VEEL DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK IN ZUID-VIETNAM MORRIS vergaani I Minister over bedrijfssluitingen: „Overgangsfase van industrie" Russische duikboot Loonbeleid 1967 Loena-13 heeft „armen" 8 k Priesters en predikanten demonstreerden Rode Kruis-campagne voor Zuid-Vietnam e ZIERIKZEESCHE», NIEUWSBODE® Dinsdag 27 december 1966 123ste jaargang Nr. 19716 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1089 RÉDAKME EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lol. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een! N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Sticcesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koor zong in fabriek Strijd na betrekkelijke rust weer hervat SAIGON, 24-12. Door het neer storten van een Amerikaans trans portvliegtuig nab(j de luchtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam zijn zaterdag ongeveer 111 dorpelingen cm het le ven gekemen. Achttien personen werden nog vermist en er zijn 18 ge wenden. Ook de vier bemanningsle den van het toestel, dat op de basis zou landen, zijn waarschijnlijk omge komen. Het vliegtuig vloog in brand. Op 17 augustus j.l. werden in het zelfde dorp 33 mensen gedood door een met bommen beladen vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat even tevoren van Da Nang was op gestegen. SAIGON, 26-12. Een uur na de afloop van het kerstbestand in Viet nam. maandagmorgen 07.00 uur plaatselijke tijd, voerden Amerikaan se B-52 bommenwerpers, afkomstig van het eiland Guam in de Stille Oceaan, een aanval uit op een Viet- Voor f 110.000,- uit woning gestolen OVERVEEN, 24-12. Naar thans bekend is geworden, is in de nacht van donderdag op vrijdag uit een wening aan de Julianalaan in Over- veen geld, effecten en gouden pen ningen gestolen voor een totale waarde van ruim f 110.000,-. Toen de bewoners vrijdagochtend vroeg thuis kwamen na een afwezig heid van twaalf uren, bleek uit een koffertje in de slaapkamer een be drag van f 67.000,- aan contanten te zijn verdwenen alsmede voor f 40.000 aan geregistreerde effecten en enke le gouden ponningen. Het geld lag in de woning gereed voor een uit te voeren transactie in onroerend goed. Men moet de wo- p.in<? :'i.in binnengekomen door ge bruik te maken van een sleutel van de keukendeur, die in een niet afge sloten schuur hing. Twee (loden door slip op gladde weg VLAGTWEDDE. 24-12. Door plot- seling optreden van gladheid heeft zich zaterdagavond omstreeks half acht in de Wedderstraat te Vlagt- wedde een verkeersongeluk voorge daan, waarbij twee doden vielen te betreuren. Een personenauto, bestuurd door mej. G. Potze met als mede-inzit tenden haar ouders, de 59-jarige heer F. Potze en de 57-jarige mevr. J. Potze-Boltje, geraakte in een slip en botste tegen een boom. Het echt paar was op slag dood. De dochter is zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Winschoten. De auto werd totaal vernield. ADVERTENTIE cong-basis op 45 km van Saigon. De strijd was hei-vat na twee etmalen van betrekkelijke rust, waarin Ame rikanen en Zuidvietnamezen melding maakten van circa zeventig inciden ten, die evenwel niet als bestands- schendingen werden aangemerkt. In enkele gevallen vielen er doden, maar er waren, naar hot Amerikaan se opperbevel in een kort communi qué meedeelde, „nergens aanwijzin gen geweest dat de vijand troepen samentrek of een aanval inzette". Er speelden zich nogal wat schiet partijen af tussen patrouilles.' Overigens onderscheidde de be st a n^speriode zich niet zoveel van de decemberweken die eraan vooraf vircn eegaan en waarin van zware gevechten al geen sprake meer was geweest. Wel waren do bombarde menten op Noord-Vietnam gestaakt maar Amerikaanse verkennings vliegtuigen bleven in de weer en in Hanoi klonken als gewoonlijk van tiid tct tijd de luchtalarmsirenes. In het zuiden bleven de Amerikaanse trr ecen die midden in grootscheepse zuiveringsoperaties zitten (met name in gebieden even ten zuiden van de demarcatielijn en op de hoogvlakte) in staat van paraatheid. Een dertigtal Vietcong-leden nam zondagavond, profiterend van het bestand, in een buitenwijk van Sai gon bezit van een bioscoop. Ze bevestigden een spandoek van het bevrijdingsfront aan de muur. deelden pamfletten uit en drukten zelfs Zuidvietnamese militairen in de zaal, die vrijaf hadden, de hand. Na twintig minuten verdwenen ze en kon de voorstelling worden voort gezet. Ter gelegenheid van het kerstfeest was de 78-jarige kardinaal Spellman aartsbisschop van New York, naar Zuid-Vietnam gekomen om daar op verscheidene Amerikaanse bases een mis op te dragen. Zaterdag zei hij in een toespraak op de basis Tan Eom Nhcet. bii Saigon: „Wij moeten deze oorlog winnen, deze oorlog die ons is oceriesri en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere colossing van de zege is on denkbaar" Hij betitelde de Verenig de Staten als ..de barmhartige Sama ritaan onder de volken". In zijn la tere oreken liet hij zich wat verzoe- nender uit. Ook in Zuid-Vietnam was de evangelist Billy Graham, die de en;g^ nobele oorlog „die tegen de duivel" noemde. „Loena 13" maakte een zachte landing QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland MOSKOU, 24-12. De „Loena-13", die woensdag jl. in de Sowjet-Unie werd gelanceerd, heeft zaterdag avond om 19.01 uur (Ned. tijd) een zachte landing op de maan gemaakt en is onmiddellijk begonnen met wetenschappelijke waarnemingen. Dit is. door het Sowjet-pex-sbureau Tass meegedeeld. Vier maanden na het eerste Rus sische succes maakte de Amerikaan se „Surveyor" een zachte landing op de maan. De „Loena-9" die foto's naar de aarde zond, landde evenals de „Loena-13" in de „oceaan der stormen", maar meer naar het zui den, De Loena's 10, 11 en 12 draaien in een baan om de maan. In een communiqué van Tass wordt meegedeeld dat de instrumen ten aan boord van de Loena-13 goed functioneren. Op 22 december werd een koerscorrectie aangebracht om het laboratorium op de gewenste plaats in het westen van de maan te doen landen. Het remsysteem werd in werking gesteld toen de Loena zich Kerkdienst bij kaarsivalm SOEST, 26-12. De bezoekers van de mis in de katholieke Petrus en Paulus kerk in Soest sloeg op twee de kerstdag bij het betreden van de kerk een dichte walm tegemoet met een overigens wel bekende geur. De dampen stegen op uit de gewelven onder de kerk en kwamen via een rooster bij het altaar het gebouw binnen. Al sinds jaar en dag was men gewoon bijna opgebrande kaar sen via een rooster in een ruimte onder de kerk le gooien. In de loop der tijden was er een grote voorraad kaarsenstompjes ontstaan die maan dag in brand, raakte, toen per abuis een brandende kaars door het roos ter werd gegooid. Behalve veel on gemak voor de kerkgangers heeft de rokende en smeulende kaarsenmassa ook vrij veel schade veroorzaakt aan de verwarmingsinstallatie van de kerk. DEN HAAG, 24-12. Ten aanzien van de bedrijfssluitingen merkt mi nister Bakker in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer bij de begroting van economische zaken cp. dat de nationale industrie zich momenteel in een overgangsfase be vindt. „Enerzijds voltrekt zich een snelle technische ontwikkeling, anderzijds ondergaat de markt zowel nationaal als internationaal ingrijpende wijzi gingen". Een structureel aanpas singsproces zcals zich dit thans af speelt. is naar de mening van de mi nister dan ook niet te vermijden. ..Deze aanpassing voltrekt zich in het kader van een conjuncturele ont wikkel ing. gekenmerkt door een snel gestegen loonniveau en een voor ons land momenteel zeer hoge rentevoet. Deze beide factoren oefenen een on gunstige druk op dc kostprijzen uit, voorzover daar geen adequate verbe- van de arbeidsproduktiviteit tegenover staat". „Deze ontwikkeling vergt bedrijfs- eenheden van voldoende formaat en van oen h~oe efficiëncyniveau; zij noopt tot een concentratie- en ratio- nalisatioprccos. waarin niet voor al le bestaande bedrijven en industrië le activiteiten oen plaats kan worden ingeruimd. Sluiting resp. inkrimping van een aantal bedrijven en stopzet ting van bepaalde activiteiten zijn da°rdnor onvermitdeliik. Voorkomen dient te worden dat een minder gunstige conjuncturele ontwikkeling tengevolge zou hebben, dat bedrijven, die in wezen levens vatbaar zijn, in het aanpassingspro ces ten onder gaan. De structurele aanpassing dient dan ook zoveel mo gelijk op grondslag van analyses van, de toekomstporspectieven te worden bewerkstelligd". Met betrekking tot enkele bedrijfstakken - katoen-, ray on- en linnenindustrie en de scheeps bouw - wordt de situatie en de mo gelijkheden van structurele verbete ring door bedrijfsleven en overheid gezamenlijk geanalyseerd. Op grond slag van deze gezamenlijke bestude ring is beraad gaande over maat regelen, die kunnen worden getrof fen. In dit verband wijst de minister er met nadruk op dat een dergelijke bestudering alleen vrucht kan af werpen indien het bedrijfsleven tot een doorlichting van de bedrijfstak in haar geheel bereid is en indien daar tijdie toe wordt overgegaan. Indien het bedrijfsleven zich pas tot de ovc-heirl wendt als het wa ter tot de lippen ls gestegen, is het g'woonliik tc laat om in gezamen lijk overleg bepaalde maatregelen te nemen. Ook wijst de minister erop, dat de aanpassingsmoeilijkheden voor de nationale industrie aanzienlijk kun nen warden vergroot door in het buitenland verleende overheidssteun, zowel aan onrendabele bedrijven als met betrekking tot rationalisatie en reorganisatie van bedrijfssectoren. HP i wr IJ g -iffjji - op een afstand van 70 km. van het maanoppervlak bevond .Het station heeft er tachtig uur over gedaan om de maan te bereiken. HELMOND. Brand heeft een be langrijk deel verwoest van de be- drijfsuitrusting van een fabriek van stalen aanrechten in Helmond, N.V. Robur. De oorzaak van de brand is onbekend, evenmin is te overzien hce groot de schade is. Men schat de schade op tonnen. Baby gestikt in bed van ouders AMSTERDAM, 26-12. Op eerste kerstdag is in Amsterdam een zeven maanden oude baby Monica Smit in het bed van haar ouders gestikt. De baby was, toen zij in het grote bed was gelegd, gaan rondkruipen en had zich door de spijlen van het hoofdeinde gewrongen, waarbij haar hals achter de spijlen was blijven haken. Nederlander doodgevroren in blokhut MAASTRICHT, 26-12. De 34-jari- ge fabrieksarbeider W. Kraag uit Maastricht is op tweede kerstdag dood aangetroffen in een blokhut in de nabijheid van het autobaankruis punt bij Misburg (distr. Hannover). Hij lag op een bank en is, voor zover de politie heeft kunnen nagaan, ken nelijk zaterdagavond in zijn slaap doodgevroren. Zijn lichaam zal nog aan sectie worden onderworpen. De politie néémt aan dat de heer Kraag had gelift en bij dit kruispunt niet meer verder kon. Hij zou toen on derdak hebben gezocht in de blok hut. Op 16 december was de heer Kraag uit Maastricht vertrokken. Tot die datum had hij bij familieleden in die stad gewoond. Hij was werkloos. Bij de bepaling van het standpunt van de regering met betrekking tot de stimulering van de structurele aanpassing van de industrie, dient hiermede - zonder dat dit tot soort gelijke maatregelen behoeft te lei den - rekening te worden gehouden, zo schrijft hij SIMRISHAMN (Zuid-Zweden), 24- 12. Bü Simrisbamn aan dc zuid- Zweedse kust z|jn nieuwe aanwijzin gen gevonden die het vermoeden versterken dat daar een Russische onderzeeboot is vergaan. Zweedse vissers hebben donderdag op de vermoedelijke plaats van het ongeval talloze vacuum-verpakte ge droogde levensmiddelen gevonden. Op 28 november werden bij zwaar stormweer noodsignalen opgevangen, maar speurtochten leverden niets op. Enkele dagen later spoelden aan de Zweedse kust wrakstukken aan. waarbij een reddinggordel met de naam van een schip en de naam van de stad Riga. Peilingen met echolood hebben tot nog toe geen resultaten opgeleverd Van Russische officiële zijde zwijgt men over een mogelijk verlies van een onderzeeboot AMSTERDAM, 24-12. In „Chris tus naam - houdt op". Met deze spandoekleuze trekken zaterdagmid dag een honderdtal priesters en do minees stilzwijgend door de straten van Amsterdam om de Nederlandse regering en het Nederlandse volk te vragen geen steun te verlenen aan de oorlcg in Vietnam. De anti-Vietnamdemonstratie be gon op het J. D. Meyerplein en ein digde in de kerk op de Noordermarkt waar de aktie met een gebed werd besloten. De initiatiefnemers zijn de Neder landse Hervormde predikant dr. K. „Monsteroptocht" van kunstenaars op eerste Kerstdag AMSTERDAM, 25-12. Zondag- middag hebben Amsterdamse kun stenaars in de binnenstad van Am sterdam een monsteroptocht gehou den als protest tegen de oorlog in Vietnam. Aan de stoet, die werd ge volgd door enkele honderden men sen, onder wie vele jongeren, ging een vijftig meter lang door de kun stenaars vervaardigd monster vooraf met de tekst: „2 miljoen doden in Vietnam". Voorts droegen zij een aantal anonieme kunstwerken met rich mes, die betrekking hadden op. dc harde oorlog in het oosten. DEN HAAG, 24-12. De minister van sociale zaken en volksgezond heid zal bevorderen, dat zo spoedig mogelijk een wetsontwerp wordt in gediend dat beoogt hem de bevoegd heid te geven in gevallen, dat de Stichting van de Arbeid ophoudt te functioneren, het College van Rijks bemiddelaars te belasten met de uit oefening van alle loonpolitieke be voegdheden, welke het B.B.A. 1945 kent. Het wetsontwerp beoogt tevens de minister de bevoegdheid te geven het voorschrift om in een aantal geval len het advies van de Stichting in te winnen, buiten toepassing te ver klaren. MOSKOU26-12. De Loena-13 die zaterdag een zachte landing op de maan maakte, is uitgerust met „me chanische armen", die de maanbo- dem kunnen aftasten. Dit heeft prof. Alexander Lebedinski het persbu reau Tass meegedeeld. Een van de armen een lange stang heeft aan het uiteinde een apparaat dat met een tevoren vastgestelde kracht een peilinstrument in de grond stoot. Uit de diepte die het instrument, bereikt kan men de vastheid van de maan- korst concluderen. Kindersterfte in Kongolees dorp KINSJASA, 24-12. In de Kongo lese evenaarsprovincie hebben maze len- en kinkhoestepidemieën in het dorpje Ndjera aan vijfendertig kin deren het leven gekost, zo meldt hel Kongolese persbureau. Dc bevolking heeft de plaatselijke autoriteiten om onverwijlde medische hulp verzocht. In de dichtsbijgeïegen grote stad Mbandaka (het vroeger Coquilhat- stad), staakt juist het ziekenhuis personeel. OVERWEGEND WARMER. BP Warmte Is ge makkelijke warmte. Met een knópomdraai regelt U zuinig en eco nomisch de behaag lijkheid in Uw kamer. Bel 01110-2191 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men kan lot overwinnen v door het rustig te dragen. sccccccccccGGCGC&yyyyyyyyz Nog enkele specimen van het geschenk in porcelein, dat de gemeente Zie rikzee ontving. Behalve het zilverwerk, dat van grote antieke waarde is, betekent ook het porcelein een aanzienlijke aanwinst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Strijd, de Nederlands Hervormde studentenpredikant ds. A. A. Spij kerboer, de Gereformeerde predikant ds. E. H. Nagel, en de studentenpas toor pater J. van Kilsdonk. Zij zijn van mening dat de oorlog in Viet nam aan alle kanten in strijd is mei het kerstevangelie, dat de predikan ten en priesters morgen in de kerk zullen verkondigen, In een pamflet, dat tijdens de tocht werd verspreid, riepen zij iedereen op cm daadwerkelijk mee te werken aan het verzet tegen de oorlog door druk uit te oefenen op de regering, die de Amerikaanse politiek nog steeds steunt. ADVERTENTIE Minder koud Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met af en toe regen; aanvankelijk zwakke tot matige, later in de kustgebieden tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest; geleidelijk minder koud, maar vannacht in het noord oosten van het land nog tempera turen om het vriespunt. 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 16.57, onder 10.01. 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.36. Maan op 18.17, onder 10.46. Volle maan: 27 dec. te 18.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 dec. 29 dec. 3.32 v.m. 4.15 v.m. 15.52 n.m. 16.36 n.m. Jongetje uit trein gevallen en gedood WINSUM, 24-12. Het 14-jarige jongetje C. Slager uit Pieterburen (gem. Eenrum in Groningen) is van avond door nog onverklaarbare oor zaak bij Winsum uit de rijdende trein Groningen-Roodeschool geval len en overleden. Het slachtoffer was met enkele schoolkameraadjes op weg naar huis. Bij Winsum liep hij de treincoupé uit. Pas in Baflo, een stationnetje verderop, werd het jon getje uit Pieterburen vermist. Later is zijn stoffelijk overschot langs de spoorlijn bij Winsum gevonden. De spoorwegrecherche heeft het onder zoek reeds beëindigd. Alle deuren bleken goed te zijn afgesloten. DELFT. Op de nieuwe Langen- dijk te Delft is de 12-jarige Paula van Schaik uit Delft dodelijk veron gelukt toen zij met haar fiets ver moedelijk tussen een geparkeerde en een voorbijrijdende auto bekneld raakte. BROUWERSHAVEN 28 dec. 3.14 v.m. 15,31 n.m. 29 dec. 3.58 v.m. 16.14 n.m. Springtij: 30 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de kerstdagen trok een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk van de oce aan naar het continent en was dins dagmorgen reeds aangekomen bo ven midden Europa. De rug ging vergezeld van flinke opklaringen. De invloed van nieuwe oceaande pressies breidt zich echter alweer in oostelijke richting over de Britse eilanden uit. Een eerste regenzone bracht in de aan de oceaan grenzen de landen alweer 5 tot 10 millimeter regen. Verwacht mag worden dat de storing gebieden het komende et maal geleidelijk verder naar het oosten zullen opdringen .Daarbij zal ook in ons land af en toe regen val len bij een geleidelijk stijgende tem peratuur en matige, af en toe krach tige, winden, in hoofdzaak tussen zuid en west. Weer Britse gevangenen uitgebroken PLYMOUTH, 26-12. In Engeland zijn opnieuw gevangenen uitgebro ken. Op Tweede Kerstdag overmees terden vijf mannen in de gevangenis van Dartrroor hun bewakers, namen de sleutels en maakten zich uit de voeten. De mannen sloegen toe in de rvmrvastiekzaal waar zij lichamelijke oefeningen deden. Nadat zij de zaal mei behulp van de sleutels hadden verlaten klommen zij over de gevan genismuur. De Belgische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een ont werp koninklijk besluit, waarbij de kinderbijslag wordt verhoogd per 1 januari a.s. In Saigon hebben 2500 havenar beiders schepen met Amerikaanse ladingen geboycot uit protest tegen de vervanging van 600 arbeiders door Amerikanen. Tijdens de kerstdagen zijn in Limburg weer vele tientallen hect aren weiland en akkers onder water komen te staan ten gevolge van het opnieuw stijgende water in de Maas en van de Roer. nen (ongeveer 250.000 mensen) die onlangs in vluchtelingenkampen zijn opgenomen voedsel, kleding en an dere dringende behoeften kunnen krijgen. GENEVE, 24-12. Dc internatio nale liga van Rode-Kruisverenigin gen is ccn campagne begonnen voor hulp aan ongeveer anderhalf mil joen vluchtelingen in Zuid-Vietnam. Naar de Zweedse secretaris-gene raal van dc liga, Henrik Beer, op een persconferentie in Genève mee deelde is een beroep op de 106 bij de liga aangesloten nationale Rode- Kruisverenigingen gedaan onmiddel lijk 1.375.000 Zwitserse franc bij te dragen om in de eerste behoeften snel le kunnen voorzien. Met dit bedrag zullen 50.000 gezin- De actie is genomen na een ver zoek van het Zuidvietnamese Rode Kruis. Dc heer Beer zei dat de liga een dergelijk verzoek van Noord- Vietnam zou toejuichen en dat zo'n verzoek op gelijke wijze zou worden behandeld als het Zuidvietnamese. Via het internationale comité van het Rode Kruis zendt de liga reeds me dicijnen e.d. naar Noord-Vietnam. - -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1