I I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het nieuwe kabinet De Indiase koeien Naar mobilisatie in Jordanië Nederland heeft kabinet van K.V.P.- en A.R. bewindslieden Het onderzoek naar de dood van Kennedy Storm over de Philippijnen IIKT \VI:I;KO\ ijkziciit Greep naar de macht in Togo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 november 1966 123ste jaargang Nr. 19697 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Installatie burgemeester mr. J. P. Boersuui nomische garantie in te bouwen en te proberen er voor 1967 uit te komen. Olie- en gaswinning Het kabinet zal spoedig bekijken, of de definitieve regeling van het vraagstuk van de olie- en gaswin ning cp het Nederlands deel van het continentaal plat noodzakelijk is in 's lands belang. Blijkt dit vraagstuk DEN HAAG. Het kabinet Zijl stra is als volgt samengesteld: Prof. dr. J. Zijlstra (48 jaar), mi nister-president, algemene zaken, fi nanciën; Dr. J. E. de Quay (65), vice-pre sident. verkeer en waterstaat; Mr. B. W. Biesheuvel (46), vice- president. landbouw en visserij; Mr. J. M. A. H. Luns (55), bui tenlandse zaken; Prof. mr. P. J. Verdam (51), bin nenlandse zaken: Mr. A. A. M. Struyken (59), justitie; Prof. mr. I. A. Diepenhorst (50), onderwijs en wetenschappen; P. J. S. de Jong (51), defensie; Ir. II. B. J. Witte (57), volkshuis vesting en ruimtelijke ordening; Drs. J. A. Bakker (45), economi sche zaken: Dr. G. M. J. Veldkamp (45), so ciale zaken en volksgezondheid; Mej. dr. M. A. M .Klomp' (54), cultuur, recreatie en wetenschappen; Mr. Th. H. Bot (55), ontwikke lingshulp. NIEUW DELHI, 22-11. De Indische politie heeft een van de vier hoogste geestelijke leiders van de hindoes gearresteerd, die zondag een,vasten is begonnen ter ondersteuning van eisen lot een algemeen verbod op het slachten van koeien, die door de hin does beschouwd worden als symbo len van moederschap en de rijkdom der natuur. Britse spion Blake in Oost-Berlijn? LONDEN, 21-11. De Britse spion George Blake, die op 22 oktober j.i. ontsnapte uit de Wormwood Scrubs gevangenis van Londen, zou op het ogenblik in Oost-B'erlijn zijn, aldus berichten in de Britse pers. Blake zou Engeland in een lijn- vliegtuig van de Lufthansa hebben verlaten, nog voordat zijn ontsnap ping was ontdekt. Met hulp van me deplichtigen, onder wie Tsjechen, zou hij van Frankfort via Neurenberg en Praag naar Oost-Berlijn zijn ge gaan. AMMAN, 21-11. Koning Hoessein van Jordanië heeft premier Wasfi El- Tal'l opdracht gegeven, alle maat regelen te treffen die nodig zijn om iedereen tc mobiliseren die wapens kan dragen, zo heeft radio-Amman bekendgemaakt. In zijn boodschap zei do vorst dat iedereen die weigert in militaire dienst te gaan of wiens optreden het land kan schaden, ten strengste moet worden gestraft. zodanig urgent, dat het niet kan blij ven liggen, dan zullen op korte ter mijn de uit te vaardigen algemene maatregelen van bestuur worden be zien. Het kabinet acht het zeer wenselijk dat de memorie van antwoord op de omroepwet wordt ingediend. Komt het daartoe, dan hangt het van de kamer af of de behandeling nog ge durende de zittingsperiode van het kabinet-Zijlstra zal plaats hebben. „Mestconflict" geregeld TIRSCHENREUTH, 21-11. De Beierse boer Joseph Dili mag voor taan de mest van zijn vee op Tsje- choslowaaks gebied brengen. De au toriteiten van West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zijn op hoog ni veau tot deze regeling gekomen, na dat de Tsjechoslowaakse grenspolitie de boer gedwongen had met zijn mest ten westen van de grens te blij ven. De boerderij van Dilll ligt aan de Dorpsstraat van de Beierse grens plaats Tirschennreuth, maar het erf ligt op Tsjechoslowaaks gebied. De Tsjechische grenspolitie was zo for meel, dat zij een waarschuwings schot loste toen een zoon van de boei' al spelend op het erf over de grens kwam. Nu mag" Dill een mestvaalt op Tsjechisch grondgebied aanleggen. Prominente Amerikanen achter 0e Thant's vredesvoorstel Vietnam VER. NATIES (New York), 22-11. Ruim honderd vooraanstaande Ame rikanen, van wie velen hoge ambten bekledén in kerk, onderwijs en be drijfsleven, hebben zich geschaard achter Oe Thants vredesvoorstellen voor Vietnam, die o.a. stopzetting van de Amerikaanse bombardemen ten op het noorden behelzen. In een boodschap waarin zij er bij Oe Thant op aandringen een tweede ambtster mijn ails secretaris-generaal van de Verenigde Naties te accepteren, spre ken zij de hoop uit dat de door hem aangegeven „bruikbare en redelijke basis voor onderhandelingen" zo spoe dig mogelijk wordt aanvaard. Veel schilders werkloos AMSTERDAM, 22-11. Er staan op het ogenblik 424 werkloze schilders geregistreerd. Vorig jaar september waren het er 64. Deze signalering deed de heer H. A. Kok, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderpalroons „Sint Lucas" in de toespraak waarmee hif in Amster dam het bondscongres van zijn or ganisatie opende. Naast de geregistreerde werkloos heid in deze bedrijfstak bestaat er nog een onbekende „verborgen werk loosheid", gevolg van de krappe ar beidsmarkt. in de achter ons liggende periode. Al wilde hij niet pessimis tisch zijn, de heer Kok kon zich wel indenken da)t vooral de ouderen nu met enige vrees terugdenken aan de dertiger jaren. Hijzelf, zo merkte hij op, heeft echetr wel hoop, dat de economische wetenschap over vol doende middelen beschikt om een te ruglopende economie weer meer le ven in to .blazen. Voorwaarde daar voor is echter, dat daarbij alle be trokken partijen de handen ineen moeten slaan. Een miljoen arbeiders van parti culiere Italiaanse bedrijven staken vandaag de hele dag om kracht bi.i te zetten aan hun cis tot vernieu wing van de C.A.O. Formateur Zijlstra geslaagd WASHINGTON, 21-11. Malcolm Kilduff, de voorlichtingsman van het Witte Huis, die drie jaar geleden de dood van president Kennedy In Dallas bekendmaakte, heeft maan dag in een vraaggesprek voor de ra dio verklaard, dat de boeken, waarin gezegd wordt dat Kennedy niet door één man vermoord is, „niets dan rommel" zijn. MANILLA, 21-11. Een zware storm met de codenaam Nancy heeft zware schade aangericht op het Philippijn- se eiland Luzon. 16 vissers worden vermist. Door grote overstromingen is naar schatting voor miljoenen guldens vernield. Of er op het land slachtoffers zijn gevallen, is nog niet bekend. BROUWERSHAVEN, 21-11. De nieu we burgemeester van Brouwersha ven, mr. J. P. Boersma en echtgenote werden gisteren (maandag)middag begeleid door loco-burgemeester J. Dekker, met zang door de kinderen van de lagere scholen uit de ver schillende kernen verwelkomd bij het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Brouwershaven, waar vervolgens de installatie van de nieuwe burge meester plaats vond. Zie voor een uitgebreid verslag elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ik ben er vast van overtuigd, aldus Kilduff, dat Lee Harvey Oswald de moord alleen heeft gepleegd en dat er geen komplot heeft bestaan. Kil duff bevestigde echter wel dat er wrijving was geweest tussen de as sistenten van de vermoorde presi dent en het personeel van de pas be- edigde president Johnson in het vliegtuig dat hen en het lijk van Kennedy van Dallas naar Washing ton bracht. Er zijn dingen gebeurd, speciaal aan boord van dit toestel, die pijn lijk kunnen zijn voor zowel de Ken nedy's als de Johnsons, zo zei Kil duff. Zo had men oude wonden uit 1960 weer opengereten". Kilduff wilde hier niet verder op ingaan, maar zijn opmerking over het jaar 1960 sloeg op de bittere strijd om de kandidatuur voor het presidentschap van de democratische partij tussen Johnson, die toen nog senator was, en Kennedy. Die strijd eindigde met de overwinning van Kennedy. Zilver uit cle tijd van de Oostiiidisclie Compagnie DEN HAAG, 21-11. Zilver uit de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie zal vanaf half december in het Haagse gemeentemuseum ge- exposeerd worden. De tentoonstel ling wordt gehouden in samenwer king met de „Stichting Cultuurge schiedenis van de Nederlanders over zee". Voorwerpen worden getoond uit het voormalige Nederlands Oost-In- dië, daterend uit de zeventiende en de achttiende eeuw. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's A Over de vrouwen moet men K alleen met mannen spreken. S ré a v JOrCSO* kvcöOSOf DEN HAAG, 21-11. Nederland heeft weer een kabinet. De AR-for- niateur prei. Zijlstra is er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Het zal heden (dinsdag)-middag door H.M. de Koningin worden beëdigd. Bij het door de formateur uitgestip pelde programma valt de nadruk op de oplossing van de economische moeilijkheden, waarmede Nederland de laatste tijd heeft te kampen. De formatie heeft in het land een lawine van commentaar losgemaakt, waar van de teneur is de dankbaarheid, dat aan de - gezien de omstandighe den - te lange regeringscrisis thans een einde is gekomen. Het kabinet is samengesteld uit KVP- en AR-mi- nisters. Op het lijstje van maatregelen, waarmede de minister-president in zee gaat, staan het uitstel van de be lastingverlaging tot 1 juli 1967 en vervroeging van de verhoging van de omzetbelasting, ingaande even eens 1 juli 1967. De resultaten van deze voorstellen kunnen de schatkist een half miljard opleveren. Prof. Zijlstra heeft inmiddels kenbaar ge maakt dat de vaderlandse economie zorgelijke kanten heeft, die ernstig Tegen boom gebotst DEVENTER, 21-11. Omstreeks het middernachtelijk uur is de 22-jarige Jan Dijikslag uit Raaite, op de klei weg in Olst met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd in zorg wekkende toestand overgebracht raar het St. Jozef ziekenhuis te De venter en overleed daar enkele uren later. Het vraagstuk van de vervroegde belasting-inning zal het kabinet be kijken. Premier Zijlstra acht een der gelijke maatregel op zichzelf juist en. rechtvaardig. Het kabinet zal nauwkeurig en kritisch nagaan of misschien de in de begroting 1967 gepubliceerde uit- gavencijfers kunnen worden ver laagd. „Waar dat toe leidt, kan ik niet zeggen", aldus de nieuwe pre mier. eerste rij v.l.n.r. de ministers Luns, De Quay, Zijlstra, Biesheuvel en Klompé Staande v.l.n.r. de ministers Witte, Veldkamp, Bot, Diepenhorst, De Jong en Verdam. De nieuwe mviis- ters Struycken en.Bakker waren niet aanwezig. Oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en afnemende neerslagkansen; matige, in het Waddengebied aan vankelijk nu en dan krachtige wind uit oostelijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen. 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.40. Maan op 15.08, onder 2.43. 24 nov. Zon op 8.14, onder 16.39. Maan op 15.19, onder 353. Volle maan: 28 nov. te 3.41. HOOGWATKKST\M)KN ZIERIKZEE: 23 nov. 11.59 v.m. 24 nov. 0.41 v.m. BROUWERSHAVEN 23 nov. 12.04 n.m. 24 nov. 0.30 v.m. Doodtij: 22 nov. DE BILT. 22-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een opvul lende depressie bevond zich van ochtend juist boven Nederland. De depressie bracht regen en in hel noordoosten van het land tijdelijk ook enige snoouw. De storing be weegt in oen langzaam tempo naar liet zuiden en zal ook morgen nog van betekenis zijn voor het weer in Nederland. De kans op regen of nat te sneeuw blijft hierdoor aanwezig. De wind waait morgen uit oostelij ke rcihtingen. maar voert geen kou de lucht aan. De temperatuur kan zich op ongeveer hetzelfde niveau handhaven. n.m. 12.49 n.m. n.m. 12.51 n.m. Geen afspraken Voor het overige volstond prof. Zijlstra met te vermelden dat hij zijn ministers had aangezocht op de grondslag van het uitgavenpeil van de reeds ingediende begroting. Wel zou het kabinet-Zijlstra verplicht zijn om de uitgaven zo nauwkeurig en zo kritisch mogelijk te bekijken: maar het woord „uitkammen", wat de christelijk-historische fractievoor zitter H. K. J. Beemink als eis had gesteld, wfilid'e prof. Zijlstra niet ge bruiken. Met nadruk ontkende prof. Zijl stra dat zijn kabinet afspraken met de fracties had gemaakt. Wel was er intensief overleg gepleegd, maar dat was alleen bedoeld om na te gaan of onder ogen moeten worden gezien. Er moet meer kapitaal ter beschik king komen om het bedrijfsleven de mogelijkheid te bieden verder te in vesteren. Reden voor een paniek is er volgens prof. Zijlstra evenwel nog niet. Loon- en prijsstijgingen moeten in de hand worden gehouden. De destijds dooi- minister Vondeling in gediende begroting, noemde prof. Zijlstra redelijk. het verantwoord was „deze rit te beginnen". Het ging dus om de be rekening hoe dit kabinet er ver moedelijk zou komen voor te staan met zijn poging om de vereiste eco- COTONOU (Dahomey), 21-11. In de Westafrikaanse staat Togo heeft maandagochtend vroeg het Leger een greep naar de macht gedaan. Dit meldde het radiostation in de hoofd stad Lome, dat revolutionaire en an- tikoloniale leuzen uitstond. President Grunitzky maakte zon dag bekend, dat hij alle leden van het kabinet had ontslagen en dat hij tesamen met vice-president Meatchi de uitvoerende macht aan zich had getrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1