KRINCVOORZITTER Z.L.M.: „MATIG BOERENJAAR 1966" stijlvolle ke,^i™ri,.g afdeling Schouwen Stelling ingestort STREEKNIEUWS Koninklijke familie vierde het kerstfeest MATIGHEID BRUIDSPAAR VAN HET JAAR TE DREISCHOR Ned. Plattelandsvrouwenbond lieden van Verona" van Shakespaere. Behalve voor de voordrachtskunst hadden de dames veel bewondering voor de kostuums van de kunste nares die terwijl zij de verschillen de fragmenten aan elkaar praatte door het aantrekken van een losse rek of jakje weer een andere tijd of sfeer opriep. Tenslotte liet het koor nog een aantal liederen horen waarvan vooral het meerstemmige „Stille Nacht" prachtig klonk. Het is niet te verwonderen dat dit koor grote bekendheid geniet in Platte landsvrouwenkringen. Het is al di- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) en liturgie. Het kerstverhaal las mej. J. van Strien. Qok was er veel sa menzang. Namens de bejaarden dankte de heer A. Abrahamse voor de gezellige en zinvolle middag. Ds. P .Tox-enbeek (Ger. predikant) ein digde deze -middag met dankgebed. SEROOSKERKE Kerstviering vrouwenvereniging en bejaarden Donderdagmiddag vierden de be jaarden en de plaatselijke vrouwen vereniging kerstfeest in. de zaal van het Dorpshuis. De leiding van deze middag bei-ustte bij de plaatselijke predikant ds. G. Zonneveld, die een meditatie hield naar aanleiding van het Lucas-evangelie. Aan die hand van een liturgie werden verzen ge declameerd en liederen gezongen. Ook de leden van de vrouwenvere niging zongen enkele vooraf inge studeerde 'liederen. De zang werd op het orgel begeleid door de heer J. Hanse. De leidster van de bejaarden sociëteit, mevrouw W Linders-Tan- geman las een kerstverhaal, getiteld „Op de tweede Kerstdag behaagde het de Here" voor. De heer J. de Meij verleende vokale medewerking. De middag werd besloten met dank gebed en het zingen van het „Ere zij God". DEN HAAG. Ongeveer SV> mil joen personen van 15 jaar en ouder keken cp woensdag 14 december j.l. naar de televisiereportage van de voetbalwedstrijd Liverpool-Ajax. KRABBENDIJKE, 22-12. Bij het inzetten van een ruit in een in aan bouw zijnd pand aan de Beatrix- straat in Krabbendijke vielen gister middag vijf hierbij werkzame per sonen met de stelling waarop zij zich bevonden naar beneden. Door dat de ruit op de mannen terecht kwam werden alle vijf gewond. Een van hen, de heer L. van de Griek, die vrij ei-nstige verwondingen aan hoofd en hals opliep en veel bloed verloor, wex-d in Goes in een zieken huis opgenomen. DEN HAAG. De Eerste Kamer leden Geuze (CHU), Van Eeten (AR P) en Teijssen (KVP) hebben de mi nisters van financiën, van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij schriftelijk vragen gesteld over de toekomst van de inwoners van de Biesbosch. DEN HAAG. In opdracht van de rijksgebouwendienst za lbinnenkort worden begonnen met de uitvoering van werkzaamheden voor een ge bouw voor wiskunde ten behoeve van de landbouwhogeschool te Wa- geningen. SCHIEREILANDMAN rassen-keuze nog eens bijkomen. Van de eigen or ganisatie kan daarom worden ver langd dat deze de vei'dcdiging op zich neemt, goed gewapend met spe cialistische kennis. Met nadxmk stel de de heer Geluk: „Wie zijn ogen sluit voor de ontwikkeling om hem heen, is binnen enkele jaren uitge teld. Dit geldt voor de organisatie, de coopei'atie, voor de handelaar maar zeker ook voor de boer". De voorzitter wees er verder op dat bepaald niet alleen de landbouw in een moeilijke positie verkeert en herinnerde aan bij v. de problemen in Zuid-Limburg en de crisis in de tex tielbranche. Denkend aan de ko mende jaarwisseling stelde de heer Geluk vast dat als straks de klok twiaalf slaat er voor de landbouw op Schouwen-Duiveland een schuld ont staat van zo'n 15 miljoen gulden: de totale kosten van do hei-verkaveling, doorberekend aan de streek. De landbouw gaat daarin jaarlijks vijf procent betalen. Dat hcudt in dat jaarlijks een kleine 80.000 gulden aan herverkavelingsrente moet vvcr- LuihIImhiw moet in moeilijke omstandigheden verder met een beperkte ZIEKIKZEE, 22.12. „Het boeren- Jaar 1906 is zeer matig te noemen. Vcor sommige gewassen was de Logst slecht, de prjjzen in de groen te- en fruitteelt vallen tegen, kcrtonx de bruto-opbrcngsten zijn aanzienlijk lager dan in andere jaren. Voor Schouwen-Duiveland kan dit globaal worden becijferd op 16.000 ha a f 500,-, dat wil zeggen ongeveer acht miljoen gulden. Een slecht of minder gunstig jaar temidden van een lange reeks normale is niets bijzenders. Nu echter donkere wolken samentrekken aan de economische hemel vinden we dit een veel ernstiger zaak". Aldus sprak de voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, de heer A. M. Geluk, in de deze week gehouden algemene jaarvei-gadering van de kring, die plaats vond in het Huis van Nassau. Voor deze verga dering bestond een zeer grote be langstelling van de zijde der leden landbouwers. In zijn openingswooi-d stond de heer Geluk stil bij de hard stijgende kosten, waar juist ook de landbouw mee te maken heeft, bijv. bij de mechanisatie, bij de toepassing van moderne bestrijdingsmiddelen en bij do verwerking van de produkten. Daar komt nog bij, aldus de heer Geluk dat de voox-tgaande vei-van- ging van arbeid door kapitaal, nu extra belast woi-dt door de hoge rente-standaard. De kringvoorzitter meende verder dat o.a. als gevolg van de belastingpolitiek van de laat ste jai-en ei* onvoldoende gelegenheid is geweest voor de zelfstandigen om reserves te vormen. Als zelfstandige dient de boer ook steeds hogere be dragen aan premiën op te brengen voor zijn verzekeringen en aanvul lende oudedag-voorziening. De landbouw moet verder met een steeds beperktere gewassenkeuze. Immers, de erwten, het vlas en ook het gras-zaad bieden weinig pers pectief. Hierdoor neemt de opper vlakte graan en aardappelen en mo gelijk ook bieten, toe. Dit brengt echter cck weer extra risico's mee. Met dan nog als achtergrond een weifelende economie is het logisch, aldus de heer Geluk, dat de boer, vooral ook de jonge boer, zich af vraagt: biedt de landbouw mij nog' toekomst. Deze vraag wordt niet gesteld m. b.t. de eerste paar jaar-, maar wel als volgt: kan ik gezien de verwach ting en de ontwikkelingen op lange termijn èn sociaal èn economisch op een redelijk bestaan rekenen. Deze vraag omtrent het redelijk bestaan houdt de akkerbouwer, de fi*uitteler zowel' als de veehoudei- en de tuin der bezig. Persoonlijk was de heer Geluk geneigd om op deze vraag met een positief „ja" te antwoorden. Mits de landbouwer „bij blijft", mits er wordt samengewerkt, mits er van goed vakmanschap en goed onderne mersschap sprake is. In dit verband wees de voorzitter otf het feit dat er gronden worden bebouwd met een redelijk produktie- vermogen en op het gunstige klimaat, terwijl de cultuurtechnische omstan digheden goed te noemen zijn. En tenslotte is er veel meer zekerheid en garantie dan in de dertiger jaren, zowel ten aanzien van het graanbe leid, het suikerbeleid, de melkprijs- regeling en het vleesbeleid. Aanvallen Intussen worden er in deze tijd vele aanvallen op de landbouw on dernomen: aanvallen op de grond (streekplannen, bestemmingsplan nen, recreatie, wegen) en aanvallen cp de prijzen van de produkten, op de kwaliteit, op de presentatie en op de landbouw-organisatievormen, ter wijl daar de laatste tijd de proble men van lucht- en watervervuiling verse malen uitgenodigd door andere afdelingen van de bond en is één van de beste in Zeeland te noemen. De speciale Kerstcommissie die voor deze avond was aangesteld had geen moeite gespaard om van deze avond een geslaagde te maken. De zaal was met dennengroen feestelijke kande- laars en kerstboom in de kerstsfeer gebracht. Aan traktaties ontbrak het ook niet op deze avond: kopje thee, glaasje wijn. kopje koffie met gebak en diverse lekkere hapjes verhoog den de gezelligheid De presidente moest in haar afscheidswoord velen bedanken die aan de voorbereidin gen voor deze avond hadden mee gewerkt. Mevrouw Coumou over handigde zij een zilveren kandelaar Mejuffrouw Kars kreeg een boeket tulpen aangeboden. Hei koor in actie (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DREISCHOR, 22-12. In het vooral in deze tijd van het jaar zo stille Dreischor heerste gisteren donderdagjmiddag op de Ring een hele drukte. Op deze zoals dat heet „kortste dag van het jaar" had Dreischor z'n „bruidspaar van het jaar" en dat werd een hele gebeurtenis. De hoofdrol werd daarbij gespeeld door de bruid, mej. J. Wagepiaker en de bruidegom de heer Mar. van Tol. Het hu welijk trok vooral de aandacht bij de jeugd van het dorp. Dat is begrijpelijk omdat de bruid in haar Dreischorse jaren als leidster van de gym nastiekvereniging „Jong Dreischor" en van de zon dagsschool der Herv. kerk zo'n eigen plaats heeft ingenomen. Vandaar al die belangstelling van de jongeren die het bruidspaar voor het gemeente huis een ere-saluut met knotsen brachten, terwijl de kinderen van de zondagsschool zorgden voor een entree met ereboogjes by het betreden van de kerk. Al met al deed Dreischor z'n „bruidspaar van het jaar", op ivaardige wijze uitgeleide. Een stel Arnhemmers (ook Haar lemmers welicht) gaai in hongersta king als „tegenwicht" voor de kerst bouten, die weer vlijtig zullen wor den geconsumeerd. Het is wel spij tig afgezien van de diepere achter gronden in genoemd geval dat er altijd dieren moeten sterven om de kerstlongen van de mensen ie stre len. Het konijn, de kalkoen en de kip zijn altijd de sigaar. Dat is dus punt één en de actie van de jonge lui uit de stad van burgemeester Matser heeft dan vooral ten doel het publiek te wijzen op de nuttigheid en noodzakelijkheid van matigheid, omdat het uitgerekend met de eterij elders in deze wereld niet zo best is gesteld. Al geloven wij niet aan direct aan wijsbaar succes, daar steekt toch wel iets zinvols in zo'n actie. Maar nog eens propaganda voor ascese valt slecht in deze we reld, want we leven in het kijk-wijs- koop-tijdperk en dat is bijvoorbeeld heel wat anders dan in de laatste oorlogswinter, toen het hongeren was geblazen uit noodzaak. Er was zo gezegd niets, behalve bussen Vim in de etalages, het enige vaderlandse produkt dat de bezetters over het hoofd hebben gezien. Overigens men moei dat is ook een aspect van de zaak niet „plus ropalistc que le roi", of „nog ko ningsgezinder dan de koning zelf" willen zijn. Stal en kribbe waren van een ont roerende schamelheid, maar er staat nergens dat er voor de heilige fa milie geen eten was. Ook ezel en os stonden niet te bulken van de honger. Zo is dat wel. We geloven nog wel heel erg aan één speciaal open gehouden plaats aan de kerst tafel. Wie daarvoor het eerst komt, het eerst maalt. Hij of zij mag aan schuiven, wie het ook is. Daar steekt een diepe symboliek in, maar we hebben zo'n gesaneerd van symbo len en folkloristische tendensen ge zuiverd leventje, dat hiervan door gaans ook al niet veel meer terecht komt. Bij alle zorgen, moeilijkheden en overwegingen, intussen toch een ge zegend kerstfeest voor allen. Het is de oprechte wens van, SOESTBIJK, 22-12. De koninklijke familie heeft in een garage van de marechausseekazerne, die in de onmiddellijke omgeving van paleis Soestdyk ligt, samen met het personeel van de paleizen in Soestdyk, Den Haag en Apeldoorn het kerstfeest gevierd. Aan deze traditionele kerstviering namen behalve koningin Ju liana en prins Bernhard, ook prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven deel. Nadat de koningin het kerstevangelie had voorgelezen en het pa- leiskcor enkele liederen ten gehore had gebracht, sprak prins Bern hard zyn kerstrede uit. De prins zei daarin dat ieder, of hij nu gelo vig is of niet, moet weten dat de religie de mens, zolang hy be staan heeft, heeft beziggehouden. Hij is ervan overtuigd, dat dit zo zal blijven tct het einde der dagen. Hij constateerde dat er helaas nooit een tyd geweest is waarin zoveel en zo open geschreven, ge sproken en gediscussieerd werd over de godsdienst en over het al dan niet bestaan van God, als een feit waarover men zich volgens hem alleen maar kan verheugen. Een frisse wind kan misschien het stof wegblazen van het soort geloof, dat meestal uit gewoonte gebo ren, slechts sluimerend leeft in de ziel van tamelijk veel op zichzelf goedwillende mensen, aldus de prins. Hij constateerde verder dat het berip God by de verschillende mensen onder veel uiteenlopende vormen leeft. Hy wordt bijvoor beeld zo zei prins Bernhard, voorgesteld als een super-Sinterklaas die ons moet overladen met zyn weldaden. Die voorstelling is na tuurlijk gemakkelijk aanvechtbaar, want er zijn zoveel goede brave mensen, die naar menselijke begrippen helemaal niet voor hun goed heid werden beloond. Wij zijn allen in meerdere of mindere mate egoïst, dat is inhaerent aan het menszijn. Wij zien onszelf als het middelpunt van onze wereld. Het kan niet anders, maar het is, zo vervolgde hy, evenmin onmogelijk te leven zonder zyn medemensen. En om die verhouding tot de medemens gaat het. De ideale naas tenliefde verplicht ons juist daar onze liefde te geven waar dit het moeilijkste is, aldus de prins. Na de bijeenkomst in de garage, begaf de koninklijke familie zich naar het hoofdgebouw van de kazerne. Hier werd het personeel en hun gezinnen cp warme chocolademelk en koeken onthaald. De koningin en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina schonken de vele kopjes in en ook dit behoort tot de traditie. BRUINISSE Afscheid adjudant A. Pipping Adjudant A. Pipping, hoofd van dienst van de groep Bruinisse heeft wegens zijn benoeming te Middel - burg, donderdagmorgen in intieme kring afscheid genomen van de tot de groep Bruinisse behorende man schappen. Daarbij is gespiroken en werden herinneringen uitgewisseld door het wnd. diensthoofd, opper wachtmeester Bruggeman en door de commandanten van de posten Duiveland en St. Philipsland. Door het personeel wei*d de scheidende adjudant een echt olieverf schilderij aangeboden, vervaardigd door een Larense kunstschilder, voorstellende een gezicht op Bruinisse, gezien van af de vluchthaven. Kerstviering meisjesclub De meisjesclub „Het Mosselzaad je" te Bruinisse vierde kerstfeest in het ned. hervormd verenigingsge bouw. De leidsters, mej Janny Okkerse en mej. Riek Hoogei-werf, behandel den samen de kerstliturgie van het verbod, waaraan door alle leden beurtelings werd meegewerkt. Me juffrouw Janny Okkerse las een kerstverhaal. Er was zang en decla matie van Heieen Hoogerheide en Alida Schot. Een gezellige avond, een sfeervole viering, waarbij het aan tractaties niet ontbrak. Het goed klaargemaakte „slaatje" liet zich uit stekend smaken. Kerstfeest bejaarden Ook de bejaarden te Bruinisse vierden hun kerstfeest en zij deden dat woensdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, onder lei ding van de presidente mevrouw van der Linde-Bezemer. Nadat gezongen was Gezang 14 de verzen 1, 2 en 3 las de hervormde predikant ds. H. Jagersma het kerst evangelie en hield daarover een kor te meditatie. In de pauze vloeide de donkerkleurige chocolademelk in de koppen en de ouderwetse kosse- wegge ontbrak niet op de schotels. Nadat na de pauze enkele verzen van Gezang 10 waren gezongen kwa men de werkzaamheden los. Me vrouw IJzelenberg-Olx-ee las een kerstverhaal over de bekering van een gevangenel mevrouw Jumelet- van Ree een kerstverhaal „Een won derbaarlijke redding" in Efrata's vel den en mevrouw de Haan-Kleppe „Van Advent tot Kerst". Tussen de ze verhalen werd nog gezongen. Na een slotwoord van de presiden te sloot ds. Jagersma met gebed. Allen kregen een zak fruit mee naar huis als kerstverrassing. ANNA-JACOBAPOLDER Kerstmiddag bejaarden In „Ons Dorpshuis" te Anna Ja- cobapolder werd de kerstmiddag voor de bejaarden gehouden. De lei ding had mevrouw L. van Hoeve- Noordermeer, presidente van de N. V.H. Ds. van Donkersgoed (Herv. predikant) ging voor in gebed en las het kerstevangelie. De plaatselijke vrouwenbonden werkten aan deze middag mee door zang, declamatie den opgebracht. Er zal dus jaarlijks een flink bedrag op tafel moeten ko men waar velen eigenlijk niet meer mee gerekend hebben. Deze rente zal dertig jaar. dus tot en met 1996, betaald moeten werden. Aan de ene kant hebben we als streek het voordeel dat hier de ver kaveling vrij totaal is uitgevoerd met gezien de bijdragen die nu in andere streken gevx-aagd worden, een matige herverkavelingsrente. Maar toch zien we ook hier, aldus de - voorzitter, dat de tijd snel gaat en dat bepaalde ontwikkelingen in herverkaveiingsverband nog goed, nu al door de feiten worden achter haald. De heer Geluk dacht in dit verband aan de recreatie, aan de tra- cées van nieuwe wegen en aan de omwenteling in het transport in de landbouw. Wat betreft de door vele planologen aan Schouwen-Duiveland toegekende toekomst als recreatie gebied ziet men naar de mening van de vcoi*zitter vaak over het hoofd of de wal t.z.t. niet het schip zal ke ren. Bovendien zal de economische toestand ook t.a.v. de recreatieve ontwikkeling een woordje meespre ken. (Voor het verdere verslag van deze Z.L.M,-vergadering verwijzen we naar het volgende nummer. Red.). ZIERIKZEE, 23-12. De Kerstavond van de Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Schouwen is weer een succesvol hoogtepunt van het seizoen van de bond geworden. Niet alleen door de grote opkomst der leden (meer dan honderd dames waren naar „Concordia" gekemen om de avond mee te vieren), maar niet in de laatste plaats door het optreden van de declamatrice mej. Nel Kars uit Amsterdam en de medewerking van het koor van de afdeling. Na haar openingswoord maakte de presidente, mevrouw L. Berman- Steendijk van de gelegenheid ge bruik de dames voor te stellen. Daarna zong het koor een oud-Bo heems en een Tsjechisch Kei'stlied. Het koor onder leiding van me vrouw H. Coumou-Groenendijk zong daarna een viertal kei'stliederen. op de piano begeleid door mevrouw M. Ochtman-Moelijker. Voor de pau ze droeg Nel Kax-s het gedicht „Maria bidt voor God" van A. van Duinker ken vooi\ Van Martinus Nijhof liet zij een fragment horen uit het Kerst spel „De ster van Bethlehem. Na de pauze kwam ze met een geheel an der progi'amma, niet zozeer afge stemd cp het Kerstgebeuren. Ze speelde fragmenten uit bekende to neelstukken zoals „De geleerde da mes" en „School voor Vrouwen" van Molière. Van Anton Tsjechow 'liet zij fragmenten zien uit „Het Jubileum" en „Een maand op het land" en ook speelde zij een gedeelte uit „De Edel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2