ë'TAz ilx-t Boeren-top-coöperatie keerde terug naar het platteland De Chr. M.U.LO. en de Mammoetwet Wijziging gemeentefond* Johnson verliest vertrouwen Snuif en wrijf alles <&>kan met CBtaÉHHr VELPON SVÜSF komt ele ótra.% ZIF.RÏKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 december 1966 Nr. 19715 I i Cl DEN' HAAG. 21-12. De ministers AMSTERDAM. 22-12. Cebeco, na tionale Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging voor Land- en Tuin bouw. deed vroeger vrüwel alleen importeurs- en groothandelswerk in haar vestigingsplaats Rotterdam; werk dat voor de bedrijven van de aangesloten coöperaties noodzakelijk was. Thans echter is er bjj deze boe ren-top-coöperatie veel werk aan de orde, waarvan het zwaartepunt niet in de eerste plaats in Rotterdam ligt. De voorzitter van Cebeco, de heer A. Loman uit Almen, vestigde daar donderdagmorgen in de in Amster dam gehouden algemene vergade ring de aandacht op. Het nieuwe werk waar hij het oog op had heeft te maken met de levering van pro- dukten door de agrarische producent aan diens eerste afnemer. Allerlei onderwerpen zoals contractmesterij, contractteelt, de daarbij behorende technische voorlichting, landbouw bedrijfsuitrusting, financiering etc. komen daarbij kijken. Dit alles ge beurt tegen de achtergrond van de positie die de coöperatie heeft op het gebied van de voorziening met mengvoeders, zaaizaden, landbouw werktuigen, gereedschappen en an dere technische uitrustingen. Cebeco biedt daarbij allerlei mogelijkheden, bv. door een en ander technisch mee voor te bereiden of met garanties te stimuleren. Cebeco en plaatselijke of regionale coöperaties komen, soms samen met zusterorganisaties, met een bepaalde dienstverlening op het boerenerf zelf af. De heer Loman had een voorbeeld uit zijn eigen woongebied. In Almen- Harfsel en omgeving is een samen werking ontstaan tussen varkens fokkers en varkensmeesters, waarbij Cebeco en enkele andere grote co- operatieve instellingen de helpende hand bieden. Belangrijke punten bij die samenwerking zijn dat de fok ker een inzicht krijgt in de waarde die zijn biggen hebben voor mesterij en dat de meester begint te mesten met uitgangsmateriaal van bekende herkomst. Deze hele zaak moet door de voorlichting van de zijde van de coöperaties goed worden begeleid, opdat door de goede aansluiting van voeding en verzorging bij de ver- ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! ONDERWIJS Chr. Kweekschool Middelburg Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagden voor het diploma Chr. enderwijs 1ste gedeelte: mej. J. T. Dalebout te Noordgouwe en de heren J. H. van den Berg te Zierik- zee en A. Lemsom to Renesse. plaatsing van biggen naar de mes ter de overgangsmoeilijkheden zo veel mogelijk worden voorkomen. De slachtpluimveesector biedt al een ouder voorbeeld van een soort gelijke samenwerking, waarin aller lei werkzaamheden in opeenvolgen de fasen van produktie- en verwer kingsproces aan elkaar worden vast gehaakt. Dit aan elkaar vasthaken kan niet overal met evenveel suc ces gebeuren, maar er is volgens de heer Loman toch alle aanleiding om er meer aandacht aan te schenken dan vaak gebeurt. Er is naar zijn mening nog te veel gebrek aan planning op gebieden waar deze mogelijk is. Uiteraard kunnen de coöperaties zich niet op werpen als de instellingen die de landbouw moeten „plannen", maar op deelgebieden is er al veel te doen dat de coöperaties niet moeten nala ten. Wat de methodes betreft: de richt lijn is volgens de heer Loman, dat er zo veel mogelijk van de eigen ver antwoordelijkheid en zelfstandigheid van de boer terechtkomt. Het uit gangspunt moet zijn dat de coöpe ratie de boer bijstaat, maar hem niet vervangt. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse bag germolen „Amsterdam VU" is naar thans vernomen wordt kortgeleden veilig aangekomen in de haven van New Plymouth na een sleep van 1200 kilometer over de stormachtige Tas manzee. VEGHEL. De 57-jarige klooster zuster W. Rangenhuijzen uit Veghel kwam om het leven toen zij in Veg hel een weg overstak en daarbij door een vrachtauto werd gegrepen. RIDDERKERK. Het Ridderkerkse gemeentebestuur gaat, omdat de raadszaal aan de kleine kant is, kaar ten uitgeven voor de publieke tri bune. Men verwacht dat de publie ke belangstelling voor de begrotings vergadering die half januari wordt gehouden, de 20 a 30 beschikbare plaatsen verre zal overtreffen. AMSTERDAM. Het Nederlands Auschwitzcomité heeft in een brief aan de Westduitse minister van jus titie „ten scherpste" geprotesteerd tegen de vonnissen in het Sobibor- proces. AMSTERDAM. Tengevolge van enkele hoofdwonden, zondag jl. op gelopen tijdens een val in de keuken van haar woning in Bonairestraat te Amsterdam, is de 71-jarige mevrouw A. E. Nije in het Wilhelminagasthuis overleden. HOOGEZAND. Woensdagmorgen is de 27-jarige G. Nieuwold uit Hoo- gezand die ruim drie weken werd vermist, door een voorbijganger in het Oude Winschoterdiep bij de Bonthuizerbrug, gemeente Hooge- zand, gevonden. Vele malen is door cie politie de kanalen afgedregd, doch zonder resultaat. UTRECHT. De 77-jarige weduwe J. Hagoort-van der Zouw uit Utrecht is in het academisch ziekenhuis in de Domstad overleden aan de verwon dingen die zij op 1 november opliep bij een botsing met een bromfietser. ROTTERDAM. Brandweermannen zijn er woensdagavond met grote moeite in geslaagd een bejaarde Rot terdammer te bevrijden uit de bran dende woonkamer van een huis aan de «Atjehstraat op Katendrecht in de Maasstad. AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft een door de stadsbeeldhouwer Hildo Krop gemaakt standbeeld van de architect en stedebouwkundige dr. H. P. Berlage onthuld. Het beeld is geplaatst op het Victorieplein in het hart van dat deel van Amster dam-Zuid dat wel het „Berlage- Zuid" wordt genoemd. De laatste maanden geven een snelle aftakeling te zien van het per soonlijk gezag van president John son. Met een vaart lopen tal van me dewerkers het Witte Huis uit, on langs nog Bill Moyers die vaak John sons spreekbuis was en een groot vertrouwen genoot. Meer eigenlijk dan zijn baas, getuige een scherp ar tikel van een voorman van het Was- hingtonse persgilde, Charles Roberts van Newsweek. Roberts analyseert daar waar het by Johnson aan schort en consta teert dat de Amerikanen gewoon niet meer weten of ze wel op hem aan kunnen. Daar zijn een paar ern stige redenen voor. Zo onthulde Oe Thant vorig jaar dat Hanoi bereid was geweest in Rangoon met Ameri kanen over vrede in Vietnam te pra ten, maar dat dit gesprek door de V.S. was afgewimpeld. En dat ge beurde op een tijdstip dat Johnson bij iedere gelegenheid zijn toehoor ders bezwoer dat hij angstvallig uit keek naar het geringste sein uit Ha noi en dat hij bereid was desnoods mijlen te lopen om vredesonderhan delingen te beginnen. Later kwam vanwege het ministe rie van buitenlandse zaken het flau we verweer dat Thant gelijk had, dat er wel dergelijke aanbiedingen ge- weest waren uit Hanoi maar dat ze te vaag geweest waren om er op in te gaan. Maar hoe het precies zat is niet uit de doeken gedaan. Rad voor ogen Idem vorig jaar ontkende John son geruchten dat hij de oorlog in Viet nam zou verhevigen door noor delijker in Noord-Vietnam te bom barderen. Intussen was dit wel de gelijk het geval. In '65 nog stuurde Johnson mariniers naar Santo Do mingo om de Amerikaanse burgers te beschermen. Dat bleef ook zijn motief toen daar twintig keer zoveel mariniers rondliepen als te bescher men burgers. Later kwam het ver haal van een communistische staats greep die zou dreigen, zonder dat dit verder met feiten aannemelijk gemaakt werd. Het gaat er niet om of Johnson in al die gevallen juist handelde of niet, het gaat er slechts om dat hij het publiek een rad voor de ogen draaide. En als hij dan nu nog zegt - laatstelijk op de bijeenkomst van re geringsleiders in Manilla dat hij alles wil doen om een vrede te be praten, wie gelooft hem dan nog? Daar komen dan nog een massa zinloze kleine leugentjes bij. John son zegt dat een van zijn bet-over grootvaders is gesneuveld in de slag bij Alamo. Niemand die hierover iets in de archieven kan vinden. De president toont op de televisie een bed waarin hij geboren zou zijn; het Witte Huis maant de pers tot voor zichtigheid: het hoeft niet precies dat bed geweest te zijn. Zijn neef zegt ronduit dat Lyndon niet eens in dat huis is geboren. Te onbenullig om los te lopen, maar het heeft de pre sident ongelooflijke schade toege bracht door het verlies van geloof waardigheid. Vlek Het merkwaardige is dat zijn re gering beslist wel een paar presta ties kan opsommen waar ze trots op kan zijn. Dit soort onbenullige en minder onbenullige draaierijen, dub belzinnigheden en regelrechte leu gens vormen echter een vlek op die staat van dienst. En de Amerikanen schijnen dal zo langzamerhand zat te worden. Daar komt dan nu nog bij dat me vrouw Jacqueline Kennedy een pro ces is begonnen over de publicatie van het boek „De dood van een pre sident" door Willi am Manchester. Ze heeft zelf de opdracht gegeven het boek te schrijven, ze heeft de auteur veel verteld en Manchester is een gegarandeerde aanhanger van de Kennedy's. Het gaat de weduwe van de president er derhalve niet zozeer om ivat er over haar man in het boek staat, maar wat er over John son in voorkomt. En dat is zo lang zamerhand al uitgelekt. Onder meer dat Johnson toen hij nog tweede man was, zo'n onbenullige en vervelende vent werd gevonden, dat men bij of ficiële gelegenheden vroeg niet met hem samen in een auto te hoeven zitten. Verkiezingen Allerlei gekift al direct na de moord op Kennedy zet Johnson nu ook niet in zo'n best licht. Het is wel zeker dat de toch al koele rela ties tussen de Kennedy-kring en de Johnsons na verschijnen van dit boek helemaal ijskoud zullen zijn. Privé kan dit Jacqueline Kennedy waarschijnlijk niet eens veel sche len. Maar Johnson is ook de partij leider en als zodanig een invloedrijk man, wat Robert Kennedy of even tueel Edward Kennedy zuur op kan breken als zij eens een gooi gaan doen naar het presidentschap. Er is evenwel een goede kans dat Johnson ook niet met een van zijn felle uitbarstingen van energie waar om hij beroemd is, zijn deerlijk ge havende reputatie weer wat kan op vijzelen. Een groep democratische gouverneurs heeft al open tegen Johnsons kandidatuur gepleit. En hoe onpopulairder Johnson wordt, des te beter staan de kansen voor anderen om bij de volgende verkie zingen de democratische kandidaat voor het presidentschap te zijn. Waarbij Robert Kennedy's kansen wel bijzonder hoog genoteerd staan. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! N.V.V. verwacht hogere werkloosheid UTRECHT, 22-12. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft zijn eigen voorspelling van een maand geleden betreffende het aan het ein de van het jaar verwachte werkloos heidscijfer gerectificeerd. N.V.V.-se cretaris F. J. Willems meent dat de prognose van 70.000 werklozen al is achterhaald. De verwachting van 75 duizend werklozen of zelfs meer, of te wel iVz Rrocent van de manlijke beroepsbevolking, is thans gerecht vaardigd. De heer Willems deed deze nieuwe prognose tijdens de in Utrecht gehouden hoofdbesturenver- gadering van het N.V.V. UTRECHT, 22-12. YVtf hopen van ganser harte dat de mammoetwet per 1 augustus 1968 zal ingaan. Zou dit niet gebeuren dan zou een on voorstelbare chaos ontstaan. Spoe dig zal ook een beslissing genomen moeten worden ten aanzien van wel ke scholen per 1 augustus van het volgend jaar aan het MAVO-experi- ment zullen mogen deelnemen. Voor oen juiste planning kan deze beslis sing niet lang meer worden uitge steld. Dit zei de heer D. J. Mevius, voor zitter van de Vereniging tot Behar tiging van de belangen der Christe lijke Scholen voor MULO vanmid dag in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van deze ver eniging. Naar zijn oordeel moeten de examenprogramma's MAVO-3 en MAVO-4 op korte termijn gepubli ceerd worden. Het bestuur is - zo deelde ce heer Mevius mee - be zorgd over het feit dat het MAVO-3 programma op dit moment nog niet bekend is. terwijl het eerste exa men al in april van het volgend jaar meet worden afgenomen. De heer Mevius maakte bekend dat in het eerste studiejaar op de scholen die deelnemen aan het HA VO-MAVO experiment 7S.23 procent van de leerlingen werd bevorderd. 20,77 procent werd niet bevorderd. Een kleiner aantal scholen had in 1965 reeds een tweede leerjaar. Hiervan het resultaat: bevorderd 77,30. afgewezen 22,70 procent. Deze percentages, die de traditionele cij fers van het VHMO benaderen, stel len de commissie die het HAVO MAVO experiment begeleidt, met ADVERTENTIE Dode bij frontale botsing BUDEL, 22-12. Op de rijksweg E-9 tussen Maarheeze en Weert is don derdagmorgen in de gemeente Budel een personenauto die op de tinkcr- weghelft reed frontaal tegen een te gemoetkomende truck met oplegger gebotst, De bestuurder van de per sonenauto, wiens identiteit nog niet bekend is, is hierbij gedood. Als gevolg van de file-vorming door dit ongeval, vonden kort er op nog twee aanrijdingen plaats op res- pektievelijk 50 en 500 meter afstand van het eerste ongeval. Hierbij wer den enkele personen licht gewond. OVERDENKING Kerstfeest Lucas 2 1-20. Het gebod van keizer Augustus brengt veel mensen in beweging. Velen moeten op reis. De een hier heen en de ander daarheen. Augus tus heeft maar te bevelen. Hij heeft hier blijkbaar het recht toe. Dit laat ste zou voor ons een belangrijk punt van discussie kunnen zijn. De bijbel toont in dit opzicht niet de minste interesse. Zij besteedt nauwelijks aandacht aan de wereldheerser Augustus. Zij wijdt ternauwernood één regel aan de verheven heerser in Rome. Alle aandacht van de bijbel is ge concentreerd op het gebeuren in Bethlehem. Iedereen is vervuld van Augustus en zijn politiek. Het neemt alles en allen in beslag. Maar ondertussen gebeurt - geschiedt - het. In een on betekenende uithoek van het Ro meinse wereldrijk wordt Christus geboren. In die dagen- geschiedde het God werd mens. Op het kerstfeest magen wij zeg gen: HIJ is hier gekomen. Het is ondertussen wel een vraag of wij nog wel kerstfeest kunnen vieren. Er zijn velen die niets van de grote blijdschap, waarvan de en gel sprak, in hun hart kunnen te rugvinden. Maar zegt de bijbel zelf niet dat er voor Jezus geen plaats was toen Hij kwam? Het komen van Christus was een komen in een wereld, die meer af wijzend dan belangstellend was. Voor Jezus was geen bed gespreid toen Hij op deze wereld kwam. En toch is Hij gekomen. En dit is het wat we op het kerstfeest mogen vieren. Jezus Christus heeft zich door niemand en niets laten weerhouden: Hij is gekomen. De dagen werden vervuld en Hij is gekomen. Wij hebben Hem niets te bieden. Onze harten zijn leeg en koud. Maar dat verhindert Hem niet om te ko men. Dat is de prediking van het kerst evangelie, wat wij steeds weer mo gen horen. Het roept ons op tot loven en prijzen. En wat kan er dan niet verande ren in een wereld - die vol is van haat en nijd - als daar het kerst evangelie alleen maar wordt ge hoord: Immanuel, God met ons. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vac. H. Stolk): P. v. d. Berg, Den Haag; te Woerden (wijkgem. Noord): J. M. de Meij, Varsseveld; te Oosterhaule (toez.): T. J. Drent, Middelbert; dooi de Generale Synode als legerpredi- kant: D. Zinkstok, Deventer en als vloot.predikant: kand. R. Steenstra, Middelburg. Aangenomen naar Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart): H. v.Niel, IJmuiden; naar Wouterswoude: G. Veldjesgraaf, Nederhemert, die be dankte voor Hoevelaken. Ger. Kerken Beroepen te Alphen a.d. Rijn: N. J. Goldschmeding, Dussen; te Yer- seke: G. J. Terlaak, Krimpen a.d. IJssel. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zoutespui: S. Braak- sma, Vlissingen-Souburg. Aangenomen naar Barendrecht: kand. W. G. Rietkerk, Lisse. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Groningen (vac. A. N. Noort): P. N. Ribbers, Enschedé- West. Bedankt voor Leiden: H. Biesma, Stadskanaal. Ger. Gemeenten Beroepen te Leerdam: C. Wisse, Elspeet; te Ridderkerk, P. Blok, Dirksland. Bedankt voor Boskoop: G. Zwerus, Nunspeet. zorg. Zij stellen de commissie zeer teleur. De heer Mevius deelde mee, dat de commissie zich afvraagt of er voor het HAVO andere normen en ande re eisen moeten worden gesteld. Hij was het daarmee eens. als men hier maar niet mee bedoelt: lagere exa meneisen. Het huidige programma staat naar zijn mening op een zeer behoorlijk peil. Hij is voorts van oordeel dat men te veel leerlingen heeft aangenomen die qua aanleg niet op de HAVO-school thui^jioren. Met klem zullen wij erop blijven aandringen dat bij toelating werke lijk geselecteerd wordt en niet het aantal toegelaten leerlingen wordt bepaald door het aantal klassen dal men wil vermen. Als deze dingen reeds nu in het experimentele stadi um blijken, dan is het nu tijd om in te grijpen, aldus de heer Mevius. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! DEN HAAG. Een van de drie Aus tralische studenten die een studie beurs ter waarde van f 5.000 van de Nederlandse regering hebben gekre gen, is een Nederlandse emigrant. De bestrijding van de hongersnood LONDEN, 22-12. Amerikaanse par ticulieren hebben de 86-jarige Brit se Nobelprijswinnaar lord Boyd Orr verzocht een internationale campag ne ter bestrijding van de honger te leiden. De niet met name genoemde Amerikanen hebben financiële steun tot een bedrag van verscheidene honderden miljoenen dollars toege zegd. Lord Boyd Orr, die de eerste directeur van de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver. Naties is geweest, heeft nog geen besluit genomen. LAND- EN TUINBOUW Het E.E.G.-landbouwfonds BRUSSEL, 22-12. De E.E.G.-com- missie heeft zojuist (donderdag) be sloten uit het garantiedeel van het E.E.G.-landbouwfonds een bedrag van ruim 180 miljoen guldén be schikbaar te stellen, bestemd voor vergoeding van uitgaven van de lid staten in de sectoren granen-, eieren en pluimvee in de periode lS63-'64. Hiervan is 150 miljoen bestemd voor teruggave van heffingen bij uit voer naar landen buiten, de E.E.G. en 30 miljoen voor interventie op de eigen landbouwmarkt. De uitgaven van de afdeling oriëntatie van het fonds bedraagt voor deze periode 1963-'64 ruim 60 miljoen gulden, zo dat dé totale kosten komen op ruim 240 miljoen gulden. Hiervan komt 9,4 procent of 23,8 miljoen gulden voor Nederlandse rekening. Neder land krijgt echter 5,4 miljoen gulden uit het fonds betaald. Het leeuwen deel van de uitbetalingen gaat in deze periode naar Frankrijk, en wel ruim 160 miljoen gulden. In de vol gende periode - 1964-'65 - zullen drie nieuwe sectoren van de landbouw onder het fonds gaan ressorteren, waaronder de voor Nederland be langrijke zuivel en rundvleessecto ren. DEN HAAG. 21-12. De ministers van financiën en van binnenlandse zaken hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de begroting van het ge meentefonds voor 1966. Zy stellen voor het oorspronkelijk vastgestelde bedrag met f 371.960.900 te verhogen tot f 2.985.405.700. Van de voorge stelde verhoging dient f 95,7 min tot dekking van na-uitkeringen aan de gemeenten over de jaren 1960 tot en met 1964. Van dit bedrag heeft rond f 23,5 min betrekking op nabetalingen op de algemene uitkeringen en de ga rantie-uitkeringen. Het restant van rond f 72,2 min be treft nabetalingen op de uitkeringen lager onderwijs 1960 .lot en met 1964. Voor het uitkeringsjaar 1966 wordt voorgesteld de raming voor de uitke ringen lager onderwijs met f 122 min te verhogen tot f 495 min. De algemene uitkeringen worden verhoogd met f 169.2 min. waarvan f 111,4 min dient tot compensatie voor de algemene*salarismaatregelen die in 1966 zijn getroffen. Een be drag van f 22,4 min dient hoofdza kelijk voor het opvangen van opge treden prijsstijgingen, terwijl f 35.4 min bestemd is voor de in het vier de kwartaal 1965 genomen salaris maatregelen. Tenslotte wordt het bedrag van f 15 min dat op de begroting 1966 voor aanvullende bijdragen was uit getrokken geschrapt, omdat beslo ten is deze voor het eerst toe te ken nen voor het uitkeringsjaar 1967. Als gevolg van de in 1966 tot stand ge komen nieuwe pensioenregeling van de burgerlijke ambtenaren en hun nabestaanden wordt het aandeel van het gemeentefonds in de opbreng van de rijksbelastingen dat voor '66 op 13,28 was vastgesteld verhoogd tot 13.45 °'o. DEN HAAG. Een brandkast met een halve ton aan geld en de gehe le boekhouding is uit een kantoor gebouw verdwenen aan de Burg. Van Karnebeeklaan in Den Haag, onder de rook van het hoofdbureau van politie. DEN HAAG. Nederland draagt f 575.000,- bij aan een opleidingspro ject te Beiroet. Libanon. Een over eenkomst daartoe werd heden op het ministerie van buitenlandse zaken getekend. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! Psychologisch Amerikaans offensief HANOI, 21-12 In de nacht van zaterdag op zondag hebben Ameri kaanse vliegtuigen miljoenen vlug schriften uitgestrooid in de omge ving van de Noordvietnamese hoofd stad. Hierin worden de Noordvietna- mezen aangespoord te weigeren naar het zuiden te gaan om een „broeder strijd" te leveren tegen de troepen van de Zuidvietnamese regering. Verder zijn. honderden transistor - radiotoestellen in plastic omhulsel uitgeworpen. Uit Noordvietnamese bron is vernomen, dat talrijke van deze toestellen onbeschadigd op de grond terechtgekomen zijn maar ter stond door boeren werden vernietigd E'l'öers werden levensmiddelen afge worpen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE i Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! Ze boog zich voorover om zijn glas bij te vullen. Maar Max haalde on geduldig zijn schouders op „Wat heeft het voor zin, Mientje, om er opnieuw over te beginnen. We we ten het van elkaar, goed, je hebt ge lijk. Het was voor mij een vreugde, iedere dag van je nabijheid te ge nieten. Samen met onze kleine meid. Maar we moeten niet meer terugzien we moeten rekening houden met de werkelijkheid, al is die voor jou mis schien hard. Voor ons ligt een nieu we toekomst en dat betekent, dat op de duur onze* wegen zich zullen scheiden. Frans komt terug. Met zijn rechten. Rechten op, jou, die je niet zult kunnen verloochenen. Wie weet, wat hij in die vijf jaren allemaal heeft doorgemaakt. Wie weet hoe groot zijn verlangen naar jou is. Al het andere zul je moeten onder drukken en proberen te vergeten. Je zult je opnieuw moeten instellen naar een leven met Frans. Dat is toch niet meer dan billijk? Wees als jeblieft realist, Mientje. In zijn hart was hij altijd een goeie kerel. Mis schien was hij in bepaalde opzichten voor jou een teleurstellingwie is er volmaakt"? Je zult je moeten omschakelen. Ik eveneens. Laten we proberen,ons alvast met deze situ atie vertrouwd te maken". „Voor mij zul je altijd de man zijn" antwoordde ze zacht. „Misschien zal ik aan jou denken, als ik.... als ik straks in zijn armen lig". Hij dronk zijn glas leeg en kwam overeind. „Laten we maar gaan sla pen. De dag was vol emoties. Mor gen gaan we alles nuchterder bekij ken. De eerste roes is voorbij. Bo vendien.... nu kan Frans elke dag thuiskomen". Ze antwoordde niet meer. Tever geefs wachtte ze op zijn nachtzoen. Hij sloot de deuren en ramen en hoorde, dat hij buiten nog met iemand stond te praten. Ze was al lang op haar slaapkamer, toen ze hem naör boven hoorde gaan, met zijn zekere zelfbewuste stap. Terwijl de tranen over haar wangen gleden, kleedde ze zich uit. Op 29 mei 1945, precies veertien jaren na zijn trouwdag, reed Frans Sornee Hoogendijk binnen in een jeep. De man, die als wachtmeester vertrokken was, keerde terug als ka pitein Sornee, in een keurig Ameri kaans uniform, maar toen Mientje hem zag aankomen, greep een pa niek haar aan en slechts de zachte druk van Max hand op haar arm vermocht haar zich te beheersen. Enkele seconden later lagen de bei de echtelieden in eikaars armen. Maar Max Ellegers had het vertrek al verlaten. Hoofdstuk 2. Het nieuwtje over de terugkomst van Frans Sornee was er al spoedig af. De buurt had in allerijl een erc- boog in elkaar gezet bij het poortje naar de ingang. Tussen groen en bloemen zat een karton, waarop iemand geschreven had :„Welkom thuis!" De muziekvereniging bracht op de eerste avond een serenade, waarna de burgemeester, officieel met de ambtsketen om, hartelijke en waarderende woorden sprak over ,de doodgewaande zoon van ons dier baar dorp". Uit het verre Meerslo was de oude mevrouw Sornee per soonlijk met een auto gekomen om haar zoon te begroeten. Oudkerk en zijn vrouw maakten hun opwachting, andere familieleden kwam de stoe- door To Dorssen-van Loon re kapitein begroeten. Ondanks de schaarste organiseerde Max flessen drank en lekkernijen. Drie dagen werd er feest gevierd waarbij ieder een het er over eens was, dat Frans Sornee natuurlijk ouder was gewor den - vijf jaren oorlog gaan je vast niet in je kleren zitten, nietwaar? - maar dat hij nog best met zichzelf voor de dag kon komen, al was hij dan de veertig gepasseerd. En bruin, dal-ie was! En heb je dat mooie uniform gezien? Het staat hem kra nig, niet? Ja, die Mientje zal wel dolgelukkig zijn met haar officier., jonge jonge.vijf jaar je man van huisdie heeft even wat in te halen. Waarna men elkaar grinni kend aankeek, alsof men zeggen wil de: Je begijpt wel, wat ik bedoel, he? Dat dolle geluk van Mientje Sor nee was heel wat betrekkelijker, dan de meesmuilende dorpelingen ver onderstelden. Tussen de Frans Sor nee, die op 5 mei 1940 voor het laatst thuis was geweest bij zijn vrouw, en de Frans Sornee, die op 29 mei 1945 opnieuw zijn woning betrad, was een groot verschil. Mientje, in deze jaren toch al vervreemd doordat ze helemaal gewend was geraakt aan Max Ellegers, kende hem nauwe lijks terug. Kapitein Sornee was een ernstig man, stug en weinig spraak zaam. Heel summier had hij verteld van zijn belevenissen sinds dc 10 mei. Van de gevechten in Brabant en Zeeland, van het mee teruggaan met Fransen cn Belgen. Van de cha os bij Duinkerken, alwaar hij tegen wil en dank werd ingescheept en ondanks bombardementen vanuit de lucht veilig en wel de overkant be reikte. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5