"eid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oudheidkundige vondsten in Italië DE BELASTINGMAATREGELEN VAN KABINET-ZIJLSTRA Verenigde Staten zouden bereid zijn kerstbestand uit te breiden Nederlandse actie Italië: Ruim een ton Oud-minister Smallenbroek nr. 18 op de A.R.-kandidatenlijst voor a.s. verkiezingen ft Geschenken voor bruidspaar te Soestdijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 december 1966 123ste jaargang Nr. 1971(1 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTÏE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zienkiee, postbus 1, tol. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave-. N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Brouwershaven staat voor grote kapitaalswerken SOESTDIJK, 14-12. Twintig dele gaties van verenigingeninstellingen en particulieren boden prinses Mar griet en mrPieter van Vollenhoven woensdag op paleis Soestdijk geluk wensen en geschenken aan. Het bruidspaar stelde zich even voor tienen op in de Leuvenzaal om zijn gasten te ontvangen. Prinses Margriet was gekleed in een blauw pakje, waarop - evenals op de dag van haar ondertrouw een corsage leleitjes van dalen was gespeld. De heer van Vollenhoven droeg het uni form van de luchtmacht. De rij werd geopend door een om vangrijke afvaardiging van de koop vaardij, waarbij ook vertegenwoor digers ucm werkgeversen werkne mersorganisaties in deze sector, on der „aanvoering" van de heer Jan Hudig, voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Reedersvereniging. Hij bracht in herinnering dat konin gin Wilhelmina de koopvaardij in 1943 aanwees als peetmoeder van prinses Margriet. Daardoor werd de band tussen het koninklijk huis er- de mannen die op zee de Nederland se vlag verdedigden, nauw aange haald. „U was zich toen weliswaar nog niet zo bewust van de belang rijke rol die u voor ons speelde", zei de heer Hudig tegen de prinses, „maar wij hebben het bijzonder op prijs gesteld dat u ook nu weer de persoonlijke band met de koopvaar dij wilde handhaven". Hij bood hel bruidspaar namens de koopvaardij een schilderij aan van Nederlandse koopvaardijschepen voor de Itali aanse kust, gemaakt door de 17e eeuwse marineschilder Jan Abraham Beerstraaten, alsmede een Louis Quinze console klokje. De prinses en de heer van Vollenhoven waren kennelijk erg blij met de cadeaus. ADVERTENTIE Brlllant- schitterend bezit voor altijd 1 van And el Hoogstraat 164-152 Beyerlandsolaan 178 Botterdam Afrikanen in Rhodesië ter dood veroordeeld SALISBURY, 14-12. Zeven negers die er van beschuldigd worden Rho desië binnengekomen te zijn als on derdeel van een plan om een op stand te ontketenen, zijn ter doud veroordeeld wegens moord op een vrachtauto-chauffeur. Op de ver dachten waren vlugschriften aange troffen, waaruit bleek, dat het de bedoeling was alle aanhangers en mensen van premier Smith te ver moorden. Een van de verdachten had, volgens de rechter, gezegd, dat hij een vrachtwagenchauffeur bij de Zambiaanse grens had gedood, na dat de chauffeur geweigerd had de groep tc laten meerijden. ROME, 14-12. In Cosa, een oude Romeinse stad bfj Ansedonia aan de Toscaanse kust is dezer da|gen een aarden pot met 2004 zilveren dinari opgegraven, die er niet later dan 72 voor Christus kan z(jn begraven. De meeste munten lijken pas ge slagen geweest te zijn. Voor zover vergelijking van koopkracht enige zin heeft, kan een dinaro gelijk ge steld worden aan elf gulden, volgens sommige deskundigen meer. Het my sterie van Cosa is met de vondst niet opgelost. De stad moet in 72 voor Christus in allerijl verlaten zijn zo snel dal de inwoners hun bezit tingen hebben achtergelaten. Wat de reden daarvan geweest is heeft men nog steeds niet kunnen vaststellen. Bij afgraving van een put bij San ta Marinella aan dc Tyvrheense kust is een paalt lood gevonden waarop veertig Etruskische woorden staan gegrift. Het schrift is uit 500 voor Christus afkomstig. Het Etruskische schrift is nog steeds niet ontcijferd. Indonesische ministers hebben opdracht gekregen alle buitenlandse maatschappijen, die door de vorige regering tijdens de confrontatiepoli tiek tegen Maleisië zijn overgeno men, terug te geven. Debatten in Tweede Kamer WASHINGTON, 14-12. De woord voerder van het Witte Huis heeft woensdag gezegd, dat de V.S. be reid zijn een voorstel voor verlen ging van het kerstbestand tot een wapenstilstand van langere duur met Noord-Vietnam te bespreken. De woordvoerder, Bill Moyers, deed uitkomen dat de Amerikaanse regering ook bereid zou zijn con tacten met Hanoi te leggen cm de oproep van Paus Paulus voor ver lenging voor onbepaalde tijd van de wapenstilstand te bespreken. Moyers zette het standpunt van de regering uiteen toen hem werd ge vraagd om commentaar op de ver klaring die senator Mansfield dins dag had afgelegd en waarin hij zei dat er „een wapenstilstand en hand having van de posities" moest zijn tot 45 dagen na Kerstmis. President Johnson zcu dit graag in overweging nemen bij besprekingen met de an dere partij zo deze daartoe bereid is. De regering is ook bereid met Hanoi te spreken over vermindering van troepen en andere aangelegen heden die bertekking hebben op de oorlog. Zoals bekend hebben beide par tijen aangekondigd zowel met de kerst als met de jaarwisseling een Wolven verslinden kind TUNIS, 14-12. Bij de grens tussen Tunesië en Algerije hebben wolven een achtjarig schaapherdertje dood gebeten en verslonden. De Tunesi sche politie, die dit meldde, zei dat de jongen doofstom was en dus niet om hulp heeft kunnen roepen. bestand van achtenveertig uur in aoht te nemen. De aan Zuid-Vietna mese zijde vechtende geallieerden hebben aangekondigd ook in febru ari tijdens het Chinese nieuwjaar voor 96 uur geen acties te zullen on dernemen. Amerikaanse functionarissen ver klaarden woensdagavond dat Noord- Vietnam eerst het sturen van man schappen en materiaal naar Zuid- Vietnam moet staken alvorens de V.S. instemmen met uitbreiding van het bestand. In Cairo zei een verte genwoordiger van de Vietcong, dat de oorlog voortgaat, tenzij Amerika zijn troepen terugtrekt en andere voorwaarden van de nationale be vrijdingsbeweging in Vietnam ver vult. DEN HAAG, 14-12. De stichting „Comité geteisterde kunststeden Italië" heeft, sedert zij kortgeleden haar actie begon, reeds meer dan 160.000 gulden ontvangen. Dagelijks komen giften op de postreken, van Openbaar Kunstbe- F erkeershorden in New York zoek NE WYORK. 14-12. In New York verdwijnen duizenden verkeersbor den, wat de politie van de stad voor schier onoverkomelijke moeilijkhe den plaatst. In een deel van de stad zijn 5.000 borden met een gewicht van in to taal zes ton. uit de grond gerukt en meegenomen. Dit komt de stad op rond 75.000 dollar te staan. Men meent dat de borden als schroot worden verkocht. VRIEZENVEEN. De 16-jarige B. Neurink uit Geesteren is toen hij plotseling met zijn bromfiets de rijksweg te Vriezenveen overstak, door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Bedankt echter voor deze kandidatuur DEN HAAG, 14-12. Hoewel aan vankelijk door het (versterkt) cen traal comité van de AR-partij nie, op de advieslijst geplaatst, is oud minister Smallenbroek door de AR- kiesverenigingen voor de komende verkiezingen op de AR-kandidaten- lijst geplaatst op een niet direct ver kiesbare (18e) plaats. „Gelet op het resultaat van de stemmingen" heeft de heer Smallenbroek evenwel ge meend geen plaats op de kandida tenlijst te moeten aanvaarden. Als eerste" op deze kandidatenlijst is geplaatst minister Biesheuvel, het geen inhoudt dat hij voor de A.R.P. landelijk lijsttrekker zal worden bij de komende verkiezingen. Aan de samenstelling van de kandidaten lijst hebben meer dan 800 kiesver enigingen deelgenomen. Hierop staan op een wel verkiesbare plaats de thans zittende AR-kanierledcn (mei uitzondering van mej. Rutgers en prof. mr. Versteeg) en prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst, thans minister van onderwijs en wetenschappen. zit ten name van de stichting binnen en van diverse zijden wordt de fondsenwerving met afzonderlijke acties odersteund. Zo wordt aan een en hogescholen een geldinzameling onder hoogleraren en studenten voor bereid. Ook middelbare scholieren hebben aan de oproep van de stich ting gehoor gegeven: in het Rijn lands lyceum te Wassenaar zal op zaterdag 17 december de gehele dag fancy fair worden gehouden, waar voor elke leerling een voorwerp af gestaan heeft en een tweede zelf ge maakt heeft. Er is een erecomité ge vormd onder voorzitterschap van de Italiaanse ambassadeur in Neder land. Aan de opbrengst van de fancy fair, die met een tentoonstelling, ca baret, muziek en een modeshow nog attractiever is gemaakt, zal in over leg met de stichting een nuttige be stemming worden gegeven. ADVERTENTIE U gaat goed én voordelig gekleed als U uw geld in De Magneet besteedt! V NIEU WERKF.RK telefoon (01114) 265 BRU1NISSE telefoon (01113) 470 Overal Ie ontbieden! Dit nummer bestaat uit 14 pagina's «COCOOÖOOÖOC3CCOOCOCOCOOO a Veel is in de maneschijn fi O der herinnering schoner dan a x in het zonlicht der werkelijk- 5ÖCCOO&5606ÖCCOSO»CCCOCa Rustig weer Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist; morgen overdag half tot zwaar be wolkt met later kans op enige neer slag; zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid en dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 12.21, onder 20.51. Eerste kwartier: 19 dec. te 22.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 dec. 5.49 v.m. 18.18 n.m. BROUWERSHAVEN 16 dec. 5.38 v.m. 17.58 n.m. Doodtij: 22 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land b tijde lijk onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Een fron tale neerslagzone, die gisteren de Ierse zee bereikte is vannacht nog maar enkele honderden km. naar het oosten opgeschoven. Vanmorgen reikte de neerslag tot de omgeving van Londen. Vermoedelijk komt er zuidwestelijk van Engeland een sto ring tot ontwikkeling die morgen de Kanaal-zone bereikt. Daarbij kom: de neerslagzone in de nanacht zo dicht bij ons land, dat er morgen overdag enige neerslag verwacht kan worden. Vanavond en vannacht zal op de meeste plaatsen weer lichte vorst voorkomen. Morgen, als de zachtere lucht achter het koufront verder terrein wint, treedt een tem peratuurstijging in. DEN IIAAG, 14-12, Onder grote belangstelling, met name ook van jengeren, is woensdagmiddag in de Tweede Kamer het debat begonnen over het pakket belastingmaatrege len zoals dat door het kabinet-Cals is ingediend, maax waarin door het kabinet-Zfjlstra een aantal nogal in grijpende wijzigingen is aangebracht Voor dit debat is ook heden, don derdag, uitgetrokken. Het pakket nieuwe belastingmaatregelen omvat achtereenvolgens de wetsontwerpen tot verhoging van omzetbelasting, tot verhoging van de accijns op ben zine en gasolie, tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting, tot uitstel van de verlaging van de inkomstenbe lasting en van de loonbelasting, tct belastingverlaging van ongehuwden van 40 tot 65 jaar. tot wijziging van de wet op het rijkswegenfonds en tot wijziging van de huurwet. De heer Kieft (AR) stelde zich in het algemeen positief op tegenover de regeringsvoorstellen. Hij hoopte dat deze door de Kamer zullen wor den aanvaard, daar andere de rege ring vleugellam zou worden gemaakt Een reden temeer achtte hij het feit dat bij de Kamer door geen der par tijen bij het debat over de regerings verklaring een motie van afkeuring werd ingediend. De socialistische afgevaardigde Peschar zei minder sombere ver wachtingen te koesteren dan alge meen het geval is. Naar zijn mening is een deflatoir beleid ongewenst aangezien het hoogtepunt van de ontspanning voorbij is. De situatie van de betalingsbalans is minder ongunstig. De belastingverzwaring zal z.i. ernstige gevaren voor de werkgelegenheid met zich brengen. De toenemende werkloosheid vond hij een zorgelijke, griezelige zaak*-- Dat ook echter de minister van fi nanciën de mogelijkheid van een verschuivende conjuncturele situatie voor ogen staat blijkt volgens deze afgevaardigde uit diens mededeling dat conjuncturele verschuivingen tot vervroeging van de belasting verlaging zouden kunnen leiden. De Partij van de Arbeid zal de af remmende maatregelen niet kunnen steunen en dus tegen de wetsont werpen tot uitstel van de belasting verlaging en vervroeging van de om zetbelasting stemmen, zo vervolgde de heer Peschar. De CH-afgevaardigde Scholtcn stelde zich nogal kritisch op tegen over het geheel van de voorgestelde belastingmaatregelen. Er zijn, zo hield hij de regering voor, meer dan voldoende bezwaren om tegen het voorgenomen uitstel van de belas tingverlaging te stemmen. „Eventu ele aanvaarding van die voorstellen zal mijn fractie bijzonder veel moei te kosten", zo benadrukte hij. De heer Scholten, die zei dat de komende vervroegd te houden ver kiezingen als een schaduw boven dit debat hangen, vroeg minister Zijlstra naar concrete resultaten van het on derzoek naar bezuinigingsmogelijk heden op overheidsuitgaven. Hij her haalde. dat bezuiniging van die uit gaven geboden is. De heer Joelces (VVD) sprak aller eerst over de verlenging van de tij delijke verhoging van de vennoot schapsbelasting. Hoewel hij tal van bezwaren hiertegen aanvoerde zal hij zich toch bij het regeringsvoor stel neerleggen. Eenzelfde houding nam hij aan ten opzichte van hel uitstel van de huurverhoging. Ge zien het belang hiervan voor de eco nomie als geheel zal men zich er niet tegen kunnen verzetten, zo zei hij. De heer Portheine (VVD) noemde hef een pijnlijke.zaak. dat de verho ging der indirecte belastingen niet Het artiestenpaar Fiet en Frans Koster komt in januari met een geheel nieuw kabarelprogramma onder de titel „Tussen tafel en bed". De Kosters, die drie jaar lang in min of meer intieme sfeer in hun eigen café-chantanl ge werkt hebben, bereiden zich al enige tijd in alle rust voor op een toneel programma, waarmee zij in 1967 op tournee gaan. Jn het ensemble is de jonge kabaretier Dick Eichenberger opgenomen. Enrico Neckheim tekende voor de muzikale vormgeving van het nieuwe programma. De pianobege leiding is in handen van Henk Alkema. wordt gebruikt voor verlaging der direkte belastingen. De heer Notenboom (KVP) kon in zijn betoog meermalen verwijzen naar wat andere sprekers hadden betoogd en ook naar de standpunten van zijn fractie die veertien dagen geleden tijdens het debat over de regeringsverklaring door de heer Schmelzer naar voren waren ge bracht. Hij keerde zich tegen hel amendement van de heer Portheine dat de ingang van ongehuwdentarief en belastingverlaging wil ontkoppe len. T.a.v. de leeftijdsgrens wilde hij het antwoord van de minister afwachten. Met betrekking tol de vennoot schapsbelasting zag hij wel gevaren van structurele aard, zijn vertrou wen in de minister van financiën gaf echter ook hier de doorslag om zich positief op te stellen. Daders roofoverval Dordrecht gepakt DORDRECHT, 14-12. De roofover val die zaterdagavond 1 oktober is gepleegd op het bejaarde echtpaar A. Romeijn in de Hallinqlaan te Dordrecht, is opgelost. De Dordtse recherche heeft in samenwerking met de politie in Ede, drie in d'c plaats wonende jongemannen van hun bed gelicht. Het zijn de loodgie ter F. C- (22), de automonteur R. F. M. van D. (19) en de loswerkman P. M. (21). Het bleek dat dit drietal, be halve de roofoverval in Dordrecht, niet minder dan 40 inbraken ni Arn hem en omgeving heeft gepleegd. Ernstig autobiisongeluk QUITO (Ecuador), 14-12. Bij een botsing tussen een bus en een vracht auto, die zich woensdag 45 km. ten zuiden van QQuito heeft voorgedaan, zijn 14 mensen om het leven geko men en velen gewond. In de kunsthandel „Troutzerte" te Westdorpe (Zeeuws Vlaanderen) wordt van 17 december tot 14 januari a.s. een tentoonstelling gehouden van schil derijen van de Zeeuwse schilder Geert Fastenhout uit Philippine. Op de foto een werk van deze jonge kunstenaar: Circusmensen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1