DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Zijlstra gaat in op reacties n.a.v. regeringsverklaring Pres. De Gaulle confereerde met Kosygin Verwachting tot zaterdagavond: TAUNUS 17 M Fordgarage GLERUM Wilson en Smith aan Kamer voelt niet voor „eigen risico" van gemeenschaPPel!)ke jj0or(j van Lees dit eerst! De reclame-t.v. Boodschap van Kosygin De zaak-Ben Barka Ontslagen bij wegenbouwbedrijf Graan voor India en Pakistan Beroep op Oe Tliant aan te blijven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 december 1966 123ste jaargang Nr. 19703 WAARIN OPGENOMEN REDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A8CNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m dit nummer: Humboldtligt nog steeds iIn het IV est gat Tweede kamer DEN IIAAG, 1-12. In de Tweede Kamer heeft premier Zjjlstra gerea geerd op hetgeen in eerste instantie naar veren werd gebracht over de regeringsverklaring van deze week, waarmede het nieuwe kabinet voor het eerst naar buiten trad. Met na me ging de premier in op de wijze waarop hij zijn formatie-opdracht had uitgevoerd. Hij legde er de na druk cp, dat een grote «netheid van werken noodzakelijk was. Om deze reden waren geen bewindslieden uit C.H.-kring aangezocht. De heer Bo- gaers had hem gezegd wel met zijn program te kunnen instemmen. Ilü wilde echter dat de formateur als- neg de medewerking hiervoor van de P.v.d.A.-fractie inwon, hetgeen niet mogelijk bleek, waarna de heer Bcgaers die in het kabinet-Cals mi nister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening was bedankte. De weigering van de heer Zijlstra in de formatie-periodc-Schmclzcr was slechts gebaseerd op zijn ambitie als toekomstig president van de Neder landse Bank. Na de informatie van de heer Beel was hem duidelijk ge worden dat hij deze ambitie voor het landsbelang meest laten wijken. De premier wilde de huidige econo mische situatie met een wat hij noemde „koele chirurgische blik" be zien. Een belangrijk aspect vond hij dat de Nederlandse export waarvan de welvaart zozeer afhangt de laat ste tijd ongeveer gelijk met de we- relduitvoer groeit. Voorheen was ac groei van onze export anderhalf maal zo snel. Aan de hand van voortschrijdende twaalfmaandse gemiddelden toonde hij aan dat het tekort op de handels balans binnen een jaar tijds met een miljard gulden is toegenomen tot 4,9 miljard over het tijdvak november "65 tot oktober '66. Hij voorzag het gevaar dat de ex port na verloop van tijd niet meer in staat zou zijn om de produktietoene- mring op te nemen. Minister-president Zijlstra deelde vervolgens mee dat de situatie in de gemeenten niet zo rooskleurig is. Het niveau van de gemeentelijke inves teringen blijft zorgen baren. Het in vesteringsniveau van de lagere open bare lichamen zal dat van 1965 nau welijks overschrijden, hetgeen de be windsman aan de hand van een cij- fertabel aantoonde. De vlottende schuld van de gemeenten is met 492 miljoen gulden gestegen tot 2,57 mil jard. Dc omzetbelasting Prof. clr. Zijlstra wees het verwijt van de hand als zou dit kabinet met het voorstel tot vervroeging van de omzetbelasting-heffing het volgend kabinet te veel binden. Het voorstel, zo zei hij, is niet in strijd met de be perkte taak, waarvoor dit overgangs kabinet staat. Een „symetrische toe passing" van de zogenoemde machti- gings-instrumenten zal plaats heb ben, wanneer althans de financieel- economische situatie dat toestaat. H;et door dit kabinet te voeren uit gavenbeleid zal in nota's worden neergelegd, zo deelde premier Zijl stra verder mee. Zodi-a enigerlei on derdeel daarvoor rijp blijkt te zijn, zal dit in de kamercommissie kunnen worden bezien. De Zjjlstra-norm In antwoord op vragen van en kele fractievoorzitters zei hij vervol gens dat de zogenoemde Zijlstra- norm zal worden gehandhaafd en „ons voortdurend voor ogen zal staan. Wij blijven ons op die ruimte-norm baseren. Er zal naar zijn mening naar dienen te worden gestreefd dat in 1968 niet opnieuw de belastingen moeten werden verhoogd. Premier Zijlstra zei dat het kabi net niet het voornemen heeft om te rug te komen op de reeds aangekon digde tariefverhogingen bij de P.T.T. ingaande 1 januari en 1 februari van het volgend jaar. Over de omroep-wet deelde hij mee dat de memorie van antwoord op zeer korte termijn, waarschijnlijk nog deze of volgende week, in de ministerraad zal kunnen worden be- 'handeld. De overheidsuitgaven In antwoord op vragen met be trekking tot het uitgavenbeleid wees de premier erop dat vermindering van de overheidsuitgaven met een bepaald percentage alleen mogelijk is na heropening van de begrotings besprekingen in de ministerraad. Prof. Zijlstra hield vervolgens een beschouwing over de financiële ont wikkeling van het ziekenfondswezen. In de jaren 1962-'67 heeft de kosten stijging in deze sector 160 procent bedragen, inclusief de volksverzeke ring zware geneeskundige risico's. De kosten voor ziekenhuisverpleging stegen tussen 1959 en 1967 met 67 u/o. De loonstijging bedroeg in genoemde jaren 95 procent. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's O- A Twee linker-handschoenen maken geen paar handschoe nen, twee halve waarheden maken geen waarheid. ci>cr Kr lai<SCH<X GIBRALTAR. Dit is de Britse kruiser Tigerwaarop volgens betrouwbare bronnen hei geheime overleg tussen de Engelse eerste minister Wilson en de premier run Rhodesië Smith zou plaats vinden. De kruiser is plotseling voor operationele redenen" naar zee vertrokken. Het overleg zou plaats vinden voor de kust van Gibraltar. Minder wind ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee De ziekenfonds-kwestie PARIJS, 1-12. Premier Kosigin van de Sowjet-unie, die donderdag ochtend voor een officiëel bezoek van acht dagen in Parijs aankwam, en president De Gaulle hebben twee uur lang gespreken over Europa, waar onder de veiligheid in dit werelddeel Duitsland, China en Vietnam. Penicilline in melk ASSEN, 1-12. Drs. A. Ku3'sse, hoofdinspecteur van de volksgezond heid, heeft donderdagmiddag op de bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Drentse keu ringsdienst van waren zijn ongerust heid uitgesproken over het feit dat momenteel verschillende monsters i/an melk penicilline bevatten. Een en ander is een gevolg van de nieu wemethoden die op dierengenees- kliidib gebied worden - toegepast. Het gevaar van penicillinehoudende melk is thans nog klein maar men zal er in de toekomst toch scherp op moeten letten. Duitsers willen uitstel Bij hun gesprek in het Elysee wa ren alleen tolken aanwezig. Over het besprokene is niets naders meege deeld. De Franse president bood zijn gast 's avonds een diner aan in het Ely see. Hij sprak bij die gelegenheid zijn overtuiging uit dat vriendschappelij ke samenwerking tussen Frankrijk en de Sowjet-unie „evenwicht, vooruit gang en vrede" kan brengen in Euro pa en vervolgens de gehele wereld. In zijn antwoord merkte premier Kosigin cp dat de opvattingen van Frankrijk en de Sowjet-unie over talrijke zeer belangrijke problemen nu veel meer overeenkomen dan een of twee jaar geleden. Er zijn grote gebieden waarop Fransen en Russen met succes kunnen samenwerken. De Sowjet-unie is bereid uit de nieuwe toestand die is ontstaan alle prak tische conclusies te trekken ten aan zien van haar betrekkingen met Frankrijk. In 1967 zullen nieuwe con tacten tussen beide landen plaats hebben. DEN HAAG, 1-12. De Tweede Ka mer heeft donderdagavond ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen - wat thans al wordt genoemd - „het tientje van Veldkamp", zijnde de f 10,- eigen risïko, die, naar de bewindsman wilde, ziekenfondspa- Scherp beeld van de maan Hel zuidelijke deel van de bodem oon dc krater Copernicus werd gefotogra- Icent door de l.unar Orbiler II van een hoogte van ongeveer 42 kin. Op de voorgrond de krater Fauth. De afstand van deze krater tot de horizon^ 270 km. De kruier Fauth her/t een omtrek van 20 km. en is ongeveer 1500 meter diep. tienten zouden dienen te betalen bij opname in een ziekenhuis tot een maximum van f 300, Gezien de ne gatieve reacties van de Kamer be loofde premier Zijlstra overleg te zullen plegen met de Kamercommis sies over de onderhavige kwestie, waarbij het zal gaan cm het „eigen risikc" cf verheging van de zieken fondspremie. Over het „eigen risiko" werd donderdagavond een drietal meties ingediend, waarvan de voor naamste was van de A.R.-afgevaar- digde Roolvink, die - mede namens K.V.P. en C.H.U. - bij de minister aandrong op uitstel. Nadat premier Zijlstra zijn verklaring (contact met dc Kamercommissies) had afgelegd, trek de heer Rcolvink zijn motie in. Twee andere moties - n.l. van drs Nederhcrst (P.v.d.A.) en Toxopeüs (V.V.D.) - werden verworpen. Voor lopig ziet het er dus niet naar uit dat het voorstel tot dragen van „ei gen risiko" vcor de bewindsman eeii haalbare zaak is. ADVERTENTIE In hotel Bom te Haamstede, kan voor belangstellenden ge legenheid zijn om de kursus spreek- en spraakles te volgen, dinsdagavond om 7.30 uur. Deze les is gratis! Maakt deze avond vrij.' Inlichtingen: tel. (0Ï110) 3380. Decent A. DETJRLOO. HILVERSUM, 1-12. NTS-voorzit ter Schuttenhelm deelde donderdag middag in Hilversum mede,- dat over eenstemming is bereikt over het zendschema voor de televisiereclame per 2 januari a.s. Ook is overeenstemming bereikt over de technische samenwerking. De inkomsten uit de reclame zullen nauwelijks enig soulaas bieden voor dc financiële zorgen, waarmede NTS en omroepen te kampen hebben. De programmacommissaris van dc NTS, dc heer Rengeling, voorzag zelfs een stijging van programmakosten door deze reclame. „Geloof maar", zo zei hij. „dat onze buitenlandse leveran- ciers, zoals de Amerikaanse film maatschappij, belangrijk hogere be dragen voor hun produkten zullen vragen, onder motto „er is com merciële televisie in Nederland". graanprijs AMSTERDAM, 1-12. De president van de Deutsche Bauernverband, Ed mund Rehwinkel, heeft in de C.O.P. A.-vergadeiïng in Amsterdam ver teld, dat zijn organisatie in een in Bonn gehouden bijeenkomst heeft ge- eist, dat de gemeenschappelijke graanprijs in de E.E.G. pas op 1 ju li 1968 zal ingaan in plaats van op 1 juli 1967. De heffingen op verede- lingsprodukten (varkensvlees, pluim vee, eieren) in het verkeer binnen de gemeenschap zouden nog zes maan den na 1 juli '68 moeten, blijven bestaan. De voorzitter van de C.O. P.A., ir. Knottnerus, voor wie deze mededeling een verrassing was, zei dat de C.O.P.A. er zijn standpunt nog over zal vormen. Naar het A.N.P. verneemt heeft het Landbouwschap nog deze week in zijn maandelijkse gesprek met mi nister Biesheuvel uitdrukkelijik ge steld, dat aan de datum 1 juli '67 in ieder geval dient te worden vastge houden. De minister was het daar mee eens. Het Landbouwschap heeft zich enige tijd geleden al uitgespro ken voor een afschaffing in etappes van de intraheffingen op verede- llingsprodukten, maar dan voor 1 juli, '67. PARIJS, 1-12. Bij het overvliegen van Denemarken, Nederland en Bel gië, heeft premier Kosygin aan pre mier Krag, premier Zijlstra en pre mier Van den Boeynants boodschap pen gezonden waarin hij de beste wensen voor de betrokken volken doet toekomen. Voor Nederland was de tekst: „Terwijl ik over het gebied van uw land vlieg op weg naar Frankrijk doe ik u de beste wensen voor u en het gehele Nederlandse volk toekomen". De toestand van Lages DEN HAAG, 1-12. Uit telefonisch verkregen inlichtingen neemt de mi nister van justitie aan, dat in de ziektetoestand van Lages geen we zenlijke verandering is gekomen. De bewindsman zegt dit in antwoord op schriftelijke wagen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.). De minister vervolgt: Dc in oktober reeds voorgenomen operatie zal nog uitgevoerd moeten worden, doch de ziektetoestand van Lages laat deze om medische rede nen thans nog niet toe. In afwach ting daarvan werd echter ziekenhuis verpleging niet bepaald noodzakelijk meer geacht en werd Lagos op 4 no vember j.l. uit hot ziekenhuis ontsla gen. Wei moet hij daar nog regelma tig voor behandeling terugkomen. LONDEN. 2-12. Premier Harold Wilson is aan boord van de Britse kruiser „Tiger" gegaan waar hij de leider van de blanke minderheidsre gering van Rhodesië, Ian Smith, zal ontvangen. Men verwachtte, dat Smith in de loop van de nacht zou arriveren. De kruiser ligt op de rede van Gibraltar. In de loop van de nacht arriveer den premier Smith, gouverneur Gibbs en rechter Beadle op het schip PARIJS, 1-12. Het Franse hoogge rechtshof heeft bepaald dat de Ma rokkaanse minister van binnenland se zaken, generaal Mohammed Ouf- kir, en de plaatsvervangende chef van de Marokkaanse veiligheids dienst, kolonel Ahmed Dlimi, in Frankrijk kunnen worden vervolgd wegens medeplichtigheid aan de ont voering van Ben Barka. De ver dachten hadden aangevoerd dat dit niet mogelijk was op grond van een Frans-Marokkaanse overeenkomst' van 1957. Het Britse Lagerhuis heeft don derdagavond een conservatieve mo tie van wantrouwen verworpen en zijn goedkeuring gehecht aan de economische politiek van de sociaal democratische regering. NIJMEGEN, 1-12. Het in Nijmegen gevestigde wegenbouwbedrijf Ir. A. van Engelen heeft 180 personeelsle den ontslag aangezegd. Het bedrijf, dat is gespecialiseerd in de aanleg van asfaltwegen, wordt sinds het overlijden van ir. van En gelen in 1955, geleid door mevrouw van Engelen-van der Bruggen, de enige vrouwelijke wegenbouwer in Nederland. Naar zij meedeelde, zijn er voor miljoenen guldens aan orders in por tefeuille maar deze, van provincie en gemeenten afkomstige opdrach ten, kunnen niet worden uitgevoerd wegens betalingsmoeilijkheden bij dc opdrachtgevers. Het bedrijf heeft vier eigen asfaltfabrieken in Weert, Montfoort, Roosteren en Broekhui zen, waar ook het nu ongebruikte grote machine- en wagenpark is. De meeste ontslagen (150) vallen daarom in de Limburgse vestigingsplaatsen. Hoe lang de resterende 70 werkne mers nog in dienst kunnen worden gehouden is thans niet bekend. Buien, afgewisseld door enkele op klaringen; aanvankelijk nog harde wind tot storm uit het westen, ge leidelijk echter afnemende wind; de zelfde of iets lagere temperaturen. 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 21.59, onder 13.14. 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31. Maan op 23.26. onder 13.34. 5 dec. Zon op 8.30, onder 16.30. Maan op onder 13.50. Laatste kwartier: 5 dec. te 7.23. H OOG W ATE R ST A N O EN ZIERIKZEE: 3 dec. 6.23 v.m. 18.52 n.m. 4 dec. 7.08 v.m. 19.49 n.m. 5 dec. 8.08 v.m. 20.53 n.m. BROUWERSHAVEN 3 dec. 6.18 v.m. 18.37 n.m. 4 dec. 7.07 v.m. 19.35 n.m. 5 dec. 8.10 v.m. 20.42 n.m. Doodtij: 7 dec. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe stormdepressie is over Schotland in oostelijke richting getrokken en kwam vanochtend bo ven de Noordzee aan. De luchtdruk in het centrum is nabij Schotland ongeveer 943 mb. De depressie ver oorzaakte zware stormen. Ook langs onze kust heeft de zuidwesterstorm enige tijd met kracht nëgen a tien gewaaid. Vanochtend begon de de pressie op te vullen. In verband hiermee zal de wind in ons land morgen geleidelijk afnemen. Tege lijkertijd wordt er dan onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast op klaringen ook buien voorkomen. De temperatuur handhaaft zich op het zelfde niveau of wordt iets lager. Boven Hanoi is donderdag een Amerikaans pilootloos verkennings vliegtuig neergeschoten, zo meld het Chinese persbureau. Deze toestellen opereren doorgaans op grote hoogte. ROME, 1-12. In het kader van het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties zal onmiddellijk 30.000 ton graan naar India en 15.000 ton naar Pakistan worden gezonden. Naar de voedsel- en landbouworga nisatie meedeelt, kan niet meer wor den. gezonden omdat de voorraden van de F.A.O. te klein zijn. De hulp, die wordt gezonden om India en Pakistan te helpen het hoofd te bieden aan de gevolgen Van de droogte, vertegenwoordigt een waarde van 4,5 miljoen dollar. Rothschild-collectic werd geveild PARIJS, 2-12. De veiling van de befaamde Rothschild-collectie, schil derijen, antiek porcelein en meubi lair, heeft ruim 5,4 miljoen gulden opgebracht. De veiling vond donder dag plaats in het Palais Galliera in Parijs in tegenwoordigheid van ko pers uit verscheidene landen. NEW YORK. 1-12. De veiligheids raad' heeft opnieuw een beroep ge daan op secretaris-generaal Oe Thant in functie te blijven. De raad cn de algemene vergadering komen vandaag (vrijdag) bijeen om ver lenging van de ambtstermijn van Oe Thant formeel aan te bevelen. Het staat wel vast dat deze op de aanbe veling zal ingaan. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1