vleesconserven microfined' I POLITIEKE ONMACHT Want:'ASPRO'isnu Waar blijven toch de noten? Mihajlov in cel nieuwe truien fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Uw 'keukenwinkeltje' óók het weekend open Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes op en top drop 25 ct. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Dinsdag 15 november I960 Nr. 19693 BLIK DOOR HET WERELD Ook de politieke bijeenkomsten hebben te lijden van inflatie. Vooral die van de zogenaamd onverbonden landen en van jonge naties. Onlangs in India was er een samenzijn met als grote namen Nasser, Tito en me vrouw Indira Gandhi, de dochter van Nehroe. Niemand nam er haast notitie van, terwijl het toch een bij eenkomst was in de categorie van de indertijd befaamde conferentie van Bandoeng. In Addis Abeba is het thans on geveer het zelfde liedje. Daar daagt de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Het voornaamste nieuws er over was dat een delegatie uit Guinee per ongeluk terecht kwam in Ghana en prompt werd vastgezet. Niet verwonderlijk, want sinds de afgezette Ghanese leider Nkroemah hoog vereerd wordt in het land van Sekou Touré, botert het niet zo best tussen deze twee staten. Maar goed: het clubje werd weer vrijgelaten en Sekou Touré gaat ook naar Addis Abeba, waar dus de twee grote te genstanders zowaar samen aan tafel komen te zitten. Het voorval werd opgesierd met Guinese protesten tegen de V.S., om- dat de delegatie zijn pechreis maak te in een toestel van de Pan Ameri can World Airways, maar een vlieg tuig is - zeker als het in Gulnees charter vliegt - geen souverein terri toir van het land van herkomst. De Amerikanen konden dus niet op het protest reageren. Ze i visten toen waarschijnlijk al dat hun ambassade er weer aan zoti moeten geloven in Conakry Ze doen maar! Gevolg is dat het nu dus ook niet meer erg botert tussen de V.S. en Guinee, een zaak echter waarover men in Washington niet heet of koud wordt: „Ze doen maar" is de reactie. Dat tekent terstond ook hoeveel be lang men er daar nog aan hecht of de Guinezen misschien uit balorig heid wat meer gaan aanpappen met de Russen. Ook dat is niet interes sant meer. Niet omdat het Aziatisch gevecht de V.S. zo boeit dat voor Afrika geen aandacht overschiet, maar ook omdat de Afrikaanse sta ten vrijwel alle een dusdanige ver warde politiek naar binnen en naar buiten voeren dat er toch geen peil op te trekken valt en er evenmin met enige goede hoop gedacht kan worden aan beïnvloeding. Dat onvoorspelbare en onbereken bare van de Afrikanen heeft ook tot gevolg dat weliswaar zo af en toe een schone kreet opstijgt uit deze en gene Afrikaanse hoofdstad, maar dat de uitwerking zelden of nooit ook maar lijkt op wat werd gezegd. Dat kan men warhoofdigheid noe men, of vriendelijker onmacht. Maar hoe men het ook noemt, een symp toom van enig beleid is er nooit in te zien. De Afrikaanse landen heb ben - en dat is evenzeer logisch - ook geen kans gezien van hun orga nisatie iets te maken. Zelfs de finan ciering is een reden tot ruzie. De bij eenkomst van een dergelijk als los zand aan elkaar hangend lichaam kan dan ook moeilijk nog enige in druk maken. helpt u nu nóg sneller van uw pl|n af! 30x fijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opname in het lichaarr. BELGRADO. 14-11. De Zuidsla- vische intellectueel Milhajlo Mihaj lov, is zaterdag de gevangenis inge gaan. Een rechtbank in Zadar ver oordeelde hem onlangs tot een jaar gevangenisstraf wegens het ver spreiden van berichten in het buiten land, die het huidige politieke stelsel in zijn land hekelden. Het hoogge rechtshof van Kroatië verwierp vo rige week het beroep van Mihajlov, die heeft aangekondigd in beroep te zullen gaan bij het federale hoogge rechtshof in Belgrado. b De Westduitse socialisten hebben zondag zo'n hoge prijs gevraagd voor deelneming aan een nieuwe regering dat de kans op een coalitie met de christen-democraten vrijwel uitge sloten wordt geacht. Verdrietig Besluiten nemen kan de O.A.E. nauwelijks, behalve als de eensge zindheid wel erg gemakkelijk is. Dal zal bijvoorbeeld ten aanzien van Rhodesië het geval zijn. De O.A.E. zal echter waarschijnlijk niet de eensgezindheid kunnen opbrengen om na een vrijwel unaniem veroor delend woord ook unaniem tot een actie van enige soort te besluiten. Voor de Britse premier Wilson is dit ondertussen wel gemakkelijk. Hoe zwakker de stem van de Afri- Forellenuitzet in Vinkeveense plassen VINKEVEEN, 14-11. Met het uit- zetten van 3330 regenboogforellen in de Vinkeveense plassen is een begin gemaakt met de invoering van deze vissoort, die behalve in zuid-Lim burg vrijwel geheel uit ons land was verdwenen. Dit gebeurde in opdracht van de Weesper hengelaarsbond in samenwerking met de Amsterdamse vereniging. ADVERTENTIE Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. De grote gebreide kinder mode Verkrijgbaar in de betere zakenl kaunxe landen, hoe minder zorgen hij zich hoeft te maken over een vonnis uil Addis Abeba. Dat is ech ter maar een bijkomstigheid. Belang rijker en verdrietiger is dat de O.A.E. zo ook geen kans ziet de wat volwas sene r naties Egypte bijvoorbeeld of Algerije de anderen wat te laten opvoeden, zodat dit werelddeel met zijn vele dwergstaten wat meer sa menhang gaat krijgen. Een samen hang die zo nodig is omdat wel dui delijk blijkt dal elk voor zich vrij wel geen kans ziet uit de sfeer van kolonie over te stappen in de ver antwoordelijkheid van zelfstandige staat anno I960. Misschien dat het samen wel beter zou lukken, maar veel kijk daarop is er voorlopig niet. ADVERTENTIE Het hielp niets GREENVILLE. 12-11. Onder bedreiging met een revolver heeft een man, verdacht van deelneming aan een bankover val. een politiekapitein ge dwongen hem dwars door de Amerikaanse staat Mississip pi te rijden. Hij dacht veilig te zijn als hij eenmaal in een andere staat was. Na een lan ge tocht in de auto wist de politieman hem er echter van te overtuigen dat hij geen kans had te ontsnappen daar alle wegen bewaakt en alle buur staten gewaarschuwd waren. Teneinde raad gaf de man zich snikkend over. De tocht had intussen uren geduurd. .Flitsen" uit liet buitenland ADVERTENTIE Diamant „Maria" MOSKOU14-11. De diamantvel den van Yakoetie foost-Siberiëj is een diamant van 106 karaat gevon den, de grootste welke ooit in de Sow jet-Unie is gevonden, zo meldt het persbureau Tass. De diamant heeft de naam „Maria" gekregen, naar de arbeidster Marie Konenkina, die hem heeft gespleten, in oktober werd op dezelfde velden een dia mant van 86 karaat gevonden. Voor 25 jaar... OUWERKERK. Tijdens de restau ratiewerkzaamheden aan de toren is een metselaar van een 20 meter hoge stelling gevallen. BURGH. Ook dit jaar is de Reizen de Bibliotheek weer in deze gemeen te gearriveerd. De zending bevat deze keer 150 boeken. ZIER1KZEE. Uit een advertentie: Men wordt dringend verzocht in ver band met de papierschaarste bij de bakker zelf voor het pakpapier te zorgen. Z1ER1KZEE. In de kappers-bran che zijn de prijzen verhoogd. 'De nieuwe tarieven zijn: scheren 15 ct., haarsnijden 35 ct., shamponeren 50 cent. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: De dierenartsen op Schouwen-Dui- veland verzoeken, wegens benzine - gebrek, boodschappen voor 10 uur op te geven. RENESSE. De korfbalvereniging „Strandvogels'' heeft de beoefening van athletiek in haar programma opgenomen. RENESSE. Wegens te weinig deel name kan de vervolgcursus op hei lager onderwijs niet iporden gehou den. NOORDWELLE. Voor het eerst, zal in deze gemeente een 2-jarige landbouwcursus worden gegeven, waarvoor zich reeds 15 jongelui op gaven. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: Metalen carbidlampen voor verlich ting van huiskamer, kantoor enz. Carbid in elke hoeveelheid verkrijg baar. ZIERIKZEE. Blijkens mededelin gen van de Zierikzeesche Winkel iersvereniging zullen wegens ver plichte inventarisatie alle manufak- turenzaken en modemagazijnen de gehele volgende week gesloten zijn. DIVERSE BERICHTEN VER. NATIES (New York). Ame rika en Rusland hebben overeen stemming bereikit over de tekst van een verdrag waarin de internationale en njet-militalre status van de ruim te wordt onderstreept, zo wordt uit goede bron vernomen. NEW YORK. In verscheidene Amerikaanse staten is bij de verkie zingen de politieke kleurbarrière met kracht doorbroken. Het meest in het oog sprong de overwinning van de republiekeinen Erward Brooke in Massachusetts die als eerste neger sinds de afschaffing van de slaver nij in de Senaat werd gekozen. DUBLIN. Jaok Lunch is door het - parlement gekozen als premier van de Ierse republiek. Hij kreeg 71 van de 135 stemmen en volgt de 67-jari- ge Sean Lemass op. die na een rege ringsperiode van tien jaar, om ge zondheidsredenen aftreedt. b De ministers van buitenlandse zaken van Canada en de Sowjet- Unie hebben bij hun overleg in Mos kou te kennen gegeven dat zij zich zorgen maken over de toestand in Vietnam en dat zij graag zouden zien dat er een ontspanning in de wereld intreedt AMSTERDAM. In opdracht van de African Explosives and Chemical In dustries bouwt het Amsterdamse in genieursbureau Continental Engine- ring N.V. in Zuid-Afrika een ureum- fabriek, die van belang is bij het vervaardigen van kunstmesten. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 14-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 326 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1500; werkpaarden i 1000 tot f 1475; oude paarden f 850 tol f 1200; 3-jarige paarden f 900 tot f 1125; 2-jarige paarden f 725 tot f 925; veulens f 300 tot f 625; hitten f 700 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,70 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,40 tot f 3,60. De handel was rustig. SAIGON, Een Amerikaanse woord voerder heeft meegedeeld dat Ame rikaanse militairen 1200 traangas granaten van Chinese makelij heb ben gevonden tussen de 19.000 gra naten welke zijn aangetroffen in een bevoorradingskamp van de Vietcong nabij de Cambodjaanse grens. DJAKARTA. Gewapende commu nisten hebben volgens het officiële blad van de Indonesische strijd krachten de burgemeester van Ma- lang in oost Java, kolonel Soedarto. ontvoerd. BERLIJN. Volgens Oostberlijnse persberichten wil de Sow jet-Unie bij de Oostzeekust naar aardolie gaan zoeken, waartoe in Wolgast een on derzoekingschip wordt gebouwd waarvan de eerste sectie al op de helling staat en dat medio volgend jaar gereed moet komen. PERTH. In het Captain Stirling House, het gebouw in Perth van de Westaustralische historische vereni ging, is een samenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat de Nederlandse zeevaarder Dirck Har- toghszoon 350 jaar geleden de kus' van west-Australië ontdekte. BREMEN. Het Spaanse schip „Eco Luoisa" is op de Elbe gezonken na dat het in aanvaring was gewees' met een Deens schip. De bemanning van het 1.116 ton metende schip is in veiligheid gebracht. MALMO. Het Zweedse schip Libra (499 ton) zonk na een aanvaring in het Kattegat met een Russisch vrachtschip. Twee bemanningsleden van de Zweed worden vermist. MOSKOU. De Sowjet-Russische partijleider Leonid Brezjnev is naar Sofia gereisd om het congres van de Bulgaarse communistische partij bij te wonen, dat gisteren begon. DENVER (Colorado). Uit een kraamkliniek in Denver Colorado) is een baby ontvoerd. Het kind was slechts een dag oud. De vader werkt bij een rubberonderneming en zegt geen vijanden te hebben. De moeder heeft een kind uit een vorig huwe lijk. SEOEL. De Japanse vrachtboot Sensjo Maroe is in de buurt van het Koreaanse eiland Tsjedoe bij woelige zee gezonken. De kapitein wordt ver- mist, maar 18 leden van de beman ning zijn naar verluidt gered. BRUSSEL. De 45-jarige Neder lander Frans Smeet, die een restau rant in de Londenstraat van de Brusselse wijk Elsene heeft, is door voorbijgangers in de Van Helmont- straat met gewond gelaat aangetrof fen. Hij overleed kort nadat hij naar egn ziekenhuis gebracht was. Men vermoedt dat hij is aangerand. ATHENE. Voor een militaire recht bank in Athene is maandagmorgen het proces begonnen tegen een aan tal officieren, beschuldigd van sa menzwering met het doel de Griekse regering omver te werpen. DJAKARTA. De Indonesische „sterke man", generaal Soeharto, heeft in het weekeinde zijn landge noten de verzekering gegeven, dat zij niet bevreesd behoeven te zijn voor enigerlei vorm van dictatuur van de strijdkrachten. WENEN. Het Russische staatshoofd Nikolai V. Podgorny is met een groot gezelschap voor een officieel bezoek van een week aan Oostenrijk in We nen aangekomen. BOEDAPEST. Volgens het Hon gaarse persbureau HTI is op de muur van het bureau van het cen trale comité der Chinese communis tische partij in Peking een biljet gardisten" beschuldigd worden van aangeplakt waarop „pseudo-rode- uitdagend optreden tengevolge waar van 20 militairen bij een gevecht ge dood zijn. NIEUW DELHI. Het water van de buiten haar oevers getreden Alijar heeft in de Indiase staat Madras achtentwintig personen onder wie zeventien kinderen meegesleurd. Volgens de politie is het ongeluk donderdag gebeurd. ADANA (Turkije). Amerikanen zijn in paniek door de straten van Adana gerend omdat zij bang waren voor hun leven in verband met anti- Amerikaanse agitatie. BANGKOK. Gewapende commu nistische opstandelingen hebben hei afgelopen weekeinde bij een aanval op een oerwoudpatrouille van de po litie zes politiemannen gedood en drie gewond. MARSEILLE. Bij Labastide d'Au- brac in zuid-Frankrijk is zondag een auto ingereden op een groep van 18 geestelijk gestoorde kinderen. Zeven kinderen en hun onderwijzer vyerden ernstig gewond. ROME. De Ponte Nuovo in Pisa is ingestort. De witmarmeren brug over de Arno was al voor het verkeer gesloten omdat de fundamenten door overstromingswater waren onder mijnd. Zaterdagavond of zondag plotseling trek in iets pittigs? Trakteer dan u zelf en uw gezin. Zorg dat uw 'keukenwinkeltje' altijd welgevuld is met smakelijke vleesconserven. Worstjes, leverpastei, lunchworst en nog véél meer tovert u op tafel. Wat zullen uw huis genoten uw goede zorgen waarderen! Rijke grond - zware voeding - jaren geduid Uit ingekomen vragen is ons wel gebleken, dat vele luinbezitters niet toeten hoe een noteboom of -struik moet worden behandeld, willen er voldoende vruchten aan komen. Wij zullen daarom vandaag enige aan dacht wijden pan enkele geslachten van de familie der juglandaceeën, waarvan de. noten lid zijn. Vele noten, vooral de walnoot of okkernoot (juglans regia L.) stellen hoge eisen aan de grond. Succes kan feitelijk alléén worden verwacht in dien men beschikt over goede klei of leemhoudend zand. Alleen de zwaarste grond is goed genoeg. Van groot belang is verder, of er in de omgeving ook andere noten staan. Is dat niet het geval, dan be staat er grote kans dat de no of ook op latere leeftijd vrij slecht zal dra gen. Kruisbestuiving is hier van gro te betekenis en die zal slechts kun nen plaats vinden, indien er dichtbij notebomen of struiken staan. Lastige bevruchting De manlijke bloemen bevinden zich in de katjes, de vrouwelijke hier en daar bijeen in de oksels van de bladstelen op de toppen van jon ge twijgen. De bestuiving is bij de.ee familie echter niet zo eenvoudig, omdat ofwel de manlijke, ofwel de vrouwelijke bloem eerst bloeit. Er moet daarom niet alleen een noot \n de buurt staan, maar het moet dan ook nog een boom of struik zijn, waarbij de bloeiwijze juist andersom isVooral bij de hazelaar geeft zelfbestuiving slechte resultaten. Voorts kan vruchtvorming alleen dan plaats hebben, indien er zeer veel voedingsstoffen in de grond aanwezig zijn. Dal betekent, dal u - zelfs op kleigrond - terdege zwaar moet mesten. De mest moet in elk geval kalk bevatten. Wilt u het beste resultaat, laat u dan aan de hand van een grondmon ster bepalen welke samenstelling de mest in uw tuin of boomgaard moet hebben. Na 5 jaar Een notestruik iwn 2Vs, meter hoogte is nog jong. Niemand behoeft zich zorgen te maken als een enkele jaren staande noot nog geen vruch ten voortbrengt. Wie een noteboow uit de handel betrekt, zal wel een geënte stam ontvangen en deze draagt pas ha 5 of 6 jaar vruchten. Uit zaad gekweekte vruchten vergen nog meer geduld. Kinderen stoppen wel eens een noot in de grond, en in enkele géval len komt er werkelijk een loot te voorschijn. Als deze levensvatbaar blijkt te zijn, kunt u met goede zor gen en veel mest een aardig stam metje opkweken, doch de kinderen kunnen er misschien pas vruchten van plukken na 12 a 15 jaar. f Voor de keuze van boom of struik ADVERTENTIE geeft de kortere wachttijd bij de sneller volwassen struiken daarom wel eens de voorkeur. Wij zouden ook tot struiken adviseren omdat de vruchten daarbij gemakkelijker door kinderen kunnen worden geplukt, de snoei eenvoudiger is en de ziektebe strijding minder moeilijkheden op levert. Ook snoeien Precies als bij bessenstruiken moet het zonlicht goed kunnen doordrin gen tot de dragende takkendaarom zal er telkenjare moeten worden uit gedund. Dat wordt door siertuinbe- zitters ook wel eens over het hoofd gezien. Alleen de zon kan de vruch ten doen rijpenVertrouw dit snoeien alléén aan een vakman toe! Er zijn vroegrijpe, middelvroegrij- pe en laatrijpe rassenWie meer vruchtbomen plant, doet er dus ver standig aan er voor te zorgen dal zij op verschillende lijden dragen en niet allemaal tegelijk. Jonge vruchtbomen moeten op een vertrouwd adres worden gekocht en zijn dan voorzien uau ee?i label waarop naast naam en merkteken ook de initialen van de Ned. Algem. Keuringsdienst voor Boomkwekerij gewassen voorkomen. Deze letters N.A.K.B. geven een garantie, dat de gekochte waar gezond en rasecht is. Bedenk voor u een noot uitzoekt, dat vooral de veel gevraagde ival- noot zeer veel ruimte vraagt en in ons land ook vorstgevoelig is. De kat jes van de hazelnoot kunnen tijdens de bloei geen temperatiLur onder de -8 gr. C. verdragen, zodat late bloei ers de voorkeur verdienen. De plant- afstand is minstens 5 meter. Aan- plant bij een bos wordt afgeraden, omdat eekhoorns, Vlaamse gaaien, muizen en boomklevers anders de nauwelijks rijpe vruchten wegroven voor u kunt oogsten. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Rottcvalle: kand. J. Zijlstra, Wassenaar. Aangenomen naar Achterveld (U.): W. Dekker, Noord wij k-Binnen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Surhuistorveen-Op- ende. J. J. Wildeboer, Driesum. Ger. Gemeenten Bedankt .voor Borsselc: J. Karens, Nieuwerkerk (Z.). Zonsverduistering gefotografeerd KAAP KENNEDY, 12-11. Lo- vell en Aldrin hebben zater dagmiddag een totale zonsver duistering gefotografeerd, toen zij met hun ruimtevoertuig over Zuid-Amerika vlogen. Zij namen tien minuten foto's ran de maantoen deze geleidelijk voor de zon schoof. De totale zonsverduistering duurde on geveer slechts zeven seconden, Het is de eerste maal, dat van. uil de ruimte foto's van een zonsverduistering zijn geno men. Men verwacht dat de op namen de geleerden een nieuiv beeld van een zonsverduiste ring zullen geven, dat niet door de dampkring van de aarde Wordt verstoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5