DE ZIERIKZEESCHE COURANT K.LM. doet mee aan de prijzenslag Atlantische Oceaan Paus met Kerstmis naar Florence Weer ontsnapping Engelse gevangenen Explosie op raffinaderij Hotel in Noordzee? Margarineprijs verlaagd Ns 1 Amerikaans vliegtuig neergestort HOOCJW ATF.KS I \M>I .N MET \veeko\ekzi<;nï Treinbotsing in Spanje in dichte mist eist 25 doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 december 1966 123ste jaargang Nr. 19712 WAARIN OPGENOMEN <fcDAMlE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, fel. 01110-22SS. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Kerstconcerten te Zierikzee Vliegen goedkoper dan U denkt"! DEN HAAG. 17-12. Naar aan leiding van het cp de lata-vergade- ring in Rcmc genomen besluit tct verlaging van de tarieven op de Noord-Atlantische route, deelt de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij het volgende mede: De K.L.M. zal met ingang van 1 april en ten dele reeds eerder, een aantal belangrijke tariefsverlagingen invoeren voor vliegreizen naar de Verenigde Staten van Amerika, Ca nada en Mexico. Dc verlagingen gelden zowel ge heel verzorgde vliegvakantiereizen als de normale groepsreizen zender verblijfsarrangementen. Dit is het resultaat van de zater dag beëindigde lata-vergadering in Rome, waar de negentien lucht vaartmaatschappijen die luchtlijnen tussen Europa en noord-Amerika onderhouden, volledige overeenstem ming bereikten inzake de tarieven op de Noord-Atlantische routes. De overeenkomsten, die nog de goedkeuring van de betrokken rege ringen behoeven, zullen gelden tot 31 maart 1969. Een van de voor naamste punten is dat het voor groe pen van vijftien of meer personen die overigens geen enkele onderlin ge binding behoeven te hebben, mo gelijk wordt een geheel verzorgde 14-daagse vliegreis naar New York te m.aken voor f 1168,- per persoon. Dit betekent een verlaging van f 187,- ten opzichte van de tot dus ver goedkoopste Ite-reis tussen Am sterdam en New York. De gebruike lijke beperkingen voor dit soort rei zen gedurende de weekends, worden aanzienlijk verzacht. Wel zal gedurende slechts enkele wgken in dc tcp van het zomersei zoen een toeslag van vijftig dollar worden geheven. Ook de (tarieven voor groepsreizen zender verblijfs arrangementen worden belangrijk verlaagd. Het retourtarief voor groepsreizen van Amsterdam naar New York, dat thans nog f 1209,- bedraagt, wordt FLORENCE, 17-12. Wanneer Paus Paulus - zoals aangekondigd - op kerstavond naar Florence gaat, zal hij daar voor het basiliek van het Heilig Kruis door de burgemeester en het publiek ontvangen worden. Men zal echter niet met hem mee de basiliek mogen binnengaan, om dat de autoriteiten vrezen dat de door de overstroming aan het inte rieur toegebrachte schade door de aanwezigheid van een grote menigte nog verergerd zou kunnen worden. Na zijn bezoek aan deze basiliek gaat de paus naar het aartsbisschop pelijk paleis en vandaar kort voor middernacht naar de kathedraal, om daar de eerste van het drietal missen op te dragen, waarvoor men een zo grote belangstelling verwacht, dat waarschijnlijk velen geen plaats in het kerkgebouw zelf zullen kunnen krijgen. LIVERPOOL, 17-12. Terwijl alle Britse politiekorpsen speuren naar Frank Mitchell, de „gekke bijlman", die maandag uit de gevangenis van Dartmoor ontsnapte, zijn aan de lijst van ontsnapte gevangenen weer en kele nieuwe namen toegevoegd. George Patrick Reardon (22) en Anthony Reardon (16), die met hand boeien aan elkaar vastgebonden en opgesloten in een hut per schip van Dublin naar Liverpool werden over gebracht. bleken bij aankomst in de Engelse haven te zijn verdwenen De deur van de hut was geforceerd en men heeft slechts de handboeien ge vonden. Af ivas en status MILAAN. Een echtgenoot ie afwas en ander huishoude lijk iverk laten doen, is een ernstige belediging" en kan zen wettig argument zijn voor scheiding van tafel en bed, zo heeft een rechtbank in Milaan beslist. De rechtbank verleen de een 45-jarige man op diens verzoek toestemming tot schei ding van tafel en bed van zijn vrouw, omdat zij dc schuldige nartij werd geacht. De man zei dat hij het huishoudelijk werk tnoest doen, omdat vol- jens haar dit werk „niet oner- zenkwam met haar status als ■emand met een academische opleiding". voor reizen in. de maanden april tot en met oktober f 1117,- bij minimaal 15 personen en f 968,- per persoon voor groepen van vijftig of meer. Verheugend In de maanden november tot en met maart zal het tarief voor groe pen van minimaal vijftien personen f 1040,- bedragen. De prijzen voor vliegreizen tussen andere Europese steden en die in de Verenigde Sta ten, Canada en Mexico zullen naar verhouding worden verlaagd. Voorts werd te Rome besloten de normale enkele reis- en retourtarieven, als mede de 21-daagse retours, ondanks de voortdurende stijging van lonen en prijzen te hand-haven cp het hui dige peil. De K.L.M. acht het ver heugend dat. gezien de per 1 januari a.s. dreigende zgn. open situatie op do Noord-Atlantische routes in een zc'n betrekkelijke korte tijd unanie me overeenstemming tussen de maatschappijen werden bereikt. ROTTERDAM, 18-12. De Rotter damse stadswijken Hoogvliet en Pemis zijn zondagmiddag om tien over vijf opgeschrikt door een ex plosie op de Shellraffinaderij in Per nis. Er hebben zich volgens een woordvoerder van de Shell geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De woordvoerder noemde de schade „groot" maar kon nog geen bedrag geven over de omvang van deze schade. De ontploffing werd gevolgd door een „hevige" gasbrand die tot des avonds half zeven duurde. Oorzaak van de explosie was een gaslekkage in een parafine-kraakinstallatie. Het is nog niet vastgesteld hoe deze gas- ],jj {]e landmacht lekkage is ontstaan. J DEN HAAG, 18-12. Een nog ano nieme grete hctelkcten heeft con struct ieplanr en in studie genomen veer de bouw van een belastingvrij tcrenliotel van 180 meter hoogte bo ven de Dcggcrsbank met een capa citeit veer 1800 gasten. Dit schrijft het officieel orgaan van Hcrecaf, „Hctel-revue", week blad vcor hotel-, café-, restaurant bedrijf, tcerisme en verkeer, dat daaraan teevcegt, dat het plan is op gezet dcor c'e architecten Woodboom en Silverrcol die vermaard zjjn door andere spectaculaire endernemingen. Verkorting van eerste oefentijd Twee doden hij verkeersongeval BAKHUIZEN, 18-12, In het zie- kenhuis te Sneek zijn als gevolg van een verkeersongeval overleden B. Y. v. d. Wal en Y. D. Kuipers, beiden 20 jaar oud- en afkomstig uit Bad huizen. Zij zaten de vorige nacht met twee meisjes in een auto; de meisjes voor in, de jongens achterin. Op de weg is de auto in een bocht geslipt en met de achterzijde van de kap tegen een boom gebotst. Ernstig gewond werden de jongens naar het zieken huis overgebracht. De meisjes man keerden nagenoeg niets. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage (STA Oosterland De NAVO-gebottwen te Brussel BRUSSEL, 17-12. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken maakte vrijdag in Brussel bekend, dat de voorlopige NAVO-gebouwen in Brussel zullen komen op een ge deelte van de oude vlieghaven van Evere, in het noordoostelijke deel van de Brusselse agglomeratie. Het terrein is circa 15 hectare groot, on bebouwd en staatseigendom. Het ligt nabij de autoweg naar de grote Brus selse vlieghaven. De definitieve gebouwen komen in de omgeving waar in 1958 de „Expo" werd gehouden, en waar nu nog het Atomium staat. Het is een terrein van ruim 4 hectare, deels bezit van de staat en deels van de stad Brus sel. Mail verdronk in greppel EIBERGEN, 18-12. Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf is de 60- jarige J. E. Smeenk uit Eibergen op de Ruiterweg in zijn woonplaats met zijn fiets, waarschijnlijk door een windstoot tegen een boom gereden. Daarna kwam de man in een greppel terecht, waarin een klein laagje wa ter stond. Vermoedelijk versuft door de val is de man niet in staat ge weest op te staan en is hij verdron ken in de greppel. DEN HAAG, 17-12. Volgens minis ter de Jong (defensie) is de voorge nomen verkorting van de eerste oefentijd bij de koninklijke land macht mogelijk zonder het peil van gi-csfendheid aan te tasten door het elimineren uit de opleiding van niet strikt essentiële elementen, door meer efficiënte opleidingsmethoden en door het elimineren van de selec tieprocedures uit de opleidingstijd: De bewindsman schrijft dit in zijn nota naar aanleiding van het verslag betreffende de ontwerp-defensiebe- groting 1967. K.N.Z.H.R.M. houwt nieuwe boten AMSTERDAM. De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-maatschappij heeft aan de werf Gebrs. Niestern scheepswerven N.V. in Delfzijl opdracht gegeven voor de bouw van twee zelfrichtende motor reddingboten van het type „carlot" en aan de firma Gebrs. Taat C. V. in Katwijk aan Zee de opdracht voor de bouw van een houten motorstrand reddingboot. De bouwkosten van deze boten zul len worden bekostigd uit een ka pitaal, dat de reddingmaatschappij sinds de laatste wereldoorlog in blote eigendom had. Door het overlijden van de vrucht gebruikster is dit kapitaal thans vrijgekomen. Waterpeil in Limburg zakt BORGHAREN, 18-12. Hoewel nog niet gesproken kan worden van een algemeen gunstige situatie in ver band met het hoge water op de Maas is de toestand dit weekeinde op ver schillende plaatsen toch aanmerke lijk verbeterd. Zo is de scheiding in twee dorpshelften te Itteren bij Maastricht thans opgeheven. Ook het personeel van de schutsluis in Roermond heeft weer normale ver binding met het vasteland. Ook de stuwwachter van de stuw te Linnen is met zijn gezin na zes dagen uit zijn isolement verlost. De zeven Maasstuwen blijven echter alle nog gestreken en de meeste pontveren zijn nog uit de vaart. Mevr. Kennedy poogt publikatie van boek tegen te gaan DEN HAAG, 17-12. De prijsdaling van margarinegrondstoffen op de wereldmarkt heeft tot gevolg dat de prijs van het pakje margarine kan worden verlaagd. In overleg met het ministerie van economische zaken heeft de bond van Nederlandse mar- garincfabrikanten besloten om met ingang van maandag 19 december de consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te -'erlagcn met een cent per pakje van 250 gram. 21 doden BOGOTA, 18-12. Een gecharter de Amerikaanse constellation is zon dagechtend, kort voordat het toestel op de luchthaven van de Colum- biaanse hoofdstad Bogcta zcu lan den, neergestort. Van de 59 inzittenden verloren er 21 het leven, terwijl tien gewonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Onder de doden bevon- NEW YORK, 17-12. Mevrouw Jac queline Kennedy heeft de rechter verzocht de publikatie tegen te hou den van „Death of a president", het boek van William Manchester over de moord op president Kennedy. Zij voert aan dat zij en haar zwa ger, Robert Kennedy, in strijd met de afspraak, het manuscript niet ter goedkeuring toegezonden hebben ge kregen. De actie is, behalve tegen de schrijver, gericht tegen de uitgevers, Harpers en Row, en tegen het tijd schrift „Look", dat het recht heeft gekocht om hel boek als feuilleton te publiceren. De Franse politie heeft een vier tal gangsters gearresteerd die er on der meer van worden verdacht ito hebben deelgenomen aan de overval op de spaarbank tc Amersfoort, zo melclt het Franse persbureau A.F.P. Verslaafde konijnen MOSKOU, 17-12. In de Sowjet- Unie heeft men konijnen zover loe ten te krijgen dat ze aan het roken verslaafd raakten. Om de gevolgen van het roken voor de ademhaling te bestuderen bracht men de dieren er toe maximaal negen sigaretten per dag te roken. De konijnen ,die door speciale maskers rookten, moes ten eerst niet veel van de sigaretten hebben. Maar eenmaal verslaafd aan Jvun rokertje, werden zij prikkelbaar als zij het niet op tijd kregen. Het onderzoek is verricht aan een insti tuut te Tbilisi in Georgië. Vandalen opereerden in school DEN HAAG, 18-12. In de nacht van zaterdag op zondag hebben van dalen in de Muloschool aan de Steen- wijklaan in Den Haag in alle niet afgesloten klaslokalen de inhoud van laden en kasten over de vloer verspreid. Bovendien hebben ze op de parterre en de verdieping daar boven de brandkranen opengedraaid, waardoor grote waterschade is ont staan. Hoe groot de totaal aangerich te schade is. is nog niet bekend. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Russisch 17-jarig meisje schaakkampioene KIEW, 17-12. De 17-jarige stu dente Nana Alexandria uit Tbilissi, is op verrassende wijze schaakkam pioene van Rusland geworden. Zij behaalde uit de negentien gespeelde partijen veertien punten. Op zesjarige leeftijd leerde zij het schaakspel van haar vader, hoogle raar in natuur- en wiskunde aan de universiteit van Tbilissi. Aan de zelfde universiteit studeert de nieuwe kampioene Westeuropese talen. Nana Alexandria heeft zich met dit resultaat geplaatst voor het kan didatentoernooi om het wereldkam pioenschap. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's •/yyyyypyyyzyyyyyyyyyyyyyyz Zolang gij gelukkig zijt zult gij mensen tellen, als de moei- I lijke dagen komen zult gij ver- J laten zijn. WAT 1EQT Pi BILT SOESTDIJK. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben op paleis Soestdijk de geschenken van de Nederlandse bevolking in ontvangst genomen. Op de foto bekijkt het paar een schilderij van de 17de eeuivse meester Jan Abraham Beerstraten, dat hun werd' aangeboden door de Ne derlandse koopvaardij. Tijdens de geschenkenregen kreeg het bruidspaar bij de aanbieding van een cadeau namens de gemeente Benthuizen een door de gevers gemaakt draaiboek, waarin vermeld wordt hoe het geschenk tot stand is gekomen. Triomfantelijk toonde Pieter van Vollenhove het draaiboek, loaarin een foto van burgemeester Keijzer in ambtsgewaad, aan fotografen. den zich de gezagvoerder, de tweede piloot en de boordwerktuigkundige - allen Amerikanen. De overige slacht offers waren Columbianen, ondier wie de directeur van de Columbi- aanse luchtvaartmaatschappij „Ae- rovias Condor", die de constellation van ds in Miami gevestigde onder neming „Paassat" had gehuurd. De vlucht van Miami was nol-maal verlopen, totdat vlak voor de lan ding het 'toestel neerviel. Dat er be trekkelijk weinig slachtoffers zijn gevallen, wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat er geen brand uitbrak. Gewapende overval op hulppostkantoor OPENDE, 17-12. - Vrijdagmiddag heeft een man, onder bedreiging met een vuurwapen, een overval ge pleegd op het hulppostkantoor in Opende (gemeente Grootegast - Gro ningen). De kantoorhouder, de heer Drost, gaf de man op diens bevel een pakje bankbiljetten waarvan de waarde ongeveer f 200,moet heb ben bedragen. Daarna maakte de overvaller zich met het geld uit de voeten, met een bromfiets die hij voor het hulppostkantoor had laten staan. Op aanwijzingen van de heer Drost heeft de politie de man, P. W. S. uit Opende, enkele uren later in Rotte- valle (gemeente Smallingerland) aan kunnen houden. Zacht weer Verwachting tot dinsdagavond: Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen; tijde lijk krachtige tot harde zuidweste lijke tot westelijke wind. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 13.15, onder 0.27. Eerste kwartier: 19 dec. te 22.41. Zrr.RIKZEE: 20 dec. 8.38 v.m. 21.21 n.m. BROUWERSHAVEN 20 dec. 8.42 v.m. 21.12 n.m. Doodtij: 22 dec. DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deelt mede; De diepe depressie, die zich tijdens het weekeinde van de omge ving van IJsland naar midden Scan dinavië verplaatste, begint nu op te vullen. Met de krachtige westelijke winden van deze storing drong oce- aanlucht ver Europa binnen. Het overwegend zachte weer houdt nog aan. Ten westen van Schotland is een nieuwe depressie aangekomen, die de komende 24 uur het weer in ons land gaat beïnvloeden met veel bewolking en af en toe regen of mot regen. Aan de zuidkant van deze storing stroomt opnieuw een hoe veelheid zachte oceaanlucht naar onze streken. 's-HERTOGENBOSCIi. In het Bossche St.-Ignatiusklooster hoopt zuster Basilissa Heister op 5 januari haar 105e verjaardag te vieren. Zij is één van de oudste inwoners van Nederland en zeker de oudste reli gieuze in ons land. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Midden- standsstandsbond heeft, naar het meedeelt, met gemengde gevoelens kennis genomen van de uitspraak van. het kabinet over de loonontwik keling in 1967. DEN HAAG- De afdeling Den Haag van de federatie van jonge rengroepen van de partij van de ar beid heeft in een uitgegeven com munique over het verkiezingspro gram van de P.v.d.A. verklaard „dat dit program weinig verschil biedt met programma's, die andere partij en zouden kunnen bieden." Zij is daarom van oordeel, dat dit program in zijn totaliteit verworpen dient te worden. b De directie van de Fordfabriek te Genk heeft besloten 150 arbeiders te ontslaan als gevolg van onvol doende afzet van de produktie, zo verneemt Belga. VILLA FRANCA DEL CAMPO, 18-12. Bij een botsing tussen een diesel-sneltrein en een goederentrein bij Villafranca del Campo in Noord oost-Span je 7.\jn zondag zeker 25 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op enkel spoor tijdens een dichte mist. Een slechts uit twee wagons be staande dieseltrein, die van het 45 km van Villafrance gelegen Terucl op weg was naar Saragossa, reed met grote snelheid tegen een tege moetkomende goederentrein die in zuidelijke richting naar Valencia ging. In dc wrakstukken brak brand uit. Doordat de verwarming in het tweede rijtuig van de sneltrein niet goed functioneerde, waren vele pas sagiers overgestapt in de voorste wagon, die geheel werd vernield. Slechts elf van de ruim 35 inzitten den van dit rijtuig ontsnapten aan dc dood. De twee machinisten kwamen om het leven. De stoffelijke resten van de slachtoffers waren zo verminkt dat identificatie in de meeste geval len onmogelijk was. Precies een jaar geleden veronge lukten bij een spoorwegongeluk in Spanje eveneens als gevolg van een dichte mist 29 mensen, terwijl er 54 werden gewond. Toen reed een snel trein Parijs-Lissabon bij Villar de Los Alamos in de provincie Sala manca op een stoptrein. Hyena's aten patiënt op DAR ES SALAAM, 18-12. Een 70- jarige man die in een ziekenhuis te Sjinjanga in Tanzania werd behan deld, teas niet tevreden over de ver pleging. Hij verliet daarom in de avond het. ziekenhuis. Enkele uren later werd )>y verslonden door een troep hyena's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1