DampObevrijdt wijn drinken Wat dokters zeggen van komt cle ótral Algemene jaarvergadering Coöp. landbouwvereniging „C. et C." Record-opbrengst wereldtanve-oogst 1967 Miss Wereld en Vietnam Financiën der waterschappen ZIERKZEESCHE NIEUWSBODEVrtfdag 16 december 1966 Nr. 19711 HAAMSTEDE, 15-12. In hotel Bom vergaderde dinsdagavond de Coöp. Landbouwvereniging „C. et C.'\ ge vestigd in Haamstede-Burgh. Door de belangrijkheid van de lezing die de heer C. P. I. van Iwaarden, ver bonden aan de Z.L.M. hield, waren ook een aantal fruitkwekers van de partij. Allen werden welkom geheten door de waarnemend voorzitter, de heer W .Steur Woorden van beter schap sprak de heer Steur tot de voorzitter, de heer M. O. Hanse, M. O.zn. en de secretaris, de heer W. Quaak, die beiden ziek zijn. De heer Steur bepaalde de aan dacht van de vergadering speciaaL op de Zuidweg, waar men al lang mee bezig is, de Noordweg die van de baan is, de weg Schare ndijke- Vuurtoren die nog heel wat moei lijkheden te pverwinnen krijgt en de ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 18 DECEMBER. NED. I: Ter gelegenheid van vre- deszondag is er in de ochtenduren een eucharistieviering in de studio Vitus te Bussum. Het programma „Monitor'' zorgt voor vertier op de zondagmiddag. In het avondpro gramma tot half negen het nu nog vaste schema „Woord voor Woord", „Opspraak" (opnieuw een gesprek over de apostolische geloofsbelijde nis) en Sport in Beeld". Half negen is het dan de beurt aan de NCRV, die voor de laatste maal Bram v. d. Vluyt in zijn rol van Dr. Finlay laat spelen. Een afscheid dus van de hoofdrolspeler, maar niet van Dr. Finlay. Hij komt terug. De (toepas selijke) titel van deze aflevering is Eind goed, al goed". Vervolgens „Later is te laat", de vierde van de reeks van vijf uitzendingen over jeugdproblematiek. Tot slot van hel NCRV programma een optreden van het ensemble Ziv Zamir uit Israël met als gaste Kochava Harari, met zang, dans en muziek uit Israël. Na het laatste nieuws gaan we nog even naar het RAI-gebouw in Amsterdam waar de laatste ronden verreden worden in de zesdaagse van Amster dam. NED. II: Om zeven uur de start voor de kinderen: „Johan en de Al verman". Johan zoekt bjj rondtrek kende artiesten een boek, waarin staat hoe de ziekte van de Alverman kan genezen. Om half acht een reli gieus getinte programma. In een pro gramma van de BBC zijn we getui gen van de viering van het vijftig jarig bestaan van de Club Scout Mo vement, een religieuze secte in Lon den. Na het nieuws van acht uur „Dr. Kildare". We zien de laatste af levering van het verhaal van de pokkenepidemie, waartegen Kildare een actie onderneemt. Vervolgens een programma voor de muzieklief hebbers. Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de Fin se componist Jean Sibelius zond de BBC vorig jaar dit programma uit. Men krijgt een filmisch portret te zien van het leven van de componist en van diens land, omlijst met mu ziek van de componist. Tot slot van de avond een aflevering van de Westernserie „The Virginian". „On der verdenkingis de titcel. MAANDAG 19 DECEMBER. NED. 1: Als Pipo alle bloemen, vogels en kindertjes welterusten ge wenst heeft, kunnen de ouders kij ken naar de rubriek „Kenmerk", waarin actualiteiten op kerkelijk ge bied worden behandeld. Iets luchti ger kost hierna: „De Dick van Dyke Show". Vreemde verwikkelingen rond „the case of the pillow". Na het jornaal een aflevering van AV- RO's Sportpanorama, o.l.v. Koen Verhoef. Opnieuw een Amerikaanse serie hierna en wel „The Fugitive", een serie, die zich ontwikkelt tot een van de beste die in Nederland wor den gedraaid. De nog altijd voort vluchtige Dr. Kimble komt weer in narigheden .Het blijft ook verder een lichte avond. In de reeks orkes tenportretten treedt nl. de band „The Skymasters" op. AVRO's Televizier geeft tenslotte ook nog acte de prê- sence. NED. II: De VPRO besteedt de hele maandagavond aan de politiek. Ze doet dat in de vorm van een teach -in over de partijvorming in. Neder land tegen de achtergrond van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Een door de VPRO uitgenodigd en naar politieke kleur rijk geschakeerd gezelschap van omstreeks 250 personen, onder wie officiële delegaties van de poli tieke partijen, zullen over dat onder werp discussiëren onder voorzitter schap van prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar te Leiden. Om half elf is Tcleac nog aan bod met een les uit de serie „Geprogrammeerde Instruc tie". ZONDAG 18 DECEMBER. NED .1: 11.00 Eucharistieviering; 15.30 Monitor: 19.00 Woord voor woord19.05 Opspraak: 19.30 NTS- sport;' 20.25 Journaal; 20.30 Memo randum van een dokter; 21.15 Later is te laat; 21.55 Folklore uit Israël 22.25 Journaal: 22.30 Zesdaagse in Amsterdam. NED. II: 19.00 Johan en de Alver man; 19.30 Lofzangen; 20.05 Dr. Kil dare; 20.30 Jean Sibelius; 21.20 The Virginian; 22.30 Journaal. MAANDAG 19 DECEMBER. NED. 1: 19.00 Nieuws19.01 Pipo; 19.05 Kenmerk19.35 Dick van Dyke- show; 20.00 Journaal; 20.20 Sport panorama; 20.50 De vluchteling; 21.40 Klank-klaar Nederlands; 22.05 Televizier; 22.25 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Teach -in over de partijvorming22.25 Journaal; 22.30 Teleac. brede Deltaweg van Scharendijke naar de Oosterschelde-dam-begin in de Burghse polder en waarvan het laatste gedeelte van het tracé nog niet bekend is. De woorden van de waarnemend voorzitter vormden een inleiding van de lezing van de heer van Iwaarden over: Bestemmings plannen en onteigeningen van land bouwgronden. Deze droge materie werd door de heer van Iwaarden tot ieders tevre denheid naar voren gebracht en ve len zullen er veel van opgestoken hebben. Toch zit er in beide onder werpen een groot verschil omdat bij onteigeningen bijna ieder geval an ders is en de beredenering zeer nauwkeurig opgesteld moet worden. Bij de bestemmingsplannen, waar de Westhoek dagelijks mee geconfron teerd wordt, ligt een meer vaste lijn in te vinden, alleen de wet op de ruimtelijke ordening veranderde een en ander sinds augustus 1965. Door de steeds groter wordende bevolking van ons land die meer en meer va- cantiedagen hebben om door te brengen, moeten er ook meer recre atiegebieden komen. De wet op de ruimtelijke ordening is dan ook een bijzonder facet geworden in onze samenleving en de grondeigenaar krijgt hiermede direct te maken. Volgens deze wet kan de provinciale overheid een streekplan samenstel len (hier nog in de oude stijl), doch ASHMEDABAD, 15-12. De pasge kozen Miss Wereld, het Indische meisje Reita Farxa, moet niet naar Zuid-Vietnam gaan samen met de Amerikaanse komiek Bop Hope om de Amerikaanse militairen aldaar te amuseren, aldus heeft de Indische premier, mevrouw Indira Gandhi, verklaard. Deze zaak houdt de gemoederen in India bezig sinds de dag volgend op de verkiezing van Faria tot Miss Wereld. Want op die dag tekende zij een contract voor een reis naar Zuid- Vietnam, ter gelegenheid van de vie ring der jaarwisseling. Dit voorne men heeft algemene verontwaardi ging gewekt in officiële kringen in India, die van mening zijn, dat „on der de huidige omstandigheden" een Indische de Amerikaanse militairen niet mag opvrolijken, terwijl de re gering van Nieuio Delhi vierkant le gen de vijandelijkheden in Vietnam is gekant. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! DEN HAAG, 15-12. Een departe mentale werkgroep, zo meldt het or gaan van de Nederlandse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond „Ons Platteland" heeft rapport uitgebracht over de financiën der waterschap pen. Zij stelt voor dat het rijk het beheer van de hoge waterkeringen (zeedijken en duinen) langs de Noordzee zal overnemen van de wa terschappen. De dijken langs de Waddenzee, het IJsselmeer en de ri vieren wil zij bij de waterschappen in beheer laten, maar het rijk zou een bijdrage van 50 a 75 procent moeten geven in de onderhoudskos ten .Verder vindt de werkgroep dat de waterschappen beperkte taken zouden kunnen afstoten, bijv. het on derhoud van wegen die niet uitslui tend voor landbouwverkeer worden gebruikt. De eigenaren van bebouw de eigendommen betalen naar haar mening in vergelijking met de grond bezitters te weinig waterschapslas ten. Volgens „Ons Platteland" zijn de waterschapslasten de laatste tien jaar meer dan verdubbeld, van 47 miljoen tot 100 miljoen gulden. Dat bedrag moet worden opgebracht door de eigenaren van grond en ge bouwen. Ongeveer 80 procent van de kosten'wordt betaald door de land eigenaren, 15 procent komt voor re kening van de bebouwde opper vlakte. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! NEW YORK. De veiligheidsraad der V.N. heeft het debat over de kwestie Rhodesië voortgezet. De rus- sische afgevaardigde Nikolai Fedo- renko leverde scherpe kritiek op de tot dusver door Groot-Brittannië ge volgde politiek ten aanzien van het bewind-Smith. Deze politiek, aldus Fedorenko, heeft in hoofdzaak ten doel de Britse, Amerikaanse en Westduitse „grote monopolies'' te be schermen. DODELIJKE ONGELUKKEN BENNEKOM. In het protestants- christelijk streekziekenhuis te Ben- nekom is aan zijn verwondingen be zweken de 81-jarige M. Rozeboom uit Bennekom, die zwaar werd ge wond toen hij zonder voorrang te verlenen aan een personenauto een wegkruising in Bennekom overstak en door de auto werd gegrepen. UITGEEST. Nabij rijksweg 9 heeft ccn dodelijk ongeluk plaats gehad. De 34-jarige constructietekenaar van der Werf uit Alkmaar was op weg naar Uitgeest. Bij het verlaten van de rijksweg naar de Geesterweg is hij vermoedelijk geslipt cn tegen de tegemoetkomende personenauto van de heer C. C. Ruighavcn gebotst. Dc heer v. d. Werf overleed op weg naar het ziekenhuis. de nieuwe stijl toont meer globaler bestemmingen en een soepelere uit voering. Het streekplan bezit geen formele juridische binding doch het is wel een zekere richtlijn. De plan nen die momenteel gemaakt worden kunnen door de razendsnelle tijds omstandigheden geen gelijke tred 'houden. De gemeentelijke overheid maakt een structuurplan met demogelijk heid van bezwaar maken en na de ter visie-ligging gaat het naar G.S. Ook bij G.S. kunnen dezelfde ge meentelijke bezwaarmakers protes teren evenals bij de Kroo, waarheen het na G.S. wordt gestuurd. Alles wordt de laatste tijd toegespitst op het gemeentelijke bestemmingsplan. De aanleg van een weg of een ka naal is een landelijke zaak en de voorbereidingen verlopen anders. Via G.S. na een haring met een G.S. vertegenwoordiger als voorzitter gaat het plan naar Den Haag, waar het uiteindelijk als sluitstuk een Ko ninklijk Besluit wordt met wets- kracht. Vragen werden beantwoord door de spreker. De heer C Sinke van de Film dienst Z.LM. vertoonde hierop een paar films over Zuid-Afrika en over waterskieën. Beide sprekers kregen een dank woord van de heer Steur, die tot slot de leden eraan herinnerde, dat de mogelijkheid om op Schouwen- Duiveland tot een Hulpverlenings dienst bij ziekte of in vacantietijd te komen bestaat. Zij die hier wat voor voelen kunnen zich kenbaar maken bij de Kring in Zierikzee. In de wintermaanden, als menig een wijn in huis neemt ter verho ging van de feestelijkheid, goed hu meur en behaaglijke sfeer, wordt de aandacht meer dan anders gericht op de vraag of dat medisch gespro ken verantwoord is .Er wordt bis schop gedronken omstreeks vijf de cember, bij plechtige diners komen de bourgognes en champagnes er aan te pas, met oudejaar drinkt men dampende punch, bij een huiselijk etentje misschien eens een glas bor deaux; bij een dreigende verkoud heid rolt men de wachtende dekens en flanellen lakens in na het gebruik van een verwarmende cognac-groc. Nietwaar: wijn moet verwarmen in de winter, zoals hij 's zomers kan dienen uoor afkoeling. Wijndrinken, met welke bloemrij ke motivering ook, is van het begin der menselijke beschaving af een middel tot genieting of ontspanning en evenzeer een toevlucht voor de zoekers naar vergetelheid en een verslavingsvergif geweest. De litera tuur van de oudheid staat vol lof en waarschuwingen met betrekking tot het wijndrinken. De grote geneesheer Hippocrates, wonend en werkend omstreeks 400 v. Chr. op het Griekse eiland Cos, heeft gezegd, dat de wijn een voor treffelijke drank voor de mens is, zo wel bij gezondheid als bij ziekte, mits hij met verstand en naar ge lang van het gestel genuttigd wordt. Geen champagne meer Van de oudheid tot de middeleeu wen hebben tal van geneesheren zich waarderend uitgelaten over de wijn en ook in de nieuwe tijd ontbreekt het geenszins aan artsen, die het hunne er toe bijdragen het wijnver- bruik te stimuleren. Moet het nog gezegd worden dat het hoofdzake lijk Franse dokters zijn en waren? Eén van hen, lijfarts van Lodewijk XIV, heeft door zijn bemoeienissen met de wijn een „deining" veroor zaakt die anderhalve eeuw aanhield. Fagon adviseerde zijn vorstelijke patiënt - die niet afkerig was van één en ook niet van veel meer glaas jes n>ijn per dag met nadruk bour gogne te gebruiken en de champagne af te schaffen. Wetenschappelijk heeft dit advies geen enkele beteke nis, maar de bewoners van Cham pagne en Bourgogne kregen er be grijpelijkerwijs de hevigste ruzie om. Het was eveneens in de 17de eeuw dat het drinken van wijnen uit het gebied rond Bordeaux ingang begov te vinden en dat ondanks de heftige actie van de medicus Tronchin, die het enthousiasme van zijn collega's over dit edele vocht beslist niet kon delen. Is het niet bijzonder vreemd voor ons, Nederlanders, te vernemen dat de arbeidersvakbonden in het land van Bordeaux en Bourgogne als eis stellen dat zwaar werkenden de mo gelijkheid moeten hebben om drie liter wijn per dag te bekostigen? Zeker, wijn heeft betekenis als bron van energie, maar dan toch in zo geringe mate, dat men er beter aan doet - ook voor de portemonnaie om een reep chocola of een paar klontjes suiker te gebruiken als er veel spierarbeid moet worden ver richt, dan om wijn of sterke drank naar binnen te gieten. Trouwens, de Franse wielrenners in de Ronde van Frankrijk geven er de laatste jaren blijk van dat zij dit moderne inzicht delen; over het ai- gemeen tonen zij maar weinig be langstelling voor de alcohol als ze moeten fietsen. Spuigaten dicht Maar welk een ingrijpende econo mische maatregelen zouden er moe ten worden genomen om het wijnge bruik dat in Frankrijk werkelijk „de spuigaten uitloopt" in dat land dras tisch te couperen! De verschillende ministers voor volksgezondheid die Frankrijk na de oorlog gehad heefthebben onder vonden dat dit daar een hopeloze onderneming is; al gaat hel dan om de wijn, zij vechten legen de bier kaai; We weten het, de wijnboeren klagen steen en been, want ze blij- ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! „Keukenhof-stop" UTRECHT, 15-12. Volgend voor jaar zullen de Nederlandse Spoorwe gen een aantal treinen in de Keuken- hofperiode speciaal in Lisse laten stoppen. Het gaat om ongeveer 25 treinen die deze slop op in totaal 20 dagen zullen maken. Het zijn treinen van de normale dienst. Deze dagen oallen in maart, april en mei. Lisse maakt deel uit van de lijn Amsterdam-Rotterdam. ADVERTENTIE neus,keel en borst van vastzittend slijm TOKIO. Noord-Vietnam heeft een protest ingediend bij de internatio nale controlecommissie, zeggend dat de Amerikaanse luchtaanvallen van gisteren op woonwijken van Hanoi „onmenselijk en krankzinnig" waren zo meldt radio Hanoi. TOKIO. In Sanage (West-Japan) zijn vandaag negen kinderen onder de vijl jaar om het leven gekomen doordat een bestelwagen in een rij overstekende kinderen werd gedrukt De bestelwagen had gestopt om de kinderen gelegenheid te geven over te steken, maar werd van achter aangeyeden door een vrachtwagen. vroeger en nu ven zitten met grote onverkoopbare resten, ook al neemt de staat miljoe nen hectoliters over voor technische doeleinden, ook al drinken zijn land genoten 150 liter per hoofd per jaar, ook al geeft men per gezin dikwijls meer uit voor alcohol dan voor de vioning, voor kinderzorg en gezond heidsmaatregelen. Waar zijn de vele dichtbevolkte koloniën gebleven die men met het zogenaamd „christelijk water" o, schande - kon overstromen? Alcoholisme Het alcoholprobleem in Nederland ligt niet bij de wijn. Het gaat in ons vaderland om genieting of versla ving ten aanzien van jenever, cock tails, bier, aperatiefs. En al zitten bij ons de gestichten niet vol met krank zinnige drinkers, zoals in Frankrijk, toch betekent het alcoholisme even zeer een euvel, een ziekte van zo grote betekenis, dat de geneeskundi gen er beslist niet aan voorbij mogen gaan. Enkele artsen zijn overtuigd geheelonthouder. De meesten echter behoren in hun persoolijk leven tot de groep van de gezelligheidsdrin kers en dan nog van de onschuldige soort. Dat wil zeggen dat ze op kunnen houden met drinken als ze dat zelf willen en dat ze niet licht vanwege de alcohol in moeilijkheden zullen raken .Zij zullen ongetwijfeld de me ning delen van een aantal hunner Franse collega's, die, volgens gege vens uit het blad voor de wijnbouw, dat zo welluidend „Revue Vinicul ture" heet, waarschuwen voor het door elkaar halen van „matig drank gebruik" en alcoholisme. Maar wat is nu matig? Een Nederlands psychiater die en kele jaren geleden in Parijs een an ti-alcoholcongres bezocht, maakte daar mee, dat men vele hooggeplaat ste Franse functionarissen met een glas van „de nationale drankin de opgeheven hand, plannen kan zien en horen maken tegen ,d,e gesel" van het alcoholisme, omdat men daar on der matigheid blijkbaar alles ver staat wat nog juist geen misbruik is. Proost! Dr. Alfreda Briedé. „Kijk eens aan. En zelf weet hij ook, wanneer hij voor het laatst bij jou is geweest. Geen enkele reden om daar bedrukt over te zijn. Ei genlijk moest je dolblij zijn. Na zo veel jaren getrouwd te zijn." Ze keek hem woedend aan. „Hoe kun je zoiets zeggen? Jullie mannen nemen zoiets schijnbaar nogal ge makkelijk op. Dagelijks verwijt ik me zelf, wat ik gedaan heb. Dat jij er zo luchtig over kunt praten, is mij een raadsel. Dat ik indertijd zo idioot ben geweest omom Ze snikte. Max haalde zijn schouders op. „Als je een hekel aan me gekregen hebt, om hetgeen we gedaan hebben omzeg je het maar. Dan zal ik wel gaan. Als je denkt, dat mijn verblijf je hier in discrediet brengt, heb je gelijk. Morgenochtend zal ik m'n spullen wel pakken." „O, dus je wilt me nu in de steek laten? Als het er werkelijk op aan komt, zijn jullie allemaal schof ten. Geen enkele uitgezonderd. Goed donder morgen maar op. Dan ben je er bij voorbaat van verzekerd, dat de mensen volgend jaar jou niet voor de vader zullen verslijten." Hij schudde zijn hoofd. „Je bent onredelijk, Mientje, dat bedoel ik helemaal niet. Ik ben helemaal niet van plan jou in de steek te laten. Je moest me nu toch wel beter ken nen. Je kunt alles van me gedaan krijgen, je hoeft maar te kikken, dat weet je. Maar als ik je in de weg zit, aan mag je het eveneens zeggen, dan zal ik gaan. Ik wil je niet tot last zijn, integendeel. En wat de mensen misschien volgend jaar wil len denken, zal mij een zorg zijn. Ik denk alleen maar aan jou, nu Frans er voorlopig niet kan zijn. Ik LONDEN, 15-12, bi een woens dag na afloop van zün 47e bijeen komst gepubliceerde verklaring zegt de Internationale Tarweraad, dat de opbrengst van de wereldgraanoogst in 1966-'67 (excl. communistisch Chi na)), naar verwacht, een record van 261 miljoen ton zal bereiken. Dat wil zeggen ruim 20 miljoen ton meer dan in 1965-'66. Verwacht wordt voorts dat de we reldhandel in tarwe in 1966-'67 met ongeveer 6 miljoen ton zal dalen tot 56 miljoen ton, voornamelijk als ge volg van een aanzienlijke verminde ring van de aankopen door de Sow- jet-Unie. Waarschijnlijk zal het to tale aanbod van de uitvoerende lan den voldoende zijn om de behoefte te dekken. Volgens de raad zal het probleem van verstoring van het evenwicht tussen vraag en aanbod dooi- om vangrijke overschotten voor de we- reldtarwehandel in 1966-'67 niet meer spelen. In de van het vorige seizoen resterende voorraden zal volgens de raad nu geen element van overschot meer schuilen. Deze voorraden zullen precies voldoende zijn om de behoeften daaraan in het binnenland en van de wereldhandel te dekken. Flitsen uit het buitenland BONN. Bondskanselier Kiesinger en vice-bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland zullen op 13 en 14 januari in Parijs een onderhoud hebben met president De Gaule, zo is in Bonn bekendgemaakt. BERLIJN. Het Westberlijnse huis van afgevaardigden heeft met 86 tegen 39 stemmen en drie onthou dingen de sociaal-democraat Hein- rich Albertz tot burgemeester van West-Berlijn gekozen. De 51-jarige Albertz volgt Willy Brandt op, die vice-bondskanselier en minister van buitenlandse zaken van west-Duits- land is geworden. CHARTOEM. Soedan zal de hulp van paus Paulus inroepen om een einde te kunnen maken aan de al elf jaar durende rebellie in het zuiden van het land, zo is in Chartoem ver nomen. PARIJS. De 14 N.A.V.O. landen hebben in Parijs besloten een per manente commissie van nucleaire de fensiezaken in het leven te roepen. Dit raadgevende orgaan zal open staan voor alle lid-staten. PARIJS. „Duitsland heeft geen nu cleaire ambities, noch wat betreft het bezit, noch wat betreft de macht om over kernwapens te beschikken." Dit verklaarde de Duitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt in een toespraak voor het parlement van de Westeuropese Unie in Parijs. OSLO. In Noorwegen heeft men een manier ontwikkeld om eiwit te verkrijgen uit vis, wat van groot be lang kan zijn voor landen, die met een voedseltekort hebben te kam pen, zo is bekendgemaakt. DJAKARTA. „Onverantwoorde lijke elementen" hebben in Lahat op Zuid-Sumatra portretten van presi dent Soekarno van de muren van winkels verwijderd, aldus Antara. BRAZZAVILLE. Twee nationalis tische groeperingen, die in het on der Portugees beheer staande Ango la strijden voor de onafhankelijk heid van dit land, hebben het met elkaar aan de stok gekregen. RABAT. De Marokkaanse vereni ging voor de bescherming van kin deren wenst een onderzoek naar het lot van „tienduizenden Egyptische kinderen die een onmenselijke be handeling hebben ondergaan na de arrestatie van hun ouders." Zij heeft de internationale Liga tot hulp aan kinderen, die in Londen is gevestigd, gevraagd een missie naar Kairo te sturen om de zaak te onderzoeken. wil alleen maar mijn best doen voor de zaak. Voor jou en voor Frans, voor jullie beiden. Als hij na de oorlog gezond en wel terugkomt in Hoogendijk, hoop ik, dat hij een be drijf aantreft, dat zijn volle tevre denheid heeft. Als je mij de gele genheid geeft, zal ik mijn best blij ven doen de zaak zo goed mogelijk draaiende te houden." Ze kwam overeind en liep naar de man toe. Berouwvol legde ze haar arm om zijn schouder. „Het zal wel 't gevolg zijn van mijn toestand, Max dat ik zo tegen je tekeer ging, maar ik meen er niets van. Ik ben je dank baar voor alles, wat je hier doec. Dankbaar ook, dat hier 's nachts een man in huis is. Met al die duit- se militairen in het dorp. Vergeef me, Max, dat heb je niet aan ine verdiend. Zo bedoel ik het niet, echt niet." Hij greep over zijn schouder haar hand. „Maak jij je nu nergens zor gen over. Misschien heb je wel ge lijk en is het onze baby. Maar dat hoeft verder niemand te weten. Dit blijft geheel onder ons. Ga er alsje blieft niet over piekeren, want dat kan misschien een schadelijke in vloed hebben. Aanvaard het simpe le feit, dat je in verwachting bent. En laat ons verder hopen, dat de oorlog spoedig afgelopen, zal zijn. Wellicht veel eerder, dan we zelf denken." Ze drukte een kus op zijn hoofd. „Dank je, Max. Ik ben blij, dat ik jou tot steun heb. Zonder jou zou ik me geen raad weten." In de maanden, die volgden, was Max Ellegers haar in elk opzicht tot steun. Hij zorgde ervoor, dat zij een dagmeisje kreeg, waardoor ze in ie der geval ontlast, werd van heel wat Volgens de raad zal de handel in tarwe met landen met centraal ge leide economie waarschijnlijk min der worden. De handel met ontwik kelingslanden op gunstige voorwaar den zal. naar verwacht, echter een aanzienlijke toeneming te zien ge ven. Of deze laatste voorspelling ge heel zal uitkomen hangt volgens de raad echter van politieke besluiten af en is niet zozeer als een econo misch gegronde voorspelling te be schouwen. OVERDENKING De morgen „Verzadig ons in de morgenstond met Uw goedertierenheid". Psalm 90 14a). Eén van de dingen uit de ramptijd die mij 't scherpste voor de geest staan is het verlangen dat wij toen hadden naar de morgen. Niet alleen toen we nog te Dreischor vertoefden, omringd door het water, maar voor al toen wij bij Dreischor voor „Bel- dert" lagen, in de nacht van woens dag op donderdag van die eerste ie- bruariweek in 1953. Nu bijna 14 jaar geleden heugt mij nog het uitputten de wachten daar in het ruim van dat schip: o, als het toch maar eens mór gen werd! Dan zouden wij kunnen varen! Dan zou er een weg kunnen komen naar normaal leven! Dikwijls voelt de mens zich in dc nacht, ook al is het sterrekuridig ge sproken dag. Het mensenbestaan heeft een nachtzijde, en die is ver bazend breed. Ziekte en dood wor den allicht met de nacht verbonden gedacht, en al spreken wc ook van een nachtleven; dat is nu juist niet normaal; daarbij gaan onze gedach ten niet gemakkelijk in de richting van dingen die niet behoorlijk zijn; ook misdaad, schuld en angst zijn voor ons gevoel met de nacht ver bonden. Als een mens aan de nacht de voorkeur geeft boven de dag is dat een bedenkelijke zaak. Normaal is het verlangen naar het licht, en rampomstandigheden als bovenge noemd laten ons te dieper beseffen dat ons normale leven er slechts kan zijn in het licht; niet in de nacht, niet in de ziekte, niet in de zonde, niet in de onbehoorlijkheden, de misdaad, niet in de dood. Ook in de bijbel treffen we de hoop op de dag aan, gepaard met de verwachting, dat die dag bevrijding zal brengen van ellende ,en het le ven normaal zal maken. De bijbel leert dat er een Dag zal komen waarop alle verdriet weg gedaan zal zijn en de dood geen plaats meer zal hebben. Wij mogen een Dag ver wachten waarop geen nacht meer volgt. In dit licht moeten wij ook de bo venstaande tekst lezen. De mens, die in Psalm 90 aan 't woord is, die het volk van God vertegenwoordigt, bidt om de grote Morgen, waarop God de zijnen met alle goede dingen verza digen zal. In deze Adventstijd, met zijn vele donkere dagen, waarin echter ook de boodschap van het komende licht verkondigd wordt, wqrden wij als Nieuw-Testamentische gelovigen uit genodigd dit met het oude volk, dat Psalm 90 zong, mee te bidden. Wij mogen weten dat dit gebed verhoord wordt. Gods gemeente bidt de dag van de eeuwige glorie naderbij, en tegelijk mag een mens in nood, die zó om de morgen bidt, verwachten, dat er ook in zijn leven licht zal gaan schijnen; dat er het licht van Gods genade een aanvankelijke verzadi ging met Gods goedertierenheid zal komen, die het licht van de begin nende Dag der Glorie voorbereidt en aankondigt. Dan zullen wij- echter de nacht gaan haten en er niet bag voor zijn in Gods levengevende licht te staan. H. G. E. HUIZING. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! door To Dorssen-van Loon 28 huishoudelijk werk, dat haar gelei delijk aan te zwaar werd. Boven dien hielp hij haar zelf zoveel als in zijn vermogen lag en dikwijls dacht Mientje:Wat een ideale echt genoot zou Max zijn. Hij zal wel niet meer hertrouwen na hetgeen hij heeft meegemaakt, maar de vrouw, die in staat zal zijn hem te deen verlieven, krijgt een juweel. Ik wou wel, dat ik iemand voor hem wist, een lief meisje. Ze zouden hier kun nen inwonen, het huis is groot ge noeg. Maar hij heeft alleen maar oog voor mij, al praat hij daar nooit met één woord over. Ik voel, dat hij van mij houdt en ik ook van hem, mis schien nog meer als die bewuste avond voor Pinksteren. Toen was het heel iets anders, maar nu Het kan niet, wist ze. Ik ben ge trouwd en al is mijn man honderden mijlen van me vandaan, eens komt hij terug en dan moet ik rekenschap afleggen. Het is erg genoeg, wat ik gedaan heb. Hierbij moet het blij ven. Ik mag het niet nog erger ma ken. Maar soms verlang ik naar hem naar zijn armen om me heen en naar zijn lippen. Daarom is het maar goed, dat ik een baby krijg. Daardoor zal ik iets hebben om m'n aandacht aan te besteden. Een enkele keer kon ze het niet laten hem te liefkozen. Soms voelde ze, dat hij verstrakte. Maar dat kon haar niet meer schelen. „Je bent een schat, Max, om alles, wat je voor me doet. En ik kan je er zo weinig voor teruggeven, hoe graag ik het zou willen. Buig je eens naar me toe, jongen, dan krijg je een har telijke zoen van me. Komdat kan geen kwaad." (Wordt vervolgd). Hier en ginder,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5