DE ZIERIKZEESCHE COURANT CESCHIL ZIEKENFONDSEN-ARTSEN NOG NIET OPGELOST iliw Ina Boudier-Bakker overleden Amerikaan beschrijft de toestand in Noord-Vietnam Geheime zender in China Kwestie bombardementen op N.-Vietnam wordt scherp gesteld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 december 1966 123ste jaargang Nr. 19717 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-211 Girorekening 137677. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwe fabriek te Oosterland geopend Artsen op alles voorbereid Vrijdag valt de beslissing DEN HAAG, 28-12. Ook woensdag is cr nog geen oplossing gekomen in het zogenoemde artsenconflict. De landelijke huisartsen die drie uur vergaderd hebben in het Schevening- se Kurhaus, hebben besloten nog geen beslissing te nemen en deze over te laten aan de vrijdagavond in Utrecht te houden algemene leden vergadering. Afgevaardigden van de artsen en de ziekenfondsen zijn daar na naar minister Veldkamp van so ciale zaken en volksgezondheid ge gaan om hem de uitslag mee te delen De vergadering in het Kurhaus werd bijgewoond door ruim zestig afgevaardigden van de plaatselijke huisartsenverenigingen en ongeveer 340 belangstellenden artsen.De bij eenkomst, die spoedeisend werd ge noemd, was telegrafisch en telefo nisch bijeengeroepen en bedoeld om de afgevaardigden te informeren over de stand van zaken tot dusver. ADVERTENTIE Menutip van onze chef-kok California kippesoep uit blik varkensfilet, andijvie aardappelen bessesappudding met vanillesaus SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus Het inenten tegen mond- en klauwzeer DEN HAAG, 28-12. De normale jaarlijkse enting van de Nederlandse rundveestapel tegen mond- en klauw zeer is ditmaal ruim een maand eer der begonnen. De minister van land bouw en visserij heeft hiertoe beslo ten in verband met de ontwikkeling van deze veeziekte in west-DuitsIand en de daaruit voortvloeiende kans tot overbrenging van het virus. De entingsperiode, die 27 december is ingegaan, loopt thans tot 15 april 1967. De afgevaardigden zullen vandaag - donderdag - vergaderen met de plaatselij ke huisartsenverenigingen cm op hun beurt de artsen weer te informeren. Deze vergaderingen zullen alsdan hun standpunt moeten bepalen en de afgevaardigden opdragen vrijdag avond in Utrecht in deze geest te stemmen. Kustvaarder in moeilijkheden IJMUIDEN, 28-12. Van de Neder- landse kustvaarder „Pluvius", thuis horend in Delfzijl, is woensdagavond omstreeks negen uur een noodmel ding ontvangen, waarin dringend om sleepboothulp en een reddingboot werd gevraagd. De kustvaarder, die zich ten werten van Stavanger be vindt, meldde machineschade te heb ben, water te maken en een slagzij van 15 graden te hebben. Nederlandse vrijwilligers naar Afrika SCHIPHOL, 28-12. Opnieuw is een groep door de Stichting Nederland se Vrijwilligers opgeleide jeugdige Nederlanders naar Afrika vertrok ken om ditmaal in Kenya de handen uit de mouwen te steken. Het zijn er 27, allen tussen 20 en 30 jaar oud. De groep bestaat uit 21 ongehuwde jongemannen en drie echtparen. Het aanstaande officiële bezoek aan Londen van de Russische pre mier A. Kosygin zal een week duren en wel van 6 tot 13 februari. De Rode Garde heeft de gewezen minister van defensie Peng Teh Hwai, die in de Koreaanse oorlog de Chinese troepen aanvoerde, gearres teerd. Veel vuurwerk straks <le lucht in UTRECHT, 28-12. Naar schat- ting zal tijdens de jaarwisseling in ons land voor ongeveer twee miljoen gulden aan vuurwerk de lucht in gaan. De .twee grootste vuurwerkfabrie ken in Nederland werken op het ogenblik in ijltempo om aan de vraag te kunnen blijven voldoen. Vooral de vuurpijlen zijn dit jaar bijzonder in trek. Het Nederlandse publiek heeft de afgelopen weken enkele honderden miljoenen stuks vuurwerk gekocht. Daarbij zijn op grote schaal ook twee nieuwe artikelen vlot van de hand gegaan, namelijk de „draaiende zon" en cle Vesuvius", dat vuurwerk in di verse kleuren opspuit. Het meest verkochte artikel is dit jaar de vuur pijl geweest, op de voet gevolgd door het Bengaalse vuur. De zevenklap- oers en donderbussen zijn dit jaar wat minder in trek. ADVERTENTIE Brillant - schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Josef Masopnst, aanvoerder van Dukla-Praag. is uitgeroepen tot cle Tsje chische voetballer van het jaar. De verkiezing werd georganiseerd door het sportblad „Stadion". Masopust, die 0 februari zijn 36ste verjaardag hoopt te bieren kreeg 236 jmt. van de experts en 83.501 puf, van de lezers. Zijn club genoot' doelman Victor kreeg resp. 212 en 74.540 jmt. Ajax is gewaarschuwd. De vergadering overwoog bij haar besluit, dat er te veel op het spel staat om overijld een beslissing te nemen, daar de afgevaardigden pas in deze vergadering over de stand van zaken zijn ingelicht, zo verna men wij na afloop van de besloten vergadering van de zijde van de art sen. Zoals bekend zijn de huisartsen en ziekenfondsen gisteravond bijeen geweest zonder dat er een oplossing uit de bus is gekomen. Na afloop van de drie uur duren de vergadering zijn de heren G. Woijenborg (L.H.V.) en J. Hendriks (G.O.Z.) naar minister Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid ge gaan, nadat de minister -eerst telefo- nisoh van de uitslag van de verga dering op de hoogte was gebracht. Van de zijde van de ziekenfond sen vernamen wij, dat de mogelijk heid onder ogen was gezien, dat het niet tot een cplcssing zou komen. In dat geval, zo zcu volgens deze zegs man de minister hebben gesugge reerd, zou men nog op de oude ba sis kunnen doorgaan bij voor een maand. Op alles voorbereid Dat de artsen op alles voorbereid zijn blijkt uit het feit, dat zij op de vrijdag voor Kerstmis alsmede gis teren en vandaag aan de voorzitters van de plaatselijke huisartsenvere nigingen biljetten ter eventuele uit deling" aan de leden-artsen hebben gezonden en die bestemd zijn om zo nodig, in de wachtkamers van de 4500 artsen te worden opgehangen. Cp deze biljetten komt de volgen de tekst voor: Mededeling aan alle patiënten. Met ingang van 1 januari 1967 is uw huis arts geen medewerker meer aan een der ziekenfondsen. Dit betekent dat er van die datum af uitsluitend nog particuliere patiënten zullen zijn en dat u dan ook per consult of per vi site gaat betalen. Met uw huisarts kunt u overleggen of u contant be taalt dan wel of u per maand of per kwartaal een rekening gaat ontvan gen. Uiteraard is contante betaling voor u en uw huisarts het eenvou digst te verwerken - waarbij u drin gend wordt verzocht met gepast geld te voldoen. In de ziekenfondswet is bepaald dat wanneer u bij een ziekenfonds bent aangesloten, u recht heeft op gehele of gedeeltelijke terugbetaling van uw huisartsenrekening. Daar voor moet u zich rechtstreeks wen den tot het ziekenfonds waarbij u bent ingeschreven. Bij uw huisarts staat echter voorop dat u steeds de juiste geneeskundige behandeling zult ontvangen en dat daarop zijn aandacht gericht blijft. De ondertekening is: Landelijke Huisartsenvereniging. Zuidinolukkers bestormden Indonesische ambassade DEN HAAG, 27-12. Een groep van vijftig jonge Zuid-Molukkers heeft de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan met stenen en stok ken bestormd. De voortdurende po litiebewaking, uitgevoerd door één politie-agent, kreeg onverwijld ver sterking. Met gummiknuppels werd de groep jongeren uit elkaar gesla gen. Bij de schermutselingen liep een politie-agent een verwonding op: hij had een steen tegen zijn hoofd ge kregen. DEN HAAG. 28-12. Op 91-jari- ge leeftijd is naar thans eerst be kend wordt op Tweede Kerstdag in Utrecht de bekende letterkundige mevrouw Ina Boudier-Bakker over leden. De mededeling van het over lijden had men eerst na de begrafe nis willen doen. De romanschrijfster werd op 15 april 1875 in Amsterdam geboren. Met Ina Boudier-Bakker is een van de laatste auteurs heengegaan van het burgerlijk patriciaat. In vele romans beschreef zij de zorgen en de noden van het familieleven van de gegoede middenstand in het Am sterdam rond de eeuwwisseling. Haar realisme komt tot ontplooiing in ..Kinderen" van 1905, „Het Spie geltje" van 1917, en in haar meester werk „Armoede" dat, in 1909 ver scheen. Ook haar kleine roman „De Straat" (1924) werd algemeen ge waardeerd. Grote opgang maakte „De klop op de deur" uit 1930, waarin mevrouw Boudier het leven van drie Amster damse generaties tekende. Zij heeft ook enkele toneelstukken op haar naam slaan. De teraardebestelling zal vrijdag in alle stilte plaats hebben. Waar dit zal geschieden, is niet meegedeeld NEW YORK, 28-12. In een arti kel van Harrison Salisbury lid van de hoofdredactie van de New York Times, uit Noord-Vietnam, schrijft deze dat bij een Amerikaanse lucht aanval cp Yenvien op 14 december - volgens het daarover uitgegeven Amerikaanse communiqué op een rangeerterrein gericht - grote aan tallen daar in de buurt gelegen woonhuizen zijn vernield. Salisbury beschrijft verder hoe hij tijdens een luchtalarm in Hanoi zich in de betonnen schuilkelder vanVijn hotel bevond tezamen met vier le- ,*'en v^ö, een Amerikaanse vreöes-af- vaardiging, de onderdirecteur vSTf* het Sowjetrussische persbureau Tass, een Italiaanse correspondent, leden van het Sowjetrussische persbureau Tass, een Italiaanse correspondent, leden van een Sowjetrussische vak verenigingsdelegatie, twee Cubanen en een Oostduitser. Er waren geen Chinezen. 1 Het aantal slachtoffers in Noord- ADVERTENTIE Waarom zoudt u uren in de keuken doorbrengen als u door ons te bellen alles kant en klaar bezorgd krijgt! Kalsvleescroquetten Kalfsvleespasteitje Pastei crab, garnalen en champignons Appelbeignets Ananasbeignets f 0,80 f 1,75 f 2,50 f 0,25 f 0,30 Hors d'oeuvres (2 pers.) f 13,00 Russische eieren f 2,75 Huzarensalade f 2,75 Zalmmayonaise f 5,50 Crabmayonaise f 5,50 Garnalenmayonaise f 5,50 Om ons personeel in de gelegenheid te stellen Oudejaarsavond thuis te vieren verzoeken wij u uw bestelling voor 14.00 uur op te geven SPECIAAL AANBEVOLEN: Ham uit Parma met salade Waldorff f 3,50 Hotel - Café - Restaurant „MONDRAGON" Oude Haven 13 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2670 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J0OCCGOO&SOGGOOOSOCOSO&SCO De jaren leren ons veel dat v de dagen niet weten. O /sccccccccccccccccccccryyyz .Een foto, welke via Peking is ontvangen, laat Angolese vrijheidsstrijders 'zien, die worden opgeleid voor de strijd tegen het Portugese kolonialisme. Het kost de Portugezen extra inspanning om .Angola en Mozambique te zuiveren van infiltranten. •\v* Vietnam wordt beperkt door het ge bruik van betonnen mangaten waar van'er volgens Salisbury „honderd duizend" langs de grote wegen en in alle steden zijn aangebracht. Verder verspreidt men alles zoveel mogelijk. HONGKONG,>28-12. Chinese bla den in Hongkong maken melding van een geheime zender, die op de lange golf uitzehdt op een golfleng te die ligt bij die van radio Peking. Het station noem^zich de „radio van het bevnjdIngslegeren oefent felle kritiek op Mao Tse Toeng, diens vrouw Sjiang Sjing, maarschalk Lin Piao, de culturele revolutie en de Rode Garde. De zender heeft de mi litairen van het bevrijdingsleger op geroepen, zich te verzetten tegen de politiek van Mao. Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk nog plaatselijk regen, morgen nu en dan opklaringen; ma tige tot krachtige wind tussen zuid west en west; iets lagere tempera turen. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 19.44, onder 11.17. Laatste kwartier: 3 jan. te 15.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 dec. 4.56 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN 30 dec. 4.42 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 30 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die van de oce aan naar de Noordzee trok, veroor zaakt krachtige zuidwestelijke win- ciciv waarmede zee** zacht* en voch tige lucht naar Westeuropa 'wordt aangevoerd. Het binnendringen van deze lucht ging met uitgebreide re genval gepaard. De temperatuur liep vanmorgen in het zuidwesten van het land al op tot 10 graden. Het koufront van de depressie dat door iets drogere lucht gevolgd wordt, zal vanavond over ons land komen, maar de drogere lucht zal waarschijnlijk het zuiden van het land niet berei ken. Een nieuwe van de oceaan ko mende storing zal de vochtige lucht morgen weer doen terugkeren en zal weer tijdelijk regen veroorzaken. Het blijft daarbij zacht weer. Vereniging Hoofden van Scholen blijft bestaan LEIDEN, 28-12. De Vereniging van Hoofden van Scholen zal nog blijven bestaan. Ze meent ook, dat er in ons land geen behoefte is aan een tweede algemene bond van onderwijzend personeel. Ze blijft ijveren voor een organi satiestructuur, die waarborgt, dat ook met de belangen van de hoofden terdege rekening zal worden gehou den. Zodra waargemaakt kan wor den, dat de collega's-onderwijzers begrip en waardering kunnen op brengen voor het hoofdschap is het moment gekomen, waarop een sepa raat verder gaan niet langer meer nodig is. Dit zei de voorzitter van de Ver eniging van Hoofden van Scholen, de heer J. W. Harting, in zijn rede op de algemene vergadering, die in Leiden is gehouden. Pijnstillende diefstal LONDEN. 28-12. Uit een chemi- che fabriek ten noordwesten van Londen hebben inbrekers geduren de het kerstweekeinde vier miljoen tabletten aspirine gestolen. Het ge stolen goed zat in twaalf dozen mei een totale waarde van 120.000 gulden. Controverse 111 Amerika WASHINGTON, 28-12. De groter wordende controverse over de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Victnam heeft woensdagavond een nieuwe wending genomen door het bericht dat een senaatscommissie waarschijnlijk in het begin van het nieuwe .jaar een aantal mensen zal horen over deze kwestie. De commissie zal onder leiding staan van senator J. William Ful- bright - één van dc scherpste critici van president Johnsons tactiek in Vietnam - in zijn rol van voorzitter van de senaatscommissie van bui tenlandse betrekkingen. Zonder twijfel zal Fulbright minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk en minister van defensie Ro bert McNamara uitnodigen een vol ledig verslag te geven van de bom bardementen. Voor- en tegenstanders zjjn feller tegenover elkaar komen te staan door dc berichten uit Hanoi van dc assistent-hoofdredacteur van de New York Times, Harrison Salisbury. HU heeft dc schade aan woonhuizen in Noord-Victnam met eigen ogen ge zien. Do invloed op het vermogen van Noord-Vietnam om mensen en ma terieel naar het zuiden te brengen, noemt hij daarentegen minimaal. Zijn berichtgeving heeft tot de be schuldiging geleid dat de Amerikaan se regering niet eerlijk is in haar rapporten over de bomaanvallen en de vele slachtoffers onder de burger bevolking heeft verzwegen. Het departement van buitenlandse zaken heeft gezegd dat het de be doeling is uitsluitend militaire doe len te treffen, maar dat het onmo gelijk is schade in woonwijken te vermijden, vooral omdat de Noord- vietnamezen hun luchtafweer met opzet in woongebieden hebben opge steld. President Johnson en zijn advi seurs moeten spoedig een besluit ne men over het al of niet bombarde ren van vlieg- en raketbases in Noord-Victnam. Deze zijn tot dusver niet aangevallen, zeer tegen de zin van de militaire deskundigen, die blijven aandringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1