DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het verkeer op de wegen had te kampen met mist en gladheid Ernstig ongeval: aanhanger verloor wielen Steunfonds Aberfan ruim 10 miljoen Nóg een politieke partij TAUNUS 12 M Landbouwministers over steun aan agrarische bedrijven Ideënbus Sabotage oorzaak vliegramp Ernstige kettingbotsing Geen t.v. in het Lagerhuis De watersnood in Italië KERSTACTIE LEGER DES HEILS ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE ft Vrijdag 25 november 1966 123ste jaargang Nr. 19699 WAARIN OPGENOMEN «EOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-22SS, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Toekomstvisie in VVV-jaarverslag Winter dient zich aan DEN HAAG, 24-11. Naar de We- geninformaticdienst donderdagavond om ongeveer half tien meedeelde hing over vrijwel geheel Nederland een behoorlijke mist, uitgezonderd in Zeeland, oost-Brabant en Zuid-Hol land ten zuiden van Den Haag. Het zicht varieerde van 15 meter tot on geveer 100 a 150 meter. Vooral rond Den Bosch en Tilburg was het zicht zeer slecht. Hooguit 15 meter, zo meldde de wegeninformatiedienst. Behalve met mist had het weg verkeer vooral op de weg Den Bosch- Nijmegen sinds ongeveer acht uur bovendien te kampen met gladheid. Ook in de omgeving van Maasbracht was het plaatselijk glad. Sinds negen uur werd eveneens gladheid en mist gemeld op de Velservveg. de weg van de Velsertunnel naar Amsterdam, waarbij veel materiële schade is aan gericht. Ook ten westen van Amster dam was het plaatselijk glad en mis tig. Cp het Noordzeokanaal varieerde het zicht van 50 tot 200 meter. In IJmuiden was het zicht vrij goed, on geveer 600 meter. Enkele grote sche pen, die uit Amsterdam wilden ver trekken, hebben hun vertrek uitge steld in verband met de mist. Volgens de wegeninformatiedienst diende het wegverkeer rekening te houden met plaatselijk optredende gladheid. Waar het preoies mistig was, kon exact worden aangegeven, maar de gladheid trad op verschil lende plaatsen wel en op andere weer niet op. zodat voorzichtigheid voor de weggebruikers overal geboden was en in deze tijd uiteraard voort durend is. Schiphol moeilijk SCHIPHOL. Sinds het middaguur (donderdag) heeft plaatselijk dichte mist vooral het inkomende verkeer cd Schiphol ernstig gestoord. Een ne gental K.L.M.-vlaegtuigen week daarom uit naar het vliegveld Zes tienhoven bij Rotterdam. Het uitgaande verkeer ondervond minder hinder van de mist, doch we gens mist op sommige vliegvelden in het buitenland werden toch enkele vluchten geannuleerd. Bovendien keerde een DC-8 van de K.L.M., die naar Tokio zou vertrekken van de baan naar het platform terug, omdat de gezagvoerder wegens het slechte zicht het niet verantwoord vond om cp te stijgen. TILBURG. 24-11. Op de rijksweg Tilburg-Breda ter hoogte van Pius- cerd heeft zich donderdagavond een gecompliceerd ongeval voorgedaan waarbij een man werd gedood en een andere zwaar gewond. Door onbekende oorzaak verloor een met papier beladen vrachtauto met aanhanger de beide achterwielen die tollend over de weg rolden. Een tankauto die vlak achter de vracht auto reed botste op een der wielen en kwam dwars over de weg te staan. Op dat ogenblik naderde uit de richting Breda een bestelauto die in zijn poging de tankauto te ontwij- ABERFAN, 24-11. Het fonds voor steun aan de familieleden van de ramp, die het mijndorp Aberfan in Wales de vorige maand heeft getrof fen, heeft de een miljoen pond (ruim 10 miljoen gulden) overschreden. In het dorp is zoals bekend een berg mijnafval gaan schuiven, waarbij 144 mensen (116 kinderen en 28 vol wassenen) om het leven kwamen. BAAiRN, 24-11. Vier leden van het politiekorps van Soest hebben be sloten tot de oprichting van een nieuwe politieke partij: „Partij voor Gezagshandhaving". De naar hun mening tendentieuze en eenzijdige berichtgeving omtrent het optreden van de politie ligt hieraan ten grond slag. Aan alle politiekorpsen in ons land zijn inmiddels stencils verzon den, waarin om adhaesiebetuigingen en een gulden als bijdrage in de pro paganda kosten wordt verzocht. Het ligt in de bedoeling om in fe bruari 1967 reeds aan de Kamerver kiezingen deel te nemen. Daartoe zal de nieuwe opgerichte partij zich van ogeveer 40.000 stemmen moeten ver zekeren wil zij althans voor één zetel in aanmerking komen. UTRECHT. Met ingang van 1 de cember is tot directeur van de Co öperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht benoemd de huidige on derdirecteur jhr. mr. J. C. Greven. Italiaanse grond geeft granaten prijs ROME, 24-11. Als gevolg van de overstromingen zijn enkele honder den granaten, door de Duitsers en de geallieerden na de tweede we reldoorlog begraven, in de buurt van de Italiaanse plaats Foormia aan de oppervlakte gekomen. Men heeft tot dusver 250 artillerie-granaten, een duizendtal springladingen en voorts tijd-onstekingen en handgranaten geborgen. Het gebied ligt bij Anzio, waar de geallieerden bij hun strijd tegen de Duitse legers in Italië, een brugge- hoofd vormden. Meisje (6 jaar) bij brand omgekomen DEN HAAG, 25-11. Bij een brand op de zolderetage van een woning aan de Haagse Francois Valentijn- straat is vanmorgen om ongeveer half acht het 6-jarige meisje Ingrid Verkijk om het leven gekomen. Het was voor het vuur in een kast op de overloop gevlucht en werd daar door de brandweerlieden dood aangetroffen. De twee andere jonge kinderen, die het gezin telde, kon den worden gered. ADVERTENTIE X I Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM S BRUSSEL, 25-11. Dc Europese raad van landbouwministers heeft donderdagavond tot ongeveer een uur in de nacht gesproken over de mogelijkheden van coördinatie van landbouwstcunmaatregelcn in dc ge meenschap. Voor Nederland een belangrijk punt. De bespreking was een gevolg van een resolutie die in de mara thonzitting van de raad van 25 juli werd aanvaard. Het Nederlandse landbouwbedrijfsleven had voordien al herhaaldelijk aangedrongen op rechtstreekse steun aan agrarische bedrijven; in principe voelde men daar weliswaar niet voor maar men meende dat steun van dit soort in Nederland niet achterwege kan blij ven nu de andere E.E.G.-Ianden hem wel verlenen. Nederland krijgt nu op het punt van de coördinatie van steunmaat regelen krachtige hulp van de Bel gen. ken. niet slaagde. De chauffeur, A. Leijtens uit Tilburg werd zwaar ge wond. Zijn medeinzittende patroon, de vleeshandelaar Van Nistelrooy uit Moergestel, werd op slag gedood. Het verkeer over de rijksweg was door de gevolgen van de enorme ra vage volledig gestremd en moest ge durende meer dan een uur worden omgeleid. ADVERTENTIE Hebt U een goed idee? Stuur het in, en U ontvangt een ge schenk of beloning naar waa rde Tot een akkoord is men vannacht niet gekomen, al is er naar minister Biesheuvel verklaarde op bepaalde terreinen wel meer vooruitgang ge boekt dan hij verwacht had. ADEN, 24-11. Dc regering van de Federatie van Zuid-Arabie heeft donderdag verklaard dat sabotage de oorzaak is geweest van de ramp met de DC-3 van „Aden Airways". Dit toestel stortte maandag neer in de woestijn op 200 km. ten oosten van Aden. Alle 28 inzittenden, voor het merendeel Arabieren, kwamen om het leven. DEURLOO Intermeubel Appelmarkt 10 Zierikzee De Amerikaanse defensie JOHNSON CITY, Texas, 24-11. De Amerikaanse minister van defensie McNamara, heeft op een persconfe rentie waarop ook president John- san en minister Rusk aanwezig wa ren, gezegd dat het aantal militairen dat in januari zal worden opgeroe pen met de helft zal worden terug gebracht van 27.600 tot 16.000 man. In totaal zullen komend jaar waar schijnlijk 600.000 in plaats van 900.000 man onder de wapenen worden ge roepen. McNamara zei dat komend jaar veel minder troepen dan de 200.000 man van dit jaar naai- Vietnam zul len worden gezonden, hoe groot de troepensterkte daar in 1967 zai zijn weet hij echter niet. Men meent dat de V.S. denken dat hun kracht in de lucht en op de grond zo groot is dat met minder mensen kan worden vol staan. Momenteel zijn er 358.000 Amerikaanse militairen in Vietnam, tegen het eind van het jaar zal dit totaal naar schatting 375.000 man be dragen en eind 1967 475.000 man. Mo menteel zijn 3.228.000 Amerikanen in dienst, eind 1967 wordt dit getal 3.800.000 Vandaal opereerde in Tilburgse kath. kerken TILBURG. 24-11. Een onbekende vandaal heeft donderdagmiddag in een tweetal katholieke kerken in Tilburg, t.w. de parochiekerk op de heuvel en een kapel in de Bisschop Zwijnsenstraat op muren, pilaren en vloeren hakenkruisen getekend. Bo vendien heeft de man, het wordt na melijk uitgesloten geacht dat hier van kinderwerk sprake is, in blok- letters kreten als „Satan is onze god" aangebracht. In de parochiekerk werd verder een dertigtal misboeken in het wijwatervat gesmeten, terwijl op het tapijt voor het Maria-altaar een beschamende uitdrukking was geschilderd. De politie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG. 24-11. Op dc rijks weg Amsterdam-Den Haag heeft zich donderdagavond omstreeks vijf uur een kettingbotsing voorgedaan, waarbij naar ruwe schatting zeker 50 a 60 auto's betrokken waren. Ze ker dertig auto's zijn zo zwaar be schadigd, dat ze als „total loss" kun nen worden beschouwd. Ook hebben veel automobilisten verwondingen opgelopen, die variëren van licht tot vrij ernstig. Eerst om kwart voor negen slaag de de politie er in deze drukke ver keersweg vrij te maken voor het doorgaande verkeer. SOESTDIJK. Danny Kaye die in Nederland optrad ten hate van het kinder fonds van de Verenigde NatiesUnicef, heeft een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard op paleis Soestdijk. LARENPrinses Beatrix en prins Claus waren aanwezig bij het optreden van Danny Kaye in de Singerconcertzaal in Laren. De opbrengst van Entree micoor Danny Kayezal ten goede komen aan hel kinderfonds van de Ver enigde Naties, Unicef. Kiesinger vrij van Nazi-smetten BONN, 24-11. De christen-demo cratische kandidaat voor het West- duitse kanselierschap, Jurt Georg Kiesinger, heeft donderdag door zijn secretariaat een document laten pu bliceren dat de beschuldigingen over zijn nazi-verleden grotendeels ontze nuwt. Het is de schriftelijk vastge legde uitspraak van een Beierse de- nazificatierechtbank van achttien jaar geleden, volgens welke Kiesin ger „zich naar vermogen actief en doeltreffend verzet heeft tegen de nationaal-socialistische willekeur" en daarbij vaak „een groot persoon lijk risico" liep. LONDEN, 25-11. Het Britse La gerhuis heeft gisteravond een voor stel afgestemd om voor een proefpe riode van vjjf weken de debatten met televisiecamera's te doen volgen waarbij de ontvangst tot het parle mentsgebouw beperkt zou blijven. Het voorstel werd verworpen met 131 tegen 130 stemmen. De voorstanders van televisie-uit zendingen van Lagerhuisdebatten, die jaren voor deze uitzendingen ge ijverd hebben, hadden niet gedacht, dat zij het tegen de tegenstanders van dit streven zouden afleggen. De tegenstanders staken hun vreugde over de overwinning allerminst on der stoelen of banken en maakten zoveel rumoer, dat voorzitter dr. Ho race King tot orde moest manen en daarbij gekscherend opmerkte: „Dit wordt niet door de televisie uitge zonden". De stemming over het onderhavige voorstel was vrij. d.w.z. de leden der diverse partijen behoefden zich niet aan de „partijlijn" te houden. AMSTERDAM. Ruim honderd Ne derlanders. politici, schrijvers, hoog leraren, predikanten en journalisten, hebben president Soekarno per tele gram dringend verzocht dr. Soeban- drio gratie te verlenen. UNICEF-ACTIE „WERELDKINDERBON" DEN HAAG, 24-11. Donderdag is in Nederland de Unicef-actie „We- reldkinderbond" begonnen, waartoe Danny Kaye in zijn televisiepro gramma het. startsein gaf. Met de „Actie Wereldkinderbond" wil het Nederlandse comité Unicef in Den Haag de jeugd de kans geven om van hun eigen zakgeld op beschei den wijze bij te dragen aan het we reldomvattende werk van het kin derfonds van dc V.N. Snelle ontsnapping LONDEN, 24-11. John Kellard. 32 jaar, heeft donderdagavond de staven van een w.c.-raam- pje in het gerechtsgebouw in Maidstone doorgezaagd en is in de mist verdwenen. Drie kwartier nadat hij tot acht jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. Daarmee heeft hij het record van de snelste ont snapping gevestigd. Tot dus ver zijn dit jaar 500 gevange nen uit Britse gevangenissen ontsnapt. Kellard verdween ■langs de doorgang tussen het gerechtsgebouw en de daar naast gelegen gevangenis. Hij werd voor een gewapende roofoverval om vijf voor vier 's middags veroordeeld. De echtbank beëindigde het werk om half vijf. tien minuten la- Ier werd alarm geslagen. DE BINNENVAART- VLOOT ROTTERDAM, 24-11. De interna- tionale binnenvaartvloot kampt met een niet geringe overcapaciteit, o.m. veroorzaakt door het feit dat de laat ste tien jaren 2,5 miljoen ton scheeps- ruimte aan deze vervoerstak werd toegevoegd. Dit zei donderdagmid dag de directeur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart, mr. W. G. A. de Meester, tij dens het in Rotterdam gehouden 22- ste binrienscheepvaartcongres. De heer de Meester wees er op dat deze overcapaciteit te lange wachttijden en veelvuldig stilliggen van binnen schepen tot gevolg heeft. Volgens de directeur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart is het voor een goede toekomst van de in ternationale binnenvaart noodzake lijk dat de vloot wordt aangepast aan de wensen van de verladers. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Sommige mensen denken dat »V heel veel geld waard zijn >mdat zij er iets van bezitten. <SK>rcV^K>;Or<3K>;OrC^^ OrCfK!TkS Plaatselijk enige regen Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen; iets hogere temperaturen; overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. 26 nov. Zon op 8.18, onder 16.37. Maan op 15.46, onder 6.18. 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.36. Maan op 16.05, onder 7.35. 28 nov. Zon op 8.21, onder 16.35. Maan op 16.32, onder 8.53. Volle maan: 28 nov. te 3.41. HOOGW ATERST INDEN ZIERIKZEE: 26 nov. 27 nov. 28 nov. 2.03 v.m. 2.40 v.m. 3.16 v.m. 14.12 n.m. 14.47 n.m. 15.27 n.m. 14.05 n.m. 14.35 n.m. 15.12'n.m. BROUWERSHAVEN 26 nov. 1.48 v.m. 27 nov. 2.21 v.m. 28 nov. 2.55 v.m.' Springtij: 30 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De mist, die gisteravond weer toenam, werd gedurende de nacht dunner en verdween in de loop van de ochtend geheel. Een toeneming van de wind was er de oorzaak van. Deze waaide uit het westen, zodat er tevens enkele buien van zee land inwaarts konden drijven. Zierikzee meldde zelfs onweer en tapte 5 mm regen af. De aangevoerde lucht was minder koud dan de kontinentale lucht waarin Nederland zich de af gelopen dagen heeft bevonden. De aanwezigheid van een hogedrukge- bied ten noordoosten van de Azoren en enkele depressies op noordelijker breedte zullen de eerstkomende da gen de aanvoer van oceanische lucht in stand houden. De temperatuur zal nog enige verdere stijging onder gaan, terwijl de vorstkansen erg klein zij ngeworden. Plaatselijk kan er enige regen vallen. ROME, 25-11. Het voortdurende slechte weer in noord- en midden- Italië blijft zergen baren. Volgens 'de laatste berichten schijnt dc toestand in het gebied van Gros- seto beter te worden door een lichte daling van het peil van de rivier dc Ombrcne. Maar in de Po-delta is het water nog e enhalve meter gestegen. In Friaul en Venetië regent het reeds 48 uur onafgebroken. In Triest is de haven-activiteit gedeeltelijk verlamd. In het centrum van Udine staan tal rijke grete straten blank. Te Schio, bij Vicenza, is een hoofdweg door een a ardverschuiving gestremd. Ook in de buurt van Terni is de toestand kritiek geworden Vijf Japanse meisjes zijn verdron ken doordat een veerboot bij Oyana in zuid-Japan omsloeg. Op de boot bevonden zich 40 meisjes en vier le raren. Volgens de politie was zij slechts berekend op 13 mensen. ADVERTENTIE Pontstraat 37 - „DE LICHTBOEI" - Zierikzee S Inzameling voor ZIERIKZEE van 28 november t'/m 3 december Voor geheel Schouwcn-Duniveland geopend: GIRO 37 83 35 Wij willen aan ongeveer vijfhonderd personen mindervaliden ouden van dagen de zieken in de ziekenhuizen en kinderen een vreugdevol kerstfeest bereiden S Uw milde steun stelt ons in staat dit grootse doel te bereiken 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1