Bfonchï letten Nieuwe gymnastiekzaal (Raamstraat) in gebruik genomen „Honderd jaar Kanaal door Z.-Buiveland" j^sf ÏGUVV knisperbrosse Turkstra-beschuit- nu met bon voor luxe sleutelhanger! ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE* Donderdag 17 november 1966 Nr. 19694 Pluspunt voor sportaccommodatie te Zierikzee jes van „Deltasport". Deze vereniging verzorgde verder nog een oefening op de brug ongelijk en oefeningen op de lange mat. Opmerkelijk goed uit gevoerd was de persoonlijke vrije oe fening van het Deltasport-meisje In- grid Conventon. Een groepje jongens samengesteld uit leerlingen van de openbare, christelijk nationale en rooms-katholieke school. leverde een bijdrage o.a. kastspringen. „Rust Roest" liet gymnastische prestaties zien op de hoge brug, het hoogrek, de ringen en tenslotte het spectacu laire trampolinespringen. De Bad mintonclub „Zierikzee" gaf een de monstratie met een heren-dubbel spel waarbij de vrijwel gelijk op gaande strijd voor de nodige span ning zorgde. De burgemeester dankte na afloop de gymnasten voor de goe de prestaties die deze avond te zien waren geweest en besloot met de wens uit te spreken dat deze zaal aan de eisen van de sportverenigin gen zal mogen blijven voldoen. ZEEUWS TIJDSCHRIFT ADVERTENTIE „Hcnderd jaar Kanaal dcor Zuid- Beveland" is de titel van een artikel, geschreven dcor ir. H. Wieringa, hcofd van het Arrondissement Vlis- singen van de Rijkswaterstaat. Het artikel is opgenomen in het jongste nummer (5) van het Zeeuws Tijd schrift. Op 15 oktober 1866 werd het Ka naal door Zuid-Beveland voor de scheepvaart opengesteld. De feitelij ke geschiedenis van het kanaal is aanmerkelijk ouder dan honderd ja ren en begint bij de plannen tot af damming van het Kreekrak, dat eeu wenlang een belangrijke schakel is geweest in de scheepvaartweg, naar Antwerpen, eerst ook voor de zee vaart, later alleen voor de binnen vaart op de tussenwateren. Ir. Wie ringa geeft dan een historische ver handeling over de voorgeschiedenis van de aanleg van het kanaal. Hij besluit het artikel met aandacht te besteden aan het gebruik van het kanaal. Het kanaal is één van de drukst gebruikte binnen vaartwegen in Nederland, Per werkdag passeren er gemiddeld 300 schepen. Passeer den in 1867 13.145 schepen met een gemiddelde tonnage per schip van 65. in 1965 waren dat 98.298 schepen met een gemiddeld tonnage van 567 per schip. Ir. J. van Malde, hoofd van de Studiedienst Vlissingen van de Directie Zeeland van Rijkswater staat te Zierikzee heeft in „Kantte- ADVERTENTIE keningen bij een niet overtuigend betoog" kritiek op een in no. 4 van het Zeeuws Tijdschrift verschenen artikel van drs. C. de Schipper over de toekomstige ontwikkeling van Zeeland. De heren L. W. de Bree en M. P. de Bruin wijden het „Zeeuws Prentenboek" aan Kortgene. Ze gaan hiervoor op bezoek bij de vroegere beurtschipper Noordhoek en zijn vrouw om over het verleden te pra ten. In de „Zeeuwse Kroniek" is de geschiedenis van de abdij te Middel burg aan de orde. Verder bevat het nummer naast de vaste rubriek „Me dedelingen van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen" twee gedichten van de Zeeuwse dichteres Neeltje Zoetje Jcbse: „Ook dan" en „Verbroken Isolement". „M ini-varkens PARIJS, 16-11. Franse ge leerden zijn er in geslaagd „mini-varkens" te fokken, die worden gebruikt voor hel be proeven van voorbehoedpil- len. De praktijk heeft aange toond dat dergelijke mid delen het best op varkens kunnen worden beproefd. Ge wone varkens kannen echter wegens hun grootte en ge wicht moeilijk in een labora torium worden ondergebracht- Door kruisingen heeft men in Frankrijk nu een bijzonder klein ras gefokt, dat na acht weken niet meer dan vijf kilo weegt. Sunsllk haarversleviger ...daarmee windt u ze om uw vinger t Gashond Anja doet z'n werk goed UTRECHT, 16-11. Utrechts nieu we gashond Anja doet zijn werk heel goed. In hun beschrijvingsbrief bij de gemeentebegroting delen b. en w. van Utrecht mede, dat Anja in april van dit jaar in dienst is getre den om het werk van zijn veelge prezen, overleden voorganger Kees over te nemen. Evenals Kees, spoort Anja allerlei gaslekken op. B. en w. van Utrecht achten deze methode om hel gasnet te onderzoeken bij uit stek geschikt om na de overgang op hel aardgas de gaslekken te contro lerenGashond Anja werkt niet al leen met grote snelheid, maar zijn hulp komt b. en w. van Utrecht bo vendien goed van pas in deze lijd van bestedingsbeperking. Anja vraagt als loon slechts een goede bak voer. Poedel populairste hond in ons land AMSTERDAM, 16-11. De poedel is nog steeds de populairste hond in ons land. Dat kan men opmaken uit het feit. dat in 1966 in het Neder lands Hcndenstamboek niet minder dan 6.000 exemplaren, waarvan 5.000 dwergpoedels, werden bijgeschreven. Hoe groot die stijging van het aan tal raspoedels is blijkt duidelijk uit het cijfer van 1964: 4700. Op de twee de plaats volgen de Duitse herders, die met een aantal van ongeveer 3100 een constant cijfer aangeven. Dan komen de dashonden met 2350 stuks. Hoezeer de mode bepalend is voor een bepaald ras blijkt uit het aantal nieuw ingeschreven collies: 1600. Twee jaar geleden, toen de films over Lassie een rush veroorzaakten, waren het er 3400. Die plotselinge vraag naar collies toen heeft overi gens de raad van beheer bijna grijze haren bezorgd. Want men kreeg hon derden klachten van nieuwe eige naars, die hun gramschap uitten om dat hun Lassie niet bereid was de kunstjes van de fiimhond na te apen. Dit alles werd dinsdag verteld op een persconferentie in Amsterdam over de internationale hondenten toonstelling „Winner 1966", die op 19 en 20 november door de Koninklijke Nederlandse Kenwelclub „Cynophi- lla" in het RAT-gebouw wordt go- houden. KERKNIEUWS Belangrijke verbetering pensioenen Hervormde predikanten DRIEBERGEN. 16-11. De Her- vormde Synode heeft op de eerste dag van haar vergadering met al gemene stemmen het voorstel van de raad voor de predikantspensioe nen aanvaard om de achterstand in de pensioenen van de hervorm de predikanten weg te nemen. Door het in de synode aangenomen voor stel zullen de pensioenen met ingang van 1 januari 1967 tenminste 70 pro eent bedragen van het laatstgeno ten traktement in dit pensioensbe drag is dan 80 procent van de uitke ring algemene ouderdomswet ver werkt. Ook de weduwen- en wezen pensioenen zullen een aan het voor stel aangepaste verhoging onder gaan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het Rotterdamse politiekorps heeft nog ongeveer 350 man personeel nodig, wil het op de vereiste sterkte zijn. Dit heeft de hoofdcommissaris van politie van Rotterdam, de heer A. Wolters, maandagavond meegedeeld. IJSSELMUIDEN. De 66-jarige landbouwer F. Hoeve uit IJsselmui- den is in zijn huis van de trap ge vallen. Met een schedelbasisfrac- tuur moest hij naar het ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht, waar hij enige tijd later is overle den. ROTTERDAM. In het kader van het uitbreidingsprogramma van I.C.I te Rozenburg bij Rotterdam is - na een aanloopperiode - een nieuwe fa briek voor de vervaardiging van po lyesterfilm1 in vol bedrijf gekomen. VOORBURG. Bij de politie van Voorburg word er rekening mee ge houden, dat er een pyromaan aan het werk kan zijn. In enkele weken zijn vier brandjes gesticht. Aan op zet wordt niet getwijfeld, het is evenwel ook mogelijk, dat het kwa- jongenswerk is. GORREDIJK. Bij een kettingbot sing op de weg tussen Gorredijk en Heerenveen is de heer F. Otto uit Groningen cm het leven gekomen. Zijn echtgenote en 18-jarige dochter werden zeer ernstig gewond. ADVERTENTIE Iets teruglopende belangstelling voor liet U. L. 0. DEN HAAG, 15-11. Rekening hou dend met de invloed van de brug klassen bij scholengemeenschappen kan gezegd worden, dat de relatieve belangstelling voor het uitgebreid lager onderwijs (u.l.o.) iets terugloopt Dit biykt uit mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de voorlopige cijfers zijn ge publiceerd over de aanwezige en toe gelaten leerlingen by het u.l.o. in het lopende schooljaar. Hiervoor werd een beknopte en quête gehouden naar de bezetting van de u.l.o.-scholen op 16 september en het aantal scholieren dat tot het eerste leerjaar werd toegelaten. Het cijfermateriaal is niet altijd vergelijkbaar met dat van 1965, o.m. als gevolg van de opneming van u. l.o.-scholen in schoolgemeenschap pen, waar toegelaten leerlingen in brugklassen zijn geplaatst en de stu diekeuze nog niet bekend is. Het to taal aantal leerlingen van het u.l.o. bleef nagenoeg gelijk. Het aantal toegelatenen zonder de brugklassen nam mat vier procent af. Met inbe grip van de brugklasse liep de toe lating met één procent terug. Van de gemiddelde generaties twaalf- en dertienjarigen, waartoe de toegelatenen behoorden, ging in 1966 30,8 procent met inbegrip van de brugklassen (32,1 procent) naar het u.l.o., tegen 32,0 procent (32,4 pro- ADVERTENTIE Hoestdrqnk in fabfetvorm.95ct SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. DISTRICT ZUID I 4e klasse G. Het programma voor a.s. zondag 20 november luidt: Zierikzee-Vosmeer (half 3); Halste- ren-D.F.S.; D.I.V.O.-Oude Molen; Goes-De Schutters; B.S.C.-Nieuw Borgvliet. Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 20 november luidt: lste klasse Renesse I-Robur I (half 3, scheids rechter A. Smid); Jong Ambon I- Dreischor I (half 3, scheidsrechter C. de Nooijer); Luctor I-Groede I; Domburg I-Lewedorpse Boys I; Hoofdplaat I-Koewacht I. Reserve lste klasse Terneuzen III-Zierikzee II (half 3, scheidsrechter C. Klasen); Goes III-Zeelandia II; Middelburg IV- Hontenisse II; R.C.S. Il-Zeeland Sport IV; Vogelwaarde II-Walche- ren II; Oostburg II-Vlissingen IV. 2e klasse B Zonnemaire I-Luctor II (half3, scheidsrechter J. Lubbers); S.V.O. W.K. I-Renesse II (half 3, scheids rechter N. Speelman); D.F.S. II- Kwadendamme I (half 3, scheidsr. W. Bras); Kortgene I-Kruiningen I; Hansweertse Boys II-Zierikzee III (2 uur, scheidsrechter P. v. d. Griend); Domburg II-Lewedorpse Boys II. 3e klasse D. 's Heer Arendskerke III-Dreischor II (half 3, scheidsrechter G. van Bel- zen); Kwadendamme II-Kruiningen III; Patrijzen li-Volharding II; Vol harding I-Robur III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 19 november luidt: lste klasse Zaamslag I-Mevo I (kwart voor 3. scheidsrechter J. Zuidweg); Kats I- Bruse Boys I (kwart voor 3, scheids rechter L. Baaijens); Wissenkerke I- V.C.K. I;. Beren I-Bevelanders I; Middelburg V-Spui I; Arnemuiden II-Kloetinge I. 2e klasse AR Brouwershaven I-W.I.K. (kwart voor 3, scheidsrechter J. Louwerse;; Duiveland I-Kloetinge III (kwart voor 3, scheidsrechter M. Krijger); Bruse Boys Il-Wolfaartsdijk II kwart voor 3, scheidsrechter J. C. de Bilde); Colijnplaatse Boys I-Yerseke II; 's Heer Arendskerke I-Krabbendij- ke II; Rillandia II-Heinkenszand I. 3e klasse A. Mevo II-Brouwershaven III (kwart voor 3, scheidsrechter T. Hooijkaas); W.I.K. II-Brouwershaven II (kwart voor 3, scheidsrechter P. A. bij de Vaate); S.K.N.W.K. II-S.K.N.W.K. I (kwart voor 3); D.F.S. IV-D.F.S. III (kwart voor 3). Juniorencompetitie Groep AI. Zierikzee A I-Arnemuiden AI (kwart voor 3, scheidsrechter J. D. v. d. Linde); Middelburg A I-Vlissin gen A II; Vlissingen A I-Middelburg All. Groep A III. Robur A I-Nieuwdorp AI; Wolf- aartsdijk A I-Goes A II. cent) in 1965. Voor de jongens zijn deze percentages 28,8 (30,1) tegen 29,9 (80,3) in 1965; voor de meisjes 32,9 (34.2) tegen 34,1 (34,5) in 1965. Groep A IV. Hansweertse Boys A I-Krabben- dijke A I. Groep BX. Zierikzee B I-Bruse Boys BI (kwart voor 3, scheidsrechter R. v. d. Wateren); S.K.N.W.K.B. I-Zierikzee B II (half 2). Kloetinge III-Duiveland 1-2 In een op een behoorlijk peil staande wedstrijd is het Duiveland gelukt een verdiende overwinning te behalen op Kloetinge dat juist te gen de sterkste elftallen reeds her haalde malen goed voor de dag is gekomen. De eerste helft gaf een gelijk opgaand spelbeeld te zien met de aanvallen van Duiveland iets ge vaarlijker van opzet. Daar geen van beide voorhoedes erin slaagden in de eerste speeihelft het net te vin den brak de rust aan met blanke stand. Na de hervatting kregen de bezoekers een licht veld overwicht wat in de 20e minuut resulteerde tot de openingstreffer van Adrie Geertse (0-1). Vijf minuten later was de stand evenwel weer in evenwicht gebracht door de midvoor van de thuisclub die een hoekschop inkop te (1-1). De vreugde in het kamp van de thuisclub was echter maar van korte duur daar nog in dezelfde mi nuut Piet Roks door de verdediging glipte en de stand op 1-2 bracht. In de nog resterende tijd slaagde Dui veland erin deze voorsprong te be houden waardoor zij dicht in de buurt van de leiders zijn genaderd. MEVO B I-SKNWK BI 0-3 Een verdiende overwinning voor de Nieuwerkerkers die overwegend sterker waren. Mevo verdient even wel zeker een pluim voor de wijze, waarop zij er tegen deze over het geheel genomen grotere tegenstan ders in zijn geslaagd de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Door twee doelpunten van Jan Thierij had SKNWK bij het ingaan van de rust een 2-0 voorsprong. Na de her vatting wist Jan Thierij nog eenmaal het net te vinden, waarmee hij de eindstand op 0-3 bracht. HOKEY Goes A-H.S.D. (heren) 4-2 Misschien was de kou er de oor zaak van dat het zo lang duurde voordat de spelers van H.S.D. in vorm kwamen. Men viel maar slap jes aan en de verdediging moest zich van het begin af grote moeite ge troosten om de tegenstanders af te weren, hetgeen bleek uit het grote aantal corners dat in de eerste helft tegen H.S.D. genomen werd. Uit de ze corners kwamen vier doelpunten voort, waarvan er één afgekeurd werd, zodat men de rust met een 3-0 achterstand inging. In de derde minuut van de tweede helft werd dat zelfs 4-0. Nu kreeg de voorhoede, die het laatste deel van de eerste helft steeds beter was gaan spelen, echt de smaak te pakken en H.S.D. was voortdurend in de aanval. Er wer den aldus twee Tegendoelpunten ge maakt, door Matthijs Poldermans en Wim Wijsman. Door goed spel viel ook Peter Vorwerk op. De uitslag viel allen natuurlijk hard mee, te meer daar Goes de vorige wedstrijd met grote cijfers gewonnen had. SLUISKIL. In Sluiskil is de 31- jarige M. van de Branden om het leven gekomen, toen nij met zijn be stelauto in botsing kwam met een te gemoetkomende vrachtauto, beladen met suikerbieten. ADVERTENTIE ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 18 NOVEMBER NED. I. Als P'xpo de kleintjes naar bed heeft gebabbeld, is de buis vrij voor de tieners. In VARA's „Fan club" een groot aantal gasten van wie wel de belangrijkste zijn „The Spiders'', de populairste beatband van Japan. Na het journaal en „Ach ter het Nieuws" meer voor de jeugd. De VARA gaat een jeugdprogram ma maken naar Amerikaans voor beeld, speciaal voor middelbare scholieren. Het moet een program ma worden, waarin de jongelui laten zien, dat ze ook wetenschappelijk onderzoek kunnen verrichten, zonder een universiteitslaboratorium achter zich te hebben. „Mies en scène" komt dan terug. Een keer is dit program ma overgeslagen in verband met een conflict tussen de VARA-leiding en de samenstellers. De ruzie is even wel bijgelegd en dus komt Mies te rug. Gerrit Eerenberg en Ellis Ber ger gaan tenslotte tips geven voor koopjes. NED. II. Voor de derde maal avonturen van Tom Sawyer. Huckle berry en Tom waren getuige van een misdaad. Ze proberen zich er buiten te houden, maar als er een rechtszaak van komt en een onschul dige dreigt te worden veroordeeld, gaat dat niet meer. De VPRO, die altijd graag een cultureel program ma-onderdeel heeft, brengt vana vond poëzie: Muizen in spijker broek" is de titel, onder redaktie van Cees Buddingh. Belangwekkend is zeker de opvoering van Thyes- tes", een TV-spel van Hugo Claus naar de Romeinse wijsgeer Seneca. De gruweldaden in het gevloekte ge slacht der Atriden bedreven, vor men een hoofdthema voor de Griek se tragici. Ook dit spel is een tra gedie der wreedheid, der haat en des gewelds. Een afschuwelijk spel in zekere zin. Maar, aldus Claus, de tijd waarin wij leven is ook gruwe lijk. Het spel wordt gespeeld door Belgische en Nederlandse toneelspe lers en -speelsters. Tot slot van het VPRO-programma „De Toekomst van het Christendom", reacties op en conclusies van de teach-in „God na de dood van God", die ter gelegen heid van het VPRO-jubileum werd gehouden. ZATERDAG 19 NOVEMBER NED. I. Vandaag arriveert Sint Ni- colaas in Nederland. Deze keer maakt de NTS opnamen van zijn aankomst in Harlingen. De Friezen hebben er hard aan gewerkt om van deze aankomst een echt spectacu lair feest van te maken. Het avond programma begint met een afleve ring van „Batman". Een leutig ver maak is „Het Gulden Schot". Er valt weer een dikke pot te winnen. De boog staat weer gespannen en tussen de bedrijven door treden enkele ar tiesten op. Dat alles met Kees Schil- peroort als altijd goed gemutste gastheer. Nog een stukje misdaad voor de tweede maal een verhaal van de Amsterdamse rechercheur Martin Treffer. „Moord is taboe" is de titel van deze aflevering. NED. II. „Run, Buddy run'' opent het tweede net programma van de AVRO. Nog steeds moet Buddy ren nen voor zijn leven met achter hem de hele gangsterbende. In het nu volgende „The Man from Uncle" moeten Napoleon Solo en Ylla Ku- ryakin hun leven wagen om geleer den uit de handen te houden van de Trush. Voordat AVRO's Televizier en het laatste journaal de zaterdag avond van het tweede net afsluiten, moeten Jan de Cler en Godfried Bo- mans antwoorden op serieuze of niet serieuze vragen van Cees de Lange. VRIJDAG 18 NOVEMBER NED. I. 10.45 schooltelevisie: 12.00 De boerderij: 19.00 Nieuws19.01 Pi- po: 19.05 Fanclub; 20.00 Journaal 20.20 Achter het Nieuws20.45 De jonge onderzoekers; 21.35 Mies en scène- 22.35 Uitgerekend; 22.04 Jour naal. NED. II. 20.00 Nieuivs; 20.01 De avonturen van Tom Sawyer; 20.30 Muizen in spijkerbroek; 21.00 Dc Thyestes; 21.50 De toekomst van het Christendom; 22.05 Journaal. ZATERDAG 19 NOVEMBER NED. I. 13.00 Aankomst van Sint Nicolaas; 16.00 Klokke vier; 16.50 Narretje Notedop- 17.00 St. Maarten viering in Tegcien17.05 Amulet; 19.00 Nieuws; 19.01 Pi po; 19.05 In termezzo; 19.10 Batman; 20.00 Jour naal; 20.20 Het Gulden Schot21.25 Moord is taboe; 22.10 Brandpunt; 22.20 Journaal; 22.25 Brandpunt. NED. II. 20.00 Nieuws; 20.01 Run, buddy, run; 20.25 The man from Uncle; 21.15 Ons inziens- 21.45 Tc- levisier; 22.10 Journaal. ZIERIKZEE, 16-11. Zü het reeds enige ty'ct in gebruik, heeft tcch nog een officiële opening plaats gevon den van de nieuw gebouwde gymna stiekzaal aan de Raamstraat, een aanwinst veer Zierikzee, die als be langrijk pluspunt voor de sportac commodatie kan worden aangemerkt. Burgemeester D. VV. Kastelein heeft dinsdagavond met een korte toe spraak de nieuwe zaal in gebruik ge steld. Voor een pittige randversie ring van de plechtigheid zorgden de gymnastiekverenigingen en de lage re scholen, die met een fraaie sport- demenstratie de aanwezigen verras ten. In zijn toespraak herinnerde de burgemeester er aan dat medio 1964 een begin is gemaakt met de bouw van een serie van 35 gymnastieklo kalen - de onderhavige is er één van - in Zeeland, op initiatief van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en naar ontwerpen van de Nederlandsche Heide Maatschappij. De burgemeester bracht dank uit aan het gemeentebestuur en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten voor de totstandkoming van de<ze fraaie accommodatie voor de licha melijke oefening. „Deze zaal voorziet voor Zierikzee in een grete behoefte", aldus de bur gemeester. De zaal is reeds in ge bruik by drie lagere scholen en 's avonds maken de sportverenigin gen druk gebruik van deze prachtige spc rtgelegenheid. Na de officiële ingebruikstelling be gonnen de gymnasten een gevarieerd programma af te werken. De geno digden, de gemeenteraad, het college van b. en w.. de Zierikzeese Sport raad. de hoofden van de scholen, de voorzitter van de sportverenigingen, zagen eerst een traningsoefening op muziek, gepresenteerd door de mis- De diverse verenigingen kwamen groepsgewijze op muziek de nieuwe sportzaal in gemarcheerd. De meisjes van Delta-Sport tijdens de trainingsoefeningen op muziek. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) w*..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9