vleesconserven 't is weer tijd voor 140 l komt de ótr&l steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Nederlander komt tegen dwang in verzet Dat wordt smullen...worstjes in de erwtensoep! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Rüoeten medische ingrepen verplicht worden gesteld ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE o^dag 20 december 1966 Nr. 19713 SPORTBERICHTEN microkorfbai. zsc-Dosko 6-1 ADVERTENTIE Dank zij beter combineren en een grotere schotvaardigheid kon ZSC een overtuigende zege behalen. In de beginopstelling konden Dina Lou- werse en Kees Elenbaas de rood-wit- ten een 2-0 voorsprong geven. Na de vakverwisseling werd het door Jan v. d. Bijl en Daan Bezuijen 4-0, waarna Kees Elenbaas de le helft nog met een vijfde treffer kon af sluiten. Na de hervatting wist Leo Fonteine voor DOSKO de eer te red den (5-1) terwijl Daan Bezuijen voor ZSC nog eenmaal de korf wist te doorboren (6-1). Btcuwcrshaven-NOAD 5-3 Lar.ge tijd heeft het er in deze ont moeting naar uitgezien dat Brou wershaven tegen de 2e klasser NO- AD het onderspit zou gaan delven. Door een doelpunt van Schouwe- naar kon NO AD de eerste helft met een 1-0 voorsprong afsluiten. Be paald donker begon het er voor de Brouwenaren in de 2e helft uit te zien toen Kees Steendijk en mevr. Nikerk-Goossens deze voorsprong nog wisten op te voeren tot 3-0. De bakens werden echter plotseling ver zet toen André Wurth de stand op 1-3 bracht. De NOAD defensie kwam nu onder zware druk te staan waar bij het uiteindelijk moest zwichten. Kees Bodbijl en Rinus v. d. Weele brachten de balans in evenwicht (3-3) wadrna in de slotfase Adrie Lievense met twee doelputen de zege voor zijn club kon veilig stellen. T.FS II-Dcikc 3-2 Nu de gemoederen wat bedaard zijn over de ouders in Elspeet die gewetensbezwaren hadden tegen vaccinatie toen daar een pclio-epi- demie uitbrak, lijkt het ens toch nog belangrijk eens het voor en tegen te bespreken van het verplicht'stellen der. medische ingrepen. In veel reacties kon men destijds beluisteren dal men vend dat er ach ter die inentingen nu maar eens een wettelijke dwang moet worden ge zet. Zo op het eerste gezicht is daar alles voor te zeggen, maar de me daille van de dwang heeft een heel gevaarlijke keerzijde. De medische behandeling berust in ons land geheel o.p basis van vrij willigheid. Er is nergens voorge schreven dat men zich met bepaalde Een wedstrijd waarin beide teams elkaar niet veel ontliepen. In de le helft gaf Martien Moermond DOSKO de leiding (0-1) waarna Wim van Dienst beide partijen weer naast el kaar bracht. Na de hervatting kwam DFS door Jaap v. Sluis met 2-1 voor maar nu zorgde Henk Boer voor de gelijkmaker. In de allerlaatste se conden wist Wim v. Dienst nog te prcfiteren van een zware verdedi- gingsfout waarmede hij de zege voor zijn club uit het vuur sleepte (3-2). ZSC-NOAD 4-1 De grotere routine van de rood- witten gaf in deze ontmoeting voor hen de doorslag .NOAD werkte in deze wedstrijd bijzonder hard, maar de afwerking van hun aanvallen liet veelal te wensen over. Door Kees Elenbaas en Lou Lauwerse kwam ZSC met 2-0 voor te staan. Met een uitstekend schot scoorde Wim Hoogerhuis hierna tegen (2-1). Nog in de le helft werd het door Jan v. d. Bijl 3-1, waarna Lou Lau werse (strafworp) na de hervatting de eindstand op 4-1 bracht. Brcuwershaven-DFS II 2-2 De puntenverdeling was wel de juiste weergave van de krachtsver houding in het veld daar beide teams elkaar praktisch niets toe gaven. Wim v. Dienst gaf de reserves van DFS een 1-0 voorsprong welke door Rinus v. d. Weele weer teniet werd gedaan. Na de hervatting kwamen de Brouwenaren door Adrie Lieven- se met 2-1 voor te staan maar nu zorgde mevr. Krijnse Lokker-v. d. Weele ervoor dat de puntjes eerlijk werden gedeeld (2-2). WASHINGTON. De Verenigde Staten zullen in samenwerking met de Zuidvietnamese regering plannen opstellen voor herstel van de econo mie van iVetnam, zodra de oorlog daar zal zijn afgelopen. ADVERTENTIE Heerlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er dol op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schiiperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45u.. lepsie, diabetes, geslachtsziekten en allerlei andere zieken zich vrijmoe dig naar de dokter: meestentijds zul len zij de gegeven adviezen opvol gen omdat zij na enig praten ook wel inzien dat die gegeven raad in hun eigen belang is. Prijs soms zeer hoog Dat die vrijheid waarbij ieder een zonder schroom zomaar naar de dokter kan gaan ook tot ongewens te toestanden kan leiden, behoeft geen verwondering te wekken. Onge wenste toestanden iullen er immers altijd bij ieder stelsel zijn. Die uit wassen waar men af en toe met de neus bovenop wordt gedrukt, vor men om zo te zeggen de prijs die we moéten betalen voor onze uitsteken de gezondheidszorg. Laatstelijk waren het die ouders in Elspeet, die hun kinderen niet wilden laten inenten uit geloofsover tuiging. Een paar jaar geleden was er een man in Arnhem, die aan be smettelijke tuberculose leed, en die, in plaats van zich in een sanatorium te laten opnemen, thuis z'n vrouw en z'n kinderen bleef besmetten. Dit laatste niet uit godsdienstige over wegingen; meneer was asociaal of kwerulant of psychopaat. In ieder geval was er niets aan te doen. Ook degenen die van dit laatste eveneens verschrikkelijke feit op de hoogte waren hébben er moeite, mee gehad om te bedenken dat dit de prijs is voor de omstandigheid dat iedereen die bloed opgeeft vrijelijk naar een consultatiebureau voor tu berculosebestrijding kan gaan zon der dat hij daarbij angst behoeft te hebben dat hij de volgende dag te gen zijn wil in een sanatorium ligt. Misschien is het voor menigeen toch nog moeilijk te begrijpen wat de strekking van dit betoog nu eigenlijk is; daarom tót slot nog een voorbeeld waaraan het een en ander mogelijk nog eens duidelijk wordt geïllustreerd. Met overvalwagens Betrekkelijk kort voor, 1940 was er een bijeenkomst van Duitse en Ne derlandse medici die zich bezig hiel den met de bestrijding van ge slachtsziekten langs de oevers van de Rijn. De Duitse artsen begrepen niet dat de resultaten in Rotterdam zoveel beter waren dan in hun ste den. De Duitsers hadden onder invloed van Hitiers regime op dit gebied zo veel verplicht gesteld dat zij deze besmettelijke ziekte wel spoedig uit geroeid dachten te hebben. Huisart sen die de ziekte constateerden, wa ren verplicht daarvan aangifte te doen. De betrokken petsonen wer den zo nodig met overvalioagens - naar ziekenhuizen gesleept en opge sloten totdat zij, na passende behan deling, genezen konden worden ver klaard. Het resultaat was dat iedereen die aan het Duitse stuk van de Rijn woonde wel oppaste zich naar een dokter te begeven: de ziekten tierden welig verder'. In Rotterdam waren alle adviezen vrijblijvend: daar werd de ziekte energiek aangepakt, de Ne derlandse cijfers waren veel en veel gunstiger! Dr. H. W. Scalogne. TWEEDE DEEL. Hoofdstuk 1. Vijf oorlogsjaren vormen samen een lange tijd. Wie er nu nog aan terugdenkt, beschouwt die periode als een boze nachtmerrie, als een periode vol narigheid en ellende, angst en hongei*, schaarste en ver nedering. Een tijdperk, waarin een mens leerde, dat het leven zeer aan trekkelijk kon zijn. Eén bomaanval en dat zou het einde kunnen bete kenen. Eén razzia en dat zou ster ven in een kamp, ver weg van huis, ten gevolge kunnen hebben. Ten slotte beheerste een soort fatalisme het bestaan van de meeste mensen, die feitelijk maar één belangrijke gedachte hadden: hoe kom ik van daag weer aan voldoende eten? En zo maar ineens was het afge lopen. De dag tevoren was er nog een kolonne Duitsers door het dorp getrokken. Op een schoen en een slof. Op gestolen fietsen en gevor- 'derde wagens, In vuile, versleten uniformen, wetende, dat het einde vrijwel nabij was. Waarom ze nog ergens heen gingen, wisten ze zelf niet, maar Befehl is Befehl, dus gingen ze, doelloos, zonder energie. Misschien waren het dezelfden, die vijf jaar geleden in keurige unifor men zingend hun zegetocht maakten in de dorpen der lage landen. Nu was er van hun bravour niet veel meer over. Terwijl ze door de straten sjok ten, ontmoetten ze enkele vijandige en spotlachende blikken. De hoon lag duimdik op menig gezicht. Het leedvermaak kon je er van afschrij ven. Het feit, dat ze nog altijd ge weren en mitrailleurs bij zich had den, gaven de soldaten een zeker ge voel van veiligheid. Al wisten ze het, op een enkele fanatiekeling na mis schien: het is voor ons een verlo ren zaak. Vandaag nog zijn we mees ter, vraag niet hoe en kijk niet naar hun gezichten. Morgen is het wel licht voorbij. Voorgoed. En wat dan? Op de vijfde mei waren er geen Duitsers meer in het dorp. Toen het bericht van de algehele capitulatie bekend werd, duurde het nauwelijks twee minuten of het dorp was om getoverd in een vlaggezee. Twee on dergedoken maréchaussée's liepen plotseling in het dorp in hun oude, vooroorlogse uniformen. De mensen hadden hun werk neergelegd en lie pen met blijde gezichten de straat op. Max Éllegers gaf ook zijn drie overgebleven mensen toestemming de rest van de dag maar vrijaf te nemen. Wie dacht er onder deze om standigheden nog aan werken? Daar om sloot hij de werkplaats af en liep naar huis, waar Mientje zich gereedmaakte om met Sjaantje een eindje het dorp door te wandelen. De burgemeester, reeds twee jaar geleden afgezet door de Duitsers, bleek ook weer terug te zijn. Toen de dorpelingen hem ontdekten bij het gemeentehuis, werd hij harte lijk toegejuicht. In de vroege avond, toen Sjaantje naar bed was, dronken Max en Mientje koffie. Terwijl ze via de openstaande deur naar de gezellige drukte in het dorp keken, zei dc vrouw opeens: „Max, ik heb nog een klein flesje oude klare in de kelder. Zal ik het halen om deze dag te vie ren?" Hij schudde zijn hoofd. „Dat be waren we tot Frans thuis is." Haar gezicht betrok opeens. De he- lo dag, sinds het bekend worden van MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 19-12. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 338 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1225 tot f 1550; werkpaarden f 1000 tot f 1475; oude paarden f 840 tot f 1275; 3-jarige paarden f 825 tot f 1200; 2-jarige paarden f 70Ö tot f 900; veulens f 300 tot f 640; hitten f 700 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,80 tot f 3,10; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,10 tot f 3,65. De handel was rustig. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor St. Maartensdijk: S. de Jong, Houten. Ger. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: M. G. Mouw, Middelharnis; te Oostkapelle: P. Blok, Dirksland. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Wormerveer: S. Bijl, Winschoten. BRUSSEL .Circa 200 Spanjaarden hebben voor de Spaanse ambassade in Brussel geprotesteerd tegen het referendum dat vorige week in Spanje is gehouden. c/oor To Dorssen-van Loon de vrede, had ze van alles gedacht: Geen verduistering meer, straks weer voldoende eten en drinken, en volop licht en gas en goede kleding. De Duitsers weg, voorgoed, en weer voldoende hout om te kunnen wer ken. Misschien zal binnenkort de carrosseriebouw weer opgevat kun nen worden. En geen angst meer voor bombardementen Maar dat de vrede inhield, dat nu iedere dag haar Frans terug kon ko men, was nog niet eens tot haar doorgedrongen. Ik ben gewoon ver geten, dat ik een wettige echtgenoot heb. Vijf jaren is Max nu om me heen, ik weet al niet beter, of het hoort zo. Op één uitzondering na hebben we eigenlijk geleefd als man en vrouw. We zijn volkomen aan el kaar gewend geraakt. We hebben de narigheid ondervonden en zijn sa men blij geweest over onze kleine schat. Max ging de boer op om vlees en boter en melk. In ruil voor textiel, potten en pannen, schoenen en dekens leverde Max kruiwagens af. Met de jongens verrichtte hij al lerlei timmerkarweitjes op boer derijen, waarvoor hij dan met tar we en rogge thuis kwam, zodat we zelfs in de laatste beroerde maan den toch nog genoeg te eten had den. Dank zij Max hadden Sjaantje en zij nooit gebrek. Wat had ze al die jaren zonder hem moeten begin nen? Doch dit allés was weldra voorbij. De rechtmatige heer des huizes keerde terug uit zijn onvrijwillige ballingschap. Om zijn plaats weer in te nemen. Max zou voortaan op het tweede plan komen. Max, die haar zo dierbaar was, de man van wie ze hield met al haar liefde. (Wordt vervolgd). ziekten of kwalen tot een dokter moet wendenSterker nog: niemand is verplicht wanneer hij een arts raadpleegt - diens adviezen ook wer kelijk op te volgen! Het lijkt misschien overbodig deze feiten zo nadrukkelijk té vermelden, maar het zijn juist deze vrijheden, die verregaand bepalend zijn voor de toestand van geestelijke en licha melijke gezondheid, waarin de be volking als zodanig zich bevindt. Door dit „geheel vrijblijvende'' schrikt bijna niemand er voor terug een dokter te consulteren. U behoeft geen zoutloos dieet te houden als u dat niet wilt, u behoeft zich niet in een ziekenhuis te laten opnemen, u behoeft zich niet te laten opereren, u behoeft uw gebit niet te laten trekken! Baas over eigen lichaam Dit „iedereen is baas over z'n eigen lichaamlijkt, in een steeds gecompliceerder wordende samenle ving, waarin vrijwel alles door de wet wordt geregeld, wel eens een beetje uit de tijd, vooral wanneer het iets van zulk een algemeen belang als besmettelijke ziekten betreft. We zijn immers er aan gewénd dat we verplicht zijn loonbelasting, om zetbelasting, benzinebelasting, luis terbijdrage, kijkgeld, huishuur en premie voor de a.o.w. te betalen We vinden hei niet vreemd dat men ons verplicht rechts van de weg te rijden, halt te houden bij rode stop lichten, voetgangers voorrang te ge ven op zebrapaden. We zijn allen overtuigd van het nut van de verplichte registratie van geboorte, huwelijk en overlijden, van het verplichte bezit van huurmach- tigingen en woonvergunningen. We hebben ons neergelegd bij de mili taire dienstplicht .Elkeen schikt zich er in dat hij verplicht is een paspoort te hebben als hij een verre reis wil maken, dat hij verplicht is op een bepaalde hoogte te blijven als hij boven een stad vliegt, dat er in de steden verplichte tijden zijn waarin men buiten wel en geen kleedjes mag kloppen. Zeer gevaarlijk terrein Hoe men dit complex van voor schriften en reglementen wil bekij ken is een kwestie van persoonlijke smaak, van politiek inzicht, van godsdienstige overtuiging. In het grote geheel zouden een paar ver plichtingen op het gebied van de volksgezondheid beslist niet opval len. Integendeel: menigeen zou daar zeer tevreden over zijn. Zodra men echter begint lichame lijke ingrepen bij het bereiken van een bepaalde leeftijd of na het con stateren van een bepaalde ziekte of gebrek verplicht te stellen, begeeft men zich op zeer gevaarlijk terrein. Met overreding is er bij een Neder lander veel te bereiken tegen dwang op dit gebied zal hij zeer zeker in verzet komen. Moet men ouders verplichten hun[ kinderen te Igten inenten tegen pok ken difterie, tetanus, kinkhoest, po lio? Moet men lijders aan besmette lijke tuberculose wettelijk verplich ten zich in een sanatorium te laten opnemen? Moet men bepaalde da mes met een geslachtsziekte ver plichten zich te laten behandelen? Hoe vreemd het ook moge klinken, al die dingen moeten - in het belang van de volksgezondheid niet wor den verplicht gesteld. Juist omdat de ouders uiteindelijk zelf mogen be slissen ivat er wel en niet met hun kinderen gebeurt, ivorden de consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleuters zo goed bezocht. Omdat er geen enkele dwang is, begeven lijders aan tuberculose, epi- I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7