VLEES gratis kleurrijke kalender DE ZIERIKZEESCHE COURANT KABINET-ZIJLSTRA HANDHAAFT ONTWERP-OMROEPWE Verhoging verpleegtarieven per 1 januari Amerika roept hulp van Oe Thant in om bestand in Vietnam BON HOOFDSCHOTEL Luchtaanvallen bij Hanoi Geen bijzondere toeslag op de melk „Paint-in" voor geteisterd Italië Amerikanen stuiten op grotere tegenstand van luchtdoelgeschut Tankwagen kantelde: bierstroom in sloot i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisdag 20 december 1966 123ste jaargang Nr. 19713 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKNE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Unieke dubbelver jaardag te Bruinisse DEN HAAG, 19-12. Het (nieuwe) kabinet Zijlstra verenigt zich met de grcte lijnen, neergelegd in het ont- werp-omroepwet, zoals deze onder het kabinet-Cals bij de Tweede Ka mer is ingediend. Dit wordt gesteld in de maandagavcnd verschenen me morie van antwoord, waarover het ontwerp nog wordt gezegd, dat dit „binnen redelijke grenzen een wer kelijke openheid schept". De memorie van antwoord is on dertekend door minister Klompé en d'.or minister De Quay, respectieve lijk van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van verkeer en waterstaat. Zij zeggen het toe te jui chen, indien de omroeporganisaties zich bereid zouden verklaren hun programmablad te verstrekken aan perscnen, die zich daarop wensen te abonneren, evenwel zonder lid te worden. Dergelijke abonnementen zullen evenwel niet mee mogen tel len bij de vaststelling van het aan tal leden. Een dergelijke bepaling is nu in het ontwerp van wet opgeno men. De ministers keren zich tegen de opvatting, als zou de invloed van de overheid in dit ontwerp te groot zijn. Er kan niet gesproken worden van een exorbitante bemoeiienis van de overheid, die de zendgemachtigden in hun vrije activiteit belemmert, al dus de memorie van antwoord. In dit verband wordt er daarin de aan dacht op gevestigd, dat de invloed van de regeringscommissaris voor de omroep enigszins wordt beperkt en dat zijn aanwezigheid wordt be perkt tot bestuurlijke colleges in het omroepbestel en dat zijn invloed op programmatische aangelegenheden beperkt blijft tot het in de wet ge noemde repressieve toezicht. In de memorie van antwoord wordt meegedeeld, dat minister Klompé een gesprek zal hebben met vertegenwoordigers van de stichting „Radio Tolevisie Nederland" (R.T.N.) Over de zendtijd-aanvraag van de ze stichting bracht de radioraad een verdeeld ó'dvies uit. De zendtijd, die eventueel voor re gionale reclame-uitzendingen be schikbaar zal worden gesteld, zal» worden toegewezen aan de stichting tot uitzending van reclame. Het is niet de bedoeling dat de regionale omroepen zelf door uitzending van reclame in hun geldmiddelen voor zien, aldus de memorie van ant woord. Stichting „R.T.N." In de memorie van antwoord stel len d.e ministers zich cp het stand punt, dat aan de aanleg van een lan delijk centraal antennesysteem voor lopig geen al te hoge plaats kan worden toegekend. Een definitief standpunt over de zerg voor de werelduitzendingen wordt in de memorie van antwoord riet ingenomen. „Het vraagstuk is nog niet rijp voor een beslissing", al dus beide bewindslieden. Zij wijzen erop, dat het opdragen van deze taak aan de „Nederlandse Omroepstich- ting" beter kan worden beoordeeld, wanneer de aanvaagsmoeilijkheden van de binnenlandse omroep zijn overwonnen. „Eerst dan zal het mo gelijk zijn te onderzoeken en te be oerdelen of unificatie van binnen landse emre-ep en wereldomroep ver enigbaar is met het verschil in doel- stellirg", aldus de memorie van ant woord. Meergedeeld werdt, dat de uitvoe ring van het voornemen om recla meboodschappen in te lassen in gramme foon-programma's nog in overweging is. Op zichzelf wordt het „niet verwerpelijk" geacht reclame boodschappen in platen-program ma's te „verwerken". DEN HAAG, 19-12. Ziekenhui zen, ziekenfendsen en ziektekosten verzekeraars hebben in het centraal orgaan zickenhuistaricven overeen stemming bereikt over de verhoging van de verpleegtarieven per 1 janu ari a.s. De ziekenfondsraad en het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid hebben zich in beginsel met de berekeningsmethode die zal worden gevolgd kunnen verenigen. Alle ziekenhuizen krijgen thans een calculatieschema aan de hand waarvan zij de nieuwe tarieven per 1 januari a.s. kunnen berekenen. Het centraal orgaan stelt daarna de nieuwe verpleegtarieven defini tief vast. Hoewel de verhoging van ziekenhuis tot ziekenhuis zal varië ren, zal deze verhoging gemiddeld voor het 3e klasse-tarief cp onge veer f 5,25 neerkomen, voor de 2e B klasse op f 6,65 en voor de twee A en eerste klassen op f 8,-. Ook enke- o Bij een botsing tussen een uit een rijtuig bestaande dieseltrein en een goederentrein bij Figuera da Foz in Portugal is maandag 1 persoon om gekomen en liepen 20 mensen ver wondingen op. Bij een ruzie cm een beschadigde motorfiets zijn zondag op een feest je in St. Louis (Montana) drie jonge lieden doodgeschoten en een vierde ernstig gewond. NEW YORK, 19-12. De V.S. heb ben maandag de hulp van secretaris generaal Thar.t van de V.N. ingeroe pen om tot een bestand in Vietnam te komen. Arthur Goldberg, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de volke renorganisatie, verzocht Thant in een brief voor dit doel besprekingen ADVERTENTIE Zolang de voorraad strekt: bestaande uit 28 pagina's met tientallen interessante vleesrecepten en vleestips. U krijgt de kalender thuis gestuurd als u de bon invult en zegt welke vleesschotels u 1e en 2e Kerstdag graag op tafel zou willen brengen. Zend de bon in een gesloten envelop (als brief frankeren) aanHoofdschotel VLEES, POSTBUS 860, DEN HAAG. Bovendien kans op een fraaie vleesvork met voorsnijmes! Mijn vleesschotel Ie Kerstdag: Mijn vleesschotel 2e Kerstdag: 43 NAAM: STRAAT: PLAATS: te beginnen. De Amerikaanse rege ring zou de secretaris-generaal bij zijn pogingen volledig steunen. Gold berg verwijst in zijn brief naar het bex-cep, dat Paus Paulus op de strij dende partijen in Vietnam heeft ge daan om het kerstbestand te laten velgen dcor een staking van de vij andelijkheden van lange duur, die kan leiden tot vredesoverleg. Thant heeft later gesproken met Tewfik Bceattoara, een afgevaardig de van Algerië. Dit land heeft in het varleden als voornaamste tussen schakel voor Thant gefungeerd bij zijn contact met Hanoi. Thant pleeg de ook nog overleg met Nikolai Fe- dorenko, de leider van de Sowjel- russische delegatie. SAIGON, 19-12. Jachtbommen werpers van de Amerikaanse lucht macht hebben maardag weer doelen in de omgeving van de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi aangevallen, zo is in Saigon vernomen. Het deel zouden ditmaal brand- stofcpslagplaatsen bij het vliegveld Fhoec Yen ten noorden van Hanoi, waar „Mig®" zijn gestationeerd, zijn geweest Amerikaans? vliegers die terug keerden van aanvallen in het zuiden van Noord-Vietnam zeiden dat de wegen daar geheel zijn hersteLd. De Noordvietnamezen hadden blijkbaar van de ongunstige weersomstandig heden - waardoor niet kon worden gebombardeerd - gebruik gemaakt om de wegen weer berijdbaar te ma ken. Weer gevangene ontsnapt in Engeland LONDEN, 19-12. In Engeland is maandag weer een gevangene ont snapt. Het was de 21-jarige Michael Morris, die kans zag uit een gevan- genenauto te springen, waarin nog zeven gevangenen cn vijf politie mannen zaten Morris wist de hand boeien. waarmee hij aan een andere gevangene was geketend, los te ma ken. Toen de auto-bij een kruispunt in een voorstad van Londen stil stond. sprong hij uil dn auto en ver dween. WARMERE LUCHT IN AANTOCHT. Op BP Warmte kunt U rekenen want U bent een gewaardeerde klant, geen nummer ia een kaartenbak. Bel 01110-2191 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS Perzische duiven moeten binnen blijven TEHERAN, 20-12. Perzische dui- venliefhebbers mogen hun dieren niet meer vrij laten vliegende rege ring heeft de politie opdracht gege ven iedereen te arresteren die deze maatregel overtreedt. De politie zegt dat verscheidene vliegtuigen van de Perzische luchtmacht zijn veronge lukt doordat de vogels in de straal motoren werden gezogen. Boven het vliegveld'van Mehrabad en Teheran zelf vlogen lot nu toe herhaaldelijk vluchten van 30 tot 40 duiven, in de hoofdstad zijn ongeveer 10.000 dui- venhouders. n Maandagmiddag is> bij een ver keersongeval op de rijksweg Zwolle- Kampen in de buurtschap 's Hee- renbrock het 6-jarige jongetje B. Bergman dodelijk gewond. Ie neventarieven zullen enigszins verhoogd worden. De tariefswijziging is het gevolg van de salarisverhoging van het zie kenhuispersoneel per 1 januari en van enkele andere kostenverhogende factoren. Een belangrijk deel van dé verhoging is terug te brengen tot de invoering van de onregelmatigheids toeslag voor het personeel in zieken huizen met terugwerkende kracht tot 1 juli 1966, overeenkomstig de re geling van de rijksoverheid voor het overheidspersoneel. Nederland in groep „nucleaire plannen" PARIJS, 19-12. Het vorige week door de veertien NAVO-bondgeno- ten van Frankrijk in het leven ge roepen comité voor nucleaire defen sie-aangelegenheden heeft maandag op zijn eerste vergadering Canada, Turkije en Nederland gekozen in de „groep voor nuoleaire plannen" voor de periode van 1 januari 1967 tot 30 juni 1968. De vier permanente leden van de groep zijn als gemeld de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland en Italië. Grie kenland zal halverwege genoemde periode de plaats van Turkije inne- ADVERTENTIE AMSTERDAM, 19-12. Wie een schilderij van oud-premier Cals of een tekening van anti-rookmagiër Jasper Grootveld in zjjn huiskamer wil hebben kan deze kunstwerken en die van vele andere prominente figuren in Nederland kepen op een veiling, die vrijdag 23 december a.s. in de Dcelenzaal te Amsterdam wordt gehouden ten bate van de ge teisterde kunststeden in Italië tijdens een „paint-in" cp donderdag 22 de cember. In hel Sifma-cenlrum te Amster dam kan men „kunstenaars" in actie zien, die met viltstift, krijt, Oost-In dische inkt of plakaaiverf vrijelijk hun kunstzinnige driften op papier mogen zetten. Hel plan tot deze actie is ontstaan in het brein van de voorzitter van de „Werkschuit'» te Amsterdam, drs. E. R. Meijer, die in samenwerking met het bestuur van de stichting „Sigma" en het comité „Geteisterde kunststeden in Italië" 150 vooraan staande mensen uit letterkundige, politieke, en muzikale kringen en uit de sportwereld hebben uitgeno digd om op deze wijze bij te dragen aan de actie voor Italië. Diverse ge nodigden hebben reeds toegezegd te zullen komen, o.a. oud-premier Cals, de beatgroep „The Clungels", de zwemster Ada Kok, de schrijver Henri Knap, de couturier Dick Holt- haus, de schaatskampioen A. Schenk, het trio Pirn Jacobs en Rita Reys etc. Voorts zijn onder meer genodigd het elftal van Ajax, alle ministers en de gemeenteraad van Amsterdam, incl. burgemeester G. van Hall, Mies Bouwman, kardinaal Alfrink en vele anderen. DEN HAAG, 19-12. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft het Produktschap voor Zuivel medegedeeld, dat hij niet kan instemmen met het door het bestuur van het produktschap in zijn vergadering van 7 december jl. ge nomen besluit het daarheen te lei den, dat over het lopende melkprijs jaar een bijzondere toeslag, overeen komend met f 0,68 per 100 liter melk, ever alle onder het verrekenprijs- stelsel vallende produkten, uit Zui- velfcnds XVII wordt uitgekeerd. Het bestuur had bij het nemen van zijn besluit overwogen dat het ver lenen van een dergelijke toeslag noodzakelijk is ter dekking van het tekort in rentabiliteit dat voor de consumptiemelkbedrijven zou zijn ontstaan tengevolge van de door de minister van economische zaken ge nomen beslissing ten aanzien van de prijzen voor consumptiemelk en con sumptiemelkproducten gedurende het melkprijsjaar 1966-'67. Met de minister van economische zaken is minister Biesheuvel even wel van oordeel dat de prijsverho gingen, die deze bij beschikking van' 30 september 1966 heeft vastgesteld, voor het lopende melkprijsjaar een voldoende rentabiliteit voor de be trokken bedrijven waarborgen. Tankauto in brand: vijf mengen gedood INDIANAPOLIS, 19-12. Bij een botsing tussen een tankwagen en twee auto's, die zich maandag in In dianapolis in de Amerikaanse staat Indiana heeft voorgedaan, zijn vijf mensen om het leven gekomen en drie zwaar gewond. Door de schok van de botsing vloog de tankauto in brand. Het vuur verspreidde zich snel en op een gegeven ogenblik wa ren zes auto's door. de vlammen om ringd. Pas na versterking te hebben gekregen kon de brandweer het vuur meester worden. h In de Bretonse stad- Morlaix is het maandag tot ongeregeldheden gekomen, toen 3000 pluimveehouders protesteerden tegen de slechte gang van zaken in de kippenfokkerij. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. KCGCCCCCGCCGGCGCCCCCGCCC& De gedachte aan de vergan- x O kelijkheid van al het aardse is o x een bron van oneindig leed en O van oneindige troost. ossocsccoQcoscceecoccccec* Op paleis Huis ten Bosch vond een ontvangst plaats voor de regering ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Hier de aankomst ten paleize van minister-president Zijlstra en zijn echtgenote. Iets kouder Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde noordwestelijke wind; iets kouder, met vannacht in het binnenland tem peratuur om het vriespunt. 21 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 13.26, onder 1.36. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 13.37, onder 2.46. Volle maan: 27 dec. te 18.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 dec. 9.36 v.m. 22.26 v.m. BROUWERSHAVEN 21 dec. 9.41 v.m. 22.19 n.m. 22 dec. 10.50 v.m. 23.22 n.m. Doodtij: 22 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan af komstige storing trok in de afge lopen nacht over Schotland en de Noordzee naar noord-Duitsland. Hij deed de wind tot hard en aan de kust af en toe tot stormachtig toe nemen en veroorzaakte tamelijk veel regen. Gp sommige plaatsen in ons land viel meer dan 20 mm regen. In Zeeland, dat het verst van de de pressie af lag, waren de regenhoe- veelheden het kleinst. Na het pas seren van de depressie draaide de wind vanmorgen naar het noorden, waarbij de zachte lucht, die zich in de afgelopen nacht boven ons land bevond, weer door koudere lucht werd vervangen. Een krachtig hogedrukgebied, dat zich ten westen van Ierland bevindt, zal de wind gedurende het komende etmaal in de noordwesthoek houden. In de polaire lucht die uit deze rich ting wordt aangevoerd, zullen naast opklaringen ook enkele buien voor komen. De temperatuur kan van nacht in het binnenland tot dicht bij het vriespunt dalen. NEW YORK. De Algemene Ver gadering heeft een poging van tien communistische landen om de aan wezigheid van de V.N. in Korea te beëindigen, verworpen. SAIGON, 19-12. Dc Amerikaanse vliegers die deelnemen aan de bom bardementen cp Noord-Vietnam, stuiten op steeds grotere tegenstand van Noordvietnamees luchtdoelge schut. Volgens mededelingen van oorlogsveteranen overtreft de Noord- vietnamese luchtafweer die van Noord-Korea tijdens de Koreaanse oorlog in de jaren vijftig. Sedert de Amerikanen 22 maan den geleden hun aanvallen op Noord- Vietnam begonnen, zijn 450 toestel len verloren gegaan. De meeste hier van komen op naam van de lucht doelmitrailleurs', die in grote hoe veelheden rond de doelen zijn opge steld. Dit jaar werden slechts zes DEIL, 19-12. Het gebeurt niet da gelijks, dat er bier dcor de brand slangen van de brandweer stroomt. Ook treft men zelden langs dc weg beekjes aan waar louter bier door stroomt, bedekt met een laag schuim van een meter dik. Maandagmiddag echter had men hiervan getuige kunnen zijn op de rijksweg Utrccht-'s-Hcrtogenbosch, ter hoogte van cle gemeente Dcil. Een 1 ankwagen van dc Amstelbrouwerij, met 20.000 liter bier op weg van Am sterdam naar Helmond, belandde hier na geslipt te zijn en 30 a 40 me ier vangrail vernield te hebben, in de berm. Een te hulp geroepen kraanwagen kon met het in de berm weggezakte gevaarte niets beginnen en overtanken van het bier in een andere tankauto stuitte ook op moei lijkheden. Ten einde raad heeft men maar brandslangen van dé vrijwil lige brandweer van Deil aan de wa gen gekoppeld en het bier in de berm laten wegstromen, waarna de kraanwagen er wel in slaagde de tankwagen weer op de weg te bren gen. Het is niet bekend of er later nog onder invloed verkerend vee is ge signaleerd. Amerikaanse vliegtuigen door „Migs" neergeschoten. De Amerikaanse vliegers schrijven de Noordvietnamese successen toe aan de Amerikaanse mededelingen, dat slechts militaire doelen worden aangevallen. „Daar wij hebben ver klaard slechts militaire doelen aan te vallen, kunnen zij hun luchtver dediging rond die doelen samentrek ken hetgeen de doelmatigheid van het luchtdoelgeschut doet toenemen". Tot de meest gevreesde afweer be horen grote aantallen Russische mi trailleurs van 14.5 en 37 millimeter. Als de Amerikaanse toestellen op hun doelen duiken, worden zij „be sproeid" met kogels uit deze wapens, die tot een hoogte van 2400 meter gevaarlijk zijn. Over de doelmatigheid van de Russische Sam-raketten wil men zich in officiële kringen niet duidelijk uit laten. Men noemt het echter een goed wapen in coördinatie met orthodoxe luchtdoelgeschut en Mig-jagers. De Russische Migs (type 17 en 21) zijn meest op de luchtbasis rond Ha noi samengetrokken. Hun aantal wordt op ongeveer honderd geschat en Amerikaanse vliegers zijn van mening dat de waarde ei-van voor Noord-Vietnam wordt vergroot om dat de Amerikanen de bases bij Ha noi om politieke redenen niet mogen aanvallen. De tpestellen zijn uitge rust met de Russische warmtegevoe- lige raket. „Atoll". die te vergelijken valt met de Amerikaanse „Sidewin der" Volgens de Amerikanen zijn tot nog toe 26 Mig's neergehaald. ADVERTENTIE 2e Kerstdag dineren in café-restaurant „BLAUWE KEET" Rijksweg 6 - Oosterland MENU Waldorf-salade Osseslaartsoep Tongfilets witte wijn sec Hazenrug „Diane'> Bavarois f 1 5,- per couvert Tafelreserveringen 01114-270 1e Kerstdag gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1