SE Mogelijk verscherping in Vietnam, maar geen uitbreiding Belastingmaatregelen door Eerste Kamer aanvaardt Met kluis werd bouw Raiffeisenbank te Bruinisse afgesloten Ontsnapping (600!) in Engeland Staldng in Saigon Het sparen in de E.E.G. Westelijke godsdienstige leiders naar bombardementen op Noord-Vietnam Sterke aardbeving in Chili Strafzitting Kantongerecht te Zierikzee TWEEDE KAMER DEN HAAG, 28-12. Hii de be handeling van de begroting van bui tenlandse zaken heelt minister Luns zijn ernstige beztrgdheid geuit over de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam vooral als gevolg van de be richten van de laatste dagen. Hij zag gevaren voor een verharding bij de tegenpartij, die tot verscherping - niet uitbreiding - van het conflict kan leiden. Ue kans cp vredesonder handelingen die tcch al niet groot was is verminderd, zo zei hij. De re gering zal alles wat in haar vermo gen ligt deen cm de bemiddelings pogingen van Oe Thant te deen sla gen. Stopzetting van de bombardemen ten zai een eerste stap moeten zijn, zo zei hij. Dit mag men, naar zijn mening, echter niet los zien van eni ge stap van de tegenpartij. Over de levering van duikboten aan Zuid-Afrika zei de bewindsman dat het selectief embargo tot dusver strikt is nagekomen. Hij gaf hiervan een groot aantal voorbeelden. Ook verschilt het standpunt van het vo rig kabinet te dezen aanzien niet van het huidige. Aan de betrokken scheepsbouwor- ganisatie is duidelijk gemaakt dat op verlening van een uitvoervergunning niet mag worden gerekend. Dit is thans nog niet aan de orde. De be treffende brief is opgesteld na over leg met oud-staatssecretaris van der Stoel en oud-minister den Uyl. Ook nadien is geen enkele suggestie ge daan dat het huidige kabinet een ander standput zou innemen. Voor de verdere toekomst mag een abso luut embargo voor uitvoer van goe deren naar Zuid-Afrika niet uitge sloten worden geacht. Minister Luns zei verder toetre ding tot de conventie voor politieke rechten voor de vrouw te zullen be vorderen. Wat betreft Zuid-Rhodesië hebben de bemoeiingen van de regering er toe bijgedragen dat van die zijde het gesprek werd heropend. De bewindsman heeft goede hoop dat de huidige sancties tot het ver wachte resultaat zullen leiden. De bewindsman toonde zich ver heugd dat er enige tekening is ge komen in de ontwikkeling naar een verdrag met betrekking tot de niet- verspreiding van kernwapens. Hij acht de verzekering van de mi nister van buitenlandse zaken van Indonesië dat het V.N.-akkoord in zake Nieuw-Guinea zal worden na gekomen bevredigend. Hij zag wei nig heil in het officieel uiting geven van bezorgdheid t.a.v. Chinese volksgroepen in Indonesië. Nederlanders verongelukt in Australië BEN HAAG, 28-12. De Eerste Kamer heeft het gehele pakket be lastingmaatregelen dat dcor de rege- ring-Zjjlstra was ingediend, aan vaard Op de heer Snoek (B.P.) na was de kamer tijdens de stemmingen geheel voltallig. De met 1 juli ingaande verhoging van de omzetbelasting met 20 opcen ten werd met 47 tegen 27 stemmen aangenomen. Tegen stemden P.v.d.A. P.S.P., C.P.N, en B.P. De verhoging van de accijns op benzine en gasolie werd z.h.s. aangenomen echter met aantekening dat P.S.P. en C.P.N. te gen waren. De verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting werd z.h.s. aangeno men. Tegen uitstel van de verlaging van de inkomstenbelasting en van Twaalf mensen hebben de dood gevonden bij een botsing tussen een clieseltreintje en een tankauto op een overweg in de buurt van Everett, in, de Amerikaanse staat Massachusetts. Zeker dertien anderen werden ge wond. de loonbelasting stemden P.v.d.A., B.P., V.V.D., C.P.N. en P.S.P. Uit slag: 39-35. De belastingverlaging voor ongehuwden werd z.h.s. aange nomen. Bij de verhoging van de motorrij tuigenbelasting vroegen P.S.P. en C.P.N. aantekening tegen te hebben gestemd en bij het uitstel van de huurverhoging waarbij wederom hoofdelijk werd gestemd was de ge hele fractie der V.V.D. tegen. „Theoloog" bleek parasiet AMERSFOORT. 29-12. De Amers- foortse politie zoekt naar een onge veer 45-jaar oude man, die in het vormingscentrum van de katholieke actie te Amersfoort een aantal gees telijken voor ruim 1000 gulden heeft opgelicht. De man gaf zich uit voor lekentheoloog uit München en zei door het aartsbisdom Utrecht naar het centrum te zijn verwezen. Hij heeft er veertien dagen gelogeerd en de geestelijken een dusdanig verhaal weten op te hangen dat hij flink wat geld los kreeg. Pas toen de zich pa rasiet noemende man verdwenen was ontdekte men oplichting. BRISBANE, 28-12. De 40-jarige uit Nederland afkomstige autobus chauffeur Carl de Kruyf uit Rich- lands nabij Brisbane is te North Burleigh Beach aan de Gold Coast verdx-onken toen hij een reddingsbri gade te hulp snelde die doende was twee meisjes uit een verraderlijke zeestroming te redden. Twee van de Kruyf's vier kinderen zagen hoe hun vader in de golven omkwam. LOXTON. De 2l-jarige Jan Lam- bertus Mai-tinus Doevedans uit Ren- mark in Zuid-Australië is om het le ven gekomen toen de door hem be stuurde vi'achtauto op een onbe waakte overweg nabij Loxton door een trein werd gegrepen en volko men verpletterd. MJELBOURNE De 36-jarige uit Nederland afkomstige Francisca Schipper uit het nabij Melbourne gelegen Doveton is op slag gedood teen de door haar 38-jarige echtge noot Jan Schipper bestuurde auto te Doveton in botsing kwam met een andere auto. Jan Schipper zelf is in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis op genomen. Vele doorgaans fraai uitgevoerde - nieuwjaarswensen bereikten ons reeds. Een voorbeeld is een wens van de „Nieuwe Brielse Courant", die gepaard ging met een fraaie re productie van een olieverfschilderij van Daniël Vosmaer, Brielle. Het origineel hangt in het Institute of Arts te Detroit (U.S.A.). •"V Nog juist in 1966 BRUINISSE, 28-12. De gereedko ming van de kluis van de Ccöp. Boe renleenbank te Bruinisse was voor het bestuur van de Ccöp. Raiffeisen bank te Bruinisse aanleiding om de bank officieel te doen openen, in weerwil van het feit dat het eigen lijke kantoor ai van 1 juli 1965 af in gebruik is. De bouw moest echter wegens de bouwstop die indertijd nog gold in fasen geschieden en de laatste fase werd met de ingebruik neming van de kluis afgesleten. Aan de burgemeester van Bruinis se, de heer C. H. van de Linde, was gevraagd de bank officieel te openen maar deze was op het laatste mo ment verhinderd, deze plechtigheid te verrichten. De sleutels werden nu door oud burgemeester Van den Berg, die ja ren lang voorzitter van de Raad van Toezicht van de bank was. met een korte toespraak overhandigd aan de heer Te Kolstee, gepensioneerd di recteur van de C'öp. Centrale Raif feisenbank, die eerst als inspecteur en later als directeur gedui'ende een periode van ruim 30 jaar, bemoeie nis had gehad met de Bruinisser bank. De heer Te Kolstee ging enige maanden geleden met pensioen, maar zeide zeer vereerd te zijn deze openingsplechtigheid toch nog te mo gen verrichten. Nadat aan de genodigden gelegen heid was gegeven het fraaie bankge bouw te bezichtigen begaf men zich naar het hotel Storm, waar aan de genodigden verversingen werden aangeboden. Geschiedenis van de bank De heer P. L. Krepel heette allen welkom en herinnerde achtereenvol gens aan de geschiedenis van de bank en hoe. doordat de ruimte bij de vorige kassier te klein werd en men de leden en spaarders in over eenstemming met de eisen des tijds meer service wilde geven, door een veel ruimere openstelling achtereen volgens een overeenkomst werd aan gegaan met de vorige kassier de heer S. A. Jumelet, vervolgens de bakke rij van de heer R. A. Hirdes werd gekocht en een nieuwe kassier werd benoemd in de persoon van de heer L. Ottens uit 2e Exloërmond. Steun centrale bank Bij het realiseren van de verbou wingsplannen en de reorganisatie van de bank, van een openstelling van 6 uur per week tot plm. 25 uren werd zeer veel steun ondervonden van de Coöp. Centrale Raiffeisen bank te Utrecht. Spreker bracht daarvoor dank en strekte die dan achtereenvolgens ook uit tot de heer C. Romijn. architect te Amsterdam, de hoofdaannemers De Graaf (tim merwerk en de onderaannemers Van Oeveren (metselwerk), Huibers (elek triciteit en sanitair). Van Kaam (cen trale verwarming), P, J. Deurloo (schilderwerk), Kesteloo (smidswerk en Martens (kluisdeur), om te ein digen met de familie Ottens, voor de opofferingen die de bouw voor hen meebracht. De heer Te Kolstee behandelde in zijn toespraak de veranderingen die zich na de oorlog in de bankwereld en op het gebied van het verlenen van seivice hadden voltrokken. Hij noemde de verbouwing zeer geslaagd was blij en tevreden over de groei van de bank en verheugde zich er over dat ook Bruinisse zijn steentje bijdroeg om te komen tot het doel dat de Centrale Raiffeisenorganisatie voor ogen stond, weer de grootste bankinstelling van Nederland te worden. Namens de Centrale Bank was reeds eerder een plaquette aan geboden, een zeer fraai bloemstuk getuigde van het medeleven van de centrale directie. Burgemeester C. H. van de Linde sprak over de dynamiek van de tijd, de dynamiek van een gemeente en de dynamiek van een bank. Wanneer men de belangrijkheid van een gemeente afmeet, naar de daarin een plaats vindende gebou wen, dan is een bankgebouw voor een gemeente ook een mooi bezit en als het ware tevens een graadmeter voor de aktiviteit. De heer J. van de Zande te Nieu- werkerk sprak in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Ring Schouwen- Duiveland, en bood namens die ring een kaart van het eiland omstreeks 1670 aan. Andere sprekers De heer H. J. van de Zande had als voorzitter van de naburige bank te Oosterland veel waardering voor de buitengewoon prettige samenwer king die reeds lange tijd bestaan heeft. De heer D. Kasse uit Veere was verrast geweest door de uitnodi ging die hij en zijn bestuur ontvan gen had en die hij gaarne had aan vaard, zij stamde uit de tijd dat het bestuur te Bruinisse de daar geheel verbouwde bank was komen bezich tigen. Architect Romeijn uit Amsterdam liet zijn goede wensen vergezeld gaan van een koekplank als wand versiering, tevens attenderend op het feit dat de bank eerst bakkerij was geweest en de heer Huibers sprak een woord van dank namens de aan nemers. In zijn dankwoord aan al len hoopte de heer Krepel, dat de mosscleultuur nog een aantal jaren te Bruinisse zou zijn gevestigd, maar mocht zij als bron van bestaan weg vallen dat dan andere bronnen zou den kunnen worden gevonden om Bruinisse tot bloei te bi-engen of de bloei van de gemeente te behouden. Alle banken op Schouwen-Duive- land waren vertegenwoordigd, ter wijl nog enkele leden aanwezig wa ren die do bank in 1919 hadden hel pen oprichten. Rechter en huwelijksruzie DUNEDIN, 28-12. De rechter in Dunedin (Nieuw Zeeland) heeft in het geval van een ge ïmmigreerde Nederlandse han delsreiziger, die op aanklacht van opzet tot mishandeling van zgn echtgenote voor hem verscheen, een soort Salomons oordeel moeten vellen. De ver dediger van de handelsreiziger betoogde namelijk dat de aan klacht louter een gevolg was van een echtelijke onenigheid „zoals die in elk huwelijk kun nen voorkomen" en hij be treurde het dat de buren het nodig hadden geoordeeld de politie te waarschuwen. De rechter koos de gulden mid denweg: h{j oordeelde de han delsreiziger wel schuldig maar schortte het vonnis voorlopig op waarbij hij de beklaagde onder de verplichting stelde voor een eventuele veroorde ling opnieuw voor hem te ver schijnen indien dit binnen de termijn van een jaar nodig geacht zou worden. LONDEN, 28-12. Het aantal uit braken van dit jaar in Engeland heeft de 600 bereikt. Woensdagmor gen ontsnapte de 600e gevangene. De betrokkene, Collins, ontsnapte uit de Pentonville-gevangenis in Londen. SAIGON, 29-12. In de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon zullen vrij dag naar schatting 50.00 arbeiders gedurende twaalf uur staken. De vakbonden hebben tot deze actie be sloten uit solidariteit met de vijf duizend stakende havenarbeiders, die vinden dat de Amerikaanse mili taire autoriteiten de Vietnamezen van werk beroven door eigen mili tair en burgerpersoneel in te scha kelen in de havens. Alle gemeentediensten zullen vol gens vakbondsleiders door de sta king worden getroffen, zoals de elek- triciteits-, water-, gas- en vervoers bedrijven. BRUSSEL, 29-12. De Vereniging van Spaarbanken in de E.E.G. be treurt dat de zes regeringen onvol- doende gevolg hebben gegeven aan de concrete gemeenschappelijke con junctuur-aanbevelingen voor afrem ming van de prijsstijgingen. De spaarbanken kunnen niet te goeder trouw het sparen bevorderen, als ze niet tevens de belangen van de spaarders verdedigen door eer biediging te eisen van de monetaire stabiliteit, aldus een verklaring van de vereniging, die vrijdag in Brus sel werd uitgegeven bij de publikatie van een statistisch verslag over de jaren 1963-1966. Uit de cijfers blijkt, dat eind 1965 45 procent van de inwoners der E. E.G. een spaarboekje bezat. Neder land bleef, met Frankrijk en Italië, onder dit gemiddelde, te weten 35 procent voor Nederland en Frankrijk en 26 procent voor Italië. België staat bovenaan in deze rangorde met 81 procent, gevolgd door Luxemburg met 70 procent en West-Duitsland met 67 procent. De gezamenlijke inleg in de ge hele E.E.G. beliep eind vorig jaar ruim 120 miljard gulden, een stijging van 44 procent in vergelijking met 1958. Het verslag signaleert echter een aanzienlijke achterstand van de E.E.G. in vergelijking met andere landen. Tegenover een gemiddelde inleg van 1400 gulden per boekje eind 1965 in de E.E.G., stond een gemiddelde van bijna 8.000 gulden in de Verenigde Staten, van ruim 2700 gulden in Zwitserland, 1900 gulden in Zweden en 1800 gulden in Groot- Brittannië. PARIJS, 28-12. Vier vooraan staande westelijke godsdienstige lei ders hebben woensdag meegedeeld dat zif kemende week naar de Ncord- vietnamese hootdstal Hanoi zullen gaan cm „zich vrijwillig bloot te stel len aan de Amerikaanse bomaanval len". Het zijn ds. Martin Niemöller (de Westduib e voorzitter van de in ternationale verzetsbeweging en voorzitter van de Westduitse vredes beweging), rabbijn Abraham Fein- berg (stichter van de Canadese cam pagne vcor kernontwapening), de voormalige Anglicaanse bisschop van Jchannefburg Ambrose Reeves en de Amerikaanse ds. A. J. Muste (voor zatter van het actiecomité tegen ge welddadigheid). Zij behoren lot een internationale greep die zich „vrijwilligers voor vrede" noemt. De/.e beweging staat ender auspiciën van de intexmatio- rxale confederatie voor ontwapening en vrede. Rabbijn Feinberg zei woensdag op een persconferentie: ,.We willen deelhebben in de angst van Nooi'd- Vietnam". De groep wil arbeiden voor herinvoering van menselijke gevoelens tussen Amerikanen en Fruitmand voor gewonde politieman DEN HAAG. 28-12. De heer P. W Lokollo van de republiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) heeft van middag bij de gewonde hoofdagent van politie thuis zijn spijt betuigd over het gebeurde. Hij wenste de po litieman beterschap en offreerde een fruitmand. De politieman werd gistermiddag gewond dcor een steen tegen zijn achterhoofd. Hij stond op wacht toen jonge Zuid-Molukkers de Indonesi sche ambassade wilden bestormen. Bal-masqué ter ere van prinses Margriet AMSTERDAM, 28-12. Aan boord van het m.s. „Oranje Nasau" het vlaggeschip der K.N.S.M. en in de ontvangstzaal van deze Amsterdam se rederij op haar etablissement aan de Surinamekade is een gemaskerd en gekostumeerd bal gehouden dat prinses Margriet, petekind der koop vaardij, en haar bruidegom door de K.N.S.M. werd aangeboden. Het bal, gehouden in de stijl der twintiger jaren werd bijgewood door het ko ninklijk paar, prinses Beatrix en prins Olaus, prinses Christina, en de heer en mevrouw van Vollenho ven. Tot de circa 200 gasten behoren familieleden, studievrienden en stu die-vriendinnen, kennissen van het bruidspaar, leden en oud-leden der hofhouding. Jongen (16 jaar) gedood door trein OSS, 29-12. Woensdagavond is de 16-jarige A. Henst uit Oss op een on bewaakte overweg aan de Liemen- straat in zijn woonplaats door een goederentrein aangereden en om het leven gekomen. De jongeman stak met zijn bromfiets de overweg over, terwijl uit de richting Den Bosch een goederentrein naderde. De bromfiets raakte onder de trein bekneld en de jongeman werd op de spoorbaan ge slingerd. Hij overleed ter plaatse. SANTIAGO, 28-12. Woensdagmor gen te 9,20 uur (Ned. tijd) heeft zich in Chili een krachtige aardbeving voorgedaan (8 graden op de schaal van Richter) op 1.550 en 950 km. ten noorden van Santiago. Volgens de eerste niet-officiële berichten is er een dode in de plaats Taltal, maar zou 50 procent van de woningen al daar verwoest zijn. Taltal is een salpeter-centrum en heeft een bevolking van ongeveer 6.000 mensen. Het ligt aan de mon ding van de rivier de Taltal. De aardbeving heeft zich gelukkig voorgedaan in een gebied waar wei nig mensen wonen. ZIERIKZEE, 29-12. In de woens dag gehouden zitting van het kan tongerecht Zierikzee werd de meu belmaker T. van H. uit Capelle aan de IJssel door de kantonrechter mr. J. Moolenburgh veroordeeld tot een geldboete van f 40,-, subs. 8 dagen hechtenis, wegens overtreding van het inhaalverbod bij de afrit van de Oosterscheldebrug. De eis van de of ficier was f 50,- of 10 dagen. De heer J. P. F. V. uit Zierikzee slipte aldaar met zijn auto en was als gevolg daarvan tegen een gevel gereden. Dat kostte hem f 40,- of 8 dagen, de eis was ook in dit geval f 50,-. Ook de tuin en bosarbeider M. E. uit Haamstede hoorde f 50,- of 10 dagen tegen zich eisen. Hij werd overeenkomstig deze eis veroordeeld. E. was met een met een paard be spannen wagen een bospad ingesla gen en moest daarbij het rijwielpad passeren. Een botsing met de brom- fietsrijdende Italiaan P. T. P. S. was gevolgd. „De schuld van S.". vond E. „die had veel te hard gereden". De kantonrechter hield zich aan het proces verbaal dat van deze aanlei ding was opgemaakt en raadde de Italiaan een advocaat of deurwaar der in de aim te nemen voor het ver goed krijgen van een civiel'e verorde ning van ruim f 700,-. f 50,- of 10 dagen was ook al de straf die de steenzetter A. B. uit Stavenisse tegen zich hoorde eisen, omidat hij op 20 augustus op een van links komende auto was gebotst. Mr. Moolenburgh bevestigde de eis. De kantonrechter en ook de offi cier hadden er begrip voor dat L. S. uit Dirksland op 31 juli 1966, enigs zins in een dwangpositie was geko men, toen een sportwagen die hem juist was gepasseerd plotseling stop te, maar hij veroordeelde S. toch tot f 17,50 of 4 dagen. De officier had f 25,- geëist, maar hij deed afstand van zijn recht op hoger beroep en ging met de uitspraak accoord. Een debat ontstond tussen de ad vocaat mr. J. Bokma uit Rotterdam en de officier mr. J. L. Andreae met de kantonrechter mr. J. Moolen burgh over de aanrijding 13 augus tus van dit jaar tussen een auto van de heer P. J. C. Z. uit Waalwijk en die van de Duitser E. C. H. Z., die van de Lange Reeke de Lindelaan te Renesse in wilde rijden. Nadat Z. hiervoor tot f 40,- of 8 dagen was veroordeeld, trad genoem de pleiter op voor de Duitser Z., die hem had gemachtigd. Mr. Bokma, meende dat zijn cliënt alles, maar dan ook alles had ge daan. wat een goed automobilist moet doen als hij van de hoofdweg links een zijweg in gaat slaan en dat de schuld bij de Waalwijker Z. lag die te hard had gereden. De Duitser Z. had juist op het laat ste moment niet uitgekeken volgens de heren achter de groene tafel en zij veroordeelden hem tot dezelfde boete als de Waalwijker. Mr. Bokma ging in hoger beroep. Miejuffrouw A. G. K. werd bekeurd voor een defect achterlicht en dat kostte haar f 22,50. Vietnamezen. Een succes van Ameri kaanse wapens zou geen morele overwinning betekenen, aldus de rabbijn. Dominee Muste noemde „de Verenigde Staten de belangrijkste hinderpaal voor vrede". Het is nodig dat de Amerikanen en de wereld te doen weten. De vier godsdienstige leiders zei den niet slechts de toestand in Ha noi in ogenschouw te gaan nemen om daarvan bij terugkeer te getui gen, „maar wij zullen ons ook vrij willig aan dezelfde risico's blootstel len als c?e Vietnamezen onder de Amerikaanse bomaanvallen". De groep zal 2 januari verdekken uit Parijs en op 5 januari in Hanoi aankomen. De geestelijken zijn van plan ongeveer twaalf dagen in de Noordvietnamese hoofdstad te blij ven. President Soekarno dreigde met aftreden DJAKARTA. 29-12. President Soe karno heeft twee dagen geleden op een besloten bijeenkomst in zijn pa leis met militaire leiders boos ge dreigd te zullen aftreden wanneer de kritiek op hem niet ophoudt. Eerder wilde hij niet toegeven aan de eis dat hij verantwoording z.ou afleggen van de gebeurtenissen rond de mis lukte staatsgreep. Hij zou ontkend hebben dat hij of de Indonesische communistische partij daarvoor ver antwoordelijk geweest waren, dat was volgens hem de Amerikaanse spionagedienst. Generaal Soeharlo was niet op de bijeenkomst aanwe zig, aldus de betrokken persberich ten. Het aantal telefoons in de wereld NEW YORK. 29-12. In Beverly Hills, de woonplaats van vele film sterren, zijn er 144 telefoons op elke 100 inwoners. Monaco staat aan het hoofd van de landen met 53 telefoons op elke 100 bewoners. Volgens de „Amerika Telephone and Telegraph Company" zijn er thans 200 miljoen telefoons in oe we reld. Voor New York is de verhouding 65 op 100, voor Parijs 50 en voor Londen 35 op honderd. Verkeersongelukken in West-Duitsland BONN, 29-12. In oktober van dit jaar zijn 1.606 mensen in west-Duits- land bij verkeersongelukken omge komen. Het aantal ongelukken be droeg 31.330, daarbij werden boven dien 43.117 gewonden geteld. Bij de 74.000 andere ongelukken ontstond slechts materiële schade. In verge lijking met oktober 1965 is het aan tal dodelijke ongelukken met 2,1 pro cent verminderd, het aantal gewon den steeg met 5,5 procent. INGEZONDEN STUKKEN Kanttekening bij causerie dr. P. J. Meertens In maart van dit jaar sprak voor „Stad en Lande" dr .P. Meertens over aspecten van het leven in Zie- rikzee in het midden van de vorige eeuw. Van deze lezing verscheen een verslag voor de leden der ge noemde vereniging, dat in november in extenso in de Nieuwsbode werd gepubliceerd. Naar aanleiding van dit verslag wilen we graag een kant tekening plaatsen bij dat deel waar gesproken wordt onder het hoofdje „Liberaal krantje", het Lilliputtertje dat buiten de Zegelwet viel. Op 19 augustus 1844 verscheen dat piep kleine krantje, dat onafhankelijk het zijne bijdroeg om te ageren te gen de conservatieve bovenlaag der regering, die Grondwetswijziging te genhield. De toenmalige minister van Hall (1791-1866) moest het in proza en poëzie geducht ontgelden. Vooral de kleine bladen namen geen blad voor de mond om het financieel be leid van deze bewindsman te becri- tiseren. De „Bode" bleef niet achter. Het is begrijpelijk dat de minister de kleine stokebranden meer dan moe was en op middelen zon deze kwijt te raken. Dat middel was de Zegelwet van 1845, spottend „de orde van de blauwe eikenkroon" genoemd waaraan de Lilliputters werden on- derworpen. Een tweeledig doel zou daarmee worden bereikt, nl. een hapje voor de hongerige schatkist, terwijl voorts een deel van dat „ru ziemakend" gespuis zou worden op geruimd. 9 januari 1846 zou de wet in werking treden. 31 december 1845 verscheen de Nieuwsbode voor het laatst in de kleine uitgave en had het hoofdartikel: „Lijkrede op de stervende Nieuwsbode". Maar het volgend nummer van 1 jan. 1846 was groter van formaat. Zij bevatte een artikel, veimeldend dat de Nieuws bode als de vogel „Phoenix" uit zijn as was herrezen en thans meer ruim te kon geven om critiek te blijven uitoefenen wanneer zulks gewenst voorkwam! En dat gebeurde maar al te vaak door diverse medewerkers. Op een gegeven ogenblik werden niet minder dan 7 vervolgingen te gen de Nieuwsbode ingesteld waar van 4 tegen de redactie. De „Zierikzeesehe Courant" heeft bestaan van 1797-1889 in welk laat ste jaar ze door de Nieuwsbode werd overgenomen toen deze een N.V. werd. De „Zierikzeesehe Courant" verscheen mot steun van de over heid, terwijl de Nieuwsbode zelf standig bleef en ertiek durfde te le veren op de vroede vaderen, waar mede ze niet met een zilveren koord was verbonden! M. J. K. Zierikzee, 28-12-66.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2