DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw succes voor rechts-radicalen in West-Duitsland Vlissingen in moeilijkheden met door storm en golven beschadigde boulevard Minister Biesheuvel lijsttrekker A.R.P. Interim-rapport van formateur Zijlstra Opnieuw massagraf in Polen ontdekt Commissie voor Zeeuwse kanaalzone ZIERIKZEESCHE- NIEUWSBODE® Maandag 21 ïiovt'in 1j<t 1966 123ste jaargang Nr. 19696 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbuj 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese (zwem)-wisselbeker voor Hatfield N.P.D. krijgt vijftien zetels in Beierse parlement MÜNCHEN, 20-11. De rechts-ra- dicale, door velen als neo-nazistisch betitelde „Natie naldemokratlsche Partei Deutschland" (N.P.D.) heeft zendag bü de verkiezingen in Beie ren een nog groter succes geboekt als twee weken geleden in Hessen. Het ziet ernaar uit dat ze in het nieuwe Beierse parlement vijftien zetels krijgt, terwijl het er in Hessen nog maar zeven waren. Haar entree in de Bondsdag gaat ten koste van de liberalen, die al hun negen zetels verliezen, en van de Beierse partij (autonomie voor staand), die haar acht zetels kwijt raakt. De twee grote partijen in Beieren, de Christelijk-Sociale Unie (C.S.U.) en de Sociaal-democratische partij (S.P.D.) konden slechts geringe stemmenwinst boeken. Het vonnis over de F.D.P. werd ge veld in het district midden-Franken land, waar juist de N.P.D. de tien- procentsgrens kon overschrijden en daarmee de weg naar het parlement opende. De vrije democraten kwa men niet verder dan negen procent van de stemmen, de nationaal-demo- craten brachten het tot ruim twaalf procent. De liberale F.D.P. en de Beierse partij zullen thans niet meer in het nieuwe parlement zitting hebben. De socialisten - S.P.D. - hebben niet de stemmenwinst geboekt waarop zij hoopten. Zij hebben zich evenwel met 79 zetels en meer dan 3,5 mil joen stemmen ruimschoots kunnen handhaven. Van de 6.737.811 kiesgerechtigden in Beieren zijn er 5.445.434 opgeko men, d.w.z. 80,8 procent. Wat de uitschakeling van de F.D.P. en de Beierse partij nog betreft, zij opgemerkt, dat de Beierse kieswet bepaalt, dat de partijen in minstens één van de zeven kieskringen (be- Geen strafvervolging tegen medewerkers van Lurelei-cabaret AMSTERDAM, 19-11. De officier van justitie en hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, mr J. F. Hartsuiker', zal geen strafver volging wegens opzettelijke beledi ging van de Koningin instellen tegen de leider van het Lurelei-cabaret, Eric Herfst, de zanger Gerard Cox en de schrijver van het liedje „Arme ouwe", Guus Vleugel. Driehonderd doden bij spoorwegongeluk SEOEL, 18-11. Een naar het zui den uitgeweken Noordkoreaanse spoorwegbeambe heeft meegedeeld, dat in maart 300 mensen bij een spoorwegongeluk in Noord-Korea zijn omgekomen. Een trein was in een tunnel tegen een hoogspannings kabel gereden, waardoor hij onder stroom kwam te staan. Een stations chef was schuldig bevonden en dood geschoten. Het bericht is volgens kranten in Seoel door Noordkoreaanse journa listen in de gedemilitariseerde zone bevestigd. Bij brand kwamen 61 kalveren om LUNTEREN, 18-11. Een nagenoeg nieuw stenen gebouw van de kalver- mesterij Schuurman, aan de Veen- straat te Lunteren, is vrijdag door brand totaal verwoest. Er kwamen 61 kalveren in de vlammen om het leven. De fel uitslaande brand werd door buren ontdekt. De brandweerkorpsen van Lunteren en Ede stonden mach teloos tegenover de vuurzee. In korte tfjd stond het gebouw geheel in brand. Door nat houden wist men houten loodsen, die in de nabijheid stonden, te behouden. stuursdistricten) tien procent van de stemmen moeten behalen om in de landdag vertegenwoordigd te kunnen zijn. De liberalen zijn ook in mid den-Frankenland, waar zij vier jaar geleden nog 11,2 procent haalden, ditmaal slechts tot 9 procent geko men. De Beierse partij kon in haar bolwerk - Neder-Beieren - waar zij vier jaar geleden nog 10,3 procent haalde, ditmaal slechts tot 7,5 pro cent komen. De C.S.U. (de Beierse zusterpartij van de C.D.U.) behield, enigszins te gen de verwachting in, haar absolute meerderheid in het parlement, wat een grote persoonlijke triomf bete kent voor haar voorzitter, oud-mi nister van defensie Franz Josef Strauss. •Partijen: Percentage (1962) Zetels nu Voorheen C. S. U 48,2 47,5 110 110 S. P. D 35,8 35,5 79 79 N. P.D 7,4 0 15 0 F. D. P 5,1 5,9 0 10 Beierse Partij 3,4 4,8 0 5 VLISSINGEN, 19-12. Het gemeen tebestuur van Vlissingen dat de bou levard va nde Scheldestad in onder houd heeft, blijkt nu na de storm lelijk met de schade in de knoei te zitten. De Vlissingse boulevard is dermate dcor het geweld van de aanstormende golven beschadigd, dat b. en w. op dit moment eigenlijk niet precies weten waar ze het geld vandaan moeten halen om de scha de te herstellen. Ze hebben nu een telegram aan de minister van verkeer en waterstaat gezonden, waarin zij meedelen dat zij van nu af aan de uitgaven voor het herstel van de schade aan de zeewe ring beschouwen als gemaakt op grond van de Deltawet. De gemeente zal nu op grond van deze Deltawet voortgaan alle noodzakelijke maatre gelen te treffen, omdat het niet meer verantwoord is deze uitgaven ten laste van de gemeente te Laten ko men. Verder zijn er aan het college van b. en w. in Vlissingen schriftelijke vragen gesteld door het WD-raads- lid, de heer E. T. Oosterhuis, het raadslid vraagt in de eerste plaats of het college ook van oordeel is dat ie situatie tijdens 'de laatste storm als gevaarlijk gekwalificeerd moet worden voor de stad Vlissingen. Ver der vraagt hij of het college ook van mening is dat het bijzondere gun stige verloop van de storm, zoals het op het laatste, kritieke moment af nemen van de wind en het niet sa menvallen van springtij en storm op een dag, de gemeente Vlissingen voor een regelrechte ramp heeft behoed. Ten laatste wilde hij weten welke stappen het gemeentebestuur gaat ondernemen of de Vlissingse boule vard werkelijk in de zin van de Del tawet veilig te maken. Twee plannen Vermeld moet nog worden dat het gemeentebestuur van Vlissingen met het enorme probleem zit van het op Johnson uit ziekenhuis BETHESDA, 19-11. President John son heeft zaterdag het ziekenhuis van Bethesda in Maryland verlaten om op zijn boerderij in Texas vei-der te herstellen van zijn keel- en buik operatie van woensdag. De president die er gezond uitzag, zei dat hij nog wel wat pijn had, maar dat hij zich over het algemeen tamelijk goed voelde. Hij betuigde zijn erkentelijk heid voor de duizenden wensen voor een spoedig herstel die hij in het ziekenhuis had ontvangen. Busramp in Zuid-Afrika DURBAN, 19-11. Bij een busonge luk in Zuid-Afrika zijn naar ver luidt 35 negers omgekomen. De bus, waarin zij zaten, is vrij dagavond van een helling in een ri vier gestort. Tot nu toe zijn 12 lijken geborgen. DEN HAAG, 20-111. Minister mr. B. W. Biesheuvel is voorgedragen als lijsttrekker van de antirevolutio naire partij bij de komende verkie zingen voor de Tweede Kamer. Als nummer twee cp de lijst ook voor het gehele land, is geplaatst de heer B. Roolvink, voorzitter van de Twee de Kamer-fractie. Daarna volgen o.a. de namen van mr. W. Aantjes, vicc- voorzitter van de fractie en minister mr. I. A. Diepenhorst. Het voorstel van het centraal co mité van de ARP om ook de naam van oud-minister J. Smallenbroek op de advieslijst te plaatsen is door het versterkt centraal comité dat te Utrecht bijeen kwam. niet overge nomen. Het versterkt centraal comi té telt twee extra afgevaardigden uit alle achttien kamercentrales waar door het ledental dat 45 bedraagt, op Deltahoogte brengen van de druk met huizen en kostbare hotels be bouwde boulevard. Er lopen al ja renlang in Vlissingen twee omstre den plannen, dat zowel in de volks mond als in de offciiële stukken be kend staat als „het plan voorom" en „het plan achterom", bedoeld wordt mot deze naam dat ©r een plan is om vóór de zeer kostbare en winst gevende boulevardbebouwing een dijk over de boulevard te bouwen. Het tweede plan, het zogenaamde plan achterom, behelst het bouwen van een dijk achterom de boulevard en achter de kostbare woningen waardoor deze tegelijkertijd zoge naamd buitendijks komen te staan. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland 81 is gekomen. Op de groslijst en de advieslijst ko men de namen van mej. mr. Rutgers en prof. mr. Versteeg, beiden lid van de Tweede Kamer, en van minister Verdam, niet voor. Zij hebben te kennen gegeven aan kandidatuur voor de Tweede Kamer voor de ko mende zittingsperiode niet te am biëren. De door het versterkt centraal co mité vastgestelde advieslijst alsmede de groslijst van namen welke door kiesverenigingen tien of meer keer zijn genoemd, worden tegelijk met een stembiljet eind deze week of be gin volgende week aan kiesvereni gingen toegezonden. De kiesvereni gingen zijn bij uiteindelijke stem ming gehouden aan de namen welke op de advieslijst en/of groslijst voor komen. Voor de tweede maal in 1966 organi seert de ivolkshogeschool De Blan kaart" te Woumen (W.-Vl.), van 28 nov. tot 2 dec. een cursus Het geluk vrouw te zijn". In deze cursusweek zijn welkom dames van iedere leef tijd (gehuwd of niet), die er graag eens uit willen, maar tegelijkertijd behoefte hebben om nieuwe beleve nissen en inzichten op te doen door 'met medebelangstellenden van ge dachten te wisselen over onderwer pen waarmee de vrouw dagelijks te maken heeft. Tijdens de cursusdagen zullen verschillende actuele onder werpen door deskundigen worden ingeleid en tijdens groepsdiscussies verder worden uitgediept. Bedrijfssluitingen en werkloosheidswet DEN HAAG, 19-11. De minister van sociale zaken en volksgezond heid, dr. G. M J. Veldkamp, heeft vrijdag aan de Sociaal Economische Raad op zo kort mogelijke termijn advies gevraagd inzake de oplossing van een probleem, dat zich soms bij bedrijfssluitingen voordoet. De minister heeft op het oog die gevallen, waarin de ondernemingen niet in staat zijn het aan hun werk nemers nog toekomende loon of va kantiegeld uit te betalen. Dit acht hij voor de betrokkenen - naast het ver lies van hun werkkring - een direct financieel nadeel. Behalve aan de mogelijkheid tot het treffen van maatregelen door het bedrijfsleven zelf, bijvoorbeeld door de instelling van een weerstands fonds, denkt de ^minister eventueel ook aan een incidentele wijziging van de werkloosheidswet in dier voege dat de werknemer het hem nog toekomende loon- of vakantie geld kan ontvangen van de bedrijfs vereniging waarbij hij verzekerd is. Bijna f 23.000,— voor rampgebied in Italië DEN HAAG, 19-11. Op het spe- ciale rampengironummer 777 van het „Nederlandsche Roode Kruis" ten be hoeve van de overstromingsramp in Italië is tot op vrydag j.l. gestort f 22.848,76. Het Rode Kruis is uiteraard, zo deelt het mede, erkentelijk voor deze eerste bijdrage. Gezien echter de enorme omvang van de ramp en de grote behoefte aan medicamenten, (nieuwe) kleding, dekens en ander materiaal, is - zelfs om de allererg ste nood te lenigen - een veel groter bedrag beslist noodzakelijk. Het Rode Rode Kruis doet daarom nogmaals een dringend beroep op de gehele Nederlandse bevolking een bijdrage op giro 777 te storten voor de slacht offers in Italië. Tol dusver is aan medicamenten en maeriaal door he Rode Kruis voor een totaal bedrag van f 132.523,25 verzonden. „Kosmos 132" gelanceerd MOSKOU, 19-11. „Tass" meldt dat de Sowjet-Unie haar 132ste „Kos- mos"-satelliet heeft gelanceerd, die in 89.3 minuut om de aarde draait. De maximale afstand tot de aarde bedraagt 280 km. en de minimumaf stand 207 km. Het doel van de lan cering is de bevordering van het we tenschappelijk onderzoek van de ruimte. DEN HAAG, 19-11. Het kabinet der koningin deelt mede: de forma teur prof. dr. J. Zijlstra is zaterdag middag ten paleize Soestdijk door H.M. de koningin ontvangen voor het uitbrengen van een interim-rapport. De formateur, zo is officieel mee-' gedeeld, stelt zich voor om in het be gin van deze week zijn formatie-ar beid tot een einde te kunnen bren gen. Gedurende hst weekeinde heeft hij geen bezoekers ontvangen. In politieke kringen in Den Haag wordt er op gewezen, dat het ..tot een einde te kunnen brengen" uit de hierboven weergegeven officiële ver klaring inhoudt, dat dit einde of po sitief of negatief zal zijn en betekent. DEUK SYDNEY, 20-11. Een automobilist in Sydney zag met leedwezen dat zijn geparkeerde wagen een lelijke deuk had opgelopen terwijl hij aan het winkelen ivas, maar hij leefde op toen hij tussen de ruitenwisser een briefje zag met de mededeling: „Als u vergoeding wenst, bel dan 8-40221". De man deed hel en een stem op de band begon: „Laat ons samen bidden Hij was verbon den met de telefonische gebedsdienst dat prof. dr. Zijlstra zijn opdracht tot het vormen van een kabinet of zal teruggeven. De 'Situatie met be trekking tot de kabinetsformatie werd in Den Haag „nog zeer kritiek" genoemd.'De kansen van formateur Zijlst2-a werden zaterdagmiddag 50- 50 geschat. WARSCHAU, 18-11. Bij Szczecin (voorheen Stettin), in het noordwes ten van Polen, is opnieuw een mas sagraf ontdekt, dat vermoedelijk de lijken bevat van gevangenen die door de nazi's in het kamp „Stalag 2" zijn gedood, zo is vrijdag in Warschau bekendgemaakt Hoeveel lijken er lig gen is nog niet vastgesteld. Een gebaarde asceet, wiens woord wet is voor miljoenen Hindoes, is zondag in Nieuw Delhi een „vasten tot de dood" begonnen, uit protest tegen het slachten van koeien in India. De luchtverontreiniging MIDDELBURG, 19-11. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben twee commissies - een technische en een bestuurlijke - voor de Kanaal zone in Oost-Zccuwsch-Vlaandercn ingesteld. Deze zullen een taak krijgen bij de aanpak van het vraagstuk van de luchtverontreiniging door in deze streek bestaande bedrijven. Het be sluit tot instelling is een uitvloeisel van de besprekingen, die Gedepu teerde Staten in juni van dit jaar hebben gevoerd met de toen in Zee land op bezoek zijnde staatssecreta rissen van social'e zaken en volksge zondheid, de heren dr. A. J. H. Bar- tels en dr. J. F. G. M. de Meijer. Prinselijk paar hij gardebalaljons ARNHEM, 19-11. Prinses Beatrix en prins Claus hebben een informeel bezoek gebracht aan de gardebatal jons grenadiers, jagers eri fuseliers in Arnhem. Het prinselijk paar heeft daarmee een koninklijke traditie voortgezet, want sedert de oprich ting van de afdeling grenadiers en twee jagerbataljons, op 7 juli 1829 door koning Willem I, en de oprich- ing van de koninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene", in 1941, hebben de leden van het Huis van Oranje voor deze onderdelen altijd persoonlijke belangstelling getoond. Het bezoek werd gebracht aan de batlajons „te velde". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Flink en snel begonnen Is al half gewonnen! De taak van de bestuurlijke com missie is hierbij gelegen in het schep pen van de mogelijkheid tot overleg tussen de in de kanaalzone gelegen gemeenten, die bij de bestrijding van de luchtverontreiniging betrokken zijn en het bedrijfsleven. De technische commissie zal onder voorzitterschap staan van drs. F. HLartogensis, inspeoteur van de volks gezondheid in algemene dienst bij de inspectie van de volksgezondheid op het gebied van de hygiëne en het milieu. De bestuurlijke commissie zal onder leiding 9taan van de heer A. J. Kal and, lid van Gedeputeerde Sta len van Zeeland. m De 25 oktober j). ter dood veroor deelde Indonesische cx-vice-premier en voormalige minister van buiten landse zaken dr. .Soebandrio heeft president Soekarno om gratie ge vraagd. Hij had hiervoor een maand de tijd. Kroning Sjah van Perzië TEHERAN, 20-11. Op 1 november 1967 zal de sjah van Perzië worden gekroond, tegelijk met de viering van zijn 48ste verjaardag, zo is zon dagmiddag door het hof te Teheran in een communiqué bekend gemaakt. De kleine prins Reza Pahlawi, die pas zes jaar geworden is, zal tegelij kertijd worden gekroond tot erfge naam en wettelijke opvolger van de sjah. Enige neerslag Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw; zwakke tot matige, aan de kust matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen noordwest en noordoost; vrij koud weer. 22 nov. Zon op 8.11, onder 16.41. Maan op 14.57, onder 1.34. Volle maan: 28 nov. te 3.41. IÏOOGW \TFRST WDI.N ZIERIKZEE: 22 nov. 10.51 v.m. 23.39 n.m. BROUWERSHAVEN 22 nov. 10.57 v.m. 23.31 n.m. Doodtij: 22 nov. HFT WFFROX FK/ICIII DE BILT. 21-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die van Italië via Hongarije en Polen naar zuid Zweden en Denemarken trok. heeft gedurende het weekeinde in ons land somber en regenachtig weer ge bracht. De meeste neerslag viel in het zuidoosten, waar het vliegveld Zuid-Limburg sinds vrijdagavond 25 millimeter meldde. De regen was daar zondagmorgen tijdelijk met sneeuw vermengd. Aan de westkust viel betrekkelijk weinig regen. On der invloed van deze depressie is een hogedrukgebied dat boven Scan dinavië aanwezig was. belangrijk in betekenis afgenomen. Tegel ij kei-tijd is boven de oceaan een nieuw en krachtige hogedrukgebied ontstaan, dat via het noorden van de Noordzee verbinding heeft gemaakt met de resten van het Scandinavische ho gedrukgebied. Een restant van de kleine depressie boven Denemarken trok vanmorgen naar noordwest- Duitsland. Tengevolge van deze ont wikkeling zal er het komende etmaal in ons land een noordelijke wind waaien, waarmee tamelijk koude lucht worat aangevoerd. In deze lucht komen naast buien ook opkla ringen voor. In de Bosporus heeft de Roe meense tankboot „Ploesti" van 12.000 ton, een Turkse vissersboot aange varen. Zeven vissers die te kooi la gen. zijn verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1