DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPDRACHT TOT VORMING VAN OVERGANGSKABINET Jordaanse klacht in de Veiligheidsraad Zware storm over Engeland Twee doden bij verkeersongeluk Geboortecontrole EXTRA AANBIEDING! korting van 10°/o TUINMAN ZOON „Aanwijzing formateur is niet juist" Hoge Indonesische officieren in arrest Siamese tweeling gescheiden Bus met kinderen reed tegen boom Sneeuw in Ardennen Het herstel der Florentijnse kunstschatten BOULEVARD TE VUSSINGEN fflELD ZICH IN DE STORM I S BILT C3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 november 1966 123ste jaargang Nr. 19694 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Storm over Schouwen-Duiveland Vijf fractieleiders op bezoek bij prof. Zijlstra DEN HAAG, 16-11. Het kabinet der koningin deelt mede: H.M. de ko ningin heeft woensdagmiddag cp het Huis ten Bosch de informateur dr. L. J. M. Beel ontvangen. Dr. Beel heeft de koningin eind rapport uitgebracht. Vervolgens heeft H.M. prof. dr. J. Zijlstra ontvangen, en hem opgedragen een overgangs kabinet te vormen. Prof. Zijlstra heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden en stelt zfich voor bij aanvaarding, dat het door hem te vormen kabinet zich mede tot taak zal stellen de bevordering van vervroegde verkiezingen en mitsdien ontbinding van de Tweede Kamer der Stnten-Generaal. De nieuwe formateur, prof. dr. J. JONGENS VASTEN MET KERSTMIS HAARLEM. 10-11. Zes Haar- lemse jongens, scholieren en studenten, zullen met Kerst- mis een openbare vasten van 48 uur houden om „de aan dacht van hun kerstvierende medeburgers nog eens extra te vestigen op diverse misstan den in onze wereld, zoals hon ger, onrecht en eenzaamheid, die juist in deze dagen des ie schrijnender zullen uitkomen. Zij willen met deze actie, waarvoor inmiddels een ver gunning is aangevraagd, geen propaganda voor enige poli tieke partij voeren. De plaats waar ze in Haarlem zullen vasten, wordt nog nader be paald. Zijlstra, zal heden (donderdag) de voorzitters ontvangen van de frac ties van de vijf grote politieke par tijen uit de Tweede Kamer. ,,De formateur is voornemens de vijf fractievoorzitter voor een be spreking op donderdag uit te nodi gen", zo is woensdagavond officieel meegedeeld. In welke volgorde de fractie-voor zitters zullen worden ontvangen is niet bekend. „De volgorde zal afhan gen van de fysieke geschiktheid", zo L-: meegedeeld. Formateur Zijlstra, die gastvrij heid zal genieten op het ministerie van algemene zaken aan het Plein 1813 in Den Haag, heeft voor van daag geen andere bezoeken op zijn programma staan. Desgevraagd heeft prof. dr. Zijlstra laten weten „geen commentaar" te hebben op de vraag, hoe veel tijd hij nodig zal hebben om een overgangs kabinet te vormen. Hij liet meedelen, de verwachting te koesteren dat in het door hem te vermen overgangs kabinet ook z.g. „dubbel-portefeu'l- ï&s" zullen voorkomen. Dit houdt m. dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ïcn of meer ministers uit het te vormen'kabinet meer departe menten zullen paan beheren, dat het niet behoeft te werden uitgesloten dat ook niet specifieke figuren uit KVP- of ARP-kring gevraagd zullen worden in het nieuwe kabinet zit ting te nemen. De formateur heeft evenwel laten weten, dat hij „niet in de eerste plaats daarnaar uitziet". Desgevraagd heeft formateur Zjil- -lr? meegedeeld, dat naar zijn oor deel de hem opgedragen taak impli ceert dat hii de leiding van hel te vormen kabinet cp zich neemt. Hij •;al dus hii welslagen van zijn op- d ra flit, optreden als minister-presi dent. Geen excuus voor Israëlische strafexpeditie' LEICESTER, 16-11. De storm die boven Engeland woedde heeft woens dag een 300 meter hoge televisie- mast bij Leicester geveld. Deze mast die nog niet in bedrijf was genomen, kwam op een bijbehorend gebouw- terecht. Er was niemand in dit ge bouw. Stormvlagen van 175 km. per uur dwongen schepen een schuilplaats te zoeken. Afgeknapte bomen versper ren sommige wegen en spoorlijnen. Aan veel gebouwen is geringe scha de aangericht. Door de storm brak dinsdag een klokketoren van een school in Leicester. Het gevaarte zakte door het dak, 22 leerlingen en twee meesters werden gewond. Automobilist overrijdt op weg liggende man MIERLO, 16-11. Woensdagavond is op de brug over het Eindhovens kanaal in de Geldropseweg in de ge meente Mierlo een op de weg liggen de man aangereden door een auto mobilist. Deze kon de man niet meer ontwijken, omdat hij, verblind door een tegenligger, de man pas op het laatste ogenblik zag. Het slachtoffer, de 60-jarige J. Jansen uit Horst (L.) werd met ernstige verwondingen aan het hoofd overgebracht naar een ziekenhuis in Helmond ,waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overle den. EMST, 16-11. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur is op de weg tussen Epe en Ernst een verkeerson geluk gebeurd, waarbij twee perso nen om het leven zijn gekomen. Een personenauto met drie inzittenden slipte en botste tegen een langs de weg staande boom. De 24-jarige heer B. J. Wensink, kok van beroep, en diens verloofde, de 22-jarige mejuf frouw H. Windig, beide uit Ernst werden op slag gedood. De heer L. Hadelaar, die bij hen in de auto zat, afkomstig uit Den Haag. liep lichte verwondingen op. T> NEW YORK, 16-11. De vier grote mogendheden - de Sowjet-Unie, Amerika, Engeland en Frankrijk - hebben woensdag in de Veiligheids raad de strafexpeditie veroordeeld, Negen jaar onschuldig in de gevangenis CLEVELAND (Ohio), 16-11. De Amerikaanse orthopedist dr. Samuel Sheppard, die wegens moord in de tweede graad op zijn zwangere echt genote negen jaar in de gevangenis heeft gezeten, is woensdag door een jury in Cleveland onschuldig bevon den. Het Amerikaanse hooggerechts hof had een nieuw proces gelast om dat het eerste in een „carnavals sfeer" was gehouden. De moord vond 12 jaar geleden plaats en Sheppard heeft steeds gezegd dat zijn vrouw om het leven was gebracht door een indringer die hem (Sheppard) buiten bewustzijn had geslagen. PARIJS, 16-11. De organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties (Unesco) heeft woensdag besloten een speciale commissie in het leven te roepen, die zich zal wijden aan studie op lange termijn van factoren die met geboor tecontrole te maken hebben. De com missie, de eerste in haar soort bij Unesco, was een voorstel van de af gevaardigde van Zweden. die Israël zondag tegen Jordanië heeft uitgevoerd. De Israëlische afgevaardigde zei dot zijn land er pas toe is overgegaan na lang geduld te hebben geoefend. Arthur Goldberg (V.S.) zei dat er geen excuus voor de aanval is. Lord Caradcn (Engeland) verklaarde dat de actie in geen verhouding staat tot de tegen Israël gepleegde sabotage daden. Nikolai Fedorenko (S.U.) sprak van banditisme. Roger Sey- doux (Frankrijk zei moeilijk te kun nen begrijpen waarom Isi'aël zo was opgetreden tegen een land dat zijn internationale verplichtingen trouw nakwam. - - Voorzitter Goldberg verdaagde het debat tot donderdag, opdat de leden van de raad zich kunnen beraden over in te dienen resoluties. Jordanië heeft de raad verzocht hoofdstuk 7 van het V.N.-handvest toe te passen, krachtens hetwelk de raad tegen agressie of bedreiging van de vrede allerlei maatregelen kan nemen, van sancties tot militair op treden. ADVERTENTIE Op bankstellen deze maand EXTRA Grote keus en franco levering Mol 1 9-Zierikzee Telefoon 2887 FLORENCE, 16-11. Dc Italiaanse regering heeft een bedrag van 47 miljard lire toegezegd om de door de watersnoodramp getroffen streken te heipen. Dit is ongeveer 280 miljoen gulden. Hiervan mag 12 miljoen gebruikt worden voor het herstel van de be schadigde kunstschatten en monu menten in geheeL Italië. Een deel hiervan, men weet nog niet hoeveel, zal gebruikt kunnen worden voor de restauratie van de Florentijnse kunstschatten. Maar men Drs. Nederhorst: DEN HAAG, 16-11. „Op zichzelf niet erg gelukkig en formeel niet juist" acht drs. G. M. Nederhorst, voorzitter van de socialistische frac tie uit de Tweede Kamer de aanwij zing van prof. dr. J. Zijlstra tot for mateur. ADVERTENTIE Brillant Schitterend bezit voor altijd 1 safer fifir van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam DJAKARTA, 16-11. Van welinge lichte zyde in Djakarta is vernomen, dat in het afgelopen weekeinde acht tien hoge Indonesische officieren zijn gearresteerd. Dit zou gebeurd zijn in verband met de ontdekking van een tegen de regering gericht komplot tot ontvoering van verscheidene rege ringsfiguren, onder wie generaal Soeharto. brigade-generaal Remal Idr'is, briga de-generaal Sarwo Edhie en tiental len partij- en actie-frontleiders. „Warta Berita". een in Djakarta verschijnend blad, meldt dat het komplot zorgvuldig was voorbereid. De samenzweerders hadden een ba taljon van 1.200 man wiillen inscha kelen om hun doel te bereiken. De samenzweerders zouden niet al leen van plan zijn geweest Indone- sië's „sterke man", generaal Soehar to en de voorzitter van het Volks congres, generaal Abdoel Haris Na- scetiion te ontvoeren, maar ook ge- neraal-majoor Oemar Wiirahadikoe- soemah van het strategische com mando van het leger, diens stafchef AMSTERDAM. Het voorlopig co mité geteisterde kunststeden Italië heeft als eerste grote bijdrage voor zijn actie een bedrag van f 25.000 ontvangen van het Prins Bernhard Fonds. Het bedrag werd mede na- Gvoningen om het leven gekomen, mens de fondation Europeënne de La Culture geschonken. KAAPSTAD, 16-11. Chirurgen in Kaapstad hebben woensdag een Sia mese tweeling gescheiden, die met borst en navel aan elkaar vastzat. De twee meisjes zijn van een Afri kaanse moeder in Transkei, die zon der hulp was bevallen en direct na de geboorte een ziekenhuis kwam binnenstappen met de vraag of nie mand haar kinderen van elkaar kon halen. De operatie duurde een klein uur. Volgens het ziekenhuis is zij ge slaagd en maken de kinderen het goed. De heer Nederhorst is met deze aanwijzing daarom niet erg geluk kig, omdat de heer Zijlstra - zoals bekend - bij koninklijk besluit per 1 mei 1967 benoemd is tot president van de Nederlandse Bank. Het op dit moment uitoefenen van een belangrijk politieke rol door dc heter Zijl. tra naar1 do mening van drs. Nederhorst onjuist. Desgevraagd deelde de socialisti sche fractieleider mee, verwacht te hebben, dat prof. dr. Zijlstra zo langzamerhand boven de partijen en beven hot politieke gewoel zcu gaan staan. Zcals bekend is prof. dr. Zijl stra thans lid van dc Eerste Kamer voor de AR-partij. GEMERT. 16-11. Op de smalle weg Gemerl-Elsendorp is woensdagmid dag een bus met schoolkinderen frontaal tegen een boom gebotst. Een tiental kinderen werd hierbij gewond waarvan er zeven na in het zieken huis te Helmond geholpen te zijn weer naar huis konden worden ge bracht, drie kinderen werden met ernstige verwondingen in dit zie kenhuis opgenomen. Het. ongeluk ontstond doordat de chauffeur van de bus een personen auto wilde ontwijken. De bus slipie en botste daarbij tegen de boom. De materiële schade was groot. BRUSSEL, 16-11. In het oosten van België, in het gebied van de Ho ge Venen achter Verviers en de Ar dennen, woedden woensdag zware sneeuw- en hagelbuien. Plaatselijk ligt de sneeuw verscheidene centime ters dik. Het verkeer wordt boven dien belemmerd door dikke mist. is er bij voorbaat in Florence van overtuigd dat dit niet voldoende zal zijn. Niet dat men de regering ver wijt niet genoeg hulp te willen ver lenen, maar men is zich ervan be wust dat de schade zo groot is en het herstel zoveel geld zal vergen dat het Italiaanse volk niet in staat is op korte termijn die lasten te dragen. Het is daarom dat zich in Florence onder voorzitterschap van burge meester prof Bargellini. een comité heeft gevormd dat dc geldelijke steun aan Florence van buitenaf wil co- ordineren en stimuleren. Gat in duinen bij West kapel Ie DEN IIAAG, 16-11. De boulevard van Vlissingcn, een stukje nog niet op Delta-planniveau gebrachte zee wering in Zeeland, heeft zich in dc storm geed gehouden. Op het noor der gedeelte werd een stuk stoep weggeslagen en in het middengedeel te hebben gemeentewerken zelfs een wal van zandzakken aangelegd cm het overslaande water te keren, om dat echter het water dat toch nog verder komt wordt opgevangen in een achter de boulevard gelegen boe zemwater, was er geen reden tot be- zorgheid. Bij de vuurtoren van Haamstede is door het ruwe weer eveneens een stuk duin weggeslagen. Dit werd echter als „gebruikelijk bij najaars stormen" genoemd. Voorts werd een grote boei weggeslagen uit het water van de Brouwershaven. Het betreft hier een zogenaamde „gasverkenningsflikkerton" (Zie ook elclers1 'in dit mummer). In de Bieschbosch, waar om negen uur de hoogste waterstand werd verwacht, troffen de bewoners voor zorgen voor eventualiteiten. Meubilair werd van de gelijkvloer se woonruimten naar een hoger gele gen verdieping overgebracht, terwijl ook 'landbouwmachines in. veiligheid werden gebracht. Vlissingen-Breskens Met de harde noord-wester storm windkracht tien is het scheepvaart verkeer op de Rotterdamse Water weg praktisch tot stilstand gekomen. Ook de beide loodsboten van Hoek van Holland liggen nog steeds bin nen; de Joodsdiensten zijn gestaakt Door de noord- westerstorm werd de te Hoek van Holland liggende veer boot op Engeland Harwich, het mo torschip Anrhem door de sleepboot Dogger sbank langs de kade gehou den. Door de storm en de vloed was er gevaar dat het sohip van haar tros sen zou slaan. Het Duitse motor schip Klaus Leonhardt van rond 6000 ton bruto keerde wegens liet slechte weer terug naar Rotterdam, nadat ATLANTISCHE OCEAAN. Terwijl de Gemini 12-capsule - nog steeds signaalrook uitstotend ligt te dob beren in de oceaan, wordt astronaut Edwin Aldrin aan een kabel de red dingshelikopter binnengehesen. A.B. VL1EGDEKSCH1P WASP. De ruimtevaarders Jimrrt Lovell eh Buzz Aldrin zijn met hun Gemini 11 veilig in de Atlantische oceaan ge land. Na de landing werden zij per hefschroefvliegtuig naar de Wasp gebracht. Op de foto de beide dolge lukkige mannen compleet met fikse baarden. Links Aldrin en rechts Lovell. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. -V Wanneer men de waarde van hel geld te weten wil komen moet men proberen om het te S lenen. V/AT W Dl het schip even buitengaats Hoek van Holland was geweest. Ook de veerdienst Vlissingen-Bres kens ondervond moeilijkheden; een der schepen lag in VÜssingen vast in de afmeerfuik. Het te hoge water maakte het voor de auto's onmogelijk het. schip af te rijden omdat de klep niet aansluit met, de wal. Deze blok kerende veerboot maakte het pont- verkeer daardoor onmogelijk. Een gat va ncnkelc tientallen me ters is voorts geslagen in de duinen bii West-Kapcllc. Men zei dit ech ter niet als alarmerend omdat ach ter de duinenrij een tweede ligt. Ter plaatse was men sinds enige tijd bezig de zwak geachte duinen mot steen e.d. te verstevigen. Ook bij Vrouwenpolder is de voet van de duinenrij over tientallen me ters weggeslagen doch ook dit levert, naar men aanneemt, geen direct ge vaar op. Op de duinen bij Cadzand tenslotte vreest men opndew dat het hotel ..Noordzee" dat te dicht bij zee staande door het water al enige ja ren wordt ondermijnd, groot gevaar zou lopen. De vaste bewoners van hot pand hebben vannacht hun bed niet gezien. Wisselvallig Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in de kustprovincies enkele buien, elders ook enkele opklarin gen; overwegend matige wind tus sen noord en noordoost en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.45. Maan op 13.57, onder 21.57. Eerste kwartier: 20 nov. te 1.21. IIOOCW A ITKST VM)I;N ZIERIKZEE: 18 nov. 7.46 v.m. 19.13 n.m. BROUWERSHAVEN 18 nov. 6.39 v.m. 18.59 n.m. Doodtij: 22 nov. HET WEEKON F.RZICHT DE BILT. 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Restanten van de stormde- pressie bevonden zich vanmorgen boven noord-Duitsland en in ons land. De depressie vult op, waardoor het stormveld, dat gisteren tot de kust van Holland en Zeeland reikte, snel in betekenis afneemt. Intussen ontwikkelde zich boven Italië en de Adriatische zee een actieve depressie die in Joegoslavië regen en in Hon garije en Oostenrijk sneeuwval ver oorzaakt. Deze depressie breidt zijn invloed langzaam verder naar noord- Duitsland en Polen uit. In ons land zal de wind tussen noord en noord oost nog enigszins onstabiele lucht uit de Duitse Bocht en Denemarken aanvoeren. I-Iierin komt een klein buiengebied voor. maar ook opkla ringen. De temperaturen bereiken dezelfde waarden als vandaag of iets lagere. Dr. James Cain, president John sons huisarts, heeft woensdagavond gezegd dat hij en dc artsen die dc president hebben geopereerd zeer te vreden zijn over de vooruitgang van de patiënt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1