Drie doden bij verkeersongeval SAOEDIE-ARABISCHE TROEPEN THANS IN JORDANIË Schmelzer zet zijn politiek uiteen in partijraad van K.V.P. Manifestatie tegen oorlog in Vietnam Lees dit eerst! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 november 1966 123ste jaargang Nr. 19700 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT <tOAKl»fc EN ADMINISTRATIE: lanntwekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M. J. Bij de Vaete, tel. 01110-2938. Uitgave: N V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50, per week 50 cent. Losse nummers 15 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Sinterklaas zette voet aan wal te Zierikzee ZIERIKZEE 26-11. „De Schouwse Ruiters" zorgden zaterdagmiddag te Zie rikzee met de intocht van Sinterklaas voor een boeiend kijkspel. Zo maakte de bejaarde bisschop zijn komst in de stad, gezeten in een open rijtuig en begeleid door jeugdige ponyruiters. ((Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). St. Nicolaaspakketten uiterlijk 30 november verzenden Naar verwacht mag worden zal P.T.T. in de week van 28 november tot en met 3 december a.s. ruim itwee miljoen briefpakjes en postpaketten moeten verwerken. Normaal worden via P.T.T. per week ongeveer 1 mil joen pakjes en pakketten verzanden. Hoewel er een aantal extra-maat regelen zijn genomen, met name om de grote hoeveelheden te vervoeren^ kan P.T.T. een tijdige overkomst van St. Nicolaaspakketten slechts garan deren, indien ze vóór 1 december a.s. ter post zijn bezorgd. Bij latere aanbieding kan voor tij dige verzending en bestelling niet worden ingestaan. Chauffeur voorkwam ramp SAINT QUENTIN, 26-11. De 35- jarige Hendrik Kamerbeek uit Mer- xem heeft met een koelbloedig staaltje van chauffeurskunst een groot ongeluk vermeden op de weg tussen Chauny en Saint Quenitin. Zijn zware vrachtwagen met 20 ton melasse reed juist om/laag toen hij zag dat de overwegbomen waren ge sloten en dat aan beide kanten van de overweg een tiental auto's ston den te wachten. Hij wilde remmen maar merkte dat zijn remmen wei gerden. Zijn snelheid werd steeds groter. Zonder aarzelen reed de chauffeur de wachtende auto's links voorbij, ramde een overwegboom, sloeg uit alle macht zijn stuur om, ramde de tweede overwegboom en miste de voorste wagen aan de an dere kant op een haartje. Even ver der kwam de wagen tot stilstand. Kamerbeek stapte kwasi-onbewogen uit en nam de bedankjes van de wachtende automobilisten, die in angst haden gezeten, in ontvangst. Geen kans op vervangende dienstplicht DEN HAAG, 26-11. De kans op het invoeren van een „vervangende dienstplicht" in Nederland, waarbij men uit vrije keuze de militaire taak zou mogen vervangen door bijvoor beeld een taak in de ontwikkelings landen, zit er voor Nederland niet in. De kans hierop zou pas verwe zenlijkt kunnen worden bij een sur plus aan dienstplichtigen. Dit sujplus is tot nu toe niet ont staan a-l's gevolg van een snelle stij- ging.-.- van het afkeuriaigspercentage. onder de Nederlandse recruten Een en ander blijkt uit een interview, toegestaan door de minister van de fensie de heer P. J. S. de Jong aan het blad „Pax Christi", orgaan van de gelijknamige katholieke vredes beweging in Nederland Nederland wil China in V.N. DEN HAAG, 26-11. Nederland zou graag zien dat vertegenwoordi gers van de volksrepubliek China de Chinese zetel in de algemene verga dering van de Verenigde Naties gaan bezetten, aldus heeft de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkerenorganisatie, dr. J. G. de Beus, in een verklaring in de as semblee gezegd. Dat betekent echter niet dat Nederland wenst dat dege nen di'e die zetel thans bezetten (ver tegenwoordigers van de republiek China op Taiwan), niet langer deel van de Verenigde Naties zouden mo gen uitmaken. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland DEN BOSCH, 26-11. Tydens de partijraad van de KVP die in Den Bosch werd gehouden heeft de frac tieleider van de KVP drs. W. K. N. Schmelzer zijn politiek tijdens de ka binetscrisis uiteen gezet. Deze crisis ontstond omdat de fractie van me ning was dat de begroting 1967 op veel te optimistische veronderstel lingen berustte, zo zei hij. Aan het streven de economie weer in evenwicht te brengen werd onvol doende tegemoet gekomen. Boven dien bestond ernstige zorg ten aan zien van de in 1968 te verwachten uitgavenstijging. Het zou zijns inziens onwaarachtig geweest zijn de rege ring het vertrouwen waarom zij zo nadrukkelijk had gevraagd te geven, nadat in de kamer een onbevredi gend antwoord was gebleken. Hij herinnerde er nog eens aan dat bij de vorige begrotingsbehandeling de regering slechts in geringe mate aan de wensen van de fractie tegemoel kwam. terwijl nu geen uitzicht op te gemoetkomingen over nader beraad WOENSDRECHT. In de nacht van zaterdag op zondag is dc 23-jarige F. Paasen uit Hoogcrheide hot slacht offer geworden van o.en ongeval, toen hij met zijn bromfiets tegen een bermplankjc botste. Dc man meet op slag dood zijn geweest. werd gegeven. „De fractie moest in die situatie haar eigen verantwoor delijkheid wel waar maken". De heer Schmelzer sprak van een pijnlijke beslissing. Hij sprak de ver onderstelling uit dat de heer Von deling al van het standpunt van de PvdA-fracüo die geen belastingver hoging in 1967 wenste tevoren op de hoogte was. De opvatting van de oud-minister van financiën dat de IvVP-motie waarin om grotere dek king werd gevraagd niet de ware aanleiding tot de crisis was bestreed hij nadrukkelijk. „Een zo redelijke opvatting van haar verantwoorde lijkheid had hij zeker niet van onze fractie verwacht". Dat bezwaren te gen het programma van het kabi.net- Cals of druk van oliemaatschappijen van invloed waren geweest, ontkende de heer Schmelzer. Wat het eerste betreft: de aangekondigde maatrege len stemden vrijwel overeen met het KVP-pai-tijprogramma; ten aanzien van olieboringen wilde hij niet voor uitlopen op de nog niet ingediende voorwaarden. „Wij zullen echter de belangen van ons volk niet mogen opofferen aan een sociaal dogma", zo zei hij. ..en ook rekening moeten houden met de door omliggende lan den gevoerds politiek ten einde het particulier initiatief niet verjagen". „De verantwoordelijkheid voor de gevolgen, wanneer de Partij van de Arbeid dergelijke beschuldigingen die K.i. volstrekt in strijd met waarheid en werkelijkheidszin zjjn, ligt volko men bij die partij, aldus de heer Schmelzer. HILVERSUM. 27-11. Op de Vree- landsweg te 's-Gravenland heeft zich zondagmorgen om half elf een zeer ernstig verkeersongeval voorgedaan. Drie personen werden gedood en vijf personen werden gewond, toon twee auto's op het kruispunt bij de weg naar Kortenhoef op elkaar inreden. De namen en leeftijden van dc slachtoffers van het verkeersongeval zijn: de 46-jarige mevrouw T. Du- puit uit Lonneker, haar elfjarige zoon Henri Johan Dupuit en de 29-jarige mejuffrouw C. H. Eclchai'dt uit Coo- kesville in Ontario (Canada). Ernstig gewond is de 41-jarige heer G. H. Kemm uit Hilversum. Hij is opgeno men in het RK ziekenhuis in Hil versum. Zijn vrouw en drie kinderen /ijn na verbonden te zijn naar huis teruggekeerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DAMASCUS, 27-11. Het Syrische persbureau meldt dat Saocdi-Arabi sche trcepen Jordanië zjjn binnenge komen. Ztf hebben tanks bfj zich en gaan de Jordaanse militairen aan de grens vervangen, aldus het persbu reau. Het Jordaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft zondag mee gedeeld, dat het in de plaats waar tegen de overheid is gedemonstreerd, rustig is. In Nabloes was het uit gaansverbod zaterdag gedurende zes uur opgeheven. Venvacht mag wor den dat het verbod in Jeruzalem zon dag de hele dag buiten werking ge steld en een groot deel van de avond. Het verkeer tussen Jeruzalem, Ra- matlah en Bireh is zondag hersteld. Van officiële zdjde in Amman is meegedeeld, dat de Jordaanse rege ring een diplomaat, verbonden aan de ambassade van een grote westerse mogendheid, Verozhct heeft Jorda nië verlaten. Deze diplomaat, wiens naam en functie niet genoemd werden, zou be trokken zijn geweest bij het uitlok ken van de relletjes die zich de afge lopen dagen in Hebron en Jeruzalem hebben voorgedaan. De gouverneur van Nabloes maak te zondag bekend dat er bij de be togingen, die vorige week in deze stad zijn gehouden uit protest tegen de Israëlische overval op het Jor daanse dorp Samnce, twee mensen om het leven zijn gekomen. Zij waren doodgeschoten door een betoger; pofitie en militairen hadden niet geschoten. In Nabloes werd zondag opnieuw een uitgaansverbod ingesteld, nadat zondagochtend kleine demonstraties waren gehouden. De gouverneur schreef de onlusten toe aan roerige leden van de Palestijnse bevrijdings organisatie. Arabische nationalisten en communisten, geholpen door „de sluwe buitenlandse politiek van Rus land". Vijftig mensen worden momenteel verhoord, zei hij. In Jeruzalem, He- bron en Amman was het zondag rus tig; het uitgaansverbod in deze plaat sen is opgeheven. De Rotterdamse metro Kosten: f 200 miljoen ROTTERDAM, 26-11. De aanleg van de metro in Rotterdam - zes kilometer van het centraal station naar het centrum van Rotterdam zuid - zal naar thans valt te over zien - meer dan 200 miljoen gulden kesten. B. en w. van Rotterdam geven dit aan in een voorstel aan de raad om de kredieten voor het bouwkundig deel met 35 miljoen te verhogen tot 170 miljoen, het bedrag dat naar verwachting per eind december zal zijn verwerkt. B en w. begroten de totale kosten van de bouwkundige werken nu op ruim 206 miljoen gulden. Dit bedrag kan worden verlaagd met ruim 13 miljoen, onder meer uit de verkoop van de ontgraven grond, resterend materiaal en het bijdragen van het Rijk in de bouw van schuilkelders. De metro zou volgens recente op gaven in mei 1968 in zijn geheel ge reed zijn. De Rotterdammers kunnen in deze dagen, tot en met 31 decem ber, een voorproefje nemen door af te dalen in het station stadhuis, dat voor bezichtiging is geopend. Israël over V.N.-resolutie JERUZALEM, 27-11. Na een zon dag gehouden kabinetsvergadering heeft premier Esjkol van Israël de V.N!.-resolutie van vijdag over de Israëlische aanval op Jordanië een zijdig genoemd. Deze resolutie draagt niet bij tot versterking van stabiliteit en vrede in het Midden-Oosten, zei hij. „Met spijt moet ik erop wijzen dat de meerderheid van de Veilig heidsraad de oorzaken van de span ning aan de Israëlische grens heeft genegeerd en op eenzijdige manier de resultaten van een enkel incident heeft behandeld". Het speet hem dat de raad de vijandige agressieve po litiek van de Arabische landen, die de ooi-zaak van de spanning zijn, heeft genegeerd. ..Zolang de Veilig heidsraad geen doeltreffende maat regelen neemt om de agressor in toom to houden, moet het land dat wordt aangevallen zich verdedigen, en dat is gerechtigd om zo te han delen onder het recht op zelfverdedi ging volgens artikel 51 van bet hand led". 't ls in huis geheel verdraaid Waar 't haantje zwijgt en 'f hennetje kraait. PARIJS, 26-11. Heden (maan dagavond) zal in Parijs onder de leus „zes uren van de wereld voor Viet nam" een protestdemonstratie wor den gehouden tegen de oorlog in Vietnam. Onder de Franse deelnemers be vinden zich de nobelprijswinnaar prof. Alfred Kastler, de «schrijver Jean Paul Sartre en de wiskundige Laurent Schwartz. Uit het buitenland nemen aan de manifestatie deel de oud-gouverneur van Pernambuco Miguel Arraes, de Cubaanse schrijver Alejo Carpentier, de Braziliaanse architect Oscar Nie- meyer en Bernard de Vries, gemeen teraadslid van Amsterdam voor de Straat- en caféterreur in Arnhem ARNHEM. 26-11, Exploitanten van horecabedrijven in Arnhem zijn van mening ,dat de justitie snellere en strengere maatregelen dient te ne men tegen de bedrijvers van straat- en caféterreur, waar de Gelderse hoofdstad momenteel nogal van heeft te lijden. Het zou hier niet za zeer gaan om onderwereldfiguren maar om jongelieden van omstreeks 20 jaar, die in café's komen om gratis te drinken en daar dan de zaalc op stelten te zetten. Hoofdcommissaris mr. J. F, E. Hopman bevestigde tijdens een pers conferentie dat er de laatste tijd in Arnhem inderdaad meer gevallen van terreur vallen te constateren, maai-, zo voegde hij eraan toe, ik geloof niet dat er hier meer wordt geïntimideerd dan elders in het land. provobeweging. De schrijver zal de instelling van een Vietnam-comité bekendmaken. Dit comité zal een actie leiden voor „steun aan de Viet namese bevolking in haar strijd te gen het Amerikaanse imperialisme". In Hotel Bom te Haamstede, kan voor belangstellenden ge legenheid zijn om de kursus spreek- en spraakles te volgen, maandagavond om 7.30 uur. De les is gratisMaakt deze avond vrij! Inlichtingen: tel. (01110)3380. Docent A. DEURLOO. Zondagavond zijn twee Oostduit- se grenswachten, beiden 20 jaar oud, naar West-Berlijn gevlucht. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER ,V olksf rontregering" in Denemarken? KOPENHAGEN. 26-11. Voor het eerst in zijn geschiedenis zal Dene marken misschien een regering van het „VoLksfronf'-type krijgen onder leiding van de huidige sociaaldemo cratische premier, Jens Otto Krag en bestaande uit leden van de so ciaal-democratische partij en de volks socialist isehe partij. Deze laat ste is weliswaar niet zo Jinks"als dc communistische partij, maar wel linker dan de sociaal-democraten. Op het ogenblik bestaat de socia listische coalitie nog slechts op pa pier, in de vorm van een vrijdag avond door de leiders van de onder havige partijen uitgewerkt protocol, dat evenwel nog niet getekend is. Maar Krag heeft verklaard', dat dit waarschijnlijk in de 'loop van van daag zal gebeuren. ZIERIKZEE, 26 november. Zaterdag middag om klokslag half twee zette Sinterklaas voet aan wal te Zierik zee. Dat gebeurde aan het Luitje waar de goedheiligman werd ver welkomd door burgemeester D. W. Kastelein en de leerlingen van de Zierikzeese kleuterscholen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Iets kouder Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; morgen veranderlijke bewol king met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen west en noord west; iets lagere temperaturen. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 17.10, onder 10.09. Laatste kwartier: 5 dec. te 7.23. HOOGWATFRST \NDF.N ZIERIKZEE: 29 nov. 3.54 v.m. 16.04 n.m. BROUWERSHAVEN 29 nov. 3.32 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 30 nov. HFT WFFROVERZÏCHT DE B.ILT, 28-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een de pressie boven de Noordelijke IJszee is van IJsland naar het zeegebied tussen Schotland en Zuid-Noorwe- gen getrokken. Om dit depressiege- bied stroomt uit de Poolstreken af komstige lucht over de Britse eilan den naar de Noordzee. Het front, dat aan deze lucht voorafgaat passeerde gisteravond en vannacht ons land. Het bracht daarbij op de meeste plaatsen 5 tot 10 mm. regen. In dit front ontwikkelden zich ten westen van Ierland een storing, die vanmor gen zuidwest Engeland bereikte. De ze trekt in betekenis toenemend ver der oostwaarts, hetgeen de aanvoer van de onstabiele polaire lucht naar onze omgeving tijdelijk onderbreekt. Na de passage van deze storing, die eveneens van regen vergezeld gaat, zal de onstabiele lucht waarin naast opklaringen ook enkele buien voor komen, west-Europa verder binnen dringen. Hierbij zullen de tempera turen op een lager niveau komen. DEN BOSCH. De voorzitter van het N.K.V.. Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer J. 'Mertens, heeft tijdens de partijraad van de KVP bevestigd dat hij zijn functie van N.K.V. voorzitter niet langer met die van lid van het partijbestuur wenst te combineren b Alle 27 inzittenden van de Ame rikaanse dakota die zaterdag in de ouurt van Saigon is neergestrot, zijn omgekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1