DE ZIERIKZEESCHE COURANT PREMIEWIJZIGINGEN VAN SOCIALE VERZEKERINGEN Dag van Europa Eerste wooneenheid te Arnhem officieel van „Ons Dorp" in gebruik genomen Boeroendi - na staatsgreep - republiek Naar gevechtspauze in Vietnam i i I Lijsttrekker Noodraad over Boerenpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 2D november 1966 123ste jaargang Nr. 19701 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-22S5, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. 8ij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlraan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,SO; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwe fabriek VebutexNieuwerkerk geopend Ziekenfondspremie omhoog van 5,8 naar 6,2 proeent en invoering van beperkte bijbetalingsregeling DEN HAAG. 28-11. De minister van scciale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, heeft by be schikking van maandag de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voer het jaar 1967 vastge steld op 6,2 Deze premie, die thans 5,8 o bedraagt, wordt geza menlijk gedragen door werkgevers en werknemers. De ziekenfondsraad heeft de mi nister op 28 oktober 1.1. geadviseerd ce pt. mie cp 7 11te bepalen. Het ka binet heeft evenwel gemeend een dusdanige verhoging voor 1967 niet in overweging te kunnen nemen. Op 10 juli j.l. hebben de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris, dr. A. J. H. Bar- tels, de ziekenfondsraad gevraagd hen te adviseren hoe de door de raad verwachte premiesti}ping voor 1967 zou kunnen worden beperkt. In het zelfde schrijven wezen de minister en de staatssecretaris on de moge lijkheden. die de ziekenfondswet tot een zpn. bijbetaling geeft. De zieken fondsraad hti-it daartoe evenwel niet geadviseerd. Het kabinet meent, dat in dc huidige omstandigheden een dergelijke bijbetaling onontkoom baar is. Bijbetaling;: 30 dagen ziekenhuiskosten a f 10,— In verband daarmede zal op kor te termijn de totstandkoming worden bevorderd van een algemene maatre gel van bestuur, waarin zal worden bepaald dat door alle ziekenfonds verzekerden met ingang van 1 ja nuari 1967 by opneming in zieken huizen en daarmede gelijk gestelde inrichtingen gedurende 30 dagen een bijbetaling verschuldigd zal zijn van f 10.- per verpleegdag. Prins Claus opent melkproduktenfabriek GRONINGEN, 28-11. Z.K.H. Prins Claus heeft maandagmiddag in Gro ningen de nieuwe melkprodukten fabriek van de coöperatieve melk- produktenbedrijven Domo-Bedum G.A. officieel geopend in aanwezig heid van vele noordelijke autoritei ten en genodigden, onder wie de commissaris der koningin in de pro vincies Groningen en Drente, respec tievelijk mr. C. L. W. Fock en mr. K. H. Gaarlandt en de burgemeester van Groningen, de heer J. J. A. Ber ger. Het was voor het eerst dat prins Claus een bedrijf officieel opende. In de grote produktiehal drukte hij op enkele knoppen, waarmee hij de melkverpakkingsautomaten in wer king stelde. DEN HAAG, 28-11. In totaal heb ben 271 van de op 1 september be staande 944 gemeenten dit jaar aan dacht geschonken aand e Dag van Europa, dat wil zeggen dat 28,5 per cent uan de gemeenten deze dag her dachten. Aldus het weekblad „De Neder landse Gemeente", het officieel or gaan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In 1965 namen slechts 215 gemeenten (ruim 22 per cent) deel aan de herdenking van de Dag van Europa. Dit jaar besteedden 29 gemeenten veel en op gevarieerde roijze aan dacht aan de viering en de overige 242 gemeenten beperkten de viering lot vlagvertoon en Europa-lessen op de scholen. In 547 gemeenten heeft geen viering plaats gehad. Teneinde te voorkomen, dat de laagste inkomenscategorieën van be jaardenverzekerden. die tot dekking van dit risico een zgn. aanvullende verzekering sluiten al te zwaar wor den belast zal voor deze groep een premiereductieregeling overwogen worden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft voorts, nadat "le sociale verzekeringsraad hem daaromtrent op 24 november 1966 heeft geadviseerd, de premie voor de interim wet invaliditeitsrentetrekkers voor 1967 - nu besloten is de wet jo do arbeidsongeschiktheidsverzeke ring niet op 1 januari 1967, doch te zamen met de volksverzekering zwa re geneeskundige risico's per 1 juli 1967 in werking te doen treden - on gewijzigd cp 2,4 0 u gehandhaafd. Be oogd wordt - zulks in afwijking van het advies van de S.V.R.. hetwelk er toe strekt een hogere rijksbijdrage te verlenen - het voor 1966 en 1967 te vei*wachten tekort op gelijke wijze als het voor 1966 ontstane tekort te verdelen tussen het rijk en het be drijfsleven. Daartoe blijft de totale lastenverdeling tussen rijk en be drijfsleven dezelfde als bij invoering van de bedoelde regeling op 1 janua ri 1963, namelijk 1 r 3. Mede met het oog hierop zal de schatting van de per 1 juli a.s. te hef- fen premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering een verhoging dienen te ondergaan van 0,2 e» wel van 3,7 tot 3,9 ü/o. ARNHEM, 28-11. Maandagmiddag is de eerste woonenheid van „Het Dorp" te Arnhem officieel in gebruik genomen. Mies Bouwman die de ma rathonactie vier jaar geleden met dr. A. Klapwijk leidde, metselde de laat ste steen van het gebouw. In zijn toespraak zei prof. iv. L. H. Langen, voorzitter va nhet bestuur, lot de eerste bewoners: ..Het is uw dorp dat u van het Nederlandse- volk in al zijn lagen hebt gekregen. Een dorp hoort in Nederland democra tisch bestuurd te worden. Wij ver wachten dat u dit zult kunnen. Ik wil niet overdrijven. ZoaJs er aan de bevoegdheden van het gemeentebe stuur grenzen zijn gesteld door een hogere overheid, zo zal ook uw macht niet onbeperkt zijn. Ik hoop dat het zo mag worden dat wij u de rnidde len zullen verschaffen die u voor een goed beheer nodig hebt, zodat u be stuur en directie zult zien niet als mensen die weieens neen zeggen, maar als hen die de realisatie van uw plannen mogelijk maken". De eerste wooneenheid omvat der tig woningen met drie trefpunten en dienstruimten. Bouwkundig zijn deze woningen met drie trefpunten en dienstpunten. Bouwkundig zijn deze woningen zodanig ontworpen en ge- Schrijven inzake de zware geneeskundige risico's DEN HAAG, 28-11. De „Neder- landse Centrale Vereniging ter be vordering van de Revalidatie" hoopt dat de regering en volksvertegen woordiging een hoge prioriteit zul len toekennen aan de aanvaarding van het ontwerp van wet zware ge neeskundige risico's. „Dat is zoweel een zaak van menselijkheid als van solidariteit en recht. Nog nimmer heeft een volk door de behartiging daarvan schade geleden", aldus een schrijven van de centrale verenignig" aan de premier, prof. dr. J. Zijlstra. Weer taxi-chauffeur vermoord in Duitsland WEST-BERLIJN, 28-11. In West- Berlijn is maandagavond weer een taxichauffeur vermoord. De man werd met ingeslagen schedel in zyn auto aangetroffen. Later op de avond reden honder den taxi-chauffeurs in kolonne dooi de stad ter herdenking van hun col lega en uit protest tegen de golf van aanslagen. De politie heeft 3.000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot aanhouding van de da- der(s). FLORENCE. Voor hel eerst sinds de overstromingen op 4 november in Italië scheen in Florence de zon en wandelden weer bewoners van de stad over de Ponie Vecchio. De winkeltjes op de oude brug over de Arno waren echter nog wegens de door de overstromingen opgelopen beschadigingen gesloten. groepeerd, dat op eenvoudige wijze woningen geschikt voor echtparen en voor echtparen met kinderen kunnen worden geformeerd, In de eerste wooneenheid zijn reeds twee echtpa ren gehuisvest. Elke woning heeft zijn eigen volledige sanitaire voorzie ning. Man gevonden die al twee weken dood was UTRECHT, 28-11. Tijdens het al- gelopen weekeinde is de 77-jarige heer J. Vermeulen uit Utrecht dood in zijn bed aangetroffen. Het bleek dat de man al op 9 of 10 november is overleden. De man is een natuur lijke dood gestorven. Een zoon die al twee weken niets van zijn vader had gehoord, ontdekte het lijk nadat hij door een keukenraam het huis was binnengekomen. N.K.V. zorgt voor nieuwe donors Rode Kruis AMSTERDAM, 28-11. De nationale donoractie, die het Nederlands Ka tholiek Vakverbond de afgelopen ze ven maanden ten behoeve van de bloedtransfusiedienst van het Ne der - landsche Roode Kruis onder zijn le den heeft gevoerd, heeft in totaal 11.632 nieuwe bloedgevers opgeleverd Dit eindresultaat werd maandag middag door het bestuur van het N. K.V. tijdens een bijeenkomst in het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst in Amsterdam be kend gemaakt. Nederlandse hulp voor onderwijs in Brazilië DEN HAAG. 28-11, Op het mi- nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag is vandaag een overeen komst getekend tussen de Neder landse regering en de Braziliaanse „Associacao das Escolas Reunidas do Instituto Cristato" voor de verbete ring van een middelbare school voor algemeen vormend onderwijs. Neder land zal, als onderdeel van het lo pende ontwikkelingshulpprogramma, een bijdrage leveren van 100.000 gul den. Geen radio- en t.v.- reclame op zondagen DEN HAAG, 29-11. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk heeft bepaald dat geen radio- en televisiereclame zal wor den uitgezonden op zondagen, op goede vrijdag, hemelvaartsdag en eerste kerstdag en op de vierde mei van elk jaar na 18 uur. (le paasdag en pinksteren vallen op zondag en zijn derhalve automatisch uitgeslo ten). Sinterklaaspakketten voor vrijwilligers watersnood Florence DEN HAAG, 29-11. Dinsdagmid dag tussen één en twee uur hield St. Nicolaas op de vliegbasis Ypen- biirg persoonlijk een oogje in het zeil bij het inladen van een groot aantal pakketten, bestemd voor de mannen van de genie en van het korps mo biele colonnes, die zich in Florence bezig houden met hel zuiveren van water ten behoeve van de inwoners dezer door overstroming getroffen stad. Ruim 130 van deze Sinterklaas pakketten zijn afkomstig van 101 ge nie gevechtsgroep en de rest van fa milieleden der geadreseerden. De geschenken zullen met een „Friendship", die woensdagochtend negen uur van Ypenburg vertrekt, naar Florence worden overgevlogen. OSLO. Een Noorse firma heeft een telefoon uit één stuk geïntroduceerd. De draaischijf is vervangen door druktoetsen, de geluidsweergave kan naar ivens hard of zacht worden gezet, terwijl geconverseerd kan worden via het apparaat van een afstand van l lot 2 meter (In een stille omgeving over grotere afstanden BOEJOEMBOERA, 29-11. Premier Michel Micombero van Boeroendie heeft bekendgemaakt dat Mwami (kening) Ntare de vijfde bij een mili taire staatsgreep is afgezet en dat Boeroendi tot republiek is uitgeroe pen waarvan hij, Micombero, presi dent zal zijn. De regering is ontbon den. Slager haalde koeien uit weilanden voor de slacht WEHL, 28-11. De rijkspolitie in Wehl heeft de 32-jarige slager K. ge arresteerd, die bekend heeft in de afgelopen weken vier koeien uit wei landen in de omgeving van Doetin- chem en Wehl te hebben gestolen. K. slachtte de dieren en verkocht het vlees normaal over de toonbank. WASHINGTON, 28-11. De Viet- cong' heeft het initiatief genomen tot het in acht nemen van twee ge vechtspauzen met kerstmis en de jaarwisseling. In een radio-uitzen ding maakte het „Nationale Bevrij dingsfront", waarvan de Vietcong de militaire afdeling is, bekend dat het besloten had geen militaire aanvals- acties te ondernemen tussen 7 uur 's ochtends op 24 december en 7 uur 's ochtends 26 december en tussen 7 uur in de morgen van 31 december en 7 uur 's ochtends op 2 januari. Toenemende aanvoer van kassla DEN HAAG, 29-11. Op de Neder- landse groenteveilingen zjjn op het ogenblik toenemende aanvoeren van Glassla. Dikwijls is de sla zelfs het belangrijkste produkt dat wordt aan gevoerd. Dagaanvoeren van 100.000 lot 400.000 kroppen komen voor bij de belangrijke slaveilingen in Zuid-Hol land en bij de veiling in Venlo. Er is ook dagelijks een grote ex port van dit produkt. vooral naar West-Duitsland en in mindere mate naar Engeland. Amsterdam komt ruim f 80 miljoen tekort AMSTERDAM. 29-11. Dc Amsler- damse gemeentebegroting voor 1967 toont een tekort van 80,8 miljoen gulden. Ruim negen procent van de inkomsten. Dan is daarbij nog geen rekening gehouden met eventuele salarisverbeteringen voor dc ambte naren. Het reële tekort zal dan ook ongetwijfeld aanzienlijk hoger liggen, zeker als men bedenkt dat het be grotingstekort over 1966 op 63 mil joen was geschat. Maar zoals de pa pieren nu liggen zal de rekening een tekort van 80 ft 85 miljoen aanwij zen. De provinciale gouverneurs zijn vervangen door legerofficieren. Een voorlopig nationaal revolutionair co mité van officieren, onder leiding' van Micombero, zal het bestuur uit oefenen tot een nieuwe regering is gevormd. Kapitein Micombero, die behaLve premier ook minister van defensie was, maakte een en ander maandagavond in een radiotoespraak bekend. In het gehele land is een uit gaansverbod van kracht. De 18-jarige koning Ntara, die op 1 september j.l. met hulp van het leger zijn vader - Mwamboetsa de vierde - vam de troon stootte en de dag daarop tot Mwami werd ge kroond. bevindt zich op het ogenblik in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa als gast van president Moboetoe. Hij zou dinsdagmiddag naar zijn land terugkeren. Scholen in Florence weer geopend FLORENCE, 28-11. In Florence zijn maandag voor het eerst sinds de oversü'omingsramp de scholen open gegaan. Ook de beurs van de stad is weer open. Het operaseizoen begon zondagavond met een uitvoering van een opera van Monteverdi. Surinaamse polio patiënten in Nederland SCHIPHOL, 28-11. Mevrouw G, Wijsmuller-Meijer, oud-gemeente raadslid van Amsterdam, is maan dag avond uit Paramaribo op Schip hol gearriveerd met twee Surinaam se poliopatiënten, die in Nederland zullen worden verpleegd. Het zijn de 20-jarige R. Kloof en zijn elfjarig zusje Juliana. De kinderen zullen worden opge nomen in de Johannastichting in Arnhem, waar zij op kosten van de Nederlandse regering zullen worden verpleegd, totdat zij weer gezond naar hun geboorteland kunnen te rugkeren. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ^;oe>£>iöépHc>sofs>ic^ A-v .o Wie in het dal blijft -iet g nooit de andere leant van de S berg. c8©cïOr<$9Qck3rC&Cr JCKSO- kXÜCf iOf Nieuwe depressie Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met enige regen of enkele buien; matige, later aan de kust krachtige zuidwestelijke wind; iets hogere middagtemperaturen. 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 18.03. onder 11.16. 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.33. Maan op 19.13, onder 12.08. Laatste kwartier: 5 dec. te 7.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 nov. 1 dec. 16.42 n.m. 17.22 n.m. 16.23 n.m. 17.01 n.m. 4.31 v.m. 5.01 v.m. BROUWERSHAVEN 30 nov. 4.11 v.m. 1 dec*. 4.47 v.m. Springtij: 30 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een noordwestelijke stroming van polaire lucht met enkele regen- sneeuw- of hagelbuien, houdt niet lang stand, omdat er bij IJsland een nieuwe depressie is aangekomen, die snel in omvang en diepte toeneemt. Verwacht wordt, dat deze in zuidoos telijke richting naar de Noordzee zal koersen, en zijn invloed het komende etmaal over onze omgeving zal uit breiden. Hierbij zal de wind zuid westelijk worden, en vooral aan de kust tot krachtig toenemen. Aange zien bij Ierland nog een kleine de pressie voorkomt, die naar de Golf van Biscaye onderweg is, zal de zuidwestelijke wind waarschijnlijk niet veel aanwakkeren. Pas na een frontpassage, nadat de wind naar west tot noordwest gedraaid is, zal de wind aan de kust kunnen toene men tot hard en later misschien tot stormachtig. Bij de frontpassage zal weer enige neerslag vallen. De tem peraturen worden morgen iets hoger dan vandaag. ROTTERDAM. In de afgelopen nacht te omstreeks half vier is de 34-jarige matroos van het loodswe zen L. Meulmeester tijdens werk zaamheden aan boord van de „Spie ring", een afhaalboot van het loods wezen ter hoogte van de Poorterha ven in Rotterdam in de Nieuwe Wa terweg gevallen. Hij wordt nog ver mist. Weg Lieverdje AMSTERDAM. 29-11. Heden 'dinsdagjmorgen om Jialf vier is het beeldje van het Amster damse Lieverdje aan het Spui. middelpunt van zo menig hap pening, van zijn sokkel gelicht en geroofd. Enkele voorbijgan gers hebben gezien hoe het beeldje met een breekijzer werd losgeiorikt door enkele jongelui en in een Volkswa genbusje geladen. Het busje verdween snel. Men vergat het nummer te noteren. Tr. Adams op lijst B.P. UTRECHT, 28-11. „Dc taktiek van dc Boerenpartij is duidelijk. In deze Drcnthse provincie (liet bolwerk van dc BP) wil men proberen al de genen die de Boerenpartij de rug toekeerden weer op dc liand te krij gen". Dit zei maandagavond de lijsttrek ker van de noodraad, de heer H. Hessel uit Utrecht, naar aanleiding van het feit dat de noodraadvoorzil- ter, de heer G. Schregardus uit Haar lem als nummer 11 op de kandida tenlijst van de BP in Drenthe is ge plaatst. De heer Hessel verklaarde dat de heer Schregardus met verba zing van deze kandidaatstelling heeft kennis genomen. Dat ir. Adams wederom zou terug komen in de kamer, had de heer Hos sel al lang aan zien komen. Hij her innerde daarbij aan de toespraak van de heer Koekoek in Assen, ongeveer zes weken geleden, die toen had ge zegd dat ir. Adams niet meer in deze kamer (Eerste Kamer) terug zou ke ren. Overigens heeft dc heer Schre gardus verklaard geen persoonlijke ambities voor een lidmaatschap voor de Tweede Kamer te hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1