DE ZIERIKZEESCHE COURANT Acht schilderijen (f 15 miljoen) verdwenen uit Engels museum Besluit Landelijke Huisartsen Vereniging wordt „onzalig" genoemd Drama op Sardinië Artsen verwierpen het regeringsvoorstel Amerika verstaat zich met Rusland over raketten OUDSTE KUSTVAARDER GEZONKEN Prij sverhoging van aardolieprodukten Betaling abonnementsgeld ZIERIKZEESCHE.,, NIEUWSBODE B Maandag 2 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19719 WAARIN OPGENOMEN <60AK.flfc EN ADMINISTRATIE: lanncwekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, oa 18.01 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzec aöCNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: «'np pc 3 <naanden bij vooruitbetaling I 6,50, per week }0 cent Losse nummers 15 cent Verschijnt maandag, dingdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 16 een» per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Stuitende vuur happening te Zierikzee Waardevolste kunstdiefstal Een reuzenglobe Uit nummer bestaat uit 6 pagina's LONDEN, 31-12. Zaterdagochtend is de verdwijning van acht schilde rijen, met een gezamenlijke waarde van ongeveer vijftien miljoen gul den, uit het Dulwich-museum nabij Lenden ontdekt. In de voorafgegane avond of nacht schenen dieven zich toegang te hebben verschaft via een deur waarvan een paneel was uit gezaagd. De vermiste stukken zijn drie Rem- brandts („Meisje bij een raam", dat als het waardevolste stuk van het museum wordt beschouwd, „Portret van Titus" en „Portret van Jacobus de Gheyn"), drie stukken van Ru bens („Drie nimfen met de hoorn des cvervloeds", „Sint Barbara" en „De drie gratiën"), een stuk van Els- heimer „Susanna en de ouderlingen") en een Gerard Dou („Vrouw aan het spinet"). De gestolen schilderijen hingen alle in hetzelfde museumvertrek. Het Dulwichmuseum werd tussen 1812 en 1814 gebouwd door sir John Soane, in 1944 door een vliegende bom getroffen (de schilderijen waren toen reeds in noord-Wales onderge bracht) en in 1950 volgens het oor- spronkelijke ontwerp herbouwd. Het is in het bijzonder bekend om zijn werken van Nederlandse meesters. De meeste schilderijen waren door Noël Desenfans, een Franse kunst handelaar in Londen achter in de achttiende eeuw, nagelaten aan zijn vriend sir Peter Bourgeois, land schapschilder bij koning George III. Bourgeois vermaakte de schilde rijen met neg andere door hem ver zamelde werken - in totaal 371 stuks en met een thans geschatte waarde van ongeveer driehonderd miljoen gulden - aan het uit 1619 stammende Dulwich college, dat op ongeveer anderhalve km afstand van het ge lijknamige museum is gelegen. Deze kunstdiefstal was wel de meest waardevolle welke ooit in En geland en mogelijk in de gehele we reld is gepleegd. Bij een diefstal in 1962 van 35 schilderijen uit een Londens museum werd voor een waarde van vier mil joen gulden buitgemaakt. Een jaar daarvoor werd het door Goya ge schilderde portret van de hertog van Wellington uit het Nationale mu seum gestolen, dat later werd terug gevonden. Scotland Yard heeft een groot - ADVERTENT1E QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland scheepse jacht op de dieven ingezet en Interpol gewaarschuwd. Vlieg velden en havens worden bewaakt. Bij de toegang vao het museum hing zaterdag de mededeling: „Tot onze spijt is het museum vandaag niet geopend. Onze verontschuldi ging voor mogelijk ongemak voor u". Losprijs In de nacht van zaterdag op zon dag werd de secretaris van de Royal Academy - die met Dulwich College eigenlijk niets te maken heeft - door een onbekende opgebeld, die ,.een losgeld" van 100.000 pond, dat is een miljoen gulden, eiste en dreig de anders „de hele boei te zullen verbranden". Of dit telefoontje een mystificatie was of ernstig bedoeld, is voor nie mand duidelijk geworden. Zeker is echter, dat de man die de acht schilderijen in zijn bezit heeft ze niet kan verkopen, omdat iedere verzameling of verzamelaar van naam deze schilderijen moet kennen. Zodoende zijn ze voor de dieven ei genlijk waardeloos, tenzij het inder daad om een afpersingsmanceuvre gaat en deze lukt. De schilderijen waren niet verzekerd. UTRECHT. 31-12. Het besluit van de landelijke huisartsenvereniging, het op het rapport van de commis sie-Van der Ven gebaseerde rege ringsvoorstel met betrekking tot de honoraria van de huisartsen af te wijzen, is op een persconferentie van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties door de voorzitter van het G.O.Z., de heer J. Hendriks, een „onzalig besluit" ge noemd. Het centraal bestuur van de lan delijke huisartsenvereniging, zo zei hij. heeft het lot van zijn leden in eigen hand genomen en dat is een kwalijke zaak. Grote bezwaren heeft de heer Hendriks er .~ok tegen dat de L.H.V. nu tarieven heeft vastgesteld (na 8 januari f 8,- per visite, f 12,- per consult en f 24,- of f 36,- voor hulp gedurende het weekeinde) waar CAGLIARI, 1-1. Onbekenden heb ben op oudejaarsavond in het dorp Ollolai op Sardinië een smid, zijn vrouw en een 11-jarige kleinzoon doodgeschoten. De daders kwamen binnen toen het gezin van de smid met enkele buurkinderen naar de televisie zat te kijken. De buurkinderen werden weggestuurd en het echtpaar met het kleinkind tegen de muur gezet en met een mitrailleur vermoord. Toen de buren kwamen aansnel len. waren de daders al verdwenen. Men vermoedt dat het bloedbad ver oorzaakt is. doordat de smid op de hoogte zou zijn geweest van bepaal de feiten, die belastend zouden zijn voor de onderwereld in de streek. van de hoogte uitsluitend door hun behoeLe is bepaald. De L.H.V. heeft volgens de heer Hendriks nooit aan getoond dat de nieuwe tarieven in een redelijke verhouding staan tot de geleverde prestatie. De ziekenfondsen verkeren nu in de moeilijke situatie dat zij genees kundige hulp moeten garanderen aan hun acht miljoen leden, terwijl zij daartoe feitelijk neg niet in staat zijn zolang er geen ministeriële beschik king of algemene maatregel van be stuur is waarbij de hoogte van een vergoeding van de ziekenfondsen aan hun leden voor gemaakte kosten voor huisartsenhulp is vastgesteld. Russisch koelschip gezonken JUNEAU (Alaska), 1-1. In dc Beringzee is zaterdag een Russisch koelschip gezonken dat deel uit maakte van een vissersvloot van ongeveer 50 Russische vaartuigen. Ongeveer 74 van de opvarenden wer den opgepikt. Volgens de comman dant van de vloot werden nog vijf zeelieden vermist. Een vliegtuig en een schip van de Amerikaanse kust wacht nemen aan het opsporings werk deel. Het 33 meter lange koelschip ver dween op 35 mijl ten noorden van het eiland Oenimake in de Aleoeten in de golven, nadat er egn lek in de machinekamer was ontstaan. Meet Nederlandse rechter niet met gelijke maat Nieuw jaarsboodschap secretaris-gen. Thant NEW YORK, 30-12. Secretaris generaal Thant van de V.N. heeft in zijn nieuwjaarsboodschap alle men sen van goede wil verzocht zich te buigen over de vraagstukken van oorlog en vrede en opnieuw gepleit voor het staken van de strijd in Viet nam. Thant wees er op, dat er welis waar diepgaande meningsverschillen bestaan over de oorlog in zuidoost- Azië, maar dat toch het aantal men sen, dat ernstig verontrust is door het verschrikkelijke leed en de grote risico's die deze strijd met zich mee brengt, steeds groter wordt. Het was meer dan ooit nodig zich te bezin nen op de enorme verkwisting van energie en hulpbronnen, die aange wend zouden kunnen worden voor het scheppen van een wereld, die het diepgewortelde verlangen van de mens naar vrede, gerechtigheid en vrijheid kart bevredigen. UTRECHT, 31-12. De Nederlandse rechter meet niet ieder met gelijke maat zegt 45 procent van de Ne derlandse bevolking, terwijl 38 pro cent het daarmee niet eens is en 17 procent geen mening heeft. Dat de rechter met gelijke maat meet vindt bij slechts één politieke groepering een absolute meerderheid: de V.V.D. (51 procent). Dat hij niet met gelijke maat meet is het oordeel van de P.S.P.-stem- mers. Als voorbeelden van niet-met- gelijke-maat-meten worden genoemd de TRES-zaak, de Baarnse moord zaak en de affaire-Smallenbroek. Elf procent van alle Nederlanders spreken wanreer zij het over recht spraak hebben over „vriendjespoli tiek" en klassejustitie". Dit is gebleken uit de omvang rijke enquête die het weekblad „Re vue" onder het motto „politiek in Nederland" heeft gehouden. Tachtig procent van de Nederlandse bevol king is het eens met de woorden in het lied „Wij leven vrij", maar 38 procent vindt dat de vrijheid steeds kleiner wordt, terwijl de heift van de Nederlandse bevolking van oor deel is dat men in Nederland niet vrij is tegen en voor iets te demon streren. „Demonstratievrijheid moet er zijn" vindt 56 procent van de Nederlanders. Er moet ook vrijheid zijn voor sport op zondag vindt 86 procent (36 procent van de A.R.P.- en 45 procent van de C.H.U.-stem- mers vindt dat de vrijheid van sport wedstrijden op zondag moet worden beperkt c.q. opgeheven). iCOC De grootste in serie vervaardigde globe van de wereld maakt op het ogenblik de topografische afdeling van een heel gewone boekwinkel in West-Berlijn attractief. Op een schaal 1 10.000.000 is hier het aardoppervlak op een reu- zenbol met een doorsnede van 1,27 meter en een omvang van vier meter uit breid. Voor de belangstellende beschouwer draait een in de voet ingebouwde elctromotor de van binnen verlichte globus om zijn eigen „aard"-as. Uniek is dit expositie-exemplaar echter niet. Gegadigden kunnen dit pronkstuk voor een bedrag van 5.800 mark bij de fabrikant bestellen. Patiënten betalen a Zware regenval heeft in het ge bied van Trajano Moraes in de Bra ziliaanse staat Rio de Janeiro aan dertien mensen het leven gekost. UTRECHT, 31-12. De artsen be spraken op een vergadering te Utrecht het pre-advies van het cen traal bestuur van de L.H.V. Dit had zjjn leden aangeraden, het regerings voorstel af te wijzen hetgeen is ge schied. Men zag namelijk geen kans, het voorstel van de commissie-Van der Ven - met de strekking waarvan men het wel eens is - los te koppelen van de temporisering (inhalen ach terstand van 51 procent over een pe riode van drie jaar) en de ingangs eisen (1 januari 1968) van de rege ling. Heel zwaar woog ook het ont breken van de garantie dat de 51 orocent inderdaad zal worden gere aliseerd, nu de regering de extra ho- "rrariumverheging afhankelijk heeft gesteld van de economische situatie. De drie leden van het centraal be- Overlevende teruggekeerd SCHIPHOL. 31-12. De 20-jarige Philip Elskamp uit Enschede, stuur man van de op eerste kerstdag na bij Stockholm vergane Groningse kustvaarder Antje, is nog moeilijk lopend door enkele bevroren tenen en nog stijve knie-gewrichten, met het Ujntoestel van dc S.A.S. op Schiphol aangekomen. Daar werd hij omhelsd door zjjn verloofde, Gerrie Gccrdink, zijn vader, twee zusjes, broer en zwager. Toen zondagochtend vroeg de 199 brt metende kustvaarder 15 mijl ten oosten van Stockholm zonk, ver dronken daarbij twee van de vier opvarenden: kapitein-eigenaar F. Fokkoma (61) uit Groningen en de 19-jarige Portugese matroos Julion Lima. Stuurman Elskamp en de Portugese matroos Pedro Menres Pereira (26) werden, nadat ze zich drie uur lang in, en later op een omgeslagen lekke sloep tegen een hoge zee hadden verzet, door een helicopter uit het water opgepikt en aan land gezet. Beiden werden uit geput naar een ziekenhuis in Stock holm gebracht, stuurman Elskamp met bevroren bénen. De „Antje", oudste kustvaarder van de Nederlandse koopvaardij, was vorige week donderdagavond uit de Finse haven Falkum vertrok ken met een lading hout voor Exe ter in Engeland. In het stormweer stootte het in 1901 gebouwde scheep je nu en dan hevig op de ijsschotsen en moet toen. volgens Elskamp. op een rotte plek lek zijn geslagen. Na dien is het schip gezonken. WASHINTON, 31-12. President Johnson heeft zijn nieuwe ambas sadeur in Moskou opgedragen de Rusische regering naar haar plan nen te vragen op het gebied van de Op naar Maurik-reunie van naamgenoten MAURIK, 31-12. In mei zal in het Betuwse dorp Maurik een reünie worden gehouden van Nederlanders die de achternaam van Maurik met au of van Mourik met ou dragen. Het dorpscomité heeft aan de hand van telefoonboeken lijsten samenge steld met de namen van hen die in aanmerking komen voor de reünie. Zij zullen een uitnodiging krijgen om naar Maurik te komen. Er is ech ter één voorwaarde: de reünisten moeten een financiële bijdrage leve ren aan de bouw van een dorpshuis in Maurik. Overigens zijn er al honderden re acties binnengekomen van Van Mau- rikken en Van Mourikken. Men denkt ongeveer 3000 reünisten te kunnen ontvangen. Aangezien men in Maurik niet over voldoende zaal ruimte beschikt, zullen zij worden ondergebracht in grote caravanlood- sen. De maand mei is gekozen, om dat de Betuwe dan door zijn bloe sem op zijn mooist is. Tevens wordt dan het nieuwe stuwencomplex in de Rijn bij Maurik officieel in ge bruik genomen. verdediging tegen raketten. Gezien de grote politieke en economische gevolgen voor de beide landen heeft Llewellyn Thompson, die over en kele dagen Foy Kohier als ambas sadeur in Moskou zal opvolgen, de dringende opdracht gekregen zich ever deze zaak te verstaan met de Russische premier Kosygin, zo wordt van betrouwbare z(jde in Washing ton vernomen. Hij moet met de Russische premier de mogelijkheid bespreken van het afzien van de bouw van een net van anti-raket-raketten of de be- ROTTERDAM. 30-12. In overleg met het ministerie van economische zaken zullen de aardoliemaatscbap- pijen met ingang van 1 januari 1967 de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten ver hogen. Als gevolg van de gestegen accijns en de daarover geheven omzetbelas ting zullen de prijzen van de auto- benzines worden verhoogd met f 4,20 per 100 liter. Tengevolge van de gestegen we reldmarktnoteringen gelden onder staande prijsverhogingen: Petroleum. Vz cent per liter Tractorpetroleum, f 0,40 per 100 1. Stookolie 400 sec f 2,- per 1.000 1. Stookolie 800 sec f 2,- per 1.000 kg. Treedt welgemoed in 'i volle leren. Aanvaardt de taak U nu gegeven. 5000CCCCOCOSOC05505CG005CC Abonnees buiten Schouwen- Duiveland. die zich dc hoge incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a f 6,50 voor het eerste kwar taal 1967 storten of overschrij ven op onze postgirorekening nr 1 3 7 6 7 7 Abonnees die gewoon zijn per giro te betalen en op wie wij dus geen postkwitantie afge ven, wordt verzocht ook thans te gireren en niet te wachten tot wij een berichtkaart sturen U voorkomt hiermede veel ex tra werk! Nog eenvoudiger: vraagt ons een kaart voor automatische giro-overschrijving. De administratie stuur die aanvankelijk geneigd wa ren ja te zeggen tegen het regerings voorstel schaarden zich toen ook ach ter de acht tegenstanders, zodat het ore-advies door het centraal bestuur unaniem is onderschreven. Ook de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering van de Genees kunst staat achter het centraal be stuur van de L.H.V. TERSCHELLING. Zestig mijl ten noordwesten van Te2"schelli.ng kampt het Noorse vrachtschip Raagan (2400 ton dwt.) met moeilijkheden. Het seinde, dat het een lek heeft- en onmiddellijk sleepboot hulp nodig heeft. perking ervan tot enkele symboli sche batterijen. Daarmee zou men een toeneming van de internationale spanning voorkomen en zich enorme sommen besparen. Als het antwoord van de Russen negatief is, zo zegt men in bevoegde kringen in de Amerikaanse hoofd stad, en de installaties die al rond om Rusische steden zijn waargeno men werkelijk een eerste stap is naar de vestiging van een algemeen ver- dedigingsnet betekenen, zal Ameri ka zich, zij het met tegenzin, ge dwongen zien soortgelijke maatrege len te nemen. De verhoging van de accijns, ge combineerd met recentelijk gestegen wereldmarktprijzen, resulteren in de volgende verhogingen van de ver koopprijzen: Autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huis brandolie 1, voor niet-particulier ge bruik f 2,40 per 100 liter. Dunne stookolie en huisbrandolie 2, voor niet-particulier gebruik f 2,40 per 100 liter. Huisbrandolie 1, voor particulier gebi'uik f 0,10 per 100 liter. Huisbrandolie 2, voor particulier gebruik f 0,10 per 100 liter. Zoals bekend zijn petroleum (dus ook z.g.n. haardbrandolie) en huis brandoliën voor particulieren en be jaardentehuizen vrijgesteld van ac cijns. Dezelfde temperatuur Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; aanvankelijk vrij krachtige tot harde wind tussen west en noordwest, later matige tot krach tige wind tussen noordwest en noord; weinig verandering in temperatuur. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 00.04, onder 12.25. Laatste kwartier: 3 jan. te 15.19. UHOGW M'EHSTVNDEN ZIERIKZEE: 3 jan. 7.51 v.m. 20.26 n.m. BROUWERSHAVEN 3 jan. 7.52 v.m. 20.17 n.m. Doodtij: 5 jan. UI T WF.KUON KK/.ICII i DE BILT. 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond de jaarwisseling is er een verandering in de circulatie op getreden. Na het doorkomen van een ocerandepressic is op de oceaan ten westen van Ierland en boven Scan dinavië de luchtdruk namelijk aan zienlijk gestegen, zodat er voorlopig seen nieuwe depressie van de oceaan naar West-Europa kunnen komen. De eerder genoemde depressie is boven Scandianië vrijwel stationair geworden. Aan de achterzijde ervan kwamen boven oen smot deel van de Noord zee stormachtige noordwestelijke winden voor. die nu voortdurend droge en enigszins onstabiele lucht aanvoeren. Het. komende etmaal zal de noord westelijke wind in onze omgeving iets minder sterk worden. Overigens is er maar weinig verandering in het weer te verwachten. Er blijven op- k'-rrecn voorkomen. Tijdens weLke in het binnenland gedurende de r wht en ochtend de temperatuur tot- om het vriespunt kan dalen. Ook zullen ei* nog enkele verspreid voor komende buien vallen. Hogere premies vrijwillige ziekenfondsverzekering AMSTERDAM, 31-12. Op één na alle ziekenfondsen hebben met in gang van 1967 de premie voor dc vrijwillige ziekenfondsverzekering verhoogd. De gemiddelde premie, die aan het einde van 1966 per verze kerde van 16 jaar en ouder f 5,06 bedroeg, steeg daardoor tot f 5,99 per week, dus met 18.2 procent. In januari 1966 varieerde de pre mie bij de onderscheidene fondsen van f 3,60 tot f 5,64. Met ingang van 1967 lopen de premies uiteen van f 4,37 tot f 6,62. De ziekenfondsraad heeft de pre mieverhogingen goedgekeurd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1