MACAO abletten komt clo ótrci\ De wintervuurpijl en de schroefpalm Schakelen of automatisch? Firma W. Gilijamse Zes gezinnen dakloos door brand BLIK DOOR HET WEREIJ) DODELIJKE ONGELUKKEN AMERSFOORT. De 60-jarige me vrouw M. A. van der Heuvel-van der Hengel uit Hoogland is zater dagavond op de Liendertseweg in Amersfoort door een personenauto aangereden. In het ziekenhuis Lich tenberg in Amersfoort is de vrouw nog dezelfde avond aan de verwon dingen bezweken. De automobilist moet het ongeluk gemerkt hebben, maar is doorgereden. KLAZIENAVEEN. De 50-jarige W .de Groot uit Klazienaveen is za terdagavond door een voorbijgan ger dood langs de Veenhoeksweg gevonden. De heer de Groot lag bij zijn bromfiets. Uit het onderzoek is afgeleid, dat de heer de Groot met zijn bromfiets tegen een lantaarn paal is opgereden. Hij moet vrijwel op slag gedood zijn geweest. DEN" HAAG. De 53-jarige Th. P. van den Berg uit Loosduinen is za terdagavond op de Monsterseweg in Loosduinen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. VEGHEL. Zaterdagochtend is de 30-jarige W. J. Pruisen uit Kaats heuvel op de provinciale weg Eind- hoven-Nijmegen onder de gemeente Veghel verongelukt. Hij reed met zijn auto met zo'n grote kracht te gen een boom, dat de wagen in tweeën brak en één deel ervan in de sloot langs de weg terecht kwam. Vermoedelijk was de auto geslipt. De heer Pruisen was op slag dood. WIJK EN AALBURG. De 76-jari- ge G. Vos uit Wijk en Aalburg is om het leven gekomen, toen hij in de Kerkstraat in zijn woonplaats door een personenauto werd aangereden. De man was op slag dood. DEN HAAG. Naar de leger voor lichtingsdienst meedeelt, heeft sectie, uitgevoerd op het stoffelijk overschot van de zaterdag 3 december plotse ling overleden wachtmeester B. G. Teunissen uit Wijnbergen, uitgewe zen dat hij hoogstwaarschijnlijk aan koolmonoxy de-vergif li ging is over leden. SASSENHEIM. Zondagavond is de 34-jarige heer C. J. van Urgert uit Den Haag bij het oversteken van de door Sassenheim lopende rijksweg door een auto gegrepen en zwaar ge wond. Het slachtoffer is later in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. FLEUR IN DE HUISKAMER Welke huisvrouw is niet gesteld op een bloeiende plant in de tijd dat buiten alles dor en kaal is? Daarom even uw aandacht roor de winter vuurpijl. Deze plant behoort tot de vaste kamerbewoners. Soms wordt zü in de zomermaanden aangeschaft in droge toestand. In september is de bol al opgepot in een mengsel van bladaarde met wat zand en oude mest. waarbij men een deel boven aarde laat uitsteken, die ste vig wordt aangedrukt. Voorlopig wordt geen water ge geven, pas als het biad zich ontwik kelt geven we steeds meer water. Daarna wordt de plant op een zonnig en licht plekje geplaatst en naar ge lang zfj warmer staat zal zij in de cember of januari bloeien. Om in bloei te komen heeft zij echter niet bepaald warmte nodig, zij zal zich goed kunnen ontwikkelen bij een temperatuur van ongeveer 50 a 55 graden F. De bloei bestaat uit een lange stengel, bezet met buisvormige rose bloempjes, in vorm gelijkend op de gewone vuurpijl. Na de bloei Is zij uitgebloeid dan volgt de groeitfjd. In deze tijd moeten we ge regeld vloei- of kunstmest blijven geven om een krachtige bol te be houden. Tegen de zomer zullen de bladeren afsterven, in tegenstelling met de meeste planten, die juist te gen de winter haar bladeren ver liezen. Zij rust echter gedurende de zo mermaanden en in die tijd geven we geen water en geen mest meer tot nieuwe groei wordt waargeno men, dat is in ongeveer augustus of september. Dan moet de bol uit de pot genomen en de oude aarde van de wortels worden geschud en pot ten we hem opnieuw op in boven genoemd grondmengsel. Verplanten mag echter niet geschieden, voor we werkelijk nieuwe groei waarnemen. De bol vermenigvuldigt door vor ming van jonge bolletjes, die we rustig laten doorgroeien waardoor we op de duur een zware plant zul len krijgen, die vele bloemen zal voortbrengen. Als de bolletjes 2 tot 3 jaar zijn, zullen ze kunnen bloeien. De schroefpalm De rose wintervuurpijl en de groe ne schroefpalm bereiken in onze huiskamer een mooi kleureffect. De chroefpalm is een plant met sierlijke donkergroene bladerenmet witachtige strepen of randen, waar langs zich stekels bevinden. Het is een sterke plant, zij stelt weinig eisen en is tevreden met een tem peratuur van 55 a GO gr. F., maar heeft wel graag een lichte stand plaats. 's Zomers gaarne veel water en eens in de veertien dagen kunst mest; 's winters een vochtige atmos feer, hetgeen we kunnen bereiken met een stomend keteltje op de ka chel of een bakje water aan de ver warming of door de pot op een om gekeerd schoteltje te zetten, dat in een bakje water rust. Eens in de twee jaren verpotten in een mengsel van drie delen blad- aarde. één deel kleizodengrond en één deel zand, waarbij een goede drainage van zeer veel belang is, dus voldoende potscherven op de bo dem van de pot. Op de duur ontstaan er in de ok sels van de bladeren jonge uitlopers, die later met een scherp mesje van de moederplant kunnen worden af gesneden en in kleine potjes gezet, die worden gevuld met bovenge noemd grondmengsel en daarna in het volle licht worden geplaatst. De wonden op de moederplant die nen teneinde rotting te voorkomen, te worden bestrooid met houtskool poeder. Aldus behandeld zal men menig jaartje plezier hebben van deze mooie palm. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelharnis (wijk- gem. in wording): kand. H. D. Hoog straten, Utrecht. Bedankt voor Kloetinge: H. Be- lier, Maasdijk; voor Groot-Ammers: L. Blok, Ridderkerk. Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Woensdag 14 de cember, 7.30 uur bijbe,llezing (dr. Karens). Vrijdag 16 december, 3 uur, huwelijksbevestiging (dr. KarensL ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000 automatisch? Dan kiest u even, onderweg! Dan zet u de selectiehan- del op „Stadsverkeer/Bergland" of op „Buitenweg" en u rijdt alleen met gas. OF u gebruikt die selectie- handel als gewone schakelpook. Ongelofelijk ver nuftig! Past weer helemaal bij Simca. Waarom niet een échte auto, een comfortabele 4-deurs Simca 1000 automatisch voor een kleine prijs en hoge inruilwaarde! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 AUTOMATISCH VANAF f 6095,— SIMCA WA¥ NEDERLAND N.V.- Mfifi 11 Lange Reke 2 - Tel. (01116) 370 - Renesse door To Dorssen-van Loon De Portugezen hebben nu ook kennis gemaakt niet de rode garde in hun kleine kolonie Macao voor de Chinese kust. Terwijl Chinese oorlogsschepen voor de kust ope reerden en op het vasteland tegen over de kolonie Chinese troepen ma noeuvres hielden, sloegen rode gar disten in officiële gebouwen de in boedel kort en klein. De machteloze Portugezen ontsloe gen de politiecommissaris die nog iets tegen deze terreur ondernam. En voor het overige bereiden ze zich kennelijk voor op het moment dat Mao hen verjaagt. De Portugezen weten dat ze hun kolonie slechts zo lang bezitten als het Peking goeddunkt. Het eiland is zeker voor een klein land aan de an dere kant van de wereldbol totaal oriverdedigbaar. Zelf opgeven is te gen de Portugese principes. En dus wacht men op het wegjagen. Vier a vijf kopjes koffie iedere dag ENSCHEDE. 9-12. De volwassen Nederlander drinkt gemiddeld 4 5 kopjes koffie per dag en maakt zo per jaar 5 kilogram koffie op. De laatste tien jaar is het koffiever- bruik in Nederland met 165 procent gestegen. Aldus de heer J. M. Slob, verkoopdirecteur van de firma Van der Plaats, bij de opening van de tentoonstelling „Koffie en thee - een eeuwenoud genot", in het rijks museum Twente te Enschedé. De tentoonstelling is reeds eerder dit jaar in Friesland te zien geweest. FINANCIEEL NIEUWS Nieuwe staatslening DEN HAAG, 10-12. Het ministerie van financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 7 pro cent staatslening, groot f 250 miljoen tegen een koers van 100 procent. Op de lening zal de eerste 10 jaren geen aflossing plaats vinden. Daarna dus te beginnen op 16 januari 1978, zal aflossing geschieden in 15 jaar lijkse termijnen en wel afwisselend 7 procent, 6 procent en 7 procent per jaar, zodat telkens in drie opeen volgende jaren 20 procent van de le ning wordt gedelgd. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 januari 1967 de coupons verschijnen jaarlijks op 16 januari. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op maandag 16 januari 1967. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zuilen worden afgegeven in stuk van f 1000,- en f 100.-, terwijl deelneming in de lening in de vonn van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste f 100.000,-. ADVERTENTIE a de echte Amerikaanse en beste ter wereld! 'n blijvende uitkomst! Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 13 DECEMBER. NED. I: Na Pipo volgt het journaal voor gehoorgestoorden en „Christus voor Allemanvan pater Luc Grol- lenberg. Het journaal en Vanavond uit Nieuwspoort" zorgen voor de ac tualiteiten, waarna de KRO ver volgt met „The Avengers'(de wre kers). De beide wrekers doen hun werk deze keer op een golfbaan. Na de spanning de ontspanning in de vorm van een documentair amuse mentsprogramma van Leo Akker mans, getiteld „Bokken en Schapen". In allerlei liedjes en gedichten wordt gesproken over de „scheiding" waar van ras, geloof, maatschappelijke welstand of wat dan ook de oorzaak zijn. De mens is geneigd altijd de bokken van de schapen te scheiden. Vandaar de titel van dit program ma. Na het laatste nieuws nog een beetje studeren met Teleac: de ver menigvuldigingsfactor bij de kern fysica. NED. II: De wekelijkse filmavond van de NTS begint met de tiende aflevering van de eindeloze avontu ren van Don Quichotte. Sancho Parza trekt ten strijde aan het hoofd van een troep wilde krijgsmannen. De hoofdfilm komt uit Polen. Het is „De Kunst om lief te hebben". Die kunst - men zou het ook de kunst van de zelfopoffering kunnen noemen - wordt in deze rolprent beoefend door een radioactrice. Een vrouw, die door haar omgeving niet op de juiste waarde wordt geschat. Men verwijt haar een verkeerde houding in de oorlog te hebben aangenomen, ter wijl de werkelijkheid juist geheel anders ligt. De serie Levend Verle den" over hedendaagse verschij ningsvormen van de vroeg-christe- lijke kerken wordt vanavond beslo ten met een programma over Grie kenland. DINSDAG 13 DECEMBER. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 10.00 Nieuws10.01 Pipo10.05 Journaal voor gehoorgestoorden; 10.35 Chris tus voor alleman; 20.00 Journaal; 20.20 Vanavond in Nieuwspoort; 20.50 De wrekers; 21.40 Bokken en scha pen; 22.25 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Don Quichotte; 20.30 De kunst om lief te hebben; 22.05 Levend verleden; 22.40 Journaal. j VENSTER Propaganda Tot dusver heeft Mao daaraan geen behoefte gehad. Net als Hongkong was Macao nuttig voor de buiten landse handel, speciaal dan die waar luchtjes aan zitten. En door zijn speelholen, druk bezocht door toe risten en r\jke lieden uit Hongkong, was Macao een goede inkomsten bron voor Peking. Intussen echter begint China steeds meer vanuit Sjanghai zelf handel te drijven .Financiële kunst grepen worden uitgevoerd vanuit Hongkong en Macao zelf is nergens nuttig meer voor. Wat de Portuge zen nu meemaken is dat Macao nog even propagandistisch wordt ge bruikt met als sluitstuk dat Mao het inlijft en zijn onderdanen gelukkig maakt met het terughalen van een stuk China uit de klauwen van de kolonialisten. En in plaats van zelf tijdig op te geven wat toch niet behouden kan worden, helpt het koppige Portugal de Chinezen nog een beetje zoveel mogelijk propaganda te slaan uit deze situatie. Onzekerheid kenmerkt cafébedrijf UTRECHT, 10-12. Het cafébedrijf in Nederland wordt gekenmerkt door grote onzekerheid. Deze onze kerheid geldt in nog sterkere mate voor de toekomst. De horeca-sector is zeer gevoelig voor de veranderin gen in het patroon van de vrijetijds besteding als gevolg van de geste gen welvaart en demassa-motorise- ring. Dit is de mening van drs. G. H. Jansen uit Utrecht, die bezig is met een wetenschappelijke studie van het café in Nederland. Hij is ver bonden aan het sociologisch insti tuut van de rijksuniversiteit in Utrecht. Drs. Jansen hoopt te pvo- moveren op een proefschrift over dit onderwerp. President Soekamo is door de presidenten Nasser en Tito uitgeno digd voor bezoeken aan Egypte en Zuid-Slavië om de wereldsituatie te bespreken, zo heeft minister van buitenlandse zaken Malik meege deeld. Krachtens een nieuw contract zal Canada 900.000 ton tarwe aan China leveren, zo is vrijdag in Winnipeg bekend gemaakt. De tarwe zal tus sen januari en juni van het volgend jaar verscheept worden. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, gaat dinsdag naar Parijs waar hij deel zal nemen aan de bijeenkomsten van de assemblee van de West-Europese Unie en de ministerraad van de Navo. Hoge en regelmatige opbrengsten van goede kwaliteit, is het streven van iedere fruitteler. Daarbij speelt de bemesting een duidelijke rol. De oogst is nog niet geheel geruimd, toch dienen we reeds nu maatregelen te nemen voor het volgende seizoen. Zeker op de niet te lichte gronden. Uitspoeling van betekenis komt hier niet voor. Wel kunnen de bijtijds gestrooie voedingsstoffen zich beter in de grond verdelen, wat zeer be langrijk is. Eerst echter nagaan of alle drains goed werken, want „natte voeten" zijn bijzonder slecht. Ook al, omdat de opname van de voedingsstoffen dan moeilijker wordt. Hoeveel is nodig? Dit is afhankelijk van het grondonderzoek, de vruchtsoort, de groei in het afgelopen seizoen en de oogstverwachting voor het komende jaar. Enig houvast hierbij, meer ter gedachtenbepaling, geeft het vol gende. Stikstof bevordert de groei, ook die van het gras. Vooral bij een jo- ge grasmat moet men hieraan den ken, wil men voldoende schot in de bomen houden. Een bemesting met kalkammonsalpeter of magnesamon, naar 180-240 kg. zuivere stikstof per ha., is hier wenselijk. Ook de fos faatbemesting mag, vooral in jonge boomgaarden, niet uit het oog ver loren worden. Met 200-400 kg. van een fosfaatmeststof zit men meest al goed. Vruchtbaarheid, sortering en kwa liteit worden beïnvloed door de kali voeding. Men kan rekenen met 120- 200 kg. zuivere kali per ha. Op ri- vierklei zal men weieens tot 500 kg. en meer moeten gaan. Het chloor- arme produkt kiezen: patentkali op de lichtere grond, zwavelzure kali op de zware grondsoorten. Voor een goed evenwicht is veelal een aanvulling met magnesium noodzakelijk. Patentkali en magne samon helpen hierbij. Bij een echt tekort is een extra bemesting met 500-800 kg. kieseriet per ha. sterk aan te bevelen. Ook bij het gebruik waarin geen of weinig magnesium Ir. Knottnerus voorzitter van het Landbouwschap In de openbare bestuursvergade ring van het Landbouwschap is de heer ir. C. S. Knottnerus benoemd tot voorzitter van het Landbouw schap voor de periode van 1 januaii 1967 tot en met 30 april 1967. De heer Knottnerus volgt de heer drs. R. Zijlstra op, die het voorzitterschap bekleedt van 1 september 1966 tot en met 31 december 1966. Het bestuur benoemde de heren C. G. A. Mertens en S. van der Ploeg tot plaatsvervangend voorzitter voor de eerste vier maanden van 1967. VEGHEL, 10-12. In Veghel (N.B.) zijn zaterdagmorgen zes gezinnen dakloos geworden door brand. Door nog onbekende oorzaak is omstreeks half zeven brand ontdekt in een van de zes aaneengebouwde oude wonin gen in de Hezelaarstraat in Veghel. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het dak van de twee middelste woningen reeds één vuur zee. Een woning brandde geheel uit, de twee daaraan grenzende huizen liepen ernstige brandschade op en de overige drie huizen liepen zeer ernstige waterschade op. Slechts een deel van het huisraad kon worden gered. De bewoners, in totaal zestien personen, zijn tegen brandschade verzekerd. Nieuwe politieke groepering ingeschreven DEN HAAG, 10-12. De kiesraad heeft besloten om alsnog in het kies- register in te schrijven de „Nationale Federatie", die een verzoek om in geschreven te worden reeds op 22 november heeft ingediend. Deze nieuwe politieke groepering is wel geteld de 37e partij, die zich in het kiesregister heeft laten registreren. De Amsterdamse journalist S. F. Rodermond intussen heeft laten we ten dat hij zich eveneens verkies baar stelt, zy het dan dat hij - nu de inschrijvingstermijn officieel is verstreken - niet meer kan worden geregistreerd in het kiesregegister. Inslaande holbliksein richtte flinke schade aan BERGUM, 10-12. Met een dave rende knal heeft zieh vrijdagavond onder de rook van Leeuwarden een bolbliksem ontladen, waardoor grote schade is veroorzaakt in de dorpen Giekerk, Oenkerkr Oudkerk, Rood kerk en Moleneind. Over een af stand van zes bij. twee kilometer werden door de zware geluidstrillin gen honderden ruiten vernield. In tal van huizen viel het licht uit, sloe gen t.v.-toestellen kapot en raakte de telefoon onklaarOok trof het hemelvuur het dak van de kapitale boerderij van de heer A. van der Veen in Moleneind. Er ontstond brand die door de eigenaar snel kon worden bedwongen. In de schuur waar enkele tientallen koeien waren gestald werd een der beesten ge dood. De koe heeft waarschijnlijk uit een drinkbak gedronken op het moment dat deze door de inslag on der stroom kwam te staan. In het woongedeelte ontstond een grote ra vage. Het verschijnsel was tot op grote afstand te zien. Het ging gepaard met een hei-blauw licht .In alle hui zen rammelden deuren enramen en de meeste radio's en t.v.-toestellen gingen even uit. voorkomt, lette men op dit onder deel. Met de bemesting wordt de basis voor de nieuwe oogst gelegd. Niet zuinig daarmee zijn, ook niet over drijven. Zorgen voor evenwicht in de voeding van de hoorn enzorgen ook, door goede bodembehandeling, dat de meststoffen tot hun recht ko men. Mechanisatiecursussen te Schoondijke Voor de leergangen, die in januari en februari 1967 aan de landbouw- praktijkschool „Prins Willem" te Schoondijke gegeven zullen worden, is het volgende programma opge steld: Basiswerktuigen van het akker bouw- en gemengd bedrijf (ploeg, zaaimachine, kunstmeststrooier, poot -machine, maaibalk, precisiezaai- machine, rij en-dunner): 9 jan. t.m. 13 jan., 6 febr. t.m. 10 febr., 13 febr. t.m. 17 febr., en 20 febr. t.m. 24 fe bruari. Mechanisatie van de aardappel- en bietenteelt (pootmachine, aanaarders, rijenfrees, spuitmachine, aardappel rooier, precisiezaaimachine, rijen- dunner, bietenrooier: 16 jan. t.m. 20 januari. Maaidorsen en persen: 23 jan. t. m. 27 jan. en 30 jan. t.m. 3 februari. ADVERTENTIE OUDENBOSCH. Op een niet be veiligde overweg in de Moerdijkse straat bij Oudenbosch is de 73-ja- rige J. van Ginderen uit deze ge meente met zijn rijwiel tegen een trein van Tilburg naar Rotterdam gereden. De man was op slag dood. De trein had» 39 minuten vertraging. BUSSUM. In het Diaconessen zie kenhuis te Naarden is zondag over leden de 19-jarige K. J. Krop uit Zaandam, die vrijdagavond laat zwaar gewond raakte, toen de auto, waarin hij als passagier meereed, op rijksweg 1 tussen Naarden en Muiderberg, frontaal werd aangere den door een auto waarin enige Amerikaanse Mormonen-evangelis ten zaten. Hij zou vandaag 20 jaar worden. TILBURG. De 21-jarige ongehuw de timmerman J. van de Geval uit Tilburg is van een negen meter hoge steiger gevallen en was vrijwel op slag dood. De jongeman was bezig met 't stellen van een raamkozijn aan een flatgebouw aan de Ringbaan west in Tilburg. Vermoedelijk is dit kozijn door een rukwind los geraakt en heeft het in zijn val het slacht offer meegesleurd. OOSTELIJK FLEVOLAND. De 15-jarige W. A. Karremans is op de Swifterringweg van Oostelijk Flevo land van achteren door een bestel auto aangereden en gedood. PAPENDRECHT. Op de kruising Steenlaan in Papendrecht heeft zich een botsing voorgedaan tussen een VW-busje en een personenauto, waardoor één man werd gedood en drie anderen ernstig gewond. In haar slaapkamer hoorde ze hem avond aan avond naar boven gaan. Met langzame, zekere treden. Met doffe ogen staarde ze soms in het spaarzaam verlichte vertrek voor zich uit. Hij denkt hetzelfde als ik. Wc hebben beiden een zware zonde op ons geladen, maar ik meer dan hij, want ik ben getrouwd. Waarom kwam hij op die onzalige dag juist hierheen? Heet zoiets nu het nood lot? Maar hem mag ik niets verwij ten, het. is alles mijn schuld, omdat ik hem ertoe gedreven heb. Wat mankeerde me die avond? En is dit nu de straf, iedere dag die marte lende onzekerheid over Frans? Leeft hij nog? Met elke avond wordt de hoop kleiner, want als hij nog in le ven was, had ik immers al lang be richt gehad? Misschien is hij wel zo verminkt, dat men hem niet meer kan identificeren. Dikwijls lag ze uren lang wakker, op haar rug te staren naar de zol dering. Meestal trok ze, voor ze in bed stapte, het verduisteringsgor dijn omhoog, zodat het licht de vol gende morgen vrij binnen kon stro men. Soms had ze dan 's nachts het schijnsel van dc maan in haar ka mer. En dan piekerde ze: Wat kan ik doen om te weten te komen, wat er met mijn man aan de hand is? Bij het Roode Kruis bleef men op timistisch en doorgaans ging ze dan met nieuwe hoop weer terug naar huis. „Mevrouw Sornee, er zijn zo veel mogelijkheden, dat er nog geen enkele reden is om het ergste te vrezen. Best mogelijk, dat uw man krijgsgevangen gemaakt is. Dagelijks komen er krijgsgevangenen terug, gezond en wel. En ook uit Zeeland, nu de gevechten daar gestaakt zijn. Bovendien hebben wij bericht ge had over teruggetrokken nederland- se militairen in België. Tussen de Franse en Belgse soldaten bevinden zich nog tamelijk veel Nederlanders. Werkelijk, mevrouw Sornée, er is geen enkele reden Overdag ging het nog wel. Dan had ze haar bezigheden. Het grote huis moest schoon gehouden worden. Ze had maar één dag hulp voor het ruwe werk; de rest deed ze zelf. De wasserij was ook nog steeds niet ge weest, zodat ze ook wekelijks moest wassen. Om half elf schonk ze kof fie voor de mannen en 's middags zat Max tegenover haar aan tafel. Tot zolang ging het wel, maar ge lijk met het donker worden, kwam de angst op. Het was soms alsof haar keel dichtgesnoerd werd. Tus sen Max en haar werd niet veel meer gesproken. Hoogstens over de zaak en het werk. Samen met De Neef hield Max het bedrijf zo goed en zo kwaad als het kon draaiende. Gelukkig waren er grote voorraden hout. en ook een flink aantal pro- dukten. Maar als de drie busjes ge reed zouden zijn, lag het voor de hand, dat de carrosseriebouw voor lopig afgelopen zou zijn. Dat bete kende zeker ontslag voor twee of drie man. Max was wel zo nuchter om te begrijpen, dat een moeilijke tijd in aantocht was. Veel zou af hangen van het verloop van de oor log. Als de Duitsers het spoedig ver loren, zou alles misschien nog wel meevallen, maar dan moest het toch anders gaan als tot. nog toe. Voorlo pig boekten de Duitsers alleen maar suksessen. Ze zaten immers al half in Frankrijk, de Maginot-linie ten spijt. Op 30 juni, de verjaardag van Mientje Sornee, was er nog altijd niets bekend over Frans Somée. Een teruggekeerde luitenant, die in Zeeland had gevochten, meende zich een wachtmeester Sornée te herin neren en had dit medegedeeld aan het Roode Kruis van Hoogendijk. Doch het signalement klopte op geen stukken na, zodat men Mientje advi seerde er niet te veel waarde aan te hechten. Toch hield ze zich aan deze strohalm vast. Misschien was hij mee teruggetrokken naar Duin- kerlcen. Daar vandaan kwamen druppelsgewijs nog Nederlandse mi litairen terug, gezonden en gewon den. 's Middags waren haar ouders er, terwijl mevrouw Sornée vanuit Meerslo een felicitaite had verzon den. Dagelijks belde de directrice van het Tehuis haar op namens haar schoonmoeder om te informe ren, of er al iets bekend was over Frans; dagelijks moest ze hetzelfde antwoord geven. Mientje's besliste wens: geen druk te op mijn verjaardag, geen kado's en geen felicitaties, werd door ie dereen geëerbiedigd. Alleen had ze iets gehaald voor bij de thee. Juli begon en nog immer was er geen bericht over Frans Somée. Hij was nu de laatste vermiste in Hoo gendijk. De informatiepost was op geheven. Zodra er iets bekend was over wachtmeester Sornée, zou me vrouw bericht krijgen uit de nabu rige stad. LAND- EN TUINBOUW Bemesting in de fruitteelt I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4