Verwachting op uienmarkt: Afzet zal vlot blijven verlopen Vergadering Departement Zierikzee tot Nut van 't Algemeen Nieuwe Rode Kruis-film „Bloed" vormt eerbetoon aan duizenden donors Onderscheidingen voor oud-ministers Liftenfabriek Leidschendam uitgebrand WATEROVERLAST IN GEULDAL DOOR HEVIGE REGEN DE ONDERGANG VAN UHR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 december 1966 Nr. 19708 (Van een medewerker) Uit het markt- en prijsberieht van het Produktschap voor Groenten en Fruit ontlenen wij de volgende ge gevens. Hoofdkenmerken van de huidige situatie op de Westeuropese uien- markt, zijn wel de betrekkelijk ge ringe exportcapaciteit van Neder land en de grote exportactiviteit die de Oosteuropese landen aan de dag leggen, met name Polen. Daarnaast dient uiteraard ook ver meld dat belangrijke import landen als Engeland en West-Duitsland een kleine oogst hebben, maar gegeven het feit dat deze landen slechts zeer bescheiden uienproducenten zijn, legt dit eigenlijk maar weinig gewicht in de schaal (Engeland pleegt circa 80 procent van zijn behoefte aan uien uit import te dekken en West-Duits land 95 procent). De Europese groot producent, Span je, heet weliswaar een grotere oogst te hebben dan voorgaande jaren, maar naar zijn belangrijkste buiten landse afzetgebied, Engeland, heeft het, voor zover bekend, de afgelopen maanden niet meer geëxporteerd dan vorig jaar. Canada, dat in het najaar flinke hoeveelheden naar Engeland pleegt te verschepen, heeft dit jaar zelf een kleine oogst, en leverde tot dus ver dit seizoen slechts circa 3.5 mil joen kilo tegen vorig jaar in hetzelf de tijdsbestek 11.5 miljoen. Ook de Ver. Staten hebben dit jaar een zeer kleine oogst van late zomeruien. Niet onwaarschijnlijkdat ook dit van in vloed is op de Canadese leveranties aan Engeland. Minder spectaculair, maar zeker het vermelden waard, is het feit dat uit vrijwel alle belang rijke produktiegebieden berichten binnenkomen over de bijzonder goe de kwaliteit van de uien, oogst 1966. Dit is ongetwijfeld mede een van de oorzaken van de hoge prijzen. Nederland Onze export van uien is tot dus ver dit seizoen kleiner geweest dan andere jaren. In totaal werd er rond 60 min kg. voor export verladen, waarvan ca. 46 min. na 1 september (vorig jaar 49 min. en eerverleden jaar 63 min.). In verhouding tot de omvang van de oogst had de export overigens een vrij normaal verloop. In de maanden september, oktober en november exporteerden wij dit jaar nl. 32 pet. van de geraamde pro- duktie (van zaai-uien), tegen vorig jaar 28 pet. en het jaar daarvoor 33 procent. De prijzen op de veilingen - waar overigens slechts een klein deel van de produktie wordt aagevoerd - zijn tot nu toe bijna ongekend hoog ge weest. Wij hebben de indruk dat de no teringen voor oktober en november ca. 50 pet. hoger hebben gelegen dan vorig jaar. Bij de export namen de verladin gen voor West-Duitsland de gebrui kelijke eerste plaats in. Engeland en Frankrijk die elkaar de laatste jaren de tweede plaats betwisten, moesten deze keer broederlijk delen. Frank rijk is een nogal ongeregelde afne mer van Nederlandse uien. Het heeft zelf een produktie die ongeveer oven groot is als die van Nederland. Bovendien importeert het flinke hoeveelheden uit Italië en in minde re mate uit Spanje, België, Marokko en (in het 2e kwartaal) uit Egypte. De kwaliteit van de Nederlandse uien is dit jaar bijzonder goed; dit geld zowel voor de hardheid en de huidvastheid (er zijn weinig „kale7' uien dit jaar) als voor de houdbaar heid in het algemeen. Dit komt het prijspeil en onze exportpositie uiter aard ten goede. Van de nog aanwe zige voorraden zou zich, volgens zeg gen, ongeveer 50 pet. bij de handel en nog 50 pet. bij de telers bevinden. Er wordt de laatste weken ook re gelmatig en in flink tempo gekocht door de industrie (met name door de drogerijen). Ook daarbij worden heel goede prijzen betaald. West-Duitsland De binnenlandse produkite van uien voorziet, zoals we reeds zagen, voor ongeveer 5 pet. in de „Duitse" behoefte. Het „Westduitse" uien-ar senaal is na de oorlog drastisch inge krompen, terwijl de bevolking in tussen met ca, 40 pet. is toegenomen. Dit verklaart de grotere importbe hoefte. Voor de oorlog voorzag het tegenwoordige Oost-Du itsland voor een groot deel in de behoefte van het tegenwoordige West-Duitsland. Ook thans komen er nog Calber- uien op de Westduitse markten. Ze worden daar wegens hun goede eigenschappen( w.o. de uitstekende bewaarbaarheid) bijzonder gewaar deerd. De afgelopen maanden heeft West-Duitsland meer uien geïmpor teerd dan vorig jaar en evenveel als in 1964. Er heeft echter een duide lijke verschuiving plaats gevonden. Het meest opvallende daarbij is dat Polen ons thans wat de geleverde hoeveelheid betreft zeer dicht is ge naderd. Qualitatief wordt het Poolse produkt dit jaar hoger gewaardeerd dan het Nederlandse. De kwaliteit van de Poolse uien schijnt dit jaar bijzonder goed te zijn. Zowel in de Duitse als in de Engelse vaklitera tuur wordt er de loftrompet over ge stoken. De verklaring voor de om vangrijke Poolse leveranties lijki voornamelijk te schuilen in de gerin gere Nederlandse exportcapaciteit. Mogelijk speelt ook de goede kwali teit van de Poolse oogst 1966 een rol. Voor zover bekend heeft Polen dit jaar geen uitzonderlijke grote oogst. Over de juiste omvang zijn echter geen gegevens bekend. De Duitse in voer van Oosteuropese uien pleegt tot in de loop van maart betekenis te blijven. Het zelfde geldt min ol meer voor de invoer uit de andere belangrijke leverancierslanden van- dit-ogenblik. Gedurende het tweede kwartaal wordt de Duitse markt praktisch beheerst door Egypte. Engeland Het feit dat de Engelse oogst van bewaar-uien dit jaar rond 5 min. kg. kleiner geraamd wordt dan vorig jaar is slechts van betrekkelijk ge ringe betekenis voor de Nederlandse exportmogelijkheden. Waarmee ove rigens niet gezegd wil zijn dat ook de ontwikkeling van het Engelse uien-areaal onbelangrijk zou zijn. De met bewaar-uien beteelde opper vlakte besloeg kort voor de oorlog slechts 320 ha. Na afloop van de oorlog bleek het areaal te zijn uitge breid tot 4.000 ha. Na 1948 is het re gelmatig teruggelopen, totdat in 1959 het dieptepunt werd bereikt bij 725 hectare. Vanaf die tijd valt er weer een uitbreiding waar te nemen. In 1966 werd 2020 ha. met bewaar-uien ge teeld. Deze ontwikkeling is uiteraard van grote invloed geweest op het verloop van de invoer; ook uit Ne derland. Om deze tijd van het jaar betrekt Engeland zijn import uien voornamelijk uit Spanje. De afgelo pen drie maanden leverde deze groot producent in totaal 26 min. kg. (v.j. 21 en eerverleden jaar 16). Canada had dit jaar minder aan te bieden. Het verscheepte sedert be gin september 4 min. kg. naar En geland (9,8). Vergeleken met vorig jaar vielen de meer-leveranties van Spanje dus zo ongeveer weg tegen hetgeen Ca nada minder leverde. Ook vanuit Nederland werden er minder uien verscheept naar Enge land, nl. 8 min. kg. (10,10). Recente Engelse cijfers van de in voer uit oost-Europa zijn niet be schikbaar. Er zijn wel Poolse en Hongaarse uien op de Engelse markt maar om welke hoeveelheden het gaat is niet bekend. Conclusie Er valt te verwachten, dat de ai- zet in het verdere van dit seizoen eveneens vlot zal blijven verlopen, waarbij de prijs belangrijk boven die van het vorige seizoen zal blijven. Naast de grotere exportvraag is ook de binnenlandse vraag toegenomen en met de betere houdbaarheid zijn dit drie gunstige factoren. DEN HAAG, 10-12. Eerbetoon aan de duizenden, die zich belangeloos beschikbaar stellen voor de bloed transfusiedienst, heeft de vorm ge kregen van een film, die onder de titel „Bloed" vrijdag zijn première beleefde in het Seinpost-Theater in Den Haag, waarvoor vele autoritei ten en belangstellenden waren uitge nodigd, onder wie de staatssecretaris van volksgezondheid, dr. A. J. IL Bart els. De film „Bloed" werd gemaakt door Peter Alsemgeest in opdracht van het Nederlandse Rode Kruis en het Centraal Laboratorium van de bloed transfusiedienst. Dr. J. J. C. P. A. Roovers, voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfusie-Commissie Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Vlaamse schrijvers Maurits Gysseling, Achilles Mussche en Karei Jonckheere zijn in Gent officieel geïnstalleerd als leden van de koninklijke Vlaamse academie voor taal en letterkunde. DJAKARTA. De Indonesische re gering is niet van plan de genatio naliseerde buitenlandse maatschap pijen aan hun vroegere eigenaren te rug te geven, zo heeft de secretaris van het Indonesische kabinetspre sidium, kolonel Doedharmo, in Dja karta bekendgemaakt. CATANIA (Sicilië). In Catania op Sicilië is een politieman gearresteerd die wordt beschuldigd van diefstal van 36 miljoen lire )meer dan 200.000 gulden) - de maandsalarissen voor het politiepersoneel en de brandweer - uit het gemeentehuis. BOGOTA. Bij overstromingen die sinds vijf dagen Columbia teisteren, zijn tot dusver 40 mensen om het le ven gekomen, Dé meeste provincies hebben van het water te lijden. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft donderdag de vei ligheidsraad verzocht het verblijf van dë vredesmacht van de Verenig de Naties op Cyprus tc verlengen tot 26 juni van het volgend jaar. CHICAGO. Het Joodse Wereld congres heeft een programma van ze ven punten opgesteld om de wereld opinie te wijzen op het gevaar, dat het Neo- Nazisme in Duitsland vormt ANKARA. Turkije heeft Tsjecho- Slowakije laten weten dat het niet meer in het geheim wapens aan de regering van Cyprus moet verkopen, dat anders de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen verbro ken zullen kunnen worden. PARIJS. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft in een televisie toespraak tot het Franse volk ge waarschuwd dat zijn land Noord- Vietnam politiek en materieel zal blijven steunen tot dat de V.S. „hun agressie beeindigen." BELGRADO. Vojin Loekitsj een Zuidslavisch oud-minister van bin nenlandse zaken, en Zivotjie Savitsj, oud-minister van binnenlandse za ken van de republiek Servië, zijn gearresteerd volgens mensen in Bel grado die gewoonlijk goed op de hoogte zijn. PARIJS. De Franse schrijfster Re- gine Pernoud heeft de „Historia"- prijs gekregen voor haar boek „Alie nor d'Aquitaine". Zij ontving 5000 franc. Regine Pernoud heeft ver scheidene historische romans ge schreven. VER. NATIES (New York). De voormalige Brits-Antilliaanse kolo nie Barbados, 30 november onafhan kelijk geworden, is door de V.N.- assemblee bij acclamatie als 122e lid tot de Ver. Naties toegelaten. NEW YORK. De commissie dei- algemene vergadering van de V.N. voor de niet-autonome gebieden is begonnen met de behandeling van de toestand in Frans Somaliland. MUNCHEN. De in west-Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen krijgen binnenkort hun soldij' weer uitbetaald in „scrip dollars", die niet bij de banken inwisselbaar zijn, zo heeft een woordvoerder van een Amerikaanse beleggingsmaatschap pij in München bekend gemaakt. DALLAS. Jack Ruby, de man die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Os wald, doodde, is met longontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Ziin locstand is ernstig. van het Rode Kruis en prof. dr. J. J. van Loghem jr., directeur van het Centraal Laboratorium van de bloed transfusiedienst hielden vooraf in leidingen. Dr. Roovers bracht in herinnering dat eerst in 1616 de gesloten bloeds omloop werd ontdekt. Nog vele ont dekkingen moesten volgen voor het zover was, dat in 1966 kan worden gesproken van een bloedtransfusie als een ongevaarlijke ingreep. De toepassing van bloed heeft thans een grote plaats ingenomen bij de behandeling van zieken en daar mee is er na de tweede wereldoor log een grote behoefte aan bloed ont staan, waardoor zeer veel donors no dig zijn. Reeds in 1926 organiseerden in Rotterdam artsen een bloedtrans fusiedienst. In 1954 werden in ons land 100.000 halve liters bloed van gezonde mensen afgenomen en wa ren er nog 32.000 zogenaamde plas madonors. Dit jaar zijn deze aantal len gestegen tot respectievelijk 280.000 en 65.000. Bloed is onvervangbaar Prof. van Loghem vertelde, dat bloed niet te vervangen, is. Hij lichtte het werk van de bloedtransfusie dienst toe, terwijl hij voorts wees op de jongste ontwikkelingen in het Centraal Laboratorium. De rolprent „Bloed", die een ver- toningsduur van een kwartier heeft, toont in kleuren hoe de bloedtrans fusiedienst werkt. Gespeend van sen timentele scènes krijgt de toeschou wer een duidelijk beeld van de werk wijze van de dienst: het inzamelen van bloed, de verwerking en de toe passing ervan. Grootste schip YOKOHAMA, 12-12. Het grootste schip ter wereld, de Japanse tankboot Idemitsoe- Maroe die 210.000 ton meet, is vandaag voor zijn eerste reis uit Yokohama vertrokken met bestemming Ahmadi in Koe weit. Gift koninklijk paar voor hulp aan Italië DEN HAAG 10-12. H.M. de konin- gin en Z.K.H. de prins der Neder landen hebben een bedrag ter be schikking gesteld van het Neder- landsche Roode Kruis, bestemd voor algemene hulp aan Italië. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat het in verband met deze gift, gestort op het rampengi ronummer 777, de hulpverlening in Italië zal kunnen uitbreiden. Oud-minister Smallenbroek op groslijst ASSEN. 10-12. De A.R.-kiesver- eniging „Nederland en Oranje" te Assen wil ex-minister J. Smallen broek op de tweede plaats van de verkiezingslijst plaatsen, achter mi nister Biesheuvel Dit blijkt uit de groslijst. De heer Smallenbroek werd door het versterkt centraal comité niet op de advieslijst geplaatst. Hij is lange tijd in Assen woonachtig ge weest. 27 januari optreden van liet Anistel toneel ZIERIKZEE, 12-12. lil het Herv. Verenigingsgebouw is vrijdagavond een ledenvergadering gehouden van het Departement Zierikzee der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Aan de orde waren diverse benoe mingen in bestuur en commissies en het programma voor het aanstaande seizoen werd besproken. In de loop van de avond vertoonde de bekende Schouwse natuurkenner de heer J. P. C. Boot uit Haamstede, zijn fraaie dia's, betrekking heb bende op het natuurleven op Schou wen. In het bestuur werden drie nieu we leden benoemd. Door het uittre den van de voorzitter, de heer C. J. H .Scheuerman, die in verband met zijn vestiging in Rotterdam Zierik zee heeft verlaten, was een vacature ontstaan. Verder werd het bestuur uitgebreid met twee personen om de taken te kunnen splitsen. Bij accla matie werden benoemd: mevrouw R. Woldinga-Veldkamp, als eerste vrouwelijke bestuurslid, en de heren mr .J. Ligthart en ir. G. L. Nieuwen- dijk. In de bibliotheekcommissie werden op voordracht van het be stuur de heren A. C. Kwaak en A. Paauwe benoemd. Wegens aftreden van mevrouw T. E. L. Constandse- Beun, mevrouw M. Ochtman-Moel- ker en de heren W. Donker en L. Dey werden als leden van de Stich ting Nutskleuterschool benoemd de dames E. M. Ligthart-van der Spek, C. P. Kaashoek-de Vos, A. H. P. Schot-de Klerk en de heer H. van Dijke. Bij de Nutskleuterschool was de positie van de derde leerkracht onzeker geworden door een niet toe reikend leerlingenaantal. Deze moei lijkheid is inmiddels opgelost door bij een tekort aan leerlingen, op pa pier leerlingen van de kleuterschool in Malta „te lenen". De belangstel- De 65-jarige Engelsman Francis Chichester is maandag met zijn jacht in Synney aangekomen na een eenzame tocht van 20.000 km. Hij heeft de afstand Engeland-Australië in 108 dagen afgelegd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 12-12. Aangevoerd' totaal 1952 stuks vee, t.w. 1486 vette koeien en ossen en 466 varkens. Prijzen per kliogram: vette koeien en ossen: extra kwaliteit f 4,20-4,50, le f 2,55-259, 2e f 2,50-2,55, 3e f 2,45- 2,50, 3e f 2.37-2,45; stieren: f 3,90-445 worstkoeien f 2,90-3,00; varkens (le- 4 "-bt, 2. v? t i 2, r n. s f 6,ó2. Vette koeien en ossen: aanvoer even kleiner, handel tamelijk, prij zen iets hoger. Varkens, aanvoer ruimer, handel redelijk, goed prijs houdend. ling voor de Nutsbibliotheek bleek belangrijk te zijn toegenomen. Ver geleken met vorig jaar was deze nu 50 pet. groter geworden. De nieuwe huisvesting van de bibliotheek in „De Eenhoorn" met het „zelfkeuze"' systeem heeft hier wel toe bijgedra gen. Het a.s. seizoen Op het programma voor het aan staan seizoen staat op 27 januari een toneelavond genoteerd, verzorgd door het Amsteltoneel. In maart zal bij voldoende deelname weer een bezoek gebracht worden aan de Vlaamse Opera in Antwerpen. Men zal dan een voorstelling bij kun nen wonen van de Opera van Sophia die tot een van de beste van achter het ijzeren gordijn gerekend kan worden. Verder organiseert het Nut in samenwerking met de Z.V.U. een tweetal lezingen. Aan de hand van prachtige kleu rendia's hield de heer J. P. C. Boot een causerie over het vogelleven op Schouwen. Het bleek dat door de op komst van het toerisme verschillen de vogelsoorten het eiland te druk gaan vinden en hier nu niet meer voorkomen. Bijzondere aandacht schonk de heer Boot aan de schade lijke gevolgen van bespuiting in dc boomgaarden voor de vogels. Het is echter beslist noodzakelijk dat bij de fruitteelt gebruik wordt gemaakt van sproeistoffen ook al eist dit vo gelslachtoffers. Het lijkt er volgens de heer Boot, op dat de vogels aan deze toestand gewend raken want, bij het begin van de bespuitingen vielen er veel meer dode vogels dan tegenwoordig. Als tweede lezing had hij een serie dia's van vlinders mee gebracht. De fraaie kleurenopnames van de op Schouwen voorkomende vlindersoorten dwong aller bewon dering af. DEN HAAG, 10-12. De minister president prof. dr. J. Zijlstra, heeft in aanwezigheid van de beide vice- presidenten, dr. J. E. de Quay en mr. B. W. Biesheuvel op het ministerie van algemene zaken onderscheidin gen uitgereikt aan de oud-ministers en staatssecretarissen van het kabi net Cals. Oud-minister-president mr. J. M. L. Th. Cals is door H.M. de Konin gin benoemd tot minister van staat. Bij K.B. van 30 november werden benoemd tot commandeur in de Or de van Oranje Nassau: Ir. S. A. Posthumus, oud-staatsse cretaris van verkeer en waterstaat; cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk; Dr. ir. A. Vodeling, oud-vice-minis- ter-president, oud-minister van financiën; Dr. I. Samkalden, oudminister van justitie; Drs. P. C. W. B. Bogaers, oud-mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Bij bevordering: tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd benoemd: J. G. Suurhoff, oud-minister van verkeer en weterstaat, bij bevor dering; Tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd: Drs. J. M. den Uyl, oud-minister van economische zaken; Mr. M. Vrolijk, oud-minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk; Mr. M. van der Stoel, oud-staatsse cretaris van buitenlandse zaken, Drs. Th. J. Westerhout, oud-staats secretaris van binnenlandse zaken; Dr. W. L. G. S. Hoefnagels, oud- staats-secretaris van financiën. Met uitzodering van minister Suurhoff, die in het ziekenhuis ver blijft, waren alle oud-ministers en -secretarissen aanwezig. Werk van pyromaan? LEIDSCHENDAM, 11-12. De fa briek van N.V. Starlift in Leidschen dam is zaterdagnacht door brand verwoest. De schade is door de di rectie geraamd op vijf miljoen gul den. Over de aorzaak tast de politie nog in het duister. De gedachten gaan in dit verband uit naar de py romaan, die de laatste maanden in Voorburg en naastgelegen gebieden opereert. De brand in de fabriek, waar lif ten, roltrappen en ahdere installaties worden gemaakt, werd rond vier uur zondagmorgen door ohwonenden ont dekt. De brandweer van Leidschen dam moest assistentie krijgen van de brandweren uit Voorburg en Den Haag. Het blussingswerk kon pas be ginnen, toen de brand reeds zover om zich heen had gegrepen, dat er niets meer te redden viel. In verband met de windrichting moest de brandweer ook de gebou wen nat houden van de naastgelegen motorenfabriek Enkes N.V. De rijkspolitie in Leidschendam is e enonderzoek naar de oorzaak van de brand begonnen. De politie ver zoekt eventuele getuigen, o.w. auto mobilisten, die rond vier uur over de rijksweg 12 van Den Haag naaT Utrecht of in omgekeerde richting reden, zich bij haar te melden. BRUINISSE Coaster in de haven De grote coaster „Ubbergen", die vrijdag in de Bruinisser haven bin nenliep vormde daar een boeiende attractie voor de aktieve en rustende mosselkwekers en andere belang stellende in het „beusje" en daar buiten. Het grote kustvaartuig zal hier vol laden met aardappelen c.q. pootgoed en het aflezen van de na men waar de verschillende aanvoe rende vrachtauto's vandaan komen, is een bezigheid apart. Want naast de circa 600 ton aanrdappelen van het eiland zal de boot ook nog ruim 300 ton aardappelen meenemen uit andere delen van het land en deze blijken „overal" vandaan te komen. Overstromingen in België en Duitsland VALKENBURG, 10-12. In het Geuldal heeft men zaterdag tenge volge van hevige regenval, die pas tegen het vallen van de duisternis ophield, te kampen met waterover last. Het water in de geul bracht teen de hoogste ooit gemeten water stand op de peilschalen. Tussen Mechelen en Epen is de Geul buiten de oevers getreden en heeft de weg tussen de beide plaat sen blank gazet. Ook bij het gehucht Carteils bij Wylre liep de weg onder. Enkele auto's liepen vast en moestten in het water worden ajchtergelaten. In Valkenburg en Schip op Geul stonden enkele straten blank en tien tallen kelders liepen hier onder wa ter. Het reactiveringscentrum St. Fran- ciscusoord te Houthem-Valkenburg kreeg i.v.m. de wateroverlast hulp van de B.B. uit een naburige ge meente en van een falbrieksbrand- weer uit Maastricht. De verwar mingskelder, waar de zuiverings- en gasinstallaties stonden, liep onder water. De Mytylschool, die aan het centrum is verbonden, kan daardoor in elk geval niet worden gebruikt. GRAVE, 11-12. Tengevolge va!n de hoge waterstand van de Maas en de sterke stroom, hebben de meeste pontveren op de Maas in Limburg zondag hun diensten moeten staken. Om vijf uur bedroeg de stand van het water beneden de stuw van Borgharen bij Maastricht 45.15 me ter boven N.A.P., dat is ruim 5 me ter hoger dan in het zomerseizoen en tevens de hoogste stand die de laat ste jaren aldaar is voorgekomen. België en Duitsland BRUSSEL, 10-12. Overvloedige regenval heeft zaterdag in België op tal van plaatsen overstromingen ver oorzaakt die in vele gevallen het verkeer belemmeren. Vla de radio werden zaterdagavond de leden dei* burgerlijke hulpdiensten in het ge hele land opgeroepen zich dit week einde paraat te houden. Op de weg van Antwerpen over Boom naar Brussel staan plaatselijk de rechter rijbanen gedeeltelijk on der water. Het verkeer van Brussel in de richting Halle moest zaterdag middag worden omgeleid. HAMBURG, 11-12. Door over vloedige regenval in de afgelopen 48 uur zijn in Noord-Rijnland-Westfa- len, Hessen, Saarland en enige delen van Zuid-Duitsland rivieren en be ken buiten hun oevers getreden. Uitgestrekte gebieden staan onder water. In de buurt van Aken zou de scha de verscheidene miljoenen guldens bedragen. In het Saardal is de toe stand kritiek doordat 't Saar-water aanzienlijke schade heeft aangericht. In Saarbrückcn staat de autobahn 1 meter onder water. In Zuid-Duits land is dc stad Bayreuth gedeeltelijk overstroomd. 83. Steeds grotere watermassa's stroom den de vulkaan binnen, om een dodelijke strijd met het. ondergrondse vuur te begin nen. De vulkaan, die eeuwen lang in rust was geweest, begon onder een dreigend gerommel vlammen en stoom uit te braken. De zee rond het eiland begon te koken; in de haven rukte hot vluchtschip aan de tou wen, trillend onder het golvengeweld, dat steeds heftiger werd. Op het dek richtte Aram zich duizelig op, doch hij word met een omver geworpen, toen een hoge breker het schip deed steigeren. Zich aan de mast klemmend, staarde Aram van de dreigende vulkaan naar het ziedende water, dat reeds de kade overstroomde. Het was een beeld van onafwendbaar naderende verwoesting. „Ur is ten ondergang gedoemd", mom pelde Aram, „maar wat zou de vulkaan zo plotseling tot werking hebben gebracht?" Toen flitste het door hem heen: DcGong des Doods! Iemand heeft op deze ver schrikkelijke gong geslagen! Er was cr maar één die driest genoeg was om tot deze daad in staat te zijn: Harald! Nu Maya zich zijn liefde had versmaad, had hij naar zijn einde gezocht, het hele eiland in zijn ondergang meesleurend. En het zag er naar uit, dat ook Aram in de ondergang van het eiland zou worden meegesleurd, want de enige, die het geheim van de voortbeweging van het vluchtschip zou kunnen vinden. Lode de geheimbe- waardor, was door de Kan-Ur gedood l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3