6 V DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Veiligheidsraad zet de kwestie Rhodesië op scherp Botsingen met Rode gardisten De bombardementen op Noord-Vietnam Broer Lee Oswald schrijft een boek Verbod gebruik kernwapens in de ruimte CORSAIR V 4 Bij de scheepsramp op de Egeïsche Zee kwamen 234 mensen om - 47 geredden F^n De inpassing van reklame in de t.v. eenbus Oe Thant over de oproep van de Paus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 december 1966 123ste jaargang Nr. 19707 WAARIN OPGENOMEN «EDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Pleidooi voor Yerseke als centrum schelpdierenhandel Krbon van Tsarinas Embargo op produkten uit dat land NEW YORK. 9-12. De Britse regc- ring heeft donderdagavond, bij mon de van haar eerste minister van bui tenlandse zaken George Brown, de veiligheidsraad gevraagd een verbod vcor alle staten af te kondigen om een twaalftal produkten uit Rhode sië te kopen cf te verschepen- Deze produkten. waarvan de uit voer van groot belang is voor de Rhcdesische economie, zijn asbest, ijzererts, chroom. i-uw ijzer, suiker, huiden, leer, vellen, koper, vlees en vleesprodukten. Brown verklaarde dat Engeland geen onafhankelijkheid aan Rhode sië zal verlenen, zolang in dit land met een overwegende negerbevol king niet een meerderheidsbewind is ingevoerd. Nu is er een blanke min derheidsregering onder premier Ian Smith, die ruim een jaar geleden eenzijdig de onafhankelijkheid uit riep. In zijn voorstellen sprak minister Brown niet ever een verplicht em bargo op olielevcranties aan de re bellerende kclcnie, maar hij zei zich niet te zullen verzetten tegen een daartoe strekkend amendement op zijn cntwerp-resolutie. Nadat de Britse minister zijn op roep tot de vijftien leden tellende raad had uitgesproken, ging de raad uiteen tot vrijdagmiddag (17 uur Ned. tijd). In de Britse ontwerp-resolutie woidt ook gesproken van een verbod op de verkoop aan- en verscheping naar Rhodesië van wapens, munitie en ander militair materiëel. Minister Brown gaf een uitvoerig overzicht van de gebeurtenissen welke maandag culmineerden in de verwerping deer Rhodesië van het „werkdocument"dat premier Wil son en premier Smith hadden opge steld bij hun laatste ontmoeting aan bcord van de Britse kruiser „Tiger". Dit was vcor de regering-Wilson aanleiding om zich overeenkomstig een tegenover de andere gemene- bestlanden gedane toezegging tot de veiligheidsraad te wenden. Gaten dichten De Britse bewindsman zette uit een dat ondanks de sancties op bases van vrijwilligheid die sinds de een zijdige onafhankelijkheidsverklaring van kracht zijn, Rhodesië is blijven uitvoeren naar zijn vaste afnemers dan wel nieuwe markten heeft ge vonden. Hij zag in de nieuwe voor stellen een doeltreffend middel om deze gaten te dichten en de econo- Schepen voor Nederland gebouwd in Japan AMSTERDAM, 8-12. Het eerste van vier vrachtschepen, die twee van Nederlands grootste scheepvaart maatschappijen noodgedwongen in Japan hebben besteld, wordt op 15 december in de Japanse plaats Shi- mizu officieel overgedragen aan ir. L. P. Ruys, directeur van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd. MOSKOU, 8-12. Zeker 31 mensen zijn het vorige weekeinde volgens het Russische persbureau Tass in China gesneuveld in gevechten tus sen de tieners van de rode garde en arbeiders. In Woe Si, in het oosten van het land, vielen 13 man, meest arbeiders, en in Tsjoeng King - in het westen - elf. In Sjanghai hebben rode gardisten gevochten met per soneel van een krant. Zeven mensen lieten het leven. Alels bij elkaar werden bijna 400 mensen gewond. In Woe Si, aldus Tass, zijn de ar beiders door het gemeentebestuur tegen de gardisten gemobiliseerd. In Sjanghai verweet de garde het blad, dat het aan de kant stond van het plaatselijk partijbestuur. WASHINGTON, 8-12. Volgens de Amerikaanse minister van lucht macht, H. Brown, hebben de Ameri kaanse bombardementen het vermo- geh van Noord-Vietnam om man schappen en materiaal naar het zui den te zenden ernstig verzwakt. Sinds het begin van de bombar demensen in februari 1965 tot sep tember 1966 zijn er volgens de Ame rikaanse minister meer dan 7000 vrachtwagens, 3000 spoorwagons, 5000 boten en schuiten en 5000 brug gen vernield of beschadigd. Uit de verhoren van gevangenen was gebleken, dat in Zuid-Vietnam aangekomen Noordvietnamese een heden zware verliezen hadden gele den door luchtaanvallen, ziekten en desertie. mische activiteit van Rhodesië te verminderen. Er heerste in de volle zaai een spanning die deed denken aan vei ligheidsraadzittingen ten tijde van d/ crises inzake het Suezkanaal en Cu ba. Onder de afgevaardigden die met grote aandacht' de woorden van Brown volgden, bevonden zich de permanente afgevaardigden van Zuid Afrika en Portugal. Algemeen neemt men aan dat deze landen zich niet aan verplichte sancties tegen Rho desië zullen storen. Brcwn betoogde dat er een keer punt in de kwestie-Rhcdesië is ge komen, met aan de ene kant de weg van internationale samenwerking bij de uitvoering van de gevraagde sancties en aan de andere zijde de theoretische mogelijkheid dat de re bellie van Smith en de zijnen succes oplevert. De Britse minister achtte dit laatste ondenkbaar. WICHITA FALLS, 9-12. Robert Oswald, de 32-jarige broer van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, heeft meegedeeld dat hij een boek schrijft over de moord in Dallas. Hij acht Lee schuldig, maar vindt dat de commissie-Warren te weinig licht heeft geworpen op -de motieven van zijn broer. Robert Oswald, die ver koopleider is- van een aannemers firma, wil proberen uitvoerig het ka rakter van zijn broer te schetsen. Zeeuw veroordeeld wegens bezit van opium AMSTERDAM, 8-12. Tegen lie 21- jarige Zeeuwse timmerman C. M. heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank wegens het voorhanden hebben van 850 gram ruwe opium en enkele gram men hasjis een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist. De verdovende middelen werden op 19 september door de po litie aangetroffen in een auto waar in verdachte samen met een Amster dammer op weg was naar de hoofd stad Akkoord Verenigde Staten—Rusland AUSTIN (Texas), 8-12. Amerika, Rusland en andere landen hebben overeenstemming bereikt over een ontwerp-verdrag dat het gebruik ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM ATHENE, 8-12. - Griekenland is donderdag door een van dc ergste scheepvaartrampen der laatste jaren getroffen Met 281 mensen aan boord zonk dc byna 9.000 ton metende Griekse veerboot „Iraklion" tijdens een storm op de Egeïsche Zee. Tot dusver zijn, na een grootscheepse reddingsactie van schepen en vlieg tuigen, slechts 47 opvarenden van dc „Iraklion" gered. Donderdagochtend vroeg seinde het schip dat het zinkende was. Acht uur later ontdekten opsporingsvlieg tuigen ongeveer 19 km ten noord westen van het eiland Milos de eer ste schipbreukelingen. Over de oorzaak van de ramp is tot dusver slechts bekend, dat de „Iraklion" geseind heeft, dat het grote schot voor het inrijden van vrachtauto's, in de storm was afge rukt, waardoor het water de scheeps romp binnenstroomde. Aan boord van de „Iraklion" be vonden zich 206 passagiers en 75 be manningsleden. Het schip was woens dagavond vertrokken van de noord kust van Kreta, op weg naar Piraeus, de haven van Athene. Onder dc pas sagiers bevonden zich zakenlieden, dorpelingen, studenten, toeristen en Griekse soldaten. Er waren voorts talrijke personenauto's en met si naasappelen beladen vrachtauto's en verder hokken met kippen en zwij nen. Boeren wilden de dieren met het oog op Kerstmis naar Athene brengen. van kernwapens in de ruimte ver biedt, zo heeft president Johnson denderdag bekend gemaakt. Hij noemde dit verdrag, voorbereid door de ruimte-commissie van de Ver. Naties, een belangrijke stap naar vrede en „de belangrijkste ont wikkeling in de bewapennigsbeper- king sinds het beperkte kernstop- verdrag van 1963". (Bij dit akkoord zijn kernproeven in de dampkring, de ruimte daarbuiten en onder water verboden. Dit geldt echter niet voor ondergrondse proeven. Frankrijk en China behoren tot de weinige lan den die het verdrag niet hebben on derschreven). In. het nieuwe V;N .-verdrag wov&t bepaald, dat in de ruimte geen kern wapens mogen worden gebruikt en dat alle landen vrije toegang hebben tot alle delen van de maan en an dere hemellichamen. Dit slaat ook op de door de mens vervaardigde ruim te-installaties. SAIGON. Volgens een Amerikaan se woordvoerder hebben Vietcong- opstandelingen vier Zuidvietnamese boeren in de golf van Siam gewor pen nadat er gewichten aan hun voe ten waren vastgebonden. Het betrof een represaille-maatregel voor de Amerikaanse bombardementen. ^GRIEK^N- "L D r V .-r e c S v Piroaufl Vi O -V V tv 1 r:<<VX> rr~-: jj ■w V >-5 O Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 200SC00000909COSOOSOCOCCO& NLW YORK. Deze met ruim 1500 diamanten bezette kroon, door de drie laatste tsarina's gedragen op hun huwelijksdag, heeft woensdag op een veiling hier ruim 280.000 gulden opgebracht. Het „kleinood" wordt hier met gepaste trots getoond door de nieuwe eigenaresse, mevrouw Levinson uit Chicago. "A W Kreta O* Cf Woonboten op de Seine bij Parijs moeten weg PARIJS, 9-12. Op vele van de woonboten van Franse en buiten landse kunstenaars die nu in het centrum van Parijs langs de oevers van de Seine liggen, hangt de vlag halfstok naar aanleiding van een be slissing van de overheid, dat de schepen uiterlijk 15 december moe ten zijn versleept naar de sombere industriële voorstad Issy-les-Mouli- ncaux aan de noordkant van dc „lichtstad". Degenen die de dupe van de maatregel worden, betogen dat de nieuwe ligplaats niet deugt, omdat er gtcn kaden zijn, de schepen geen beschermingen hebben, er geen drinkwater is en er geen scholen zijn voor hun kinderen. DEN HAAG, 8-12. In verband met de inpassing van reklame in de te levisie per 2 januari 1967, heeft de N.T.S. besloten tot enkele wijzigin gen in de zendtijdindeling. Zoals be kend is, heeft de minister van C.R. M. per die datum 95 minuten zend tijd per week, vermeerderd met 20 procent voor aan- en afkondiging, toegewezen aan de Stichting Ether Reclame S.T.E.R.) en wel van maan dag tot en met zaterdag via Neder land I, 3 minuten na het eerste nieuwsbulletin van 20.00 uur en via Nederland II, 3 minuten na het eer ste journaal en 3 minuten voor het tweede journaal. Bij het zaterdagmiddagprogramma dienden dan nog twee blokken ge plaatst te worden van 2V2 minuut elk. Elk reclameblok van 3 minuten vergt ongeveer 3Vfe minuut zendtijd en elk reclameblok van minuut vergt 3 minuten. Voorts heeft de N.T.S. rekening gehouden met de reeds vroeger tot uitdrukking gebrachte wens van de programmaraad om de tweede uit zending van het N.T.S.-journaal via Nederland II te verlengen tot 15 mi nuten, waarbij de journaaluitzending van 20.00 uur via Nederland I zal worden teruggebracht van 20 tot 16 minuten. Rekening houdend met deze uit gangspunten is 's-avonds de begin tijd van Nederland I vervroegd naar ADVERTENTIE U gaat goed én voordelig gekleed als U uw geld in „De Magneet besteedt! Dc muziek spreekt bovenal O O de laai der vertroosting. Iets kouder Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw; vanavond aan de kust nog krachtige tot stormachtige, maar overigens geleidelijk tot matig af nemende wind, krimpend van noord west naar zuidwest; iets lagere tem peraturen met vannacht plaatselijk lichte vorst. 10 dec. Zon op 8.37, onder 16.29 Maan op 6.37, onder 15.10. 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29. Maan op 8.04, onder 15.39. 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 9.24, onder 16.19. Nieuwe maan: 12 dec. te 4.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 dec. 11 dec. 12 dec. 1.22 v.m. 2.14 v.m. 3.03 v.m. 13.42 n.m. 14.34 n.m. 15.25 n.m. 13.33 n.m. 14.19 n.m. 15.07 n.m. Overal te ontbieden! 18.45 uur. Dit houdt verband met het feit, dat door het invoeren van twee reclameblokken a 3 Vfe minuut zend tijd tussen 19.00 en 20.00 uur ontoe reikend zo-u worden voor het uit zenden van seriefilms van 50 minu ten, zoals regelmatig geprogram meerd worden. De avonduitzending via Nederland I begint dan om 18.45 uur met het kleuterverhaal en wordt vervolgd door de eerste journaal uitzending van 18.50-18.55 uur. (Deze uitzending van het journaal wordt dus ver ruimd van 1 naar 5 minuten). De plaatsverwisseling in volgorde van kleuterserie en journaaluitzen ding komt tegemoet aan de wens van vele ouders. In de periode van 18.55-19.00 uur zal ruimte zijn voor -het eerste re clameblok van 3% minuut; het twee de reclameblok volgt tussen 19.56- 20.00 uur en het derde blok tussen 20.16-20.20 uur. Krachtens bepaling van de overheid zal er op zon- en feestdagen geen reclame-uitzending zijn. DE ARBEIDSSITUATIE IN DE MIJNEN HEERLEN, 8-12. Per 31 oktober jl .was de vaste bezetting van de staatsmijnen in vergelijking tot ul timo 1965 teruggelopen met 4300 man t.w. 100 beambten en 4200 arbeiders. De totale bezetting bedroeg op dat moment 30.800 beambten en arbei ders. In november had een verdere daling van naar schatting ca. 250 man plaats. Bij de mijnbedrijven liep de eerste tien maanden van 1966 de bezetting terug met 4625 man, t.w. 375 beamb ten en 4250 arbeiders, terwijl naar verwachting in november een daling met ca. 300 man plaats had. Bij de cokesfabrieken was de teruggang 150 man, terwijl de bezetting van de chemische bedrijven een stijging vertoonde van 675 man. De leerlin genopleiding liet met 400 jongens te rug. Eind oktober werkten op de mijn Wilhelmina 150 man minder dan eind december van het vorig jaar, op de Emma-Hendrik 1300 man en op de Maurits 3150. Rekening houdend met een afvloeiing in no vember (ongeveer 300 man) is de be zetting van de Maurits thans meer dan gehalveerd. ROME. Dc Britse eerste-minister Wilson zal op 16 en 17 januari Rome bezoeken. Hij begint hiermee zijn reis langs een aantal Europese hoofd steden waar hij de mogelijkheden wil peilen voor Engelands lidmaat schap van de gemeenschappelijke markt. BROUWERSHAVEN 10 dec. 1.09 v.m. 11 dec. 1.58 v.m. 12 dec. 2.46 v.m. Springtij: 14 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een de- pressiegebied boven het noorden van de Noordzee waarin in onze omge ving krachtige en aan de kust storm achtige westelijke winden, waarme de geleidelijk koudere lucht wordt aangevoerd. In deze lucht komen regen-, hagel en natte sneeuwbuien voor die door opklaringen worden afgewisseld. De kern van de depres sie trekt in de richting van de Ska- gerrak waardoor de wind bij ons tijdelijk naar noordwest zal ruimen. Morgen neemt de wind af, omdat van de oceaan een volgende de pressie in de richting van Ierland koerst. De buiigheid die eerst nog tamelijk groot is, zal morgen ook wat afnemen. ADVERTENTIE ld Hebt U een goed idee? Stuur het in, en U ontvangt een ge schenk of beloning naar waarde DEURLOO Intermeubel Appelmarkt 10 Zierikzee VER. NATIS (New York). 8-12. De secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Oe Thant, heeft donderdag ge waarschuwd dat voortdurende ver heviging van de oorlog in Vietnam leid tot een punt waarvan geen te rugkeer mogelijk is. Hij sprak de hoop uit dat de strijdende partijen gevolg zullen geven aan de oproep van paus Paulus tot uitbreiding van het kerst- en nieuwjaarsbestand. De paus had, naar een V.N.-woordvoer- der meedeelde, tevoren Oe Thant ingelicht over de toespraak die hij ging houden. De secretaris-generaal stelt de oproep zeer op prijs, zo werd gezegd. BENSCHOP. De 27-jarige heer M. F. C. M. van Weegen uit Utrecht is op de M. A. Reinaldaweg in Ben schop bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bestelauto die hij bestuurde raakte - vermoe delijk door de zijwind - in de rech- terberm van de weg en botste daar na tegen een boom. Het slachtoffer was gehuwd. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1