TIPS VAN SINT Juan Carlos Kansen op lege Spaanse koningstroon? WIST U WEL.... ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 2 december 1966 Nr. 19703 „Ole, ole", juichte de Spaanse adel op de trappen van een der kerken in Athene. Het is de 14e mei 1962. Kanonschoten dreunen over Pireaus. Drie huwelijksceremonieën verwerkten die dag prinses Sophia van Griekenland en don Juan, prins van Asturië: een grieks-katholieke, een rooms-katholieke en een burgerlijke. De zelfde avond kiest het gelukkige paar zee in het witte motorjacht van multi-miljonair Niarchos. Op dat moment wordt in Spaanse kringen reeds heftig gedebatteerd over de vraag wie generaal Franco nu tenslotte als hoofd van het nieuwe koninkrijk Spanje zal aanwijzen. Want ongetwijfeld is de 28-jarige don Juan Carlos, zoon van de Spaanse kroonpretendent, een der meest serieuze gegadigden. Franco is hem welgezind Juan Carlos, de jonge prins, is een man die de indruk wekt vrijwel al les verkeerd en op zijn minst heel onbeholpen te doen. Hij wekt de in druk iemand te zijn die met zijn figuur helemaal geen raad weet. Op parties blijft hij altijd op de achter grond en weet hij veelal niet anders te doen dan heel verlegen te glim lachen. Zijn gasten hebben de indruk dat men deze timide jongeman de woorden uit de mond moet trekken. Toch is deze eerste indruk in ve lerlei opzicht erg bedrieglijk. Deze jongeman, die zo apathisch lijkt en van wie geen initiatief schijnt uit te gaan, heeft in moeilijke situaties getoond over een grote dosis door zettingsvermogen te beschikken, die men eerder aan een boom van een kerel toegedacht zou hebben. Op twintigjarige leeftijd, dus op het moment, dat de meeste jonge lieden zich een beetje beginnen in te leven in de studentenwereld, was Juan Carlos reeds officier bij leger, marine en luchtmacht. En die po sitie was hem beslist niet cadeau ge daan. Als kadet bij een militaire acade mie moest hij net als alle andere kadetten lange, vermoeiende marsen maken en verder alles doen, wat het opleidingsprogramma voorschreef. Drama Deze zoon van don Juan, de her tog van Barcelona en kleinzoon van Alfonso XIII, Spanjes in 1931 ver jaagde koning, werd op 5 januari 1938 als banneling in Rome geboren. Hij werd gedoopt door kardinaal Pa- celli, de latere paus Pius XII. Over zijn jeugdjaren valt weinig bijzon ders te vertellen, behalve dat zijn ouders in 1941 naar Lausanne ver huisden en later gingen wonen in Estoril in Portugal, waar zij een eenvoudig landhuis betrokken. Twee jaar later begon het schaak spel om de Spaanse troon. Na een overeenkomst tussen Franco en Ju an's vader trokken Juan Carlos en zijn drie jaar jongere broer Alfon so naar Madrid om daar hun studie te beginnen. De vakanties brachten zij door in Portugal. Daar beleefde Juan Carlos het drama van zijn le ven. Hij en Alfonso waren bezig een pistool te demonteren. Juan had het wapen in zijn hand, toen hij zijn broer iets wilde uitleggen. Plots ging het pistool af. Alfonso viel do delijk gewond neer. Een onderzoek wees uit dat Juan Carlos geen schuld had. Maar noch tans heeft dit tragische gebeuren de jonge prins zeer geschokt en ver klaart het misschien mede zijn iet wat melancholische aard. Kans? Tot voor kort werd van de zoon van de .verbannen kroonpretendent' weinig notitie genomen. Schreven dagbladen eens een reportage over hem, dan schrapte de censor er soms zoveel in, dat van verdere pu blicatie maar werd afgezien. Een hofhouding hield de man, die veien beschouwen als de toekomsti ge koning van Spanje, er evenmin op na. De regering wees hem slechts enkele adjudanten toe. Toch werd hij geregeld uitgenodigd bij officiële plechtigheden. Maar door zijn huwe lijk met Sofia van Griekenland ach ten velen zijn positie belangrijk ver sterkt. En daarmee de positie van de monarchisten in Spanje. Een huwelijk met een in Europa in hoog aanziend staand vorsten huis zou Jiian's kansen op de troon zeker doen stijgen. Ook al laat Fran co zich over die kansen in het ge heel niet uit. Insiders menen echter dat de autoritaire caudillo deze jon ge, bescheiden prins welgezind is. Maar dit zijn allemaal specula ties. De monarchisten mogen dan een sterke machtige groep vormen in Spanje, het blijft de vraag of na Franco's dood zij sterk genoeg zijn om republikeinse stromingen vol doende tegenwicht te bieden. De pakketpost heeft het al druk genoeg met het verzenden van de aan geboden sint-nicolaaspaketten. Stuur daarom ook eens wat per brief. U bent wel gebonden aan afmetingen, maar deze zijn nog vrij behoorlijk. Een brief mag ten hoogste 500 gram wegen, de groot ste afmeting mag 60 cm bedragen, terwijl de lengte, breedte en hoog te samen niet meer mogen bedra gen dan 90 cm. En verzend vroeg'. Een boterletter moet als volgt worden verzonden: een passende doos, bekleed met vetvrij papier, een stuk karton zo groot als de bodem van de doos, eveneens bedekken met vetvrij papier, de letter met een gekleurd lintje vastbinden, de overschie tende ruimte opvullen met papier. Om zoekraken van het pakket te voorkomen, legt u binnen in de doos nog een extra papiertje met het volledige adres van bestemming. Gebruik geen visitekaartje als label, doch een stevig stukje karton en be vestig dit met een behoorlijk touwtje aan de doos. Plakt u het adres op de doos, dan niet alleen maar de hoeken bestrijken met lijm, maar het gehele etiketje. Vraag inlichtingen op het postkantoor, welk papier een sint-nicolaaspakket naar het buitenland moet vergezellen. Vraag ook, of hetgeen u verzen den wilt, wel mag worden uitge voerd. Voor het buitenland zijn altijd nodig: een buitenlandse adreskaart en een aantal (soms 1, vaak echter méér) douaneverkla ringen. Eventuele vloeistoffen moet men verzenden in een goed gesloten fles, in een stevige kist. De fles in papier wikkelen en de ruimte opvullen met ruim hout wol. Op het pakket dient u een aantekening te stellen van „Breek baar" en „Deze kant boven." Bloembollen voor kamergebruik kan men tegenwoordig in de han del verkrijgen, verpakt in aardige doosjes, vergezeld van cultuurbe schrijving. De mooie „amaryllis" is meestal in december juist le verbaar en is een mooi geschenk voor hen, die niet van het tradi tionele snoepwerk houden of op dieet staan. Verse melkvlekken kunt u verwijderen met verdun de zeepspiritus. Als men een zeer dun laagje vet vooraf op gezicht en handen smeert, kan men naderhand de zwarte laag gemakkelijk verwij deren. Houtskool of een gebran de kurk zijn zeer geschikte mid delen, om lichaamsdelen tijdelijk zwart te maken. Warm water en (gele) zeep zijn nog altijd de beste middelen om roet e.d. van gezicht en han den te verwijderen. Hebt u uw beste verschroomde theeservies voor deze dag te voorschijn ge haald, gebruik dan geen poetsmid delen om dit eens extra op te dof fen. Gewoon heet water is het al lerbeste middel. Na zorgvuldig af drogen, goed nawrijven met een zachte doek. Marsepein kunt u lang bewaren in gesloten dekschalen. Een banketletter houdt u verscheidene dagen goed in de groentenlade van uw koel kast. Als Sint Nicolaas geen tyd heeft om gedichten te maken, schrijft hij toch graag 2 regeltjes die rij men op de label van het pakje! Onze puzzelaars en puzzelaarsters treffen hier weer onze jaarlijkse Sint Nicolaaspuzzle aan. Het is een kruis woordraadsel, waarvoor de omschrij vingen hieronder afgedrukt staan. De oplossing dient uiterlijk DON DERDAG 15 DECEMBER a.s. in ons bezit te zijn. Adresseer deze aan: Re dactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee. Schrijf in de linkerbovenhoek van uw brief kaart cf enveloppe: „Sint Nicolaas puzzle". Indien u uw oplossing per pest inzendt gelieve u haar te fran keren met kinderpostzegels. Als prijzen voor de goede oplossers stellen wij beschikbaar: 1 waardebon f 25,00 1 waardebon a f 10,00 1 waardebon a f 5,00 4 waardebonnen a f 2,50 alle voor 25 december a.s. te besteden bij onze adverteerders. Denkt u eraan uitsluitend de inge vulde figuur in te zenden met dui delijke vermelding van uw naam met voorletters en uw volledig adres! Inzendingen die ons na 15 decem ber bereiken worden opzij gelegd. Wij hopen weer vele inzendingen te ontvangen en wensen u allen veel succes. De Redactie. Horizontaal: 37. op dit moment 68. plan, gedachte 29. luchtstrijdkrachten 38. vogel "71. zelfzuchtige 34. (afk.) 1. metalen staaf 40. gewas 72. toegeven voor waar kuddehoeder 6. uitdrukkingsvorm 41. het Romeins Imperium 75. meisjesnaam 36. 37. overheidsinste 1 ling 10. Engels telwoord (afk.) zelfkant 12. hond 42. zangnoot 39. vogel 13. spraakgebruik 44. bekende motorraces Verticaal: 43. boom 15. 16. zoogdier de oudere (afk.) (afk.) 44. tech. natuurweten 45. pers. voornaamw. 1. graafwerkluig schappelijk onderzoek (aflc) water in Uitrecht 18. godsdienst (afk.) 47. onder andere (afk.) 2. kraan 46. 19. flink 48. meisjesnaam 3. meisjésnaam 47. lofdicht 21. Gode zij lof (Lat. afk.) 49. vogel 4. muurholte 51. pigmentvlek 22. mannelijk zoogdier 50. slot 5. gewas 54. klein drukwerkje 23. ieder 52. maanstand (afk.) 6. verpakking 55. zonder gezelschap 24. vallei 53. voegwoord 7. soort schip 57. werkschuw 26. deel v. d. bijbel (afk.) 55. deel v. d. dag (afk.) 8. N.V. (Duitse afk.) 60. sportartikel 27. wintervoertuig 56. kostbare stof 9. haarkrul 61. wond 29. laatste nieuws (afk.) 58. halfedelsteen 11. verkoopplaats 63. nauwe 30. bijbelse naam 59. plaats der oudheid 12. rest 64. koor 31. wandversiering 61. te zijner plaatse (Lat. afk.) 14. deel v. d. dag 66. hetzelfde (afk.) 32. Duitse badplaats 17. goedheiligman 68. inhoudsmaat 33. namelijk (afk.) 62. Frans lidwoord 20. stofmaat 70. jongensnaam 34. inhoudsmaat (afk.) 64. rivier (Spaans) 25. deel v. h. oor 73. vogel 35. met betaald antwoord 65. als een kind 26. nakomelingschap 74. ver voei-maa tschappij (afk.) 67. interest 28. manlijk zoogdier (afk.) De enige troonpretendent die werkelijk enige kans maakt. seerd. Daar arriveert de goede bis schop per stoomboot bij de Sint- Nicolaaskerk tegenover het Centraal Stationmet het gevolg dat velen op die dap hun trein missen. Myra, de bisschopsstad van St. Nicolaas, niet in Spanje, maar in Klein-Azië ligt? de Sint de patroon is van de schepelingen en kooplieden en daardoor ook de patroon werd van onze hoofdstad Amsterdam het verbond van de Hanze om streeks 't jaar 1400 zorgde voor de verspreiding van de naam Sinterklaas, als de „schenker van de 'goede gaven"? de feestdag van St. Nicolaas kerkelijk pas op 6 decemebr wordt gevierd? •k zwarte Piet in België Père Fou- ettard genoemd wordt en dat dit in het Nederlands „Vader Roe" betekent? St. Nicolaas ook de patroon is van de trouwlustigen, omdat hij (volgens de legende) aan 3 arme meisjes een bruidschat ca- cadeau gaf? Ook in Amerika St. Nicolaas' naam niet alleen bekend is als kerstmannetje, maar ook door één van de hits van de gram mof oonplatenmarkt: de Santa Claus-hoogie? St. Nicolaas reeds in de 6de eeuw in het oosten de naam had van weldoener? „marsepein" een mengsel is van fijngewreven amandelen, sui ker en roze water? Spanje, het „geboorteland" van Sint en Zwarte Piet, een opper vlakte heeft van meer dan 500. 000 vierkante kilometer en een bevolking van bijna 28.000.000 mensen? Spanje's oudste bewoners Ibe riërs zijn, die zich met de ge ïmmigreerde Kelten vermeng den tot dc Keltiberiërs? Gezien de bevolkingsaanwas zijn er steeds meer sinterklazen nodig om iedereen op 5 december zijn pakjes thuis te bezorgen. Dat vroeg om een nieuw waarschuwingsbord voor hel verkeer in Amsterdam. In vele grote en kleine plaatsen wordt de Sint feestelijk verwelkomd. De grootste optocht, die uren het drukke stadsverkeer stremt, wordt jaarlijks in Amsterdam georgani-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9