Gymnasium Actuele landbouwproblemen op vergadering te Bruinisse Protest STREEKNIEUWS Kerk van chocolade Vo/iga week maakten wij mel ding van een door het Departe ment Zierikzee van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen geno men initiatie! tot het voeren van n handtekeningenactie met het doel de ondersteuning van een request aan het gemeentebestuur van Zie rikzee, waarin vervat een pleidooi tot behoud van de gymnasiale af deling van het Professor Zeeman- lyceum. Celijk bekend loopt in ie der geval deze afdeling - gelet op de structurele onderwijsvernieu wing in het kader van de'Mam moetwet - gevaar. Wij willen in herinnering bren gen (lat op een onlangs gehouden vergadering van de Oudervereni ging van het lyceum naar voren kwam dat de kansen tot behoud van de gymnasiale afdeling niet bijzonder groot zijn, gelet ook op de vrij geringe belangstelling voor deze opleiding van de zijde van de Schouwcn-Duivclandse jeugd. Het vraagstuk blijkt dus niet eenvoudig te liggen, maar wij delen graag de mening van hen die menen dat al les moet worden gedaan, om ver lies van een gymnasiale opleidings- mogelijkheid voor deze streek te voorkomen Met name in de sector van het onderwijs liggen de verhoudingen op Schouwen-Duiveland gevoelig en eigen streek-opleidingsinstitu- ten zijn kostbare zaken, gelet op de tenslotte toch altijd nog vrij ge- isoleercle ligging van dit deel van Nederland. Wie dit na de ontslui ting zonder meer wegwuift, moge herinnerd worden aan de niet on belangrijke vervoer.starieven en tol len, die betaald moeten worden om elders te komen Een gymnasiale opleidingsmoge lijkheid is verder een culturele ver worvenheid van de eerste orde. Al kunnen dus de kansen op behoud - de eerlijkheid gebiedt het te zeg gen - niet bijster hoog worden aan geslagen, daar is het toch een goe de zaak om er warm voor te lo pen en er hard voor te vechten. Dat geldt trouwens voor menige zaak; men behoeft van tevoren niet zeker te zijn van succes, om toch iets te gaan ondernemen. Het Nut - samenwerkend in dit geval met het departement Brouwersha ven - zij dan ook alle succes toe gewenst. Een leraar van het Professor Zeeman-lyceum is er Eerste Kerst dag, gewapend met een van een tekst voorzien bord, op uitgetrok ken om te posten bij de stedelijke kerken. Bij de aanvang en de uit gang van de morgengodsdienstoe feningen stond de eenzame poster met zijn bord, de tekst waarvan de aandacht priemde om de dood van duizenden kinderen in Vietnam en het lijden van dit volk en land in het algemeen. We geloven dat de protesteren de leraar in ieder geval heeft be reikt, dat honderden mensen nog weer eens extra met de neus op het probleem van de Vietnam-oor- log zijn gedrukt. Dit echt niet fees telijke thema is in vele gezinnen onderwerp van gesprek geweest en dat kan geen kwaad. Rond kerstdis en kerstboom vergeet men wellicht al te gemakkelijk het lijden van een wereld in nood. In een slotzin (op het bord) wer den met name de protestanten op geroepen niet te zingen op deze kerstdag, maar te protesteren tegen de gang van zaken in Vietnam. Naar onze bescheiden mening heeft de poster, wiens eerlijke be doelingen overigens boven iedere twijfel verheven zijn, zich schuldig gemaakt aan een denkfout. Men kan het nog anders zeggen, hier trad de kortsluiting op, die men zo vaak treft in de sfeer van deze mo derne doe-tenminste-iets-mensen. Wie werkelijk zingt ter ere van het kerstkind houdt zich reeds op de meest indringende wijze bezig met protesteren tegen de onheilige haat, die op deze wereld heerst, en de gevolgen daarvan. Wie het kerstkind die lof onthoudt, zit „er gens" fout, goede menselijke be doelingen ten spijt. Als het kerk volk - of wat voor „volk" ook - massaal de straat optrekt, om leu zen aan te heffen tegen Vietnam, heeft het geen kerstfeest gevierd. De opmerking veegt de geste van de betreffende leraar niet van de kaart. We waren dankbaar met dit bord, maar men moet de zaken niet scheef gaan trekken. We wil len best een „teach-in" over het al of niet grotere nut van God lof toe zingen of van het soort proteste ren, waartoe per bord werd opge roepen. SAIGON. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam zal in de loop van januari een bezoek brengen aan Australië en Nieuw Zeeland. Hij wil hierbij deze landen dankzeggen voor hun militaire hulp. (Slut) BRUINISSE, 23-12. De landbouw- vereniging Landbouwbelang hield - gelijk gemeld - een vergadering, ou der voorzitterschap van de heer P. L. Krepel. Spreker op deze belangrij ke vergadering was ir. Waaghe, se cretaris van de Z.L.M., die in zijn causerie: „Actuele landbouwproble men', neg op verschillende aspecten in de agrarische wereld de aandacht vestigde. Een fel bekritiseerd instituut in het Landbouwschap. Maar beseft men wel voldoende wat het Land bouwschap doet, wat het al gedaan heeft en wat het nog zal kunnen doen. Het Landbouwschap beschikt over een apparaat van deskundigen die met gedocumenteerde kennis van za ken ieder op hun ten-ei n mee spre ken en mee denken in het belang van de landbouw. Men mag het dan met een bepaalde opvatting soms niet eens zijn, een feit is dat het Land bouwschap beschikt over planologen, over een voorlichtingsapparaat dat er zijn mag en over een documenta tiecentrum, dat in de loop der jaren een betrouwbare bron is geworden voor het verkrijgen van inlichtingen. Do ongeorganiseerden betalen er aan mee en het schap heeft ook nog verordenende bevoegdheid. (Dier- dektebestrijding, wilde haver). Zouden do drie landbouworganisa ties, indien zij gedwongen werden dat alles zelf te gaan doen, het zo veel beter kunnen? De contributie zou dan wel omhoog moeten. Het zou miljoenen gaan kosten, die dan hoogstwaarschijnlijk voor een be langrijk deel uit de zakken der le den en de kassen der landbouwor ganisaties zouden moeten komen. Wie dus ageert tegen het Land bouwschap moge wol bedenken, wat de gevolgen zouden zijn e.q. wat weg zou vallen, als het Landbouwschap werkelijk zou worden opgeheven. Een zaak die op het ogenblik in de agrarische sector de gemoederen bezig houdt is de vraag of het wen selijk is, dat er een rentesubsidie komt. Duitsland en Belgic onze nabuur landen kennen een dergelijke sub sidie, waardoor het voor agrariërs mogelijk is duur land te kopen met goedkoop (gesubsidieerd) geld, dus tegen een lage rente. In België doktert men aan het plan Cooremans, dat de mogelijkheid zou willen openen, dat in geval van be drijfsopvolging, want daarover gaat het in hoofdzaak, dat men zijn grond verkoopt aan een grondbank, daar van dus zijn geld trekt voor het in geleverde land, met een optie voor de opvolgende zoon om het over een periode van 20 jaar terug te kopen. Spreker toonde zich er een voor stander van. Vervolgens ging de heer Waaghe na wat de E.E.G. dit jaar in Brussel bereikt, voor Nederland aan voorde len heeft opgeleverd. In de sector groenten en fruit was Italië de over winnaar. De Fransen tonen zich slimme onderhandelingspartners. Goed zit Nederland op gebied van de melk en het rundvee, matig wat de suiker betreft. De E.E.G. De Golden Delicious appels uit Frankrijk liggen nu in de gascellen te Kapelle-Biezelinge, ook dat zijn gevolgen van de E.E.G., appels ge plant door boeren die uit Algiers werden verdreven en nu in Frank rijk tegen elke prijs een nieuw be staan trachten op te bouwen. Nodig is dat men elkaar als part ners in de E.E.G. verstaat en ver trouwt. Samenwerking in de landbouw Op verzoek behandelde spreker nog in grote trekken het onderwerp dat hij eerst in een causerie zou heb ben behandeld te weten: Samenwer king in de landbouw. Na te hebben nagegaan, hoe door het afvloeien van arbeidskrachten een ongekende mechanisatie in de landbouw zijn beslag kreeg, wees hij op de noodzakelijkheid sommige landbouwwerktuigen gezamenlijk in exploitatie te nemen. Hij waar schuwde tegen de z.g. leveranciers- credieten, de z.g. gemakkelijke be talingsvoorwaarden, waartoe het mogelijk is^ een groot landbouw werktuig aan te schaffen. Benadrukt werd ook de noodza kelijkheid bij samenwerking in wel ke vorm1 dan ook, de voorwaarden schriftelijk vast te leggen, opdat men er indien nodig op kan terug grij pen. Samenwerking kan plaats vin den op vele manieren, met collega landbouwers, met de loonwerker sa men, terwijl ook de loonwerkers nog kunnen samen weiken. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Kik. of het niet mogelijk was dat door de Z.L.M. paal en perk kon SPORTBERICHTEN HENGELEN H.S.V. „Oosterschelde" Afgelopen zaterdag hield de H.S. V. „Oosterschelde" een hengewed strijd bij de Val. Onder ongunstige weersomstandigheden heeft een 15- tal vissers toch nog 12 kg. aan maat- se vis op het droge gebracht. Hier door kwam het totaal over acht wed strijden van het afgelopen seizoen op ruim 47 kg. vis te staan. De uitslag van de wedstrijd luidde als volgt: 1. L. Verloo, 2092 puten; 2. C. P. v. d. Werve, 1729 punten; 3. A. Ravia, 1561 punten; 4. P. v. d. Werf, 1140 punten; 5. C. van Schelven, 864 punten; 6. G. Bakker, 808 pun ten; 7. A. Brentjes, 772 punten; 8. P. Coppoolse, 679 punten; 9. A. Struik, 603 punten en 10. P. v. d. Welle, 568 punten. De eerste vier prijswinnaars ont vingen uit de handen van de voor zitter een kip. Het volgende seizoen van de H.S. V. „Oosterschelde" zal begin april van start gaan. worden gesteld aan de verkoop van aardappelen, onder een naam die ze niet toekomen. Hij had geconstateerd dat in de grote steden van ons land, Canadese, dus import aardappelen worden verkocht onder de naam Zeeuwse witte. Nu weet iedere boer, dat Zeeuwse witte niet bestaan, maai de stedeling weet dit niet en de naam ven de Zeeuwse soorten die wel bestaan kan er door in discre dit kernen, want de kwaliteit liet te wensen over. Is er geen controle op de kwaliteit van geïmporteerde aardappelen, terwijl er voor aard appelen voor export zulke zware ei sen worden gesteld. Ook de heer H. C. van der Zan- de (Oosterland) had iets dex*gelijks geconstateerd als de heer Kik en hij was eveneens van mening dat de controle niet erg streng is op de kwaliteit van geïmporteerde aardap pelen. De heer Waaghe zou een en ander nader ondex-zoeken, al kan men er niet tegen waken, dat aard appel verkopers aanbiedingen doen, die niet door de waarheid worden gedekt. Over het begrip „rente-subsidie" voor hun vader opvolgende jonge boeren, voor eigengeërfd land, ver schilde men van mening. Vexsghillende leden uit de verga dering onderkenden grote bezwaren en nadelen, maar de heer Waaghe bleef bij zijn mening, dat het in elk geval geprobeerd zou kunnen wor den. Uit de vergadering kwam de vraag of het niet mogelijk zou zijn de wet Prijsbeheersing Landbouwgronden, weer van kracht te doen worden, een vraag die weerklank vond. maar die iets vroeg, wat de heer Waaghe niet haalbaar oordeelde. Met een mosselmaaltijd werd deze vergadering, die ook werd bijge woond door de bestuursleden van de Z.L.M. afdeling uit Oosterland, be sloten. CEWETENSGELD AMSTERDAM. 24-12. In de brievenbus van de gemeente lijke sociale dienst van Am sterdam werd een blanco en veloppe aangetroffen die twin tig bankbiljetten van 25 be vatte. Aangezien zich op de enveloppe geen enkele nadere aanduiding bevond, is aange nomen dat het hierom gewe- tensgeld ging. Scheepvaartberichten Abida, 21-12 te Piraeus. Ameland, 21-12 t.a. Heysham. Esso Amsterdam» 22-12 van New Port News naar Aruba. Esso Den Haag, pass. 20-12 Kaap Finisterre naar Brega. Goeree, 23-12 te Skikda verwacht. Tjipanas, 22-12 van Lobito naar Walvisbaai. ZIERIKZEE LIONS-PAKKETTEN-ACTIE VOOR ITALIË AFGESLOTEN Actie voor de bedrijven wordt nog voortgezet Naar wy vernemen is de door de Licnsclubs van Schouwen-Duiveland en GGeree-Overflakkee ontketende wynpakketten-actie voor het door watersnood getroffen Italië thans af gesloten. Deze hulpactie is een groot succes geworden, want in totaal kon den 675 pakketten worden afgeleverd Intussen wordt de actie onder de be drijven op Schouwen-Duiveland en Gceree-Overflakkee nog enige tijd voortgezet. Op giro 3822 van de Am- ro-bank te Zierikzee zyn de eerste stortingen tct een bedrag van f 900,- reeds binnengekomen. De originele gedachte van een Zierikzees restau rant om een Italiaanse maaltijd te serveren, waarvan de opbrengst voor de actie wordt afgestaan, leverde tot nu toe het zeer mooie resultaat op van f 500,-. Over het eindresultaat en de bestemming van de actie vol gen t.z.t. nadere berichten. Jongerensociëteit „Schouwen-Duiveland" Na het succes van de eerste avond is het bestuur van de pas opgerichte jongerensociëteit „Schouwen-Duive land" gereed gekomen met het pro gramma voor de overige winter maanden. Men stuitte vaak op het probleem dat de meeste goede bands bijna de gehele winter bezet zijn. Voor volgend najaar werd dit opge lost door alvast enkele bands te con tracteren. Voor deze winter zijn ge contracteerd: donderdag 29 decem ber New Black and White uit Goes, een band die op Kortgene en op Zuid Beveland altijd overvolle zalen trekt. Deze band teedt ook op 11 maart in de Blauwe Keet op. Óp 14 januari spelen „Les Rats des St. Germain" en 25 febr. de „Moonlight Stars", beide bands die zeer zeker aanslaan. Voor de 2e paasdag (27 maart) is er de Stad Zierikzee gehuurd. Tijdens de rondvaart zal er uiteraard volop gelegenheid zijn om te dansen. De slotavond wordt in april gehouden. HAAMSTEDE Kerstmiddag er. van Huisvrouwen In een sfeervol versierde zaal van hotel Bom hield de afd. Wester- schouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen haar kerstmiddag. De bekende toneelspeelster en voor- draehtskunstenares Nel Kars uit Amsterdam was deze middag ere- gaste. Na een welkomstwoord door de presidente, mevr. de Vlieger-Pino en het zingen van enige kerstliederen leidde de presidente mevr. Kars in. Deze begaafde kunstenares begon met een tweetal kerstfragmenten, nl. Maria bidt tot God uit het bekende Marieken van Nimwegenspeciaal bewerkt door Anton van Duinker ken en De Ster van Bethlehem van Martinus Nijhof. Nel Kars ging ver der met te vertellen hoe het toneel spel van uit de Rooms Katholieke kerk (geestelijk niveau) via het wa genspel naar het latere toneel (we reldlijk niveau) in zijn werk was ge gaan. Beroemde toneelschrijvers bv. hebben o.a. kluchten en blijspelen gebruikt om de mensheid te amuse- ren en tevens een „spiegel" voor te houden. Door nu enkele gedeelten uit een aantal bekende werken voor le dragen wilde Nel Kars trachten het schouwburgtoneel hier in de zaal te brengen .Zij slaagde daar volledig in en een stille zaal volgde haar vol aandacht in haar optreden in „De boetedoening", opnieuw uit Marie ken van Nimwegen, „De edellieden van Verona" van Shakespeare, „Het jubileum" van Anton Tsechouw, „Een maand op het land" van Iwan Toergenjew, „De geleerde dames" en „School voor vrouwen" van J. B. Mollière. Een hartelijk applaus beloonde de kunstenares voor haar voordracht, waarna de presidente haar na een welgemeend dankwoord een attentie voor onderweg aanbood. Na ieder een, die aan het welslagen van deze middag had meegewerkt en iedere belangstellende persoonlijk de beste wensen voor de kerstdagen en het nieuwe jaar toegewenst te hebben, besloot de presidente deze middag. OUWERKERK Kerstfeest zondagsschool Het Kerstfeest met de kinderen der zondagsschool was, als naai- ge woonte, uitstekend bezocht. Ds. As sendorp opende de bijeenkomst en ging voor in gebed. Na gemeente- en kinderzang volg de 'het Kerstevangelie en een Kerst spel. Het Kerstverhaal werd verteld door Adri de Rijke. Ds, Assendorp dankte hartelijk alle medewerkers aan het feest en de gemeenteleden voor de financiële steun. Tot slot zong de gemeente Gezang 17 vers 1 en 2. Een versterkersinstallatie ver leende goede diensten. Kerstviering U.V.V. voor bejaarden Dé plaatselijke afdeling van de U. V.C,organiseerde dezer dagen voor de Zierikzeese bezoekers en bezoek sters van de bejaardensociëteit een kerstsamenkomst in het zaaltje van het verenigingsgebouw aan de Vis- straat. Aan deze middag werd mu zikale medewerking verleend door het koortje van de Plattelandsvrou wen. Het verdere programma, o.a. zang en een verloting, werd uitge voerd door de U.V.V.'sters en ook de bejaarden zelf leverden daarbij hun medewerking. OOSTERLAND Auto kwam in sloot terecht Toen een patrouillewagen van de rijkspolitie zondagmorgen over de Hoge Zandweg reed, ontdekten de inzittenden ter hoogte van de boer derij van de heer A. Schpof een auto in de sloot. Van enige inzittenden was geen spoor te bekennen. Bij on derzoek bleek de beschadigde auto toe te behoren aan de 19-jarige S. uit Bruinisse, die de oude wagen de vorige dag had gekocht. Verrast door een hagelbui was hij vermoedelijk de macht over het stuur kwijt ge raakt en in de sloot terecht gekomen. De jongeman en een mede-inzitten de jongedame bleken geen letsel te hebben opgelopen. De chauffeur was niet in het bezit van een rijbewijs. Auto slipte door gladheid Hoe gevaarlijk het wordt op de rij baan wanneer hagel en sneeuwbui en vallen, ondervond de heer M. G. uit Sint Philipsland. Toen hij tijdens een flinke hagelbui op d erijksweg tussen de Oude dijk en de Blauwe Keet reed, kwam zijn auto in de slip en zo in een sloot, lopende langs de wegberm, terecht. Het liep ditmaal goed af, want zowel de bestuurder als de enige inzittende liepen geen verwondingen op. Alleen werd de auto beschadigd. De firmt W. C. Ista en Zoon sleepte het beschadigde voertuig met een kraanwagen weg. Voorlichtingsavond Verbond voor Veilig Verkeer Er bestond vrijdagavond goede belangstelling in de „Conferentieka mer", toen de postcommandant der rijkspolitie uit Nieuwerkerk, opper wachtmeester J. van der Meijden, een voorlichtingsavond hield, onder auspiciën van de afd. Duiveland van de Ver. voor Veilig Verkeer, met het oog op de per 1 januari a.s. in wer king tredende nieuwe verkeersregels Na een welkomstwoord door de „op per" ging hij op duidelijke wijze na de verschillende nieuwe facetten die zich voordoen in de nieuwe ver keerswet, de R.V.V. De nieuwe rege ling is meer aangepast aan de prak tijk. Verschillende nieuwe regelin gen zijn getoetst aan buitenlandse. Verschillende uitdrukkingen zijn in de nieuwe wet aangepast aan het nieuwere taalgebruik. Een rijwiel heet voortaan fiets, en met een hulpmotor wordt hét nu gewoon bromfiets. Alle veranderingen pas seerden de revue, zoals op het ge bied van verlichting van motorrijtui gen, parkeerregeling, voorrangspe rikelen en wat niet al. Een ingrijpen de verandering is ook bv. dat oudere personen, die bij herhaling blijk ge ven, weinig of niets af te weten van de verkeersregels, en daardoor een gevaar vormen op de weg, de be voegdheid tot rijden kan worden ont nomen, een aangelegenheid die voor heen alleen aan dronken bestuurders kon worden opgelegd. Mededeling volgde verder dat er bij het vereni gingsbestuur boekjes te bestellen zijn f 2,50, waarin alle nieuwe maat regelen worden besproken. Verder volgde vertoning van de verschillen de borden. Met betrekking tot de in het voorjaar van 1967 te geven ver- keerscursussen deelde de opper wachtmeester mede dat een derge lijke cursus vermoedelijk te Ooster land bezwaarlijk zal gegeven kunnen worden, omdat de rayoncommandant te Oosterland, de heer Hoekman, die deze cursus hier zou leiden, vaak dienst gaat doen in Amsterdam. In Nieuwerkerk zal de leergang wel doorgang kunnen vinden omdat de heer van der Meijden deze zal hou den. Personen uit Oosterland, die deze cursus willen volgen, kunnen zich naar Nieuwerkerk begeven. Van de gelegenheid tof vragen stellen werd nog gebruik gemaakt BRUINISSE Kerstavond N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw haar kerstavond, die geopend, werd met het gèzamenlijk zingen van Gezang 1 5. De presidente mevrouw de Groot-Fluijt, richtte een welkomst woord tot de leden en gasten, waar na zij het woord gaf aan mevrouw van der Wekken uit Zierikzee. Deze bracht een uitgezocht repertoire van kerstgedichten en -stukken. Het daarbij ten gehore gebrachte zachte orgelspel van mevr. de Waal-van Engelen zorgde voor een unieke combinatie en een luisterrijk geheel. Na de eerete pauze volgde een kerst verhaal van mevrouw j .de Waal- Otte. Mevrouw C. de Joge-Haeck en mevrouw J. Kik-Seppenwoolde ver zorgden daarna de„ kerstliturgie uit gegeven door het hoofdbestuur van de N.C.V.B., de meditatie door de presidente. De volgende vergadering is op 19 januari 1967. Mevrouw Spaans uit Zierikzee zal daarop het 2 e gedeelte voor haar rekening nemen. Daar zal ook mevrouw Pipping-van Vessem afscheid nemen als secretaresse we gens haar vertrek naar Middelburg en zal een nieuwe secretaresse ge kozen moeten worden. Originele kerstviering Een originele manier van kerst feestviering werd zeker door de ge reformeerde jeugdclub te Bruinisse gehouden. Een boerenkoolfuif, die onder zang, grammofoonmuziek en spel werd gekookt, opgediend en verorberd. Toch was ook hier de stemming best en kwam men toe aan de ernst die het kerstgebeuren toch ook vraagt. Een avond onder leiding van de heer en mevr. Hoits- ma. Fruilbakjes veor zieken De diaconie der Nederlandse Her vormde kerk te Bruinisse, die een bloemetje stuurt aan ieder waarvan bekend is, dat hij of zij in het zie kenhuis vertoeft, heeft al vele ja ren de gewoonte aan bejaarden en zieken een fruitbakje te zenden. Dit keer werden aan diverse adressen 104 fruitbakjes bezorgd. C.M.V. en C.J.M.V. Kerstvieringen Ook de beide verenigingen, de C. M.V. Wees een Zegen en de C. J. M. V. Obadja, beiden georganiseerd in het C.J.V. vierden hun kerstfeest als vanouds in de avonduren by kaars licht en met een welvoorziene kof fietafel. De heer Joh. de Koning verrichte de opening, terwijl mejuffrouw Ma rie de Koning, deze keer eens was afgeweken van het lezen van het kerstevangelie zoals gebruikelijk, maar zij had datzelfde evangelie ver woord in een door haar zelf gemaakt gedicht, iets wat bijzonder verant woord was gedaan. De heer J. van den Berg. voorzitter van de C.J.M.V., had als onderwerp voor zijn referaat gekozen Kerstfeest 1966, terwijl mejuffrouw Janny Ok- kerse, leidster van de jeugdclub het Mosselzaadje, het kerstverhaal voor haar rekening nam. Natuurlijk was er ook declamatie en zang en de le den hebben op die manier weer een buitengewoon goed kerstfeest met en onder elkaar gevierd. Een punt apart vormde het af scheid van de heer S. de Koning, se cretaris van de C.J.M.V. en van me juffrouw Lies Hage. leidster van de club „Wees een Zogen", dié door hun huwelijk van vorige week samen nu het echtpaar De Koning-Hage zijn geworden. Beiden hebben in het jeugdwerk op Bruinisse veel gedaan en daar voor werd in een afscheidstoespraak dan ook dank gebracht. Ook van mejuffrouw Janny Ok- kerse werd afscheid als leidster ge nomen en zowel de heer De Koning als mejuffrouw Okkerse getuigden op hun beurt, dat de tijd in de jeugd clubs doorgebracht, een goede tijd was geweest. De avond werd gesloten door de heer J. van den Berge. HAAMSTEDE, 24-12. Elk jaar, rond de jaarwisseling, dagen waarin veel gekocht wordt, trachten veel mid denstanders hun winkels en etalages een bijzonder aantrekkelijk gezicht te geven en een blikvanger is dan zeer gewild. In de nog maar kort geleden geheel vernieuwde banket winkel van de heer W. J. Geleijnse prijkt in de kerstweek een model van de Ned. Herv. kerk van Haam stede. Het pronkstuk is uitgevoerd In chocolade, terwijl een denkbeel dige sneeuwbui de daken en omge ving van een laagje wit voorzag. In kennerskringen wordt het materiaal couverture genoemd, een chocolade die vloeibaar gemaakt, alle richtin gen uit kan. Er komt geen mailen- werk aan te pas. De heer Geleijnse heeft er tezamen met zijn bediende, de heer W. Koole meer dan een dag aan gewerkt. Hel is niet te verwon deren dat de etalage van de heer Geleijnse veel kijkers trekt. Fruit voor zegels De middenstanders uit de Korte Ring, die aan hun clientèle dé zg. Korte Ring-zegels verstrekken, heb ben tegen inlevering van volgeplak te zegelboekjes, fruitmandjes en -bakjes beschikbaar gesteld, een re clamestunt, die in vele gezinnen een extra portie fruit bracht. Ruit aan diggelen Dat het niet slim is meningsver schillen te beslechten in de nabijheid van spiegelruiten, ondervonden za terdagavond twee jongelui te Brui nisse. Een etalageruit van sigaren magazijn C. Jumelet ging aan digge len, toen men elkaar daar doorheen duwde. Bijzondere Kerstgroet De meisjesclub Rhodé te Bruinisse, had de ongetwijfeld goede gedachte om bij bejaarden en zieken in de ge meente een zelfgemaakte kerstgroet, vervaardigd uit eenvoudig materiaal, maar dat niettemin een aardig effect gaf, te doen bezorgen, een geste die zeer werd gewaardeerd. EMMEN. In het zuid-oost Drentse Weiteveen (gem. Scboonebeek) is de 19-jarige veenarbeider L. Olden- huis uit die woonplaats bij een ver keersongeluk omgekomen. De Verenigde Staten hebben be sloten 50.000 ton graan en 30.000 ton vetten aan Pakistan te leveren onder het programma voor voedselhulp aan het buitenland. Nota „Opbouwwerk" Stichting Zeeland ZIERIKZEE, 27-12. Door de stu- diecommissie, ingesteld door het da gelijks bestuur van de Stichting Zeeland is dezer dagen uitgebracht een nota „Opbouwwerk". Onder „op bouwwerk" wordt verstaan een nieuwe werkmethode welke in de af gelopen jaren op sociaal-cultureel gebied in ons land tot ontwikkeling is gekomen en onder die naam in vakkringen is ingeburgerd. In ver band met het feit dat het. hier een betrekkelijk nieuw werk-terrein be treft en het instituut voortdurend nauw betrokken is bij vraagstukken van mtehodiek en beleid heeft het zich door de (kleine) studiecommis sie laten voorlichten over deze ma terie en de in verband daarmee voor Zeeland te verwachten ontwikkelin gen. KERKNIEUWS Ger. Kerken gaan helpen in Vietnam UTRECHT, 27-12. Hel Gerefor- meerde wcrelddiakonaat van Neder land gaat actief deelnemen aan de hulpverlening aan slachtoffers van de oorlog in Vietnam. Een bedrag van 25.000 gulden is ter beschikking gesteld. Ook heeft het werelddiakonaat aangeboden een medewerker naar Vietnam te sturen om te worden in gezet in de kerkelijke hulpteams. De hulp geldt zowel voor Zuid- als voor Noord-Vietnam. De kerkelijke hulpverlening in Vietnam wordt uitgevoerd door de „Asian Christian Service". Dit is een hulpcf rgantfsatie van de Raad ,van Kerken in Oost-Azië. Reeds zijn honderd ton rijst ingevoerd voor uit deling aan de hongerlijdende vluch telingen. Aan kinderen en zieken werd honderd ton vlees verstrekt. Ook maken de teams slaapplaatsen voor vluchtelingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2