OMEGA Leerlingen van huishoudscholen maakten 250 poppen en beesten Gezellige Nachtkleding SMILLEGANGE India op zoek naar tarwe BetFivaalf Apostelen Hervormingen in Spanje Rotterdam gaat versoberen Bouwschandaal in Oostenrijk ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Donderdag 24 november 1966 Nr. 19698 Geschenk voor ziekenhuis ADVERTENTIE Zl ERIK ZEE, 24-11. Er is woens dagavond heet wat tof toegezwaaid aan het adres van de leerlingen van de huishoudscholen van Zierikzee en Haamstede. Daar was dan ook wel reden toet de meisjes hadden nop pen gemaakt, 250 peppen, die zij schenken aan het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis. Een gedeelte hiervan schonk het Jeugd Rede Kruis op zijn beurt weer aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, de aanbieding waarvan in de lees- en kerkzaal van het ziekenhuis een officieel tintje meekreeg. De heer J. K. Joppe, functionaris van het Zierikzeese Jeugd Rode Ki-uis zette het een en ander uiteen. Door dat de lera res kinderverzorging me juffrouw H. W. Vink, onder wiens leiding de meisjes de oppen creëer den, op beide scholen, les geeft, heb ben in totaal 10 klassen aan dit gro te geschenk meegewerkt. Het overi ge gedeelte van het speelgoed is be stemd voor een Christelijk Gerefor meerd Weeshuis in Utrecht en voor het kindertehuis „Anette" in Amster dam. Mej. Vink zei in een toelichting dat elk meisje 10 a 15 uur aan haar werkstuk heeft besteed. Ze was van mening dat het niet alleen om het uiteindelijke resultaat gaat, maar veel meer nog om het enthousiasme en de tijd die ze er voor over had den gehad om iets voor anderen te doen. Burgemeester D. W. Kastelein, voorzitter van het bestuur van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis zei, onder de indruk te zijn gekomen van de vele activiteiten van het Zierik zeese Jeugd Rode Kruis waarbij hij de heer Joppe complimenteerde voor het vele werk dat hij hiervoor ver richt. Verder hoopte de burgemeester dat de meisjes met voldoening aan hut creaties hebben gewerkt en het ac- A O rtJÊkzi n^^s< cent daarbij op het doel van de actie hebben gelegd. De geneesheer-direc teur, dr. H. Ezendam, was verheugd dat, in tegenstelling soms met andere berichten, er jonge mensen zijn die bereid zijn om iets voor anderen te doen. Hij was getroffen door deze verheugende realiteit; „dit geeft moed voor de toekomst", aldus spreker. Ook de heer A. D. Constandse, kring- secretaris van het Nederiandsche Roode Kruis in de provincie Zeeland, bracht een eresaluut aan de jongeda mes. Hij prees verder de voortva rendheid van het Zierikzéese Jeugd Rode Kruis, dat in Zeeland een gun stige uitzonderingspositie inneemt. Tot slot dankte de directrice van het ziekenhuis zr. A. Kortleve voor de fraaie speelgoedpoppen en -beesten. Zij vroeg de aanwezige meisjes, van elke klas twee, toch vooral de dank over te brengen aan de anderen en :ei goed voor de pas verworven ge schenken te zullen zorgen. SPORT BILJARTEN Toernooi om het kampioenschap derde klasse libre Vrijdag, zaterdag en zondag 25, 26 en 27 november a.s. organiseert de biljartvereniging O.K.K. te Nieuwer- kerk in haar clublokaal „De Mee- baal" het toernooi om het kampi oenschap 3e klasse libre van het dis trict Schouwen-Duiveland der K.N. B.B. Uit de voorwedstrijden hebben de volgende spelers zich voor de finale weten te plaatsen: J. L. Prummeï, B.V. Renesse; K. J. Bakker, Witte van Haemstede; A. Krijnse Lokker, Entre Nous, Zierikzee; J. C. Goud zwaard, O.K.K., Nieuwerkerk; D. Verkaart, J. M. Verkaart, A. Akers- hoek en Jan Hagesteijn, alle V.O.G., Zierikzee. Bij de voorwedstrijd is W. Kesteloo van de vereniging O.K.K. er in geslaagd in de 2e klasse te pro moveren, terwijl twee spelers naar de 4e klasse degradeerden. De lengte van de partijen bedraagt 100 caram boles. Gezien de resultaten welke door de deelnemers bij de voorwed strijden werden geboekt mag er in de finale een spannende strijd om de kampioenstitel worden verwacht. ADVERTENTIE Ruime keus in r/e ■Z'ÏCSY /.K* Een tip voor U, meneer, voor a s, St. Nikolaas! OOSTERLAND Twintig jaar Herv. vrouwenvereniging „Martha" OOSTERLAND, 24-11. Woensdag avond jl. herdacht de chr. vrouwen vereniging „Martha" alhier, met een „culinair onthaal" van de leden, het 20-jarig bestaan in het Hervormd Verenigingsgebouw. Er bestond een grote belangstelling voor dit gedenk waardige feit. De bijeenkomst stond onder lei ding van de presidente mevr. Groe- newegen-Krans, die na het laten Steeds meer melkverkoop tegen een lagere prijs BAARN, 23-11. Sparfilialen in Amersfoort, Soest en Driebergen gaan met ingang van donderdag 21 november melk in plasticverpakking tegen negenenveertig cent per liter verkopen. De melk wordt betrokken van de fabriek uit Nijkerk, die ook de melk levert, die een Amsterdams warenhuis tegen lage prijzen ver koopt. Het ligt in de bedoeling dat ook filialen van Spar in andere delen van het land dit gaan doen. In Driebergen willen de melkde- taillisten zich over deze melkverkoop tegen lage prijzen tot het gemeente bestuur wenden. Het overleg tussen IiberaLen en sociaal democraten ter vorming van een nieuwe regering in de Westduit- se deelstaat Noordrijn Westfalen is mislukt. Scheepvaartberichten Calamares, 23-11 thv. Kaap Kenne dy naar Charleston. Esso Amsterdam, 22-11 te Kingston verwacht. Maasdam, pass. 22-11 Kaap Guarda- fui naar Colombo. _Tftpanas, 22-11 van Tema naar Mon- zingen van enige verzen van Ps. 130 voorging in gebed. Gelezen werd vervolgens Psalm 23, waarover een bespreking volgde. Nadat Gezang 184 was gezongen, sprak de presi dente een welkomstwoord tot de aanwezigen en sprak haar verheuge nis uit over het feit dat alle leden aanwezig waren. Onderwijl werden de eerste voorgerechten ter tafel ge bracht, voorlopers van een uitge breid diner, dat op voortreffelijke wijze door de bestuursleden was be reid, en dat hierna door alle aanwe zigen met smaak werd genoten. Mej. A. Boot gaf vervolgens op rijm een overzicht van de gebeurtenissen in de vereniging, die in 1946 op initia tief van mevr. Versluijs, werd opge richt. Alle „ups en downs" passeer den de revue. Mevr. Stoutjesdijk-Borst had ook haar rijmader laten werken en zij releveerde het verenigingsleven in de afgelopen periode aan de hand van het ABC, wat ook bijzonder leuk was. Verder volgden bijdragen in liederen, gedichten enz. door de dames mevr. Boogert-van den Berg, mevr. van 't Hoff-Dorst, mevr. Ca- pelle-van den Berg, mevr. van den Berge-van der Maas. Onder orgel begeleiding van mevr. Capelle-Beije zong een koortje, samengesteld uit enige leden een lied, en alle aanwe zigen het Bondslied en verschillende andere liederen. Nadat gezamenlijk koffie werd gedronken heeft mevr. Boogert-van der Weele namens alle leden een woord van oprechte dank gesproken tot het bestuur voor alles wat het tot het welslagen van deze feestavond heeft willen doen, vooral de bereiding van het heerlijke diner. Nadat gezamenlijk gezongen was Gez. 280 1 en 5, sloot de vice-pre- sidente mevr. Stoutjesdijk-Borst de ze geslaagde feestviering met dank gebed, Tot bestrijding van de onkos ten was er nog een kleine verloting gehouden met enige mooie prijzen waarvan een cake als hoofdprijs. leiding de meisjes de poppen creëer- Een greep uit de collectie. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). NEW DELHI, 23-11. Een woord voerder van het Indiase ministerie van voedsel voorziening heeft in New Delhi meegedeeld, dat India Argen tinië en Frankrijk zal verzoeken om levering van tarwe op krediet. Mis schien zullen echter de gewone, op de markt geldende prtfzen moeten worden betaald. Verder heeft premier Indira Ghan- di in een bestuursvergadering van de regeringspartij, wiaarin de moei lijkheden werden besproken die be gin volgend jaar zouden kunnen voortvloeien uit de vertraging van de Amerikaanse voedselhulp, ver klaard, dat de Sowjet-Unie, waar de oogst dit jaar een record bereikte, om gr aanlevering is verzocht. De Indiase minister van voedsel voorziening en landbouw, Chidamba ram Subramamam, deelde mee, dat op het ogenblik ook onderhandelin gen over de levering van tarwe wor den gevoerd met Canada en Austra lië. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen. NIEUW AMSTERDAM. Een moe der en haar 10 maanden oude baby zijn woensdagmiddag in Nieuw Am sterdam door een slippende persor nenauto aangereden en daarbij ern stig gewond. Het kind overleed kort na aankomst in een ziekenhuis te Emmen. De moeder, de 27-jarige D. Poelman-Ties, is buiten levensge vaar. Een Amerikaanse konvooi is woensdag ten zuidoosten van Dalat, in Zuid-Vietnam, in een hinderlaag van de Vietcong gevallen. Hierbij kwamen twintig mannen, onder wie civiele radiomonteurs, om het leven. Geslaafde filmvoorstelling Rode Kruis te Burgh Herenhorloges vanaf f 135.- Dameshorloges vanaf f150,- In goud vanaf f 275,- JUWCUCASHUlS SINDS 1825 FIRMA C. VAN TILBURG OEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL. 2738 KON. JU LI AN ASTRAAT 35 - BRUINISSE Prinses Margriet «loopt instructievaartuig AMSTERDAM, 21-11. H.K.H. Prin- ses Margriet heeft bij de K.N.S.M. in de haven van Amsterdam de doop verricht van het instructievaartuig „Prinses Margriet", dat na de plech tigheid door de bouwers van het 2.000 ton metende schip werd over gedragen aan de Stichting Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. Met een zilveren bijltje hakte de prinses op de voorplecht een touwtje door ten gevolge waar van een fles champagne stuk werd geslagen tegen de scheepsbel. Leer lingen van de stuurmansopleidingen van de hogere zeevaartscholen in ons land zullen aan boord van de „Prin ses Margriet", die telkens een reis van twee weken op zee zal maken, praktisch onderricht ontvangen. MADRID, 23-11. Generaal Fran co heeft in de Cortes - het Spaanse parlement - een aantal wijzigingen van de grondwet aangekondigd, maar tevens verklaard dat politieke partijen in Spanje verboden zullen blijven. Hij diende een voorstel in vcor een zogenaamde „organieke wet", krach tens welke hij een deel van zijn be voegdheden zal delegeren, Spanje zijn eerste premier sinds de burger oorlog zal krijgen en de Cortes De mocratischer zal worden door de rechtstreekse verkiezing van 100 af gevaardigden, twee uit elke provin cie. Franco heeft (weer) geen opvol ger aangewezen. Oud-minister-president Ned. Antillen overleden WILLEMSTAD, 22-11. De voor zitter van de nationale volkspartij op Curacao, mr. dr. M. F. da Costa Go- mex is aan een hartaanval overle den. Hij werd 59 jaar. Van 1951 tot en met 1954 was de overledene minister-president van de Nederlandse AntiMen. Hij was president van het college van alge meen bestuur van de regering der Nederlandse Antillen en heeft gedu rende verschillende tijdvakken de post van gedeputeerde van het ei landgebied vervuld. Hij was voorzit ter van de Antilliaanse delegatie, di'e heeft deelgenomen aan ronde-tafel conferenties betreffende de autono mie. Heropening eerste zelfbedieningszaak te Oosterland OOSTERLAND, 23-11. Door een grondige verbouwing en vergroting (van 30 naar 55 m-) heeft de VéGé- kruidenier M. Stouten Cz. in het Groenendaal alhier, een zaak gekre gen die met recht een sieraad voor het dorp genoemd mag worden. Woensdag 23 november was de dag dat de hercpenïng plaats had, en met zijn t|jd meegaand heeft de eigenaar de kneop doorgehakt en er maar di rect een zelfbedieningszaak van ge maakt, de eerste in het dorp. Ongeveer 20 bloemstukken gaven de pas geopende zaak een feestelijk cachet, terwijl er ook talrijke ca- deaux en een mooie fruitmand ten geschenke waren aangeboden. Iets nieuws is de geheel stalen inventa ris van de winkel, die toch het aan zien van. hout heeft, en met de twee diepvrieskasten geleverd door „Hougkoeling" uit Bergen op Zoom. In een koelvitrine 'liggen behalve greenten, allerlei soorten verpakte vleeswaren voor 't grijpen, terwijl in de andere koelkast plaats is inge ruimd voor gesneden vleeswaren. Verder liggen langs de wanden en in het midden van de lange winkel ruimte, alle mogelijke waren uitge stald. Een toonbank, een attribuut dal vroeger in geen enkel'e winkel entbrak is hier overbodig. Bij een z.g. „Check out" links van de deur bestaat gelegenheid het dooi de klant in een mand gedeponeerde te .tonen en af te,rekenen. Een vloer van hardgebakken tegels geeft aan deze zaak een fris aanzien. De be staande houten trap is vervangen door een stalen dito, eemaakt door gebr. Beijo alhier. Verder werd het met selwerk verricht door Capelle-Stou- ten, timmerwerk door Meerman, schilderwerk door Dane, winkelin- ventaris en koelvitrines door „Houg koeling" te Bergen op Zoom, terwijl de heer Matthee voor de verlichting zorgdroeg. Al met al is hier een zaak ontstaan die de toets van de kritiek glansrijk kan doorstaan. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat op deze plaats sinds vele jaren een kleine kruidenierswinkel is1 ge vestigd geweest, met aan één zijde een goud- en zilver afdeling, zomede uurwerken, van de familie C. van dei- Maas Wz, Voordien, was het nog kor telings een café dat volgens overle vering de naam „Het Begin" gedra gen, heeft. BURGH. 23-11. In hotel „Het wa pen van Burgh" draaide maandag avond als „première" voor de afd. Schouwen-West van het Ned. Rode Kruis de bekende film „East of Eden" met in de hoofdrol de destijds door een auto-ongeluk om het leven gekomen filmacteur James Dean. De belangstelling was vrij goed te noe men. Het verhaal van deze kleuren film heeft betrekking op een eens luidend thema van de verloren zoon, zij het in een andere vorm gegoten. Welfare-werk Voor de aanvang sprak de voor zitter der afdeling, jhr. A. v, Citters, een welkomstwoord, speciaal tot burgemeester Everwijn, wethouder v. d. Klooster en de filmoperateur de heer M. Verveen uit Den Haag. Spreker stak allereerst een pluim op de hoed van de Welfarewerksters die onder leiding van de maatschap pelijk werksters weer talrijke voor werpen vervaardigden die in de pauze te koop werden aangeboden. De leden der colonne, voor zover aanwezig, kregen een bijzonder waarderend woord, vooral de pas voor het E.H.I.O.-diploma geslaag den. Voor zijn toewijding dankte spreker dokter der Weduwen de do cent van deze cursus. De ledenwerf actie had tot nu toe een mooi resul taat opgeleverd. Alleen in Burgh Alleen over voetbal MILAAN, 23-11. In Milaan is een klacht ingediend tegen de 18-jarige Luigi Sala die zich onder een valse naam uitgaf voor leraar geschiede nis en als zodanig een maand lang les gaf voordat hei schoolhoofd er achter kwam dat de nieuweleer kracht alleen maar over voetbal sprak. Het onderwerp kon blijkbaar niet alle leerlingen zo lang boeien. Leergierigen lichtten het schoolhoofd in en deze op zijn beurt lichtte de politie in. Het blijkt dat Luigi meer roepin gen heeft gehad .Hij heeft zich ook voorgedaan als priester .In dit ambt droeg hij missen op en nam hij de biecht af. Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen zater dag bij een aanval op een Vietcong- dorp, ruim 500 km. ten noordoosten van Saigon, 180 guerillastrijders ge dood. Ongeluk aan boord van Nederlands vrachtschip KAAP KENNEDY, 24-11. Als ge- volg van breuk van een ankerket ting aan boord van het Nederlandse vrachtschip Calamares uit Rotter dam, zijn woensdag een opvarende om het leven gekomen en twee ern stig gewond. De Calamares bevond zich 70 km. uit de kust ter hoogte van Kaap Kennedy in Florida. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de drie slachtoffers van het 6.797 ton metende schip gehaald. MISDRIJVEN IN NEDERLAND ROTTERDAM, 23-11. Blijkens ge- gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen het vo rige jaar in Nederland ruim 166.000 misdrijven ter kennis van de politie. Dit betekent een stijging van 5 pro cent ten opzichte van 1964. Diefstal len namen ook het vorige jaar de be langrijkste plaats in onder de mis drijven. Zo werden 83.300 eenvoudige diefstallen geregistreerd en 22.850 gekwalificeerde diefstallen. Het C.B. S. meldt verder dat in 1964 26.000 rijwieldiefstallen werden gepleegd, 12.000 bromfietsdiefstallen, 1700 autodiefstallen, 16.000 diefstallen met braak en 8.000 winkeldiefstallen. ROTTERDAM, 23-11. De gemeente Rotterdam laat het niet bj? belas tingverhogende maatregelen om ver betering te brengen in de nijpende financiële toestand. Ook op ander gebied wil de ge meenteraad gaan versoberen, zo bleek woensdag uit de woorden van burgemeester W. Thomassen. Ter gelegenheid ran de opening van het nieuwe gebouw van de Maasstede- lijke sociale dienst aan de Oostzee dijk zei de burgemeester dat in een vergadering van burgemeester en wethouders onlangs is besloten om Nederlandse gasten, die op het Rot terdamse stadhuis worden ontvangen in het vervolg alleen maar een kopje koffie aan te bieden en geen glas sherry of jenever. Dit alles om de gemeentelijke bezuinigingspogingen nog eens te accentueren ontbraken nog vier personen die de 200 aldaar volmaakten. Dank bracht spreker verder aan hen die hun con tributie vrijwillig verhoogden. Het pas uitgebrachte S.O.S.-teken, de be kende driehoek voor in moeilijkhe den verkerende bejaarden werd dooi de heer v. Citters getoond en ieder een zal de betekenis er nu wel van begrijpen. In de pauze werd een aantal loten verkocht. De voorfilm betrof een speciaal beeld van de bloedtransfu siedienst. een heel belangrijk onder deel van het Rode Kruis. De heer Verveen sprak in de pauze een pro paganda woord. Voor de kindervoorstelling, des namiddags, bestond zeer grote toe loop. WENEN, 23-11 .In Oostenrijk wor den ongeveer honderd aannemers er van verdacht, dat zij in de afge lopen tien jaar met elkaar tenmin ste 38 miljoen schilling (circa 5,2 mil joen gulden) aan steekpenningen be taald hebben om grote regeringsor ders te krijgen, zoals voor de wegen aanleg en de bruggenbouw. Bij dit grootste corruptieschandaal dat zich ooit in Oostenrijk heeft voorgedaan, zouden 150 ambtenaren zijn betrok ken. Geen Reina Prinsen Geerligs-prijs De Reina Prinsen Geerlingsprijs voor jonge auteurs zal dit jaar niet worden toegekend.. De jury, die be stond uit Willem Brandt, Kees Stem pels, Aya Zikken, Ivo Michiels en Paul de Wispelaere, is eenstemmig van oordee,l dat geen van de 37 in zendingen die zij aan proza, poëzie en toneelstukken uit Nederland en België onder ogen kreeg, voor be kroning in aanmex-king komt. Zeeman schond Joodse begraafplaats DELMENHORST, 23-U. De 23-ja- rige Westduitse zeeman Frank Krü- ger is woensdag veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan het schenden van de Joodse begraafplaats in Del- menhorst in februari van dit jaar. Zijn twee jeugdige medeplichtigen zijn reeds eerder veroordeeld. Krü- ger zei tot zijn daad gekomen te zijn omdat hij ongeveer drie jaar gele den in Haifa in zijn arm geschoten zou zijn door een schildwacht en dat hij verder niets tegen Joden had. Littekens kon hij echter niet laten zien ADVERTENTIE Op vrijdag 25 november a.s. wordt - gelijk reeds gemeld - het nieuwe winkelpand van de fa. Lievense te Nieuwerkrek officieel geopend. Het bedrijf - dat voortaan de naam Elec tro Lievense draagt - beschikt over een efficiënt, modern pand in het dorpscentrum, tegenover het Dorps huis. De foto geeft er een beeld van, (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3