Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs Gemeenteraad Westerschouwen kreeg begroting '67 aangeboden STREEKNIEUWS Een Atheneum en Havo-opleiding zijn voor Zierikzee zeker MIRJAM Op een maandagavond in de au la van de school gehouden verga dering van de Oudervereniging professor Zeeman-lyceum is ope ning van zaken gegeven met be trekking tot de school, met name wat betreft de hoedanigheid na de inwerkingtreding van de mam moetwet. Niet zonder opluchting hebben de talrijke aanwezigen kunnen vernemen, dat in het kader van de wettelijke onderwijsver nieuwing althans voor Zierikzee (lees: Schouwen-Duiveland) zowel een atheneum als een havoschool zijn gegarandeerd. Vooropstellend dat de mammoetwet in 1968 ten uitvoer zal worden gelegd, blijft er te Zierikzee derhalve een oplei- dingsmogelijkheid bestaan voor jeugd, die uiteindelijk bestemd is voor een universitaire scholing en een middelbare opleiding voor jeugd, die iets minder hoog mikt, maar in de stevige middenlaag van do maatschappij zich een plaats kan en zal veroveren, heel vaak na aansluitend andersoortige opleidin gen te hebben gevolgd. Hoewel factoren als bevolkings samenstelling en geografische lig ging bij de beoordeling van het toe te stane schooltype duidelijk blij ken mede te spelen, is het toch vooral zaak dat het leerlingenaan tal zo hoog mogelijk is. Op grond van statistische cijfers blijkt wel dat de middelbare school nieuwe stijl, in de toekomst zal kunnen putten uit voldoende „mensenma- teriaal", ai dient ook wel aange tekend dat het geboortecijfer ook ten onzent een neiging heeft tot teruggang. In een verdere toe komst zou dit nummerieke gevol gen voor het leerlingenaantal kun nen hebben. Ernstige ongerustheid hierover evenwel behoeft nog niet bestaan, evenmin als voor de aantallen leer lingen die scholei) te Goes bezoe ken, al dient wel opgemerkt dat el ke potentiële middelbare school- leerling nu en straks op de Zierik- zeese school welkom is, evenals al le leerlingen van Schouwen-Duive land dit een eeuw lang zijn ge weest. We geloven dat een hon derdjarige traditie in dit opzicht in een beoordelingskader een wel sprekende factor is. Met name is het „getal" een be langrijke zaak, gelet op de moge lijkheid tot behoud in de toekomst van een gymnasiale opleiding. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de kansen daarop niet bijster groot zijn. Het verlies van de gymnasiale opleidingsmogelijkheid zou cultu reel gezien voor deze streek een ernstige zaak zijn, maar er komt een moment dat men niet onder een dwingend prioriteitenschema uit kan. Dat is jammer, maar vaak is zulks inhaerent aan het leven. Zowel ten aanzien van atheneum, havoschool als gymnasiale oplei ding geldt evenwel dat het leer lingenaantal belangrijk is. Het is een eerlijke zaak vooral ouders van de studerende jeugd van straks te wijzen op de noodzaak, zich reeds thans te beraden, op wat er met zoon of dochter dient te gebeuren als het zover is. Zierikzee - dat staat in ieder ge val vast - blijft geschakeerde oplei dingsmogelijkheden op middel baar niveau bieden, die streekver- worvenheden van de eerste orde kunnen worden genoemd. Niets mag worden nagelaten deze pré's ook in de toekomst voor een toch betrekkelijk dun bevolkt gebied als Schouwen-Duiveland te behouden. ADVERTENTIE Financiële situatie blijft weinig rooskleurig Flati van Groene Kruisverenigingen voor verpleeghuis chronisch zieke bejaarden opnieuw aan de orde '•"iiiiilp- WESTERSCHOUWEN, 15-11. Bur gemeester U. P. Everwjjn bood in de maandagavond gehouden raadsver gadering de gemeentebegroting 1967 aan. Met weinig optimisme over het geheet, ken de burgemeester toch een sluitende begroting ter tafel depo neren. Het totaal der uitgaven en in komsten bedraagt f 3.613.303,46 met een onvoorzien van f 6.814,31. In de kapitaaldienst luiden deze cüfers: in komsten f 5.884.005,71 en uitgaven f 6.811.001,32. Nadelig saldo een be drag van f 926.995,61. In deze begroting is de tering naar de nering gezet aldus de voorzitter, die toch wel zeer graag meer uitga ven had gedaan voor hoog nodige werken, doch de dekking ervoor ont breekt. De uitkomst tussen de Rijks- en de gemeentefinanciën blijft moei lijk. De meeste Nederlandse gemeen ten komen niet uit met hun financië le zijde, in het bijzonder de gemeen tes zoals Westerschouwen er een is, met een geheel andere structuur. Doch Den Haag luistert niet naar de noodkreet van deze gemeenten die cm verhoging der uitkering schreeu wen of om invoer der toeristenbelas ting. De begroting is een voortzetting van het peil van vorig jaar, waarin tot uiting is gekomen dat werken met een niet sluitende begroting gro te moeilijkheden oplevert. Geen nieu we uitgaven op de kapitaaldienst dus en er zit een mogelijkheid in om wat inkomsten-posten op te voeren. Nogmaals wees de voorzitter erop dat, indien het Rijk niet over de brug kemt, het voor b. en w. en de raad een heel moeilijke zaak zal blijven. In de begrotingscommissie werden alle raadsleden die geen wethouder zijn benoemd, terwijl in de reke ningscommissie de heren Dalebout, Hendrikse en Steur werden aange wezen. In de vergadering van dins dag 20 december zal de begroting be handeld worden. Kampeerverordening De voorzitter legde nog eens spe ciaal de nadruk op de inhoud van de kampeerverordening zoals die op 24 november 1965 onder de loupe der Ned. kampeerraad gekomen, door de raad werd vastgesteld, waarop in de vergadering van 26 januari 1966 nog enige uitzonderingen werden aange bracht. Na een diepgaand beraad meenden b. en w. het volgende be leid te moeten doorvoeren. In het na tuurgebied geen nieuwe vergunnin gen verlenen. De nok aanwezige ver gunningen zullen stuk voor stuk be keken worden en dan alleen zal ver gunning verleend worden indien vast is komen te staan dat deze voor het vaststellen van het Streekplan al bestonden. Buiten het natuurgebied kan alleen vergunning verleend wor den voor het betrekken van een nachtverblijf indien deze vanaf de openbare weg het beeld niet storen. De heer Hendrikse die in de vorige vergadering al op dit onderwerp had geattendeerd vroeg of deze gevallen van voor het Streekplan nog te vin den zijn, waarop de voorzitter toe stemmend antwoordde. Bij de ingekomen stukken was een bezwaar van G.S. tegen de verkoop van het huis naast de oude o.l.-school aan de Kerkstraat te Burgh aan de heer A, J. de Ruijter. De voorzitter zeide dat het college van b. en w. zich ernstig had bezig gehouden met deze affaire. De heer Hendrikse die vroeg naar het waarom van deze af wijzing kreeg .ten antwoord dat G.S. in de toekomst rekening wil houden met een mogelijk stedebouwkundig plan met deze grond. De heer Hen drikse noemde het niet juist, doch het blijft „boksen" tegen G.S. Een oud, doch zeer belangrijk on derwerp, kwam opnieuw aan de or de, nadat dit in 1962 reeds geen le vensvatbaarheid kreeg in de vorm van een voorstel van alle Groene Kruisverenigingen van Schouwen- Duiveland om te komen tot het stich ten van een verpleeghuis voor chro nisch zieke bejaarden. Inmiddels zijn 4 jaar verstreken zender dat tastbare resultaten zijn verkregen. Ook be staan er tot nu toe geen vergaande plannen om het beoogde deel te kun nen bereiken. Het Groene Kruis gaat verder met te zeggen dat dit ernstig wordt be treurd omdat de noodzaak van een dergelijk tehuis al lang vast staat. In dit verband denkt de vereniging aan de omstandigheden dat o.a. in het Rode Kruis ziekenhuis chronisch be jaarden worden verpleegd die m fei te opgenomen behoren te worden in een verpleeghuis. Daarnaast zijn cr personen in bejaardentehuizen die na hun opname ernstig chronisch ziek zijn geworden en daardoor in deze tehuizen de gezonde leef- en werkomstandigheden zowel voor zich zelf als voor anderen ongunstig be ïnvloeden. Daarenboven zou een ze kere door de diverse plaatselijke Groene Kruisverenigingen verzorgde categorie van min of meer ernstig chronisch zieken beter in een ver pleeghuis opgenomen kunnen zijn, immers alleen in dergelijke tehuizen kan gekomen worden tot een zoveel mogelijk op de patiënt afgestemde verplegingsvorm. Daarom is het zo wel in het belang van de chronisch zieken als in dat van de thans ver zorgende instellingen dat zo spoedig mogelijk een verpleegtehuis op Schouwen tot stand komt. De voorzitter voegde hier nog aan toe dat men eerder van mening was dat een dergelijk tehuis niet vol doende bezet zou zijn, doch gezien de huidige omstandigheden het toch wel dringend noodzakelijk is. De heren Hendrikse, Dalebout en Steur waren de spreekbuizen van de raad en zij schaarden zich volkomen achter dit plan. Tot nu toe was het voor de chronische zieken die ver van huis opgenomen moesten worden, erg moeilijk, waar nog bij komt dat be zoek van familie bijna niet te doen was door de verre afstanden. De voorzitter voegde er nog aan toe dat de leefbaarheid van Schouwen-Dui veland maakt dat wij zo'n tehuis moeten hebben. Kan het niet groot dan in een klein tehuis. „We zullen dit plan met kracht ter hand nemen", besloot de voorzitter. Wethouder v. d. Klooster merkte nog op dat een niet goed te praten kans voorbij is gegaan door het niet aankopen voor dit doel van het oude ziekenhuis in Noordgouwe. Aankoop grasmaaimachinc Nogal wat moeilijkheden bracht een voorstel van b. en w. als onder deel van een aantal begrotingswijzi gingen om een reeds verleend kre diet van f 7900 tot aankoop van een Gravely-dieseltrekker, te verhogen met f 2130, en voor dit totaal bedrag van f 10.030 een moderne Toro-gras- maaimachine aan te kopen. Dit ap paraat dat op alle moderne sportvel den te vinden is, maait veel breder en sneller dan de huidige gebruikte apparaturen. De heer Hendrikse meende dat er te veel druk op de achterwielen zou zijn maar in hef stadion Feijenoord rijdt dit apparaat spoorloos rond. Vragensteller meen de dat dit stadion een andere onder grond heeft. De heer Kloosterman zou gaarne een opvangapparaat zien bevestigd om het lange gras ineens mee af te voeren, doch deze zijn vol gens de voorzitter niet in de handel verkrijgbaar voor dit vrij grote ap paraat. De heer Dalebout zag te wei nig p.k.'s in de motor (12) dat bij nat weer moeilijkheden op zou kunnen leveren. De voorzitter zeide dat de gehouden demonstratie alleszins slaagde en waardoor tot dit voorstel ïotl besloten worden. De heer Hooger- huis vroeg een demonstratie waarbij ook de raad aanwezig zou kunnen zijn. De voorzitter antwoordde dit alsnog tè willen proberen doch de raad kon zich wel achter het voorstel scharen om het krediet te verhogen tot f 10:030. Tot slot merkte de heer Goossens nog op dat het beter was geweest om de raad bij deze demon stratie uit te nodigen, waarop de voorzitter toezei, dat in het vervolg bij iedere aankoop van een motori sche nieuwigheid de raad uitgeno digd zal worden. SCHARENDIJKE Motorrijder vloog uit de bocht Vrijdagavond jl. schoot de 21-ja- rige A. H. uit Scharendijke, toen hij met zijn motorrijwiel de Platteweg uitkwam, uit de bocht, vermoedelijk omdat de rem weigerde. De onfor tuinlijke motorrijder vloog het trot- u w toir op tegen de woning van de heer ^Vieegedeeld dat de aannemingssom. A. Roose aan de Dorpsstraat. Met een zware hersenschudding en ver moedelijk een gebroken sleutelbeen werd de motorrijder overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. OUWERKERK Vergadering Culturele Vereniging De Culturele Vereniging Ouwer- kerk hield in het Dorpshuis de alge mene jaarvergadering. De ontvang sten hebben bedragen f 451,87 en de uitgaven f 717,47. Er is dus een na delig saldo van f 265,60. De begro ting 1966-1967 sluit in ontvangst en uitgaaf op f 695. De heren J. J. Smits en M. K. Romeijn werden in hun be- stuursfunkties herkozen. Voor het winterprogramma zijn de navolgen de aktiviteiten voorbereid: 1. op 13 dec. optreden van de bekende cine ast Simon de Waard (reis Oosten rijk); 2. 13 (event. 20) januari 1967: toneelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse; 3. in het laatst van februari: fiilm met spreker. OOSTERLAND De aardappelcollecte De jaarlijkse aardappelcollecte ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middelburg, bracht hier ter plaat se op: 18 zakken aardappelen, 2 zak ken winterpeen en 1 kist appels. Er past hier een dankwoord aan dege nen die met hun produkten het grote gezin van „Kinderzorg" ook dit jaar weer wilden gedenken, en ook die genen, die deze giften in natura in ontvangst hebben genomen en voor de verzending zorg droegen. Kosten bouw werkplaats dienst gemeentewerken In aansluiting op de berichten van vorige week betreffende de bouw van een berg- en werkplaats voor de dienst gemeentewerken aan de Van den Abeelestraat alhier, zomede de zoutschade-herstelling aan de voor malige ambtswoning van de burge meester van Oosterland, door de fa. J. Ie Comte te Sommelsdijk, zij nog men voor deze werken bedroegen f 17.500 voor de bergplaats en f 12.209 voor de zoutschadeherstelling der woning. Opbrengst kerkcollecte Tibet De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier voor Tibet bracht op de som van f 231,24. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 25 november 1966 te 19.30 uur in openbare vergadering bijeen komen. De agenda bevat slechts een negental punten. De vergadering zal wellicht de laatste in 1966 zijn. Onder deze te behandelen punten .is de be handeling van het subsidieverzoek van de bejaardensociëteit en de uit kering ineens aan het gemeenteper- soneel in verband met de nacalcu latie trend 1966. laarvergadering N.C.V.B. Op donderdagavond 17 november 1966 houdt de afd. Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar jaar vergadering. De heer van Boven uit Den Haag zal die avond gekleurde films van het Oranjehuis vertonen. De penningmeesteresse mej. J. Brou wer is aftredend en niet herkiesbaar. Ieder lid mag die avond een gast meebrengen. Automobilist zonder rijbewijs De politie te Bruinisse maakte za terdagavond proces verbaal op te gen de 17-jarige S. uit Middelharnis. Hij reed als bestuurder in een auto Door Gen. Motors is te Detroit aan het publiek voorgesteld een elektrisch aangedreven voertuig, namelijk een personenwagen op batterijen. De elek trische personenwagen, „Electrovair is uitgerust met batterijen op basis van zilver-rinkelementen vóór en achter in het voertuig geplaatst, die een electromotor voeden met hoge toerentallen. Tijdens proefritten bereikte de „Electrovair 11'' een prestatieniveau van 0 tot 100 km. per uur in 16 sec. en uiteraard dus zonder rijbewijs, De auto is in beslag genomen. Mevr. van den Berge-Hanse uit Bruinisse kwam in haar woning te Bruinisse te vallen en brak haar pols. Nadat dokter van Leeuwen eer ste hulp had verleend moest de breuk in het Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee verder worden be handeld. „Bruse Boys" hield geslaagde bazar De voetbalverenigning Bruse Boys te Bruinisse hield ter versterking van de kasmiddelen vrijdag en za terdag een bazar, die uitstekend is geslaagd. Verschillende taarten, fruitmanden, kippen en andere waardevolle voorwerpen verwissel den via het rad van avontuur van eigenaar en vooral zaterdagavond was het gezellig druk van hun geluk beproevende jongeren en ouderen, die probeerden een prijs te schieten, of die naar een pop raadden, met ringen op pijltjes gooiden of op an dere manier hun vaardigheid be proefden. Meisjesclub hield geslaagde mosselavond Maandagavond 14 november hield de meisjesclub „Rhodé" een zeer ge slaagde mosselavond. Aan de met bloemen versierde tafels genoten de meisjes van een heerlijke mossel maaltijd. De mosselen bleken gezien de hoeveelheid die naar binnen werd gewerkt, best in de smaak te vallen. Nadat allen verzadigd waren werd vol enthousiasme een speciaal voor deze avond gemaakt mossellied ge zongen. De club werd toen verdeeld in vijf groepen om aan een opdrach- tenspel te beginnen en alle opdrach ten hadden betrekking op de mossel- Prof. Zeemanlyceum 11a de Mammoetwet ZIERIKZEE, 14-11. „In wezen is de gedachte aan een vernieuwende onderwijswet voortgevloeid uit in het ver leden wel vernomen klachten zowel van de zjjde der uni versiteiten als van de zijde der middelbare scholen zelf. Die klachten kwamen neer op een soort „twee-slachtig- heid" van het middelbaar onder wijs, dat een te gemeng de greep leerlingen opleidde voor uiteenlopende doelein den". De rector van het professor Zeeman-lyceum dr. J. J. Westendcrp-Bcerma gaf deze achtergrondschets van de in 1968 in werking tredende mammoetwet op de maan dagavond in de aula van het professor Zeeman-lyceum gehouden vergadering van de Oudervereniging, onder voorzitterschap van de heer ir. J. L. van Sleten. Belang rijke mededeling van de rector was dat Zierikzee in de toekomst over twee opleidingsmogelijkheden zal kunnen beschikken t.w. het atheneum en de havo-school. Groepen uit elkaar De twee soorten leerlingen waarop dr. Bcerma doelde betroffen uiter aard die welke later een weten schappelijke opleiding gaan volgen aan universiteit of hogeschool en leerlingen die bestemd zijn voor andere scholen, als kweekscholen, zeevaartscholen, hogere technische scholen e.d. De mammoetwet heeft voor het middelbaar onderwijs dus vooral ten doel beide groepen uit el kaar te halen. De leerlingen die een wetenschappelijke opleiding gaan volgen komen op het atheneum (6- jarige opleiding) en de anderen op havo-school (5-jarige opleiding). De mammoetwet wordt op 16 augustus 1968 (zoals het zich thans laat aan zien) van kracht en welke scholen het in de diverse plaatsen worden wordt uitgemaakt door het bevoeg de gezag. Het is zo geed als zeker dat Zierik zee de beschikking zal krijgen over de opleidingsmogelijkheden athe neum en havo, maar hier ter plaat se is de gymnasiale afdeling een ge meentelijke zaak. Over het al of niet voortbestaan daarvan moet de gemeente dus een beslissing nemen, maar vooropge steld zij dat men gebonden is aan minima wat betreft het aantal leer lingen. Belangrijk is ook dat uit de bevolking wensen naar vorén komen. Bij de beoordeling kan hiermede dan rekening worden gehouden. Deze eventuele wensen echter moeten voor 1 februari 1967 ter bestemder plaat se worden kenbaar gemaakt. Na die datum wordt beslist hoe het zal uit pakken. De betekenis van de school De voorzitter van de Oudervereni ging deed hierop nog enkele aanvul lende mededelingen, waaruit bleek dat het bestuur zeer diligent is ge weest om voor Zierikzee ook in de toekomst zo gunstig mogelijke mid delbare en voorbereidend hogere op leidingsmogelijkheden te behouden c. q. te krijgen. Uitgangspunt daarbij was dat het behoud van een middel bare school als instelling voor deze streek van eminente betekenis is en blijven zal, direct verband houdend met de „leefbaarheid" in deze streek. Contact is opgenomen met de Neder landse Ouderraad waarbij adviezen werden ingewonnen en het hoe en wat van de situatie op Schouwen- Duiveland werd uiteengezet. Boven dien is het probleem doorgesproken met de inspekteur, die het behoud van een gymnasiale ooleidingsmoge- lijkheid een moeilijk te verdedigen zaak vond. Ook op Goeree-Overflak- kee is geen gymnasium en wlil op dit punt hier iets worden bereikt, dan zal er activiteit van de ouders no dig zijn. Bij de beoordeling van de 'noodzaak - en dat geldt ook voor de andere (mogelijke) opleidingen - dient met name gelet op de leerlin gen, die aan de peripherie van Schouwen-Duiveland wonen en soms 40 km van een stad als Goes verwij derd wonen. Na een hernieuwd gesprek met een lid van de Ouderraad apart, is nog ccntact opgenomen met het E.T.I.- Zeeland om te komen tot een wat duidelijker beeld wat betreft dc de mografische ontwikkelingsmogelijk heden van Schouwen-Duiveland. Een atheneum en een havo-oplei ding schijnen verzekerd, maar het is de vraag cf na inwilliging van deze (duidelijk door dc Oudervereniging) geuite wensen neg voldoende speel ruimte is om te pleiten voor eeu gymnasiale afdeling. Temeer daar het leerlingenaantal r.ck vcor atheneum en havo in de toekomst beneden de gestel dé norm zal liggen. Dit behoeft - zo bleek - echter geen bezwaar te zijn dat van overheidswege gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid tot het maken van uitzonderingen. Langdurige discussie Na deze mededelingen zowel van de rector-als van ir. Van Sloten ont wikkelde zich een langdurige (tot middernacht) discussie, waarin ver schillende desiderata en veronder stelde mogelijkheden (en onmogelijk heden) naar voren kwamen. Schou wen-Duiveland zou - zo werd cijfer matig duidelijk gemaakt - voor 500 leerlingen kunnen zorgen, maar, zo werd anderzijds „gesteld" statistie ken blijken wel eens ver van de rea liteit af te wijken. Van bepaalde zij de werd warm gepleit (de Antieken werden er bij gehaald) voor behoud van een gymnasiale afdeling, maar zekerheid daarvan voor de toekomst bleef wel in de mist hangen. Aanvullend werd nog opgemerkt dat vcor dc overgangstijd de ver schillende opleidingstypen beginnen met een brug jaar. In dc praktijk zal in die brugjaren een nauwer contact nodig zijn met dc u.l.o.'s (mavo-scho len) dan in het verleden. Uit het besprokene viel wel op te maken dat de leerlingen van straks wel wat genuanceerder uitwij Icings- mogelijkheden, zowel naar „boven" als naar „beneden" hebben dan tot nu toe het geval is geweest. De zaterdag Een slotbespreking was gewijd aan dc noodzakelijkheid van het al of niet (her-)invoeren van de zaterdag als schooldag (ochtenduren). Met de vrije zaterdag neemt - gelijk bekend - het lyceum te Zierikzee landelijk gezien een uitzonderingspositie in. Verschillende ouders voelden wel voor verkorting van de schooltijd op „gewone" dagen en herinvoering van de zaterdag, maar er blijken aan de ze zaak talrijke kanton 1c zitten, die een nadere bestudering en het teste» van de mogelijkheden en wenselijk heden noodzakelijk maken. cultuur. Zo waren er onder andere: het tekenen van de vissershaven, het maken van een mosselvisser (van crêpe papier), hersengymnastiek over de mossel visserij, een mozaiek maken van mosselschelpen enz. Toen alle opdrachten waren uitgevoerd namen de meisjes weer aan de in middels s9hoongemaakte tafels plaats en werd nog een hartig hapje aangeboden, terwijl een jury de prij zen toekende. Groep 2 werd winnaar, er was voor iedere groep een prijs en de prijsuitreiking werd een ge waardeerd programmapunt. De zeer goed geslaagde avond werd afgeslo ten met een dagsluiting van-de leid ster mej. J. C. Padmos over Markus 4 35-41 „De storm op het meer". Na het zingen van no. 213 uit de bundel van Joh. de Heer en dankge bed ging de vergadering uiteen. DRIEBERGEN. Van de lidmaten van de Nederlandse Hervormde Kerk zal met ingang van 1 januari 1967 een jaarlijkse bijdrage voor de Ge nerale Kas van vijf gulden per lid maat, thans f 2,50, worden gevraagd. Dat heeft de synode van de Her vormde Kerk maandagmiddag 14 no vember 1966 besloten. Het verhaal speelt in Zeeland en voor het begin moet men terug naar de barre oorlogsjaren, toen zovelen in de verdrukkingkwamen en met name het Joodse volksdeel de bitte re beker van de smaad - en vaak onvoorstelbaar erger nog - moest drinken tot de bodem. Onder de na meloos verdrietig stemmende weini gen, die werden gered uit de handen van de bezetter was het meisje Mir jam, een kind nog, het bleke, wat melancholieke gelaat, ingepast in een lijst van golvend zwart haar. Zij zou een „Roos van Saronworden, opbloeiend tot een schoonheid en een „Anmut", die zo ontroerend afsta ken tegen het vuige doodsbegeren van haar vervolgers. Maar Mirjam heeft (apart en lang is haar geschiedenis) de oorlog over leefd. Zij ivas de bijna-dochter ge worden van een al wat ouder echt paar, dat alle risico's voor haar be houd droeg met een moed en een blijmoedigheid, die als sterretjes ge flonkerd hebben in de duistere nacht van de bezetting. Na de bevrijding was er voor Mirjam slechts één doel Israël. Zij vertrok na een hart verscheurend afscheid, met tranen, met ontroerende dankwoorden en met duizend beloften om te schrij ven. Maar de jaren zijn heengesneld. Op het duikadresvan Mirjam is nog veel over haar gepraat. Zo nu en dan kwam een brief uit Pales tina bevestigen dat ze nog leefde en het goed maakte. Kort geleden vierde het echtpaar het gouden huwelijksfeest en vooral de kinderen - reeds lang de deur uit - hebben beraadslaagd wat va der en pioeder als geschenk zouden moeten hebben. Het is een enorm groot en zwaar geschenk geivorden. Het werd een koelkast, die pompeus en zwaar de naar sigarenrook en wijn geurende kamer van het gou den bruidspaar op de feestdag van het jaar werd binnengedragen. Moeder was er beduusd van. Zo'n groot geschenk. „Dat hadden jullie toch niet moeten doen". Vader is wat zenuwachtig aan het papier en het karton gaan plukken, maar hij kreeg handige cn vlotte helpers. Daar vie len de laatste beletselen weg. Dc doos werd geopend en op de bodem zateen mens, een vrouw die schalks omhoog keek naar de vro lijke mensen rond dc doosHet was Mirjam uit Israël, die weken te voren - een reuzebrief had gekregen van de kinderen uit het gezin, dat ze overkomen moest en als verrassing voor pa en ma „verpakt" het huis zou worden binnengedragen, ivaar ze spannende jaren had meegemaakt. Vader slikte iets weg en moeder heeft hartstochtelijk gehuild en Mirjam - ruim twintig jaar ouder uiteraard is haar Zceuuse ouders om de hals gevlogen. Ze heeft het feest uitbundig meegevierd en is nog enkele roeken gebleven en daarna opnieuw i'ertrokken naar haar va- derland. In de schuur staat een reu zedoos doelloos te slaan. Maar nie mand heeft nog haast gemaakt hem op te ruimen. Het is ook niet zo maar een doos. SCII1EREILANDMAN. ------

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2