JT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste pttrtl voor motel-eooiptex te Nietiwerkerk BRITSE MINISTER BOWDEN VERTROK NAAR RHODESIE Oud-minister Samkalden achter klachten- beleid Amsterdamse officier van justitie Nog steeds regen (én sneeuw) in Italië De „image" van Nederland Westelijk Noord-Brabant mag afvalwater in de Westerschelde lozen Verhoging van de sociale uitkeringen Verwarring in de Rode Garde De stormschade te Vlissingen Denemarken maakt linkse zwaai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2-1 november 1966 123ste jaargang N'r. 19ü98 WAARIN OPGENOMEN 4EDAK I IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Dit nummer bestaat uit 14 pagina's jOS0§WDgQfi5#>8060*>: OfifriPSD-O* Weer j>ogiiig lot gesprek van Wilson LONDKN, 23-11. De Britse minis- ter voor Gemenebest-aanffelegrenhe- den Herbert Bowden, gaat vandaag (donderdag) naar Salisbury om met de Britse gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, „de huidige kritieke situatie" te bespreken. Dit heeft premier Wilson woensdagmid dag in het Lagerhuis bekendgemaakt. WLlson zei dat Bowden op verzoek van de gouverneur naar Rhodesië icLst. De minister zou bereid zijn tot besprekingen met premier Ian Smith, het hoofd van de regering van de blanke minderheid, als deze nieuwe gezichtspunten naar voren zou willen brengen. Een dergelijke gedachten- wisseling zou dan onder auspiciën van de gouverneur moeten plaats vinden. Wilson verklaarde dat er „een zeer brede, principiële kloof" tussen Lon den en Salisbury moet worden ge dicht. voordat er sprake kan zijn van een eervol compromis. Deze kloof was niet versmald door de jongste meningsuitwissel Lng naar aanleiding van het „laatste aanbod" van de Britse regering voor een regeling. Als een dergelijke regeling niet vóór het einde van dit jaar tot stand is ge- ADVERTENTIE komen, gaat Engeland naar de Ver enigde Naties om dwingende econo mische sancties tegen Rhodesië te vragen. Negers ter dood veroordeeld SALISBURY. 23-11. Vier negers beschuldigd van terrorisme, zijn woensdag in Salisbury ter dood ver oordeeld. Zij zouden offensieve wa - pens in hun bezit hebben gehad en moorden hebben willen plegen. De vier hadden verklaard niet schuldig te zijn aan de him ten laste gelegde poging tct moord, maar wel offensieve wapens bezeten te hebben. In de rechtzaal werden wapens ge toond van Russische, Chinese. Britse en Amerikaanse makelij. Bij de«e wapens waren o.m. zeven Chinese raketten. De wapens zouden in be slag zijn genomen bij een operatie van de Rhodesische infanterie in hei dal van de Zambesi bij de grens met Zambia. De Chinese raketten zouden verpakt zijn geweest in papier, waar op stond „Zimbase Afrikaanse Na tionale Unie", Deze unie is een van de in Rhodesië verboden nationalis tische bewegingen. De namen van de ter dood veroor deelden mochten niet gepubliceerd worden. Om eerst goed te leren p Moet men leren leren. Brillant- schitterend bezit Ipp voor altijdl van Andel Hoogstraat 164-152 Rotterdam HILVERSUM, 23-11. In een ex tra-uitzending van AVRO's Televi- zier heeft de oud-minister van justi tie dr. I. Samkalden zich achter het klachtenbeeld gesteld van de Am sterdamse officier van justitie met betrekking tot het politie-optreden in de hoofdstad. De politie, zo meende de oud-mi nister, moet een belangrijke marge van vertrouwen worden gelaten. Dat kan men volgens hem alleen doen wanneer men beschikt over moge lijkheden die eventuele ontsporingen ook aan de kant van de politie rechttrekken. Als het beleid juist is. dan is het naar de opvatting van- dr. Samkalden natuurlijk nog' heel goed mogelijk dat het in ,een aantal gevallen ver keerd is toegepast, Hij zei diep onder de indruk te zijp van de feiten die via het reeds eerder door de AVRO ROME, 23-11. In Rome zijn woensdag scholen, winkels en huizen ondergelopen als gevolg van zware regenval. In de via Delle Robinië in de voorstad Centocelle kwam het water op sommige plaatsen een me ter hoog te staan. Vermoedelijk door blikseminslag brak in de nationale bibliotheek brand uit maar het vuur ken worden geblust voor het de boe kenverzameling van onschatbare waarde bereikte. Ook in het begin deze maand door overstromingen zwaar getroffen noorden bleef de regen neerstromen, en in de bergen viel sneeuw. Het slechte weer zal waarschijnlijk nog Burgemeester v. Rappard: Geen sprake van censuur HEEMSTEDE. 23-11. In antwoord op vragen van het lid van de ge meenteraad van Heemstede de heer H. J. Verkouw over het niet door gaan van het optreden van Sieto Ho ving in het .Minerva Theater" heeft de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, meegedeeld dat ver gunning is verleend tct het optreden, echter onder voorwaarde dat niets over het koninklijk huis gezegd zou worden. De tekst heeft de burge meester niet gelezen, maar de inhoud van het programma heeft volgens hem bij het nemen van de beslissing geen rol gespeeld. De door de burgemeester gestelde voorwaarde komt volgens hem niet neer op het uitoefenen van censuur. enkele dagen aanhouden. Met man en macht wordt in de Po-delta ge werkt aan het herstel van de dijken, maar zelfs al worden de gaten snel gedicht dan nog zullen vermoedelijk elfduizend ha bouwland de gehele winter onder water blijven staan. Het Italiaanse verkeersbureau in Amsterdam deelt mee dat ondanks de door de overstromingsramp aan gerichte schade alle grote manifesta ties die reeds voor het komende jaar waren vastgesteld, normaal zullen doorgaan Baby-voeding voor Italiaans rampgebied DEN HAAG, 23-11. Het Nederland- se Rode Kruis verzendt (heden) don derdag) per trein een grote partij baby- en kleutervoeding, dekens en wollen truien (beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering) naar het rampgebied in Italië. De totale waarde van deze zending bedraagt f 71.000. vertoonde filmpje in de publiciteit zijn gekomen. Een noodzaak tot her ziening van het beleid achtte de oud minister aanwezig, wanneer het oor deel ever de bijzondere gevallen in zodanig sterke mate gaat afwijken van het oordeel over het beleid in het algemeen, dat men niet zonder wijziging van de gehele structuur lean blijven. Premier Jens Otto Krag van De nemarken heeft woensdag bekendge maakt dat hij een coalitieregering wil vormen. Twee mogelijke part ners hebben zijn aanbod om in deze regering zitting te nemen echter al afgeslagen. AMSTERDAM, 23-11. „Onder de grote religieuze invloed van het Calvinisme leeft bij de Ne derlanders vaak nog het idee, dat ivij het uitverkoren volk, zijn". Dit was volgens prof. dr. A. Cïïbrus, hoogleraar in Lei den, een van de redenen waar om de gemiddelde Nederlan der een te gunstig idee heeft van zichzelf en daardoor van „de image" van ons land in het buitenland. De hoogleraar gaf zijn oordeel in een op filmband vastgelegd interview, dat werd vertoond in het RAI congrescentrum, als onderdeel van de daar gehouden natio nale exportdag. Het was een antwoord op een door Nico van Vliet gestelde vraag hoe het verschil is ontstaan tussen de „image" die de Nederlander in het buitenland denkt te hebben, en de „image" die ons land blijkens onderzoekingen in de vorm van een macrotest werkelijk heeft. WASHINGTON. Mevr. Johnson plant hier een aantal Nederlandse tulpen in Washington. Zij wil o.a. hiermee Washington net zo aantrekkelijk maken als de Europese hoofdsteden. Naast haar de Nederlandse ambassadeur in Amerika de heer W. A. Schuurman. Tegenvaller voor Zeeland DEN HAAG, 23-11. De Sociaal Economische Raad heeft zich akkoord verklaard met het onlangs door de minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp gevraagde advies omtrent de volgen de verhogingen per 1 oktober 1966 van sociale verzekeringsuitkeringen: Prijzen poetsen LISSABON. De voetbalclub „Benflca" in Lissabon heeft een man in dienst die niets anders doet dan prijzen poetsen. Op de foto deze man in de „schat kamer" van Benfica, met ongeveer 4000 van de 7000 prijzen. De waarde van de prijzenschat wordt geschat op vele miljoenen, maar niemand weet precies hoeveel Algemene Ouderdomswet gehuw den f 4110,- tot f 4254,- per jaar, on- gehuwden f 2892,- tot f 2994,- per jaar; Algemene Weduwen en We zenwet: weduwe met kinderen f 4110,- tot f 4254.- per jaar. weduwe zonder kinderen f 2892,- töt f 2994,- per jaar, wezen tot 10 jaar f 906.- tot f 942,- per jaar, wezen van 10 tot 16 jaar f 1362,- tot f 1410,- per jaar, studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar f 1764,- tot f 1830,- per jaar. Interim Invaliditeitsrentetrek- kers: klasse A f 5628,- tot f 5826,- per jaar, klasse B f 4578,- tot f 4740,- per jaar, klasse C f 3522,- tot f 3648,- per jaar, klasse D f 2814,- tot f 2816,- pcr jaar. Kinderbijslagwet voor loon- trekkenden en kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen: eerste kind f 90,48 tot f 95,16 per kwartaal, tweede kind f 103,74 tot f 109,20 per kwartaal; Algemene Kinderbijslag wet: derde kind f 103,74 tot f 109,20 por kwartaal, vierde en vijfde kind f 138,84 tot f 146,64 per kwartaal, zesde en zevende kind f 155,22 tot f 163,80 per kwartaal, achtste en vol gende kind f 171,60 tot f 180.96 per kwartaal. Het desbetreffende koninklijk be sluit is in voorbereiding. Zandzuiger gezonken MEDEMBLIK, 23-11. De zandzui ger „Hoek van Holland", die op het IJsselmeer gebruikt wordt bij de aanleg van een aacdgasleiding is vannacht door onbekende oorzaak gezonken. De zes in hun slaap ver raste opvarenden konden per roei boot de haven van Medcmblik berei ken. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. MIDDELBURG, 23-11. De minis ter van verkeer en waterstaat heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld, dat hij heeft ingestemd met de conclusies van het rapport van de commissie afvalwatervraag stuk westelijk Noord-Brabant, de zo genaamde commissie-Kortmann. Dit betekent, dat westelijk Noord-Bra bant in de gelegenheid zal worden gesteld zjjn afvalwater (huishoudelijk en industrieel) via pijpleidingen in cle Westerschelde bij Waarde te lo zen. De minister is dus niet tegemoet gekomen aan de van Zeeuwse zijde herhaaldelijk geuite bezwaren tegen deze lozing, alsmede aan het ver zoek het vraagstuk van de vervuiling der Westerschelde in breder verband te bezien mede met het oog op de recreatiebelangen en de verdere in dustriële ontwikkeling van Zeeland, welke in de toekomst meer lozipgs- punten van de industriële bedrijven noodzakelijk zal maken. Nu de mi- BELGRADO, 23-11. De correspon dent van het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg schrijft uit Peking, dat er grote verwarring heerst in de ge lederen van de rode garde. Er be staan al drie hoofdkwartieren die zich elk als enig gezaghebbend be stuursorgaan beschouwen. Het moet in een grote textielfabriek in de hoofdstad al tot een handgemeen tus sen twee stromingen zijn gekomen. DEN HAAG. 23-11. De Tweede Ka merleden van Bennekom (ARP) en van der Peijl (CHU) hebben de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het bekend is, dat door de storm van vorige week woensdag opnieuw ernstige schade is toegebracht aan de zeewe ring bij Vlissingen, die voor een be langrijk deel nog niet op de vereiste hoogte is gebracht. Zij vragen of de minister bereid is, gelet op het toenemend gevoel van onveiligheid, gebruik te maken van de bevoegdheid, die hem volgens ar tikel 2 van de Deltawet is verleend, en ten spoedigste een keuze te doen uit de plannen, die voor een betere zeewering tor tafel liggen. nister zijn beslissing heeft genomen, zuilen Gedeputeerde Staten er bij hem op aandringen dat bij de uit voering van de plannen met de Zeeuwse belangen ernstig rekening zal worden gehouden. Dit onder an dere kan geschieden door nauwlet tende controle op de graad van de vervuiling als gevolg van de voor genomen lozing en zo nodig door het treffen van voorzieningen wanneer een te sterke vervuiling van de Wes- l.-rschelde zou dreigen. Tekort aan onderwijzers in Indonesië DJAKARTA, 23-11. Duizenden kinderen op de Molukken zijn ver stoken van onderwijs doordat onge veer, honderd onderwijzers van la gere scholen zijn overgeschakeld op ander werk. Zij verdienden ai zo weinig dat zij hun gezinnen nauwe lijks kohden onderhouden, maar in de afgelopen maanden hadden zij helemaal geen salaris ontvangen. Op Java is naar schatting een tekort van 90.000 onderwijzers van lagere scholen. Spaanse ambassade in Brussel besmeurd BRUSSEL, 24-11. Een twintigtal onbekenden heeft flesjes rode inkt tegen de muren van de Spaanse am bassade in Brussel stukgegooid en ook de ruiten van het gebouw inge gooid. Op een schutting in de buurt van de ambassade schreven zij met zwarte verf: „Vrijheid voor Moya. Moordenaar Franco". Bolme voor zijn rechters FRANKFORT. 23-11. Reeds tien dagen na zijn uitlevering door Ar gentinië is de 64-jarige dr. Gerhard Bohne in Frankfort voor de rechter verschenen. Bohne was in 1961 kort voordat zijn proces begon, naar Ar gentinië gevlucht en pas 12 novem ber werd hij na lang touwtrekken naar west-Duitsland teruggebracht. In het euthanasie-proces in Frank fort verklaarde hij nog steeds achter de „genademoorden" van de nazi's te staan. Met hem moeten de dokters Quilin Ullrich, Heinvich Bunke en Klaiiw Endruweit (allen 52 jaar) wegens moord op geesteszieken verantwoor ding afleggen. Op vele plaatsen misl Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaat sen mist; lichte vorst tot tempera tuur cm 't vriespunt; zwakke wind. 25 nov. Zon op 816, onder 16.38. Maan op 15.31, onder 5.04. Volle maan: 28 nov. te 3.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 nov. 1.22 v.m. 13.34 n.m. BROUWERSHAVEN 25 nov. 1.10 v.m. 13.32 n.m. Doodtij: 22 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-11. Hét.K.'N.M.I. deelt mede: Een oud lagedrukgebied, dat verschillende dagen in onze omge ving heeft gelegen, is door opvulling verdwenen. De wind viel weg en daar er tevens meer opklaringen kwamen, daalde de temperatuur in de afgelopen nacht in het algemeen enkele graden beneden het vries punt. Daarbij vormde zich op uitge breide schaal mist. Over de Britse eilanden trok een zwak front lang zaam naar het oosten. Het ziet er naar uit dat dit front Nederland het komend etmaal zal bereiken. Het rustige weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist duurt daarom voort. In de tempera tuur komt maai- weinig verandering, zodat er in het binnenland opnieuw lichte vorst kan voorkomen. De re genkansen zijn klein. Een depressie, die zich boven de Middellandse zee heeft gevormd, trok langzaam in noordoostelijke richting over Italië en bracht er plaatselijk weer veel regen. KOPENHAGEN. 23-11. De Deense sociaal-democraten, die thans de Deense minderheidsregering uitma ken, hebben bij de dinsdag gehouden verkiezingen zeven van hun zes-en- zeventig zetels verloren. Daarente gen heeft de „Socialistische partij van het volk" haar zetelaantal ver dubbeld, zodat deze linkse partij thans 20 van de 179 zetels in het Fol- keting (parlement) krijgt. Deze partij zal het plan van de sociaal-demo craten tot invoering van een inkom stenbelasting op basis van progres siviteit steunen. Dit plan vormde de inzet van de verkiezingen. Premier Krag heeft in een televi sie-vraaggesprek, nadat de uitslag bekend gemaakt was, gezegd te ver onderstellen, dat de minderheidsre gering onder zijn leiding aan het be wind V.al blijven. ELECTRONISCH SCHAKEN MOSKOU. 23-11. Twee com puters, een in de Amerikaanse universiteit van Stanford en een in een Moskouse universi teit, zullen een schaakwed strijd spelen. De gegevens wor den volgens een gecompliceer de programmering verstrekt door de studenten van de uni versiteit van Stanford en die van het Moskouse instituut voor theoretische- en experi mentele physxea. Elke zet van de vier partijen, die gelijktij dig door de computers ivorden gespeeld, wordt per transat lantische kabolvcrbinding over geseind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1