DAFVARIOMATIC: de meest volledige automatische transmissie f 4.995,- Ouwerkerk STREEKNIEUWS V.V.V. Burgh-Haamstede: Toekomstige gasten juiste weg wijzen DE ONDERGANG VAN UHR Niet elke "matic" is een variomatic! zonder schakelen zonder koppelen zonder meerprijs van zes-a zevenhonderd gulden Met cle klacht: „Ouwerkerk dreigt een vergeten hoek te wor den" heeft V.V.V.-Ouwerkerk zich destijds niet alleen tot het gemeen tebestuur van Duiveland gewend, maar men heeft nu ook de lande lijke pers te hulp geroepen, blij kens een interview dat „De Rot terdammer" (Prot. Chr. dagblad) een tweetal prominente V.V.V.- mensen afnam en waarin dezelfde klacht naar voren kwam. Vooropgesteld dat het de taak van V.V.V. is de aandacht te vesti gen op voor de hand liggende mo gelijkheden, lijkt ons een zekere eenzijdigheid in doelstelling en streven op te merken, die de vraag opwerpt: „wat wil V.V.V. nu ei genlijk?" De visie van de V.V.V.-promi- nenten is kennelijk nog niet door trokken van de beduchtheden, die er zouden moeten zijn (en elders reeds lang zijn) over de snelle en meedogenloze ontkarakterisering van een gebied, als het massa-toe- risme zich inderdaad massaal op zo n gebied gaat storten. Met na me wat betreft Ouwerkerk gelo ven wij aan de noodzaak van een uiterst subtiele ontwikkelingspoli tiek, bestaande uit een welover wogen begeleiding van een na tuurlijke groei en een lichte sti mulans, maar geen „bla, bla"-ge- roep van „we worden vergeten". In overbevolkt Nederland kan dat vergeten worden in bepaalde op zichten een soort zegen worden. Als Ouwerkerk's kern ooit zou wor den verminkt, als de rust er weg is, als het krekenwater is vervuild en de boorden vol staan met huizen, de dijken ongenietbaar door mas saal vertier, kampeerterreinen uit puilen, dan is men niet meer ver geten, maar de pret is er dan ook wel volledig af. De rust en de sfeer, thans nog twee belangrijke pré's voor Ouwerkerk en omge ving, zijn dan exit en het heimwee naar onherroepelijk voorbije tij den, welt spoedig op. Het wordt tijd dat men ook op Schouwen-Duiveland eens gaat in zien, dan planning alleen en tu- multeuse ontwikkelings-stimulan- sen niet meer de hoogste wijsheid behoeven te zijn. Legt men met deze visie geen hinderpalen op de weg van een door het toerisme gestimuleerde economische ontwikkeling? We ge loven dat dit hard meevalt. Er is duidelijk sprake ginds van een ge stage, natuurlijke groei en men dient wel in te zien, dat de uitge sproken voordelen van een poten tieel recreatiegebied, snel wegeb ben onder de last van een massali teit, waartegen zon gebied (welk gebied wel?) feitelijk niet bestand zal blijken te zijn. Nederland is toeristisch gezien een porseleinkast geworden. De voorzichtigheid is er de moeder van. Een wat V.V.V. noemt „ge richt plan", met (te) snelle opvul ling van de verschillende sectoren, kan breed gezien - d.w.z. op het punt van leefbaarheid en intimiteit - meer kwaad dan goed doen. Maar hier en ginds en overal is men zo in de ban geslagen van grote projekten, van plannen zus en plannen zo, van - in het alge meen gesproken - „grote dingen", dat rust en schoonheid worden doodgedrukt onder een ontilbare last. We weten al bij voorbaat, dat niet ieder onze zienswijze deelt. Het behoeft echt niet; het licht te laten vallen op de keerzijde van de medaille, wordt er echter niet min der noodzakelijk door. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 26 eti zondag 27 november Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts VV. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. ADVERTENTIE Burgemeester Franeke van Middenschouwen opent vergrote en vernieuwde zaak te Scharendijke SCHARENRIJKE, 24-11. In aan wezigheid van een groot aantal ge nodigden verrichtte burgemeester S. Franeke donderdagmiddag de offi ciële opening van de vergrote en vernieuwde winkel van het zuivel- en levensmiddelenbedrijf van de heer J. Rijn aan de Putmeetweg te Scharendijke. De burgemeester maakte in zijn toespraak gewag van de durf en on dernemingsgeest van de heer Rijn, om zijn zaak deze ruime uitbreiding te geven. „Hieraan zal ook de steeds toenemende recreatie in en rond Scharendijke niet vreemd zijn", al dus spreker. De genodigden konden hierna de ruime zaak - die wat be treft de afdeling levensmiddelen ge heel op zelfbediening is afgestemd - bezichtigen. Naast de zaak is een rui me garage gebouwd, annex magazijn spoellokaal. Voor deze gelegenheid was de nieuwe zaak rijkelijk met bloemstuk ken gesierd. Na burgemeester Franeke werd nog het woord gevoerd door de heer J. van Walsum, directeur van de Sperwer-organisatie, de heer D. Evel- eens te Zierikzee namens de C.M.M. C. en de heer D. Boone, namens de Zeeuwse Coöp. Melkfederatie en de heer D. de Vriend te Utrecht, namens de Prot. Chr. Melkbond. De vernieuwing en uitbreiding werd uitgevoerd door de hoofdaanne mer W. J. Verjaal (metselwerk) en de onderaannemers J. Padmos (tim merwerk), gebrs. Dalebout (elektri citeit) en A. M. van der Maas (schil derwerk). ADVERTENTIE BRUINISSE Allerlei middenstandsactiviteiten i.p.v. winkelweek met de thermoplan wonderbodem VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN In Spanje zijn donderdag drie spoorwegemployé's om het leven ge komen en twee ernstig gewond door dat bij Oviedo een locomotief inreed op een goederentrein. De twee loco motieven werden vernield. De winkelweek te Bruinisse, vele jaren een leven in de middenstands brouwerij brengend evenement, in deze vóór-Sint Nicolaasdagen, schijnt wel voorgoed tot het verleden te be horen. Toen de wet moest worden toege past, waardoor de grote prijzen-lo- terij verviel, werd nog enkele jaren een poging ondernomen de winkel week in het leven te houden, maar dit mocht niet gelukken. Toch wor den door enkele middenstanders nog wel pogingen ondernomen voor hun cliëntèle iets extra's te doen en daar van is de aktiviteit van de Korte Ring-winkeliers wel de meest ken merkende voor de Sinterklaastijd, want de goedheiligman zal op de volgende week te houden avond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw persoonlijk aanwezig zijn, terwijl poppenkast en andere attracties de ze avond zeker gezellig zullen ma ken. Nodig is het voldoende inleve ren van Korte Ring-zegels, die het gehele jaar door gratis worden ver strekt bij aankoop van diverse ar tikelen. Filmmiddag Een filmmiddag wordt door andere leden verzorgd. Hier heeft men te doen met leden, die echte „Ring"- zegels verstrekken, niet te verwarren met de bovengenoemde Korte Ring- zegels. De firma J. D. de Korte heeft een geheel aparte St. Nicolaas-aktie op stapel gezet, maar alles tezamen kunnen ze toch de winkelweken van destijds niet doen vergeten. NOORDWELLE Vergadering „Ons Voordeel" De landbouwvereniging „Ons Voordeel" vergaderde onder voorzit terschap van de heer M. J. Steur in café Lokker-v. d. Zande. De voorzit ter heette in het bijzonder welkom de spreker van deze avond, cle heer C. P. J. van Iwaarden, van het bu reau grond- en pachtzaken van Z.L. M. en C.B.T.B. De voorzitter liet zich gematigd tevreden uit over de opbrengsten in de landbouw van dit jaar. Een plus punt is de structuurverbetering die te danken is vooral aan de vrij gun stige weersomstandigheden .Er trad dus weinig stvuctuurverslechtering op door het werken met machines. De prijzen der produkten worden vrij redelijk geacht, maar het is nog te vroeg om te spreken over de eco nomische bedrijfsresultaten. Evenzo vond de voorzitter een paniekstem ming over de economische toestand in ons land nodig. Intussen zullen de verdere vorde ringen van het Deltaplan gevolgen geven voor de grondeigenaren en landbouwers in deze streek. Tijdig op de hoogte zijn van plannen om trent wegen en dergelijke kan veel narigheid voorkomen. De betrokken boeren zullen zich moeten realise ren wat te doen en zich van de mo gelijkheden op de hoogte stellen. De uitgebreide notulen van secre taris W. H. Bakker werden onveran derd vastgesteld. De heer Bakker werd wegens periodieke aftreding bij de volgende bestuursverkiezing met grote meerderheid herkozen. De heer van Iwaarden sprak ver volgens over het onderwerp „Ont trekking van gronden voor niet-ag- rarische bestemmingen", zoals bijv. voor recreatie, bebouwing, wegen aanleg, industrialisatie, zaken dus die vallen onder de wet op de ruim telijke ordening en diverse nutswet- ten .Intussen zijn de huidige streek plannen vaak snel verouderd en krijgen deze plannen steeds meer de vorm van richtlijnen, hetgeen door spr uitvoerig werd toegelicht. Ont eigeningen zijn geregeld door ont eigeningswet en pachtwet. De heer van Iwaarden schetste hiervan een duidelijk beeld met voorbeelden uit de praktijk. De belangstelling voor het onderwerp valt te verklaren om dat velen er vroeg of laat mee te maken krijgen. In 't bijzonder be handelde spr. nog inkomsten- en vermogensschade, zaken die bij ver goedingen een grote rol kunnen spe len. De noodzaak van enige kennis van zaken bij betrokken landbou wers kwam hierbij sterk naar voren. Enige vragen uit de vergadering werden duidelijk door spr. beant woord HAARLEM. De politie van Haar lem heeft een vijftienjarig meisje, leerlinge van een huishoudschool be trapt bij het stelen van een brom fiets. Het bleek dat ze sinds 10 ok tober vier brommers had gestolen. ADVERTENTIE Wilt U een aparte onderjurk mevrouw? Met echte fijne kant? Ruime keus, nieuwe modellen in aparte tinten! NATUURLIJK Het domein voor de vrouw SMILLEGANGE Pleidooi in jaarverslag 1966 voor verlenging „Groeue-kustroute" tot Antwerpen BURGH-HAAMSTEDE, 25-11. Het jaaroverzicht van V.V.V. Burgh- Haamstede over 1966 is een uitvoe rig stukje toeristengeschiedenis ge worden maar het handelt bepaald niet alleen in het verleden want wel degelijk wordt ook een blik naar de toekomst geworpen. Zo wordt er in dit verslag, dat in de gisterenavond onder voorzitterschap van de heer C. B. Blom werd vastgesteld, op gewe zen dat de opgave wordt de toekom stige gasten „de juiste weg te wij zen". Daarbij wordt gedacht aan ge richte reclame aan auto-bezitters met door V.V.V. uitgestippelde rou tebeschrijvingen. 74. Sprakeloos staarden Aram en Lode naar de Kan-Ur, die op even geheimzin nige wijze verschenen was als hij eerst was verdwenen. In de stilte, die deze plot selinge verschijning had veroorzaakt, drong duidelijk het strijdrumoer op, steeds luider, steeds dichterbij Langzaam hief de Kan-Ur de hand op „Luister", zei hij, „de strijd nadert de waterkant, waar de beslissende slag zal worden geleverd Daar zullen mijn krijgers de restanten van Maya's leger ver nietigen En het sein tot de eindaanval zal door u gegeven worden, Aram" „Door mij?" herhaalde Aram. „Ja, door u. Of beter: door uw lichaam, dat aan de mast van dit schip zal benge len. Aldus zal ik mijn krijgers verkondigen dat hun Kan-Ur zijn hoofdkwartier weer heeft betrokken en aan Maya onthullen dat haar uitverkorene niet meer in leven is. Het zal mijn krijgers de nodige extra prik kel geven en ontmoediging brengen in Maya's gelederen". „Kan-Ur!" riep Aram toornig, „ik heb deze strijd niet gezocht, doch ik zal. er niet voor terugdeinzen. Verdedig u" En met het zwaard in de vuist beklom hij de treden van de troon. Doch hij bleef verbluft staan toen achter de Kan-Ur een albino-krijger verscheen en nog één en nog één. Toen bemerkte Aram dat de zetel van de troon terzijde was geklapt, een opening vrijma kend waaruit de krijgers opdoken „De trooneen geheime schuilplaats", stamelde Lode, die verbijsterd had toege keken. „Dat was het geheim van zijn raad selachtig verdwijnen. ADVERTENTIE fel accelereren «snel rijden zonder horten of stoten topsnelheid is kruissnelheid automatisch de beste versnelling altijd beide handen aan het stuur steeds alle aandacht voor weg en verkeer Reeds voor koopt u een DAF met dit volmaakte rij-comfort. Bezoek uw DAF-dealer. Zie en rij de Daffodil of Daf 44 Stuur mij zonder enige verplichting in- DOn lichtingen over de Dalfodil/Daf 44* •Doorhalen wat niet verlangd wordt. NAAM: STRAAT: PLAATS:. CM A.u.b. irt envetop zenden aan 79 DAF Eindhoven. Frankeren ais brief, q Bij deze gedachte heeft .V.V. zich gerealiseerd dat stedenbewoners de toekomstige klanten zullen zijn. Trekt men op de kaart vanuit het centrum van Zeeland een circel met een middellijn van 90 km dan be strijkt deze cirkel een woongebied van ongeveer 5 miljoen personen. Niet vergoten mag worden dat auto mobilisten graag met „uitgewerkt materiaal op schoot achter het stuur gaan zitten", aldus het V.V.V.-ver- slag, waarin geconstateerd wordt dat het maken van overdreven propa- ganda-folders voor Zeeland niet no dig is. Wat gewenst is kan Schou wen-Duiveland misschien niet alleen bereiken, maar het wordt uitvoer baar als, zo wordt opgemerkt, de Provinciale V.V.V. er mede de schou ders onder zet. „Wij hebben het gevoel dat nog teveel aandacht en geld wordt besteed aan het ver tellen waarom men in het hoogseizoen naar Zeeland moet komen. Dat is ons in ziens fout. Laten we toch bet grote braak liggende terrain van de weekendrecreatie gaan ontginnen". Aldus luidt een andere overweging in het jaaroverzicht van de Burgh- Haamsteedse V.V.V., waarin verder wordt gewezen op het feit dat week end-gasten niet aan het seizoen ge bonden zijn. Een andere groep toeristen waar aan gedacht wordt wordt gevormd door de mensen die hun vakantie trekkende van de ene plaats naar cle andere doorbrengen: „het wordt zo langzamerhand tijd dat we de enor me mogelijkheden die wij deze groep te bieden hebben eens gaan exploi teren". In het bijzonder wordt daarbij ge dacht aan het verlengen van de „Groene kustroutc", de route die vanaf de Skandinavische landen langs Groningen via Afsluitdijk naar Amsterdam en Rotterdam voert. V.V. V. acht het „verbazingwekkend" dat men tot nu toe niet op het idee is gekomen om deze route via Grevc- lingendam en Oosterscheldebrug door te trekken naar Antwerpen. In het verslag wordt verder de wens geopperd dat de prov. V.V.V. zich eens met deze kustroute-verlen ging gaat bezig houden terwijl ook gedacht wordt aan een samenspel van Brugmaatschappij en provincia le V.V.V.'s. In het jaarverslag wordt verder geconstateerd dat de ligging van het nieuwe kantoor bijzonder gun stig is. Aandacht werd besteed aan de inrichting van het kantoor en het geheel ziet er thans aantrekkelijk uit. Duidelijk werd dat het dagbèzoek van de andere eilanden aanmerkelijk toenam en de waag doet zich thans voor hoe dit op te vangen en in juis te banen te leiden. Gememoreerd wordt verder de rui me mate van samenwerking tussen de R.T.M. en V.V.V. en die met de Vogelwacht. De evenementen bleven als ieder jaar het „zorgenkind". Het wordt in de praktijk niet mogelijk geacht om deze zclf-supporting te maken en bo vendien blijft altijd nog de vraag of. dc gasten gediend zijn met veel eve nementen. Uitzonderingen hierop vormen de ballon- en lampionoptoch ten, die als ieder jaar weer een groot succes waren. In middcn-Turkije zijn donder dag vijftien arbeiders om het leven gekomen en 24 gewond, doordat de vrachtauto waarop zij zaten te Can did door een brug zakte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3