DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOTA'S VAN MINISTER ZIJLSTRA AAN TWEEDE KAMER Onder Friese bodem 200 miljard m3 gas Wateroverlast in Bergen en de Gelderse vallei neemt toe Tekort aan rund- en kalfsvlees in 1970? Chirurgen scheiden Siamese tweeling Vraag naar appels wordt thans groter Hongersnood op Soembawa Rassenincidenten Het geschenk voor prinses Margriet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 december 1966 123ste jaargang Nr. 1970S» WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijn! maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave- dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent 'Al.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Actie Lionsclub voor getroffen Italië Stijging Rijksuitgaven binnen verantwoorde perken houden" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 12-12. De regering zal de begroting 1967 nog eens zorg vuldig en kritisch bekijken, er krachtig naar streven eventuele overschrijdingen te compenseren en in het bijzonder aandacht schenken vooraJ met het oog op de begroting 1968 - aan het probleem, hoe de stij ging van de rijksuitgaven binnen verantwoorde perken kan worden gehouden. Dit zegt minister Zijlstra in de no ta inzake het uitstel van de verla ging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting tot 1 juli 1967 welke hij met een viertal andere nota's bii de Tweede Kamer heeft ingediend. Deze vier andere nota's hebben be trekking op de belastingverlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar per 1 juli 1967, op de verlenging mei één jaar van het 47e punt van de vennootschapsbelasting, op de hef fing van 20 opcenten op de omzet belasting per 1 juli 1967 en op de verhoging van de accijns op benzine en gasolie per 1 januari 1967. Zorgelijk De bewindsman vestigt er de aan dacht op dat de feitelijke externe positie van ons land zorgelijk is en geen ruimte laat voor een inflatoire uitzetting van de bestedingen. De re gering houdt wel degelijk rekening met de verdere otwikkeling van de arbeidsmarkt. Op het ogenblik werkt volgens minister Zijlstra in verschil lende sectoren zeer duidelijk een monetaire rem, terwijl moet worden verwacht dat zulks in 1967 in gelijke of versterkte mate hefc geval zal zijn. De minister herinnert er aan dal in de regeringsverklax-ing duidelijk is uiteengezet welke nadelen een te 125-jarige wil scheiden HATTIESBURG, 12-12. Sylvester Magee uit Hattiesburg in de Ameri kaanse staat Mississippi, die 125 jaar oud zou zijn, heeft echtscheiding aangevraagd. Magee zegt dat zijn vrouw Mary hem in 1953 verlaten heeft, maar dat hij nog steeds van haar houdt. Hij kreeg een dochter bij haar toen hij 109 was. Mary zou niet terug naar hem willen, hoewel hij haar nodig heeft „in verband met zijn gezond heid". Magee, een neger, vierde op 29 mei zijn 125ste verjaardag. Zijn geboor tedatum is niet precies meer te ach terhalen. Plaatselijke hisorici menen echter dat hij in 1841 in Noord-Ca- rolina geboren is en later verkocht aan een eigenaar van een plantage in Mississippi. Magee zegt zelf dat hij vrij werd toen hij dienst had geno men in het leger van de noordelijken ten tijde van de Amerikaanse bur geroorlog en tweemaal gewond was geraakt. Amerika steunt in V.N. Brits voorstel inzake sancties tegen Rhodesië NEW YORK, 12-12. De Verenigde Staten hebben tijdens het maandag voortgezette debat in de Veiligheids raad over Rhodesië steun toegezegd aan het Britse verzoek om verplich te sancties tegen de regering van premier Smith toe te passen. Vast besloten en onmiddellijk haandelen zou naar de mening van de Ameri kaanse afgevaardigde, Goldberg, het gevaar verminderen. Hij zei, dat de Verenigde Staten het bewind van Smith, dat hij onwettig noemde, niet zullen erkennen. eenzijdige werking van dit monetai re instrument bij het in de hand houden van het totaal der bestedin gen heeft. In het bijzonder de inves teringen van de gemeenten en, wat de bedrijfstakken betreft, de bouw nijverheid hebben hiervan te lijden. Door verlegging van het accent naar het budgettaire instrument, zoals de regering voorstaat, kan een betere spreiding en een evenwichtiger ont wikkeling in de verschillende sec toren worden bevorderd, ook wat de werkgelegenheid betreft. De be windsman is voornemens om, bij uit stel van de verlaging een deel van de op de voorinschrijfrekening van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ten behoeve van het rijk gereser veerde bedragen vrij te geven onder voorwaarde dat dit deel ter beschik king van de gemeenten wordt ge steld. Daarnaast is een gezonder budgettair uitgangspunt noodzake lijk om, irvdien de verdere ontwik keling van de werkloosheid daartoe aanleiding mocht geven, een gericht werkgelegenheidsbeleid op financi eel gezonde basis tot uitvoering te kunnen brengen. LEEUWARDEN, 12-12. Onder het vasteland van Friesland bevindt zich minstens 200 miljard kubieke meter aardgas. Dit heeft oud-minister drs. J. M. tien Uyl zaterdag in Leeuwar den gezegd in een bijeenkomst van de P.v.d.A. Dit cijfer wijkt nogal af van wat tot nu tce bekend was. ,,Als het kabinet-Cals niet was ge vallen had ik al concessies verleend voor exploitatie", aldus de heer den Uyl. ,,Ht lag in mijn voornmen. om behalve de N.A.M. nog een of meer maatschappijen een concessie te verlenen. Dan hadden ze gauw kun nen beginnen met de voorbereiding van de winning, hetgeen de werkge legenheid in Friesland ten goede ge komen was. Ik had deze concessies willen verbinden aan die voor ex ploratie van het continentaal plat. Maar dat is er allemaal bij geble ven", aldus drs. den Uyl. Hij ver weet de nieuwe premier, dr. Zijlstra, dat deze zijn plannen en voorwaar den niet onmiddellijk had overge nomen en in een algemene maatre gel van bestuur neergelegd. Nu hij dit - alles nog' eens wil bekijken, wordt de exploitatie van het gas in Friesland onnodig uitgesteld, zei hij. ADVERTENTIE Bovendien bestaat nu de kans dat niet het maximum aan vergoedingen aan de Nederlandse staat ten goede komt, omdat dr. Zijlstra „een zach tere onderhandelaar met de olie maatschappijen" zal blijken te zijn. HILVERSUM, Dinsdagavond zal de K.R.O.-i.v. het programma „Bokken en Schapen'' op de buis brengen. Hei is een programma over hardnekkige ne gatieve oordelen en vooroordelen. Op de foto de medewerkenden v.l.n.r Jasperina de Jong, Silvia de Leur, Gerard Cox en Paul Deen. Overstromingen in België houden aan WARMTE KANS OP KOIT GEHEEL VOORBIJ. 't Kan vriezen, 't kan dooien, Maar op BP Warmte kunt U altijd rekenen, Want U bent een gewaardeerde klant, geen nummer in een kaartenbak. Bel 01110-2191 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS BERGEN, 12-12. De overlast van het stjjgende Maaswater neemt in de uitgestrekte gemeente Bergen van uur tot uur toe. Steeds meer terrei nen en wegen werden overstroomd. Verwacht wordt dat heden (dinsdag) in de loep van de dag de verbin dingsweg tussen de rijksweg Venlo- Njjmegen en de oude woonkern Ber gen, waar het gemeentehuis staat, onder water komt te staan. Aan de gemeenteraad van Bergen is voorgesteld het kantoor van de loods van gemeentewerken, gelegen op het industrieterrein in Nieuw Bergen, aan te wijzen als noodse- cretarie en als huis der gemeente, bedoeld in artikel 131 van het bur gerlijk wetboek, voor de tijd dat het gemeentehuis in de oude woonkern. Bergen wegens wateroverlast niet of slechts moeilijk bereikbaar is. In dit kantoor zullen dan ook huwelijken voltrokken kunnen worden. Over dit voorstel zal de raad dinsdag een besluit nemen. ZWARTEBROEK, 12-12. Het water in de benedenloop van het water schap van de Barneveldse beek is maandagmorgen aanzienlijk geste gen. Grote delen in dit gebied van de Gelderse vallei staan blank, door dat beken buiten hun oevers zijn ge treden,. als gevolg van de overvloe dige regenval tijdens het afgelopen weekeinde. In Zwartebroek en in de omgeving van Terschuur en Hoeve laken, Barneveld, Voorthuizen, Ach terveld en Scherpenzeel staan wei landen blank en zijn wegen onder water gelopen. Hier en daar staat het water 20 cm. boven het wegdek. UTRECHT, 12-12. Volgens heel voorzichtige berekeningen en ramin gen van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (O.E.S.O.) zal er in 1970 op de wereldmarkt een tekort zijn van tussen de 60.000 en 230.000 ton rund en kalfvlees. Met andere woorden, het produk- tie-overschot in de zogenaamde der de landen zal ongeveer 60.000 a 230.000 ton te klein zijn om de in- voerbehoefte van de O.E.S.O.-landen volledig te kunnen dekken. Naast het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, is de E.E.G. SYDUEY. Begeleid door een „Armada" van kleine bootjes komt de Gypsy Moth IV" de haven binnen na de langste tocht ooit door een een-mans zeil bootje gemaakt. Aan het roer van de Gypsy Moth IV staat de 65-jarige Francis Chichester die 107 dagen geleden uit Plymouth (Engeland) vertrok. de grootste importeur van rund- en kalfvlees. In een nota over de stu die van de O.E.S.O. van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees wordt gezegd, dat voor de E.E.G. in 1970 rekening wordt gehouden met een niet veel hogere invoerbehoefte dan in 1965 bij een veel hogere produk- tie en consumptie. Van de afzonderlijke E.E.G.-lan- den is Italië momenteel verreweg de grootste importeur. Men verwacht, d?t dit zo zaïl blijven. De voor Italië in 1970 verwachte produktie haalt niet het niveau van 1961 en 1962, maar de consumptie zal in dat jaar waarschijnlijk ongekend hoog zijn. West-Duitsland volgt Italië als tweede grote importeur. De con sumptie heeft zich in dat land na 1963 eerder hersteld dan de produk tie, maar de verwachting is dat de produktiestijging de consumptiestij ging tegen 1970 al weer een eind heeft ingehaald. Verder ziet het er naar uit dat België en Luxemburg importeurs zullen blijven, dat de rund- en lcalfvleespositie in Neder land in 1970 ongeveer in evenwicht zal zijn en dat in Frankrijk weereen zeker overschotniveau zal ontstaan, zij het dan minder hoog als in 1961 en 1962 PHILADELPHIA. 13-12. In het St. Christopher kinderziekenhuis in Philadelphia heeft een ploeg van 16 chirurgen maandag twee meisjes van 20 dagen oud gescheiden, die met borst en buik waren vergroeid. Een van de tweeling is kort na de ope ratie, die zeven uur heeft geduurd aan een hartafwijking gestorven. De ander maakt, het goed. De landbouwers kampen met grote moeilijkheden doordat de wegen on begaanbaar zijn. Enkele boerderijen zijn door het water ingesloten. Het waterschap van de Barneveldse beek acht het nog geen noodtoestand. Het water is daar wel eens hoger geweest België BRUSSEL, 12-12. De overstromin gen in België houden aan. Zowel in Vlaanderen als in Wallonië staan uitgestrekte streken langs de rivie ren de Schelde en de Leye, en de Maas en Sambre onder water. Zelfs de weerman van de Vlaamse televi sie riep maandagavond, toen hij nieuwe regenval voor de komende 24 uur moest aankondigen: Stop re gen, hou op. Toch is ondanks de nieuwe zwaie x-egenval van maandag de toestand nergens werkelijk kritiek geworden. Wel vreest men met name in de om geving van Gent het springtij van dinsdag en woensdag .In het stroom gebied van de Maas bij Luik is' de toestand ernstig doch niet kritiek. De Belgische boerenbond heeft t maandag een communiqué uitgege ven, waarin de overstromingen ge weten worden aan gebrek aan on derhoud van de dijken en waterlopen en het ontbreken van een gecoördi- naerd waterbeleid in België. KOUDER Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, waarvan sommige met natte sneeuw; matige, aan de kust af en toe krachtige, wind in hoofdzaak tussen noordwest en noord; kouder dan vandaag. 14 dec Zon op 8.40, onder 16,28. Maan op 10.21, onder 18.21. 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 11.56, onder 19.36. Eerste kwartier: 19 dec. te 22.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 dec. 15 dec. 4.34 v.m. 5.10 v.m. 16.52 n.m. 17.36 n.m. Prijzen trekken aan DEN HAAG, 13-12. De vraag naar appelen is laatste tijd groter ge werden. Gedurende het afgelopen najaar stond de prijs geruime tijd onder druk door het vrij grote aan bod en dc kleine exportvraag. Thans Is het aanbod ever het algemeen minder geworden en de exportvraag toegenomen. Dit had tot gevolg dat de prijzen zijn aangetrokken. Goede kwaliteiten golden Delici ous, die op de veilingen vele weken aichtereen werden" verkocht tegen prijzen van 35 tot 45 cent per kg, doen nu voor de grote maten tussen 50 en 55 cent. Goudreinette, die rond 30 cent per kg noteerde, is gestegen tot rond 40 cent en Jonathan, waar voor een prijs werd betaald van pi. m. 25 cent per kg voor de beste kwaliteit,» is gestegen tot 30 a 35 ct. Cox Oranje Pippin is reeds enige tijd goed gevraagd. De klasse I lew. grote maat is opgelopen tot 60 a 70 ct. per kg. De grootste aanvoeren van Cox's Orange Pippin zijn er op DJAKARTA, 12-12. Op het Indo nesische eiland Soembawa zijn 100 mensen van honger omgekomen. «De hongersnood is veroorzaakt door een langdurige droogteperiode, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Twee kinderen hij aanrijding omgekomen DONGEN, 12-12. In de Eindho- vensestraat in Dongen is maandag morgen een verkeersongeluk ge beurd. dat aan de vierjarige Cor nelia van Dongen en haar driejarig zusje Johanna uit die plaats het le ven heeft gekost. De moeder van de meisjes liep ernstige verwondingen op. De bestuurder van een bestelauto uit Oosterhout zag in de Eindhoven- sestraat de moeder en haar twee kinderen plotseling de weg overste ken. Een poging van de bestuurder het drietal te ontwijken had geen succes. De vierjarige Cornelia van Dongen werd bij de aanrijding op slag gedood. Haar moeder en haar driejarig zusje Johanna werden ern stig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Tilburg, waar Johan na aan haar verwondingen bezweek. Voor het loven van de moeder wordt gevreesd. Het gezin van Dongen tel de vier kinderen van resp. vijf. vier, drie en 1 jaar oud. het ogenblik bij de fruitfeilingen in Zwaag en Kampen. Het aanbod van Golden Delicious is het grootst bij de veiling in Goes en de grootste aanvoeren van Jonathan en Goud reinette zijn bij de fruitveilingen in Utrecht en Geldermalsen. De export van appelen is in hoofdzaak gericht op West-Duitsland. Volgens de cij fers van het uitvoercontröleb ureau voor tuinbouwprodukten bedroeg de export van handappelen in de week van 28 nov. tot 3 dec. 1623 ton. Hier van ging 1038 ton naar West-Duits land. Naar België en Luxemburg werd 183 ton verladen (in hoofdzaak Jonathan) en naar Frankrijk 399 ton (hoofdzakelijk Goudreinette). De vraag van Belgische zijde naar Nederlandse appelen wordt op het ogenblik groter. „Volkswagen" stopt produktie 17 dagen WOLFSBURG. 12-12. President Nordhoff van Volkswagen heeft maandag bekend gemaakt dat bij de vijf fabrieken van de maatschappij alsmede in de fabriek van Auto- Union in Ingolstadt in het eerste kwartaal van 1967 gedurende zeven tien dagen niet zal worden gewerkt. In januari zal de produktie vijf da gen worden stopgezet en in februari en maart zes dagen. De economische ontwikkeling laat het Volkswagen concern geen andere keus, aldxis Nordhoff. Er zullen ongeveer 100.000 Volkswagens minder worden gepro duceerd dan normaal. BROUWERSHAVEN 14 dec. 4.17 v.m. 16.30 n.m. 15 dec. 4.56 v.m. 17.15 n.m. Springtij: 14 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-12. Het K.N.M.I .deelt mede: Het centrum van een diepe depressie kwam gistermiddag boven on sland aan en verplaatste zich van nacht naar de provincie Friesland. De luchtdruk bedraagt ongeveer 975 mb. Boven de Noordzee, juist ten noorden van de Waddeneilanden, stormt het en valt er langdurig sneeuw. In ons land veroorzaakt de depressie daarentegen veel x*egen. Tot vanmoi-gen 7 uur viel plaatse lijk bijna 30 mm. De depressie vult nu langzaam op en verwijdert zich. langzaam naar het oosten. Morgen stroomt koudere lucht bin nen van de Noordzee, die via een omweg uit Denemarken komt. Hiex*- in zullen nog buien voox'komen waar van sommige met natte sneeuw. Portugese politiek: misdaad tegen mensheid NEW YORK, 12-12. De algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft maandag met 70 stemmen tegen 13 bij '22 onthoudingen een re solutie aangenomen waarin wordt aanbevolen dat de Veiligheidsraad verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Portugal en econo mische boycot van dat land voor al le landen verplicht stelt. In de reso lutie, die door Afrikaanse en Aziati sche landen was ingediend en die eerder was goedgekeurd door de be- heei'schapscommissie, wordt de Por tugese politiek in de Afrikaanse ge bieden een „misdaad tegen cle mens heid" genoemd. WADESBORO (Noord Carolina), 12-12. Zaterdagavond is de auto var een Amerikaanse neger-militair, die met een Duitse getrouwd is, voor het huis van de oudex-s van de militair te Wadesboi'o door een bom vernield. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Aan de andex*e kant zijn drie aulo's van blanken in de negerwijk van Wadesboro beschoten. DEN HAAG, 12 december. Het comité „Verlanglijst Bruidspaar" ontvafngt thans ongeveer 500 giften per dag, bestemd als bijdrage voor het huwelijksgeschenk voor prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Het ligt in de bedoeling van het comité alle giften te boekstaven in een naam-boek, dat t.z.t. aan het jonge paar zal worden aan geboden. Dit wordt een losbladig register, waarin dc namen van dc gevers zullen worden vermeld met daarbij adres en woonplaats. Het zal daarbij geen verschil maken, of men nu een gulden dan wel een veelvoud daarvan geschenken heeft. Ook de wensen, die dc giften vergezellen, zullen in het album worden vermeld. Op giro-nummer 88.55 ten name van „Verlanglijst Bruidspaar" te Arnhem, worden thans ook giften van bedrijven ontvangen. Inmiddels is ook een Surinaams geschenk toegezegd. „Suriname zal een aardig brok van dc verlanglijst voor zjjn rekening nemen", zo is namens het comité meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1