HOOFDSCHOTEL Zeeuws Tijdschrift over „Vuilnisprobleem" RenniesJI unieke schenking voor gemeente museum te zieRikzee Fiat op plannen tot de bouw 6-klassige Zuivelfondsuitkering consumptiemelk openb. lagere-school Vastenactie breidt zich uit Fa. J. G. v. d. Doel Bedrijfschap schrijft kwekers over huidige mosselregeling J. den Haan kampioen tweede klasse libre Gemeenteraad Zierikzee ZIEKIKZEE, 20-12. De nieuw te bcuwen 6-klassige openbare lagere school en de beschikbaarstelling van een krediet voor het aangaan van een lU-jarig huurcontract, vormde hoofdmoot van de raadsvergadering, die d'nsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester D. VV. Kastelein werd gehouden. Zoals reeds is meegedeeld in de exerpten van de raadsstukken, moot de bouw van de onderhavige 6-klassige school in Malta II gezien wor den als een tijdelijke en gedeeltelijke oplossing, zulks in afwachting- van de toekomstige definitieve bouw van twee zesklassige openbare lagere scholen in de gemeente. Gelijktijdig met de bouw van de semi-permanente school vindt herstel en verbetering plaats van de benedenverdieping van het be staande schoolgebouw aan de Nieuwe Boogerdstraat, waarvoor een krediet nodig is van I 175.UÜ0,-. Het huurbedrag per jaar van de nieuwe school in Malta bedraagt f 25.484,-. De heer De Boer vroeg en ontving nadere inlich tingen over de respekticvelijke bedragen, die met het project van de nieuw- bcuw en het herstel van de oude school zijn gemoeid. De voorzitter onder lijnde dat de figuur van het 10-jarig huurcontract is gekozen met het oog op de liquiditeitsmoeilijkheden van de gemeente. Een oorspronkelijk be drag van f 258.865,40 voor het herstel van de oude school, ken - blijkens toelichting van wethouder mr. K. A. Keurling - werden verlaagd tot een bedrag van f 148.000,- (nieuwe raming f 175.000,-) als gevolg van het feit dat werd afgezien van het herstel van de bovenverdieping, in plaats waar van dus de nieuwe Maita-school zal werden gebouwd. In het herstelbedrag steekt - volgens de wethouder - nog een flink bedrag aan zoutschadc. De heer De Boer uitte zijn erken telijkheid. aan het adres van b. en w. voor de voortvarende wijze, waarop deze schoolzaak is aangepakt. Hij hoopte op een analoge behandeling van de nieuw te bouwen Chr. Nat. Sahool aan de Raamstraat. De voor zitter merkte nog op destijds zeer verbaasd te hebben gestaan de o.l.- school in een dergelijke slechte staat te hebben aangetroffen. Hij vond het een raadsel dat deze school niet is afgekeurd voor gebruik. Grondzaken Een perceel, gelegen aan de Ma- risstraat, eigenaar de heer P. J. Ver- kaart, wordt aan de gemeente ver kocht voor de prijs van f 1.50 m2. De oppervlakte bedraagt 10 m-. Idem een strook grond aan de Weststraat (na het gereedkomen van twee wo ningen) van de eigenaren, de heren L. en J. W. Leeuwe. Ten behoeve van „Beter Wenen" wordt een stuk grond gekocht op de hoek Caustraat- De Huijbertstraat voor f 9.566,-. De grond is bestemd voor de bouw van een z.g.n. aangepaste woning met garage, kantoor en werkplaats. Ka vels grond gelegen aan de Caustraat (voor bouw woning) en aan de De Huijbertstraat (voor te bouwen ga rages), wordt voor f 5584,- verkocht aan het Timmer- en Aannemingsbe drijf Den Hartog Zonen N.V. te 's-Gravendeel. Bij verrekening van bepaalde stukjes grond, zulks op grond van landmeetkundige metin gen worden aan belanghebbenden verkocht voor de standaardprijs van f 2,- p. m-. Ter compensatie van ver loren gegane grond krijgt de Kalkfa- briek v.h. Van Dijk Co een stuk grond in erfpacht aan de Scheeps- timmersdijk tegen een canon van f 125,- per jaar. Algemene voorwaarden voor de verkoop van kavels in bestemmings plannen werden vastgesteld. Het pand Zuldwellestraat 16 werd onbe woonbaar verklaard. Het bestem mingsplan Scheepstimmersdijk werd vastgesteld. Wegnamen Met de door b. en w. voorgestelde naamgeving aan verschillende weg gedeelten ging de raad akkoord. (Verbindingsweg Julianastraat- Sas wordt: Trambaan; provinciale weg vanaf rotonde tot Zandweg; Nieuwe Kooiweg; stukje Grachtweg tussen Laan van St. Hilaire en pro vinciale weg: Houwersweg; provin ciale weg van de rotonde tot de Schouwse dijk; Lange Blokweg. Ver der worden Beddewaardsedijkweg Beüewaardsedijk en Al-te-kleinse- dijk Beijerswekken. ADVERTENTIE VLEES 'Smakelijk eten' tip no.9 van chef-kok HENRI EKSTEEN: ROOKWORST! Doe rookworst in ruim koud wate'r zonder zout, dat u tegen-de-kook aanbrengt. Direct daarna de vlam omlaag om de worst 10 a 12 minu ten te laten wellen. Dus niet koken' En niet prikken! Dan blijft't huidje heel en al 't vleessap erin. Rook worst is puur vlees dus rijk aan eiwitten, vitaminen, mineralen bouwstoffen voor blakende ge zondheid! Publikatic van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleesv/aren en Vleesconserven In het Zeeuws Tijdschrift nummer 6 vestigt de heer L. W. de Bree de aandacht op het vuilnisprobleem in het artikel; De leeuw op de belt. Het is teleurstellend hoevelen, stads grachten, inlagen, afgelegen polder- tjes gebruiken als vuilnisbelt. Ge meentebestuurders zo goed als par ticulieren bedienen zich van het ex cuus: „Ik moet mijn vuil toch ergens laten". Men zou het vuil dat der machteloosheid kunnen noemen. Machteloosheid van de bevolking, die met de bergen afval van onze civi lisatie geen raad weet; machteloos heid van de overheid, die de illegale stroom niet weet te stuiten en even min in staat is aan de groeiende vraag naar vuilafvoer en -verwer king te voldoen. Dr. 11. C. M. Ghijsen bespreekt het boek „Het eiland Goeroe" door F. den Eerzamcn. Deze monografie vormt volgens dr. Ghijsen in veler lei opzichten een waardevolle bij drage voor de kennis van streek en volk van dit eiland. Het is een nauw keurig en betrouwbaar naslagwerk geworden en bovendien een stuk plaatselijke geschiedenis, vlot en prettig uiteengezet, aantrekkelijk voor elke belangstellende. Ds. G. van Wilgenburg heeft kri tiek op het artikel van de heer D. van Ooyen, inspecteur van politie te Terneuzen dat is verschenen in het Zeeuws Tijdschrift no. 3, getiteld „Zelfmoord in Zeeland" .De heer van Ooyen had daarin gesteld dat er verband bestond tussen de strenge godsdienstigheid en het grote per centage krankzinnigen en zelfmoor den op de Zeeuwse eilanden. Mr. dr. A. J. J. M. Mes schreef het artikel „De Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Zuid en Noord-Beveland". In deze afleve ring behandelt hij de eerste vijfen twintig jaren van het bestaan van de Vereniging. In „Archeologisch nieuws uit Zee land over het jaar 1966" wordt de bronzen bijl gemeld, door de heer Kosters uit Zierikzee in een partij oud metaal aangetroffen en die da teert uit de Late Bronstijd. Vondsten uit de Bronstijd zijn in Zeeland uiterst zeldzaam en tot nu toe eigen lijk alleen uit de Oude Duinen van Schouwen bekend. Stratigrafisch zou de bijl - als die zo'n 3000 jaar gele den op de plaats van het tegenwoor dige Dreischor is achtergebleven thuishoren in het zogenaamde opper vlakteveen (Sub-boreaal) dat in Zeeland door een dikke kleilaag is afgedekt. Theoretisch is het moge lijk dat het voorwerp bij het moer- neren in de middeleeuwen in hoger regionen terecht is gekomen, waar het veel later bij het bewerken van de akker is gevonden. Voorlopig mceten we aan de vondst niet al te veel (wetenschappelijke) waarde hechten. Het is trouwens niet de eer ste raadselachtige vondst- die op Schouwen is gedaan. Omstreeks 1962 is uit het haventje „Den Osse" bij Brouwershaven een zogenaamde ha merbijl van gepolijste steen opge haald. In het „Zeeuws Prentenboek" wordt deze keer een bezoek gebracht aan het plaatsje Retranchement. In „Mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen" wordt verslag uitgebracht van de 6e bijeenkomst van de Werkgroep voor Landschapsvorming „Levend Zee land" die het onderwerp luchtver ontreiniging had. Benoemingen De heer De Boer werd benoemd tot lid van de Commissie voor de Volkskredietbank. De heer W. den Boer werd benoemd in de landbouw- commissie, de Adviescommissie So ciaal Beleid en tot vertegenwoordi ger in de vergadering van aandeel houders van de N.V. Zegam. Tot vertegenwoordiger in de Stichting Algemene Bejaardenhuisvesting en -verzorging werd aangewezen de heer W. F. Sprengelmeijer. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, t.w. de heren A. C. van den Berg, J. G. Brugman, M. M. de Raat, P. R. M. van der Scheppen en C. J. Verheule werden met ingang van 1 januari a.s. herbenoemd. De gemeente vordert een bedrag van f 1775,61 voor door de A.N.W.B. te plaatsen lichtwegwijzers, n.l. op de kruispunten Julianastraat-nieuwe weg naar het Sas en Grachtweg- Scheepstimmersdijk. Ten behoeve van de speeltuin „De Molleman" wordt een bedrag van f 500,- be schikbaar gesteld uit de gemeente kas. De brandpreventieverordening 1966 werd door de raad goedgekeurd. Een wijziging van de havengeldver ordening ging onder de hamer door. Idem een wijziging van de verorde ning vermakelijkheidsbelasting. Idem een wijziging van het regle ment op de volkskredietbank. De rijksuitkeringsregeling i.v.m. nacal culatie „trend" 1966, werd van overeenkomstige toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel. Enkele oude raadsbesluiten, die be trekking hadden op de voormalige gasfabriek als tak van (gemeentelij ke) dienst, werden - gezien de struc tuurwijziging van het gasbedrijf - ingetrokken. In verband daarmede stond ook een wijziging van contro le-regelen, een voorstel waartoe on der de hamer door ging. Idem een wijziging van de regeling verzeke ring tegen fraude. De vergoeding voor het kleuteronderwijs 1965 wer den vastgesteld evenals de stich- tings kostenvergoedingsbedragen over de drie bijzondere kleuterscholen over de jaren 1862 en 1963. Voorlopige vaststelling vond plaats van de uitgaven van het openbaar onderwijs voor 1965. De rondvraag Bij de rondvraag attendeerde de heer De Moor op vaak langs de straat neergeworpen stukken groot huisvuil. Hij informeerde naar de eventuele mogelijkheid dat de ge meenteauto enkele malen per maand dit vuil ophaalt. De heer Doel'eman deelde mede dat er plannen bestaan groot vuil tegen' een bepaalde m3- prijs een tot tweemaal per week V, doen afvoeren. De heer Doeleman wees op het grote verschil in gasprijzen voor Zierikzee en elders (22 tegen 8 cent). 'Hij wenste dat Zierikzee in de over gangsperiode naar het aardgas, van de voordelige prijzen zou profiteren. De voorzitter zei dat deze zaak reeds ter sprake is gebracht in een Ze- gam-vergadering. Voor de gemeente is de zaak van groot belang, b.v. ge let op de gasverwarming van scho len. Openbare toiletten De heer Simmers wees op de ge vaarlijke omheining bij het zwaai- komproject en wenste - eerder reeds deed hij hiertoe een verzoek - open bare toiletten aan de Nieuwe Haven, de Balie en in het stadscentrum. De voorzitter zei dat gepoogd zal wor den tot uitvoering te komen. De heer Leydekkers attendeerde op de toe nemende rattenplaag in Zierikzee. De heer De Boer wilde niet volstaan met annonceri.ng dat rattengif gra tis door de burgerij kan worden af gehaald, maar pleitte voor een in tensieve, geleide bestrijding De heer W. den Boer informeerde naar de gracht tussen Nobelpoort en Zuidwellebrug. Hij vond het de hoogste tijd dat iets aan dit vuile grachtstuk wordt gedaan. Misschien dat groot materieel hiervoor kan worden ingezet. Deze zaak komt - volgens de voorzitter in 1967 aan de erde. De heer De Boer had vernomen dat Nutskleuterschool en openbare kleuterschool wat betreft de leerlin gen „leentje buur" spelen, maar wet houder mr. Keuning lichtte toe dat het hierbij alleen om adviezen voor af gaat aan de ouders, daar de open bare kleuterschool overbezet is en de Nutskleuterschool nog leerlingen kan aannemen. De heer Verheijen ten slotte kreeg de verzekering dat aan de verlichting van het kruispunt Ju- lianastraat-De Val wordt gewerkt. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! ^j|/ Door het Bedrijfschap voor Vis en Visprodukten is aan de leden uit de mosselsector een circulaire ge- zenden, waarin een bepaald aspect van de huidige mosselenregeling on der de loep wordt genomen en wel de mogelijkheid cm mosselen te le veren aan het z.g. mcsselfonds. Kwekers die over leverbare mos selen beschikken, doch die niet voor levering in aanmerking komen, om dat andere kwekers een betere kwa liteit leveren kunnen, zo wordt in de bedoelde alinea van de regeling gesteld, hun mosselen leveren aan het mosselfonds. De circulaire komt evenwel tot de volgende conclusie: In de periode tot de eerste peildatum (15 oktober 1966) en in de periode van de eerste peil datum tct de tweede peildatum (1 december 1966) was er een voortdu rend tekert in aanbod van A- en B- mosselen. Iedere kweker die in deze periode over A-mosselen en/of B-mosselen, welke aan de minimum kwaliteitsei sen van deze soorten voldeden, be schikte, kon dan ook aan de beurt kernen voor levering aan handel of inleggerijen. Voor geen enkele kweker heeft in deze periode dus gegolden, dat hij als hij over leverbare A- of B-mos- Te Nieuwerkerk is J. den Haan van de biljartvereniging „Witte van Haemstede" er in hotel „De Mee- baal", voor de tweede achtereenvol gende maal in geslaagd beslag te *l#ggen op de kampioenstitel 2e klas se libre van het district Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. Doordat zijn naaste concurrent, M. Lems van de Nieuwerkerkse biljartvereniging O.K.K., zijn voorlaatste partij tegen de Renessenaar Vasseur vex'loor was den Haan reeds zeker van het kam pioenschap daar hij al zijn partijen nog in winst had weten om te zetten, terwijl Lems ook nog tegen zijn clubgenoot Kort het onderspit had moeten delven. Evenals vorig jaar zag den Haan ook nu weer geen kans om in de finale Lems van de winst af te houden, waardoor hij in de slotpartij zijn ongeslagen positie teloor zag gaan. Het hoogste partij - gemiddelde brachten M .Lems en K. Kort, met een partij van 5.17, op J. den Haan, Witte van Haemstede M. Lems, O.K.K., Nieuwerkerk K. Kort, O.K.K., Nieuwerkerk P. v. Mierlo, De Carambole, Dreischor J. A. Vasseur, B.V. Renesse W. Kesteloo, O.K.K., Nieuwerkerk J. L. Braber, De drie schapen, D.schor K. J. Bakker, Witte van Haemstede DEN HAAG, 21-12, Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft woensdagmorgen besloten over het melkprijsjaar april 1966-april 1967 aan de consumptiemelkfabrie ken een bijzondere uitkering te doen van 30 cent per honderd liter in con sumptie gebrachte consumptiemelk en consumptiemelkprodukten. Cho colademelk, koffiemelk en room val len hier buiten. Veertien dagen geleden besloot het produktschapsbestuur tot een bij zondere uitkering van 68 cent per honderd liter consumptiemelk en consumptiemelkprodukten, met in begrip van de genoemde drie arti kelen. Minister Biesheuvel keuxde dat besluit echter niet goed. Het produktschap vond dat de consump- tiemelksector tekort kwam aan de door de minister van economische zaken voorgeschreven maximum- selen beschikte deze niet mocht le veren wegens het feit, dat andere kwekers moesten voorgaan, omdat zij over betere kwaliteit in deze soorten beschikten. De C-sooi*t is in het seizoen 1966- 1867 tot nog toe uitsluitend aanvul lend geweest. Naar de mening van de Mossel adviescommissie is het op zichzelf niet juist om een aanvullende soort te laten inleveren. Gezien echter de bijzondere om standigheden in het huidige sei zoen terzake van de aanwezige kwa liteiten mosselen, hetgeen ertoe heeft geleid, dat vooral na 15 oktober 1966 de aanvoer van C-mosselen een vrij groot deel van de totale aanvoer heeft uitgemaakt, heeft de Mossel- adviescomimissie besloten om bij wij ze van uitzondering en uitsluitend naar aanleiding van de peildatum 1 december 1966 de volgende regeling te treffen. De kweker die in de periode 15 oktober 1966 tot en met 30 november 1966 mlinder dan 4 °/o van zijn stan- daardcapaciteitscijfer heeft geleverd en die sedert het begin van het sei zoen 1866-1967 tot en met 30 novem ber 1966 in totaal' minder dan 62 °/o van zijn standaardcapaciteitscijfer heeft geleverd mag 4 °/o van zijn standaardcapaciteitscijfer aan het hun naam. Met een score van 37 ca ramboles bracht M. Lems het in dit toernooi tot de hoogste serie. Aan het slot van dit door O.K.K. uitste kend georganiseerde toernooi, over handigde de heer P. D. Vijverberg, bestuurslid van het district Schou- wen-Duiveland, aan de kampioen de kampioensmedaille van de K.N.B.B. en de districts wisselbeker. Ook de overige deelnemers mochten allen een prijs in ontvangst nemen. Na mens de spelers sprak de heer J. den Haan woorden van dank tot de or ganisatoren, waarbij hij aan de lo- kaalhcuder de fam. Van Felius, een bloemstuk aanbood. Van 10 tot en met 12 februari a.s. zal te Ouwerkerk het toernooi om het gewestelijk kampioenschap plaats vinden, waaraan ook door J. den Haan zal worden deelgenomen. De eindstand ziet er als volgt uit: 12 1043 234 33 4.46 10 1031 267 37 3.86 8 962 248 28 3.88 8 898 281 32 3.20 6 896 295 22 3.04 6 936 335 27 2.79 4 855 265 24 3.23 2 780 329 16 2.37 consumentenprijzen; de minister van economische zaken zelf en minister Biesheuvel vonden dat niet. Voor de nu vastgestelde toeslag is opnieuw de goedkeuring van minister Bies heuvel nodig. Het produktschap besloot ook tot een verhoging met een dubbeltje per honderd kilogram melk van het ma ximum voor de zuivelwaardetoeslag, de toeslag die aan consumptiemei k- bedrijven wordt gegeven om te zor gen dat deze tenminste evenveel en zelfs iets meer aan hun boeren kun nen betalen als de fabrieken die bo ter. kaas e.d. maken. Het aan die toeslag gestelde maximum is een wisselend bedrag, omdat het gebon den is aan de zuivelwaarde (de waarde van tot zuivelprodukten ver werkte melk in achtereenvolgende vierweekse perioden. De verhoging van het maximum geldt voor de pe riode 13 november 1966-1 april 1967. Mosselfonds leveren tegen f 11,50 per 100 kg. De kweker die minder dan 52 u/u van zijn standaardcapaciteitscijfer aan de handel leverde tot en met 30 npvember 1966 mag 12 van zijn st.c.c. aan het Mosselfonds leveren. Uitgangspunten voor deze regeling zijn de volgende: Het algemeen ge middeld leveringspercentage bedroeg per 15 oktober 39 ü/o op 1 december 1966 62 °/o. In de periode 15 oktober-1 decenv- ber bedroeg de aanvoer van C-mos selen 12 °/o van het totale st.c.c. 1966-1967. Tussen 6 november en 1 december bedroeg de aanvoer van C-mosselen 4 °/o van het totaal. tARNHEM, 21-12. De twee Arn hemmers Peter van der Kley en Ro bert Jan de Vries, die, naar gisteren is bericht, met kerstmis in het open baar gaan vasten bij de A.K.U.-fon- tein in Arnhem, hebben nu reeds na volgers gekregen in een groep van ongeveer 20 kweekscholieren uit de Gelderse hoofdstad, die hun bivak willen gaan opslaan bij de Grote Kerk, symbool van Arnhems herrij zenis. Rij ksstudietoelagen DEN HAAG, 21-12. Het is te ver wachten, zo deelt minister Diepen- ho.rst mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Tans (P.v.d.A.) dat alle studen ten, die een hogere toelage kunnen krijgen, in de eerste helft van ja nuari de aanvulling in ontvangst kunnen nemen. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat het wegvallen van de 5 pct.-regeling, 22.000 aanvragen twee- en in vele gevalen driemaal berekend moesten worden. DEN HAAG. Bij de veeartsenij- kundige dienst is bericht binnenge komen van een geval van mond- en klauwzeer van het type O/l op een Duits veebedrijf, dat tegenover Sehoonebeek in Drente op 700 meter van de rijksgrens is gelegen. ADVERTENTIE NYLONS Manufacturen - Zierikzee Telefoon (01110) 2300 SPORT BILJARTEN ZIERIKZEE. 21-12. In de dinsdagavond gehou den vergadering van de Zierikzeese gemeente raad werd besloten tot aanvaarding van een unieke schenking aan het gemeente-museurn. Deze schenking, gedaan door mevrouw A. Swart- Koopman te s-Graven- hage, bestaat groten deels uit Chinees porce- lein en verschillende zilveren voorwerpen. De verzameling is gedeelte lijk afkomstig van de familie Bevelander die in het Gouweveer heeft gewoond. Na afloop van de raadsvergadering kon de schenkingdoor de archivaris de heer C. Postma in een drietal vitrines tentoongesteld in de trouwzaal, door raadsleden en belang stellenden worden be zichtigd. De collectie porcelein beslaat alleen al uit on geveer 150 stuks. Het pronkstuk, van de schen king wordt naar de me ning van de archivaris gevormd door een bij zonder fraai, zg. „gelukt model", brandewijn schaaltje. Zierikzees ge keurd, vervaardigd eind zeventiende eeuw. An dere waardevolle zilve ren voorwerpen zijn o.a. een hand-geklopte sui- ker-strooilepel, een pe per-busje, snuifdoosjes, zilveren scharen en -messen, een dito geboorte-lepel. Wat betreft hel porcelein beslaat de schenking voor een groot deel uit origineel Chinees museum ongetwijfeld een waarde- de gemeenteraad in dank aan de werk: potjes, kommetjes en schotel- volle aanwinst en iverd dan ook door schenkster aanvaard. tjes. Deze collectie betekent voor het (Foto: Zierikzccschc Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2