B DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland vraagt bijeenkomst Veiligheidsraad inzake Rliodesië Kosygin maakte trip door zuid-Frankrijk Student slaat .heks" dood Akkoord bij Demka met bonden over afvloeiingsregelingen personeel een Uitgewezen priester terug uit Zuid-Afrika Roberts bekent politiemoorden China beschuldigt V.S. van provocatie WAT 1EGT DE BILT EgSSZ 1KV Sancties Veiligheidsraad tegen Portugal Reacties op afwijzing van Salisbury Opnieuw slecht weer in Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 (Icccmlicr 1066 123ste jaargang Nr. 19705 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKDE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ^DVERTENTIES: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus t, lel. 01I10-22SS, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De Sitil was hier en ginds en oreral LONDEN, 5-12. Engeland heeft om een spoedbueenkomst van de veilig heidsraad gevraagd ter bespreking van de kwestie-Rhodesië, zo heeft premier Wilson maandagavond in het Lagerhuis meegedeeld. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Gecr- ge Brown, reist vandaag, dinsdag, naar New York om de raad te ver zoeken, verplichte sancties tegen Khodesië af te kondigen. Op de verwerping door Rhodesië van de jongste voorstellen „moeten nu bepaalde onvermijdelijke conse quenties volgen overeenkomstig het programma dat wij in september met onze gemenebest-collega's opstelden" aldus Wilson. Smith was hier voor duidelijk, in niet mis te versta ne termen gewaarschuwd. „Hij wist dat wij, de Britse regering en dit huis, niet bereid waren het aan te la ten komen op vernietiging van onze beginselen en van het gemenebest, tei wille van de bescherming van een kleine en onverantwoordelijke minderheid tegen de wereldopinie", aldus de Britse premier, Smith wil zijn onwettige bewind handhaven tot langs wettige weg onafhankelijkheid is verkregen, maar daar kan Enge land niet mee akkoord gaan. De se lectieve economische sancties die het gaat vragen zouden niet mogen lei den tot een „confrontatie" waarin heel zuidelijk Afrika betrokken raakt. Wilson onthulde dat volgens zijn jongste voorstellen Smith tegen hel midden van deze weak aan het hoofd had kunnen staan van een wettige interim-regering. Binnen vier maan den na deze terugkeer naar een con- TOULOUSE, 5-12. De Sowjetrus- sische premier Kosygin is, na de eerste dagen van ztfn bezoek aan Frankrijk in de hoofdstad te hebben doorgebracht, maandag aan een drie daagse rondreis door het zuiden van Frankrijk begonnen waarbij hij als eerste stad Toulouse aandeed. Hon derden studenten drongen naar hem cp bij zijn bezoek aan de wis-^en na tuurkundige faculteit van de univer siteit aldaar en juichten hem toe. Kosygin wuifde goedgehumeurd te rug en drukte hem toegestoken han den. Op een ontvangst in het stadhuis waarbij ook de Franse premier Pom pidou aanwezig was pleitte Kosygin voor een „wetenschappelijke allian tie" tussen Frankrijk en Rusland om tezamen veel sneller vorderingen te kunnen maken dan ieder op zichzelf zou kunnen doen. Hij herhaalde wat hij reeds in Pa rijs gezegd had namelijk dat de Sow- jet-unie naar ontspanning en vrede streefde, in samenwerking met Frankrijk, een samenwerking weLke tegen geen enkel ander land gericht was. (Toen Kosygin in het afgelopen weekeinde op een perslunch over het streven naar ontspanning sprak, voegde hij daaraan toe dat de Sow- jets bereid waren de organisatie van het pact van Warchau op te heffen als het westen, hetzelfde met de Na ve zou doen. De Franse terugtrek king uit de militaire integratie van de Navo zei hij als een daad van ontspanning en een stap naar de Twee Nederlanders in Australië ernstig gewond PERTH, 5-12. Twee broers, zoons van het uit Nederland geemigreerde echtpaar De Boer, vechten op het ogenblik in Australië voor hun leven. De een ligt in een ziekenhuis te Perth, de ander aan de andere kant van Australië in een ziekenhuis in Brisbane. De 20-jarige Klaas de Boer, een leidekkersleerling, kwam zondag met zijn hoofd op een rots terecht toen hij bij Perth in zee dook. Hij werd, verlamd beneden zijn middel, in een ziekenhuis opgenomen en ver keert nog steeds in levensgevaar. Zijn 27-jarige broer, die bij de Au stralische luchtmacht in Queensland dient, liep een week eerder ernstig hoofdletsel op bij een auto-ongeluk Gok hij is neg niet buiten levensge vaar. Het echtpaar De Boer heeft nog zeven kinderen, vijf jongens en twee meisjes. Het gezin vertrok dertien jaar geleden uit Rotterdam naar Au stralië. vrede te zien. Bij die gelegenheid had Kosygin verder ten aanzien van West-Duitsland gezegd dat Bonn moest begrijpen dat „geen kracht ter wereld ooit in staat zal zijn het be staan van de twee Duitse staten tot een einde te brengen". Bonn moest de Duitse grenzen erkennen zoals die cp het einde van de oorlog waren.) Voor Toulouse stond verder een bezichtiging van het prototype van het Frans-Britse supersone „Concor de" passagiersvliegtuig op het pro gramma. Grote buit bij inbraak LONDEN, 5-12. In het afgelopen weekeinde is bij een Londens kan toor van een horloge-firma ingebro ken. Het kantoor, dat op een achtste verdieping is gevestigd, werd door de inbrekers „benaderd" via de brandtrap. Zij maakten vervolgens een gat in de muur en brandden de brandkast open. (De buit aan horlo ges en geld bedraagt 100.000 pond sterling (een miljoen gulden). stituticneel bewind zouden verkie zingen zijn gehouden. De voorstallen die Wilson Smith had voorgelegd omvatten, blijkens een in Salisbury gepubliceerde rege ringsverklaring, 21 punten. Slechts negen daarvan, de nieuwe grondwet betreffende en beëindiging van de rassendiscriminatie, schijnen door de regcring-Smith te zijn gcedgekeurd. Op hetzelfde tijdstip dat Wilson zijn verklaring ir. het Lagerhuis af legde gaf de Britse regering een wit boek uit waarin zij de verantwoor delijkheid voor het mislukken van de onderhandelingen over het onafhan- kelijkheidsgeschil geheel op rekening van de leiders van het „rebellen"- bewind in Rhodesië schuift. In V.N.-kringen in New York wordt verwacht dat de Afrikaanse landen nu meer dan ooit bij Enge land zullen aandringen op het ge bruik van geweld tegen het minder heidsbewind in Rhodesië. Van eco nomische sancties, ook al worden ze verplicht gesteld, verwachten deze landen weinig heil omdat ze naar hun mening toch gesaboteerd zullen worden door Zuid-Afrika en Portu gal. Roofoverval op echtpaar VEENENDAAL, 5-12. De pclitie te Veenendaal speurt op het ogenblik naar de identiteit van drie jonge mannen die - naar thans is bekend gemaakt - vrijdag jongstleden een roofoverval hebben gepleegd op het echtpaar Van de Weerd in de Mid dellaan te Veenendaal. Op die avond werd er omstreeks 22.00 uur op de .achterdeur geklopt. De heer Van de Weerd begaf zich naar de keuken, maar de drie man nen trokken hem een zak over het hoofd en sloten hem samen met zijn vrouw op in een zijkamertje. Twee van het drietal bewaakten het echt paar. terwijl de derde het hele huis overheop haalde en uit een geldkistje 150 gulden meenam. Het drietal ver dween daarna per auto, zonder een spoor achter te laten. LONDEN, 5-12. Een 36-jarige Ni- geriaanse student is in Londen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij een 19-jarig Nigeri- aans meisje, dat volgens hem een heks was. doodgeslagen heeft. Het in bruin papier gepakte lijk van het meisje is in een Londense straat ge vonden. Uitbraakpoging uit gevangenis in Amerika PORTLAND (Oregon). 5-12. Ne gentig politiemannen moesten er zondagavond aan te pas komen om te verhinderen dat acht gevangenen uitbraken uit de gevangenis Rocky Butte in Portland in de Amerikaanse staat Oregon. De gevangenen had den drie bewakers in gijzeling geno men van wie er een messteken in de buik kreeg. De politie maakte gebruik van traangas. Aanvankelijk dacht men dat 300 van de 437 gevangenen in opstand waren gekomen. UTRECHT, 5-12. De enderhande- lingsdelegaties van de Koninklijke Demka staalfabrieken n.v. in Utrecht, de betrokken werkgeversor ganisatie en de werknemersorgani saties in de metaalindustrie hebben een akkoord bereikt over de afvloei ingsregelingen, die voor circa 1150 van de ruim 2000 personeelsleden van Demka zullen moeten worden getroffen. De regelingen, die nog door de be trokken beleidsmstanties moeten worden goedgekeurd, betreffen de overplaatsing, algemene voorwaar den en financiële voorzieningen. De salaris-garantieperioden variëren van twaalf tot dertig maanden. Het is nog niet bekend voor hoeveel werknemers uiteindelijk een ont slagvergunning zal worden aange vraagd. Op basis van de schatting van enkele weken geleden houdt men het bij Demka voorlopig op 200 a 300 Sinterklaas schopte het verkeer in de ivar AMSTERDAM. 5-12. Sinterklaas heeft een volledige verkeerschaos in de Amsterdamse binnenstad veroor zaakt. Winkelende Amsterdammers die op het laatste moment nog inkopen ivilden doen, gecombineerd met het spits-uur dat gisteravond omdat iedereen op tijd thuis wilde zijn toch al extra nerveus was, heeft op ver schillende plaatsen in Amsterdam een vrijwel complete chaos veroor zaakt, die nog erger werd toen voet gangers en het rijdend verkeer in hun haast om toch nog op tijd te zijn de verkeersdichtheid gingen ne geren. Met name op de hoek Kal- verstraat en het Spui heeft het ver keer heel lang volkomen stil moeten staan, maar ook op andere plaatsen liep de situatie de verkeerspolitie bepaald uit de hand. Een troost: het aantal ernstige aanrijdingen dat ieder spitsuur telt was ondanks de extra vele mensen op straat niet gro ter dan anders. De absolute onmo gelijkheid enige snelheid te ontwik kelen werkte in deze heilzaam. DURE VIOOL LONDEN, 5-12. Een Stradivarius uit 1722 is maandag bij de Londen se kunsthandel Sotheby geveild. De viool werd door een particulier voor 10.000 pond sterling (100.000 gulden) gekocht. handarbeiders en beambten. Het wachten is nog op de resultaten van de inventarisatie van de hoogovens. Een team van de hoogovens heeft in de afgelopen weken individuele ge sprekken gevoerd met a'lle 1150 werknemers, voor wie een afvloei ingsregeling moeten worden getrof fen. De betrokkenen hebben hun wensen kenbaar kunnen maken. In het hoogovenconcern wordt thans nagegaan welke vacatures er bestaan en welke aanbiedingen aan betrok kenen kunnen worden gedaan. Ver wacht wordt dat de inventarisatie over een week zal zijn voltooid. De Demka heeft in afwachting daarvan nog geen ontslagen aangezegd. BIRMINGHAM. ..English style". De nieuwe radcomuter is een mini-scooter. Geen versnellingen, geen koppeling alleen remmen en een gasmagnelte. Het motortje is 75 cc, viertakt, goed voor een snelheid van plm. 35 km. per uur. Brandstofverbruik ca. 1 45. Start door middel van trekkoord. Laat uw auto aan de rand van de stad, maar vergeet de (bol)-hoed en paraplu niet LONDEN, 5-12. De moordenaar Harry Roberts, die vorige maand na een klopjacht in een boerenschuur ten noorden van Londen werd gear resteerd, heeft maandag bekend twee politiemannen in augustus van dit jaar te hebben doodgeschoten. De 30-jarige Roberts staat terecht we gens moord op drie politiemannen en ontkende de derde, de chauffeur van de patrouillewagen, te hebben gedood. Zijn medebeklaagden, de 37- jarige John Duddy en de 36-jarige John Whitney, zeiden onschuldig te zijn. Hun proces werd op 15 novem ber uitgesteld toen bekend werd dat ook Roberts was gearresteerd. Vader en zoon hij auto-ongeluk gedood DRONTEN, 5-12. Om half zes maandagavond is in Dronten een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee mensen, vader en zoon, cm het leven zijn gekomen. Op de kruising Elburgerweg-Dron- ter Ringweg verleende een truck met oplegger geen voorrang aan een per sonenauto, bestuurd door de 49-ja- rige E. J. Vros uit Deventer. De heer Vros en zijn 18-jarige zoon G. Vros werden op slag gedood. De bestuur der van de truck liep een shock op. Roofmoord in Kenia NAIROBI, 5-12. In het noordoos ten van Kenia zijn 43 boeren van de „Rendille"-stam vermoord door vee dieven, zo is door de politie in Nai robi maandag bekend gemaakt. In hetzelfde gebied zijn vier Somalische bandieten door de politie gedood. SCHIPHOL, 5-12. Na een verblijf van negen jaren in Zuid-Afrika is op de avond van Sint Nicolaas de door de Zuidafrikaanse regering uit gewezen Nederlandse priester Pierre Joseph Dil uit Pretoria, via Enge land, per BEA-lyntoestel in zijn va derland teruggekeerd. De 29-jarige priester, die met zijn 28-jarige blanke Zuidafrikaanse vrouw Wendy en twee zoontjes van 7 en 3 jaar arriveerde zal een maand hij zijn ouders in Haarlem-noord lo geren alvorens naar Engeland te rei- z i waar hij een van de vele hem i .middels gedane aanbiedingen voor en priesters-functie zal aanvaar- maand werd aan deze Ang- t Jö^aw.se priester in Pretoria waar 'hij assistent was van de dëkèn van de St. Albans kathedraal officieel medégedeeld dat hij Zuid-Afrika binnen tien dagen moest verlaten. Zoals gebï-uikelijk werd daarbij geen reden opgegeven, maar volgens priester Dil is dit geschied omdat hij zich drie jaar lang in zijn maan delijks verschijnende kerkblad met felle pen tegen de apartheidspolitiek verzette. „Geen oppositie meer" „We zijn in Zuid-Afrika zo lang zamerhand in het stadium gekomen, dat de regering geen enkele opposi- tie meer accepteert", aldus onze landgenoot, die nog steeds de Neder landse nationaliteit bezit. „Zelfs christelijke oppositie wil de regering niet meer tolereren. Ik heb mezelf beperkt tot preken in de kerk en tot artikelen in ons kerkblad". Dat blad heeft de naam „The Sword" („Het Zwaard"). "Vele kranten namen deze Stoppen op autoweg veroorzaakt «lotlelijk ongeluk KRIMPEN a d LEK. 5-12. Maan- dagmorgen om ongeveer kwart over negen heeft op de provinciale weg te Lekkerkcrk ter hoogte van de Zuid- brcekse molen een verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 25-jarige VV. R. uit Schoonhoven het leven ver loor. Op deze weg, waar men niet mag stoppen dan op.de daarvoor aange geven parkeerplaatsen, wilden twee elkaar tegemoetrijdende automobilis ten een gesprek beginnen. Zij waren neg doende hun wagens tot stilstand te brengen, toen er een lege veeauto naderde, bestuurd door R. Deze zag geen kans beide andere auto's te ont wijken. Door de botsing werd de heer R. uti zijn auto geslingerd en derma te ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. artikelen over, „De Britse bladen meestal omdat ze het met de inhoud eens waren, de Zuidafrikaanse om dat ze er zich over opwonden". Er is geen censuur in Zuid-Afrika, dus het overnemen kon zonder be zwaar geschieden. „Ik belichtte er de christelijke aspecten van de ras senkwestie in", aldus de heer Dil. Desgevraagd formuleerde hij zijn bezwaren tegen de apartheidspolitiek als volgt heel in het kort: „Zij ver woest het land langzaam maar ze ker. Hel vergroot de scheiding tus sen blank en zwart steeds meer. Deze apartheidspolitiek wekt haat op. Dat manifesteert zich omdat steeds meer kleurlingen uit de kerk wegblijven. Dat heb ik zelf onder vonden". TCKIO. 6-12. Bij Amerikaanse bombardementen zijn vorige week in internationale wateren in. de Golf van Tonkin zes Chinese vissersboten tot zinken gebracht, waardoor 17 Chinese burgers om het leven kwa men en 29 ernstig werden gewond. Volgens radio-Peking die dit bekend maakte, betekenden de aanvallen, die op 30 november en 1 december plaats vonden, een ernstige provo catie voor het Chinese volk. In Washington verklaarde het mi nisterie van buitenlandse zaken, dat de zaak werd onderzocht. Het Pen tagon wilde geen commentaar ge ven. In België verplichte inenting tegen polio BRUSSEL, 6-12. In het Belgische staatsblad is dinsdag een koninklijk besluit verschenen, waarbij inenting van jonge kinderen tegen kinder verlamming verplicht wordt gesteld. De eerste inenting moet in de loop van de derde levensmaand geschie den. De ouders kunnen hun kinderen kosteloos laten inenten in vaccina tie-bureaus die de gemeenten zullen inrichten, ouders die hun kinderen niet laten inenten kunnen worden gestraft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's v>r £>ir- Ware vriendschap duurt le venslang. C^OSOrCflO- icVCèjO- sOK^CT -O: <iKr y. •'- Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige neerslag; aan vankelijk matige tot krachtige zui delijke wind, later matige tot zwakke veranderlijke wind met enige stij ging van temperatuur voornamelijk in het westen van het land- 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 2.16, onder 14.18. 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 3.42, onder 14.32. Nieuwe maan: 12 dec. te 4.14. HOOG W ATERST A N DFA ZIERIKZEE: 7 dec. 10.26 v.m. 23.17 n.m. 8 dec. 11.43 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 7 dec. 10.31 v.m. 23.10 n.m. 8 dec. 11.45 v.m. n.m. Doodtij; 7 dec. HET WEERO\ ERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front van een depressie boven de Noordelijke IJszee, ver plaatst zich langzaam over Engeland naar onze streken. Het front vormt de scheiding tussen zachtere oceaan- lucht en koudere continentale lucht, die een groot deel van het vaste land bedekt. Het komende etmaal zal de zachtere oceaanlucht ook ons land gaan binnenstromen met veel bewol king, af en toe regen en geleidelijke stijging van de temperatuur, het eerst in de westelijke provincies. De overgangszone tussen de koudere en zachtere lucht blijft evenwel dicht in de buurt van Nederland, waarbij in het noordoosten en oosten van het land de temperaturen lager blijven dan in de kuststreken. Nog altijd ernstig vluchtelingenvraagstuk NEW YORK. 6-12. Terwijl het vrijwel geheel is opgelost, bestaat er in Afrika, Azië en Latijns-Amerika nog een ernstig probleem op dit ge bied. Dit verklaart de hoge commis saris van de V.N. voor vluchtelin genzaken, prins Sadroeddin Ali Chan in zijn jaarrapport voor de algemene vergadering. Hij zegt dat er op het ogenblik in Afrika 700.000 vluchte lingen zijn en dat dit aantal blijft stijgen, zolang de onrust in dal we relddeel voortduurt. De ergste toe stand bestaat bij de uitgewekenen uit Angola, Mozambique en Portu gees Guinea, aldus de prins. NEW YORK, 5-12. De beheer- schapscommissie van de algemene vergadering van de V.N. heeft maan dag aan de veiligheidsraad aanbevo len aan alle landen opdracht te ge ven de diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken en econo- LONDEN, 6-12, In Washington verwacht men dat de Amerikaanse regering een Brits verzoek aan de veiligheidsraad om dwingende straf maatregelen tegen Rhcdesic, nu de regering-Smith liet werkdocument van de hand heeft gewezen, zal steu nen. De Washington Post schrijft in een hoofdartikel dat „de Rhodesische mislukking de Britse status als ver kwijnende mogendheid heeft beves tigd". De „New York Times" meent dat Wilsons eisen aan Smith in de ogen van de wereld gematigd zullen lij ken. „De verwerping door Salisbury houdt echter in dat alle Britse voor- stollen voor oen regeling worden in getrokken cn dat de regering-Wilson Rhodesië alleen nog wettige onaf hankelijkheid kan beloven op basis van oen meerdorheidsbewind". In Franse regeringskringen ver klaarde men zich teleurgesteld over Smith's afwijzing, maar een rege ringswoordvoerder wilde niet zeggen wat Frankrijk zal doen als de kwes tie voor de veiligheidsraad komlt. Het Portugese ministerie van bui tenlandse zaken weigerde commen taar, evenals de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Mijnongeluk in West-Duitsland KAMP L1NTFODT. 6-12. Als ge volg van instortingen in een kolen mijn te Kamp Lintfort in west- Duitsland zijn maandag twee mijn werkers om het leven gekomen. Een derde mijnwerker die zich in de go- troffen schacht bevond, kon worden gered. mische sancties tegen dit land toe te passen-. De uit 121 leden bestaande com missie nam een Afrikaans-Aziatische resolutie aan waarvan dit een on derdeel was. De Portugese politiek wordt er als een misdaad tegen de mensheid in veroordeeld, bovendien wordt aan de wereldbank verzocht financiële, economische en techni sche hulp aan Portugal op te schor ten zolang de betrokken Afrikaanse gebieden onder Portugees beheer blijven. ROME, 5-12. In Prima Porta, een voorstad van Rome, is de toestand op het ogenblik kritiek. De Man-na. er meertje dat door de Tiber „ge voed" wordt, drcigl buiten zijn oevers te treden. De 88 gezinnen, die het dichtst bij de oevers wonen, wor den geëvacueerd. In de Po-delta zijn versterkte dijken ondermijnd. In de provincie Bologna zijn verschillende wegen door de sneeuw geblokkeerd. De grote autoweg tussen Bologna en Florence is over een afstand van rond 30 km. ondergesneeuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1