TL PREMIE SPAARPLAN komt cle ótral Nieuw! De zeven en een half procent van de N.P.D. in Beieren Chefarine..4 Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Snoep verstandig eet 'n appel Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT STREEKNIEUWS Snoep verstandig eet'n appel Snoep verstandig eet 'n appel knisperbrosse Turkstra-beschuit- nu met bon voor luxe sleutelhanger! ZILRIKZIEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 24 november 1966 Nr. 19698 BLIK DOOR HET WERË1D VENSTER ADVERTENTIE Tegen de verwachting in heeft de nazi-achtige N.P.D. in Beieren haar recente succes van Hessen niet over troffen. Maar zeven en een half pro cent der stemmen (tegen bijna acht) voor de Beierse landdag is toch niet mis. Men moet er dus wel rekening mee gaan houden dat von Thadden en de zijnen ook in het Bonner par lement hun intrede gaan doen bij de algemene verkiezingen over een paar jaar - of wellicht eerder, wanneer de crisis daar niet opgelost wordt en vervroegde verkiezingen worden uit geschreven. Eigenlijk belangrijker dan het suc ces van de N.P.D. is het feit dat de liberale F.D.P. in Beieren van de kaart is geveegd. Dat is de partij die uit de coalitie wegliep en zo de stoot gaf tot de kanselierscrisis. Na deze nederlaag zal ze in Bonn niet veel invloed meer kunnen doen gel den bij de formulering van een nieuw /cabinet. Dat komt er dan op neer dat de socialistische S.P.D. in de een of andere nieuwe combinatie mee zal moeten spelen - als ze dat tenminste wil, wat nog geenszins zeker is. Nebel De mist in Bonn is nog wat dichter ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet helpen snel en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. MIDDELEN IN 1 TABLET HELP&i SNEL EN DOEN WONDERENI geworden. Temeer omdat de C.S.U., de zusterpartij van de C.D.U. van Erhard, dit keer haar absolute meer derheid behield, wat haar leider Strauss zeker niet zal matigen in zjjn eisen. Het succes van de N.P.D. viel dus wat tegen, zelfs in het om zijn brui ne tint beruchte FrankenlandDaar toe heeft wellicht bijgedragen dat de katholieke geestelijkheid zich tegen de neo-nazi's heeft uitgesproken en voor de C.S.U., die - vooral bij mon de van Strauss - ook een flink num mer nationalisme weggaf. De S.P.D. won noch verloor noe menswaard en dat is geen goed te ken voor de kansen van de S.P.D. om in Bonn eens een meerderheid te verwerven. Het vooruitzicht dat een partij in Bonn een duidelijke meer derheid behaalt is wel zeer ver en daarmee vervliegt ook de hoop dat het kwakkelen bij het regeren van de bondsrepubliek een spoedig einde neemt. Geen gevaar Ongetwijfeld heeft het succes van de Nationaldemokraten een slechte indruk gemaakt zowel op de buren in het oosten als die in het westen. Het is inderdaad een kwalijke zaak dat een ultra-rechtse, half-nationaal socialistische groepering zo sterk uit de bus komt. Overigens heeft het ook geen zin al te heftige jammer klachten aan te heffen. In percen tages komen de ultra-rechtse groe pen ook elders ongeveer zo sterk uit de bus. En wanneer in Engeland na zi-groepjes blijven bestaan en in de V.S. Minutemen en Birchers tame lijk floreren, dan zou het wel vreemd zijn wanneer nu juist in Duitsland dergelijke bewegingen geen poot aan de grond kregen. Die zeven of acht procent zijn ook niet zo ernstig. Het gaat er voorna melijk om hoe de anderen reageren. In dat verband kan men niet onmid dellijk terugdenken aan 1932 bij voorbeeld toen Hitlers N.S.D.A.P. veel sterker stond (tegen de veertig procent) maar toch zelfs in de zwak ke republiek van Weimar geen kans kreeg. De kansen van Thadden zijn nu nog veel kleiner, hoe een onaan gename indruk deze uitslagen ook wekken. En daarbij komt dat dit keer o.m. in München de tegen de N. P.D. demonstrerende jeugd zeer sterk in actie kwam en zelfs een pro- paganda-bijeenkomst van de neo nazi's onmogelijk maakte. Reageren de andere partijen in die geest, dan blijft de N.P.D. een onaan genaam ondemocratisch verschijnsel, maar een gevaar hoeft ze dan niet te zijn. Motorreddingsboor „Javazee" DEN HAAG. 23-11 .H.M. de Konin- gin zal te Rotterdam een motorred- dingboot voor de Koninklijke Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen in dienst stellen en daaraan de naam „Java zee" geven. Zij zal dit doen op 27 fe bruari 1967, op welke dag het 25 jaar geleden zal zijn dat de slag in de Ja vazee plaats vond. De „Javazee" zal een monument zijn ter nagedachte nis aan alle marinemannen, die in en na de tweede wereldoorlog bij de vervulling van hun plicht hun leven verloren. Het celibaat van priesters DEN HAAG, 23-11. Dezer dagen is aan de bisschoppen van Nederland en aan het secretariaat van het pas toraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie een adres aangeboden betreffende het celibaat van de secu liere priesters. In dit adres dat door 1722 priesters is ondertekend, wordt de mening uitgesproken dat het ver breken van de wettelijke verbinding tussen het priesterschap en het celi baat een urgente opdracht is. ADVERTENTIE KERKNIEUWS Sterke groei van de Gereformeerde Kerken UTRECHT, 23-11. De Gerefor meerde Kerken in ons land zijn de laatste zes jaar sterker gegroeid dan de Nederlandse bevolking in het al gemeen. Van 1960 tot 1966 nam het aantal inwoners van ons land toe met 8,41 procent. De Gereformeerde Ker ken gingen in die zelfde periode met 9,62 procent vooruit. Het aantal leden van de Gerefor meerde Kerken loopt op het ogenblik tegen de 840.000. Hierbij zijn ook in begrepen de rond tienduizend leden van Nederlandse Gereformeerde Kerken in het buitenland en van de Altreformierte Kirchen in Nieder- sachsen in Duitsland, die behoren tot het kerkverband van dc Gerefor meerde Kerken in Nederland. Op hei ogenblik behoort 6,65 procent van de Nederlandse bevolking tot de Gere formeerde Kerken. Tn 1960 was dat 6,58 procent. Kind dood door tabletten DORDRECHT, 23-11. In Dordrecht is een 2-jarig kindje overleden ten gevolge van het gebruik van tablet jes. Het kind was in een slaapkamer aan het spelen en kreeg een flesje met tabletjes te pakken waarvan het er 32 opat. De ouders ontdekten het vrijwel direct en brachten het meisje naar het ziekenhuis, waar haar maagje werd leeggepompt. Het leek er aanvankelijk op dat het kind geen nadelige gevolgen zou onder vinden, maar een uur later overleed het toch. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 17 nov. Kitty, d. van Arie van Dienst en Gemma Catharina Cornelia Meester (Brouwershaven). Overleden. 17 nov. Jan Willem de Vrieze, 64 jaar (Westerschouwen), echtg. van Jozina Geleijnse; 18 nov. Leendert van de Vate, 61 jaar (Zie rikzee), echtg. van Cornelia Potappel; 21 nov. Gerritje Holtslag, 75 jaar, (Zierikzee), echtg. van Adriaan Ber- revoets. Eerste daad van premier Zijlstra DEN HAAG, 23-11. Een van de eerste daden, die premier Zijlstra in zijn functie van minister van finan ciën zal uitoefenen is het, zeer tot zijn spijt, intrekken van het konink lijk besluit, waarbij hijzelf per 1 mei van het volgend jaar wordt benoemd tot president van de Nederlandse j Bank. Zoals bekend was prof. d'r. Zijlstra bij koninklijk besluit van 16/ september jl. met ingang van 1 mei/ 1967 in deze functie benoemd. de lekkere, mondfrisse nr pepermunt-dragee L J Cl Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker.het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit té komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van 100,— krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van 25,—. Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw nadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,J) Per deelnemer maximaal f 250. J) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500. spaart-in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20 Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo In de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan. de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochure! Vrouwelijke kantonrechter LEEUWARDEN, 23-H. Mej. mr. A. L. G. Rosier, griffier van het kanton gerecht in Leeuwarden, Sneek, Hee renveen en Beetsterzwaag, is be noemd tot kantonrechter te Sneek. Zij is daarmee de eerste vrouwe lijke kantonrechter in ons land. Sneek had wat kantonrechters be treft, reeds eerder een primeur. De voorganger van mej. Rosier, mr. B. H. Keulen thans kantonrechter te Haarlem, was bij zijn benoeming te Sneek de jongste Nederlandse kan tonrechter. Man verongelukt bij huis in aanbouw HEERLEN, 22-11. In Heerlerheide is in een greppeltje bij zijn in aan bouw zijnde bungalow het ontzielde lichaam van de 47-jarige J. L. Dob- belstein aangetroffen. Het lichaam vertoonde geen sporen van verwon dingen. De politie neemt aan, dat de heer Dobbelstein, die maandagavond voor het laatst werd gezien, een be zoek bracht aan zijn nieuwe woning en bij het passeren van de afraste ring gestruikeld is, met het -gevolg dat hij van het talud viel en in de gedeeltelijk onder water staande greppel terecht kwam. Volgens de politie is er geen sprake van mis drijf. ZIERIKZEE A.B.V.A.-vergadering Op vrijdag 25 november a.s. vindt in het Huis van Nassau een vergade ring plaats van dc A.B.V.A.-afdeling. Examens te Zierikzee Bij de karate do-akademie van de heer J. A. Harthoorn te Zierikzee hebben de volgende examens plaats gehad: Voor de 8e kuy de heren: C. L. Feijtel, T. Kostermans, G. A. Kris- ADVERTENTIE m telijn, C. A. Verheijen, L. v. d. Doel, J. Goedegebure, L. v. d. Boogaard. HAAMSTEDE BURGH Muziekavond Nut verschoven De tegen 9 december a.s. uitge schreven Nutsavcnd met „Witte van Haemstede" is verschoven naar 6 ja nuari 1967. OUWERKERK Uitvoering Sportvereniging alleen voor leden en donateurs Aanvullend op de aankondiging in de krant van dinsdag jl. inzake de uitvoering van de sportvereniging „Ouwerkerk" wordt er op gewezen dat deze bijeenkomst uitsluitend toe gankelijk zal zijn voor leden en do nateurs. De collecte voor de,asthmabe- strijding heeft te Ouwerkerk opge bracht f 46,28. Genoemd bedrag werd opgehaald door Els de Rijke en Marja v. d. Berge. OOSTERLAND Tijdrede ds. J. P. Verkade Op donderdagavond 24 november e.k. hoopt de Ned. Herv. predikant ds. J. P. Verkade te Nieuwe Tonge voor de afd. Oosterland van de Staatkundig Ger. Partij een tijdrede te houden in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk alhier. AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam heeft van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening bericht ontvangen, dat de hoofdstedelijke plannen voor het eerste woningbouwproject in de Bijl mermeer zijn goedgekeurd. ADVERTENTIE m Voor 40 jaar.... DREISCHOR. De lijst ten bate van het ziekenhuis te Noordgouwe heeft opgebracht 142,90. Buiten dit be drag zijn er nog 18 cadeaux gegeven. ZIERIKZEE. In de foyer van de Concertzaal heeft het Departement Zierikzeè een radiotoestel geplaatst teneindf de leden gratis de lezingen te latei volgen die de Mij. tot Nut van tjAlgemeen per radio geeft met het onderwerp: De verovering der aarde- N0ORDWELLE. Bij de splitsing in de pom van de gemeente zijn twee boiüen geplaatst waarop staat „Rechts houden". Het ligt in de be- dozling het verkeer in één richting oh de kerk te leiden. BROUWERSHAVEN. Voor de va- pante betrekking van veldwachter dezer gemeente hebben zich 138 sol- jlicitanten aangemeld. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" is de bazar ten bate van het ziekenhuis te Noordgouwe geopend. KERKWERVE. Voor de betrekking van secretaris-ontvanger van hel Burgerlijk Armbestuur hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. ZIERIKZEE. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden werd de nieuwe kegelbaan achter de socië teit „Ons Genoegen'' feestelijk ge opend. ZIERIKZEE. Voor dc vereniging „Algemene Ontwikkeling" zal dr. A. F. Portielje, directeur van Artis te Amsterdam een lezing met lichtbeel den houden over het wonderlijke le ven der dieren. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: Chevrolet Sedan 2650; Chevrolet Touring f 1650; Chevrolet bestelwa gen f 1725; Pontine 6 cyl. Coach 3100. In het dorp ben ik mevrouw Sornee, van de ondernemende Frans Sornee, die het aandurfde in deze moeilijke tijd, iets nieuws aan te pakken. De Frans Sornee, die alleen maar van zijn zaak houdt, en dan nog eens van zijn zaak en nog eens voor de derd«&.keer en die zich dan ook nog af en toe herinnert, dat hij een vrouw heeft, die bestaat ujit vlees en bloed en haar verlangens heeft. Zijn liefde begint een enke le keer vijf minuten nadat hij de slaapkamer is binnengegaan en ein digt vijf minuten voor hij als een os slaapt. Dan ben ik het hunkeren de hondje, dat af en toe heel welwil lend een kluifje toegeworpen krijgt. Leuk he? Ja, jongens, wat een geluk, dat we een huisvriend hebben, die er voor zorgdraagt, dat mijn repu tatie niet in gevaar komt. M'n repu tatie Bedankt voor je goeie zor gen. Smeer 'm dan maar, nette me neer Ellegers. Dan kun je tenmin ste vannacht rustig slapen." Met stijgende ontzetting luisterde hij naar de woordenvloed, die nu op verbitterde toon uit haar mond kwam Hij had haar wangen zien opgloeien en zoals ze daar stond met felrode wangen en hijgende borst van emotie, was ze ongetwijfeld een knappe vrouw. En als het waar was, wat ze allemaal vertelde, dan was Frans een grote idioot, een sufferd, een slome ezel. Met zoiets dagelijks om je heen. Toch liet hij zich niet intimideren. „Wat had je dan gewild, Mientje?" vroeg hij op rustige toon. „Niks!" snauwde ze terug. „We hebben ons vanavond toch zeker op gepaste wijze geamuseerd, nietwaar? We hebben op behoorlijke afstand van elkaar gezeten, toen we koffie dronken en dat slaatje aten. En ter wijl we dansten is je hand geen en kele keer ook maar één centimeter dc verkeerde richting uitgegaan." Zc boog. „Dank u wel, meneer Ellegers, voor uw korrokte bescherming. Frans heeft een goeie uitgezocht met jou. Hou een oogje op mijn vrouw, als ik weg ben. Ik zal 'm schrijven, dat je je uitstekend van je taak kwijt. Maar goed. dat-ie gevraagd heeft om één oogje. Jij zoudt er nauwe lijks twee aan durven wagen, niet?" Ze pakte haar wollen vest en trok dat aan. „Zo, je hoofd mocht anders eens op hol raken door mijn blote armen. Dat kan ik niet op mijn ge weten hebben." Geruime tijd was er een zwijgen tussen beiden. Ze keek hem aan. Hij stond met zijn colbertje in de hand, schijnbaar nadenkend voor zich uit te kijken. „Trek je jas aan en don der op. Naar je Jannie, die je met haar kalverogen zowat opvreet van verering. Je hoeft maar één vinger naar haar uit te steken en ze valt smachtend in je armen. Wat sta je daar nog als een zoutpilaar?" Ze draaide zich om en keek op de klok. „Het is over tienen.' Je bent toch zo bezorgd voor m'n repitatie, niet waar? Schiet opje bent al over tijd. En ga alsjeblieft de werkplaats door.De mensen mochten er an ders wat van denken...." Hij trok zuchtend zijn colbertjas aan. Tenslotte haalde hij zijn schou ders op. Wat moest je daar nu van denken? „Bedankt voor alles, Mientje. Sor ry, als je me misschien verkeerd be oordeeld hebtDitIk zou het niet kunnen, en Maar hij sprak opeens in een lego kamer, want Mientje was naar de slaapkamer gegaan en had de deur met een slag dicht gegooid. Hoofdstuk 6. De volgende morgen bracht Mien tje als gewoonlijk om half elf de koffie in de werkplaats. Ze knikte vriendelijk naar de meesterknecht en naar Max Ellegers, keek wat rond en ging daarna weer naar huis. 's Middags met de thee hetzelfde recept. Om half zes bracht hij de sleutels in de keuken, waar Mien tje boontjes zat af te halen. „Hang zc maar op; je weet de plaats." Max aarzelde. „Ben je nu boos op me, Mientje?" „Ik kijk wel uit. Voor dc man, die een oogje op me moet houden." „Dat is hatelijk." Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Het is de waarheid, meneer El legers. Overigensik kan niet anders dan tevreden over je zijn. Je kwijt je uitstekend van dc je toe bedeelde taak." door To Dorssen-van Loon „En dat is nog hatelijker." Ze liet haar werk rusten en keek hem minachtend aan. „Jij zou best meer willen, meneertje.... zoiets voelt een vrouw intuïtief aan. Jij zo goed als de meeste andere mannen. Getrouwd of niet, dat maakt geen verschil. Maar jij durft niet. In je vak ben je ongetwijfeld een meester, Max Ellegers, en daar mag je trots op zijn. Frans is maar wat in zijn sas met jou. Maar voor de rest.... tegenover een vrouw ben je een kak- kebroek, meneertje, een slome ban gerd. Wie wil mij vertellen, dat er vandaag de dag nog kerels zijn, die wat durven? Die niet tegen wat ri sico's opzien? Een stumperd ben je, hoor je? (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9