WERKLOOSHEIDSUITKERING komt de ótra] Oratoriumkoor zong kerstliederen in hal Smit Bolnes N.V. De werkloosheid in de bouw V.V.D.- jongeren tegen wapenleveranties ledereen kan goedkoper leven! Wat biedt de BEELDBUIS? Helaas thans actueel Zan« in technisch milieu ZiEIUKZEE. '23-12. Vrijdagmid dag bracht de Zierikzeese Oratorium Vereniging, onder leiding van de heer P. Zoomers een programma van kerstliederen ten gehore in de grote montagehal van Smit Bolnes N.V. te Zierikzee. De uitnodiging was uit gegaan van de personeelsvereniging van het stedelijk bedrijf en een wel komstwoord werd gesproken door de voorzitter de heer J. G. Verkerk. Een plaatijzeren podium bevond zich in de hal, waarop het koor een uitstekende plaats vond. De directie van het bedrijf en het vrijwel vol tallige personeel hebben met grote belangstelling naar de vokale ver richtingen van het koor geluisterd. Bekende en minder bekende kerst liederen werden capella ten ge hore gebracht De wijde ruimte van Boekenweek 1967 AMSTERDAM, 24-12. De boe kenweek 1967 zal worden gehouden van zaterdag 25 februari tot en met 4 maart. De gala-avond en het boe kenbal vinden plaats op vrijdag avond 24 februari in het internatio naal congrescentrum RAI Amster dam. Het programma voor de gala avond wordt samengesteld door en staat onder produktie van Jan Vrij man en Rinus Ferdinandusse. De versiering van het congrescentrum voor het boekenbal wordt ditmaal verzorgd door de twee ontwerpers, die tot nu toe het boekenbal hebben versierd, Pieter Groot uit Westzaan, voor wie het in 1966 de eerste keer was, en Metten Koornstra, die alle daaraan voorafgaande boekenbals heeft versierd. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD. 22-12. Coöperatie ve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 676.119 stuks, handel rustig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van: 52-53 gram f 11,00-11,53 56-57 gram f 11,69-12,39; 60-61 gram f 12,62- 12,96; 62-63 gram f 12,90-13,31; 64-65 gram f 13,26-13,78. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 288.230 stuks, handel rustig. Eieren van: 42-48 gram f 10.68-11,87; 52-58 gram f 11,96-13,06; 59-65 gram f 12,51 -13,49; 66-72 gram f 13,52-15,20. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.05.000 stuks, handel kalm. Eieren van: 51-58 gram f 11.45-12,50, kg- prijs f 2.25-2,16; 59-65 gram f 12,75- 13,75, kg-prijs f 2,16-2,12. Uienveiling Middelharnis De verpakking in dozen bleek nog niet aan alle eisen te voldoen, in het bijzonder gold dit ten aanzien van de kwaliteit van de doos. Hier voor is echter reeds een oplossing ge vonden door de beide zijkanten te verstevigen. De proeven zullen nu na nieuwjaar worden voortgezet. De veiling had vrijdag een aanbod van 15 ton, uitsluitend uien van klas se L De stemming was iets beter, hetgeen ook in de prijzen tot uit drukking kwam. Zowel de grove als de middel werden beter genoteerd, de grove kwamen van f 29,- op f 29,21 en de middel van f 26,92 op f 27,19. Geen grote verschuiving dus, maar gelet op het geheel van de marktsituatie zeker niet ontmoedi gend. De notering voor de drielingen bleek op de vorige veiling iets ge forceerd te zijn en liep daarom van morgen terug naar f 25,-. Van meer dere zijden werd voor de aanvang van de veiling geïnformeerd naar het aanbod van de picklers. Dit gaf re den om te veronderstellen, dat deze sortering hoger zou noteren, hetgeen ook inderdaad het geval bleek, zij kwamen van f 22,03 op f 25,81. In verband met de feestdagen wordt volgende week alleen geveild op vrijdag 6 januari 1967. DODELIJKE ONGELUKKEN TILBURG. In het ziekenhuis te Tilburg overleed de 61-jarige mevr. H. van Kessel uit Oisterwijk. Zij was in Tilburg bij het oversteken van de Heuvelring tegen een auto opgelopen en daarbij zeer ernstig gewond ge raakt. SITTARD. Maadagmorgen over leed in het ziekenhuis te Sitard de 21-jarige T. Meier uit Susteren, die met zijn motor op de Oude Heerle- nerweg te Sittard tegen een auto was gebotst. HAARLEMMERMEER. De 48-ja- rige mevr. J. Th. Snijder-van Wely uit Groningen is het slachtoffer ge worden van een gecompliceerd auto ongeluk, dat zaterdagavond tegen middernacht op het viadukt in rijks weg 4 over de Kruisweg in Hoofd dorp plaats vond. DEN HAAG. Een opslagplaats aan de Korte Poten in het te saneren gedeelte van de Haagse binnenstad is uitgebrand. De schade is aanzien lijk. De oorzaak van de brand in het onbewoonde pand, kon nog niet wor den vastgesteld. Honderden inwoners van Port Moresby (Papoea) zijn wakker ge- schokken door een hevige aardschok oder de Salomonzee. Men schatte het epicentrum op 290 km. ten noord oosten van Port Moresby. DEN HAAG, 24-12. Bezorgdheid over het teruglopen van het aantal aanbestede werken in de grond-, water- en wegenbouw (30 °/o min der dan in de vergelijkbare periode van 1965) en over de stijgende werk loosheid ligt ten grondslag aan brie ven van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf aan de ipiriisters van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en van verkeer en waterstaat, waar in o.m. een onderhoud met de be treffende bewindsman wordt ge vraagd. LAND- EN TUINBOUW Hengstenkeuringen DEN HAAG, 24-12. De koninklij ke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" houdt in januari weer de jaarlijkse verplichte keuringen van trekpaard- en halflingernheng- sten. De plaatsen en data der keuringen zijn: Raalte, dinsdag 3 januari, Zuid laren, woensdag 4; Doetinchem, don derdag 5; Den Bosch, donderdag 12; Oostburg, vrijdag 13 januari. In totaal zullen ongeveer 140 heng sten ter keuring komen. Duikboten voor Zuid-Afrika? ZWOLLE, 24-12. Het hoofdbestuur van de onafhankelijke liberale jon gerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie" (JOVD) zegt in een uitge geven verklaring met verbazing te hebben kennis genomen van pers berichten, als zou de regering-Zjjl- stra overwegen toestemming te ver lenen voor bouw en export van en kele oorlogsschepen voor rekening van de republiek Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur beseft - aldus de verklaring - dat orders van deze omvang momenteel zeer welkom zijn in de Nederlandse scheepsbouw, zo als onlangs werd uiteengezet in het voortreffelijke „rapport-Keyzer". Het doet desondanks een dringend be roep op regering en parlement te ADVERTENTIE Ondanks het feit dat de st(|gende prllzen menige huisvrouw be zorgd het voorhoofd doen fronsen Is er toch wel degelUk aanleiding tot een optimistisch geluid. Nie mand zal ontkennen dat het leven steeds maar duurder wordt, maar tegelijk zal ledereen moeten toe geven, dat hetgoedkoper kftn. Dat ondervindt ieder die regel matig op de markt koopt en men mag verwachten dat het aantal kopers op de markt nog aanzien lijk za! stijgen. Het Is niet zo een wonder dat marktkoopman en straathandelaar hun prijzen laag kunnen houden. Zij hebben een grote omzet en laten daar hun klanten van profiteren. De royale keus, de steevast goede kwalitei ten en het feit dat het rond kil ken op de markt het toppunt van gezelligheid Is, maken het kopen ln het grootste koopcentrum tot een waar genoegen. Wie verstan dig Is, neemt dan ook een goed besluiten wordt voor altijd vaste klantbiJdemarkt-enstraathande- laar, want.. 0P 0E MARKT IS UW GULOEN EEN DAALDER WAAR0I verzekeren dat Nederland zich zal houden aan de uitspraken van de Verenigde Naties om geen wapens - zonder uitzondering - aan Zuid- Afrika te leveren. Het hoofdbestuur van de JOVD is verder van mening dat de dringende noodzaak van verbetering van de or derpositie in de Nederlandse scheeps bouw bevorderd kan worden door snel de exploratiewerkzaamheden op het Nederlandse deel van het conti nentale plat mogelijk te maken met als voorwaarde dat booreilanden en hulpvaartuigen in Nederland worden gebouwd. Politie nam vuurwerk in beslag UTRECHT, 24-12. De Utrechtse politie heeft 21,5 kg vuurwerk bij de Utrechtse winkelier L. in beslag genomen. De voorraad bestond uit bijna 16.000 verschillende soorten vuurwerk. Volgens de politieveror dening mag iedere winkelier slechts vijf kg vuurwerk in voorraad heb ben. De politie kwam op het „spoor" van de verboden hoeveelheid vuur werk, omdat de winkelier een groot aantal donderbussen als versiering in zijn etalage had opgehangen. Ned. Spoorwegen willen hogere tarieven UTRECHT, 24-12. De Nederlandse Spoorwegen willen op korte termijn de reizigerstarieven verhogen, zo heeft het A.N.P. desgevraagd van de voorlichtingsdienst van de spoor wegen vernomen. Een daartoe strek kend voorstel ligt al sinds eind ok tober op goedkeuring te wachten van de minister van verkeer en wa terstaat. Uit welingelichte bron heeft het A.N.P. vernomen dat het om een tariefsverhoging van gemiddeld ze ven procent gaat. De Nederlandse Spoorwegen achten het evenwel nog niet opportuun percentages te noe men, aangezien het voorstel nog moet worden goedgekeurd en wijzi gingen mogelijk zijn. de hal bleek een voor koorzang bij na ideale resonans te hebben, zodat het geheel bijzonder goed tot zijn recht kwam. Zowel voor het perso neel als voor de leden van het koor was het optreden in een dergelijke technisch milieu, een ervaring apart waaraan men wederzijds goede her inneringen bewaart. Na afloop werden de koorleden ontvangen in de kantine, waar kof fie met koek werd aangeboden. De dirigent ontving een dankwoord van de voorzitter, die - namens de per soneelsvereniging - een bedrag on der couvert aanbood der versteviging van de kas van de Oratorium Vere niging. Na vertrek van het koor verscheen het personeel van Smit Bolnes N. V. in de kantine om te luisteren naar een toespraak van de directeur ir. W. M. Burck. Alle personeelsleden mochten een kerstpakket in ont vangst nemen. WOENSDAG 28 DECEMBER NED. I: Pipo krijgt vandaag weer een NTS-ster als opvolgster. Het is de vrolijke Mona, die in deze afle vering opnieuw overhoop ligt met echtgenoot Mike:. Openbagr Kunst bezit behandelt vanavond tekenin gen, die Rembrandt maakte van Amsterdam. Dan Socutera, het jour naal en politiek (tien minuten van de VVD). Van half negen tot kwart voor tien een speelfilm, getiteld „De Dubbelganger". Enkele bekende sterren in de film zijn Julie London, Ralph Brooks en Edmond O.Brien. In deze thriller laat een brunette haar minnaar vermoorden, wat daar. na dan weer allerlei gebeurtenissen tot gevolg heeft. Na een kort na- tuurfilmpje schakelen we over naar Haarlem, waar vanavond het eer ste „Hartewens-concert" van dit jaar wordt gegeven. Het Noord-Hollands Filharmonisch orkest heeft een be langrijk aandeel in dit concert. Het begeleidt niet alleen Martha Arge- rich in het derde pianoconcert van Von Beethoven, maar ook Liesbeth List en het speelt met „Boy's Big Band,, „Confluxus", een compositie speciaal voor dit feest geschreven. NED. II: De NCRV zet als eer ste programma op deze woensdag een verhaal van meneer Sherlock Holmes. Samen met zijn trouwe Dr. Watson gaat hij een chanteur ont maskeren. Ook de NCRV brengt ons vanavond n.oar Haarlem, naar het etablissement „De Waag" van Cobi Schreijer, het Nederlandse Mekka der volksliedjes. Gasten in deze uit zending zijn de Engelse volkszanger Martin Carthy en Dave Swarbrick. Dan volgt het heel wat ernstiger programma Kunstzinnighedenhet litteraire programma van Ed Hoor- nik en Hella Hasse. Deze uitzending is gewijd aan het tijdschrift „Crite rium". „Attentie voor Sport" en de dagsluiting maken de avond vol. DONDERDAG 29 DECEMBER NED. I. De bekende donderdagse reeks uitzendingen tussen zeven en acht uur. Eerst Pipo, dan de Ver rekijkerhet gewestelijk journaal en „Sport Midweeks". Na het jour naal volgt dan een televisiespel uit de Bavaria studio's in München, n.l. „De Familie Schimek". Het is een klucht van Gustav Kadelburg, waar in een ambtenaar een belangrijke rol speelt. Hij wordt op de dag, dat hij zijn 28ste trouwdag viert, ietwat onaangenaam verrast door de me dedeling, dut hij van hogerhand wordt belast met het voogdijschap over de familie Schimek. Dit brengt voor de man nogal wat moeilijkhe den met zich mee. „Brandpunt" vormt de wat ernstiger afsluiting van deze dolle avond. NED. II: De AVRO opent de twee de net avond met „Run, Buddy, run", waarin meneer Buddy Overstreet weer vecht voor zijn leven. Het tweede AVRO-programma is „Wij willen wel eens weten", het jeugd forum, waarin jongeren spreken over allerlei zaken, die hen na aan Let hart liggen. De rest van de avond is voor de TROS, die zoals gewoon lijk start met „Mijn Oom Martiaan". Tim heeft weer eens wat in de krant geschreven wat oom Martiaan hem in vertrouwen had gezegd. Vijf mi nuten vervolgens met de heer Bei der van de tekenles. Weer vijf mi nuutjes, nu met Jack Chandu, die opnieuw karakter en handschrift combineert. Na het korte filmpje van Stan Laurel en Olivier Hardy - gekke belevenissen in de woestijn - twintig minuten amusement. Een programma van Karei Prior met luisterliedjesdie worden gezon gen door Elly Nieman en Jop Pan- nekoek. WOENSDAG 28 DECEMBER NED. I: 17.00 kinderprogramma; 18.30 De Boerderij19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Mona; 19.30 Open baar Kunstbezit; 19.45 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 De dubbelganger; 21.45 De kruisspin; 22.00 Hartewenscon- cert; 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Sher lock Holmes; 20.50 Zingen in de Waag; 21.15 Kunstzinnigheden; 21.45 Attentie voor Sport; 22.05 ln den beginne; 22.10 Journaal. DONDERDAG 29 DECEMBER. NED. I: 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 De verrekijker; 19.15 Van ge west tot gewest; 20.00 Journaal; 20.20 De familie Schimek; 22.10 Brand punt; 22.20 Journaal; 22.25 Brand punt. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Run, Buddy, Run; 20.25 Wij willen wel es weten; 21.05 Mijn oom van Mars; 21.31 Reacties21.36 Jack Chandu; 21.14 Laurel en Hardy; 21.46 Zeg niet dat ik gelukkig ben; 22.03 Onze beste wensen; 22.05 Journaal. Geïsoleerd coneert MILAAN. 24-12. Studenten die in een gevangenis in Mi laan een kerstconcert zouden geven, zagen zich in het ge bouw opgesloten toen een elektronisch bediend slot dienst weigerde. Cipiers wa ren een half uur bezig met pogingen het euvel te verhel pen, maar zonder resultaat. Tenslotte haalde men er een veroordeelde bij, die het slot in enkele seconden open had. RECHTSZAKEN Politierechter Middelburg De officier van justitie, mr. J. An- dreae, heeft in de zitting van de po litierechter te Middelburg drie we ken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist tegen de 49-jarige makelaar J. E. uit Oosterland. „U heeft uzelf helemaal opgewerkt Het lijkt erop, dat u het nu weer al lemaal tenniet doet door drankmis bruik", zei de politierechter mr. Sie- perda. De verdachte vertelde, dat hij nu bezig was met een ontwennings kuur. „Het gaat helemaal in overleg met de huisarts en mijn echtgenote staat er volledig achter". Omdat de politierechter hem een kans wilde geven, werd E. veroor deeld tot gevangenisstraf van drie weken en een ontzegging van een jaar, alles geheel voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. „Maar u moet er ook wat van voe len", vond mr. Sieperda. Daarom kwam er nog een onvoorwaardelijke boete van f 250,- bij. EMMEN. In Schoonebeek is de 45-jarige H. J. Klok uit de Liaslaan in zijn woning van de trap gevallen. De man kwam zo ongelukkig terecht dat hij zijn nek brak. Hij overleed enige ogenblikken later. Bij een explosie in de goudmijn Zandpan in Transvaal zijn vrijdag zes mijnwerkers, van wie vijf Afri kanen, omgekomen. Negen Afrikaan se mijnwerkers werden licht gewond. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep J. den Besten te Huizen (N.H.); door de Generale Synode als geestelijk-verzorger van de Rekkenseinrichtingen B. J. J. Naessens te Antwerpen. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Eemnes-Binnen ds Th. G. Vollenbregt a.s. emeritus-predikant te Kralingen. Geref. Kerken Examens: Aan de V.U. te Amsterder slaagde voor het docto raalexamen theologie de heer J. S. Krijger te Middelburg; voor het kandidaatsexamen slaagden de he ren H. Appers te Den Haag en L. Wieringa te Arnhem. Beroepen te Gorinchem (3e pred. pl.) G. Kuypers te Boksum; te De Krim L. Weerman te Ezinge. Aangenomen naar Maartensdijk (U) W. v. Rheenen te Colijnsplaat; naar Duurswoude (Fr.) J. R. Zijlstra kand. te Wassenaar, die bedankte voor Koudum, Maarn, Reeuwijk, Rottevalle, Roekan je, Silvolde-Gen- dringen, Wirdum en voor Wouds end. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder G. Schipaanboord te Apeldoorn; te St. Catharinus (Ont. Canada) J. C. Wes- trate te Meliskerke. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel M. Baan te Zeist. Sinds - januari 1965 gunstiger regeling Het spook van de werkeloosheid waart rond door Nederland en richt vooral in de noordelijke provincies en Zuid-Limburg nogal wat ver woestingen aan. Toen minister Veld kamp op IS augustus 1964 de Tweede Kamer een wetsontwerp aanbood, die een wijziging van de bestaande werkloosheidswet beoogde, zal hij niet vermeed hebben dat twee jaren later reeds vele werknemers van de voorgestelde verbeteringen profi teerden. Ofschoon wji niet de bedoeling hebben paniek te zaaien en de huidi ge werkloosheid hopelük als een tij delijk verschijnsel mag worden be schouwd, heeft het wel zin eens uit een te zetten op welke uitkering de werknemers recht hebben, wanneer zij buiten hun schuld plotseling werknemers recht hebben, wanneer zij buiten hun schuld plotseling werkloos mochten werden. Eerst 80 na half jaar 75% De wijziging van de oude werk loosheidswet met ingang van 1 ja nuari 1965 betrof drie zaken. Aller eerst werd de bestaande loongrens van 9700,afgeschaftTot die da tum gold deze z.g. weistandsgrens wel, waardoor de kring van verze kerden werd beperkt tot personen, die een loon genoten dat beneden dit bedrag lag. De minister meende terecht, dat het stellen van een der gelijke grens onredelijk was. Dat ivas al in 1958 gebleken toen ook werknemers, wier loon de in werk- loosheidwet gestelde loongrens over schreed, door werkloosheid werden getroffen. In het sprookje dat werk nemers met hogere inkomens slechts een gering werkloosheidsrisico lo pen, kon dus niet langer worden ge loofd. Bezien in het kader van de E.E.G. is deze wijziging ook logisch, want in de E.E.G.-landen kende behalve Nederland alleen west-Duitsland in de werkloosheidsverzekering een loongrens, die overigens alleen voor beambten gold en bovendien aan zienlijk hoger lag dan in ons land. Kortom, er was dus alle reden die loongrens af te schaffen en met in gang van 1 januari 1965 is dat dan ook gebeurd. Deze lijn wordt trouwens ook ten aanzien van de andere sociale ar- beidersverzekeringswetten gevolgd. Ook de arbeidsongeschiktheidsverze kering zal geen loongrens kennen. Enige uitzondering: de verplichte ziekenfondsverzekering. Eerste half jaar Op welke uitkerning heeft een werknemer nu recht, als hij onvrij willig werkeloos wordt? Het ant woord is eenvoudig: hij heeft dan recht op 80 procent van het laatst genoten loon gedurende een termijn van 26 weken. In 1965 is namelijk de oorspronkelijke termijn van 21 weken tot 26 weken verlengd. Tot 1 januari 1965 was er diffe rentiatie in de uitkeringspercenta ges. Voor gehuwde mannen en kost winners bedroeg ze reeds 80 procent, maar de ongehuwden kregen slechts 70 procent. Dit teas een volslagen onredelijke discriminatie, die thans gelukkig niet meer bestaat. Om recht te hebben op werkeloos heidsuitkering moet de werknemer tji de periode van zes toeken, aan het intreden van z\jn werkeloosheid on middelste voorafgaande, op alle werkdagen gewerkt. Tot 1965 was de minimale est: 78 dagen in het voor afgaande jaar gewerkt hebben. En daarna? Nu kan men zich voorstellen, dat de werknemer na het verstrijken van die 26 weken nog steeds werk loos is. Wij ontvingen de afgelopen weken al enkele brieven van bezorg de lezers, die ons vroegen: „Maar als we een half jaar van de werke- loosheidswet hebben getrokken en dan nog geen werk hebben, krijgen we dan helemaal geen uitkering meer?" Het is begrijpelijk dat veel men sen met deze vragen zitten, maar gelukkig kunnen we hun bezorgd heid wegnemen. Er is namelijk ook nog een wet werkloosheidvoorzie ning. Na het verstrijken van de halfjaarlijkse termijn, waarin hij recht heeft op een uitkering krach tens de werkloosheidwet, walt de werkloze werknemer onder deze wet. De wet werkloosheidvoorzie ning geeft aanspraak op een uitke ring ter hoogte van 75 procent van het loon gedurende maximaal twee jaren. Na 2 jaar Zou die werknemer na die twee jaar nog werkloos zijn, dan kan hij een uitkering aanvragen ingevolge de rijksgroepsregeling voor werk loze werknemers. De uitkeringsduur van deze op grond van de Algeme ne Bijstandswet getroffen regeling is niet begrensd. Hoewel de werkloosheid een de primerende en soms demoraliserende werking kan uitoefenen (ledigheid is nu eenmaal des duivels oorkussen) zijn de financiële gevolgen dus min der ernstig dan in vroegere jaren het geval was. Bij alle narigheid is dat tenminste een niet geringeAroost. mr. M. van OUDWIJCK DEN HAAG. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, over de begroting van economische zaken blijkt dat de regering van mening is, dat het huidige regionale beleid, in het bijzonder ten aanzien van het noorden van het-land en de mijnstreek, met kracht dient te wor den voortgezet. DEN H AAG. In de maand no vember* heeft het Rijk ruim 1.6 mil jard gulden aan belastingen geïnd, terwijl voor ruim 200 miljoen gulden aan nieuwe aanslagen werd opge legd. ADVERTENTIE Van zijn nieuwe traning onder Brits kommando. En van de gevech ten in Afrika, en later in Europa. Van zijn promoties en opcfracht om naar Amerika te gaan voor een spe ciale opleiding. En van zijn nieuwe taak, die hij nu bijna een jaar be kleedde: militairen opleiden voor een speciale eenheid. Met een vaste standplaats, een woning en een uit stekend salaris. Er was met grote belangstelling geluisterd. Door Mientje en Max. Maar beiden wist men na enkele dagen: hij past niet meer in ons miljeu. Hij is het ontgroeid. De wa genmakerij interesseerde hem maar heel matig. Dat de carrosseriebouw wellicht binnen zeer afzienbare tijd weer ter hand kon worden geno men, scheen langs hem heen te gaan. Zelfs Sjaantje, die op Mientje's kom mando papa zei tegen Frans Sornee vermocht niet de kapitein uit dc plooi te brengen. De eerste keer had hij verrast gekeken, toen Mientje met de kleine rncvd aan de hand op hem toegelopen was. Hij had Sjaan- je op zijn schoot genomen en ge kust. Maar het kind was doodsbe nauwd geweest en had al gauw een keel opgezet, zodat Frans het kind rustig op dc grond zette. Zijn ver ontschuldiging: „Ik ben geen kinde ren gewend, alleen rekruten," kon men aanvaarden. Dat was toch te begrijpen na vijf jaar oorlog? De oude hartelijke verslandhou ding, die er vroeger tussen Frans en Max geheerst had, kwam evenmin terug. Max achtte het zijn taak de heer des huizes op de hoogte te stel len van hetgeen er in de afgelopen vijf jaren was gedaan in de werk plaats. „Ik heb overal nauwkeurig bock van gehouden, Frans. Je kunt alles nakijken en je zult me een plezier doen, als je er eens een avond voor nemen kunt omeen en ander te controleien. Dé oorlogsomstandig heden veroorzaakten natuurlijk een teruggang van de inkomsten, dat was onafwendbaar, maar we hebben zelfs het laatste jaar nog winst gemaakt. En ik geef je de verzekering, dat dit maar weinig bedrijven gelukt is". Frans Sornee bladerde een poosje in de stapel kasboeken, maar schoof ze al spoedig terzijde. „Ik geloof het wel, Max, het was jou wel toever trouwd. Voor alles, wat je in deze jaren voor mijn vrouw en voor dc zaak gedaan hebt, ben ik je dank baar. We praten nog wel eens over een extra vergoeding, want die heb je ongetwijfeld verdiend. Mientje en ik hebben veel aan je te danken. Doch daarbij bleef het. Frans maakte zich nergens druk over. 's Morgens lag hij lang in bed, luis terde naar de radio en rookte de ene sigaret na de ander. Als zijn voor raad op was, reed hij met zijn jeep naar de stad, alwaar hij in het gar nizoen net zoveel kon krijgen als hij wilde. Niet alleen rookwaren, maar ook flessen drank, voornamelijk wiskey, biscuits, blikjes vlees, cho colade, kauwgum 'en andere lekker nijen, die nog altijd vrijwel niet te krijgen waren. Daarmede laadde hij zijn jeep vol en reed terug naar Hoogendijk. In het dorp babbelde hij soms met oude kennissen, doch in de werkplaats kwam hij vrijwel nooit. Het scheen hem in hot geheel niet meer te interesseren. Na veertien dagen wist Mientje twee dingen: Hij rookt wel veertig sigaretten per dag en hij drinkt ook door To Dorssen-van Loon tot bedtijd toe. En het tweede, dat ze al gauw begreep was: Hij ver veelt zich; hij voelt zich hier niet meer thuis. De zaak interesseert hem hoegenaamd niet meer. En bij mij is voor hem het nieuwtje er ook al af. Sjaantje vindt hij een lastig kind, al zegt hij het niet en het kind zelf is bang voor Frans. Ze blijft hem zoveel mogelijk uit de buurt of zoekt haar troost bij oom Max. die met haar kan doen wat hij wil. Op een morgen, toen hij om half elf de kamer betrad, de eeuwige si garet in zijn mond en met zijn blik ken spiedend naar de whiskey-fles, zei ze het hem. „Je moet weer aan hot werk, Frans, dat is de beste remedie. Trek je uniform uit en ga aan de slag. Er is weer wat hout, er zijn bestellin gen genoeg, want de Duitsers heb ben zo ongeveer alles weggesleept. Wat wil je nog meer? Werken is ge zond. En als je wat minder rookt en drinkt.... ben je binnen een paar maanden weer de oude." Hij had slechts even gegrinnikt, zonder te antwoorden. Inmiddels had hij de fles gevonden en schonk zich een borrel in. Daarna nam hij de krant, maar die was zo dun, dat hij hem al spoedig uit gelezen had. In de derde week was de aap ein delijk uit de mouw gekomen. Max was. naar de stad om hout te lossen, dat daar per spoor was gearriveerd. Ze zaten om half twaalf nog aan de koffie, omdat Frans altijd zo laat opstond. Ze vroeg: „Waarom ben je niet met Max meegereden naar de stad? Om te helpen lossen? Wat li chaamsbeweging zou je misschien goed doen." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5