regering met de Chinese een „onpersoon" geworden was. „De Chinezen namen geen notitie van mij en ik bestond eenvoudig niet", zei hij. Zelf had hij besloten op het grondgebied van de Neder landse missie in Peking te blijven nadat de Chinezen hem hadden ge zegd dat hij niet langer de diploma tieke status genoot. „Ik was bang dat zij mij zouden aanhouden om ondervraagd te worden en dat zou vervelend geweest zijn". Hij kon zijn vrienden ontvangen en sommigen daarvan trokken gevangeniskleding aan op een partijtje te zijner ere. Het was hem gebleken dat de „culturele revolutie" de buitenlandse diploma ten in Peking nader tot elkaar ge bracht had. De heer Jongejans wil de maandag naar Nederland vlie gen, zei hij. TWEEDE KAMER gen zij, werd Hsu-Tzu-Tsai benaderd door Amerikaanse agenten, die hem trachtten te bewegen zijn land te verraden. Als gevolg daarvan tracht te hij te deserteren en verwondde hij zichzelf, toen hij op 16 juli uit een raam sprong, aan de gevolgen waar van hij de volgende dag overleed. „De Amerikaanse agenten", zo vervolgt de verklaring, „voerden hun activiteiten uit met medeweten van de Nederlandse regering, die deswe ge onomstotelijk verantwoordelijk is voor de dood van Hsu Tzu-Tsai". SAIGON, 1-1. Het Vietnamese „Nationale Bevrijdingsfront" (Viet cong) heeft een bestand van een week lang bij gelegenheid van het komende Vietnamese nieuwjaar aan gekondigd. De radio van het front deelde mee dat dit bestand zou duren van zeven uur plaatselijke tijd op 8 februari tot zeven uur. op 15 februari. Dat is drie dagen langer dan het best'and dat reeds door de Zuidvietnamese re gering en haar bondgenoten voor het Vietnamese nieuwjaar was aange kondigd en dat 96 uur zou duren te beginnen op 8 februari. Het aanstaande Vietnamese nieuw jaar, de belangrijkste datum op de Vietnamese kalender, vormt het be gin van „Dinh Moei" (het jaar van de geit). b De V.S. zullen de bombardemen ten op Noord-Vietnam niet onvoor waardelijk staken. Zij eisen de ver zekering dat stopzetting van deze bombardementen gepaard zal gaan met een „vredesgebaar" van de te genstander. Rij-exaitien gaat meer kosten DEN HAAG, 31-12. Met ingang van 1 januari zijn de kosten van deelname aan de diverse rij-exa mens, waarvan de prijzen naar ge lang van het gewenste rijbewijs va riëren, over de gehele linie met één gulden verhoogd. Ook de z.g. genees kundige verklaring gaat meer kos ten: de prijs hiervoor is met een kwartje verhoogd tot f 1,25. Aldus een besluit van de minister van verkeer en waterstaat van 28 december. Het K.N.M.I. deelt mede: Een bijzonder nat jaar is afge sloten, zelfs was het over het algemeen nog natter dan in 1965. In laatstgenoemd jaar is in ons land gemiddeld 987 mm neerslag gemeten hetgeen toen een record was sedert het be gin der metingen in 1848. In het afgelopen jaar is dit record belangrijk „verbeterd", toen is voor de eerste maal in ons land gemiddeld meer dan dui zend millimeter neerslag ge vallen; de uit voorlopige ge gevens verkregen waarde be draagt zelfs 1040 mm. Vooral op de Veluwe en in zuid-Lim burg is het bijzonder nat ge weest. Daar ligt het gemiddel de boven de 1150 mm, daaren tegen bedraagt het in de pro- vincie Groningen niet meer dan ongeveer 900 mm. Zowel te Den Helder als in Maas tricht was 1966 het natste jaar sedert het begin van de me tingen van de neerslag aldaar in resp. 1843 en 1857. Zeven maanden van het afgelojien jaar waren aan de natte kant. waarvan juni, juli, november en december gemiddeld be langrijk meer dan honderd millimeter hebben gebracht Vooral de maand december was een bijzonder natte maand hoewel toen over het algemeen iets minder neerslag viel dan in die van 1965. In De Bilt heeft het 975 uur geregend, ge- sneeuwd en gehageld tegen 543 uur normaal. De zon scheen ongeveer 250 uur minder dan normaal, in het noordoosten was het tekort het kleinst, in het zuidwesten van het land het grootst. In Den Helder werden ongeveer 1415 uur zon neschijn gemeten, daarentegen op de Veluwe slechts ongeveer 1180 uur. In De Bilt was 1966 het somberste jaar sedert 1937, evenals te Vlissingen en in zuid-Limburg. De tempera tuur was gemiddeld ongeveer normaal. Het zomerseizoen was te koud, de wintermaan den brachten veel zacht weer. De koudste maand was januari de warmste ditmaal juni. Te De Bilt werden 14 warme zo merse dagen genoteerd tegen 23 normaal, op 57 dagen heeft het er gevroren, gemiddeld vriest het daar op 64 dagen per jaar. Scheepvaartberichten Aagtekerk, 30-12 te Singapore. Zafra, 31-12 te Port Said. Korenia, 21-12 van Colombo naar Singapore. Tjipanas, 1-1 te Port Elizabeth. Esso Rotterdam, 1-1 van Bombay naar Rastanura. Dit is Gnufl Gnufl is een allerbelachelijkste pluizenaar, met felle oogjes en een knopneus. Verder heeft hij alleen maar haar. Lang, warrig haar, dat zich naar alle kanten laat kammen. Gnufl is een ragebolrage, die zich gelijk de beatmuziek met een reuze vaart van een internationale popu lariteit weet te verzekeren, zegt men BLIK DOOR HET WERELD DEN HAAG, 31-12. In de Tweede Kamer heeft staatsecretaris De Meij er (soc. zaken) een prognose gegeven over de voor 1967 te verwachten werkloosheidcijfers. Hij berekende dat het aantal werklozen het vol gend jaar 79.000 mannen en 6.000 vrouwen zal omvatten. De verdeling van het aantal werk loze mannen per provincie is als volgt met tussen haakjes het per centage werklozen per beroepsbe volking in die provincie: Groningen 5.000 (4.5), Friesland 3.500 (3.6), Dren te 5.500 (7.9), Overijssel 7.900 (3.9), Gelderland 9.000 (2.9), Utrecht 2.700 (1.6), Noord-Holland 9.000 (1.7), Zuid- Holland 11.000 (1.5), Zeeland 2.000 (3.2), Noord-Brabant 19.000 (3.9) en Limburg 7.500 (3.3). Het landelijk werkloosheidspercentage omvat 2.7 procent. Verdeeld over de beroepsgroepen is het aantal mannelijke werklozen als volgt: landarbeiders 4.000, me taalarbeiders 8.000, bouwvakarbei ders 19.000, chauffeurs 4.300, horeca- sector 4.500, losse arbeiders 10.300, kantoorpersoneel 7.500, overige be roepen 10.000 en minder geschikten 12.000. Staatssecretaris de Meijer deelde mee dat thans in het kabinet over leg wordt gepleegd over een eventu ele verhoging van de rijksbijdragen voor aanvullende werken ter bestrij ding van de werkloosheid. In de be groting 1967 van het departement van sociale zaken is voor dit doel een bedrag van 21.5 min. gulden uit getrokken, berekend naar een aantal van 20 40.000 werklozen. b Zondagavond laat was van Ame rikaanse en Zuidvietnamese zijde melding gemaakt van 119 inbreu ken op het nieuwjaarsbestand dat tot zondag 00.00 uur Ned. tjjd duur de. De heren diplomaten kunnen hun verlof gebruiken om na te denken over de toekomst ran de N.A.V.O. De grote raad t>an dit verbond heeft voor het laatst in de Gaules Frank rijk vergaderd en daaromheen zyn nog ettelijke bijeenkomsten geweest, die op de een of andere manier te maken hadden met de westerse sa menwerking op politiek en militair terrein. In alle toonaarden werd daarbij erkend dat het strikt noodzakelijk was de betrekkingen met oost-Euro pa zo goed mogelijk te maken - daar was iedereen het wel over eens, in clusief Willy Brandt tijdens zijn de buut als minister van buitenlandse zaken van de bondsrepubliek. Hij zou trouwens ook een bezoek aan Moskou op zijn programma hebben. Dan was men het ook wel eens dat de dreiging uit het oosten niet zo groot meer toas als hij wel eens is geweest. Wat ook wel te danken is aan de afschrikwekkende werking die van de N.A.V.O. uitging tijdens de gloriedagen van het instituut. Die gloriedagen zijn nu voorbü en de westerse gemeenschappelijke de fensie hangt wel erg los bijeen. Dat is niet helemaal zoals men zou wil len en er kwamen tal van ideeën naar voren om daar verbetering in te brengen. Moet de Westeuropese Unie W.E.Utot een nieuw poli tiek en militair verbond gemaakt worden? Moet er een Europese strijdmacht komen? Commissie Voorlopig kwam men niet verder dan het stichten van een studiecom missie. En van een groep die de nu cleaire planning gaat bekijken, waar in ook Duitsland een vast lid is en de kleinere N.A.V.O.-landen roule ren. Maar is dat nu genoeg om Duitslands begeerte aan medezeg genschap in de kernstrategie te be vredigen? Kanselier Kiesinger heeft wel ge zegd dat de bondsrepubliek helemaal geen behoefte voelt om kernwapens te bezitten, alleen of met anderen. Maar er klinken ook andere opvat tingen uit Bonn. En als men alle ideeën die verder te berde werden gebracht, inclusief de onvermijdelij ke vragen, dan wordt dit een hele waslijst. Natuurlijk waren er wel zaken die zonder meer voor ieder aanvaard baar waren. Zo prees men de rede van de Fransman Couve de Murville, die tot veler genoegen de mening uitte dat de N.A.V.O. nog een grote taak had en daarom ook in 1969 bij het aflopen van het verdrag, behoort te worden voortgezet. Maar daarbij liet hij het hoe en waarmee in het midden. En daarin schuilen nu juist de puzzels. Het gesukkel met de N.A.V.O. dat er al was voor de Franse uittreding uit de organisatie dat zeer duidelijk maakte, is wel op velerlei wijze in Overgave na dertig jaar MALAGA, 31-12. Twee Spaanse broers uit een dorp nabij Malaga hebben zich bjj de politie gemeld, nadat zjj dertig jaar ondergedoken waren geweest. De 62-jarige Juan Hidalgo en zijn 57-jarige broer Manuel verklaarden dat zij zich hadden verborgen, toen in het begin van de burgeroorlog (1936-1939) de nationalistische troe pen van Franco Malaga veroverden op de republiekeinen. Sindsdien hiel den de twee broers, die al die tijd in huis bleven, zich bezig met het bak ken van brood, dat hun vrouwen verkochten. Vrijdag j.li. meldden zij zich bij de politie, nadat de regering onlangs een amnestie had afgekondigd voor alle politieke misdrijven uit de ja ren van de burgeroorlog. Verloving in Spanje ESTORIL, 31-12. Maria Dona Pilar, 30-jarige dochter van Don Juan van Bourbon, de graaf van Barcelona, heeft zich vrijdag ver loofd met de 32-jarige bankierszoon Don Louis Gomez-Acebo. De datum van het huwelijk, dat vermoedelijk in Portugal zal plaatsvinden, is nog niet bekendgemaakt. Don Juan wordt door vele Spaan se monarchisten als de eigenlijke rechthebber op de Spaanse troon be schouwd. Men neemt aan dat zijn 28-jarige zoon, prins Juan Carlos, door generaal Franco is uitverkoren om te zijner tijd de troon te bestij gen. woorden vervat, maar zelfs lof een diagnose is het «iet gekomen: daar voor waren er te veel dokters in ac tie, die uiteraard helemaal niet z\jn toegekomen aan het tmorschrvren van een geneesmiddel. Dat er toch een keer zal moeten komen wil de N.A.V.O. niet een hopeloos geval worden. Canada viert eeuwfeest OTTAWA, I-I. Canada is op de nieuwjaarsdag begonnen met de vie ring van zijn 100-jarig bestaan. Pre mier Lester Pearsen ontstak op de heuvel in Ottawa waar het parle- mensgebouw ligt, een vlam. Er wa ren redevoeringen via radio en tele visie - o.a. van koningin Elizabeth van Engeland - vreugdevuren en 100 saluutschoten. BURGHHAAMSTEDE Oud en nieuw De meer dan normale drukte in beide dorpen deed in het afgelopen weekend duidelijk blijken dat veel kinderen hun ouders opgezocht had den om de jaarwisseling gezamenlijk door te brengen. Verder waren er opmerkelijk veel eigenaars van een zomer- of tweede huis die in de rus tige sfeer de feestdagen doorbrach ten. Oudejaarsnacht verschilde maar weinig van die van vorig jaar. Over al veel mensen op straat om elkaar de beste wensen toe le voegen en dan verder zeer veel vuurpijlen en ze venklappers met in de polder hier en daar op een boerderij een salvo ge weerschoten. De jongelui reden het nieuwjaar binnen op knalpotloze brommers wat veel lawaai tengevolge had. Om streeks half één werd het rustig en kon een ieder zich gaan bezinnen wat het nieuwe jaar met zich mee zal brengen. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende ge vonden voorwerpen: Blauwe regen pijpen; groene handschoen; paar groene dameshandschoenen; grijze geblokte sjaal; lederen motorhand schoen; groene dameshandschoen; blauwe want; vierkleurig vulpot lood; zilveren halskettinkje; uit- schuifbare ladder, merk „Wienesse". Verloren: een armband. Inlichtingen bij de postcomman- dant der Rijkspolitie te Nieuwer kerk. OOSTERLAND Bestelwagen vernield Vrijdagmiddag had op de rijksweg onder deze gemeente ter hoogte van de ingang van de Maatje Jobs Ha- ringsweg een autobotsing plaats. De alhier woonachtige heer G. van D. komende met een bestelwagentje uit de richting Zierikzee, wilde de M. H. Jobsweg inslaan en zag niet dat er vanuit de richting Zijpe een perso nenauto naderde met aan het stuur de heer M. G. uit Vlissingen. Er volgde een botsing die voor het be stelwagentje funest was. Het werd zo goed als geheel vernield. De Vlis- singse personenwagen kreeg even eens enkele flinke deuken aan de carosserie. Beide bestuurders bleven zo goed als ongedeerd. De rijkspoli tie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Rumoerige oudejaarsavond De overgang van het oude naar het nieuwe jaar was ditmaal hier ter plaatse vrij rumoerig. Tijdens de verschillende kerkdiensten bleef het vrij rustig, doch toen deze uit waren was het hek van voor de dam. Met horden van soms 30 a 40 jongeren werd met behulp van allerlei soort vuurwerk de boel op stelten gezet. Er waren knapen die zakken vol rot jes hadden en die bij enige inwoners bv. brandend in de brievenbus gooi den. Ook werden vaak voorbijgan gers lastig gevallen met deze ge vaarlijke projectielen. De politie deed wat ze kon om deze baldadig heid de kop in te drukken, doch ze kon niet overal tegelijk zijn. Het is te hopen dat door de nieuwe bepa lingen in de politieverordening aan dergelijke onbeschaafdheden een einde kan worden gemaakt of in elk geval er paal en perk aan gesteld. In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad werd dit vast gesteld. Met grote helderheid drong het plotse ling tot Aram door, dat hij verloren was, dat dit het einde van zijn avonturen be tekende. Zelfs wanneer hij erin zou slagen zich van zijn boeien te ontdoen en naar boven te klimmen, dan nog zou het on mogelijk zijn voor hem alleen het zware blok voor het gat in de rotswand weg te duwen. Hier lag hij, in een volkomen on bekend land, opgesloten in een grafgewelf met een dode, overgeleverd aan een ver schrikkelijke hongerdood. In een opwelling van wanhoop richtte hij zich half op en begon een koortsachtige poging te doen om het leer van zijn ban den stuk te schaven tegen de scherpe rots wand, dat hij het kreunend opgaf. Duizenden vragen woelden door zijn hoofd. Wie waren deze kerels en wat had dit alles te betekenen? Waarom al deze moeite en geheimzinnigheid om het mas ker van een dode te bemachtigen? Aram begreep alleen dat het toeval hem getuige had doen zijn van een of andere duistere schurkenstreek, doch deze gedachte schonk hem weinig hoop. Hij bedacht bitter, dat de fakkels, die de kerels in hun haast had den achtergelaten, spoedig uitgebrand zou den zijn. Dan zou hij in het duister zitten, levend begraven bij een met juwelen be klede dode. Langzaam kwam hij overeind en liet zijn blikken door het gewelf dwalen en plotse ling verstarde hij. In één van de verste hoeken had hij een donkere gedaante ont dekt, die bewegingloos op de grond lag. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2