Sartre voorzitter van Vietnam-proces Het voedseltekort in India Johnson geopereerd Schouwse duinen moesten - traditiegetrouw - een „veer" laten Afd. Zierikzee Alg. Bejaardenbond vierde het tweede lustrum Den Haag en het huwelijk van prinses Margriet Gouden broches Drie doden bij vliegongeluk Akkertjes Meer Nederlandse hulp aan Italië Engelse politie pakt Roberts „De Graanbeurs'' was tot de laatste plaats bezet. Met veel instemming beluisterden de bejaarden het gloed volle betoog van bondsvoorzitter Verhage. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). LONDEN. 16-11. De Franse schrij ver Jean Paul Sartre is benoemd tot voorzitter van de rechtbank waar voor het proces tegen oorlogsmisda den in Vietnam zal worden gehouden op initiatief van de Britse wijsgeer Bertrand Russell. Dit is woensdag in Londen door de organisatoren be kend gemaakt. De afgelopen dagen is daar een voorbereidende bijeen komst gehouden. De 94-jarige Rus- sel lis ere-presiden van de rechtbank NIEUW DELHI, 10-11. Premier Indira Ghandi heeft verklaard dat het voedselgebrek in sommige delen van India bij mensenheugenis nog niet zo ernstig en accuut is geweest. In een deel van het land was de re gen voor het derde achtereenvolgen de jaar uitgebleven en er waren haast geen reserves meer. De minister van voedselvoorzie ning, Soebramaniam, heeft gezegd dat de voedselaanvoer tot stilstand is gekomen en dat het wellicht moei lijk zal zijn volgend jaar genoeg graan uit het buitenland te krijgen. Waarschijnlijk heeft India de ko mende veertien maanden minstens 11,7 miljoen ton graan van elders nodig. BETHESDA. 16-11. President John son heeft in hot marinehospitaal van Bethesda in de staat Maryland met goed gevolgd een dubbele operatie ondergaan. Een poliep die uit de keel van de president werd gehaald, bleek goedaardig te zijn. Voorts werd een littekenbreuk hersteld op de plaats waar Johnson vorig jaar oktober een galblaasoperatie heeft ondergaan. STADSKANAAL. De 69-jarige we duwe A. van Dam-Plat, die woens dag met haar rijwiel op het Zuider- diep te Nieuw-Buinen vanaf het links gelegen rijwielpad plotseling de rijweg opreed, werd geschept door een personenauto. Ernstig gewond werd zij naar hot academisch zieken huis in Groningen vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Storm over Schonwen-Duiveland Grote verkenningston op strand geworpen WESTERSCHOUWEN, 18-11. Enor- ma watermassa's begonnen zich in de loop van woensdag uit de door de noordwester storm opgezweepte Noordzee op het strand te werpen. De schuimende uitlopers bereikten weldra de duinvoet en de eerste in stortingen van stukken duin volgden spoedig. Elk jaar moeten de Schouw se duinen het door de najaarsstor men ontgelden en ook nu weer. Aan de Punt van Westenschouwen kwa men zware stukken water voorbij en er werd flink gerukt aan de zware basaltblokken. Alle op het strand aanwezige resten wrakhout, takken bossen enz. kwamen hier in tomeloze vaart voorbij stuiven cm verder te gen de zeedijk te worden neerge- smakt. Een poging cm het strand te betreden mcestcn we opgeven omdat er omstreeks vier uur in dc middag geen strand meer was en alleen dc duinen als een rots uit dc woeste gol ven omhoog staken. Hoeveel duin er is verdwenen was niet vast te stellen doch er moet toch weer op 'n flink stuk gerekend wor den. Vooral bijde vuurtoren waar de noordwester zich in eerste aan loop met woest gebrul op de hoge duinen heeft geworpen, ontstonden weldra grote scheuren en na ver woede stormlopen van de hoge gol- v enzakte een zandmassa de diepte in. Globaal geschat zal hier aan de duinvoet ongeveer 6 meter verdwe nen zijn. Omstreeks half vijf naderde met flikkerende, nog iin werking zijnde, lamp, de grote gas-verkenningston uit het Brouwershavense Gat het strand bij de vuurtoren en deze zal ergens wel op het strand gesmeten zijn. In ieder geval vertrok donder dagmorgen een monlageploeg van de Kustvcrlichting te Haamstede naar de boei om deze veilig te stellen en hel gas af to laten. De storm had de boei van. haar ankers gerukt en richting strand geblazen. In Burghsluis rukte de storm het stormwaarschuwingssein uit de mast waardoor havenmeester Overbeke een nieuwe in moest scheren die weldra weer met de punt omhoog (noordwesterstorm) de zeeman moet duiden op het stormgevaar. Een paar zware uren kreeg de En gelse coaster „Edward Stone" uit Ncrrich, een havenplaatsje aan de Thames die in Burghsluis 300 ton tarwe had ingeladen. De jeugdige kapitein (21 jaar) C. V. Austin meende dat het zo'n vaart niet zou iepen en verliet dinsdag avond omstreeks half zeven de haven om koers te zetten naar de Noordzee. Einddoel was de thuishaven Norrich. De dinsdagavond al opstekende wind bracht de kapitein toch wel in moei lijkheden en hij ging in het Westgat bij de W.B.-boei voor anker. Woens dagmorgen omstreeks half 10 werd de zee zo ruw dat de kapitein besloot cm terug te keren. Opnieuw voer hij de Oosterschelde op en kroop kort bij het Schelphoekgat dicht onder de wal waar het schip voor anker ging. Dat het daar ook niet alles was bleek woensdagavond toen de coaster de haven van Burghsluis binnenvoer om veilig af te meren. In de haven van Burghsluis wer den wat visbootjes op de wal gezet want het water stond ongeveer 1 me ter cp het havenplateau. Burghsluis mat een verhoging van ongeveer 1,63 meter. De peilschaal wees 3,15 N.A.P. De verhoging had bijna tot gevolg gehad dat de beide pontons klem geraakt waren omdat ze niet hoger konden, doch de havenmeester wist hier met wat touw moeilijkheden te voorkomen. Regelmatig patrouilleerden perso neelsleden van het Waterschap om nauwkeurig de Situaties in de ga ten te houden. Doch nergens deden zioh schadegevallen voor aan de zee wering. hoewel het bijzonder hoog staande water langs de zeedijk een angstige aanblik bood. Caisson tegen Grevelingcndam De woensdag na half vijf sterk Sn kracht toenemende wind werd een zeer harde storm, die omstreeks half zes ook het water westelijk van de Grovelingendam tot een hoogte van 3,92 meter plus N.A.P. opjoeg. Ooste lijk van de dam kwam het water niet hoger dan 3,47 plus N.A.P.. dat Ss dus respectievelijk 58 cm en 1,03 meter lager dan de waterstand op 1 fabrua- ri 1953. De situatie van de dijken bij Brui- nisse is nu heel anders dan 14 jaar geleden, zodat het eigenlijk helemaal niet opviel, dat er een verhoging van plm. 2.30 meter viel te constateren, boven gemiddeld gewoon hoog water. Natuurlijk stond het gehele haven- plateau blank en stond het water tot aan de voet van de dijk, maar van het beangstigende gezicht van de rampnacht was geen sprake. Het wa ter was westelijk van de dam ech ter nog wel 7 cm hoger dan vorig jaar met de november stormen (26 november). Een caisson dat bij de werkhaven te Bruinisse in reserve ligt om mo gelijk neg eens te worden gebruikt, bij de dijksluiting in het Brouwers havense Gat raakte op drift en sloeg tegen de Grevelingcndam. In de werlchaven sloeg het water over de noordelijke ha vendam en dat betekende de ondergang van enkele daar liggende vissloepen. Op de dam zelf had het verkeer hinder van rukwinden en op sommi ge plaatsen van overstuivend water, maar het verkeer kon toch normaal doorgaan. Op de GrevelingensluSs liepen de kelders waarin dc elektro motoren voor het bedienen van de buitenste deuren opgesteld staan vol en werden daardoor tijdelijk on bruikbaar. Er kon dus donderdagochtend in het geheel niet of slechts in beperk te mate kunnen worden geschut door deze sluis. Enkele van Yerseke thuiskomende motorkotters de Bru 24 (firma Hoo- gerheide-Eienbaas) en Bru 17 (fir ma Van den Berg en De Koning), wisten ondanks de hoge zeeën voor Stavenisse toch veilig de thuishaven te bereiken, wel een bewijs dat een moderne mosselkotter tegen een stootje kan. Merkwaardig is verder, dat de mosselvissers op de Waddenzee van dez.e stonn niet het geringste hebben gemerkt. Er kon daar de gehele dag normaal worden gevist. Men sprak er zelfs van betrekkelijk stil weer. Feest in He Graanbeurs DODELIJKE ZIERIKZEE, 17-11. De Algemene Bond van Bejaarden heeft woensdag met een lange feestelijke middag het 10-jarig bestaan gevierd van haar af deling Zierikzee. De bejaarden wa ren hiervoor bij eikaar gekomen in de „Graanbeurs" waar zij door de Bond een pregramma werden aange beden dat muziek, zang en een toe spraak van de Bondsvoorzitter de heer K. Verhage bevatte. Voor het zover was sprak de voor zitter van de afdeling Zierikzee de heer De Luoze een openingswoord en kon daarbjj velen hartelijk wel kom heten. Naast de leden van de jubilerende afdeling, bevonden zich onder de aanwezigen wethouder C. Bij de Vaate van Zierikzee, enige zusters uit de Ccrnelia-Stichting, af vaardigingen van de 15.V.Y.-dames en N.C.V.B.-afdeling en diverse de putaties van de Bcnds-afdelingen uit het rayon Zeeland. De voorzitter zei zeer verheugd te zijn zo'n volle zaal te kunnen begroe ten en wenste allen een gezellige middag toe. Daarna werd het woord gevoerd door de heer F. Leenhouts, rayon-voorzit ter van Zeeland. „We zijn niet bij elkaar gekomen om te praten, maar om feest te vieren" en daarom wilde hij zijn toespraak ook zo kort mogelijk houden. „Wat ons er tce brengt ons te organiseren in de Bcnd komt voort uit het feit dat we allemaal dezelfde speciale wensen hebben n.l. dat we op een passende wijze van onze levensavond kunnen genieten". De heer Leenhouts vond het trouwens maar een goed ding dat die wensen bestonden want zender wensen „gaat de vaart uit ons le ven". De beiaarden willen over het algemeen zolang mogelijk zelfstand'g blijven voordat zij zich aan de zorgen van een tehuis toevertrouwen. De rayon-voorzitter gaf echter de verzekering dat de nieuwe vermen van beiaardenhulp zoals het diens tencentrum. een uitstekende oplos sing blijken te zijn. Hij riep allen op cm met elkaar te bliiven werken aan de belangen van de Bond. Vergezeld gaande van een enve loppe met inhoud feliciteerde hij de Zierikzeese Bond tenslotte. De heer C. Bij de Vaate, wethouder van Zie rikzee die de burgemeester verving' in verband met diens reis naar En geland zei dat de samenwerking van de Bond met het gemeentebestuur al tijd prettig is geweest en nog steeds is. Er is een ontwikkeling gaande waarin de bejaarden zelf meebeslis sen in de diverse zaken die op dit gebied om een oplossing vragen. In Zierikzee bestaat dringend behoefte aan een bejaardencentrum en deze had er eigenlijk al lang moeten zijn volgens de heer Bij de Vaate. Het ge meentebestuur ziet wel degelijk de noodzaak voor een dergelijke inrich ting in. De wethcudcr gaf de verzekering dat het gemeentebestuur er hard aan werkt cm zo spoedig mogelijk tot een oplossing terzake te komen en besloot met te wensen dat de Bond nog lang zijn belangrijk werk zal mogen blijven doen. Mevrouw L. E. Heering-Middel- berg sprak namens het U.V.V. Zij noemde de verhouding bejaarden-U. V.V. „losse verkering". Hoewel er geen officieel verband bestaat is de samenwerking tussen deze zeer greot. H-t U.V.V. houdt zich terdege met de b.?jaardenproblemen bezig. Mevrouw Heering vond het niet ge makkelijk om bejaard te zijn en daarom achtte zij het een goede zaak dal in de Bond samen naar een op lossing voor de moeilijkheden wordt gezocht. Vervolgens boden de voor zitters van de afdelingen Goes, Vlis- singen, Koitgene en Rilland Bath de jarige afdeling Zierikzee hun geluk wensen aan, die zij allemaal van een geldelijke inhoud bevattende enve loppe vergezeld lieten 'gaan. De voor zitter van Zierikzee nam deze goede gaven vanzelfsprekend glunderend in ontvangst. liet werk van de Bond Hierna was het de beurt aan de aangekondigde spreker, bondsvoor zitter K. Verhage. Deze begon zijn boeiend en vlot uitgesproken betoog met een terugblik op de resultaten die de Bond in de afgelopen tien ja ren bereikt heeft. In 1956 was de uit kering AOW die een echtpaar ont ving nog slechts f 1428.-. Het speet de heer Verhage overigens dat mi nister Veldkamp zich niet had ge houden aan de uitspraak van do SER., de bejaarden een uitkering van 12 u toe te kennen. Er was nu 10 uitgekeerd en de vooizitter noemde dit een kwade zaak. Het kardinale punt is de uitkering AOW. die moet toereikend zijn om op een behoorlijke manier rond te kunnen komen. Van de 1V4 miljoen AOW-trekkenden zijn er slechts 400.000 georganiseerd. De voorzitter meer.de dan ook dat de belangrijkste taak van de leden was nieuwe leden te wei ven on\ zo doende het werk van de Bond te steunen. Want er zijn volgens de heer Ver hage nog vele zaken waarvoor ge streden moet worden. Zo is de uit kering voor alleenstaanden en de huurcompensatie nog altijd te laag. Het muzikale gedeelte van de feestmiddag werd ver/.ovgd door een jeugd-afdeling van de Vlissingse Ac cordeon Vereniging „Scala" die de aanwezigen al spoedig tot een vro lijk meezingertje wist te verleiden. In de smaak van het publiek viel ock hit optreden van het dameskoor „Triphonia" eveneens uit Vlissingen, dat onder leiding van de heer W. Meulmeester bekende Nederlandse liedjes bracht. Het sluitstuk van de middag vormde de verloting waarin niet minder dan 350 prijzen waren te winnen. Het bestuur van de Algemene Bond van Bejaarden, afd. Zierikzee, die het 10-jarig bestaan vierde. De Vlissingse Accordeon Vereniging treden het feest kwam opluisteren. Scala" die met een geslaagd op- (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode;. ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 34-jarige Am sterdamse instrumentmaker A. B„ die op de Arnstelveenseweg met zijn bromfiets ten val kwam, is rta opge nomen te 2ijn in het Wilhelminagasi- huis overleden. BERKEL EN RODENRIJS. In het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam is de 58-jarige fabrieksarbeider W. C. T. van Dijk uit Berkel en Rodenrijs overleden. Maandag 14 november werd hij voor zijn woning met zijn bromfiets aangereden door een hem achteropkomende motorrijder. WAARLAND. Een verkeersonge val vond plaats bij de kruising van de Speketersweg-Woudmeerweg, in de voormalige Speketerpolder onder Waa'rland. Een 55-jarige inwoner uit Kalverdijk, de heer C. Boekei, reed in een personenauto, verleende op deze voorrangskruising geen voorrang aan een personenauto die van links kwam. Hij overleed in hei Sint Elizabethziekenhuis in Alk maar. WIERINGERWERF. Een van de gewonden van het auto-ongeluk, dat nabij de afsluitdijk in de Wieringer- meer gebeurde, is aan zijn verwon dingen overleden. Het slachtoffer is de 24-jarige M. Th. Bergsma uit Wit- marsum. MAARSBERGEN. De 20-jarige D. Lodder uit Maarsbergen is in het al gemeen ziekenhuis in Zeist overle den aan de verwondingen, die hij opliep bij een verkeersongeluk dat in Maarsbergen gebeurde. SCHERPENZEEL. Op de Utrecht- seweg tussen Renswoude en Scher- penzeel is een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de heer J. van Gils uit Rotterdam het leven heeft gekost. DEN HAAG. In het ziekenhuis Zuidwal is de 80-jarige mevr. A. Heu uit Den Haag overleden aan de gevolgen van een ongeval dat haar op 7 oktober overkwam. Zij werd op die dag bij het oversteken van een zebrapad door een personenauto aangereden. MAASTRICHT. De 17-jarige J. Ghijsen uit Meerssen is in een zie kenhuis in Maastricht overleden aan de verwondingen die hij had opge lopen bij een ongeluk op de Fran- ciscus Romanusweg te Maastricht. BARNEVELD. De 37-jarige heer W. Hop uit Putten is in het Boerhave ziekenhuis te Harderwijk overleden aan de verwondingen, die hij bij een auto-ongeval op de Putterweg in de gemeente Barneveld had opgelopen. SPORTBERICHTEN VOLLEYBAL Damesconipetitie te Nieuwerkerlt Voor de dames volleybal competi tie werden te Nieuwerkerk de vol- gende wedstrijden gespeeld: Sparta- Intermezzo (15-2, 15-2) 2-0; Sparta II-MEVO (15-13, 15-3) 2-0; Platte- landsvr.-Intermezzo (15-5, 15-6) 2-0, Sparta-Sparta II (15-7, 15-6) 2-0; MEVO-Plattelancïsvt (15-10, 15-10) 2-0; Sparta li-Intermezzo (15-2, 15-7) 2-0; Sparta-Plattelandsvr. (15-8, 13- 15) 1-1; MEVO-Intermezzo (13-15, 15-1) 1-1; Sparta II-Plattelandsvr. (15-6, 8-15) 1-1; Sparta-MEVO (15- 10, 15-4) 2-0. Na de 2e ronde ziet de stand er nu als volgt uit: Sparta Plattelandsvr. Sparta II MEVO Intermezzo 8 6 2 0 14 8 3 4 1 10 8 3 2 3 8 8 3 14 7 8 0 17 1 DEN HAAG, 16-11. Een feest avond in het circustheater, een ca deau voor het bruidspaar prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, versiering van straten en voorzienin gen aan de trouwzaal en aan de in gang van de Haagse toren zullen, naar becijferd is, de gemeente Den Haag f 89,470,- kosten. ADVERTENTIE Dit blijkt uit het voorstel van b. en w. van Den Haag aan de gemeen teraad om een krediet van dit be drag te verlenen. Uit de toelichting is op te maken, dat bruid en bruidegom in beginsel hebben ingestemd met de voorlopige plannen. Laat in de ochtend van de negende januari, de dag voor het huwelijk, komen de prinses en mr. Van Vol'- lenhoven naar de residentie. Aan de gemeentegrens zal burge meester mi\ H. A. M. T. Kolfschoten hen ontvangen Deze ent vangst draagt een feestelijk karakter. De or ganisatie ervan is in handen van het algemeen Haags comité. Poging tot aanranding STADSKANAAL, 16-11. Op de Onstwedderweg in Stadskanaal heeft een jongeman gepoogd een 19-jarig meisje aan te randen. De man trok het meisje van haar fiets en na een korte worsteling kwamen beiden in een sloot terecht. De man nam hier op de vlucht, met achterlating van een motorfiets, terwijl het meisje dat licht gewond was, door een pas serende automobilist naar de politie werd gebracht. Het signalement van de dader is bekend. Brand in school te Bergen BERGEN (N.H.), 16-11. In ds vo- rige nacht omstreeks half een is door blikseminslag brand uitgebroken in de meisjes-uloschool van de Bergen se schoolvereniging aan de Ronde laan te Bergen (N.H.) Ondanks de omstandigheid dat pas twintig minu ten later (door overburen) alarm werd geslagen, wist de Bergense brandweer, met assistentie van de Alkmaarse, de schade te beperken tot het rieten dak. Ook een nieuwe aan bouw bleef behouden. BERLIJN, 16-11. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft meegedeeld dat de drie bemanningsleden van het in de nacht van maandag op dinsdag in Oost-Duitsland neergestorte Ame rikaanse postvliegtuig van het type Boeing 727 om het leven zijn geko men. Het straalvliegtuig van de Pan American Airways verongelukte op een vlucht van Frankfort naar west- Berlijn. Het stortte vlak bij Berlijn neer, in de buurt van het dorp Dall- gow in het district Potsdam. Het is het eerste ongeluk met een civiel toestel in een van de drie luchtcorridors naar Berlijn. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! DEN HAAG, 16-11. De Neder landse regering heeft besloten een bedrag van 150.000 gulden aan goe deren ter beschikking te stellen van de regering van Italië ter leniging van de nood, ontstaan door de recen te overstromingen, aldus een door het ministerie van buitenlandse za ken uitgegeven mededeling. De Nederlandse zending omvat 10.000 flesjes triplo-vaccin ter be strijding van typhus en para typhus A en B, 2500 wollen dekens, 2.000 wollen truien, 2.000 pullovers en da- mesvesten, 4.500 paar lange wollen sokken, 1.000 paar dijlaarzen en 1.000 paar handschoenen. Het Rode Kruis verleent bemidde ling bij aanschaf en expeditie van de goederen, door medewerking van het rijksinstituut voor de volksgezond heid te Bilthoven werden de 10.000 flesjes triplo-vaccin verkregen. In deze 150.000 gulden is niet be grepen de reeds door het ministerie van defensie geboden hulp in de vorm van waterzuiveringsmateriaal en mankracht en de door het minis terie van binnenlandse zaken ge schonken overalls en hoofdbedek king. BISHOP's STORTFORD, 16-11. De Engelse politie heeft Harry Roberts gearresteerd, de laatste man die nog werd gezocht in verband met de dood van drie Londense recher cheurs, die op 12 augustus j.l. wer den doodgeschoten. Roberts werd gevonden tijdens een grootscheepse jacht, waaraan 200 po litiemannen met speurhonden deel namen. Hij werd overgebracht naar Bishop's Stortford, een marktplaats op 50 km ten noorden van Londen. Kies NU reeds voor 5 december uit onze collectie Juwelier Naast 's-Gravensteen Zierikzee - Tel. 01110-2443

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2