DE ZIERIKZEESCHE COURANT In- en uitgangcontroles op de stations worden afgeschaft Het landbouwsteunbeleid in de E.E.G. TRANSIT m <;H Textielbedrijf sluit Gelijke rechten man en vrouw in Italië Bezwaren tegen Nederlandse duikboten Kerstboodschap voor Zuid Afrika Het loonbeleid in Tweede Kamer De Kennedyronde paus Paulus M0NDRAG0N ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 december 123ste jaargang Nr. 19715 WAARIN OPGENOMEN «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eigen belastinggebied W ester schouwen omhoog Besluit van Ned. Soprowegen UTRECHT, 22-12. De Nederland se Spoorwegen hebben besloten de in- en uitgangscontroles op de sta tions af te schaffen. De ingangscon trole was nagenoeg reeds verdwenen maar in de loop van het volgend jaar wordt - met uitzondering van 30 a •10 grete stations - ook de uitgangs controle afgeschaft. Gelijktijdig wor den de boetes voor verstekelingen aanmerkelijk verhoogd en zijn maat regelen genomen voor een strenger toezicht in de treinen. De minister van verkeer en wa terstaat beeft Inmiddels zijn fiat ge geven aan een wijziging in het al gemeen reglement vervoer van de spoorwegen, waardoor de bedragen van de boetes fors kunnen worden verhoogd. De nieuwe maatregelen worden van kracht met ingang van 16 januari a.s. de uitgangscontroles, met uitzondering van de 30 a 40 voornamelijk in het westen van het land gelegen stations, verdwij nen in de loop van volgend jaar. Wie zonder vooraf de conducteur te waarschuwen na 16 januari in de trein gaat zitten zonder kaartje zal voortaan een boete van zeven gul den moeten betalen of drie gulden wanneer hij de conducteur wel tijdig inlicht. Deze bedragen waren tot nu toe vijftig cent respectievelijk een gulden. Wie met een tweede klas Poging tol doodslag GRONINGEN. 22-12. Door de Gro- ningse politie is de 50-jarige J. van E. gearresteerd en ingesloten wegens poging tot doodslag. De man, onlangs uit een inrichting voor drankzuchti gen ontslagen, was - onder invloed - naar zijn voormalig kosthuis aan de Kleine Badstraat gegaan waar hij de 60-jarige J. Muster, die inmiddels zijn kamer had gehuurd, ernstig mis handelde. Vooral aan het hoofd liep het slachtoffer ernstige verwondin gen op. Hij is door de G.G.D. naar het academisch ziekenhuis overge bracht. kaartje eerste klas gaat zitten (of staan) en de conducteur niet waar schuwt, zal ook drie gulden moeten betalen boven het normaal verschul digde bedrag. Minder soepel In het kader van de nieuwe maat regelen van de spoorwegen zal men voortaan wat minder soepel zijn met het terugbetalen van niet gebruikte kaartjes. De kans van fraude in het nieuwe, vrijere systeem wordt nu eenmaal groter, ondanks het feit dat de N.S. bij alle uitgangen bussen zullen laten plaatsen waarin trein kaartjes kunnen worden gedepo neerd. Tot nu toe kon men een niet gebruikt kaartje tot de volgende ochtend tien uur „verzilveren". Na 16 januari kan men alleen nog de zelfde dag daarvoor aan het stations loket terecht. De administratiekosten, die bij het inwisselen van niet gebruikte re tours tot hu toe 50 cent bedroegen, worden verhoogd tot een gulden. De ze administratiekosten zijn volgens de spoorwegen meer in overeenstem ming met de gestegen personeelskos ten. DEN HAAG. De Nederlandse re gering is bereid 1 miljoen dollar bij te dragen voor een ontwikkelings project in Cambodja, aldus een me dedeling van het ministerie van bui tenlandse zaken. Valse gouden tientjes in omloop DEN HAAG, 22-12. Opnieuw zijn valse gouden tientjes in omloop ge bracht, nl. een vervalsing van een tientje met hangend haar uit het jaar 1897, welke munt zeldzaam en daardoor vrij hoog in prijs is. De prijs van een origineel door 's Rijks Munt geslagen stuk bedraagt ongeveer f 68. Reeds eerder is een vals tientje uit dit jaar op de markt gebracht, het goudgehalte hiervan was lager dan van de echte munt. De nieuwe vervalsing die nu in om loop is gebracht heeft wel een juist goudgehalte. Voor een leek is de vervalsing echter moeilijk te onder scheiden. De Nederlandse juweliers zijn dóór de Federatie Goud en Zil ver van de nieuwe vervalsing op de hoogte gesteld en beschikken over gegevens waaraan zij de vervalsing van de echte munt kunnen onder scheiden. BRUSSEL, 23-12. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben donderdag, cnderleiding van de Ne derlandse minister Beisheuvel, tot na middernacht gediscussieerd over de harmonisatie van het nationale steunbeleid in de zes landen voor de landbouw. Tot een conclusei is men niet gekomen, de besprekingen zullen na nieuwjaar worden voort gezet. Er zijn goede vorderingen ge maakt, doch dit is een zaak van enorme betekenis - even belangrijk als b.v. de gemeenschappelijke prijs politiek - die ook niet in een nacht geregeld kon worden, zo verklaarde minister Biesheuvel na afloop van de vergadering. Het steunbeleid wordt op talloze manieren gevoerd, zo voegde, hij hieraan tce. en er zijn miljarden gul dens mee gemoeid. In een werkelijke vrije E.E.G.-markt met uniforme prijzen kan men dit steunbeleid niet zonder meer aan de nationale over heden overlaten, aangezien de con currentie er door vervalst kan wor den. De E.E.G.-comimissie zal het recht moeten krijgen de nationale maatregelen te toetsen aan E.E.G.- normen. Het grote probleem bij de steun aan de landbouw is, dat b.v. steun maatregelen in Duitsland of Italië volledig begrijpelijk kunnen zijn, die men toch niet zonder meer op de E. E.G.-lijst van toegelaten subsidies kan plaatsen waardoor ze ook voor de andere E.E.G.-partners toelaat baar zouden worden, zo verklaarde de Nederlandse bewindsman nog. Wat goed is voor een der partner- landen, hoeft bepaaldelijk nog niet goed te zijn voor de gemeenschap als geheel. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Vi— - ■y SM f i De herstelwerkzaamheden aan de oever van de rivier de Arno in Ftorencc zijn in volle yang. De kerstman kwam bij een en ander een kijkje nemen. Zoals bekend werd de Italiaanse stad in november jl. door overstromingen geteisterd. Nederlandse tekst Belgische grondwet BRUSSEL, 23-12. België heeft nu voor het eerst sedert het onafhan kelijk werd een officiële, rechtsgel dige Nederlandse tekst van de grondwet. De kamer heeft donder dagmiddag met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een aanvulling van de grondwet met een artikel inzake de rechtsgeldigheid van de Nederlandse en de Franse tekst. Dat artikel verklaart „dat de Nederlandse tekst van de grondwet geen vertaling is, maar een originele versie uitmaakt". ADVERTENTIE In een ziekenhuis in Siltard is Willy Dullens, voetballer van het jaar, aan een knie geopereerd. Gisteravond kreeg Willy alweer bezoek van zijn ver loofde. Over tien dagen zal hij het ziekeiihuis mogen verlaten. HOGERE TEMPERATUREN BP Warmte is ge makkelijke warmte. Met een knopomdraai regelt.U zuinig en eco nomisch de behaag lijkheid in Uw kamer. Bel 01110-2191 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS HAAKSBERGEN, 22-12. Bij de N.V. Textielfabriek Borghuis te Haaksbergen zijn ernstige financiële moeilijkheden ontstaan door intrek king van het bankkrediet, als gevolg hiervan moet de produktie worden stopgezet; de 22 werknemers zijn ontslagen. Het bedrijf zou niet meer in staat zijn om de lonen van deze week uit te betalen. De vakbonden hebben besprekingen gevoerd om een overbruggingsregeling tot stand te brengen. -.c De Indiase regering heeft een verlaging van het graanrantsoen in het gehele land bekendgemaakt op dat meer graan kan worden gezon den naar Bihar en Oettar Pradesj, waar de oogst door droogte heeft ge leden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de begroting voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening aan vaard Acht kinderen gedood O' bedolven onder zand WINDSOR (Ontario), 22-12. Het dorp Sandwick bij Windsor in On tario is in rouw gedompeld om de dood van acht kinderen uit deze plaats, die om het leven kwamen toen hun schoolbus onder tien ton zand werd begraven. De kinderen waren op weg naar huis toen een vrachtauto met aanhanger, geladen met zand, tegen hun bus botste. Het zand bedolf de kinderen, die door voorbijgangers met de handen wer den uitgegraven. Voor acht kinderen, tussen zeven en negen jaar oud, kwam de hulp echter te laat. ROME, 22-12. Het Italiaanse ka binet heeft een wetsontwerp goedge keurd, op grond waarvan man en vrouw in Italië gelijke rechten zullen krijgen over eigendom en kinderen en gelijk gestraft zullen worden voor cverspel. Het wetsontwerp zal aan het parlement ter goedkeuring wor den voorgelegd. Op het ogenblik is de toestand zo, dat een vrouw veroordeeld kan wor den tot ongeveer drie jaar gevange nisstraf wegens overspel. Het is. aan de andere kant veel moeilijker om een man wegens over spel te veroordelen en de straf is bo vendien veel milder. Het nieuwe wetsontwerp zal ook de wet afschaffen waarbij een ge trouwde vrouw geen rechten kan doen gelden op een buitenechtelijk kind. De Italiaanse minister van justi tie, die een en ander mededeelde, wilde niet zeggen of nog andere ana chronismen in de Italiaanse gezins verhouding eveneens afgeschaft zul len worden, zoals hst recht van de man om zijn vrouw zonder reden te slaan, haar post te openen en haar te beletten te gaan werken. DEN HAAG, 22-12. In verband met de berichten over mogelijke le vering door Nederlandse werven van onderzeeboten aan Zuid-Afrika deelt cud-ministcr Den Uyl het volgende mee: „Tegen wapcnleveranties aan Zuid-Afrika had en heb ik, en niet ik alleen, onoverkomelijke bezwaren. Ten tijde van het kabinet-Cals zijn DEN HAAG, 22-12. Wanneer vol gende week donderdag 29 december en vrijdag 30 december in de Twee de Kamer onder meer de begroting 1967 van het departement van so ciale zaken en volksgezondheid aan de erde komt zal tevens daarbij het loonbeleid voor 1967 besproken kun nen worden. Kamervoorzitter mr. Van Thicl heeft dit vanmiddag mee gedeeld. Ook zal bij dat debat het artscnconflict ter sprake kunnen werden gebracht De agenda van de Tweede Kamer voor de komende week vermeldt voor woensdag 28 december de open bare behandeling van de begroting van buitenlandse zaken en van land bouw en visserij en de begrotingen binnenlandse zaken, gemeentefonds, algemeen burgerlijk pensioenfonds cn hoge colleges van staat. Uit dc mededelingen van de kamer-voorzit ter viel cp te maken dat de door minister Veldkamp toegezegde nota ever het te voeren loonbeleid uiter lijk dinsdag kan worden tegemoet- gezien dan ook geen wapens aan Zuid-Afri ka geleverd en geen vergunningen voor wapenleveranties afgegeven. Het beroep op het recht van Zuid- Afrika tot versterking van haar ma ritieme verdediging mist elke over tuigingskracht. Ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die toah bijzonder geïnteresseerd zijn in de verdediging van het gebied van de Indische Oceaan, weigeren oorlogs schepen aan Zuid-Aafrika te leve ren. Het zuidelijke deel van Afrika ontwikkelt zich tot een van de voor naamste crisishaarden in de wereld. Zuid-Afrika weigert het besluit van de Verenigde Naties tot het verval len van haar mandaat over zuid west-Afrika te aanvaarden; Zuid- Afrika weigert mee te werken aan sancties tegen Rhodesië, waartoe het thans krachtens het handvest van de Verenigde Naties verplicht is. Het oorlogstuig 'leveren aan Zuid- Afrika is moreel en politiek niet ver antwoord. I-Iet zal ook de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in Afrikaanse en Aziatische landen schaden". BRUSSEL. 22-12. De E.E.G.-raad, bestaande uit ministers van buiten landse zaken en ministers van land bouw, is er donderdag in geslaagd de nog resterende aanbiedingen van de gemeenschap op landbouwgebied in de Kennedy-ronde vast te stellen. Er is nog slechts een openstaand punt - de visserijprodukten. Dat bleek donderdag nog onoplosbaar. Het 7-al weer aan dc orde komen als de ministers op 11, 12 en 13 januari weer vergaderen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's JOMOSOÖOOÖSCOOOCCOOCCOÖCO Leer vrolijk zijn! scccccccccGcc&yyyyyyyyyscc Vaticaanstad, 22-12. Paus Pau lus heeft donderdagavond in zjjn kerstboodschap opnieuw een beroep cp de elkaar bestrijdende partijen in Vietnam gedaan om het komende kerstbestand te verlengen en vre desonderhandelingen te beginnen. De oorlog in Vietnam was geen onafwendbaar automatisme, maar veeleer een zaak van de wil der mensen, die er rechtstreeks bij be trokken zijn. het zou voldoende zijn wanneer gelijktijdig en wederzijds de goede wil er was. Dan was de oorlog afgelopen en was de vrees voor een wereldbrand bedwongen. Dan zou de mensheid werkelijk voortgang- hebben gemaakt in de richting van een internationale soli dariteit. De paus sprak er zijn vreugde over uit, dat de strijd tij dens de kerstdagen stil komit te lig gen. Maar de gehele mensheid hoopt dat deze wapenstilstand zal worden verlengd en dat in die periode eer lijke onderhandelingen aangeknoopt worden. Dc goede wil is de sleutel tot de vrede, aldus paus Paulus. De moeilijkheid was echter dat de au toriteiten aan beide kanten gelijktij dig deze sleutel moesten hanteren. De Sowjet-Unie heeft India een onmiddellijke schenking van 200.000 ton tarwe beloofd ter bestrijding van het voedselgebrek, zo is officieel in Nieuw Delhi meegedeeld. Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft premier Wasfi El Tall van Jor danië ervan beschuldigd, delen van een geheim plan voor het Arabi sche oppercommando aan een bui tenlandse mogendheid te hebben ver raden. Buien Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw; krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige wind, aanvankelijk westelijk, later noord westelijk; kouder. 24 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 14.07, onder 5.14. 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 14.31 onder 6.32. 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 15.04, onder 7.50. 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 15.52, onder 9.01. Volle maan: 27 dec. te 18.44. HOOG W ATER ST VN DEN ZIERIKZEE: 24 dec. 0.27 v.m. 12.45 n.m. 25 dec. 1.16 v.m. 13.32 n.m. 26 dec. 2.03 v.m. 14.20 n.m. 27 dec. 2.48 v.m. 15.05 n.m. BROUWERSHAVEN 24 dec. 0.17 v.m. 12.41 n.m. 25 dec. 1.03 v.m. 13.23 n.m. 26 dec. 1.47 v.m. 14.05 n.m. 27 dec. 2.31 v.m. 14.47 n.m. Springtij: 30 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-12. - Een depressie, die gisteren bij IJsland lag, is snel in diepte toegenomen en bevond zich vanmorgen tussen IJsland en Noor wegen met in zijn kern een lucht- drukwaarde van 965 millibaar. Om deze depressie heen is een zwaar stormveld ontstaan dat zich samen met een trogvormige uitloper van de depressie naar de Noordzee ver plaatst. In ons land moet daarom een ver dere toeneming van de wind tot vol le storm worden verwacht. De wind zal daarbij ruimen naar west tot noordwest en geleidelijk koudere lucht aanvoeren waarin regen-, sneeuw- en hagelbuien zullen voor komen. Het wordt dus zeer onbe stendig en guur weer. ADVERTENTIE MONDRAGON's KERSTPROGRAMMA 1966 2e KERSTDAG: 3 5.00-7.30 uur: Apéritief in de foyer met Jasper Anthonisse aan de vleugel. 3 8.00-2.00 uur: Kerstbal in de foyer m.m.v. Het Rainbow Quintet. Vanaf 6 uur: Kerstdiner in het restaurant. Jasper Anthonisse 3 aan de vleugel en het ham- S mond-orgel. Ook indien U niet aan het Kerstdiner deelneemt bent U uiteraard op de andere festi viteiten van harte welkom, (vrij entreé). Hotel-Café-Restaurant Oude Haven 13, Zierikzee Telefoon (01110)-2670

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1