DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven beginnen bruidsdagen Huisartsen akkoord met richtlijnen Schip vergaat - honderd vermisten Gezamenlijke Frans-Russische verklaring Het plebisciet in West-Irian MORRIS Financiële positie van recreatiegemeenten Groentehandelaar in Nijmegen vermoord Ontploffing op Franse tanker Gevangenen De wereldbevolking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 december 1966 123ste jaargang Nr. 19708 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vogellentoon stelling Zierieken Vogelvrengd BAARN, 10-12. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet Francisca der Nederlanden (23) en mr. Pieter van Vollenhoven (27) hebben zaterdag in het gemeentehuis in Baarn door het zetten van hun handtekeningen tnder de akte van ondertrouw officieel bevestigd, dat zij het voornemen hebben, met elkaar in het huwelijk te treden. In Baarn was het om tien uur nog bijzonder rustig. De natte straten leken uitgestorven. Wel vroeg op de been waren de politiemannen, die zich op de hoeken in het centrum van Baarn hadden geïnstalleerd met walkie- talkies. Tegen half elf verzamelden de eerste schoolkinderen, getooid met oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes, zich bü het gemeentehuis. Ongeveer 300 mensen sloegen het vertrek van prinses Margriet en de heer van Vodlenhoven in een geslo ten en door motorrijders geëscor teerde hofauto gade. Bij het stadhuis bevonden zich ook enige honderden belangstellenden. Prinses Margriet droeg een ivoor kleurig complet: een ivoorkleurige fluwelen mantel met bijpassend hoedje met daaronder een japon met fluwelen rok en een brocaten (goud- zilveren) bovenlijfje. De heer van Vollenhoven had als vaandrig van de Koninklijke Luchtmacht het ge wone uitgaansuniform aan. Opvallend in de tekst van de trouwakte was, dat niet zoals ge bruikelijk is het beroep van de heer van Vollenhoven werd genoemd. Het is usance dat wordt vermeld „dienst plichtig militair" of „zonder beroep". Omtrent de reden van dit weglaten van de maatschappelijke status is niets bekend. Staande luisterden de prinses en haar aanstaande man naar de toe- sprairfk van de burgemeester. Met verliefde blikken en een beetje on wennig glimlachend keken zij elkaar af en toe aan. Verrast bekeken ze het cadeau vna de gemeente Baarn: een klein steenrood Perzisch tapijt, waar voor twee knooptechnieken zjjn ge bruikt: de Turkse en de Perzische. Enkele minuten na twaalven arri veerde de gesloten donkere Rolls Royce bij het gemeentehuis, waar zich enkele honderden mensen had den verzameld. Er ging een kort ge juich op toen prinses Margriet en mr. van Vollenhoven uitstapten. Kinderen begonnen aarzelend een oranjelied te zingen. Toen het paar voorafgegaan door Baams eerste burger mr. van Beeck Calcoen naar binnen was gegaan, ontplofte een en kele rookbom naast de perstribune. Met een uit de kluiten gewassen rookwolk ontstond er even wat op winding onder de toeschouwers. Langharige jongelui uit Baarn en Hilversum hebben ook nog voor een incidentje gezorgd. Om half één, kort voordalt prnises Margriet en de heer van Vollenhoven het gemeente huis verlieten, gooiden zij achter de tribunes van het raadhuis een rook- bommetje. De politie hield drie van de jongelui aan. Twee van hen gin gen vrijwillig mee, de darde spar telde wat tegen. Later verklaarden hun vrienden dat de bom was ge gooid omdat zij boos waren op de politie, die hen op een ruwe manier zou hebben gefouilleerd. „Ze stonden alleen maar rustig te kijken" was het verweer. Naar Rotterdam ROTTERDAM. 10-12. Omstreeks kwart voor vijf arriveerde het bmidspaar samen met koningin Ju liana, prins Bernhard, prinses Bea trix, prins Claus en prinses Chris-' tina bij Rotterdams fonkelnieuwe congresgebouw de Doelen, waar zij in de kleine zaal een „gezellig uur tje met de Rotterdamse kunstenaars" bijwoonden. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven en de overige leden van de koninklijke familie werden bij de Doeleningang begroet door de ouders van de bruidegom, de heer en me vrouw van Vollenhoven. Vlak voor dat gebeurde deed zich een incident voor, toen een gebaarde jongeman van achter het publiek een rook bom gooide. Drie, vier woedende Rotterdamse burgers die de actie van de jongeman hadden gezien, grepen hem letterlijk in de kraag en riepen daarna twee politiemensen te paard te hulp. De politiemannen namen de hevig tegenstribbelende jongen van de burgers over en duwden hem in een politiewagen, waarmee hij on middellijk werd afgevoerd. Even voor half vijf was het gezel schap bij de gemeentegrens op de rijksweg Utrecht-Rotterdam begroet door Rotterdams burgemeester Tho massen en mr. A. Blusse van Oud- Albias, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de koningin en de hoofdcommissaris van politie in Rot terdam, de heer H. Wolters. Dalarna voigde een korte rijtoer door een deel van het noorden van Rotterdam en het centrum van de stad. Ondanks het niet bijzonder gunstige weer was de belangstelling van de Rotterdam mers groot. LOENERSLOOT. De 52-jarige ca féhouder J. Sartori en zijn 47-jarige echtgenote J. Sardori-Daamen uit Loenersloot zijn zaterdagavond op de Oudloosdrechtsedijk in Loos- drecht op slag gedood. Het echtpaar stak de weg over en werd door een personenauto aangereden. UTRECHT, 9-12. De algemene ver gadering van de Landelijke Huis artsen Vereniging heeft in Utrecht unaniem de door de zogenaamde commissie „l-l-'67" opgestelde richt lijnen aanvaard. De commissie heeft MADARIPOER, 11-12. Het Paki staanse schip „L' Echo" is zondag in de monding van de Ganges gezon ken. Het vaartuig had vierhonderd passagiers aan boord, van wie drie honderd de oevers van de rivier wisten te bereiken. De overigen worden vermist. Twee schepen op Juliana- kanaal gezonken ECHT, 11-12. Op het Julianaka- naal te Echt is zondagmiddag het motorschip St. Antoine van schipper Vogel uit Maaseik (België) gezonken na een aanvaring, nadat het roer de fect was geraakt. Op de Maas te Ste- vensweert zonk het motorschip An nie van schipper van der Sluizen, eveneens uit Maaseik, na een botsing met een ander schip. In beide ge vallen ging de inboedel geheel ver loren, doch de schippersgezinnen konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Twee doden bij auto-wedstrijd SANTIAGO, 10-12. Twee toeschou wers zijn gedood en een werd ern stig gewond bij de eerste etappe van een autowedstrijd op de openbare weg, die in Chili wordt gehouden. Edilia Fallecio, die met haar zuster Teresa stond te kijken naar het pas seren van de deelnemers, verloor het leven toen een van de wagens op haar inreed. Haar zuster raakte zwaar gewond. De 47-jarige Raul Fernandez Urrutia, die onverwacht de weg overstak, werd even later door een wagen overreden en op slag gedood. PARIJS, 10-12. Frankrijk cn de Scwjet-Unie verklaren aan het eind van het bezoek dat premier Kosygin aan Frankrijk heeft gebracht, dat zij contact blijven houden over de kwestie Vietnam, die de voornaam ste belemmering vormt op de weg naar internationale ontspanning. De mogelijkheid is onderzocht van een conferentie over de veiligheid van Europa. De betrekkingen tussen Overheiflspensioenen per computer DEN HAAG, 10-12. De 183.000 pensioengerechtigden van het Alge meen Burgerlijk pensioenfonds zul len vanaf 1 april 1967 voortaan hun pensioen via een computer ontvan gen op een bank- of girorekening. Dit betekent voor deze mensen, dat zij voortaan niet meer telkens op een vastgestelde dag in de rij op het postkantoor zullen behoeven te staan De pensioenen, die het A.B.P. uit keert, bedragen in totaal ruim 60 miljoen gulden per maand. Een op de zeven Nederlanders boven de 65 jaar geniet een pensioen van het A.B.P. Naar verwachting zal het aantal A.B.P.-pensioenen in 1975 zijn toegenomen tot 240.000. Het vermo gen van het A.B.P. bedraagt thans 13 miljard (ambtenaren in de zin van de pensioenwet) zijn in het A.B.P. verzekerd. alle Europese landen en op alle ge bied moeten worden verbeterd naar het voorbeeld van de zich ontwikke lende samenwerking tussen Frank rijk en de Sowjet-Unie. De landen met kernwapens moeten de mogelijkheid van een echte ont wapening bespreken. De aanmaak van kernwapens moet verboden wor den en de voorraden dienen te wor den vernietigd. Grote waarde hechten de beide landen aan de economische hulpver lening aan de volken van Azië, Afrika en Latijns Amerika. De organisatie van de Verenigde Naties moet strikt volgens de letter en de geest van het handvest functi oneren en een waarlijk universeel zijn. DEN HAAG. 10-12. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft het vol gende communique uitgegeven: De Nederlandse regering heeft met bevreemding en verontrusting ken nisgenomen van de minister van binnenlandse zaken van Indonesië over het niet-houden van een ple bisciet in West-Irian en heeft om on middellijke opheldering in Djakarta doen vragen. Uniek plastiek AMSTELVEEN, 10-12. Aan de oostwand van de nieuwe sport hal in Bovenkerk, gemeente Amstelveen, is een voor Ne derland uniek plastiek aange bracht. Deze plastiek, een re liëf, is vervaardigd van poly ester en meet 11 bij 4 meter, in brons of beton gegoten zou het reliëf zo zwaar zijn ge worden dat hel niet aan de wand had kunnen worden aan gebracht. Nu het naar een kleimodel in polyester is gego ten is het gewicht beperkt ge bleven tot 500 kg. Het reliëf werd ontworpen door de Am- stelveense beeldhouwer J. C. Verschoor, die het samen mei de heer S. Bruinmayer ook goot en afwerkte. een aantal maatregelen aanbevolen met het oog op de situatie die zal ontstaan als handhaving van het abonnementssysteem - waarbij de ziekenfondsen de artsen een vast be drag per jaar per verzekerde beta len - na 1 januari aanstaande niet kan worden gehandhaafd. Irw dat geval moeten de artsen overgaan op het verrichtingssysteern Zij zullen de ziekenfondsverzeker den dan dezelfde bedragen in reke ning brengen als hun particuliere patiënten thans, namelijk acht gul den per consult en twaalf gulden per visite. De vergadering deelde de ziens wijze van het centraal bestuur, dal men wel zal kunnen rekenen op de solidariteit van de leden en dat geen strafmaatregelen behoeven te wor den vastgesteld voor huisartsen, die een individueel contract afsluiten met een ziekenfonds. Een arts die dit toch doet zal door de L.H.V. be naderd worden, maar als hij zich niet laat „ompraten", zal dit geen consequenties hebben voor zijn lid maatschap van de L.H.V. NIJMEGEN, 12-12. De 65-jarige heer D. J. Peters, die een groente winkeltje beheert aan de Burghardl van den Berghstraat in Nijmegen, is zendagavond door een nog onbeken de dader om het leven gebracht. De alleenwonende heer Peters had tot omstreeks 8 uur 's avonds bezoek gehad van enkele familieleden. Toen zijn zoon omstreeks 9 uur nog even bij hem terugkeerde, trof hij zijn va der dood aan. Uit een door dr. Zeldenrusl ver richte sectie bleek, dat de dood is veroorzaakt door enige steken met een nog onbekend voorwerp in de borststreek. Er heerste slechts weinig wanorde in de kamer. Evenmin zijn sporen van verbreking aangetroffen. Men heeft nog niet kunnen vaststel len of er iets is ontvreemd. ADVERTENTIE QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Beroep van kerken op president Johnson MIAMI BEACH, 10-12. De alge- mene vergadering van de nationale, raad van Amerikaanse protestantse en Grieks-orthodoxe kerken heeft vrijdag een beroep op president Johnson gedaan de oorlog in Viet nam voor de Ver. Naties te brengen en stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam in ernstige overweging te nemen .De organisa tie had donderdag al gepleit voor uitbreiding van het kerst- en nieuw jaarsbestand. Bijzondere meteoorsteen PERTH. 10-12. Een grote mete oorsteen, vorig jaar gevonden diep in de Australische woestijn, blijkt grote hoeveelheden van een op aar de onbekend mineraal te bevatten, nl. troiliet, heeft de Australische geoloog dr. G. J. McCall vrijdag be kend gemaakt. Hierdoor is de mete oor van groot wetenschappelijk be lang, zei hij. Het kleinste stuk, dat acht ton weegt, zal in stukjes wor den geslagen en aan geleerden over de gehele wereld worden toegezon den. Het grootste stuk, twaalf ton zwaar, zal in een museum in west- Australië worden gezet. APELDOORN, 10-12. In Apeldoorn is vrijdag een bijeenkomst gehouden den van samenwerkingsorganen op het gebied van de openluchtrecre atie, waarbij verschillende belan gen van de intergemeentelijke sa menwerking ter sprake zijn geko men. Een belangrijk onderwerp van ge sprek was ook ditmaal de financiële positie van de recreatiegemeenten, in het bijzonder het financieren van beheer en onderhoud van recreatie terreinen. In dit verband werd de vraag ge- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's S Wyze li eden weerleggen S Meer met zwijgen dan met O zeggen, kcoooocosocoooccöcccöoco: steld of voor gesubsidieerde projec ten door de overheid, die ten dien ste staan van het publiek, entree kan worden geheven. Een ander on derwerp betrof het voorlichten van het publiek door middel van bezoe kerscentra. Als ideaal werd gesteld, dat Nederland zou moeten beschik ken over een wet van voorlichtings centra. Het gezelschap recreatiedes kundigen was te gast bij de recrea- tiegemeensohap Veluwe. Voorzitter van de bijeenkomst was de heer H. Molendijk, die tevens voorzitter is van de Stichting Recreatie, die het initiatief tot deze vergadering had genomen. Af en toe regen Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen; matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest, maar in het binnenland aanvankelijk nog krachtige zuidoostelijke wind; wei- nig verandering in temperatuur. 13 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 10.31, onder 17.14. Nieuwe maan: 12 dec. te 4.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 dec. 3.51 v.m. 16.01 n.m. BROUWERSHAVEN 13 dec. 3.33 v.m. 15.50 n.m. Springtij: 14 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zich enkele dagen tussen de Azoren en Portugal heeft opgehouden, is dit weekeinde sterk in betekenis afge nomen en heeft zich iels in, zuidelij ke richting verplaatst. Bij de Britse eilanden is een zeer diepe depressie aangekomen. Deze bewoog zich aan vankelijk met grote snelheid naar het oosten maar verplaatst zich nu langzamer en buigt tevens iets naa* het zuidoosten af. Ze komt morgen in de buurt van ons land, waardoor het onstandvastige weer met nu en dan regen aanhoudt. MIAMI, 12-12. Aan boord van de lege Franse tankboot „Iphigenia" van 12.321 ton zijn zondag door een ontDloffing drie opvarende omgeko men. De overige 41 bemanningsleden zijn door een ander schip overge nomen. De tankboot is zinkende. Zij was van Montreal op weg naar Cu rasao. De ontploffing deed zich voor 300 mijl benoorden San Juan, Porto Rico. Moorden in Cincinnati CINCINNATI. 10-12. In de lift van het blok flats in Cincinnati, waar zij wconde, heeft men vrijdag 't lijk ge vonden van een oude vrouw van 80 jaar. Zij bleek met een kous te zijn gewurgd. In ruim een jaar tijds zijn er nu in deze stad zes vrouwen van boven de vijftig gewurgd. WASHINGTON. Amerika heeft opnieuw een beroep gedaan op Noord Vietnam en de Vietcong, in te stem men met uitwisseling van krijgsge vangenen. Overleg tussen kabinet en Sliehling geven nier iveg Loonsverhoging in twee gedeelten: vier- en anderhalf procent LITTLE ROCG, 10-12. Twee man nen, die in de gevangenis van Little Rock een levenslange gevangenis straf uitzitten, hebben vrijwillig elk een nier ter beschikking gesteld van twee vrouwen, die in levensgevaar verkeren. Het zijn een vierendertig- jarige man, die is veroordeeld we gens verkrachting en een 35-jarige moordenaar. We hebben toch nier meer te verliezen, zo luidde hun mo tief. Chirurgen van het ziekenhuis var Little Rock (Arkansas) zullen denie ren overbrengen op een 38-jarige en een 48-jarige vrouw, die op het ogen blik met hulp van een kunstnier in leven worden gehouden. Autobus stort in ravijn SEOEL, 10-12. Ten oosten van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is een bus van de weg geraakt en in een veertig meter diep ravijn te rechtgekomen, waardoor twintig mensen werden gedood en 34 ge wond. DEN HAAG, 10-12. Minister Veld kamp heeft meegedeeld dat het ka binet heeft bepaald dat voor 1967 het vclgendc in acht moet worden ge nomen: le. Een maximale loonstijging van 4 pet. bü contractsherziening, alsmede iVi pet. op 1 juli 1967; 2e. Stijging minimum-inkomen van 120 gulden tot 126 gulden op 1 januari '67 cn tot 128 gulden op 1 juli '67; 3c. De aan de indexering gebonden uitkeringen van sociale verzeke ringswetten worden met ingang van 1 januari '67 met 5 pet. voorgc-indcxeerd en de rest wordt langs wettelijke weg op 1 juli '67 bezien; 4e. Geen arbeidstijdverkorting; 5e. Een krachtig prijsbeleid cn 6e. Geen vrijheid van onderhande len In bedrijfstakken, dus geen ruimte voor niet direct consu- mabcle loongcdeelten. Werknemersvoorzitter der Stich ting van de Arbeid, de heer A. H. Kloos, heeft na afloop o.m. verklaard dat de werknemers beslist geen re den hebben de vlag uit te steken over de beslissingen die het kabinet heeft genomen. Het standpunt van het kabinet komt op vele punten te gemoet aan de wensen die de werk gevers hadden geuit in de onder handelingen in de Stichting van de Arbeid eerder deze week. Werkgeversvoorzitter der Stichting ir. Bosma, zei dat er ook voor zijn verbond geen reden is de vlag uit te steken. Hij gaf overigens toe dat de beslissing van het kabinet op vele punten de werkgeversvoorstellen dekt. Daar was hij niet. verheugd over; het was hem liever geweest wanneer de overeenstemming in het Stichtingsbestuur had kunnen wor den bereikt. De vakcentrales zullen begin deze week in eigen kring nader beraad plegen of de beslissing van het ka binet het mede dragen van de ver antwoordelijkheid voor het loonbe- leid in 1967 mogelijk maakt. Bij dat beraad zal door het kabinet afge wezen grotere vrijheid voor onder handelaars in becïrijfslta'kken een heel zwaar punt zijn. zo zei de heer Kloos. NEW YORK. 10-12. Els staatshoof den, die van Finland. Indic, Malei sië, Marokko, Zuid-Korea, Singapore Zweden, Tunesië, Egypte, Columbia en Zuid-Slavië, zeggen in een ver klaring, dat een duurzame en zin- vole vrede voor een groot deel af hankelijk is van het in toom houden van de omvang der wereldbevolking. In de verklaring wordt opgemerkt, dat wanneer de bevolkingsgroei in de huidige omvang voortduxirt, er tegen 1975 4 miljard mensen zullen zijn en bijna 7 miljard omstreeks hel jaar 2000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1