1 nijzitje 30 deurloo De Magneet gordijntje j dick bruna DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting van de Arbeid kan taak niet langer voortzetten In Nederlandse bouw 20.000 werklozen Jf ly Twee man overboord van vis-kotter heeft groot nieuws Gala-concert in Amsterdam ter ere van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 iIcccihIht 1966 123ste jaargang Nr. 19714 WAARIN OPGENOMEN 4EDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2)18. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwe Clir. Ger. Kerk te Kerkwerve Centr. Sociaal Werkgevers Verbond weigert eveneens de c.a.o.'s te toetsen DEN IIAAG, 21-12. Na afloop van de vanmiddag gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gebleken dat dit pri vaatrechtelijke lichaam collectieve arbeidsovereenkomsten op grond van het foonbeleid in 1967 te voe ren, niet kan toetsen. Nadat het N.V.V. vorige week reeds had mee gedeeld dat het op grond van de be slissing van het kabinet zijn mede werking aan het toetsen in de Stich ting van de Arbeid niet zou verle nen, heeft het Centraal SGciaal Werkgeversverbond hedenmiddag in de vergadering van het stichtings bestuur meegedeeld dat daardoor voor dit verbond de werking van het stichtingsbestuur ontbrak. Het Centraal sociaal Werkgevers verbond verklaarde dat het niet be reid was medewerking tè verlenen aan het toetsen van collectieve ar beidsovereenkomsten in het kader van de Stichting van de Arbeid Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond deelde mee wel bereid te zijn aan de adviserende werkzaamheden over collectieve arbeidsovereenkom sten in het kader van de stichting te blijven deelnemen Op grond van de ze houding van het C.S.W.V. bleek dat in de bestuursvergadering van de stichting een voor het nemen van beslissingen voldoende aantal stem men ontbrak. In de vergadering van vanmiddag is naar buiten getreden het verschil in beoordeling door het Centraal So ciaal Werkgeversverbond enerzijds en de beide confessionele werkge versverbonden anderzijds. Dit feit was na afloop der vergadering voor de twee voorzitters der laatstge noemde twee organisaties, de heren Van Boven en Wemmers, aanleiding te spreken over „grote verrassing" en „grote teleurstelling" van het C.S.W.V. Namens het verbond van protes tants-christelijke werkgevers in Ne derland en het Nederlands Katho liek Werkgeversverbond is het A.N.P. vanavond het volgende me degedeeld: „Op 14 december 1966 verklaar den de centrale werkgeversverbon den zich bereid hun medewerking te verlenen aan een strikte uitvoe ring van het loonbeleid zoals dit door het kabinet is geformuleerd. Zij waren van oordeel dat onder zocht zou moeten worden, welke mogelijkheden daartoe in het kader van de Stichting van de Arbeid be staan, gezien de verschillende stand punten van de werknemers vakcen- tralen. Evenals het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijke Na tionaal Vakverbond waren het Ne derlands Katholiek Werkgevers Ver bond en het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgevers in Ne derland bereid de op hen rustende taak te vervullen en dus aan de loontoetsing van de Stichting van de Arbeid mede te werken. Dit ook, nu het N.V.V. zich aan zijn verant woordelijkheid voor het loonbeleid heeft onttrokken. Nu één van de belangrijke part ners - te weten het N.V.V. - zich te rugtrekt, stelt ook het Centraal Sociaal Werkgeversverbond zich op het standpunt aan de loontoetsing niet te kunnen meewerken. Daar door ontbreekt het quorum, vereist om in de Stichting van de Arbeid besluiten te nemen. Het V.P.C.W. en het N.K.W.V. be treuren het ten zeerste, dat aldus de Stichting van de Arbeid de taak, haar door de wetgever toevertrouwd, niet zal kunnen voortzetten. Daar door wordt de uitvoering van het loonbeleid voor 1967 in gevaar ge bracht". UTRECHT, 21-12. Bijna 9 procent van de Nedei'landse bouwvakarbei ders is thans werkloos. Het aantal werklozen is de 20.000 dezer dagen ruimschoots gepasseerd, zo heeft het A.N.P. uit welingelichte kringen vernomen. De snelle stijging van de werkloos heidscijfers in de bouwnijverheid verontrust velen. Eind november waren ruim 16.000 bouwvakarbei ders als werkzoekende geregistreerd. Seizoeninvloeden spelen bij de werk loosheidscijfers in de bouwnijver heid een minder grote rol dan de structurele moeilijkheden. Tot de ruim 20.000 werklozen behoren onge veer 3000 zg. wateroverlastgevallen. De knelgebieden voor de bouwnij verheid zijn Groningen, Drente, Bra bant en in mindere mafe Limburg. Het Vascodrama blijkt tenslotte te resulteren in rond 300 werklozen. ADVERTENTIE Brillant- schitterend bezit voor altijd 1 van Andel WVy Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam WASHINGTON. William Manchester, schrijver van het boek „Death of a President" over de moord op president Kennedy, Zoals bekend stelt mevrouw Jacqueline Kennedy pogingen in het werk de publikatie van het boek tegen te houden. Tlioolse visser en zoon verdronken Bestemming nationaalgeschenk bij huwelijk van prinses* Beatrix en prins. Claus Russisch ruimteschip op weg naar de maan MOSKOU, 21-12. De Russen heb ben woensdag een ruimtevoertuig gelanceerd in de richting van de maan. Met dit automatische station, „Lcena 13" wil men een nadere we tenschappelijke studie maken van de maan en haar omgeving. Woensdagmiddag om 3 uur bevond de „Loena 13" zich op een afstand van 44.000 km van de aarde. Het ruimtevoertuig volgt een baan die maar weinig afwijkt van de bere kende. Alles aan boord functioneert tot dusver normaal. DEN HAAG, 21-12. H.K.H. prin ses Beatrix en Z.K.H. prins Claus der Nederlanden delen het volgende mede: „Zoals bekend is willen prinses en prins het bedrag, dat hun ter gele genheid van hun huwelijk als natio naal geschenk werd aangeboden, be stemmen voor de zorg voor het ge handicapte kind, zowel hier in Ne derland als ook in Suriname en de Nederlandse Antillen. Tijdens hun bezoek aan de West is over deze bestemming in Suriname en de Nederlandse Antillen uitvoerig overleg gepleegd. Het is daarbij gebleken, dat juist in die twee landen, waar nog zo wei nig mogelijkheiden zijn om de hulp aan de gehandicapten in de over heidszorg te betrekken en waar er dringend behoefte is aan steun aan het particuliere initiatief, met deze gelden zeer vruchtbaar werk kan worden verricht. Daarom is besloten het grootste gedeelte van het bedrag (totaal een bedrag van f 1.774.850,36), voor de hulp aan gehandicapten in de west te besteden. Besteding in Nederland Wat de besteding in Nederland be treft hebben prinses Beatrix en prins Claus gezocht naar een nationale be stemming in het directe belang van de gehandicapte kinderen en ook van hun ouders in de landelijk geor ganiseerde verenigingen van ouders van gehandioapten. Juist zij kunnen voor hun kinderen zo'n belangrijke taak in deze zorg vervullen, zeker ook, waar het de thuis-verzorgden betreft, terwijl deze verenigingen over het algemeen minder in aan merking komen voor overheidssubsi die". DEN HAAG, 20-12. De Schcve- ningse reddingboot „Bernard van Leer" is woensdagavond uitgevaren na een melding van de Thclen 43 „Ora et labora", dat twee man van de Tholen 20 „Wilhelmina", een kustvissersvaartuig, overboord zijn geslagen. Dit is gebeurd ongeveer 4 a 5 mijl ten westen van Schevenin- gen bij het oude booreiland Triton, dat daar in zee staat. In de netten van de vissersboot-J v4 f holen 42 heeft, men ongev.,.' o* middernacht de stoffelijke resten aangetroffen van de twee vermiste' opvarenden van de Tholen 20 „Wil-- helmina". De stoffelijke overschotten zijn om 01.45 uur in Scheveningen aan wal gebracht en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Het zijn de 36- jarige J. C. Schot en zijn ongeveer 16-jarige zoon van dezelfde naam. Ook de reddingboot „Prinses Mar griet" van Hoek van Holland is uit gevaren. Verder namen aan het zoe ken naar de drenkelingen deel een machine van de marine-vliegdienst en een aantal kotters die in de buurt van de Tholen 20 aan het vissen wa ren. Men werd op het ongeluk ge attendeerd doordat van de Tholen 20 lichtkogels werden afgeschoten. De bemanning van de Tholen 20 bestond uit vier man. Twee waren beneden- deks toen de twee anderen door nog onbekende oorzaak overboord zijn geraakt. Zeeuw kreeg twaalf maanden voor nfAl van mai'iliaana V^WtfÈRDAIM, 21-12. De recht- bank in'Amsterdam heeft de 23-ja- rige werktuigkundige Arnaud L. uit Biggekerke, de 21-jarige kelner Erik K. en de 19-jarige O., beiden uit Amsterdam, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar voor het in bezit hebben van marihuana. Het betrof een partij van 7 kg. hennep, die L. uit Tanger had ge ïmporteerd en in Amsterdam probe ren te verkopen. Hij kwam daarbij in contact met beide kelners, die hem de gehele partij op slinkse wijze afhandig maakten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE r0mmrJTJrjr^ Kinderleed in Vietnam NEW YORK22-12. Sinds 1961 zijn in Vietnam 250.000 kinderen tenge volge van oorlogshandelingen omge komen, ongeveer 750.000 werden ge wond, verminkt of liepen door na palm brandwonden op, duizenden sterven aan ondervoeding, infectie ziekten en onvoldoende behandeling in overbevolkte ziekenhuizen waar soms het meest noodzakelijke instru mentarium. ontbreekt. Meer dan 10 duizend weesjes lijden gebrek, dui zenden kinderen sterven in vluchte lingenkampen aan tuberculose en ty phus, duizelden zwerven bedelend door de steden. Kinderen van tien jaar geven zich al over aan prosti tutie. In bepaalde gebieden doet de helft van de bevolking elke maand een zelfmoordpoging. Dat blijkt uit een verslag van William Pepper, di recteur van'het centrum voor studie en onderzoek van het .Mercy Col lege", een Rooms-katholieke instel ling in de staat Neid York, dat hij heeft uitgebracht van zijn onderzoek dat hij zes weken lang in de lente van dit jaar in Zuid-Vietnam heeft verricht. Het document van Pepper is ge publiceerd in het maandblad „Ramp arts" en is verlucht met verschrik kelijke foto's van verminkte kinde ren. Volgens Pepper bestaat 70 pro cent van de slachtoffers van napalm- aanvallen uit kinderen. Soms wor den zonder dwingende noodzaak am putaties verricht om de doorstroming te bevorderen, zegt hij. Zie elders in dit nummer! kinder gordijnen van woninginrichting i;; Aooelmarkt Zlerikzea Tel: OU 10-2825 s Stakingen in Italië ROME, 21-12. Vele Italianen zijn woensdagochtend weer te laat op hun werk gekomen als gevolg van een staking van de 170.000 werkne mers bij de tram- en busmaatschap pijen. De vakbonden hebben inmid dels meegedeeld dat de staking die twee dagen zou duren tot de helft is verkort. De stakers eisen salarisver hogingen tot veertien procent maar de maatschappijen zeggen hier niet op in te kunnen gaan in verband met geleden verliezen en met schulden. AMSTERDAM, 22-12. Amsterdam heeft woensdagavond Hare Konink lijke Hoogheid prinses Margriet en haar bruidegom, mr. Van Vollenho ven, ter ere van de bruidsdagen ont vangen in het Concertgebouw met een feestelijk concert, dat door de gehele koninklijke familie, de familie Van Vollenhoven, het voltallige ge meentebestuur en vele andere voor aanstaanden - o.a. de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. Bcel - Defensie begroting in de Tweede Kamer DEN HAAG, 21-12. Minister de Jong van defensie heeft woensdag middag in de Tweede Kamer ont kend als zou reeds besloten zijn tot het legeren van meer Nederlandse troepen in west-Duitsland. Er is wel gesproken over de legering van een Nederlandse divisie in de bondsre publiek, maar er is terzake „geen enkele bindende afspraak gemaakt en ook is er zelfs geen sprake van een wat hij noemde „bindend aan bod". Minister de Jong gaf de Kamer de ze verzekering bij de voortzetting van het debat over de defensiebe groting voor 1967. Dit debat zal van avond worden voortgezet. D:t nummer bestaat uit 12 pagina's «oooooaoooooooocncrnooanr. S Een dag van verdriet duurt O Q langer dan een maand van X vreugde. 8 b bijgewoond. Amsterdam heeft hier mee zijn vreugde over het voorge nomen huwelijk tot uitdrukking ge bracht. De grote zaal van het Concertge bouw was versierd met gele rozen en een combinatie van tropische bla deren, begonia's, bougainvillea en varens. Tot de gasten die op het po dium zaten behoorden leerlingen van de Amsterdamse zeevaartscholen, het instructievaartuig „Pollux" en leer ling-verpleegsters. En om het pete kind van de Nederlandse koopvaar dij, helemaal alle eer te geven, opende het programma met Peter v. Anrooy's rhapsodie op Piet Hein. Het was de 11-jarige Marja Elsen- burg, dochtertje van de Amsterdam se wethouder voor volkshuisvesting, die woensdagavond de traditionele bloemetjes mocht aanbieden, een toefje lelietjes van dalen, toen bur gemeester Van Hall zijn gasten bin nenbracht onder tonen van de Ko ningsfanfare van Des Prés. Met een speechje offreerde de bur gemeester enkele geschenken, te we ten een oude gravure van de hand van Adriaan Schoonebeek, voorstel lende het vuurwerk dat in Amster dam werd afgestoken ter gelegen heid van de kroning van de koning stadhouder Willem III, en een paar zilveren kemphanen, bedoeld als ta felversiering. Meer wind Verwachting tot vrijdagavond: overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen; tot krach tig of hard, en aan de kust tot stormachtig toenemende wind uit westelijke richtingen; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 23 dec. Zo'n op 8.47, onder 16.31. Maan op 13.50, onder 3.58. Volle maan: 27 dec. te 18.44. HOOGWATERSTANDEN zierikzee: 23 dec. 11.50 v.m. n.m. brouwershaven 23 dec. 11.50 v.m. n.m. Springtij: 30 dec. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegebied trok langs Schotland naar de Noordzee, waarbij westelijke winden zachtere lucht ons land binnenvoerden, waar in veel bewolking voorkwam en af en tos regen en motregen. Intussen komt bij IJsland een nieuwe depres sie fot ontwikkeling, die grotere ac tiviteit vertoont dan zijn voorgan gers. Verwacht wordt, dat deze depressie snel in diepte toenemend in de x-ich- ting van zuid-Noorwegen zal koer sen. waarbij ook op de Noordzee flinke dalingen van de luchtdi-uk zullen voorkomen. De wind zal daar om tot krachtig of hard. en aan de kust tot stormachtig aanwakkeren, uit westelijke richting. Er wordt uit deze lichting zachte lucht aangevoerdmet veel bewol king waaruit af en toe regen zal val len. verkeersongevallen in Brussel zijn gedaald BRUSSEL, 21-12. In België is dit jaar mede dank zijn intensievei-e en strengere politiecontrole het aantal verkeersongevallen en -slachtoffers voor het eerst in tien jaar aanzien lijk gedaald. Het verkeersongeval- lencijfer ligt bijna 10.000 lager dan vorig jaar (195.207 tegen 204.906), het dodencijfer is cii-ca honderd lager (1.119 tegen 1.218) en het aantal zwaargewonden daalde met ruim duizend (14.614 tegen 15.566). Dit heeft de Belgische minister van verkeer, Bertrand, woensdag op een pei'sconferentie in Brussel be kend gemaakt. Dode en vier ernstig gewonden bij ongeluk BOEKEL, 21-12. Als gevolg van de gladheid van de weg heeft zich woensdagmorgen omstreeks tien uur in de gemeente Beek en Donk een vei'keersongeval vooi'gedaan, waar bij een persoon werd gedood en vier ernstig werden gewond. De kunst schilder-beeldhouwer broeder Rafaël van Rooden uit „Huize Padua" in Boekei werd bij dit ongeluk gedood. Broeder Arno, hoofd verpleger van Huize Padua, werd zo ernstig ge wond. dat voor zijn leven wordt ge- vreesd. Samen met nog di'ie broe ders werd hij in het ziekenhuis in Helmond opgenomen. Elf-duizend werknemers door «ntslag vgetroffen UTRECHT, 21-12. Tot eind novem ber zijn 11.131 werknemers door massa-ontslagen getroffen, van wie 4284 in de metaalnijverheid. Dit heeft de heer F. J. Willems, seci'etaris van het N.V.V., woensdagochtend tijdens de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Uti*echt, meegedeeld. Er waren hierbij 268 bedrijven be- trokken, waarvan er 101 compleet zijn gesloten. i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1