maagtabletten Verhoging straatbelasting in gemeenteraad Westersehoiiwen Uitkomsten landbouwtelling mei 1966 KERKDIENSTEN EERSTE KERSTDAG KERKDIENSTEN TWEEDE KERSTDAG Veel werkloosheid in de bouw Begroting 1967 z.li.s. aangenomen WESTERSCIIOUWEN, 22-12. In de vergadering van de gemeenteraad is uitvoerig gediscussieerd over de verhcging van de straatbelasting voor kampeerterreinen en diverse middenstandsbedrijven. Sedert 1 ja nuari bedraagt de belasting 15 voor de bebouwde en 10 Va der be lastbare opbrengst voor de onge bouwde eigendommen. Er bestaat geen differentiatie in het tarief en daar is het college het niet mee eens. Voor de recreatie liggen de uitga ven veel hcger dan voor normale ge meentes. Nachtverlichting brandt hier langer, onderhoud van straten, pleinen, wegen enz. Daarom dienen deze uitgaven te drukken op de be drijven die van de recreatie het meest profiteren, n.l. de kampeer terreinen en middenstandsbedrijven. De kampeerterreinen, in totaal groot 100 ha gaan nu f 100,- per ha beta len en de middenstandsbedrijven 30 van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen. De voorzitter zei dat deze verho-! ging een bedrag van 3 cent per nacht per perscon vraagt bij 680.000 over nachtingen. De heer Hoogerhuis had twee vol le vellen getypte regels nodig om zijn misnoegen uit te spreken over deze verhoging. Hij vroeg zich af of de gemeente met de voorgestelde verhogingen wel de goede kant uitgaat, maar wees er op dat er in deze streek een econo mische bloei heerst tengevolge van de recreatie. Het betoog van de heer Hoogerhuis kwam er verder op neer dat belastingverhoging de aantrek kelijkheid van de gemeente als woonplaats niet ten goede komt. De bedrijven zijn nog volop in ontwik keling en zitten voor hoge lasten, al dus deze spreker. Volgens de heer Kloosterman zit er geen enkel constructief feit in het pleidooi van de heer Hoogerhuis en hij vergeleek het met oliebollen bak ken. Spreker vond het onjuist om de gehele bevolking, zoals de heer H. voorstelde daarin mee te laten delen. Een werknemer die geen recreatie- opbrengsten heeft moet niet de dupe worden van deze hogere straatbelas ting. De heer Hendrikse stond volledig achter deze belasting, terwijl het de heer Steur speet dit besluit te moe ten nemen, doch de nood dringt. Parkeerterreinen belasten zou vol gens spreker ook wat op kunnen brengen. De heer Dalebout vroeg naar de belasting op een klein ter rein met maar weinig huisjes. Hier zal natuurlijk rekening mee worden gehouden. Het wordt tijd volgens de heer Padmos dat kamerverhuurders van woningwetwoningen zelf hun straatbelasting gaan betalen. Boven dien zou hij do nachtverlichting wil len doven omdat er bij het licht er van net zoveel baldadigheden gebeu ren dan in het donker. De voorzitter zeide niet als ge meente aan het toerisme te willen verdienen en dat ook nooit heeft voorgestaan. Het voorstel om de re- creatiebedrijven zwaarder te belas ten wordt met pijn gedaan. Cm een volmaakt afgebakend voorstel tot verhoging te brengen is niet moge lijk. Deze noodmaatregel moet er ko men. mits een toeristenbelasting aan dit alles een einde maakt. Alle ver huurders belasten is administratief niet na te gaan. Na nog wat heen en weer gepraat werd deze verhoging aangenomen, evenals een verhoging der honden belasting die f 15,- per jaar wordt. Voor waakhonden ten dienste van landbouw of bedrijf blijft de belas ting f 7,50. Een aantal begrotingswijzigingen 1966 passeren de revue, waarbij we een geluidsinstallatie aantippen van f 1300,- A f 3500,- voor verbetering riolering Oude Havenweg in Burgh- sluis. De post onvoorzien blijft een bedrag van f 7885.34. Een aantal subsidies werd aange nomen. Het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcoholisme te Middelburg krijgt nu f 125,-. Vorig jaar f 75,-. Het Oecumenisch Vormingscen trum „Hedenesse" wordt gesubsidi eerd met f 200,- en de zangvereni ging „Nu Met Hope" te Burgh f 180,- Votgend jaar zal dit bedrag weer op nieuw vastgesteld worden. De Comm. voor de hygiëne van het kind in Zee land ontvangt verder een bedrag van f 2,- per verzorgingsdag. Subsidie V.V.V. Meer tegenstand kreeg de V.V.V.- subsidie en het was de heer Hen drikse die meende dat de gemeente bezig was aan een plan om de sub sidies terug te brengen op een pro centuele verlaging. De heer Steur wrs het eens met b. en w. om de V. V.V.'s te subsidiëren met 15 n/o van de totale contributie. „Geen V.V.V.? Dan misschien 2 ambtenaren op het gemeentehuis", zeide de heer Pad mes. Met de 15 °/o ging de heer Dale bout accoord. Veel te laag noemde de heer Hoogerhuis de subsidie: „De gemeente verwaarloost de V.V.V.'s". Ook de heer Goossens stelde zich achter b. en w. „Gelet op het vele werk acht het college de 15 alleszins gemoti veerd". antwoordde de voorzitter. Wethouder v. d. Klooster noemde de V.V.V. een soort commissariaat doch hij stak toch een waarschuwende vinger omhoog omdat V.V.V. het geen ze via de verhuurlijst presen teren beter moet gaan controleren. ..Ik heb geen bezwaar tegen do sub sidie. doch de zaak moet beter gaan lopen". Volgens de heer Hendrikse zijn er nog een aantal verhuurders die geen lid zijn en nu „betalen wij voor de ze mensen". Bii de gehouden stemming voor de 15 °A> subsidie achtte de heer Hen drikse zich tegenstemmer. De begrotingswijzigingen 1967 zijn een uitvloeisel van de belastingwij zigingen die in deze vergadering werden genomen. Wel deelde de voorzitter mede dat mevrouw v. d. Kasteele na 10 jaar trouwe dienst het gemeentehuis niet meer schoon -e' houden. Haar wordt een pensioen vervangende jaarlijkse gratificatie toegekend. Het bedrag per leerling voor het o.l.-onderwijs wordt vast gesteld op f 104,75. De instelling van een schoolraad ondervond geen bezwaren bij de raad. Bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet met mr. Van Vol lenhoven zal de leerlingen van de kleuterscholen, lagere scholen en de B.L.O.-leeriingen uit deze gemeen te een aandenken worden overhan digd, met welks voorstel de raad zich kan verenigen. De heer H. C. van Diest wonende te Burghsluis kocht van de gemeen te het perceel bouwgrond hoek Sluis- pad-Bernhardstraat, groot 500 m2 voor de prijs van f 25,- per m". In getrokken werd het verkoopbesluit van bouwgrond aan de heer G. M. J. van Ruitenbeek te Juianadorp (Cu rasao) die een petceel bouwgrond aan de Deltaweg had gekocht. Aan de verkoop van bouwgrond aan de W. G. Bootlaan te Burgh, kavel 12, aan de heer P. J. Verhaert te Ze venhuizen zijn enige voorwaarden gesteld betreffende een boetebepa ling bij niet nakomen der voorschrif ten. Enige wijzigingen in de Alg. Poli-: tieverordening werden eveneens aanvaard. Hierin is o.a. opgenomen een aanvuLling om op te kunnen tre den tegen het zonder vergunning van b. en w. plaatsen van tenten, ca ravans e.d. in bepaalde gedeelten van de gemeente. Als laatste punt hechtte de raad haar goedkeuring aan het voorstel om voor de Ver. Chr. Nat. School onderwijs te Haamstede taalboekjes en hoofdrekenboekjes aan te schaf fen. Te voren nog had de voorzitter medegedeeld dat, heet van de naald een brief uit Middelburg was ont vangen met de mededeling dat de regulering in de huidige bouw de- facto wordt opgeheven. Dit geldt dus voor alle categorieën, ook voor de zg. tweede huisjes. Een grote vooruit gang noemde de voorzitter het. Begroting 1967 De begroting 1967, een der voor naamste punten uit een raadsagenda werd op deze zware vergadering wat in de vergeethoek gedrukt. De rap porteur der begrotingscommissie, de heer J. Westhoeve dankte allen die hun beste krachten aan de opstelling van de begroting hadden gegeven en het speet hem dat er slechts met de riemen geroeid kan worden waar over men beschikt. Alg. beschouwingen hield als eer ste, de afgevaardigde der Prot. Chr. fractie de heer A. D. Dalebout. Spre ker noemde het een felicitatie waard om in deze tijden een begoting te brengen met een onvoorzien van f 6814 .hoewel hij het totaal bedrag ongeveer 3 Vz miljoen gulden voor deze gemeente slechts „huishoud geld" noemde. Toch zou spreker het nieuwe gemeentehuis, dè nieuwe o.l. school in Renesse, de ambtswoning der burgemeester en het instructie zwembad verwezenlijkt willen zien. Voor de recreatie-riolering, volgens spreker urgenter dan de aanleg van de Zuidweg, is spoedige hulp uit Den Haag dringend nodig. „Ik hoop dat u al deze problemen op zult kunnen lossen tot tevredenheid van de bur gerij en de gasten", aldus deze woordvoerder. Namens de P.v.d.A. gaf de heer J. C. Hendrikse zijn visie op de begro ting, die hij als volgt omvatte: „Zij die profijt trekken van de recreatie moeten maar helpen betalen, waar bij we verder mogen hopen op een landsregering die een open oog heeft voor de roep uit de Noordzeebad plaatsen om een hogere uitkering. Deze spreker overwoog een verho ging in te voeren voor het vuilnis emmertarief voor hen die hier niet wonen. De heer Hendrikse noemde de toelichting op de begroting zeer duidelijk en hij dankte de opstellers die nog voor het nieuwe jaar de zaak rond kregen. V.V.D.'s woordvoerder, de heer M. J. Steur meende geconstateerd te hebben dat indien de nood hoger wordt, het college vindingrijker wordt. Hij zag dit in een soort van ombuiging. „Het is niet onze schuld dat we hier recreatiegemeente zijn; we wonen hier toevallig en het is daarom niet gerechtvaardigd dat de verfijning ook hier wordt doorge voerd. Spreker wees op de grote ge varen op de campings wanneer bij een droogteperiode de riolering nog niet tot stand zou zijn gekomen. Vol gens hem zit er voor het college nog wel een taak in om de campinghou ders een goede voorlichting te geven over deze zaak, omdat de meesten de ernst nog niet inzien. Onrustbarend noemde de heer Steur de steeds hoger wordende ver- pleegkosten in diverse tehuizen. In lichtingen vroeg hij verder over de doorlichting Dienst Gemeentewer ken, bouw gemeentehuis, hoeveel bouwgrond er nog rest, reinigings dienst tarieven, school Renesse, jeugdproblemen en Dorpshuis Renes se waarin hij met de f 4000 tekort het vele dansen niet verkeerd zag. Burgemeester Everwijn gaf zijn zienswijze op de gesproken woorden van deze drie heren. De landsrege ring moet meer doen voor dit soort gemeenten, want bij een vaststaande uitkering zou een vaststaand beleid passen. Toch was spreker dankbaar voor de Incoretsubsidies. Over het rioleringsprobleem had spreker zich opnieuw tot Den Haag gewend om een zo hoog mogelijk bedrag. De re sultaten waren niet ongunstig, doch het technische deel van deze riole ring is nog niet rond. Wel heeft het IZA geadviseerd om het rioolwater in d,e Oosterschelde te spuien. Een verzoek om vergunningen enz. hier voor gaat nog voor 31 december de deur uit. De voorzitter zeide dat wel over wogen was om de vuilnisemmer-ta rieven te verhogen, doch er is een andere zaak. De gemeente is ernstig van plan om de Reinigings Dienst Schouw en-Duiv eland vaarwel te zeggen. De dienst voldoet vrij be hoorlijk voor huisvuil doch blijft volkomen in gebreke voor het opha len van campingvuil. De gemeente heeft nu plannen in studie om één grote container op een camping te plaatsen en deze met een herinrich ting op een vrachtauto te plaatsen en zo af te voeren De school te Renesse. In de toe komst zal in het plan Kromme Reke een nieuwe school komen. Deze plannen staan hoog genoteerd en bij lang uitblijven, moeten een pre-fab- school gehuurd worden. Het nieuwe gemeentehuis zal zon der meerdere middelen niet verwe zenlijkt kunnen worden en spreker vroeg zich af of er niet ergens een „pre-rab gemeentekantoor" moet worden neergezet. In 1967 zal hier over een beslissing genomen moeten worden. Over de doorlichting hoopt het college eind januari over de ge gevens uit het rapport te kunnen be schikken. De bouwgrond is een eind uitgeput en diverse bestemmings plannen zullen spoedig afgewei'kt moeten worden. In het Dorpshuis is het bij het dansen nog nooit tot ongeregeldhe den gekomen zeide spreker, wel er buiten. „Dure knapen" vond de heer Hen drikse de welstandscommissie en hij vroeg zich zo veel mogelijk aan de geraamde f 2000 te houden. Dit hangt af van de plannen die komen. De raad ging accoord met de begro ting 1967, z.h.s. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 22-12. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de definitieve uitkomsten van de land bouwtelling mei 1966 betreffende de kippen, eenden, landbouwpaarden en schapen gepubliceerd Kippen: het aantal mestkuikens steeg van 15.946.000 stuks in mei 1965 tot 19.546.000 in mei 1966 23 °/o). Het aantal bedragen, waarop deze dieren worden gehouden verminder de met 4 De totale leghennenstapel vertoon de een lichte daling. In mei 1965 werden 26.333.000 kippen bestemd voor de ileg, geteld, tegen 25.739.000 in mei 1966 2 °/o). De onderverdeling van de hen nen, bestemd voor de leg, naar leef tijd, toont aan dat het aantal kuikens en hennen tot lVfe jaar in mei 1966, vrijwel gelijk was aan het aantal in Ontslagen in pyainafabriek OUDE PEKELA, 22-12. Het con- fectiebedrüf „Zonneschijn" in Oude Pekela, waar in hoofdzaak heren pyjama's werden vervaardigd, heeft per 1 januari a.s. ontslag aangezegd aan vier mannelijke en 23 vrouwelij ke personeelsleden. Dit ontslag houdt volgens de di rectie verband met de minder gun stige marktpositie. Alvorens ontslag werd aangezegd, is overleg gepleegd met de vakorganisaties. Voor de be trokken personeelsleden is een af vloeiingsregeling getroffen. Men ver wacht, dat met name de meisjes el ders gemakkelijk werk zullen kun nen vinden. De firma „Zonneschijn" waar na 1 januari nog ongeveer veertig perso nen zullen werken, heeft per 1 okto ber van dit jaar haar nevenvestiging in Frieschelo overgedaan aan de overhemdenfabrick „Kerko" in Haartem. Meten van lucht verontreiniging; VLAARD1NGEN. 22-12. In (Ie Broekpolder te Vlaardingen is donderdagmorgen een meteo rologische mast in gebruik ge nomen. waarmee door het Ko ninklijk Meteoroligisch Insti tuut metingen zullen worden verricht ten behoeve van de bevordering van de bestrij ding van de luchtverontreini ging. Een mast, waarmee ana loge metingen worden gedaan, bevindt zich in Noordwijker- hout en een bij het chemisch laboratorium van de rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. in Rijswijk. Er bestaan plannen om in de verre toekomst, maar hiervoor is nog geen verdere toestemming verkregen van de regering, op een plaats ergens in het binnenland nog een der gelijke mast te bouwen, niet S0 meter hoog zoals in Vlaar dingen maar 200 meter hoog. Op die manier zou men de luchtverontreiniging van ons gehele land goed leren kennen. mei 1965. Het aantal oudere hen nen verminderde met 13 °/o. Eenden: het aantal eenden liep te rug van 917.000 in 1965 tot 865.000 in 1966 6 °/o). Landbouwpaarden: de landbouw paarden liepen in aantal' terug van 123.000 in mei 1965 tot 105.000 in mei 1966 14 Evenals het vorig jaar liep het aantal paarden van 3 jaar en ouder sterker terug dan het aantal jongere dieren. Schapen: de schapenstapel nam ook dit jaar weer toe. In mei 1965 Werden in totaal 484.000 schapen ge teld; in mei 1S66 was dit aantal 558.000 15 KERKNIEUWS Conferentie over enquête „God in Nederland" UTRECHT, 22-12. In opdracht van het weekblad „Margriet" is enkele 'maanden geleden een enquête gehou den waarin werd nagegaan hoe Ne derlanders denken over God en ge loof. De resultaten van dit onder zoek werden gedeeltelijk in „Mar griet" gepubliceerd. Kerk en Wereld in Driebergen wijdt op 14 en 15 januari een week end-conferentie aan de uitkomsten van deze enquête. Aanleiding daar toe is de overweging dat de resul taten belangrijk genoeg zijn voor nadere bestudering in kerkelijke kring. Aan de conferentie kan worden deelgenomen door allen die in hun werkzaamheden zijn betrokken bij het vormen en uitdragen van het beeld van de kerken. Daarbij wordt gedacht aan medewerkers van ker kelijke persorganen, radio en tele visie, godsdienstleraren, vormings leiders, vrijgestelden voor apostolair en zendingswerk, jeugdwerkleiders, sociologen in kerkelijke diensten, medewerkers van kerkelijke sociale instellingen enz. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. J. F. de Meijer, heeft op dracht gegeven tot het verrichten van een onderzoek naar de plaat singsmogelijkheden van gehandicap ten en het beleid dat door de bedrij ven op dit punt wordt gevoerd. VLIELAND. Van het gemeente bestuur van Vlieland, zal binnen kort aan de minister van defensie (Marine) een hinderwetvergunning verlenen tot het in werking brengen en het in werking houden van een proefschietinrichting voor kanons op het westelijk gedeelte van het Wad deneiland Vlieland. ROTTERDAM. Bij een bushalte op de Coolsingel te Rotterdam is de 70-jarige mevrouw J. H. de Vos- Osthoff uit de Heer Janstraat in Rot terdam bij het uitstappen, door on bekende oorzaak onder een bus te rechtgekomen en overreden. Zij werd ernstig gewond naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht, waar zij la ter overleed. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft de 21-jarige Zeeuw se timmerman C. M. wegens het in zijn bezit hebben gehad van 850 gram ruwe opium en vijf gram has- jisj veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. HAARLEM. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde hebben 'onbekenden zich toegang verschaft tot de woonkamer van de 86-jarige antiquair G. Geerdink aan de Oude wordt een brandkast met een inhoud Groenmarkt in Haarlem. Vermist van f 180.000,-. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft tegen de 37-jarige stratenma ker E. van der S. en zijn 15-jarige zoon proces-verbaal opgemaakt we gens een aantal verkeersovertredin gen, opruiing, mishandeling, beledi ging en wederspannigheid. UTRECHT. Op een niet-beveilig- de overweg tussen Terborg en Vars- seveld in de spoorlijn Arnhem-Win terswijk is een personenauto tegen een extra-goederentrein gereden. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. DEN HAAG. De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke stemming ak koord gegaan met het voorstel tot vaststelling van algemene bepalin gen voor de bestraffing van schen ding van geheimen. UTRECHT. De 20-jarige monteur B. uit Breda is door de Utrechtse politie aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht in twee dagen tijd vijf Opeis te hebben gestolen. AMSTERDAM. Op de wijze zoals de middeleeuwers hun rouwstoeten i.v.m. de pestepidemieën organiseer den zullen op de eerste kerstdag on geveer 50 Amsterdamse kunstenaars een demonstratietocht door de hoofd stad houden, rouwend om de dui zenden slachtoffers ten gevolge van de oorlog in Vietnam. FRANEKER. Op de Harlinger- straatweg in Franeker is de 62-ja- rige K. Wiersma om het leven geko men, toen hij bij het oversteken met een kruiwagen van de rijweg door een personenauto werd gegrepen. DEN HAAG. Bij het schoonmaken van een oud Amerikaans jachtvlieg tuig uit de tweede wereldoorlog heeft de bergingsdienst van de ko ninklijke luchtmacht een schakel armband met herkenningsplaatje en een pijp gevonden. BE1LEN. De twaalfjarige Catha- rinus Eising uit Hij ken is bij het oversteken van de autoweg Assen- Hoogeveen door een passerende auto gegrepen en vijftig meter meege sleurd. De jongen was vrijwel op slag dood. Geen kersttoespraak in Tweede Kanier DEN HAAG, 22-12. De ge'bruike- lijke toespraak die de kamer-voor zitter bij de aanvang van het kerst reces pleegt te houden bleef donder dag achterwege. „Sedert de eeuw wisseling is het niet voorgekomen dat de Tweede Kamer tussen Kerst mis en Nieuwjaar bijeenkwam", al dus mr. Van Thiel die het ditmaal bij een eenvoudige kerstwens tot de aanwezigen liet. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Lam (medewerking koperensemble). Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur kerstzungdienst, m.m.v. Leger des Heils. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld, 3.30 uur kerstfeest zon dagsschool. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink, 6.30 uur kerstfeest zondagsschool. Zaterdag 24 dec. 22 uur kerstwij- dingsdienst. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Zaterdag 24 dec. 22 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Zaterdag 24 dec. 7.30 uur kerstwij dingssamenkomstNo ordwe 1 - le: 9.30 urn- ds. Van Liere, 6 uur kerstfees zondagsschool Scharendü- ke: 10 uur ds. Roodenburg, 6 uur kerstfeest zondagsschool. Brouwers haven: 11 uur ds. Kooman, Drieber gen. Zonnemaire: 10 uur kerstdienst (ds. Feunekes en de heer Jansma). Noordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld. Drelschor: 7 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Schoneveld. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groenewe- gen, 6.30 uur kerstzangdienst. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Zonneveld. Bruinisse: 10 en 4.30 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Zaterdag 24 dcc. 21.30 uur ds. Schenck, Sommelsdijk, Rem. kerstwijdingsdienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 uur 3 uur ds. Noordhof, Den Bommel. Scharendü- ke: 9 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 uur gezamenl. dienst, 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10.30 en 3 uur dr. Bec ker. Oosterland: 9 uur dr. Becker, 5 uur de heer Jansma. Bruinisse: 10.30 uur ds. Scholing, 4.30 uur ds. Nawijn. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.30 en 7 uur ds. Keizer, in het Ned. Herv. ver.-ge- bouw. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en C uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Karens (Bouwkuscollecte) (woensdag 28 dec. geen bijbellezing). Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Karens, 6 uur leesdienst. Oude Tonge: Maandag tweede kerstdag, 10 uur, ds. J. Ka rens, Nieuwerkerk. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10. 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 urn* lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomet. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 00.00 uur plechtige nacht mis, 8.30 uur gez. Eucharistieviering, 10 uur hoogmis, 17.00 uur plechtige kerstviering. Haamstede: 00.00 uur plechtige nachtmis. Remonstrants Ger. Gemeenten Sommelsdijk: 10.30 uur kerstdienst, ds. Schenck. Zaterdag 24 dec. 19 uur kerstavondwijding met de kinderen van de zondagsschool. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 5 uur kerst- feestviering met kinderen zondags school. Kerkwerve: 10 uur gezamenl. kerstzangdienst in de Chr. Geref. kerk. Serooskerke: 6.30 uur kerst feest zondagsschool. Haamstede: 6.15 uur kerstfeest zondagsschool. Re nesse: 5 uur kerstfeest zondagsschool Oosterland: 4 uur kerstfeest zon dagsschool. Sirjansland: 6 uur kerst feest zondagsschool. Bruinisse: 4 uur kerstfeest zondagsschool. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. J. van Amstel, Middelburg. Kerkwerve: 10 uur ge- UTRECHT, 22-12. In de bouwnij verheid zijn thans ruim 33.000 werk lozen geregistreerd oftewel elf pro cent van het totale aantal bouwvak kers. Dit meest recente werkloos heidscijfer heeft de heer A. J. van Hagen, vice-voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Bouwnijverheid, bekend gemaakt in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht. Bij de 33.000 werklozen zijn inbe grepen rond 3500 zg. wateroverlast- gevallen. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. vond in dit snel stijgende cijfer aanleiding een telegram naai de regering te sturen. Daarin spreekt het N.V.V. zijn ernstige verontrus ting uit over de werkloosheidscijfers in de bouw. Met de mèeste klem wordt aangedrongen op gerichte maatregelen ter stimulering van de bouwactiviteit, zoals verhoging van het woningwet-contingent, het be schikbaar stellen van extra gelden ter stimulering van de uitvoering van openbare werken en het uitschrijven van een nationale bouwlening. Verhoging vervoerprijzen met 7 DEN HAAG, 22-12. De Stichting Centraal Bureau Vervoercentra, het overkoepelend orgaan van de in ons land werkende vervoercentra, heeft de bij haar aangesloten centrale bo dehuizen geadviseerd met ingang van 1 januari 1967 de tarieven voor het geregeld vervoer met gemiddeld 7 pet. te verhogen. In een schrijven aan de bodehuizen wijst de stichting op de vele (loon)kostenstijgingen, die in de loop van 1966 hebben plaats gevonden en waarvoor nog steeds geen officiële tariefsverhoging is toe gestaan. Door de jongste belasting voorstellen, waarbij volgens de stichting de, overheid een aanslag doet op de bestaansmogelijkheid van het wegvervoer, is het naar haar rrfening niet verantwoord nog langer te wachten met een tariefcorrectie. FINANCIËN EN ECONOMIE „Het Veroline-coiicern is kerngezond" ROTTERDAM, 22-12. Scheepsbou wer C. Vcrolme heeft in twintig jaar 500 miljoen gulden in zijn bedrijf ge ïnvesteerd en dit concern heeft to taal geen bankschuld.. De heer Ver- olme deelde dit mede op een pers conferentie in Rotterdam n.a.v. vra gen over de omvang van zijn bedrij ven. Hij overweegt in de toekomst financiële gegevens over zijn con cern te publiceren. „U zult dan zien dat het een kerngezond bedrijf is". Afgaande op de informaties moet de heer Verolme een miljardair wor den genoemd. Hij zei namelijk dat de goodwill van zijn concern ook een 500 miljoen waard is. zamenlijke zangdienst (ds. Op den Velde en ds. Zonneveld). Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 8.30 uur gezamenl. Eu charistieviering, 10 uur hoogmis. Haamstede: 9.30 uur gezamenl, Eu charistieviering. ADVERTENTIE de echte Amerikaanse en beste ter wereld! *n blijvende uitkomst? Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 december Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. De uit Groningen afkomstige kustvaarder „Sylvia II" is in Venetië aan de ketting gelegd in verband met een aanvaring bij de kust van zuid- oost-Azië met een Italiaans vissers vaartuig op zondag j.l., waarbij dit schip zonk. Indonesisch- Nederlandse verbroedering DJAKARTA, 21-12. De Indo- nesisch-Nederlandse vriend schapsvereniging ,die sedert 1963 een sluimerend bestaan heeft geleidis deze week in de openbaarheid getreden met een klinkend feest in Djakarta voor leden en sympathisanten. Uit Nederland overgevlogen roomboter, Leidse en Edam mer kaas, rolmopsen en augur ken dienden als beleg voor de broodjes, die de ongeveer 100 gasten namens de weer aktief geworden vereniging werd aangeboden. De bestuursleden van de vereniging en de Ne derlandse tijdelijk zaakgelas tigde, mr. de Ritter, legden in hun toespraken de nadruk op de steeds hechter wordende vriendschapsbanden tussen beide landen. Het buffet deed denken aan een Hollands marktkraampje, compleet met vertrouwde opschriften. Het Indonesisch culinaire aspekt bestond onder meer uit saté, geroosterd op de enige ware wijze: op houtskoolvuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 11