Gemeentebegroting Westerscbouvven: Tering naar nering zetten gApt4/^ i Ijl ^OWH f' STREEKNIEUWS Raad Zierikzee: Bijdrage aan speeltuin STREEKNIEUWS Lionsactie Italië Actie „Eten voor India" bracht ruim 26 miljoen gulden op Aantal wensen onvervulbaar door gebrek aan middelen Voorzieningen nodig voor inwouers en toeristen WESTERSCHOUWEN, 15-12. Op de raadsvergadering van a.s. dinsdag 20 december komt de begroting 1967 voor. In de begeleidinsbriel zeggen b. en w. dat de tering naar de ne ring is gezet. Een aantal wensen kon door het ontbreken van dekkings middelen niet werden vervuld. En kele der meest urgente verlangens zyn te verdelen in twee groepen: a. voorzieningen ten behoeve van de eigen inwoners en b. voorzieningen ter verbetering van de toeristische infrastructuur. In groep a wordt dan genoemd: een nieuw gemeentehuis, een in structiezwembad, verbeteringen van de straatverlichting en een nieuw schoolgebouw voor het openbaar la ger onderwijs in de kern Renesse. In de b-groep: de uitbreiding van het gemeentelijk rioleringsstelsel en aanleg van ontsluitingswegen en voetpaden en uitbreiding van par keerterreinen. Realisering van deze wensen zou een lastenverzwaring tot gevolg hebben die in groep a door de eigen bewo ners opgebracht zou moeten worden, hetgeen door de beperktheid van het gemeentelijk belastingstelsel niet mogelijk is. Voor de b-groep z.'en b. en w. geen verhoging van de ge meentelijke belastingen in het alge meen. Wel zullen voorstellen in de raad verschijnen om de straatbelas ting en leges te gaan verhogen en die opgebracht moeten worden door die bedrijven die het toerisme tot zich trekken. Aan lastenverzwaring komt echter ook een einde en de regering zal over de brug moeten komen. De roep naar meer geld wordt in elke gemeente sterker. Het zijn vooral de recrea tiegemeenten die om een extra-uxt- kering schreeuwen of om de moge lijkheden om een toeristenbelasting in te mogen voeren. Tot op heden liet de regering nog niets van zich horen. De gewone dienst geeft in inkom sten en uitgaven een bedrag te zien van f 3.603.403,46 met een post on voorzien van f 6814,71. In de kapi- taaldienst zijn deze bedragen f 6.811,001,32 en een nadelig slot van f 926.995,61. Het verheugt b. en w. dat het aan tal inwoners langzaam toeneemt en hieruit kunnen meerdere middelen ter beschikking komen. „Verfijningen" B. en w. gaan dan meer gespecifi ceerd in op de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. En kele verfijningsrfegeiingen zijn nog te verwachten o.a. ten aanzien van rioleringskosten van de gemeenten, de uitkomst van het wegenfonds e.d. Enerzijds hoopt het college dat uit deze verfijningen meerdere midde len aan ons zullen toevloeien, ander zijds is het beducht dat kortingen zullen worden toegepast op andere rijksuitkeringen. Zolang het gemeen tefonds niet meer middelen worden toebedeeld kunnen er wel verlij- ningsregelingen worden gemaakt, doch indien het totaal te verdelen bedrag niet stijgt zijn de gemeenten in zijn geheel gezien hiermede niet gebaat. De Ver. van Ned. Gemeenten laat niet na de aandacht van de re gering te vestigen op het euvel van gebrek aan middelen bij de gemeen ten. De enorme stijging van de las ten die voortvloeien uit de toepas sing van de Alg. Bijstandswet be- invloedt de gewone dienst zeer. Deze stijging wordt veroorzaakt door de steeds hoger wordende verpleegprij- zen. Uit dit alles moge blijken dat wij zeer ongerust zijn t.a.v. het be schikbaar komen van meerdere gel den uit het gemeentefonds. De in de begroting 1967 opgeno men salarissen en lonen voor het personeel zijn geraamd overeenkom- ADVERTENTIE stig de door de raad vastgestelde Bezoldigingsverordening 1966. Met een komende loonsverhoging per 1 januari 1967 is geen rekening gehou den. De personeelsformatie bij de dienst gemeentewerken zal in de loop van 1967 moeten worden her zien. Als leidraad zal dienen het door het Bureau Personeelsbeheer van de Ver. van Ned. Gemeenten uit te brengen rapport. Het bureau heeft haar werk aangevangen. De financi ële afwikkeling van de uittreding uit de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" zal spoedig zijn beslag krijgen. Met een betaling is in deze begroting re kening gehouden. Het college zegt over het nieuwe gemeentehuis dat, zolang niet meer geldmiddelen ter beschikking staan, de bouw ervan niet mogelijk zal zijn. Op dit punt wreekt zich volgens b. en w. een leemte die men bij de ge meentelijke herindeling over het hoofd heeft gezien en nog ziet, te weten het feit dat een heringedeelde gemeente die uit een aantal dorps kernen bestaat, meer uitgaven heeft dan de vroegere afzonderlijke ge meenten tezamen hadden. Alleen al 't feit dat een dergelijke gemeente in de meeste gevallen een nieuw ge meentehuis nodig zal hebben, hei geen in dit geval een absolute nood zakelijkheid is, bewijst al deze stel ling. De beschikbare ruimte is veel te klein zowel voor het personeel dat er werkt als voor het publiek. Indien er geen geldmiddelen hiervoor ko men, zal b. en w. overwegen of op andere wijze in een betere huisves ting voorzien kan worden. De voor lopige gedachten gaan naar een pre fab, kantoorgebouw waarin dan de secretarie, de dienst gemeentewer ken en bouw- en woningtoezicht ge huisvest kunnen worden. Het hui dige gemeentehuis zou dan nog dienst kunnen doen voor representa tie, alsmede voor huwelijken, ver gaderingen enz. In 1967 zal b. en- w. hoogstwaarschijnlijk met dergelijke voorstellen komen. Over de ambtswoning burgemees ter zal in 1967 een definitieve beslis sing genomen worden. Indien aan koop van een geschikt en goed ge legen pand niet mogelijk zou zijn, dan zal een architect een opdracht gegeven worden voor een ambtswo ning-plan. In de loop van 1967 zullen ver schillende ontwerp-bestemmings- plannen worden aangeboden die vertraging opliepen door de aanpas sing aan de per 1 aug. 1965 in wer king getreden wet op de Ruimtelijke Ordening. Voor de brandweer van Renesse is een nieuwe trekker-manschappen- wagen in bestelling. Renesse krijgt in de Laone vanaf Scholaerlaan tot aan het begin der Rampweg een nieuwe straatverlich- tihg waaraan eerstdaags begonnen wordt. B. en w. streven naar een blijvend branden der straatlantaarns in Burgh, Haamstede en Renesse tij dens het zomerseizoen. Het toezicht op de jeu&d zal dit vergemakkelij ken. Uit volksgezondheidsoogpunt be zien is de sanitaire outilage op de 'kampeerterreinen onrustbarend te noemen. Uitbreiding der riolering is dan ook een hoogst urgente zaak. Ged. Staten van Zeeland staat ge heel achter de gemeentelijke plan nen en steunde het verzoek om een zo hoog mogelijke bijdrage ter be schikking van de gemeente te stel len. Dit verzoek werd op 20 juni '66 door G.S. aan de landsregering ge richt. Gelet op het grote verschil tussen het aantal inwoners in de winter en in de zomer blijkt het niet mogelijk een rioolwaterzuiveitings-installatie daarvoor te ontwerpen. Het Rijksin stituut Zuivering Afvalwater bestu deerde dit probleem en kwam tot de slotsom dat de beste oplossing het rioolwater ongezuiverd in de*1 Oos- terschelde te lozen, is. B. en w. ne men stappen tot het indienen van een dergelijk voorstel. De huidige situatie op de kampeer terreinen is echter in vele gevallen zo dat het niet meer verantwoord is die te laten voortduren. B. en w. be seffen echter dat gezien de plannen niet tot sluiting van de terreinen kan worden overgegaan. Wel zullen maatregelen genomen worden om een overbezetting zoals in het afge lopen seizoen te voorkomen. De ex ploitanten moeten er rekening mee houden dat zij in 1967 niet meer kampeerders mogen toelaten dan dat hun vergunning toelaat. Een contro le-ambtenaar zal hiervoor aange steld worden. Bouwstroom De gezamenlijke gemeentebestu ren zijn na een gedegen studie tot de slotsom gekomen dat het op gang brengen van een 2e bouwstroom van w.w.woningen dringend noodzake lijk is, om naast de reeds in afbouw zijnde ratiowoningen te kunnen vol doen aan de woonruimte voor de la gere inkomens-klasse. Het bouwrijp maken van gemeen tegronden gaat gestadig door. In het voorjaar komt een dergelijk plan voor de percelen in het plan Krom me Reke te Renesse en voor de be jaardenwoningen achter het Rust huis „Duinoord". Het onderhoud der pas aangelegde parkeerterreinen vraagt veel geld en b. en w. beraden zich op welke wijze de gebruikers te belasten. De gevoteerde gelden voor onderhoud van wegen, straten en duinovergangen zijn te laag. Bij de opstelling der begroting is veel aandacht besteed aan de voor zieningen op het strand. Beschikt zou moeten kunnen worden over minstens vier reddingsvlotten met buitenboordmotoren met bedienend personeel. Een en ander is in studie en voorstellen hierover volgen. Over verbetering der jachtaccomodafie in de haven Burghsluis zijn plannen in voorbereiding. Het sneeuwruimen (tijdig) zal in de gemeente mogelijk uitgevoerd worden door een expedi teur uit de gemeente. In 1967 zuilen definitieve voorstel len de raad bereiken over de ver vanging van de bestaande school (o. 1.) in Renesse. De bouw van een nieuwe kleuterschool in Renesse bleek niet gewenst. Met de architect zal opnieuw contact opgenomen wor den om de mogelijkheden van een 2e lokaal te bezien. Het college heeft veel waardering voor het Bijstand-college. Een con tactcommissie uit de ver van bur gemeesters, wethouders en' secreta rissen leidde tot een op elkaar afge stemd zijn der bijstandsnormen. De kosten voor de opmaak van de gemeentelijke gastenstatistiek stij gen elk jaar. De uitkomsten voor 1965 gaven te zien dat het overnach tend bezoek een enorme expansie had ondergaan. Het dagtoerisme nam eveneens enorm toe. Gevolg van de enorme drukte was het verdwijnen van hen die hier al jaren van na tuur en rust genoten. De moeilijk heid ligt in de sector van een be paalde stroming onder de moderne jeugd. De jongeren komen hier hun vakantie doorbrengen en zij doen dat op een wijze die b. en w. onbegrij pelijk en ongehoord vinden. Het be leid zal er op gericht zijn die maat regelen te nemen welke in de gege ven omstandigheden hèt meest ge wenst geacht worden. Het grote te kort aan politiebezetting is een on overkomelijke moeilijkheid. Opnieuw 2al om meer politiemannen gevraagd worden, doch b. en w. denken ook aan de hulp van de exploitanten der kampeerbedrijven, cafétaria-eige- naars e.d. Een bespreking binnen kort met deze mensen zou mogelijk al resultaat kunnen hebben. Voor het toezicht op de kampeerexploita- tie menen b. en w. dat een gemeen telijk controleur noodzakelijk is. Aangezien de middelen hiervoor ont breken zullen de lasten gezamenlijk door de betreffende exploitanten dienen te worden gedragen. Aldus de begroting 1967 in het kort. ZIERIKZEE Algemene vergadering afd. Duiveland N.F.O. De algemene vergadering van de afdeling Duiveland van de Nederl. Fruittelers Organisatie vindt plaats op dinsdag 20 december a.s. in de koffiekamer van het Huis van Nas sau. Op het programma staat o.a. een inleiding, te houden door ir. L. Vellekoop, Rij kstuinbou wconsulent te Goes. Film „Les Amoureux" heden in Concertzaal Heden (vrijdag) vindt in de Zierik- zeese Concertzaal een Z.V.U.-film avond plaats. Vertoond wordt „Les Amoureux", regie Mai Zetterling met in de hoofdrollen Hariet Ander son, Gunnel Lindblom en Gio Petré, Het Grit. Film Forum schreef over deze film o.a.: „Het verhaal is gesi tueerd in de uiterlijk charmante cri nolinesfeer van vlak voor de eerste wereldoorlog. Toch wordt ser met alle romantiek genadeloos afgere kend". HAAMSTEDE BURGH Puzzelen voor fietsers De fietsers van Haamstede en Burgh wacht zaterdagmiddag in het kader van de Middenstands-maand- actie een gezellige puzzelrit .Om 2 uur kunnen ze zich bij het gemeen tehuis in Haamstede een opdracht halen en deze moeten ze dan uit rij den met zo weinig mogelijk fouten. Er wordt in twee categorieën gere den ,t.w. een van 6-10 jaar en een van 10 jaar en ouder. De rit blijft in Haamsjtede en Burgh. De maximum leeftijdsgrens is gesteld op 80 jaar. Voor de prijswinnaars, volgende week zaterdag 24 december worden ze bekend gemaakt, zijn er weer fraaie prijzen. WESTERSCHOUWEN Raadsvergadering De raad van Westerschouwen ver gadert op dinsdag 20 december in een avondbijeenkomst. Naast de agendapunten begroting en vliegveld zijn er voorstellen tot vaststelling van een nieuwe veror dening tot heffing van leges ter se cretarie en rechten wegens verrich tingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand; tot vaststelling van een nieuwe verordening tot hef fing van haven-, kaai-, overscheep- en liggelden; tot verhoging van de straatbelasting en tot verhoging van de hondenbelasting. Vastgesteld zul len worden subsidiebedragen voor het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg, aan het Oecumenisch Vormingscentrum He- denesse te Cadzand, aan de zangver eniging „Nu met Hope", Burgh, aan de V.V.V.'s en aan de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland. B. en w. zullen verder voorstellen doen om te komen tot het instellen van een schoolraad. De leerlingen der lagere- en kleuterscholen zullen een aandenken ontvangen aan he*, huwelijk van prinses Margriet mei mr. P. van Vollenhoven. Enige bouw grond zal verkocht worden terwijl tevens een perceel teruggenomen wordt. B. en w. komen verder met een wijziging van de Alg. Politiever ordening. Van de Vereniging Chr. Nat. Schoolonderwijs te Haamstede werd medewerking gevraagd voor het aanschaffen van taalboekjes en hoofdrekenboekjes. SIRJANSLAND Auto kwam in sloot terecht Donderdagmorgen raakte de heer H. O. met zijn auto op de kruising Dillingsweg-Lageweg door de glad heid van de weg in een slip en kwam in de sloot terecht. De heer O. be kwam enig letsel, terwijl de auto werd beschadigd. Geslaagde voorlichtingsavond Veilig Verkeer Onder grote belangstelling had in het verenigingsgebouw een voorlich tingsavond van het Verbond voor Veilig Verkeer plaats. Spreker op deze avond was de heer J. v. d. Meij- den, opperwachtmeester der rijkspo litie, postcommandant te Nieuwer- kerk, die op duidelijke en boeiende wijze de nieuwe verkeersregels en -borden behandelde. Mede aanwezig was de heer J. Hoekman, rayoncom- niandant der rijkspolitie te Ooster- land. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. SEROOSKERKE Cursus bewegingsleer Een zeventiental dames hebben dezer dagen de cursus „Beter Bewe gen" van de Stichting Huishoude lijke voorlichting ten Plattelande, afgesloten. De lessen werden gege ven door de heer C. H. Snijders uit Goes. Op de laatste gymles werden dia's vertoond over het doel van beter bewegen. De heer Snijders kreeg na afloop een boekenbon aan geboden. Besloten werd om het vol gend seizoen weer een cursus te or ganiseren. Gezamenlijke Kerstfeestviering Op donderdag 22 december a.s. zal in de zaal van het Dorpshuis de ge zamenlijke kerstfeestviering plaats vinden van de bejaarden en de plaat selijke vrouwenvereniging. Het kerstfeest zal worden gevierd aan de hand van een liturgie uitgegeven door de Christelijke Bond van Vrou- wenverenigingen in Nederland. De leiding berust bij de plaatselijke predikant, ds. G. Zonneveld. Oudste inwoner overleden Op dinsdag 13 december overleed in het verpleeghuis „Ter Valcke" le Goes, Serooskerke's oudste inwoner, de heer Johannes Cornelis Goemans. De heer Goemans werd sedert enige tijd verpleegd in genoemd verpleeg huis en bereikte de leeftijd van 93 jaar. De heer Goemans was van 1898 tot 1943 gemeente-ontvanger van Serooskerke, tevens van 1910 tot 1950 kerkelijk ontvanger van de Nede/Handse Hervormde gemeente en notabel. Ook was de heer Goe mans mede oprichter (in 1916) van de Boerenleenbank Noordwelle en omstreken. Vanaf de oprichting tot 1956 bekleedde hij de functie van secretaris dezer bank. De heer Goe mans was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op zaterdag 17 decem ber a.s. om 1 uur, voorafgegaan door een rouwdienst voor familie en be langstellenden. BRUINISSE Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen kandidaats-civiel-ingenieur de heer L. van der Velde te Bruinisse. NIEUWEBKERK Kerstviering van de bejaarden In een sfeervol versierde kerstzaal van „Ons Dorpshuis" werd woens dagmiddag het kerstfeest gevierd met de bejaarden. Mevr. van Eeten- de Vries opende deze middag en na het zingen van Gez. 1 vers 1, las zij het kerstevangelie voor. Daarna zong een koortje, hetwelk gevormd werd door enkele dames van de be jaarden, onder leiding van mej. T. v. d. Wielen, enkele kerstliederen. Na het nuttigen van de thee met koek, gaf ds. Westerhof een uiteen zetting van het op te voeren kerst spel „Riz pa". Dit werd opgevoerd door leden van de Plattelandsvrou wen „Duiveland". Met grote aan dacht werd naar dit prachtige kerst spel geluisterd. Hierna werden uog enige kerstliederen gezamenlijk ge zongen. Na de koffie met cake kreeg het koortje nog gelegenheid om en kele liederen te zingen. Mevr. van Eeten bedankte allen, die aan deze middag hadden medegewerkt, in het bijzonder de dames van het kerst- ZIER1KZEE Ouderavond Lagere Land- „de Kluut" Op 15 dec. jl. werd de eerste ouder avond gehouden van de cursus 1966- '67. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. J. G. Doe- leman, was verheugd over de goede opkomst van de ouders. Hij memo reerde enkele veranderingen waar onder de belangrijkste de direkteurs -wisseling en de vernieuwing en ver kleining van de commissie van toe zicht. Door de samenvoeging van de landbouw- met de tuinbouwscnoo! waren ook de beide commissies sa mengevoegd. Nu is er dan een nieuw bestaande uit vijf mensen. De direkteur, de heer J. A. Kooi man, behandelde enkele schoolza- ken. Op voorstel van een van de aan wezigen werd een schoolfonds ge sticht waaruit onkosten kunnen worden bestreden die niet van een begrotingspost af kunnen. Na de koffie werd de school bezichtigd, waarna de heer Markusse van de Z. L.M. een inleiding hield over Be drijfsopvolging. Niet alleen de eigen lijke overname van een bedrijf be- spel en het koortje, waarna dr. Becker deze mooie kerstmiddag sloot en men gezamenlijk nog het Ere zij God zong. Gemeenschappelijke Kerstzangdienst Zondagavond a.s. wordt alhier in het gebouw van de Ger. kerk een kerstzangdienst gehouden, waarin voorgaan de predikanten dr. Becker en ds. Westerhof. Medewerking wordt verleend door het Chr. Gem. Zangkoor en het kinderkoor, onder leiding van de heer Schouls jr. en Tuinbouwschool handelde hij, maar hij legde ook de nadruk op wat er aan vooraf moei gaan. De praktijk laat zien, aldus de heer Markusse, dat de beslissing over hoe het moet gebeuren vaak te veel wordt uitgesteld met alle nare ge volgen van dien. De zoon die het bedrijf zal moeten overnemen zal daar ver van te voren mentaal maar ook financieel zich op voor moeten kunnen bereiden. Zo kwam dus ook aan de orde: zakgeld of loon voor de meewerkende zoon. Ook de mee werkende dochter heeft recht op loon. In werkelijkheid komt het er op neer dat 70 pet. van de meewer kende kinderen zakgeld krijgt. Hoe moet zo'n jongen ooit een bedrijf overnemen? Kan men zelf niet be slissen uit de verschillende mogelijk heden die er zijn, neem dan contact op met een deskundige, voor het te laat is. Nadat de inleider een aantal vragen had beantwoord werd deze geslaag de ouderavond met een woord ran dank door de heer Kooiman besloten. Matiging tarieven rondvaarten en syortvistoelilen ZIERIKZEE, 16-12. In dc dins dagavond te houden vergadering van de gemeenteraad komt een zeer uitvoerige agenda aan de orde, waarvan de belangrijkste punten - bcuw van een semi-permanente zes- klassigc o.l.-school en herstel van het bestaande schoolgebouw - reeds zijn aangekondigd. De raad wordt verder voorgesteld een bijdrage te verlenen van f 500,- aan de speel tuinvereniging „De Mclleman", voor het jaar 1966. Ter tafel komt ook een nieuwe brandpreventie-verorde ning, welke noodzakelijk is gewor den i.v.m. de bewerking: van een nieuwe algemene politie-verorde- ning. In verband met de door de R.T.M. voorgenomen uitbreiding van de toe ristische lijxi-boot-diensten - traject Zierikzee-Veer v.v., en toeristen- ren vaarten op de Qosterschelde an het komende seizoen 1967, waarvoor geregeld twee passagiersschepen de haven van Zierikzee zullen aandoen, is door deze maatschappij met het oog op de belangrijke itoeneming van het aantal vaarten bij herhaling ge vraagd, voor het speciale havengeld tarief van f 0,20 per meter per et maal, een z.g. abonnementstarief mogelijk te maken, met daarnaast een afzonderlijke tariefstelling voor het winterseizoen. Aldus schrijven b. en w. aan de raad i.v.m. hun voorstel tot wijziging van de haven geldverordening. Naar de mening van het college is er alleszins aan leiding om de havengeldverordening aan te vuM'en met een abonnements tarief voor het zomer- en winter seizoen. Voor niet-toeristische sche pen en vaartuigen bestaat reeds lan ger een abonnementstarief. Het col lege acht het daarnaast wenselijk dat deze tariefstelling gelijdelijk geldt voor vaartuigen die worden gebruikt voor sportvisserij De raad wordt verder gewezen op de nood zaak om gelijktijdig te komen tot een wijziging van de verordening vermakelijkheidsbelasting, welke be trekking heeft op rondvaarten en z.g. sportvistochten. Zowel van de zijde van organisatoren van rondvaarten als uit sportvisserij kringen is her haaldelijk aangedrongen op mati ging van de tariefstelling voor rond vaarten en sportvis-tochten, waar voor de heffing thans 20 procent be- ADVERTENTIE De Zon in eeu Fles De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuy per, gemaakt van zonrijpe bessen. En.... let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. draagt van de uit deze vaartochten verkregen deelnemersgelden. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen stelt het college voor de bestaande heffing van 20 procent voor rondvaarten en vistochten te wijzigen in die zin, dat een tarief stelling geldt van f 0,25 per deelne- met aan deze vaartochten. „Zij hielpen loen - wij helpen nu" (Ingezonden) Zierikzee, dcceriibcr 1966. De heer Geluk heeft de prijzens waardige actie van de Lïonsclub be zien van de kant van de bevolking, die zelf de ramp van 1953 heeft mee gemaakt. Ik was in 1953 werkzaam in Over ijssel en ervoer met de bevolking daar de harde slagen, die toege- braoht werden. Zeker, wij spanden ons in de nood zoveel mogelijk te lenigen. We voelden echter dat het maar een kleinigheid was dat we de den. Dat ergerde ons; we hadden zo graag meer willen doen. Toch was dc hulp van steden, dorpen en dorp jes, met elkaar nog van nut. Zo zou ik ook de actie van de Lions willen zien. Er wordt niet veel gevraagd. Doch als we allen iets dGen, zal ook dat totaal van betekenis zijn voor hen, die nu onder de gevolgen van de ramp in Italië lijden. Onthoud u niet, doe mee burgemeester van Zierikzee D. W. KASTELEIN. Tien miljoen uitgegeven voor voeclselzenclingen DEN HAAG, 15-12. De actie „Eten vc.or India" heeft f 26.028.770,74 to taal opgebracht. Van deze scm werd ruim tien miljoen gulden uitgegeven voor vccdselzendingen. Toen dc al lergrootste nood was gelenigd werd een tweede fase in de hulpverlening gestart: maatregelen om dc volgende oogst veilig te stellen en in verhou ding tot voorgaande jaren te be groten. Naast de onontbeerlijke regen is er behoefte aan kunstmest. 12.700 ten kunstmest (f 4.594.200) zal naar India worden gestuurd. Tn overleg met de Indiase overheid is ook voor zien in een derde fas: de mede-fi nanciering van projecten ter verbe tering van de' voedselproduktie, waarvoor een bedrag van meer dan zeven miljoen is uitgetrokken Het waterboorproject in Indore, dat op gezet werd voor eén half jaar, maar voorlopig met twee jaar is verlengd, vraagt nog ongeveer f 2.000.000. Stichting Direct na de inzameling, die let terlijk en figuurlijk op 19 februari van dit jaar werd ingeluid, hebben de vijf organisaties die de actie op touw zetten, besloten te blijven sa menwerken. Daarvoor Werd de stichting „Eten voor India" opge richt. Ontvangen en te ontvangen gelden en bijdragen in natura zul len werden besteed voor bestrijding van acute honger in India en het be strijden van de oorzaken van de voedselschaarste in India. De vijf organisaties zijn: de stichting Katho lieke Nationale Stichting voor bij zondere noden en Vluchtelingenzorg „Mensen in Nood", de stichting Ne derlands Comité Unicef, de stichting Nederlands Qrganisatie voor Inter nationale Bijstand Novib, de stich ting Oecumenische hulp aan kerken en Vluchtelingen en de stichting Unesco Centrum Nederland. Inmiddels hebben „Eten voor In dia" alarmerende berichten bereikt over de cm zich heen grijpende en snel groeiende honger in verschillen de staten van India. Droogte is op nieuw de voornaamst oorzaak. Dc regenval in de grote moesson is ver achter gebleven en dat terwijl sinds vorig jaar geen enkele reserve be schikbaar is. In de staten Bihar, Gu jarat, Andhra Pradesh en Madhva Pradesh groeit 'alweer een nood situatie. Toestand kritiek In Bihar schijnt de toestand nu al' uiterst kritiek to zijn. Met man en macht wordt daar naar water ge boord om nog een oogst te forceren. In Andhra Pradesh en Madhya Pea- dsh is de toestand slecht. Uit Indore komen berichten, dat dc regenval tien duin beneden het gemiddelde bleef. De oogst wordt 35 procent la ger geschat dan normaal. In de noor delijke vlakte tussen Gujarat en Bengalen, waar 100 miljoen mensen wonen, dreigt hongersnood tussen januari en september. Het ziet er, naar de voorziter van „Eten voor India", drs. H, A. Kort hals donderdag op een persconfe rentie in Nieuwspoort meedeelde, niet naar uit, dat de situatie erger is dan vorig jaar. Do kans bestaat, dat de wintevoogst redelijk zal uit vallen. Een tweede actie „Eten voor India" ligt op dit moment nog mei in de bedoeling: de voorkeur wordt voorlopig gegeven aan uitvoering van projekten, zoals die in overleg met andere organisaties en met de Indische overheid zijn opgesteld. Middelharnis, december 1966. Wij weten uit eigen ervaring, wat het betekent als de dijken ophouden ons te beschermen tegen het vernie tigend geweld van het water. Weningen, boerderijen en dorpen geïsoleerd en onzegbaar leed in veel gezinnen. In dit rampgebied bracht in 1953 een directe en doelgerichte hulp red ding. Mensen, die wü niet kenden, zet ten ed hulpverlening op poten. Hun meeleven en hun offerzin was ver kwikkend. Spontane acties in binnen- en buitenland cm na een periode van ontwrichting, het gezinsleven, het economisch en maatschappelijk le ven weer op gang te brengen en zin vol te maken. Op ons eiland staan tal van mo numenten welke daarvan betuigen, o.a. de kinderafdeling van het zie ken huis, kleuterscholen, wijk-, jeugd- en verenigingsgebouwen. Als we daar weer op letten en als wc zien hoe ons eiland er na dat herstel weer voorstaat dan dan is er begrip en dankbaarheid, dan komt er ook spontaan een bijdrage voor die mensen die thans, in Italië, ontmoedigd kijken naar de puinho pen van hun bestaan. Wij weien, uit eigen ervaring, wat dat betekent enwal hulp van ens voor hen kan betekenen. De burgemeester van Middelharnis, P. W. HORDIJK Let wel: dc Lionsactie beslaat uit dc verkoop van 2 pakketten: 1. 2 liter Chianti en ecu doos spag hetti met pakjes voor saus en kruiden, etc. voor f 10,00; 2. 2 liter Bisschopwijn en een pak maccaroni met pakjes voor saus en kruiden voor f 8,00. Besteladres: Lange Blekweg 20, Zie rikzee, telefoon 01110-2037: Prins Hendrikstraat 2, Middelharnis, tel. 01870-21S6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2