Glaasje op? Laatje rijden! Het nieuwe Premiespaarplan Grijp de kans RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEH-DUIVELAND Maatregelen nodig bij her-openstelling vliegveld Haamstede Optreden Salomonson-kwartet in Zierikzeese Concertzaal-foyer INGEZONDEN STUKKEN DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Landbouwschap vraagt aandacht voor de kleine zelfstandige bedrijven Doe mee aan het Premie spaarplan. Spaar in spaarbe- wijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f 50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de Snelle treinen Ajax lootte tegen Dukla Praag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 december 1966 Nr. 19711 Gemeenteraad Westerschouwen staat voor belangrijke beslissing HAAMSTEDE, 15-12. Het college van b. en w. van de gemeente Wes terschouwen heeft zich tot de raad gericht in een schrijven over de al of niet openstelling van het vlieg veld Haamstede voor motor-vlieg- tugen. Dienaangaande zijn veel be sprekingen en correspondentie ge voerd met de Rijksluchtvaartdienst en de Kon. Ned. Verenigng voor Luchtvaart. Beide instanties zouden graag zien dat de raad besluit tot ht nemen van die maatregelen, wel ke nodig zijn om een heropenstelling van het vliegveld voor motor-vlieg tuigen mogelijk te maken. Die maatregelen zullen voorname lijk bestaan uit: het aanbrengen var. een afrastering rond het vliegveld; het egaliseren van het veld waar dat nodig is; het opruimen van de ver harde startbaan; het aanbrengen van een windzak, een seinvierkant en grensmerkbakens; het treffen van voorzieningen t.b.v. bestrijding van brand; het aanstellen van een ha venmeester. Het college stelt zich de vraag of een heropening van het vliegveld voor motor-vliegtuigen een gemeen tebelang is. Ter beantwoording van die vraag wordt uiteengezet welke mogelijkheden het vliegveld biedt. uit gegevens van de Rijksluchtvaart dienst blijkt dat het vliegveld bin nen de oorspronkelijke begrenzing zodanige afmetingen heeft dat van de categorie van de 2- tot 4-pers. sport- en zakenvliegtuigen de mees te typen een veilig gebruik van het terrein kunnen maken. Daarbij wordt er dan vanuit gegaan dat het gehele terrein zal worden hersteld en de verharde startbaan die het veld thans in twee stukken verdeel:, zal worden verwijderd. Men kan dan in nagenoeg alle richtingen landen en opstijgen. Voor de veiligheid dient er voor te worden zorggedra gen dat in de start- en landingsrich tingen geen hinderlijke obstakels voorkomen. Daartoe zou rondom het vliegveld op grond van de bepalin gen van de Luchtvaartwet een bouw verbod gelegd kunnen worden. Aan koop van gronden is daarvoor niet noodzakelijk volgens de Rijkslucht vaartdienst. Indien voor een toekomstig ge bruik van het vliegveld rekening zou worden gehouden met de mogelijk heid van ontvangst van niet te grote typen passagiers-vliegtuigen, welke voor de start en landing een terrein- lengte van 1000 m. of meer nodig hebben, dan zouden de huidige afme tingen van het veld niet voldoende zijn en dan moet er dus grond bij gekocht worden. Bij de Rijkslucht vaartdienst zijn echter momenteel geen plannen bekend dat men met passagiersvliegtuigen op Haamstede wil gaan vliegen en men meent dat het voorbarig is om reeds nu tot ver groting van het vliegveld over te gaan. Deze dienst geeft in overweging de ontwikkeling van het luchtverkeer eens 5 a 10 jaar af te wachten en aan de hand van de dan bestaande situatie een eventuele uitbreiding Dierenbescherming Ongetwijfeld hebt u wel begrepen dat dit een belangrijk werk is. Ket komt nogal eens voor dat er huis dieren, als zwerfdier schadeloos lo pen. En dan zijn er gelukkig dieren vrienden die deze zwerfdieren, som mige vermagerd, in het dierenpen- sion onderbrengen te Zierikzee. En dan maar afwachten tot de eigenaar soms zich komt melden, die zijn huisdier vermist, zo niet dan een goed tehuis gezocht, daarvoor zijn het lieve gezonde huisdieren. Ook zijn er mensen die verhuizen en hun huisdier achterlaten, ook afschuwe lijk om op zo'n manier zich van hun huisdier te ontdoen. De mens is ver plicht, voor zover hij daartoe in staat is, het aardse bestaan van het dier met zo min mogelijk leed te doen verlopen. Iedereen moet het voelen en als zijn plicht beschouwen om als beschermer der dieren op te treden. Ruw en ongeremd maakt de mens alleen zijn eigen ik tot maatstaf van zijn houding tegenover de dieren. En onmetelijk groot is de schuld van hen die zinloos de dieren verschrik kelijk doen lijden. Helpt u ons, als u helpen kunt! Misschien is er een lief gezond huisdier voor u in het dierenpension. H. J. DORREMAN, Varremarkt 4, Zierikzee, hoofd-inspecteur Ned. Ver. lot Bescherming van Dieren, afd. Zeeland-Noord, van het terrein in beschouwing te nemen. Voor het terrein in zijn huidige vorm, alsmede voor een latere ver groting van het terrein is het wel van belang dat de aanwezige ruim ten rondom het terrein worden be houden. Voor de invliegstrook aan de N.W.-zijde van het vliegveld - de terreinen van de heer de Haan e.a. - dient rekening te worden gehouden met een obstakelvrij vlak met een helling van 1 :3Q, gerekend van de vliegveldgrens af. Dat wil dus zeg gen dat op 30 meter uit de grens van het vliegveld obstakels toelaatbaar zijn tot 1 meter hoogte, op 50 meter tot 2 meter hoogte, op 90 meter tot 3 meter hoogte enz. Nu bestaat er naast de mogelijk heid tot openstelling van het gehete vliegveld voor de motorvliegerij, ook nog een andere mogelijkheid, nl. een beperkte openstelling. De Rijks luchtvaartdienst is bereid te bevor deren dat het gedeelte van het veld, gelegen ten zuiden van de huidige verharde startbaan, op basis van P P.O. (Prior Permission Only), d.w.z. dat er alleen mag worden geland ais de havenmeester toestemming heeft verleend, voor lichte vliegtuigen tot 1500 kg. kan worden gebruikt. Het gedeelte noord van de startbaan zou dan in gebruik kunnen komen bij de Zweefvliegclub. Het college van b. en w. stelt zo als gemeld de raad voor om te be sluiten medewerking te verlenen tot een beperkte openstelling van het zuidelijk gedeelte van het vliegveld voor de motorvliegerij. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Lutherse kerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Lam. Gast- huiskerk: 10 uur ds. M. G. Wester hof uit Nieuwerkerk, 5 uur Kevst- feestviering Vrijz. zondagsschool. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. Huizing (bd. H. Doop), 7 uur gemeenschappelijke dienst in de Ger. kerk. Renesse: 9.30 uur ds. A. Lam uit Zierikze. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Scharcndvjkc: 10 uur ds Roodenburg, 19.30 uur Interker kelijke zangdienst. Brouwershaven: 11 uur ds. A. Lam uit Zierikze. Zonnemairc: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoone- veïd. Dreischor: 11 uur ds. Schone- veld. Ouwerkerk: 11 uur ds. F. A. van Liere uit Renesse-Noordwelle. Nieuwerkerk; 9.30 uur ds. F. A. van Liere uit Renesse-Noordwelle, 19.30 uur Interkerkelijke zangdienst in de Geref. kerk. Oosterland: 10 en 6 uur ds. H. Jagersma uit Bruinisse. Sir- jansland: 10 en 6.30 uur ds. J. G. Abbring uit Arnemuiden. Bruinisse: 10 uur ds. H. W. Waardenburg uit Rotterdam, 5 uur ds. J. Feunekes uit Zonnemaire. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstde: 10 uur ds. H. de Valk uit Stad aan 't Haringvliet, 7 uur gez. dienst met de Herv. Gemeente. Renesse: geen dienst. Scharendykc: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- zel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. A. G. van der Stoei uit Bergen op Zoom. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. T. Fossen uit Dordrecht, 7.30 uur gemeenschappelijke Kerstzangdienst. Oosterland: 10 en 3 uur ds. H. de Valk uit Stad aan 't Haringvliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. J. van der Hcrst uit Heteren-Randwijk. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.30 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 uur Dienst des Woords, 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. P. Op den Velde uit Zierikzee. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 17 en zondag 18 dcember Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor do artsen Stenger en Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor doktor Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Karens (in de Ned. Herv. kerk). Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten In Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomet. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 10 en 5 uur. Haamstede: Eucharistie vieringen om 9.30 uur. Remonstrants Ger. Gemeenten Scmmelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Kath. Apostolische Gemeenten Nieuwerkerk: 3 uur Anglicaanse dienst (in de Ned. taal) In de maand december zal door het Verbond wederom aandacht aan „al cohol en verkeer'» worden besteed. Evenals vorig jaar wordt deze actie onder het motto „Glaasje op? Laat je rijdengevoerd, thans echter als Benelux-actie in samenwerking met de zusterorganisatie „Via Secura (België) en „La Securité Routièrë' (Luxemburg). De campagne zal in ons land ondersteund worden door de openbare vervoersbedrijven. Taxi bus, en tramondernemingen, N.S., enz. zullen affiches, transfers, raam biljettenwandkranten, in hun ver voermiddelen en bedrijven ophan gen. Voorts zullen in het kader vo.n deze actie duizenden slijterijen bier viltjes met het motto „Glaasje op: Laat je rijden!" gratis aan hun ko pers verstrekken. Ook zal bij een duizendtal benzinestations een trans fer worden uitgereikt. TOKIO. Het Pekingse volksdag blad schrijft volgens radio Peking dat de V.S. en de Sowjet-Unie on der een hoedje gespeeld hebben om Noord-Vietnam door bombardemen ten tot vredesonderhandelingen te dwingen. ZIERIKZEE, 15-12. Op woensdag avond 21 decebbcr a.s. vindt in de foyer van de Concertzaal een con cert plaats, te geven door het Salo-, monson Kwartet. Dit kwartet, voort gekomen uit het Amsterdams Stu dentenkwintet, bezoekt onder auspi ciën van de Z.V.U. Zierikzee, voor het zijn derde concertreis naar Ame rika gaat maken. Uitgevoerd wordt het volgende programma: L. vier fuga's uit „Die Kunst der Fuge" van J. S. Bach; 2. Kwartet no. 5 van W. Pijper; 3. Kwartet op. 17 no. 3 van L. van Beethoven en 4. Kwartet op. 96 (Ne gerkwartet) van A. Dvorak. Eerste violiste Channa Salomon- son is een leerlinge van Oscar Back en, na diens overlijden, van Herman Krebbers. In 1961 bepaalde zij „met onderscheiding" het eindexamen aan het Amsterdams Conservatorium in de afdeling solospel. Sindsdien is zij, behalve veel solo-optreden, lid van het Nederlands Kamerorkest waar zij deel uitmaakt van de le violen. Tweede viool: Frans Hengeveld, zoon van de pianist Gerard Hengeveld. behaalde in 1965 aan het Amster dams Conservatorium 't examen or- kestspel. Zijn leraar was Jo Juda. Sindsdien heeft hij les van Nau de Klijn aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag, waar hij in no vember het examen solospel heeft afgelegd. Sinds 1962 is hij concert meester van het Nationaal Jeugd Or kest. Altviool: Joost de Jong, medisch student aan de Universiteit van Am sterdam. Hij was, tot een jaar gele den behalve altist tevens klarinetist en is als zodanig vele malen als so list opgetreden, meestal met dit en semble. Teneinde zich volledig op de altviool te kunnen concentreren heef hij sinds een jaar de klarinet aan de wilgen gehangen. Cello: Kees Melief, medisch stu dent aan de Universiteit van Am sterdam. Speelt vanaf zijn zevende jaar cello. Hij was in de jaren 19H1 tot 1964 solo-celist van het Neder lands Studentenorkest. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 15-12. Het Landbouw schap heeft een brief gericht aan de vaste commissie voor landbouw en visserij van de Tweede Kamer. In deze brief wijst het er op, dat het huidige sociale en economische kli maat een grote druk legt op het ag rarische bedrijf. De inkomens van ondernemers en arbeiders in de ag rarische bedrijfstak dreigen daar door achter te blijven bij de alge mene ontwikkeling van de welvaart. De sterke economische groei, wel ke gepaard gaat met een zekere in flatie, plaatst het kleine zelfstandige bedrijf voor een voortdurende stij ging van het kostenpeil en voor de noodzaak van een snelle aanpassing aan de gewijzigde technische en economische omstandigheden. Het Landbouwschap is van mening, dat het slechts mogelijk zal zijn de klei ne zelfstandige bedrijven te laten delen in de algemene toename van de welvaart en verbetering van le vensomstandigheden, indien het re geringsbeleid bijzondere aadacht aan de positie van die bedrijven besteedt Dit geldt met name ook voor het fiscale beleid en voor de sociale ver zekeringswetgeving. Nederlandse vrijwilligers naar Nigeria SCHIPPHOL, 14-12. Woensdag- avond vertrokken vier Nederlandse vrijwilligers van Schiphol per K.I M. naar Lagos, Nigeria, om het be staande team van zeven man aan te vullen. Het zijn de technicus J. M. in den Haak uit Utrecht, houtbewer ker A. Schimmel uit Haren (Gro ningen), bouwkundige C. G. M. van Bossem uit Eindhoven en de electri- ciën J. A. Ligthart ut Oegstgeest. Zij krijgen een taak in het Industrial Development Centre te Owerri in Nigeria. ADVERTENTIE spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - ScharentJljke - Schuddeheurj» Serooskerke - Sirjansland en Zierikzee, Noordgouwe en Zoaoemetre. UTRECHT, 15-12. Treinen door turbines aangedreven - vol gens hetzelfde principe als bij vliegtuigen - zullen binnen en kele maanden gaan rijden tus sen Boston en New York. Zij hebben een gemiddelde snel heid van ongeveer 200 kilo meter per uur, maar -wanneer dit noodzakelijk mocht blijken, kan die worden verhoogd tot circa 250 kilometer. De Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam zijn de vorige week ver sterkt met 6.000 man. In totaal heb ben de Amrerikanen nu 368.000 man in Zuid-Vietnam. ADVERTENTIE Voor de nabije toekomst zal moe ten worden nagegaan welke moge lijkheden het prijsbeleid biedt, ge zien de prijzen waartoe in E.E.G.- verband besloten is. Twee Franse zeelieden zijn don derdag in New York beschuldigd van een poging om negen kilo hero ine de V.S. binnen te smokkelen. De heroïne heeft een waarde van meer dan twee miljoen dollar. De openbare aanklager heeft don derdag in het proces tegen oud- luchtmachtbevelhebber Omar Dhani, dat in Djakarta wordt gevoerd, de doodstraf geëist. Het personeel van de Italiaanse spoorwegen heeft aangekondigd, dat het van zaterdag 17 december 21.00 uur tot en met zondag 18 december 21.00 uur in staking gaat. GENEVE, 15-12. Ajax, de Neder landse voetbalkampioen, krijgt in dc kwartfinales van het tournooi om de Europese beker voor landskampioe nen het Tsjechische Dukla Praag als tegenstander. Ajax, dat als eerste uit de grote bokaal kwam, speelt eerst thuis. Alle eerstgenoemde clubs spelen de eer ste kwarfinale-wedstrijd op eigen terrein. De wedstrijd in beide tournooien moeten vóór 20 maart zijn gespeeld. De clubs hebben twee weken de tijd om overeenstemming over de speeldata te bereiken. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Seheidsrechterscursussen in Zeeland Hoewel de oproep van de K.N.V.B. afdeling Zeeland cm nieuwe scheids rechters neg geen stormloop tot ge volg heeft gehad, zjjn er toch een aantal aanmeldingen voor de funk- tie van voetbalscheidsrechter bin nengekomen. Om die reden heeft de scheids rechtercommissie besloten om in de maand januari 1967 op verschillende plaatsen in Zeeland seheidsrechters cursussen te gaan houden. Te zijner tijd zullen nadere mededelingen omtrent datum en plaats volgen, af hankelijk van het aantal en de woonplaats der deelnemers. De scheidsrechterscommissie doet daarom nogmaals een dringend be roep op de verenigingsbesturen om zoveel mogelijk kandidaten voor de ze cursussen te leveren. Vanzelf sprekend kunnen ook niet-leden van verenigingen deelnemen. De cursus sen worden op 5 A 6 weekavonden gehouden en duren van ongeveer 8 tot 10 uur 's avonds. Na het beëindi gen van deze cursus moet er een the oretisch examen worden afgelegd, waarna de aspirant-scheidsrechter practische ervaring in wedstrijden kan gaan opdoen. Reeds eerder aangestelde scheids rechters. die hun theorie nog wat willen bijschaven, wordt aangeraden deze cursus (voor hen dus een her halingscursus) te gaan volgen. Het is te hopen dat vele voetbal liefhebbers die hun actieve sport- loopbnan hebben beëindigd, zullen willen omschakelen om als scheids rechter de belangen van de Zeeuwse voelbaljeugd verder te gaan behar-% tigen. Deelname aan de cursussen is gra tis, terwijl later - na aanstelling als scheidsrechter - reis- en onkosten vergoeding wordt verstrekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3